Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Software > Aplikacije
Ime
Lozinka

Zaključane teme
 
Uređivanje
Staro 04.04.2011., 19:58   #1
NortonCommander
Orthodox file manager
Moj komp
 
NortonCommander's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: Split
Postovi: 422
Inspekcija za provjeru legalnosti softwarea na poslu

Unaprijed se ispričavam se ako tema nije u pravom podforumu, ali cinilo mi se da je ovo najprikladniji.
Dakle, u Splitu je počela kružiti inspekcija za provjeru legalnosti softvera. Ne moram ni spominjati da je mnogo ljudi popušilo i dobilo puste kazne. Ja na svojim racunalima u firmi imam legalne windowse (naljepnica i racun, bla bla) i za sve ostalo besplatan softver (Openoffice, cdburnerxp i slicno). E sad, prica je da ovi inspektori dodju u firmu, kopiraju sve podatke s racunala na svoj usb stick i to odnesu na analizu, po čemu "skuže cime je fajl otvaran" (valjda preko meta podataka), te na temelju toga daju kazne. Problem je što su mi neki dokumenti bili prije otvarani u npr. Wordu ili Photoshopu na nekim drugim racunalima koji nisu moji ili od tvrtke te onda samo editirani u OpenOfficeu ili Paint.NETu. Nakon toga svejedno stoji u meta informacijama da je program otvaran u Wordu/Photoshopu. Meta podaci se mogu izbrisati, ali za sada nisam skuzio kako izbrisat sve, ili konkretno onaj gdje pise u kojem programu je file otvaran.

Ima li tko iskustva s ovom inspekcijom "novog kova", da li da se brinem, i sto napraviti? Ukratko, panika!

Eto, svaki info i savjet je dobrodosao, hvala!
NortonCommander je offline  
Staro 04.04.2011., 21:24   #2
generic
Premium
Moj komp
 
generic's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,053
Bilo je već neke priče tu o tome (ne baš o tome, ali o inspekcijama), a sjećam se da je i netko inspektor (mislim da Doink the Clown).

edit:
Nađoh, Doink je u pitanju (ođe)
generic je offline  
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 04.04.2011., 21:28   #3
D1viry
Premium
Moj komp
 
D1viry's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: Slavonija
Postovi: 2,062
Malo mi je glupo i sumnjivo da te mogu kazniti na temelju programa u kojem je file kreiran ili editiran. Tako bi mogli kaznit hrpu ljudi koji nacrte otvaraju u dwg vieweru, jer su napravljeni u cad-u, a nemaju licencu za cad. Zamisli, skineš cjenik s neta, napravljen u excelu, a ti imaš open office. Šta onda? Ne smiješ imat ništa za što nemaš licencu? Čudno. Najfriškiji primjer mi je logo firme. Vanjski suradnici, dizajneri, su ga napravili u ps-u i exportali ga, ali dali su nam i ai i eps file. Sad bi i nama trebali lupit kaznu jer imamo "nelegalno" logo firme na računalima, a uredno smo platili izradu?
D1viry je offline  
Staro 04.04.2011., 21:41   #4
Jelc
Super Moderators
 
Datum registracije: May 2002
Lokacija: Zg
Postovi: 17,469
U pravilu samo izvuku popis instaliranog softa pa traže račun.
__________________

Phenom X4 9850 BE&OCZ Gladiator MAX/DFI 790FXB-M2RSH/2x1GB SuperTaljent CL4/Sapphire 5850&AVerTV Hybrid Speedy/WD 320GB/Bare 120GB/500GB/Zamzung F3 1TB/Zamzung SE-S184/Corsair TX650W/Zamzung 205BW/TerraTec SiXPack 5.1+/Klipsch ProMedia 2.1

Amiga 1200 HD/DELL externi floppy :-)/Commodore 1084S
Jelc je offline  
Staro 04.04.2011., 21:56   #5
NortonCommander
Orthodox file manager
Moj komp
 
NortonCommander's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: Split
Postovi: 422
Problem je sto su susjednoj firmi prvo pregledali programe (kaznili ih radi Nera) i onda presnimili sve datoteke (.doc, .xls i dr.) na 16gb USB stick i odnijeli ih na nekakvu analizu.
NortonCommander je offline  
Staro 05.04.2011., 10:57   #6
Jelc
Super Moderators
 
Datum registracije: May 2002
Lokacija: Zg
Postovi: 17,469
Morao je dobiti i potpisati zapisnik na licu mjesta pa pogledaj prvo kaj piše tamo.
__________________

Phenom X4 9850 BE&OCZ Gladiator MAX/DFI 790FXB-M2RSH/2x1GB SuperTaljent CL4/Sapphire 5850&AVerTV Hybrid Speedy/WD 320GB/Bare 120GB/500GB/Zamzung F3 1TB/Zamzung SE-S184/Corsair TX650W/Zamzung 205BW/TerraTec SiXPack 5.1+/Klipsch ProMedia 2.1

Amiga 1200 HD/DELL externi floppy :-)/Commodore 1084S
Jelc je offline  
Staro 05.04.2011., 11:01   #7
Codiac
bycod
 
Codiac's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Zagreb / Dubrava
Postovi: 6,695
ma kakva analiza...

pogledat ce ti koje si sve programe imao instalirane i ako su imao nesto krekano dobiti ces kaznu ako si imao nero trial neces i to je to.
__________________

Intel-i5-760 / Cooler-Master-Hyper-212 / Gigabyte P55-USB3
GSkill -2x4gb / MSI R7 370 2GB / Audigy SE Xtreme
Samsung EVO850 250GB / Samsung HD204UI / WDC 1TB/Samsung SH203b
Seasonic-430w / Chieftec-LCX-2x120 / DELL U2412M
Logitech Illuminated Keyboard / Logitech-G9 / Steelpad 4D / Rumble-pad-2 / Logitech-Z4


.i.
Codiac je offline  
Staro 05.04.2011., 11:08   #8
syss
Moderator
Moj komp
 
syss's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 10,791
ko to ima ovlasti uzet .doc na stick i isfurat van firme?
syss je offline  
Staro 05.04.2011., 11:10   #9
MAGARAC
Premium
Moj komp
 
MAGARAC's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: zagreb
Postovi: 5,885
Da bas me zanima kako ce mi iz ureda uzet dokumente na stick na temelju kojih ovlasti. Zamislite tu situaciju kod odvjetnika, biljeznika, tumaca i sl..

Zadnje izmijenjeno od: MAGARAC. 05.04.2011. u 13:24.
MAGARAC je offline  
Staro 05.04.2011., 11:15   #10
Mad_Duke
Guest
 
Postovi: n/a
Citiraj:
Autor MAGARAC Pregled postova
Da bas me zanima kako ce mi iz ureda uzet dokumente na stick na temelju kojih ovlasti. Zamislite tu situaciju kod odvjetnika, biljeznika, tumaca i sl..
Komedija živa
 
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 05.04.2011., 11:26   #11
Remixer
Premium
Moj komp
 
Remixer's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Irska
Postovi: 1,142
Mene neb' ništa čudilo da rade to što rade, jer država je u banani i treba svuda pokrast jadne građane.
Samo je pitanje kada će ići od kuće do kuće i gledat tko ima legalan software, kad to dođe onda smo ****************
__________________
http://img845.imageshack.us/img845/7167/croatia240animatedflagg.gif
Remixer je offline  
Staro 05.04.2011., 11:31   #12
6Finger
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Zagreb, trešnjevka
Postovi: 1,166
Citiraj:
Autor MAGARAC Pregled postova
Da bas me zanima kako ce mi iz ureda uzet dokumente na stick na temelju kojih ovlasti. Zamislite tu situaciju kod odvjetnika, biljeznika, tumaca i sl..
Nisam nešto upućen ali sam čuo da su se pred neko vrijeme "spojili" sa policijom i sad imaju razno razne ovlasti koje nisu imali...
Čekamo kolegu Doinka da se izjasni :P

Citiraj:
Autor Remixer Pregled postova
Samo je pitanje kada će ići od kuće do kuće i gledat tko ima legalan software, kad to dođe onda smo ****************
svi na linuksu :P
6Finger je offline  
Staro 05.04.2011., 11:36   #13
stef
Premium
Moj komp
 
stef's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Zabok
Postovi: 3,278
Citiraj:
Autor D1viry Pregled postova
Malo mi je glupo i sumnjivo da te mogu kazniti na temelju programa u kojem je file kreiran ili editiran. Tako bi mogli kaznit hrpu ljudi koji nacrte otvaraju u dwg vieweru, jer su napravljeni u cad-u, a nemaju licencu za cad. Zamisli, skineš cjenik s neta, napravljen u excelu, a ti imaš open office. Šta onda? Ne smiješ imat ništa za što nemaš licencu? Čudno. Najfriškiji primjer mi je logo firme. Vanjski suradnici, dizajneri, su ga napravili u ps-u i exportali ga, ali dali su nam i ai i eps file. Sad bi i nama trebali lupit kaznu jer imamo "nelegalno" logo firme na računalima, a uredno smo platili izradu?
Što se tiče MS Office-a, imaš View-ere koji su freeware tak da ti je logika kriva.

Od antivirusa je samo jedan besplatan za ne-home korisnike, ClamAV i taj nije rezidentni (ne čeka u zasjedi nego ga trebaš ručno pokrenuti).

Inače, da se baš želim zezat s njima, stavio bih Linux i virtualizirani Windows na njega, pa nek stave svoj "magic stick".

Također, jedna od solucija je "Google apps for business", također OS agnostično rješenje:
http://www.google.com/apps/intl/en/business/smbs.html
Praktički ti samo treba "glupi klijent" koji može biti bilo kaj što vrti Firefox ... sve ostalo je u zemlji "Tamo, tamo daleko". Znači kompletna infrastruktura, groupware, mail na telefonu isl pizdarije za koje bi potrošio hrpu love i vremena u vlastitoj izvedbi.

Zadnje izmijenjeno od: stef. 05.04.2011. u 12:02.
stef je offline  
Staro 05.04.2011., 11:45   #14
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor 6Finger Pregled postova
Nisam nešto upućen ali sam čuo da su se pred neko vrijeme "spojili" sa policijom i sad imaju razno razne ovlasti koje nisu imali...
Ne radi to BSA već DI. Ne trebaju se spajati s policijom, inspektori imaju veće ovlasti u poduzećima nego policija.
Ne treba baš stvarati paniku, rade oni to OK.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline  
Staro 05.04.2011., 12:06   #15
Jelc
Super Moderators
 
Datum registracije: May 2002
Lokacija: Zg
Postovi: 17,469
Ja ne vidim tu neki problem, jeftinjak uredska mašina (HP recimo) ima po difoltu počevši od BIOS-a pa do softa fino rješeno sve po pitanju sigurnosti podataka i pristupu istima

Samo treba odvojit pol vure i sve iskonfigurirat.

DI u pravilu povuče samo popis instaliranih programa pa provjeravaju.
Nije problem dati pristup tom folderu.
__________________

Phenom X4 9850 BE&OCZ Gladiator MAX/DFI 790FXB-M2RSH/2x1GB SuperTaljent CL4/Sapphire 5850&AVerTV Hybrid Speedy/WD 320GB/Bare 120GB/500GB/Zamzung F3 1TB/Zamzung SE-S184/Corsair TX650W/Zamzung 205BW/TerraTec SiXPack 5.1+/Klipsch ProMedia 2.1

Amiga 1200 HD/DELL externi floppy :-)/Commodore 1084S
Jelc je offline  
Staro 05.04.2011., 12:12   #16
stef
Premium
Moj komp
 
stef's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Zabok
Postovi: 3,278
I kaj? Dobiš Antivirus za kojeg ćeš za godinu dana trebati licencu i trial MS Office u trajanju od 60 dana . O softveru za sigurnost podataka bih isto mogao pričati ... u pravilu to prvo mičem s takvih konfiguracija. Jednom si je korisnik sam stavio password na ThinkPada pa smo poslije pogađali. Također treba maknut ovlasti ili zabraniti korisniku da instalira bilo što "svoje".
stef je offline  
Staro 05.04.2011., 12:15   #17
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor stef Pregled postova
I kaj? Dobiš Antivirus za kojeg ćeš za godinu dana trebati licencu i trial MS Office u trajanju od 60 dana . O softveru za sigurnost podataka bih isto mogao pričati ... u pravilu to prvo mičem s takvih konfiguracija. Jednom si je korisnik sam stavio password na ThinkPada pa smo poslije pogađali.
Sigurnosne politike, a posebno pristupne su nešto što svako poduzeće mora imati, to što je to kod nas kod 99% poduzeća neregulirano i ostavljeno na "milost i nemilost" korisniku je druga strana priče.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline  
Staro 05.04.2011., 12:15   #18
Jelc
Super Moderators
 
Datum registracije: May 2002
Lokacija: Zg
Postovi: 17,469
Citiraj:
Autor stef Pregled postova
I kaj? Dobiš Antivirus za kojeg ćeš za godinu dana trebati licencu i trial MS Office u trajanju od 60 dana
Tko uopće priča o tome?
Govorio sam o pristupu podatcima i presnimavanju dokunenata koji se spominju u gornjim postovima.
__________________

Phenom X4 9850 BE&OCZ Gladiator MAX/DFI 790FXB-M2RSH/2x1GB SuperTaljent CL4/Sapphire 5850&AVerTV Hybrid Speedy/WD 320GB/Bare 120GB/500GB/Zamzung F3 1TB/Zamzung SE-S184/Corsair TX650W/Zamzung 205BW/TerraTec SiXPack 5.1+/Klipsch ProMedia 2.1

Amiga 1200 HD/DELL externi floppy :-)/Commodore 1084S
Jelc je offline  
Staro 05.04.2011., 12:31   #19
stef
Premium
Moj komp
 
stef's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Zabok
Postovi: 3,278
Pa on samo stavi stik i pokrene svoje programče, a šta to čudo radi i kud gleda to sumnjam da znaju i inspektori.
stef je offline  
Staro 05.04.2011., 12:52   #20
Drift_King
Never Forgetti
 
Drift_King's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: .
Postovi: 1,640
Koliko sam upoznat kolega je dobio kaznu za software, nikakva analiza samo Nero, PS i Office.

Nema smisla pregledavati metapodatke, i pitaj boga kakave hex gluposti.
__________________
Drift_King je offline  
Staro 05.04.2011., 13:04   #21
m4dm4n
Does youer dewg byte?
Moj komp
 
m4dm4n's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,916
Kao što neki alati imaju pristup informaciji o instaliranom softveru, tako ima i aplikacija na sticku. Ne vidim dramu u svemu tome. Kakvi metapodaci i gledanje s kojim je to programima sve otvarano? DI je ovlašten da dođe na lice mjesta, usporedi licence plaćenog softvera i onom koji se nalazi na računalu. Doink veli da mogu pogledati još i popis mp3ca i filmova, ali da se s time ne zamaraju baš.
Priča i dalje ostaje "prosta ko pasulj" : Imaš li instaliran softver u tvrtki koji košta, a nemaš račun za njega? Skidaš li na poslu, ili skida li netko na poslu filmove,mp3ce,blablabla, i ostavlja na službenom računalu? Imaš li u ruci račun za kavu na kojoj si bio za vrijeme gableca? ))

P.S. Baš me zanimaju te priče kako ekipa "kopira doc-ove na stick". Ima li netko informatički obrazovan da je vidio to svojim očima ili je to sve rekla kazala? I kao drugo pitanje, zašto administratori koji održavaju računala, ili sigurnosni admini, nisu prisutni za vrijeme postupka uštekavanja sticka, odnosno, tko garantira nezaraženost sticka od DI?
__________________
" Have you tried turning it off and on again ? Are you sure it is plugged in ? "
m4dm4n je offline  
Staro 05.04.2011., 13:05   #22
Jelc
Super Moderators
 
Datum registracije: May 2002
Lokacija: Zg
Postovi: 17,469
Citiraj:
Autor stef Pregled postova
Pa on samo stavi stik i pokrene svoje programče, a šta to čudo radi i kud gleda to sumnjam da znaju i inspektori.
Svaki soft za sinhronizaciju može poslužiti za prebacivanje onog kaj njima treba na stick.
Čak i ovakav
http://www.takems.com/products.php?c..._it_Easy_+Plus

Ali ne pričamo o tome, pričali smo da postoje jednostavni načini kako svaka firma ili ured koji drži do sebe štiti svoju dokumentaciju od neovlaštenog pristupa

Kaj se tiče provjere legalnosti softa stvar je jasna-OS i uredski paket u odnosu na kazne koje lupaju se isplati kupiti

Za petaka možeš dobiti uredski stroj sa windozama i Office paketom, sve lijepo legalno i mozak na pašu
__________________

Phenom X4 9850 BE&OCZ Gladiator MAX/DFI 790FXB-M2RSH/2x1GB SuperTaljent CL4/Sapphire 5850&AVerTV Hybrid Speedy/WD 320GB/Bare 120GB/500GB/Zamzung F3 1TB/Zamzung SE-S184/Corsair TX650W/Zamzung 205BW/TerraTec SiXPack 5.1+/Klipsch ProMedia 2.1

Amiga 1200 HD/DELL externi floppy :-)/Commodore 1084S
Jelc je offline  
Staro 05.04.2011., 13:27   #23
MAGARAC
Premium
Moj komp
 
MAGARAC's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: zagreb
Postovi: 5,885
Mogu se oni spajat sa policijom koliko god hoce jer ni policija nema dovoljno ovlasti da naredi bilo kakvo iznosenje podataka bilo kojeg odvjetnickog ili javnobiljeznickog ureda.
MAGARAC je offline  
Staro 05.04.2011., 13:30   #24
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor MAGARAC Pregled postova
Mogu se oni spajat sa policijom koliko god hoce jer ni policija nema dovoljno ovlasti da naredi bilo kakvo iznosenje podataka bilo kojeg odvjetnickog ili javnobiljeznickog ureda.
Ako zatreba, brzo se to dobije (i to prije inspektorat).
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline  
Staro 05.04.2011., 13:38   #25
MAGARAC
Premium
Moj komp
 
MAGARAC's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: zagreb
Postovi: 5,885
TrEba sudki nalog, samo da moze uce u ured. A da iznosi iz njega bilo kakve podatke ne moze nalozit skoro nitko.
MAGARAC je offline  
Staro 05.04.2011., 14:49   #26
kasko
Premium
Moj komp
 
kasko's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: Ivanić_Grad
Postovi: 1,941
Citiraj:
Autor MAGARAC Pregled postova
TrEba sudki nalog, samo da moze uce u ured. A da iznosi iz njega bilo kakve podatke ne moze nalozit skoro nitko.
Što je u potpunosti nekorektno i krivo, jer bi baš i trebali imati te ovlasti.
kasko je offline  
Staro 05.04.2011., 15:08   #27
Mad_Duke
Guest
 
Postovi: n/a
OT i BS :P

ekipa upadne u VIP, čopi im podatke. Lik dojde t-mobileu i veli. Ajmo pare na sunce, vidite kaj VIP planira sad na ljeto :P

/OT i BS!
 
Staro 05.04.2011., 15:10   #28
stef
Premium
Moj komp
 
stef's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Zabok
Postovi: 3,278
Citiraj:
Autor MAGARAC Pregled postova
Mogu se oni spajat sa policijom koliko god hoce jer ni policija nema dovoljno ovlasti da naredi bilo kakvo iznosenje podataka bilo kojeg odvjetnickog ili javnobiljeznickog ureda.
Likovi za cyber kriminal ti odnesu i cijelu sistem salu ak treba, pa ti nemoj "surađivati" .
Profama s Ekonomskog su uzeli i monitore i miševe .

Zadnje izmijenjeno od: stef. 05.04.2011. u 15:15.
stef je offline  
Staro 05.04.2011., 15:37   #29
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor MAGARAC Pregled postova
TrEba sudki nalog, samo da moze uce u ured. A da iznosi iz njega bilo kakve podatke ne moze nalozit skoro nitko.
Niti mu treba nalog za ući u ured, niti mu puno treba da ti od ureda ostanu samo tapete na zidovima, pipe i radijatori.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline  
Staro 05.04.2011., 15:44   #30
Doink the Clown
Jack of all, master of none
Moj komp
 
Doink the Clown's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Matulji - Rijeka
Postovi: 6,214
Citiraj:
Autor 6Finger Pregled postova
Nisam nešto upućen ali sam čuo da su se pred neko vrijeme "spojili" sa policijom i sad imaju razno razne ovlasti koje nisu imali...
Čekamo kolegu Doinka da se izjasni :P
Ta-raaaa!
Ne znam otkud sad te gluposti o prekopavanjima metapodataka, analizama i sličnim čudesima, kod nas se ništa nije promijenilo što se tiče načina rada, uzmemo izlistaj instaliranih programa koji su zaštićeni po Zakonu o autorskom pravu i srodnim pravima i tražimo račune i licence za te programe. End of story što se tiče DI
__________________

C L O W N I N G A R O U N D

Zadnje izmijenjeno od: Doink the Clown. 08.04.2011. u 15:49. Razlog: typo
Doink the Clown je offline  
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Zaključane teme


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na