Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Razno > RETRO hardware i software
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 14.10.2018., 22:27   #1321
Trekkie4
Guest
 
Postovi: n/a
Citiraj:
Autor zanetti Pregled postova
Da Teac 4x writer stroj za ono doba.Sve šta je snimio je radilo.
Još ga imam,teško mi ga bacit.
Imam ih nekoliko komada, i moram priznati da su (uz Pioneer optičke pogone) jedni od najkvalitetnijih koje sam ikad imao prilike vidjeti. Jako teški i masivni, sa željeznim "kavezom" oko CDa. Za razliku od većine drugih koji su potpuno prazni, i napravljeni od plastike.


Da se razumijemo, govorim o unutrašnjoj konstrukciji samog pogona, a ne 5.25" metalnom kućištu, koje se stavlja u kompjutorsko kućište.
  Reply With Quote
Staro 14.10.2018., 23:00   #1322
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,937
Teško sam prodao svoj Teac 55S. Sjećam se kad sam ga jednom otvorio da mu počistim leću... nikad više nisam vidio takvu robusnu metalnu konstrukciju. Baš tako, danas je sve plastika i to već 15-ak godina. Malo jače zašarafiš u kučište i ne radi dobro jer se sve savine.

Yamahe su uništavale medije. Često se dogodilo da bi prženje puklo u drugoj polovini prženja, a ako bi prošlo često se događalo da zadnja trećina ili četvrtina sprženog diska nisu bile čitljive.

S Plextorom i Teacom se nije moglo pogriješiti za razliku od svega ostalog tada. Teac je brže ripao audio, prvi je mogao pržit CD-Text na audio CDe i imao je automatsku kalibraciju lasera u letu zbog čega je pržio bolje i pržio je širu paletu CDa.

Kasnije su se pojavili Pioneer DVD pržilice i svi smo prešli na to Imao sam ih skoro sve počevši od A04 modela.
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je offline   Reply With Quote
Staro 14.10.2018., 23:11   #1323
Trekkie4
Guest
 
Postovi: n/a
Gore-spomenuti Pioneer, model(i) DVR-110DBK. Baš poput Teac-a, izuzetno kvalitetni i masivni, imam ih dva komada u "RetroMaster 2500" mašini, iz profila



Također, ako se ne varam zadnji PATA DVD-RW model na tržištu koji je imao standardni audio output, sa stražnje strane. Kako je u međuvremenu audio veza bila riješena kroz podatkovnu vezu i softver, ubrzo je bio skinut i/ili "rezerviran" za posebne namjene, što god da to značilo (tako barem piše na LG pogonima)
  Reply With Quote
Staro 15.10.2018., 06:50   #1324
c-shadow
Premium
Moj komp
 
c-shadow's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Istra
Postovi: 3,001
Vidim da diskusija prelazi s CDa na DVD

Od pioneera mi se dopao jedino njihov slot-in DVD-ROM radi ergonomije korištenja, šteta da su s time prestali. Po kvaliteti nisu mi bili ništa posebno, u to doba je i NEC radio solidno. Ionako je sve bilo u firmwareu.

DVD tehnologija IMHO uopće nije bila ništa revolucionarno. Prvo DVD+/- dva tabora koji se ne mogu dogovoriti, drugo zapis osjetljiv, mediji generalno lošije kvalitete nego CD kad se pojavio. Onda uređaj mora imati u fw strategiiju pisanja da bi znao raditi s nekim medijem!? Halooo, proizvođači, jel to vam zvuči kao dobra ideja?
Koliko puta vam se dogodilo da kupite medij i uređaj snima na njega nekom safe brzinom od 2x ili tako nekako. Nema druge nego čekaj update firmwarea uređaja da proizvođač ubaci unutra kod tog medija.

Najdalje je po tom pitanju došao Benq, npr. model 1640. Nepoznati medij? Nema problema, provrtiš jedno snimanje u test modeu u onom njegovom qsuite programu, uređaj si zapamti strategiju pisanja u firmware i dalje teraj
Nažalost, po kvaliteti čitanja/pisanja bio je prosječan.


Ako se vratimo na temu, slinio sam jedino prije nego sam kupio Philips CDD522, nakon njega niti plextor ni teac nisu bili ništa posebno. DVD uređaji nakon toga bilo koji mislim da ne spadaju u temu, to je sve bilo pain in the ass. Bluray - to sam preskočio
c-shadow je offline   Reply With Quote
Staro 15.10.2018., 08:41   #1325
SaleFFS
Varilnik
Moj komp
 
SaleFFS's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,640
Nisam u to doba pržio ali se sjećam svog starog BTC cd-roma koji je tada čitao i naj izgrebanije cd-e

http://www.auntyanimal.me.uk/CDROM24x.htm
SaleFFS je offline   Reply With Quote
Staro 15.10.2018., 08:52   #1326
riceburner
SCSI Freak, deda :P
Moj komp
 
riceburner's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2009
Lokacija: ZEGEIZABREGE
Postovi: 861
prvi glas za pregrijavanje yamaha, imao sam ih preko 10 nit jedan puknuti cd, bilo audio bilo data snimao samo traxdatu gold i kasnije silver...
svi muzicari s kojima sam bio u kontaktu samo i samo yamaha tu i tamo koji imao plexa koji bi dosao s opremom, ali samostalno su svi samo yamahe kupovali...
__________________
don't use ATA/SATA, it's bad for your health
use SCSI/SAS and live longer!


riceburner je offline   Reply With Quote
Staro 15.10.2018., 14:37   #1327
Trekkie4
Guest
 
Postovi: n/a
Citiraj:
Autor c-shadow Pregled postova
Vidim da diskusija prelazi s CDa na DVD

Od pioneera mi se dopao jedino njihov slot-in DVD-ROM radi ergonomije korištenja, šteta da su s time prestali. Po kvaliteti nisu mi bili ništa posebno, u to doba je i NEC radio solidno. Ionako je sve bilo u firmwareu.

DVD tehnologija IMHO uopće nije bila ništa revolucionarno. Prvo DVD+/- dva tabora koji se ne mogu dogovoriti, drugo zapis osjetljiv, mediji generalno lošije kvalitete nego CD kad se pojavio. Onda uređaj mora imati u fw strategiiju pisanja da bi znao raditi s nekim medijem!? Halooo, proizvođači, jel to vam zvuči kao dobra ideja?
Koliko puta vam se dogodilo da kupite medij i uređaj snima na njega nekom safe brzinom od 2x ili tako nekako. Nema druge nego čekaj update firmwarea uređaja da proizvođač ubaci unutra kod tog medija.

Najdalje je po tom pitanju došao Benq, npr. model 1640. Nepoznati medij? Nema problema, provrtiš jedno snimanje u test modeu u onom njegovom qsuite programu, uređaj si zapamti strategiju pisanja u firmware i dalje teraj
Nažalost, po kvaliteti čitanja/pisanja bio je prosječan.


Ako se vratimo na temu, slinio sam jedino prije nego sam kupio Philips CDD522, nakon njega niti plextor ni teac nisu bili ništa posebno. DVD uređaji nakon toga bilo koji mislim da ne spadaju u temu, to je sve bilo pain in the ass. Bluray - to sam preskočio
Eto, nije Pioneer, ali tu su negdje... Model je AOpen, DVD-9632
  Reply With Quote
Staro 15.10.2018., 14:40   #1328
timmy
Premium
 
timmy's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: N/A
Postovi: 1,239
da ovdje pitam jel ima netko vhdci(scsi) kabel za posudit ili prodat, po tavanima, šupama i slično...

p.s. riceburner nenadje
timmy je offline   Reply With Quote
Staro 15.10.2018., 17:23   #1329
c-shadow
Premium
Moj komp
 
c-shadow's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Istra
Postovi: 3,001
Citiraj:
Autor Trekkie4 Pregled postova
Eto, nije Pioneer, ali tu su negdje... Model je AOpen, DVD-9632

Znaš da bi morao malo pročačkati doma, čini mi se da je jedan Pioneer još uvijek negdje u kutiji
c-shadow je offline   Reply With Quote
Staro 15.10.2018., 21:39   #1330
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,937
Post

Priča je bila da se tamo negdje 1996. okupio DVD forum velikih korporacija da rasprave o novom standardu medija za audio/video. Prije nego što je sve praktički započelo javi se Pioneer da oni imaju već gotovu stvar Disk standardnih 12cm kapaciteta 3.95GB i reader/writer koji uz to može čitati i pržiti sve CD medije. Ne samo da ga imaju nego je to potpuno provjerena tehnologija jer oni to godinama interno unutar Pioneera koriste jer im je CD premali

DVD forum je to objeručke prihvatio i uz sitne izmjene i 10% veći kapacitet (4.7GB) vrlo brzo je definiran je DVD standard i time podstandardi poput DVD-R.

Sonyju i Philipsu se to nije svidjelo. Dobivaju fine tantijeme od CD tehnologije, a sad Pioneeru ide većina tantijema za DVD tehnologiju. Ne može to tako Sony je pogotovo 3.14zdio jer je njihov BetaMax nedugo prije toga izgubio od VHSa kojeg je predložio JVC.

I tako uvedu oni zbrku i pomutnju pa izmisle DVD+R :-/

Zato Pioneer duugo nije pržio na DVD+R jer nisu htjeli plaćati Sonyju i Philipsu nešto što su oni silovali na tržište uz DVD-R koji je radio savršeno.

I da, Pioneerove pržilice su bile superiorne u odnosu na druge najviše zbog vrlo kvalitetnog mehanizma i naprednog laser pickupa. Mediji su bili problem. Osim Verbatima praktički ništa drugo nije bilo dobro.
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je offline   Reply With Quote
Staro 15.10.2018., 22:32   #1331
syss
Moderator
Moj komp
 
syss's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 10,791
Citiraj:
Autor Trekkie4 Pregled postova
Eto, nije Pioneer, ali tu su negdje... Model je AOpen, DVD-9632
to je pioneer... aopen nije imao svoju optiku imho, a pogotovo ne slot-in.

btw. yamaha f1 anyone?
syss je offline   Reply With Quote
Staro 15.10.2018., 22:48   #1332
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,937
Yup, to je posljednja Yamaha.
Prvi writer koje je mogao "tetovirati" diskove

I da, ono je rebadge slot-in Pioneera.
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je offline   Reply With Quote
Staro 16.10.2018., 02:17   #1333
Trekkie4
Guest
 
Postovi: n/a
Dobio sam danas jedno Thermaltake V6 kućište, i baš si mislio što s time napraviti... I onda se sjetim svoje konfe iz profila, kodnim imenom "RetroMaster 2500" - jer zašto ne?

Citiraj:
Autor Trekkie4 Pregled postova
Pričao sam u temi o nadogradnji mojeg RetroMaster 2000 sustava, ali nisam ga nikako stigao napraviti ... sve do danas!


Već dosta dugo imam problema sa matičnom koja zeza, prvo je počelo sa zamrzavanjem programa a onda su se javili i drugi simptomi poput USB portova koji ne rade, itd. Kolege sa TechPowerUp foruma i ja smo raspravljali o ovome, i složili se da je problem najvjerojatnije chipset, s obzirom da sam ploču ionako dobio pod neispravnu i uspio je popraviti. Bilo kako bilo vrhunac je bio danas, kad se mašina prvo nije htjela podignuti, a jednom kad sam ga uspio dobiti da radi, nije se mogao ugasiti... Pametnom dosta što bi rekli, pa sam napokon odlučio poduzeti konkretne mjere


Vrijeme za nadogradnju!


Već sam puno toga napisao o RetroMaster 2000 sustavu, ali kao što i sami možete vidjeti, ovo nije vaše prosječno računalo... Stoga sam ga morao rastavljati dio po dio, kako bih uopće mogao napraviti prostora za rad. Počeo sam sa PCI & AGP karticama!


Zatim sam počupao 40GB Maxtor HDD (radi OK ali mi kapacitet više nije dovoljan) i neispravan DVD-RW koji samo čita CDove


I na kraju povadio sve sa matične, pripremio je za vađenje van. Morao sam naravno skinuti Jet7 turbinu jer u protivnom ne bih mogao izvaditi matičnu van.


Ovo ovdje je stara ASRock K7VT2 matična... Namjeravam provesti dodatna testiranja i vidjeti da li je vrijedna spašavanja ili ne. Jer u suprotnom ide u otpad!


Glavna jezgra RetroMaster 2000 sustava, AMD Athlon 1800+ na 1533MHz. Slika je snimljena dok je procesor još bio na ASRock matičnoj


I napokon... Vrijeme je da malo začinimo stvari Ovo ovdje je Asus A7V8X-X, jedna od najboljih Socket 462 matičnih ikad (po mišljenju dosta korisnika). Ovom prilikom se želim zahvaliti @dtomas-u na tome što mi ju je ustupio Sama instalacija je prošla bolje nego što sam očekivao, ploča je samo "skliznula" na mjesto, bez ikakve muke.


Jedini problem koji sam imao je ovaj ovdje, sa RAM modulom... Naime kvačica od Jet7 je skoro dodirivala memoriju, ali eto i to sam riješio... Najveći problem je bilo "nasaditi" memoriju u slot, bez da je oštetim ili napravim kratki spoj!


OK, ploča instalirana... Vrijeme za DVD i floppy pogone!


Zatim nove hardove... Koristim 40+80 kombinaciju, gdje će 80GB biti Windows XP a 98-ica bude išla na onaj od 40GB. Ako mislite da je to previše prostora varate se! Naime imam punu ladicu starih igrica i softvera, i namjeravam ih sve podignuti - ipak je ovo ultimativna retro mašina!


Ovo dalje je samo stvar vraćanja komponenti natrag na mjesto, sa manjim izmjenama i novim cable management-om


Da budem potpuno iskren, nisam baš 100% zadovoljan kako je sve ispalo (po pitanju nereda), ali još uvijek je sve dovoljno čisto i jasno da se mogu sve komponente vidjeti i prepoznati. Što naravno znači da sam morao dosta kabela povući sa stražnje strane, ali to i nije neki problem...


Par završnih izmjena i eto ga! Moj novi i nadograđeni RetroMaster 2000


Instalacija software-a, benchmark testovi, instalacija Windows-a i ostalo dolazi uskoro!
Citiraj:
Autor Trekkie4 Pregled postova
Mali update... Još radim na RetroMaster projektu, zvučna je zamijenjena za Aureal Vortex2 u kombinaciji sa Creative Wave Blaster II nadogradnjom Jedino ju je bilo zaguljeno pokrenuti pod XPom, ali eto - i taj problem je riješen!



Sada mašina izgleda ovako... Malo je sve unutra tijesno, ali ventilacija je OK a i pazio sam na cable management.
Ideja je da ga prepakiram u V6, ali moram prije toga nabaviti još par sitnica i kozmetičkih detalja pa se budem još vratio na ovo kroz nekih 2-3 tjedna.
  Reply With Quote
Staro 16.10.2018., 19:44   #1334
maXonja
bu
Moj komp
 
maXonja's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2017
Lokacija: VŽ
Postovi: 2,510
Samo da kažem vezano za ploču, dosta je to loša ploča bila
VIA KT400 chipset se i nije baš nešto proslavio... Kasnije je još izašao VIA KT600 koji je bio nešto bolji

A ova Asusica A7V8X-X je još najslabija verzija iz te serije

Asus A7N8X-E Deluxe je uz Abit NF7-S bila ponajbolja socket A ploča, nForce 2 chipset je nadebelo i naširoko rasturao VIA-ine chipsete u to doba kad je izašao
Imao sam masu socket A ploča tako da znam točno sve u detalje
__________________
Nvidia u očima
Intel u duši
Alfa Romeo u srcu
maXonja je offline   Reply With Quote
Staro 16.10.2018., 20:08   #1335
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,937
KT400 je definitivno bio loš chipset koji nije znao iskoristiti DDR RAM. KT600 je bio puno bolji, ali je došao nForce ViA je bila poznata po tome da izbace loš (i spor) chipset i onda u sljedećoj verziji to poprave.

nForce chipset je bio tada ispred svog vremena. Do tada neviđeno RAM-ovi u dual channelu, hw firewall i SoundStorm koji je imao hw Dolby 5.1 encoder. Umjesto s analogijom i hrpom žica, komp spojiš tankom optikom s HT receiverom i peglaj 5.1!

Tko je 2000. godine +- 4-5god htio vrhunsku ploču pogotovo za OC velika je šansa da je u kanti imao Abit ploču. Šteta što ih je skandal s krivotvorenim kondenzatorima načeo i dokrajčio. Osobno sam koristio EPoX dok nisu došli X2 procesori. Tada se našla jedna Abit

__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je offline   Reply With Quote
Staro 16.10.2018., 20:26   #1336
maXonja
bu
Moj komp
 
maXonja's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2017
Lokacija: VŽ
Postovi: 2,510
Kad se sjetim suza krene...


Duron 1200 (Morgan jezgra) pod LN2 @ 1862MHz

https://valid.x86.fr/show_oc.php?id=517152


Duron 1800 (Applebred jezgra) pod vodenim hlađenjem @ 2611MHz

https://valid.x86.fr/show_oc.php?id=457354



Athlon XP 2500+ Mobilac pod LN2 @ 2946MHz
https://valid.x86.fr/show_oc.php?id=517174


P4 1.8GHz Northwood pod LN2 @ 3422MHz
https://valid.x86.fr/show_oc.php?id=517470



Za socket A je korištena Abit NF7-S, a za socket 478 je korištena Abit IC7-MAX3
Abit


EDIT:
Još držim world record sa GeForce 2 GTS





http://hwbot.org/submission/827929_m...gts_7627_marks


EDIT2:
Evo i jedan Dual Pentium III-S 1266MHz rez


image-id-164886
__________________
Nvidia u očima
Intel u duši
Alfa Romeo u srcu

Zadnje izmijenjeno od: maXonja. 16.10.2018. u 21:09.
maXonja je offline   Reply With Quote
Staro 17.10.2018., 00:54   #1337
Trekkie4
Guest
 
Postovi: n/a
Citiraj:
Autor maXonja Pregled postova
Samo da kažem vezano za ploču, dosta je to loša ploča bila
VIA KT400 chipset se i nije baš nešto proslavio... Kasnije je još izašao VIA KT600 koji je bio nešto bolji

A ova Asusica A7V8X-X je još najslabija verzija iz te serije

Asus A7N8X-E Deluxe je uz Abit NF7-S bila ponajbolja socket A ploča, nForce 2 chipset je nadebelo i naširoko rasturao VIA-ine chipsete u to doba kad je izašao
Imao sam masu socket A ploča tako da znam točno sve u detalje
Citiraj:
Autor medo Pregled postova
KT400 je definitivno bio loš chipset koji nije znao iskoristiti DDR RAM. KT600 je bio puno bolji, ali je došao nForce ViA je bila poznata po tome da izbace loš (i spor) chipset i onda u sljedećoj verziji to poprave.

nForce chipset je bio tada ispred svog vremena. Do tada neviđeno RAM-ovi u dual channelu, hw firewall i SoundStorm koji je imao hw Dolby 5.1 encoder. Umjesto s analogijom i hrpom žica, komp spojiš tankom optikom s HT receiverom i peglaj 5.1!

Tko je 2000. godine +- 4-5god htio vrhunsku ploču pogotovo za OC velika je šansa da je u kanti imao Abit ploču. Šteta što ih je skandal s krivotvorenim kondenzatorima načeo i dokrajčio. Osobno sam koristio EPoX dok nisu došli X2 procesori. Tada se našla jedna Abit

Ovo mi je definitivno iznenađenje! Tu sam mašinu (pre)složio sad već prije par godina, ali se dobro sjećam da sam istražio stvari, i dobro pamtim da su Asus A7V8X-X prozvali jednom od najboljih Socket A ploča. I to na više foruma, znači nije bilo pristrano i/ili od samo jednog člana... Mislim da imam negdje plavu S462 matičnu marke "ECS", koja ima nforce chipset i možda bi je mogao promijeniti kad već ionako mijenjam kućište. Budemo vidjeli...

Kao što sam neki dan pričao @duggi, situacija sa RetroMaster konfiguracijom je izuzetno komplicirana. Naime, ta mašina je stvorena da obuhvati SVA razdoblja informatike, od ranijeg DOSa, preko Win98, pa sve do Win XP. Kao rezultat, ima dva (i pol) operativna sustava, dva zasebna harda, 3 grafičke, 2 (i pol) zvučne, itd. U biti sve je poduplano i multiplicirano kako bi zaobišao konflikte i nekompatibilnost hardvera i softvera. Tako da mi je jako bitna stabilnost sustava, i ne bih želio previše kopati po tome, za slučaj da stvari odu naopako.
  Reply With Quote
Staro 17.10.2018., 02:06   #1338
duggi
Premium
Moj komp
 
duggi's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 597
imam još Epoxicu 8RDA3+ ,ta mi je isto dobra bila za Athlone ,iako mi je žao kaj sam prodao Abit NF7-s ,dan danas......
pronašao i Ep-9NPA+ ultra isto dobru s939 ploču

Zadnje izmijenjeno od: duggi. 17.10.2018. u 22:21.
duggi je offline   Reply With Quote
Staro 18.10.2018., 21:41   #1339
tun3
Premium
Moj komp
 
tun3's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2018
Lokacija: Matulji
Postovi: 342
Ne znam dal to spada pod nešto za čim se slinilo (konkretni model), ali imam jednu zanimljivu igračku, IBM PS/2 N51 SLC (mislim da je to točni model).



Ovo je bio prvi i zadnji put da sam vidio da mu ekran radi, nakon ovoga nema slike, samo cvrči... Ako netko ima ideju što bi moglo bit svaka pomoć je dobrodošla, malo je ipak stariji od onog što sam navikao rastavljat pa ne želim kopat da ne uništim nešto bezveze. Za probat ga ionako radi kad se spoji na monitor

tun3 je offline   Reply With Quote
Staro 18.10.2018., 21:44   #1340
alengrosevic
Premium
Moj komp
 
alengrosevic's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Čakovec
Postovi: 3,748


lijep storage za stare mašine. ako netko treba javite se na pm. Čk only, nemam vremena za poštu.
alengrosevic je offline   Reply With Quote
Staro 18.10.2018., 23:26   #1341
Trekkie4
Guest
 
Postovi: n/a
Citiraj:
Autor alengrosevic Pregled postova


lijep storage za stare mašine. ako netko treba javite se na pm. Čk only, nemam vremena za poštu.
200GB PATA hard?!? Obično kad govorimo o "retro" diskovima, spominju se 20, 40, eventualno 60GB. Uostalom, nekad si bio sretan ako si imao 6GB, i još ti je pola harda bilo prazno...!
  Reply With Quote
Staro 18.10.2018., 23:46   #1342
bilicvitak
Banned
 
Datum registracije: Nov 2014
Lokacija: ¯\_(ツ)_/¯
Postovi: 476
PATA diskovi su išli do 750GB, tako da je 200GB još i malo.

Ti PATA diskovi većeg kapaciteta su još uvijek tražena roba, za jukebox mašine.
bilicvitak je offline   Reply With Quote
Staro 19.10.2018., 09:43   #1343
tun3
Premium
Moj komp
 
tun3's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2018
Lokacija: Matulji
Postovi: 342
Imam još par zanimljivih stvari koje sam stavio sa strane kad smo se rješavali starudije u firmi, za dobrih 70% tog starog hardwarea nisam ni znao da ga imamo Jedna od njih je i ova IBM Aptiva 2193





Unutra je AMD K6/II 500MHz, bilo je 64MB RAMa ali sam zamijenio sa 256MB, 20GB disk, CD čitač (mislim da nije ni pržilica)... Sami mi fali neka PCI grafička iz tog vremena da ga upotpunim, da mi je nać kakvu TNT2 ili nešto slično, trenutno ima nešto integrirano SiS-ovo, ne sjećam se više što... i naravno licencirani Win98SE
tun3 je offline   Reply With Quote
Staro 19.10.2018., 15:01   #1344
Staromodan
Premium
 
Datum registracije: Nov 2012
Lokacija: .
Postovi: 172
Problem s trznicama je sto tih par prodavaca preskupo cijeni stare stvari, a kada se pojavi netko jeftiniji tada oni kupe pa opet prodaju nekoliko puta skuplje.

Citiraj:
Autor Trekkie4 Pregled postova
Zanimljivo da se iste grafičke prodaju i preko ebay-a, gdje ima dosta negativnih komentara... Zanimalo me u čemu je riječ, pa sam krenuo čitati i počeo se valjati od smijeha ... Čini se da ljude smeta to što Rage XL ne radi pod Win7, 8 (8.1) & 10 i/ili to što ne mogu spojiti PCI grafičku u PCIe slot!! Mislim da ovo ne treba previše komentirati, još bih razumio da ljudi miješaju termine PCIe & PCI, ali stvarno - koliki idiot moraš biti da uzmeš grafičku iz 1998. godine za moderne potrebe. Gle šoka, Rage XL ne vrti Crysis!
Covjek se sokira kada uzivo upozna takve osobe... Kada bolje razmislim, oni uopce nisu idioti, jer im u zivotu jako dobro ide.

Citiraj:
Autor medo Pregled postova
Postojao je i WIN.INI časopis koji je koliko se sjećam u početku dolazio isključivo na disketi ako se netko sjeća. Bilo ih je na njuskalu.
Ne sjecam se, ali znam za Pixel.
Staromodan je offline   Reply With Quote
Staro 19.10.2018., 15:03   #1345
Trekkie4
Guest
 
Postovi: n/a
Citiraj:
Autor tun3 Pregled postova
Imam još par zanimljivih stvari koje sam stavio sa strane kad smo se rješavali starudije u firmi, za dobrih 70% tog starog hardwarea nisam ni znao da ga imamo Jedna od njih je i ova IBM Aptiva 2193





Unutra je AMD K6/II 500MHz, bilo je 64MB RAMa ali sam zamijenio sa 256MB, 20GB disk, CD čitač (mislim da nije ni pržilica)... Sami mi fali neka PCI grafička iz tog vremena da ga upotpunim, da mi je nać kakvu TNT2 ili nešto slično, trenutno ima nešto integrirano SiS-ovo, ne sjećam se više što... i naravno licencirani Win98SE
Imaš na AliExpressu nVidia FX5500 PCI grafičke, za oko 200kn po komadu. Barem ih je bilo zadnji put kad sam gledao...
  Reply With Quote
Staro 19.10.2018., 15:49   #1346
trex
Premium
Moj komp
 
trex's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Bjelovar
Postovi: 649
Citiraj:
Autor D/G Pregled postova
Ima još "Golden Orb II " u pogonu
Ajde ga prepili da vidimo jel to stvarno bakar ili zlatno ofarbani aluminij kao danas
trex je offline   Reply With Quote
Staro 19.10.2018., 19:55   #1347
Trekkie4
Guest
 
Postovi: n/a
Naravno da je bakar ... pa ne misliš valjda da bi nas Thermaltake muljao?!
  Reply With Quote
Staro 20.10.2018., 10:57   #1348
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,937
Citiraj:
Autor Trekkie4 Pregled postova
Kao što sam neki dan pričao @duggi, situacija sa RetroMaster konfiguracijom je izuzetno komplicirana. Naime, ta mašina je stvorena da obuhvati SVA razdoblja informatike, od ranijeg DOSa, preko Win98, pa sve do Win XP. Kao rezultat, ima dva (i pol) operativna sustava, dva zasebna harda, 3 grafičke, 2 (i pol) zvučne, itd. U biti sve je poduplano i multiplicirano kako bi zaobišao konflikte i nekompatibilnost hardvera i softvera. Tako da mi je jako bitna stabilnost sustava, i ne bih želio previše kopati po tome, za slučaj da stvari odu naopako.
Kad se sjetim tih vremena, što si više toga imao u kompu eksponencijalno se povećavala mogućnost da nešto s nečim neće raditi. Osobno bi radio dvije konfiguracije radije nego potrpao sve u jednu.
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je offline   Reply With Quote
Staro 20.10.2018., 19:53   #1349
Trekkie4
Guest
 
Postovi: n/a
Citiraj:
Autor medo Pregled postova
Kad se sjetim tih vremena, što si više toga imao u kompu eksponencijalno se povećavala mogućnost da nešto s nečim neće raditi. Osobno bi radio dvije konfiguracije radije nego potrpao sve u jednu.
Iskreno, i ja također... Ali situacija je bila (i ostala) jednostavna - imao sam mjesto za jedan komp na stolu, na kojem sam želio igrati stare igre bez da moram skidati i prespajati mašine svakih nekoliko minuta. I tako se rodila ideja za "RetroMaster".

Trajalo je par godina dok ga nisam usavršio, ali je uglavnom stabilan i radi bez ikakvih problema. Eto, nije da se hvalim ali je lukavo napravljen, po principu međusobnog "ignoriranja" hardvera

Evo ti primjer - imam 2 i pol zvučne. Integrirani čip koji je na Asus A7V8X-X, ali i Aureal Vortex 2 sa dodatnim MIDI WaveBlaster II modulom. Međutim, problem nastaje u WinXP - Aureal stvara probleme i ne radi sa većinom novijih igrica tipa Half-Life 2 i GTA Vice City, San Andreas. Rješenje? Spojiti jumper kabel iz audio izlaza integrirane zvučne, na Audio Input Aureal Vortex zvučne. Zatim spojiti zvučnike na Aureal. S druge strane, integrirana zvučna radi probleme u Win98 i DOSu. Najvjerojatnije rezultat konflikta sa Aureal karticom. Rješenje? Onesposobiti integrirani zvuk kroz Device Manager i koristiti isključivo Aureal.

Ili možda grafika, ista priča... Dvije Voodoo2 i GeForce4 Ti4200 (AGP) Pod Win98 i u DOSu, GF4 daje osnovnu "2D" sliku, eventualno radi u 3D u par slučajeva gdje nije moguće koristiti 3dfx, recimo Half-Life Blue Shift. Također, Win98 ima instaliran DirectX 8.1b, dakle funkcionira bez zadiranja u DX9, jer ovaj radi probleme sa Voodooicama. A u XPu, Voodooice se ignoriraju i 4200 preuzima glavnu (i jedinu) ulogu. XP ima DX9c, a i sama grafička je clockana softverski na veću vrijednost, specifikacija kao i bolji model Ti4600

Također, napravio sam različite particije na diskovima kako bi mogao odijeliti jedan Windows od drugog. Tako je Win98 u FAT32, a XP NTFS. Kao rezultat, Win98 ne može vidjeti i prepoznati XP (što je OK, umanjuje probleme i eventualne konflikte), ali XP vidi i prepoznaje 98icu, što je prihvatljivo.

A kako je to izgledalo u originalu, prije zamjene matične i brojnih nadogradnji, pogledajte u nastavku:
Citiraj:
Autor Trekkie4 Pregled postova
Kako se s vanjske strane i nije previše toga promijenilo, evo nekoliko slika od prije... Mašina i dalje jednako izgleda, jedino što ima puno više stvari unutra



Također, nekoliko arhivskih fotki procesa izrade SLI kabela za Voodoo2. Da, sam ih "proizvodim"



I naravno one najnovije... Pa stoga krenimo redom:

Najprije nekoliko fotki samih Voodooica, slike su od prije dok sam još imao GeForce4 MX440, 4200Ti je došla kasnije (možete je vidjeti na zadnjoj fotki, sa VGA pass-through kabelom)



Sljedeće slike su iz Win98, razni naslovi iz moje kolekcije. 1024x768 (sa Z-bufferom) je jedino dostupan u SLI, naime max rezolucija za jednu V2 je 800x600. Od ovih igrica na slikama, jedino Harry Potter koristi 4200Ti (Unreal engine) i radi u 32-bit modu.



Gledajte i slinite!



Zatim idemo u XP... Tu 4200Ti vodi glavnu riječ, i ima podršku za DirectX9c. Iako sam instalirao drivere za V2 reda-radi (sa limitiranom podrškom), ne namjeravam ih koristiti pod XP. Naime navedeni driver ima podršku ISKLJUČIVO za Glide, dok je Direct3D nemoguće dobiti. A čak i Glide ima svojih problema, i mislim da SLI nije podržan (barem ga ne prepoznaje...)



Eto, toliko za sad... Recite ako želite još, ili ako želite više detalje neke određene igrice ili programa

Zadnje izmijenjeno od: Trekkie4. 20.10.2018. u 20:06.
  Reply With Quote
Staro 21.10.2018., 09:39   #1350
D/G
Premium
Moj komp
 
D/G's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2010
Lokacija: Ploče
Postovi: 1,154
Citiraj:
Autor Trekkie4 Pregled postova
Naravno da je bakar ... pa ne misliš valjda da bi nas Thermaltake muljao?!

Pa većina današnjih hladnjaka ima bazu od bakra a rebra od aluminija , što ima i ovaj moj Tt sa slike i za odvod temperature sa CPU (AMD 64 x 2 5000BE) nije nimalo lošiji od današnjih istih dimenzija/površina .


ps: Taj golden orb sam dobio a nikada nisam ni čitao recenzije jer mi obavlja zadaću sasvim OK.
D/G je offline   Reply With Quote
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na