Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Storage > Diskovi SSD/HDD
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 15.01.2014., 01:17   #91
Ivic@
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 86
Citiraj:
Autor Botlorn Pregled postova
Meni još uvijek nije jasno da se ovako selektivno prozivaju diskovi jer je "malom mati iz susjedstva otišao jedan Green a Katici već dva u pola godine".

Mislim da je netko u zadnjih godinu u nekoliko navrata slao linkove koji demantiraju ovakve ubjektivne izjave "odi na seagatea jer mi svi rade, a nikako na WD jer mi 2 ne rade".
Neka me slobodno netko demantira linkovima koji podupiru ove tvrdnje, bio bih mu zahvalan za prosvjetljenju.

p.s.
imam cijeli život WD diskove, a zadnjih par godina i green seriju (barem nekoliko komada) koji rade i po 20 sati dnevno i još mi NITI JEDAN disk u životu nije otišao.
Kao ni nekoliko seagate diskova dok sam bio klinac. I naravno da to ništa ne znači, zato mislim da je nepotrebno pisati ovako konačne sudove ala "WD ti je smeće" ako za to nema statističkih dokaza

Sve mi se to crkavanje manje-više čini isto, al ako mogu idem na WD Black samo 100 kuna je veća cijena od WD Blue recimo ovog od 500GB i mislim da se isplati +3 godine jamstva za +100kn, a iz iskustva mogu reć da mi ni WD Blue nije nešto pouzdan a ona stara serija AAJS je bila najgora, nagledao sam ih se crknutih svako malo i ova nova serija AAKX mi se ne sviđa, u par navrata unstable/bad sektori nakon 6-12 mjeseci korištenja računala, a što se tiče Greena ja sam ih imao 3, jednog od 500GB 2 godine, 1TB 2,5 godine i jednog od 2TB godinu dana i nijedan nije riknuo dok je recimo mom kolegi riknuo od 1TB nakon manje od godinu dana, ko će ga znat više...
Ivic@ je offline   Reply With Quote
Staro 15.01.2014., 23:08   #92
wooden
Registered User
 
Datum registracije: Dec 2013
Lokacija: hr
Postovi: 804
Citiraj:
Autor Botlorn Pregled postova
Ja ovom prilikom tvrdim da WD green serija diskova nije relevantno statistički nestabilnija od srodnih joj serija drugih proizvođača. Poslao sam link ili dva kao dokaz. Molim tebe ili neke druge dokaz za ovo što ti tvrdiš. Ako imaš, bih bih ti iskreno zahvalan jer bih napokon znao koje diskove kupovati.
I u pravu si, a taman i da je statistički nestabilnija, znaš kako se kaže, statistika je kurva, pogotovo kad su diskovi u pitanju.
Šta nekoga briga za statistiku ako je njegov disk crkao ili ako njegov radi ispravno dok je drugima crkao?
Ali ako se već hoće izvlačit neke statistike, čisto reda radi, onda bi uzorak trebao biti na par tisuća kom, a ovaj forumski uzorak od nekoliko korisnika je nebitan, pogotovo kad se uzme u obzir da je i najviše ljudi kupilo Green disk zato što je popularan, puno GB za malo novca.
Logika kaže, više ih se prodalo=više će ih se i pokvarit.

Pričat o nekakvoj kvaliteti diskova je stvarno nonsens, sve zavisi šta te zapadne, a tu je i faktor uvjeta u kojima disk radi, vrućina, struja, često prenošenje kućišta i sl.
wooden je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 18.01.2014., 20:48   #93
Kristijan1
Premium
Moj komp
 
Kristijan1's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2006
Lokacija: Čepin
Postovi: 1,440
Nakon što se moj WD Black umorio , odlučio sam ga zamjeniti sa WD Red diskom WD30EFRX , 3 Tb.
Nadam se da će biti izdržljiviji od Black diska jer primarno i jedino će služiti za Torrente 24/7 .

Napravio sam test brzine , ako nekoga možda zanima .
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	18-sije_nja-2014_19-43.png‎
Views:	478
Size:	77.4 kB
ID:	12872  
Kristijan1 je offline   Reply With Quote
Staro 18.01.2014., 23:00   #94
Brko
Protupožarac
Moj komp
 
Brko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Tamo gdje sunce vječno sja
Postovi: 22,222
Citiraj:
Autor Kristijan1 Pregled postova
Nakon što se moj WD Black umorio , odlučio sam ga zamjeniti sa WD Red diskom WD30EFRX , 3 Tb.
Nadam se da će biti izdržljiviji od Black diska jer primarno i jedino će služiti za Torrente 24/7 .

Napravio sam test brzine , ako nekoga možda zanima .
Odlično za jedan non-7200 rpm disk.
Brko je offline   Reply With Quote
Staro 21.01.2014., 21:02   #95
KR-DI
Premium
Moj komp
 
KR-DI's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Zabok
Postovi: 360
Trebam disk od barem 2 tb ili više za komp. koji je upaljen 0/24/7/365 tj. složen kao neki home made server. Znači na njemu se bi se uglavnom zadržavala multimedija. Pa svaki komentar je dobro došao...

P.S. znači na njemu ne bi bio instaliran operativni sustav jer se on nalazi na SSD-u...
__________________

KR-DI je offline   Reply With Quote
Staro 21.01.2014., 21:17   #96
Mr.Ex.President
Torrent freek
 
Mr.Ex.President's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2005
Lokacija: Split
Postovi: 3,910
Ja bi WD Green ili Red, Green ne figura kao nepouzdano riješenje, ali mislim da je to sve sreća, neku pouzdnost ti ne može nitko za ništa garantirat. Eventulano šta imaš više od Reda, je 3 godine jamstva u odnosu na dvije od greena. Sličnih su performansi, slične se buke (tj. tišine), itd.
Black s druge strane ima 5 godina jamstva, ali mi je totalno precijenjen model za preporučivat za nekoga ko neće na njemu držat sistem...
__________________

CPU: AMD Ryzen 5 1600X MHz - cooling: Corsair H100x
MBO: MSI B450 Gaming Plus
RAM: 2x 8 GB DDR4 G.SKILL 3000 MHz (Aegis F4-3000C16D-16GISB)
VGA: Asus GeForce 970 4 GB STRIX
HDD: SSD Kingston 256 GB [KC400] || Toshiba 3 TB [DT01ACA300]
Case: NZXT S340 - Rear exhaust 120mm - 7V
PSU: Corsair RM550X 550W


Periferija

LCD: HP ZR24w
Keyboard: Logitech Illuminated Keyboard
Mouse: Logitech G400
Gaming Wheel: Driving Force™ Pro
Sound: Genius SP-HF1201A
Printer: HP LaserJet 1020
Scanner: HP ScanJet 4300
Headphones: Philips SHC 2000
ADSL: Siemens Gigaset SX763 router [T-com Flat - 10/640]
Switch: D-Link DGS-1005A 5-port giga
OS: Window 7 PRO x64 edition + SP1



CPU: AMD X2 A4-5300 cooling: BOX
MBO: Gigabyte GA-F2A85XM-HD3
RAM: Kingmax 1x4GB DDR3, 1600 MHz CL9 [FLGF]
HDD: WD Green 2TB [WD20EZRX]
PSU: Antec SU380
Case: Antec NSK2400 (ispuh: 120mm - 5V)

TV: Samsung 43E450 @HDMI
OS: Window 7 PRO x64 edition + SP1
Remote: Logitech K230 + Logitech M180 mouse

LINK

Mr.Ex.President je offline   Reply With Quote
Staro 21.01.2014., 21:33   #97
dadosbcro
Premium
Moj komp
 
dadosbcro's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2010
Lokacija: SB
Postovi: 620
Za sličnu namjenu sam uzeo AV GP 3TB wd green intellipower sa 36 mjeseci jamstva, bio je nekih 850kn, sada je malo skuplji...premda green seriju bas ne ljube ovdije na forumu, za sada sam zadovoljan s diskom, hladan je i ultra tih
http://www.futura-it.hr/katalog/komp...a-35/wd30eurx/

Ili ovako nesto, 120kn skuplje:
http://www.futura-it.hr/katalog/komp...a-35/wd30efrx/

Nisam provjeravao cijene, mozda u nekom drugom shopu mozes i jeftinije proći
dadosbcro je offline   Reply With Quote
Staro 31.03.2014., 12:26   #98
Big Guy
RPG player
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Čakovec
Postovi: 1,574
Kupujem disk za pohranu podataka, brzina i buka nisu tako važni, važni su cijena i trajanje garancije, a opet ne želim za par kn razlike kupiti nešto loše

kako vidim ovo su najisplativije opcije, koji preporučujete?

WD Green 3TB WD30EZRX
Seagate ST3000DM001, 3TB
Toshiba DT01ACA300, HDD 3TB
__________________
I hate to see you leave, but I love to watch you go
Big Guy je offline   Reply With Quote
Staro 31.03.2014., 12:55   #99
microsoft66
Premium
Moj komp
 
microsoft66's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2008
Lokacija: VK
Postovi: 1,182
green izbaci puno rikavaju.za ove druge neznam

po meni samo black ja ga imam(1.5tb) od 2011,spajam po potrebi i zasad radi kao i prvog dana.5 godina garancije malo skuplji ali vrijedi.green sam imao jednom i vise nikad...riknuo nakon 13 radnih dana
microsoft66 je offline   Reply With Quote
Staro 31.03.2014., 14:11   #100
Kristijan1
Premium
Moj komp
 
Kristijan1's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2006
Lokacija: Čepin
Postovi: 1,440
Uzmi Toshibu , brza je , hladna i tiha .
Kristijan1 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 31.03.2014., 14:34   #101
Brko
Protupožarac
Moj komp
 
Brko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Tamo gdje sunce vječno sja
Postovi: 22,222
Citiraj:
Autor Big Guy Pregled postova
Kupujem disk za pohranu podataka, brzina i buka nisu tako važni, važni su cijena i trajanje garancije, a opet ne želim za par kn razlike kupiti nešto loše

kako vidim ovo su najisplativije opcije, koji preporučujete?

WD Green 3TB WD30EZRX
Seagate ST3000DM001, 3TB
Toshiba DT01ACA300, HDD 3TB
Zašto WD Red nije u opcijama?
Brko je offline   Reply With Quote
Staro 31.03.2014., 16:08   #102
Kristijan1
Premium
Moj komp
 
Kristijan1's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2006
Lokacija: Čepin
Postovi: 1,440
Uistinu neznam zašto nije stavio i taj disk na razmatranje za kupovinu ?!
WD Red ima dužu garanciju i od Toshibe i od Seagate diska .
To bi mu bio dobar odabir ako brzina diska nije primarna stavka .
Kristijan1 je offline   Reply With Quote
Staro 31.03.2014., 16:36   #103
Big Guy
RPG player
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Čakovec
Postovi: 1,574
Citiraj:
Autor Drug Brko Pregled postova
Zašto WD Red nije u opcijama?
jer je WD 100 kn skuplji od toshibe i ne treba mi za NAS

nije obavezno da bude disk jedan od ona 3, njih sam uzeo samo jer su blizu s cijenom (cca 50 kn od najjeftinijeg do najskupljeg)

Znači ipak je bolje onda uzeti RED, makar košta više?
__________________
I hate to see you leave, but I love to watch you go
Big Guy je offline   Reply With Quote
Staro 31.03.2014., 16:50   #104
dadosbcro
Premium
Moj komp
 
dadosbcro's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2010
Lokacija: SB
Postovi: 620
koristim WD AV-GP 3TB intellipower, green serija, već par mjeseci i za sada sam ultrazadovoljan, nadam se da će tako i ostati
disk je hladan, tih, i dolazi sa 36 mjeseci jamstva, nađe se već od 750kn...
dadosbcro je offline   Reply With Quote
Staro 31.03.2014., 22:36   #105
Brko
Protupožarac
Moj komp
 
Brko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Tamo gdje sunce vječno sja
Postovi: 22,222
Citiraj:
Autor Big Guy Pregled postova
jer je WD 100 kn skuplji od toshibe i ne treba mi za NAS

nije obavezno da bude disk jedan od ona 3, njih sam uzeo samo jer su blizu s cijenom (cca 50 kn od najjeftinijeg do najskupljeg)

Znači ipak je bolje onda uzeti RED, makar košta više?
Ne kužim, zašto bi red bio isključivo za NAS? disk je disk. Koliko se na netu može vidjeti, za sada mu je failure rate daleko manji nego zelenjavi. A i 3 godine garancije za razliku od tošibe i sigejta.
Brko je offline   Reply With Quote
Staro 01.04.2014., 01:10   #106
Big Guy
RPG player
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Čakovec
Postovi: 1,574
Nisam nigdje napisao da je isključivo za NAS, ali ga reklamiraju za to pa sam spomenuo da meni to ne treba kad već košta 100 kn više. Ok, onda red nek bude.
__________________
I hate to see you leave, but I love to watch you go
Big Guy je offline   Reply With Quote
Staro 01.04.2014., 01:18   #107
Mr.Ex.President
Torrent freek
 
Mr.Ex.President's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2005
Lokacija: Split
Postovi: 3,910
Green je ok kao najjeftinija opcija, ja san ih dosad imao sigurno 5, 6 komada, šta od WD, šta od Samsunga bivšeg jel. Naravno isključivo kao backup disk ili disk za mediju, ništa više, a ni manje, najeftiniji i vozi. Samo otkad su svi green modeli spali na 2 godine (ispravite me ako griješim) jamstva, 100 kn skuplji Red je imho kvalitetnija opcija, ako ne radi ničega onda radi 33% dužeg jamstva. Mislim da to vrijedi 100 kn više...
__________________

CPU: AMD Ryzen 5 1600X MHz - cooling: Corsair H100x
MBO: MSI B450 Gaming Plus
RAM: 2x 8 GB DDR4 G.SKILL 3000 MHz (Aegis F4-3000C16D-16GISB)
VGA: Asus GeForce 970 4 GB STRIX
HDD: SSD Kingston 256 GB [KC400] || Toshiba 3 TB [DT01ACA300]
Case: NZXT S340 - Rear exhaust 120mm - 7V
PSU: Corsair RM550X 550W


Periferija

LCD: HP ZR24w
Keyboard: Logitech Illuminated Keyboard
Mouse: Logitech G400
Gaming Wheel: Driving Force™ Pro
Sound: Genius SP-HF1201A
Printer: HP LaserJet 1020
Scanner: HP ScanJet 4300
Headphones: Philips SHC 2000
ADSL: Siemens Gigaset SX763 router [T-com Flat - 10/640]
Switch: D-Link DGS-1005A 5-port giga
OS: Window 7 PRO x64 edition + SP1



CPU: AMD X2 A4-5300 cooling: BOX
MBO: Gigabyte GA-F2A85XM-HD3
RAM: Kingmax 1x4GB DDR3, 1600 MHz CL9 [FLGF]
HDD: WD Green 2TB [WD20EZRX]
PSU: Antec SU380
Case: Antec NSK2400 (ispuh: 120mm - 5V)

TV: Samsung 43E450 @HDMI
OS: Window 7 PRO x64 edition + SP1
Remote: Logitech K230 + Logitech M180 mouse

LINK

Mr.Ex.President je offline   Reply With Quote
Staro 02.04.2014., 23:06   #108
dadosbcro
Premium
Moj komp
 
dadosbcro's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2010
Lokacija: SB
Postovi: 620
Citiraj:
Autor Mr.Ex.President Pregled postova
Samo otkad su svi green modeli spali na 2 godine (ispravite me ako griješim) jamstva, 100 kn skuplji Red je imho kvalitetnija opcija, ako ne radi ničega onda radi 33% dužeg jamstva. Mislim da to vrijedi 100 kn više...
Izgleda da ovisi od trgovine do trgovine, neke daju 36 mjeseci jamstva, neke 24 mjeseca na caviar green intellipower AV-GP 30EURS modele...prije par dana dalo ih se nabaviti za 750kn, čini mi se u futuri sa 36 mjeseci jamstva, sada je najjeftiniji 790kn u hgspotu, ali ne piše ništa za jamstvo...

evo par trgovina u kojima je jamstvo 36 mjeseci:
KLIK
KLIK
KLIK
dadosbcro je offline   Reply With Quote
Staro 09.04.2014., 18:07   #109
Big Guy
RPG player
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Čakovec
Postovi: 1,574
kupio sam WD red 3TB u portio.hr, 3 godine garancije i disk lijepo radi
brzina je čak super, kojih 130MB/sec sa SSD-a na njega, otprilike isto i sa njega na SSD
__________________
I hate to see you leave, but I love to watch you go
Big Guy je offline   Reply With Quote
Staro 22.04.2014., 02:44   #110
Dino57
Premium
Moj komp
 
Dino57's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: Čepin
Postovi: 284
Koji preporučate od 3 TB?
Seagate,WD i Toshiba su u protisu skoro iste cijene(800 kn) i sva 3 imaju 2 godine jamstva.

Zadnje izmijenjeno od: Dino57. 22.04.2014. u 03:55.
Dino57 je offline   Reply With Quote
Staro 22.04.2014., 08:35   #111
Brko
Protupožarac
Moj komp
 
Brko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Tamo gdje sunce vječno sja
Postovi: 22,222
Citiraj:
Autor Dino57 Pregled postova
Koji preporučate od 3 TB?
Seagate,WD i Toshiba su u protisu skoro iste cijene(800 kn) i sva 3 imaju 2 godine jamstva.
WD Red bi trebao imati 3 godine garancije i koštat malo više. Naravno, ako te to veseli da ima više garancije. Ovako na prvu bi rekao da izbjegneš WD Green.
Brko je offline   Reply With Quote
Staro 27.04.2014., 15:33   #112
Viperus
Premium
Moj komp
 
Viperus's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 729
Ovaj članak je prilično zanimljivo štivo, statisički podaci o HDD-ovima od firme šta se bavi backupiranjem podataka:


http://blog.backblaze.com/2014/01/21...-should-i-buy/
Viperus je offline   Reply With Quote
Staro 27.04.2014., 16:57   #113
Botlorn
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: rijeka
Postovi: 533
Postan je već nekoliko puta taj link, kao i neki drugi.
Ali ne drži ti to ništa argumenata na ovom topicu jer svatko ima "dva diska od WDa" koji su mu pokvareni, i još kao potvrdu zna frenda i četri topica na internacionalnim forumima o ljudima kojima WDi isto tako odlaze svakodnevno.
Pa se svakih par stranica pokrene rasprava koja brzo padne u zaborav i sve se vrati na "kloni se green serije jer su meni dva otišla i Katici preko puta ceste jedan".
__________________
In Construction...
Botlorn je offline   Reply With Quote
Staro 29.04.2014., 00:02   #114
Brko
Protupožarac
Moj komp
 
Brko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Tamo gdje sunce vječno sja
Postovi: 22,222
Citiraj:
Autor Botlorn Pregled postova
Postan je već nekoliko puta taj link, kao i neki drugi.
Ali ne drži ti to ništa argumenata na ovom topicu jer svatko ima "dva diska od WDa" koji su mu pokvareni, i još kao potvrdu zna frenda i četri topica na internacionalnim forumima o ljudima kojima WDi isto tako odlaze svakodnevno.
Pa se svakih par stranica pokrene rasprava koja brzo padne u zaborav i sve se vrati na "kloni se green serije jer su meni dva otišla i Katici preko puta ceste jedan".
Gle majstore, ako je uzorak u HR takav da je zelenjave pokrepalo malo more, nije ohrabrujuće to što tebi i 12 milijona amera ta zelenjava radi dobro.
I da, dosta dugo sam u tom "biznisu" da wd green seriju mogu i hoću nazvati odronom i da je red TRENUTNO bolja kupnja od green serije.
U mojoj firmi.su nadobudno kupili 20 komada. 9 je crklo, 6 u garanciji, 3 izvan. Oprosti, ali nakon toga nit bi ikad ga kupio sebi nit bi ga ikad nekome preporučio.
Ok, dobar je to disk, za totalno nebitne stvari za koje ti ue svejedno oš ostat bez njih ili ne.
Brko je offline   Reply With Quote
Staro 29.04.2014., 01:06   #115
Botlorn
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: rijeka
Postovi: 533
Citiraj:
Autor Drug Brko Pregled postova
Gle majstore, ako je uzorak u HR takav da je zelenjave pokrepalo malo more, nije ohrabrujuće to što tebi i 12 milijona amera ta zelenjava radi dobro.
I da, dosta dugo sam u tom "biznisu" da wd green seriju mogu i hoću nazvati odronom i da je red TRENUTNO bolja kupnja od green serije.
U mojoj firmi.su nadobudno kupili 20 komada. 9 je crklo, 6 u garanciji, 3 izvan. Oprosti, ali nakon toga nit bi ikad ga kupio sebi nit bi ga ikad nekome preporučio.
Ok, dobar je to disk, za totalno nebitne stvari za koje ti ue svejedno oš ostat bez njih ili ne.
Priznat ćeš da većina nema uzorak od 20 komada ili više, kao ti, nego govore, da prostiš, iz guzice.
Recimo da je meni kroz ruke u 5 godina prošlo 10ak green diskova i niti jedan nije ni na trenutak zastao, a kamoli krepalo.
Ako ti imaš baš neku informaciju o tome da ih je u HR mnogo umrlo, onda pomozi s infom ljudima.
Naravno da je red serija bolja trenutno, nije toliko skuplja a ima dužu garanciju, to nisam sporio. I naravno da je green dobar za nebitne stvari, sumnjam da velike firme kupuju consumer najjeftinije diskove za važne stvari, pogotovo bez backupa.
Kao što ni pojedinci ne bi trebali imati važne stvari bez backupa.
Long story short, kao i uvijek:
1. Svi diskovi krepavaju
2. Ne postoje meni poznata istraživanja koja govore da WD green serija krepava češće, dapače, izgledaju čak i pouzdanija
3. Svemu treba raditi backup ako je važno, neovisno o disku
4. Naravno da je disk s većom garancijom a neznatno većom cijenom bolja kupovina, neovisno o boji kojom ga firma brendira.
__________________
In Construction...
Botlorn je offline   Reply With Quote
Staro 29.04.2014., 09:19   #116
Brko
Protupožarac
Moj komp
 
Brko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Tamo gdje sunce vječno sja
Postovi: 22,222
Citiraj:
Autor Botlorn Pregled postova
Priznat ćeš da većina nema uzorak od 20 komada ili više, kao ti, nego govore, da prostiš, iz guzice.
OK, to stoji. Rekla-kazala je skoro za svu opremu, no osobno ne koristim "meni je rekao frend" već govorim iz iskustva.

Citiraj:
Recimo da je meni kroz ruke u 5 godina prošlo 10ak green diskova i niti jedan nije ni na trenutak zastao, a kamoli krepalo.
Dobro, po tome ih ti možeš preporučiti nekome. Sve je to stvar sreće.


Citiraj:
Ako ti imaš baš neku informaciju o tome da ih je u HR mnogo umrlo, onda pomozi s infom ljudima.
Recimo da jedan moj dobar prijatelj ima firmu koja prodaje isključivo WD diskove i zelenjava mu se vraća konstantno. Dobro je to što rikavaju pod garancijom pa nema nekog velikog gubitka. Jasno je da je pomor veći ako se više kupuju. Konkretno, on ima najviše prodanih zelenih diskova, jer ljudi gledaju da uzmu što veći kapacitet za što manje para. Naravno, niti su se informirali o brzini diska niti o kvaliteti.


Citiraj:
Naravno da je red serija bolja trenutno, nije toliko skuplja a ima dužu garanciju, to nisam sporio. I naravno da je green dobar za nebitne stvari, sumnjam da velike firme kupuju consumer najjeftinije diskove za važne stvari, pogotovo bez backupa.
Moja firma ih je kupovala zato kaj su jeftini. Postoje backupovi, ali kad su ti diskovi počeli odlaziti, tlaka je malo malo šerafat po serveru i restorat podatke i rebuildat RAID. Iskreno, to ne radim, ali ekipa koja to radi se pošteno naje8e svaki puta. Ali tako je to, kad nemaš para za bolje ideš na najeftinije pa na kraju ispada skuplje


Citiraj:
Long story short, kao i uvijek:
1. Svi diskovi krepavaju
tako jasno.

Citiraj:
2. Ne postoje meni poznata istraživanja koja govore da WD green serija krepava češće, dapače, izgledaju čak i pouzdanija
Ne postoje, ali ako se baziramo na vlastitom iskustvu, mislim da imamo puno pravo reći nekome da disk kupi ili ga zaobiđe. Eto primjer: frend me pita "dal da uzmem 3TB Green za xxx kuna?". Ja mu velim da ga uzme samo ako na tom disku ne misli imati ništa za čim bi mogao plakati, dakle nisam rekao nemoj uzeti. Za 3 mjeseca me zove i veli kako sam ga zacoprao jer jedno jutro je upalio komp i samo se iz diska čulo tik-tik-tik-zzzzzzz-tik-tik-tik-zzzzz i naravno, disk pun a kapacitet 0GB. Doviđenja HD i BR materijal

Citiraj:
3. Svemu treba raditi backup ako je važno, neovisno o disku
Uvijek i u svakom slučaju.


Citiraj:
4. Naravno da je disk s većom garancijom a neznatno većom cijenom bolja kupovina, neovisno o boji kojom ga firma brendira.
Istina, no kao što rekoh, baziramo se na nekakvim iskustvima. Svi su oni zmajevi na papiru. Ali čim fabrika radi skoro pa 2 identična diska (Green i Red), a jednom da 2 godine, drugom 3 godine za neznatno veću cijenu, nešto tu smrdi.
A o Seagateovih 12 mjeseci neću ni pričati.
Brko je offline   Reply With Quote
Staro 11.09.2014., 15:06   #117
kalu
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 104
treba mi brza preporuka za 3TB disk?
jel i dalje WD Red best buy?

bavim se video obradom, kapaciteti su dosli do grla pa moram uzeti još jedan. koristio bi ga kao storage disk, ali naravno po potrebi i sa njega pokrenuo Premiere ili AE projekt.

razmišljam o HDD WD 3TB, Red, SATA3, Intellipower, NAS, 30EFRX (WD30EFRX) za 900 kn. jel to ok ili može bolje?
__________________
sTay tUned

Zadnje izmijenjeno od: kalu. 11.09.2014. u 16:06.
kalu je offline   Reply With Quote
Staro 12.09.2014., 15:08   #118
Brko
Protupožarac
Moj komp
 
Brko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Tamo gdje sunce vječno sja
Postovi: 22,222
Citiraj:
Autor kalu Pregled postova
treba mi brza preporuka za 3TB disk?
jel i dalje WD Red best buy?

bavim se video obradom, kapaciteti su dosli do grla pa moram uzeti još jedan. koristio bi ga kao storage disk, ali naravno po potrebi i sa njega pokrenuo Premiere ili AE projekt.

razmišljam o HDD WD 3TB, Red, SATA3, Intellipower, NAS, 30EFRX (WD30EFRX) za 900 kn. jel to ok ili može bolje?
Red ili Purple. Cijena slična, gara 3 godine. Nakon godinu dana relativno pouzdani diskovi, barem po internetovima, iako to ne mora značit da ti neće vrisnut.
Osobno bi uzeo Red. Već ih imam 2 i sve najbolje o njima.
Brko je offline   Reply With Quote
Staro 12.09.2014., 18:51   #119
kalu
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 104
Citiraj:
Autor Drug Brko Pregled postova
Red ili Purple. Cijena slična, gara 3 godine. Nakon godinu dana relativno pouzdani diskovi, barem po internetovima, iako to ne mora značit da ti neće vrisnut.
Osobno bi uzeo Red. Već ih imam 2 i sve najbolje o njima.
na kraju sam i uzeo taj i mislim da sam dobro postupio.
koje su neke uobičajene brzine koje bi trebao dobiti kad npr kopiram fileove sa usb diska na njega i obrnuto?
jel postoji negdje neka realna tablica?
__________________
sTay tUned
kalu je offline   Reply With Quote
Staro 12.09.2014., 18:57   #120
Lewis
Freelancer
Moj komp
 
Lewis's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Bilje (Osijek)
Postovi: 4,929
Citiraj:
Autor kalu Pregled postova
na kraju sam i uzeo taj i mislim da sam dobro postupio.
koje su neke uobičajene brzine koje bi trebao dobiti kad npr kopiram fileove sa usb diska na njega i obrnuto?
jel postoji negdje neka realna tablica?
Ne sekiraj/zamaraj se oko tih benchev ako sve radi u onome sto trebas za montazu videa. Ti testovi su vecinom sinteticki/kontrolirani sa nekim vecim fileom i nesto sitnoga pa ti razlika od 5-10Mb/s nece znaciti nista u radu jer ti ces ga korisitti sa svakakvom vrstom filev ai na drugacijem sistemu od njihovog u testu pa mozes i dobit drugacije rezultate.

Uglavnom Red je OK ali preporucen za NAS system (24/7) dok Purple je za A/V montazu (koliko disk uopce moze biti specificirna za neku odredjenu namjenu ).
__________________
RS1 - MB: WS X299 Asus Sage, CPU: i7 9800X, RAM:128GB, GPUs: 3*RTX 3090 24GB
RS2 - MB:Asus X99-E WS, CPU: i7 6850K, RAM:128GB, GPUs: 2*RTX 4090 24GB
Lewis je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na