Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Software > Operativni sustavi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 14.10.2021., 20:44   #301
Ivo_Strojnica
PRO
Moj komp
 
Ivo_Strojnica's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,170
Jel ikome dobar OS ?
__________________
"Who is your daddy and what does he do?"
Ivo_Strojnica je offline   Reply With Quote
Staro 14.10.2021., 20:50   #302
kopija
DIY DILETANT
 
kopija's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Čistilište
Postovi: 3,053
kopija je offline   Reply With Quote
Staro 14.10.2021., 20:55   #303
kopija
DIY DILETANT
 
kopija's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Čistilište
Postovi: 3,053
Citiraj:
Autor kopija Pregled postova
Nebude masovne emigracije u Unixland 2025
kopija je offline   Reply With Quote
Staro 14.10.2021., 22:39   #304
d0X
Kostolomac
Moj komp
 
d0X's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,157
Citiraj:
Autor Ivo_Strojnica Pregled postova
Jel ikome dobar OS ?
Meni sasvim ok već zadnjih par mjeseci, nisam naletio na nikakve gadne probleme još od Insider Dev verzije. Bilo je nekih grafičkih glitcheva u vezi sa Startom/taskbarom, ali ništa bitno.
__________________
PSN Steam
d0X je offline   Reply With Quote
Staro 14.10.2021., 22:53   #305
dadoremix
Premium
Moj komp
 
dadoremix's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: HR
Postovi: 4,528
ja se vratio na w10 i lap i desktop pc
hebeš ti to .. start meni mi je ok .. vuče na linux
al to što su ubili tabove na start crti mi nepaše (sve je pod 1 ikonu grupirano)
i desni klik pa taj meni .. još to nije dovršeno, izgleda kao alfa status
dadoremix je offline   Reply With Quote
Staro 15.10.2021., 00:28   #306
Bosip
Registered User
 
Datum registracije: Dec 2016
Lokacija: Osijek
Postovi: 27
Meni je tak tak, ali s vremenom...svi ćemo završiti tamo
Bosip je offline   Reply With Quote
Staro 15.10.2021., 00:55   #307
BusMaster
Premium
Moj komp
 
BusMaster's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2017
Lokacija: Zadar
Postovi: 343
Tested: AMD CPU Cache Latency Up to 6x Slower in Windows 11

Link: https://www.tomshardware.com/news/am...s-L3-cache-bug

Mislim, za napraviti ovakvo sranje, treba se baš namučiti. ))
BusMaster je offline   Reply With Quote
Staro 15.10.2021., 10:28   #308
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,763
Nek jednostavno stave Windows 11 is Intel Alder Lake only OS i to je to, tak da nema zabune, jer na kraju bude dobro, ako bilo što od AMD-a uopće uspije bootati to čudo tehnike.
Citiraj:
Frankly, the bugs couldn't come at a worse time: Intel is on the cusp of launching its seemingly-potent Alder Lake chips that could swing the advantage back in its favor.

Making things worse for AMD, Windows 11 has new scheduler optimizations specifically for Alder Lake, so reviewers will use the new operating system for testing.

That raises concerns that the bug could possibly result in unfair comparisons.
Sasvim slučajno je došlo do ovoga.
__________________
AMD Ryzen 7 Pro 4750G + Vega iGPU | be quiet! Pure Rock 2 Black | MSI B450 Tomahawk Max II | 32GB G.Skill DDR4-2666 Value | 256GB AData SX8200 Pro NVMe | 2x4TB WD Red Plus | Fractal Define 7 Compact | Corsair CX450M
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 15.10.2021., 10:43   #309
Ivo_Strojnica
PRO
Moj komp
 
Ivo_Strojnica's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,170
ma umišljate problem, šta vam je.
testirali su sa Intelima, nisu sa AMD-ovima i to je to.
Da je uistinu tako, onda bi ih ovi tužili, a to im ne ide u prilog.
__________________
"Who is your daddy and what does he do?"
Ivo_Strojnica je offline   Reply With Quote
Staro 15.10.2021., 10:55   #310
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,763
Nažalost, Windows 11 je podređen Alder Lakeu i to je ujedno jedini razlog zbog čega taj OS uopće izlazi, a udar na performanse (1 - 2 - 3) je prisutan i na starijim Intel i AMD modelima, samo eto - ovi noviji Ryzeni su još dodatno pogođeni, za dobru mjeru. Na kraju će biti čušpajz od recenzija, jer tko zna koliko će Alder Lake zapravo biti bolji od ostataka Intel i AMD ponude, ako jedini OS koji nativno podržava taj hibridni pristup, automatski reže performanse na sve što nije Alder Lake.
EDIT:
Citiraj:
AMD CPUs were extremely competitive in Sysmark 2000, but fell far behind the Pentium 3 and Pentium 4 in Sysmark 2001’s Internet Content Creation tests. An investigation turned up the reason why — instead of simply checking to see if a CPU supported SSE, Windows Media Encoder 7 checked for the “GenuineIntel” string. Since AMD chips didn’t have it, the program refused to use SSE for AMD’s processors. At the time this was treated as an unusual case and once-off — not a systemic campaign to damage AMD’s performance in system benchmarks. In actual fact, this was an early example of Intel’s “Cripple AMD” compiler function in action. It didn’t matter if AMD chips actually supported SIMD instructions — programs compiled with Intel’s compiler would refuse to use those instructions on AMD processors.
Ovo je samo jedan od primjera čime se sve Intel služi, tak da ni Windows 11 pizdarije ne bi na kraju mogle biti daleko od ovakvih smicalica, a sve samo da im novi CPU ispadne bolji, nego zapravo bude.
__________________
AMD Ryzen 7 Pro 4750G + Vega iGPU | be quiet! Pure Rock 2 Black | MSI B450 Tomahawk Max II | 32GB G.Skill DDR4-2666 Value | 256GB AData SX8200 Pro NVMe | 2x4TB WD Red Plus | Fractal Define 7 Compact | Corsair CX450M

Zadnje izmijenjeno od: The Exiled. 16.10.2021. u 10:33.
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 16.10.2021., 12:48   #311
dinos3
Dino Saur
 
dinos3's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2012
Lokacija: Rijeka
Postovi: 915
Citiraj:
Autor Ivo_Strojnica Pregled postova
Jel ikome dobar OS ?
Meni
Neki dan i ja instalirao Windows 11 i za sad sam zadovoljan kao i s Windows 10.
Laptop stara trulja ASUS k53sd iz 2011 godine, star 10 godina, procesor i5 2430m (druga generacija intelovih i5).
Provjeru TPMa, Secure Boota i ostalih cicaboca preskocio odma pri pravljenju bootabilnog USBa jer je rufus u svojoj beta verziji dodao da se može jednim klikom odabrati mogučnost bez provjere hardwarea za Windows 11 ISO instalaciju.
Za sad svi driveri koji su radili na Window 10 rade i na Windows 11. Također windows update radi najnormalnije. Dosao i 22000.258 update.
Vizualno mi je ovaj windows ljepši nego desteka, a sitnice koje mi se sviđaju u odnosu na Windows 10 je to što se vidi potrošnja baterije u postocima po satima, i koliko je koja aplikacija trošila baterije, koliko je ekran bio upaljen ili u sleepu (24h ili u zadnjih 7 dana).
I dobro mi je to što youtubea pjesme s playliste u chromeu mogu prebacivati klikom na notification bar.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Screenshot 2021-10-11 031044.png‎
Views:	293
Size:	261.3 kB
ID:	24516   Click image for larger version

Name:	Screenshot 2021-10-12 213643.png‎
Views:	298
Size:	371.9 kB
ID:	24517   Click image for larger version

Name:	Untitl22ed.png‎
Views:	278
Size:	409.3 kB
ID:	24518  
dinos3 je offline   Reply With Quote
Staro 16.10.2021., 13:25   #312
vacs
Premium
Moj komp
 
vacs's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: RH
Postovi: 1,578
Citiraj:
Autor Ivo_Strojnica Pregled postova
Jel ikome dobar OS ?
Meni...sve mi radi bez greske, zivcira me jedino grupiranje taskbara ali u zadnje vrijeme slabo radim nesto produktivno pa je trenutno svejedno
vacs je offline   Reply With Quote
Staro 16.10.2021., 16:24   #313
Dr. Strange
Registered User
 
Datum registracije: Aug 2020
Lokacija: Hrvatska
Postovi: 813
Nije Microsoft ciljano radio protiv AMD-a, nego je sve resurse usmjerio na Intel kako bi na vrijeme završili taj ADL operativni sistem a.k.a 11, a ovi bugovi su posljedica toga što su sistem radili samo za jedan proizvod . Definitivno nisu zaslužili pažnju, ostat ću na 10-ci jer nemam razloga prelaziti na to ADL OS bugovito s*anje, 10-ka mi je ultra stabilna i sve radi.
Dr. Strange je offline   Reply With Quote
Staro 20.10.2021., 11:19   #314
Sinac
...samo te gledam...
Moj komp
 
Sinac's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,746
Pa pričekajte još da Windows 11 zaživi barem na nekom referentnom broju računala, bude već popeglan.


Sinac je offline   Reply With Quote
Staro 21.10.2021., 20:55   #315
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,763
All of AMD's Windows 11 woes are now fixed
Citiraj:
Wouldn't you know it? Almost as soon as we published this article, Microsoft began pushing out a fix for the L3 cache latency bug that was introduced with the first cumulative (Patch Tuesday) update for Windows 11, and which only affected AMD processors and platforms. This is great news for AMD chip owners. Along with the updated chipset driver highlighted below, the addition of Microsoft's patch (now available via Windows Update) means the performance issues affecting Ryzen processors should be completely resolved. The updated chipset driver addresses one of the two bugs, that being the one that prevents proper scheduling of the "preferred" or fastest core on a processor. AMD had previously acknowledged that "applications sensitive to the performance of one or a few CPU threads may exhibit reduced performance" because of that particular bug. It has now been addressed.
Izvor: HotHardware
__________________
AMD Ryzen 7 Pro 4750G + Vega iGPU | be quiet! Pure Rock 2 Black | MSI B450 Tomahawk Max II | 32GB G.Skill DDR4-2666 Value | 256GB AData SX8200 Pro NVMe | 2x4TB WD Red Plus | Fractal Define 7 Compact | Corsair CX450M
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 21.10.2021., 22:56   #316
Tajl3r
Dobro je sve.
Moj komp
 
Tajl3r's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2012
Lokacija: 00001
Postovi: 2,158
Dosa frisko updejt maloprije da malo je snapy sad.

Sent from my Poco F3 using Tapatalk
Tajl3r je offline   Reply With Quote
Staro 23.10.2021., 12:36   #317
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,763
__________________
AMD Ryzen 7 Pro 4750G + Vega iGPU | be quiet! Pure Rock 2 Black | MSI B450 Tomahawk Max II | 32GB G.Skill DDR4-2666 Value | 256GB AData SX8200 Pro NVMe | 2x4TB WD Red Plus | Fractal Define 7 Compact | Corsair CX450M
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 24.10.2021., 09:26   #318
robee
Premium
Moj komp
 
robee's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: VinkovcI
Postovi: 884
Mislim da ce ici cisti instal win10
Win11 pocinje zezati na dnevnoj bazi, mozda zato sto i7500 nije podrzan ili mozda jednostavo nije jos trebao sluzbeno biti dostupan. Otvaranje aplikacije je usporeno (Samsung ssd 970 evo), FF se cesto smrzne ili srusi, desni klik na nesto ponekad sve uspori ili smrzne. Osim tih bitnih stvari ima jos i sitnica tipa ne vise se slova u plavom gumbu na crnoj temi, sat u kutu je pomaknut vise desno od datuma i sl...

Napravio sam cisti instal posto je stari win10 i tako vec bio zrel za format.
robee je offline   Reply With Quote
Staro 24.10.2021., 23:26   #319
Exy
Premium
Moj komp
 
Exy's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Zagreb, Črnomerec
Postovi: 1,979
Nit ne možeš drukčije nego clean install kad imaš 7. intel generaciju
U sličnoj sam situaciji, ali na desktopu gdje imam sve uvjete mi ne pada na pamet stavljati win11, no na tabletu (koji ima sve uvjete osim 7. generaciju CPU) sam ga stavio i neću ga micati. Sve radi kao i prije ali na neku foru baterija nešto duže drži (oko 10-15% je razlika po mojim testovima) i puno je bolje OS optimiziran za touch. Tako da sam ugodno iznenađen.
Još samo da skužim kako da taskbar bude crn, a ne siv
I nestao mi je Adobe Touch Reader iz microsoft store-a, to je bio tako dobar, brz i jednostavan pdf reader za tablete. Ako netko ima dobru preporuku brzog pdf readera sa touch supportom, molim lijepo.
Exy je offline   Reply With Quote
Staro 25.10.2021., 11:16   #320
robee
Premium
Moj komp
 
robee's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: VinkovcI
Postovi: 884
Meni je Sumatra pdf super. Probaj, mozda bude dobro radio na touch display-u.
robee je offline   Reply With Quote
Staro 25.10.2021., 20:00   #321
Hombre
Registered User
 
Datum registracije: Jan 2011
Lokacija: Ploče
Postovi: 263
Je li se počelo opažati na svjetskoj sceni da cijena računala, a pogotovo laptopa koji više sliče kršu sa starijim procesorima počinje padati ili i šverceri polovne robe kalkuliraju kao i korisnici.
Hombre je offline   Reply With Quote
Staro 26.10.2021., 16:06   #322
jucca
Premium
Moj komp
 
jucca's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2008
Lokacija: Split
Postovi: 1,441
Ekipa, kako maknuti eng tipkovnicu:







Engleski je postavljen kao sistemski jezik, no i dalje na nekim mjestima, recimo u storeu prikazuje hr, kao i na nekim postavkama unutar settingsa, control panela, cini mi skroz random da bill to mixa
Postoji li kakac workaround oko ovoga, ili cekam patch )




jucca je offline   Reply With Quote
Staro 29.10.2021., 10:29   #323
jean luc
Premium
Moj komp
 
jean luc's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 559
Pozdrav,

neki dan sam updejto na w11, i otkrio sam da mi system restore zauzima mamutskih 219 gb diska s time da je sam servis zapravo isključen....
vjerojatno je to zapravo ostalo sa desetke, jer je laptop nekoliko mjeseci star i zapravo do ovog apdejta se nisam posebno ni osvrtao na sistem, misleći da je ssd od 512gb dovoljno velik da ne moram ni misliti na to....
i onda kod apdejta skužim da mi OS, dvije igre (ok, jedna od 90gb) i još nešto siće pojedoše 80 % diska.

Molim savjet, onda, kojim putem da krenem:

-mislim uključit system restore, a klizač Disk space usage for protection staviti na, ne znam, 10%? klizač je trenutno na 100% odnosno 453 Gb, od čega je system restore dakle zauzeo 219 gb, bez da je uključen.
- mogu li deletat stare restore pointse nakon toga?
-jel sam onda gotov, ili treba još nešto? da si pripremim instalaciju na usb i key za svaki slučaj?

tnx svima unaprijed. btw, laptop je Dell G7, sa dakle 512 gb SSDom i 16 gb RAM-a
jean luc je offline   Reply With Quote
Staro 29.10.2021., 10:39   #324
Sn4k3
Premium
Moj komp
 
Sn4k3's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Zd
Postovi: 4,674
Citiraj:
Autor jucca Pregled postova
Ekipa, kako maknuti eng tipkovnicu:







Engleski je postavljen kao sistemski jezik, no i dalje na nekim mjestima, recimo u storeu prikazuje hr, kao i na nekim postavkama unutar settingsa, control panela, cini mi skroz random da bill to mixa
Postoji li kakac workaround oko ovoga, ili cekam patch )




Ne znam za Win11, ali meni se ista stvar događa i na Win10... Vjerojatno gleda i regiju i odabrani jezik za prikaz windowsa pa se zbirka na raznim mjestima...
__________________
Sn4k3 je offline   Reply With Quote
Staro 29.10.2021., 13:49   #325
dinos3
Dino Saur
 
dinos3's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2012
Lokacija: Rijeka
Postovi: 915
Citiraj:
Autor jean luc Pregled postova
Pozdrav,

neki dan sam updejto na w11, i otkrio sam da mi system restore zauzima mamutskih 219 gb diska s time da je sam servis zapravo isključen....
vjerojatno je to zapravo ostalo sa desetke, jer je laptop nekoliko mjeseci star i zapravo do ovog apdejta se nisam posebno ni osvrtao na sistem, misleći da je ssd od 512gb dovoljno velik da ne moram ni misliti na to....
i onda kod apdejta skužim da mi OS, dvije igre (ok, jedna od 90gb) i još nešto siće pojedoše 80 % diska.

Molim savjet, onda, kojim putem da krenem:

-mislim uključit system restore, a klizač Disk space usage for protection staviti na, ne znam, 10%? klizač je trenutno na 100% odnosno 453 Gb, od čega je system restore dakle zauzeo 219 gb, bez da je uključen.
- mogu li deletat stare restore pointse nakon toga?
-jel sam onda gotov, ili treba još nešto? da si pripremim instalaciju na usb i key za svaki slučaj?

tnx svima unaprijed. btw, laptop je Dell G7, sa dakle 512 gb SSDom i 16 gb RAM-a
Možeš obrisati sve stare system restore pointse.
Samo za C disk uključiti taj ''system protection'', za druge diskove ne moraš.
Pomakneš klizač na 5% i na create napraviš jedan restore point za prvu ruku da imaš i to je to.
dinos3 je offline   Reply With Quote
Staro 29.10.2021., 14:29   #326
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,550
Sa tim genijalcima iz Redmonda nikako na zelenu granu,
kad guraju W10 smetje onda gase restore point,
sad je Disk space usage for protection na 100% ?

Kolega je dobro napisao, 5 - 10 % je obično dovoljno prostora.
Može obrisati "stare" ako komp trenutno dobro radi, nema mušica / bisera.
Nikky je online   Reply With Quote
Staro 29.10.2021., 15:22   #327
popo1
Premium
 
Datum registracije: Jun 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 216
Meni je po defaultu na 2 %
popo1 je offline   Reply With Quote
Staro 29.10.2021., 20:43   #328
jean luc
Premium
Moj komp
 
jean luc's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 559
Tnx svima, smanjio sam rezervirani prostor na izdašnih 10 %, i oslobodio više od 200 gb diska

btw. na mojem stroju za sada 11 funkcionira sasvim ok, generalno ne kužim zašto je uopće moralo doći do njih al valjda to tak mora bit....

vjerojatno zato da se još malo sasvim iskoristivog hardvera učini obsolete. imam desktop sa AMD A8 apuom , kao i jedan Soc laptop (otprilike 5 godina star) - naravno, niti jedan proc nije podržan (for now, kažu ) iako uredno rade na W10 što god da se već stavi pred njih.... naravno, unutar njihovih okvira mogućnosti, no ti okviri u stvari uopće nisu tako uski - od general computinga, preko multimedije pa i do nekog laganijeg gaminga, strojevi sve to rade bez nekog štucanja, i ne kužim zašto ne bi podržavali 11 kad podržavaju 10.

čisto iz nekog korisničkog iskustva, razlike praktički i nema
jean luc je offline   Reply With Quote
Staro 30.10.2021., 08:54   #329
Hombre
Registered User
 
Datum registracije: Jan 2011
Lokacija: Ploče
Postovi: 263
Svi se kunu u fer tržišnu utakmicu dok svi sanjaju da budu monopolisti, a ipak je MS monopolista pa važi ona kad aga ima masla i cojones maže.
Špekulacije od Adlera do pada prodaje informatičke opreme u svijetu. Bezbroj ljudi, a i firmi radi s dobrim i provjerenim i3 i i5 procesorima jer ne naganjaju bijesne igre, najnovije programe za obradu videa nego rade posao koji im treba, a ako se hoće poigrati tu je uvijekprisutni Solitaire za sam svoj majstor.
Kinezi su najavili, a valjda već i realizirali prodaju svog zapadnjačkog hardwarea i ne bi me čudilo da smrdaju i neki svoj OS da im ne njuškaju po ekonomiji. Mogu sebi to priuštiti, imaju dovolno novca, ima ih dovoljno, stručnjaka u izobilju. creveni Ferariji zvižde auto putevima, vlakovi zuje 600km/h...
Hombre je offline   Reply With Quote
Staro 31.10.2021., 09:59   #330
Mladenxy
Premium
Moj komp
 
Mladenxy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,970
Mladenxy je online   Reply With Quote
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na