Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Periferija > Monitori, tipkovnice i miševi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 10.02.2010., 11:21   #151
Visage
8-bit Gen.
Moj komp
 
Visage's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Giethoorn - ZG
Postovi: 3,104
Citiraj:
Autor Lewis Pregled postova
Sa dva 22 ili 24 neces nikad rastegnuti jednu aplikaciju preko cjelog ekrana (hoces probat ali neces koristiti tako jer nevalja tj predebela je crta u sredini sa klasicnim LCDovima koji ni nisu predvidjeni za spajanje) i onda se opet svodi na to da je 2560 puno bolje od 1920 (korisitm i jedno i drugo svakodnevno pa pricam iz iskustva ).
Ha dobro, to ipak spada u domenu specificnosti aplikacija i necijeg desktop habitusiranja. Radio sam na identicnom setupu kao kod tebe i nije mi bio po volji. Isto tako srecem vlasnike slicnog ili istog setupa. Kod mene je recimo bas suprotna navika i vise od 24" ne volim prelaziti. Generalnog primjera radi, za bilo kakve "unose" ne osjecam se ugodno na svemu vecem od 24"-a, dapache, ideal pisanja mi je na 19"-ici! Zato cu uvijek imati jednu 19"-icu na stolu, odnosno trenutno u zraku . Kad bi isao na dvije 30-tice, u sredini bi mi morala biti 19"-tica. Ali i sad mi se zna desiti da ponekad zbunjeno lovim gdje mi se nalazi strelica misa na 4 monitora . Neupitno je da se na sve priviknemo, ali eto, meni 30" uzima previse pogleda u rasporedu sa vise monitora. No kod tebe to funkcionira i dokazuje da postoje razliciti ideali desktop idile.

_______
Neupitno je da ce i najpasivniji korisnik vec nakon dva dana koristenja 2 monitora, brzo zakljuciti da se preporodio. Jednostavno, nova dimenzija rada. ALI to me nikako nije hipnotiziralo da je buducnost idealnog sucelja u gomilanju monitora! Naprotiv, neka od najlucidnijih sucelja u povijesti tehnologije su to osporila. Posebno u sferama gdje je potreban najvisa produktivnost paznje korisnika. Cak je dokazano (nije šala) da i kolor sucelje uzima vise produktivnosti (posebno na manjim povrsinama) nego ono koje koristi cisti "jednobojni" pristup. Nisu bez razloga vojni/med i slicni terenski PDA derivati uvijek inzistirali na tom pristupu. Jasno, danas vecini to zvuci spartanski i potpuno neprihvatljivo. Spomenut cu jedan primjer za one koje vole obogatiti tehno znanje pogledom u nesto drugacije promisljanje. Za razliku od "jedna od" ili "medju najboljima" postoji firma koja u svom polju nedodirljivo dominira vec 30 godina. Neki od proizvoda su bili 20 ili vise godina ispred vremena a danasnji CC i CC1 je po svemu dostupnom najmanje pet godina ispred svake postojece tehnologije. Koliko su napredni dovoljno govori da je i sluzbeno poznato kako je CC primarno financiran od vlade i vojske. No astronomska cijena i specificnost industrije cini ih za vecinu ljudi duhovima. CC se sigurno nece pojaviti medju konzumentskim proizvodima jer bi doslovno upropastio piramidu uobicajenog "muženja" i kalkuliranog otpustanja tehnologije po uobicajeno predvidjenim "road mapama" na koje smo osudjeni. Zasto ovo spominjem?

Kad sam davnih dana ranih 90-tih, po prvi put vidio njihova post pro sucelja, kao i mnogi ostao sam u cudu gdje se nalaze monitori? Kako je moguce da tako kompleksan sustav preko cijih ledja ide najzahtjevniji posao post pro-a moze biti pokriven sa jednim monitorom? Posebno sto identican pristup njeguju i danas. Kako to da netko tko ide od nule sa beskompromisnim pristupom i jos SUN-ovski moze podojiti sredstva bez ogranicenja... kako je moguce da ne zavrse na monitorskom preslagivanju tipa kontrole leta? Oni su upravo promisljanjem dosli do potpuno suprotnih zakljucka. U vrlo recentnom razgovoru i sam Zimmer je priznao da ni uz svu danasnju blagodat, niti sa jednim instrumentom u zivotu nije kreativnije i produktivnije stvarao svoje najproslavljenije uratke. Tajna je u nevjerovatnom sucelju koje jednim ekranom moze pokriti sve aktivnosti!

Post Pro u najvecoj produktivnosti zahtjeva da se pogled doslovno ne smije skidati sa video prikaza, dok ruke moraju biti 100% u sluzbi posla. Sjedio do operatera Spiro Guberina ili Ridley Scott, pogleda ne smije lutati okolo. Danas je gotovo nezamislivo da svaka kreativna ispomoc IT-a ne blagoduje sa nekoliko monitora. No njihov pristup je isao upravo suprotnim putem. Nakon $ milja ulozenih u unikatna "application aware" sucelja i precizno HAL-ovski prepoznavanje sto se poziva unutar aplikacije; stvoreno je "vodenasto" sucelje koje u jednom prikazu moze pokriti ono sto konvencionalni pristupi konkurencije ne mogu zamisliti bez piramide LCDa. Danas ce dodatni monitor kod njihovih proizvoda biti najcesce samo dodavanje dodatnih sucelja sa kojima neki klijent inace radi - a ne znatnije prosirivanje glavnog sucelja. Danas su otplovili od "vodenastog" MFX sucelja i trenutno eksperimentiraju sa raznim "remote desktop" kombinacijama, ali premisa pristupa ostaje identicna.

Htjede reci, kako bi dva monitora mogla postati nesluceno GUI carstvo kad bi se samo pomakli u nekom slicnom nadahnutom sucelju. Ako bi ovakvo nadahnuto sucelje ikad pokucalo na vrata fiksnih "zakonitosti" danasanjih OS-ova, tad bi doista mogli doziviti novu dimenziju zabave i produktivnosti.
Visage je offline   Reply With Quote
Staro 10.02.2010., 12:20   #152
De5tr0yer
Avocado
Moj komp
 
De5tr0yer's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 7,802
Mogu samo zahvaliti što konačno imamo raspravu koju je doslovce gušt čitati svaki post, pa čak i minorna prepucavanja nekih forumaša.

Visage, svaki tvoj post dodatno podiže dojam threadu, a siguran sam da nisam jedini sa tim mišljenjem.

A ja ne znam jel se za hvaliti, ali kad je već na temu, jučer se dokopao Compaq Qvision 210, 21" CRT koji je naprosto enorman.

Zanima me ponešto o njemu, kao i kvaliteta, ako netko zna. Prvenstveno ciljam na one upućenije, poimence: Visage.

Sve što google baca su specifikacije i dućani.

http://h20000.www2.hp.com/bizsupport...D=c00331206#A0

http://slando.com.ua/photos/live/97/...634097_2_F.jpg

Monitor je vizualno u odličnom stanju, a zadnji put kad sam ga upalio je radio perfektno.
__________________
Spoiler alert!
De5tr0yer je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 10.02.2010., 12:33   #153
MIK
no fear
Moj komp
 
MIK's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: ZAGREB
Postovi: 892
Compaq QVision 210 20" Monitor.
To su klasične igre sa dužinom diagolale kod CRT-a. U principu dobiješ manju diagonalu nego što sugerira šifra modela i/ili kako se prodaju.
-->
Citiraj:
Picture Tube (diagonal) 21 inch Full square
Viewable Image Area (diagonal) 49.6 cm (19.5 inches)
Ako dobro čitam idealni rad je na 1280x1024 uz 85 Hz.
Kod specifikacija piše --> Compaq QVision 210 20" Monitor.
To su klasične igre sa dužinom diagolale kod CRT-a. U principu dobiješ manju diagonalu nego što sugerira šifra modela i/ili kako se prodaju.
MIK je offline   Reply With Quote
Staro 10.02.2010., 12:40   #154
De5tr0yer
Avocado
Moj komp
 
De5tr0yer's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 7,802
Compaq QVision 210 20" Monitor.
To su klasične igre sa dužinom diagolale kod CRT-a. U principu dobiješ manju diagonalu nego što sugerira šifra modela i/ili kako se prodaju.
To mi je i više nego jasno, svaki CRT s kojim sam se susreo ima 1" manju stvarnu dijagonalu.

Gdje si pronašao podatak o nativnoj rezoluciji?
-->
Citiraj:
Autor MIK Pregled postova
Ako dobro čitam idealni rad je na 1280x1024 uz 85 Hz.
Kod specifikacija piše --> Compaq QVision 210 20" Monitor.
To su klasične igre sa dužinom diagolale kod CRT-a. U principu dobiješ manju diagonalu nego što sugerira šifra modela i/ili kako se prodaju.
To mi je i više nego jasno, svaki CRT s kojim sam se susreo ima 1" manju stvarnu dijagonalu.

Gdje si pronašao podatak o nativnoj rezoluciji?
__________________
Spoiler alert!
De5tr0yer je offline   Reply With Quote
Staro 10.02.2010., 12:53   #155
MIK
no fear
Moj komp
 
MIK's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: ZAGREB
Postovi: 892
Citiraj:
Product Features

Display Resolutions / Refresh Rates (Noninterlaced)
1600 x 1200 60, 70, and 75 Hz
1280 x 1024 60, 75 and 85 Hz
1024 x 768 60, 70, 72 and 75 Hz
800 x 600 72 and 75 Hz
720 x 400 (Text mode) 70Hz
640 x 480 60, and 75 Hz
640 x 350 70 Hz
Koliko vidim iz specifikacija 1280 x 1024 je jedina reza na kojoj ide na 85Hz (mada mi nije jasno kako na manjim rezolucijama ne ide više od 75Hz)
MIK je offline   Reply With Quote
Staro 10.02.2010., 12:58   #156
thedream
Banned
Moj komp
 
thedream's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: Zagreb ( Šibenik )
Postovi: 5,456
Slabo imho,ovisno kakva je kvaliteta prikaza,F900P LG je 100hz imao na 1280x1024,TCO03 specku,i USB hub, Destro ne bi bilo loše da malo manju dijagonalu žrtvuješ za veći refresh i manje zračenje? Ipak je to kantusina taj Compaq,ovaj LG je po meni i jedan od najljepših CRT-ova,a i slika je vrlo vrlo pristojna za 250kn koliko idu u oglasniku. Da ne kažem odlična.

Djeluje mi jajoliko malo na rubovima,koje je to tuba?

http://www.mercadolibre.com.uy/jm/im...1_2484.jpg&v=E

Zadnje izmijenjeno od: thedream. 10.02.2010. u 13:10.
thedream je offline   Reply With Quote
Staro 10.02.2010., 12:59   #157
De5tr0yer
Avocado
Moj komp
 
De5tr0yer's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 7,802
Citiraj:
Autor MIK Pregled postova
Koliko vidim iz specifikacija 1280 x 1024 je jedina reza na kojoj ide na 85Hz (mada mi nije jasno kako na manjim rezolucijama ne ide više od 75Hz)
To što je najveća herzaža na toj rezi ne znači da mu je to nativna rezolucija.

Koliko se ja sjećam 1600x1200 mu je bila nativna rezolucija, na tih 75Hz.

Prema tome bi onda bivši aoc9k+ 19" trebala nativna reza bit 640x480@160Hz, ili koja god je brojka tu bila
__________________
Spoiler alert!
De5tr0yer je offline   Reply With Quote
Staro 10.02.2010., 14:10   #158
MIK
no fear
Moj komp
 
MIK's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: ZAGREB
Postovi: 892
Čisto sam komentirao specifikacije, nigdje nisam napisao da mu je to nativna reza već da bi ga bilo najpametnije koristiti na toj rezi. (to je pjesnik htio reći)
Neznam kak tebi ali meni ispod 85Hz glava ko bundeva nakon dužeg rada.
MIK je offline   Reply With Quote
Staro 10.02.2010., 14:23   #159
De5tr0yer
Avocado
Moj komp
 
De5tr0yer's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 7,802