Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Problemi > Hardverski problemi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 03.10.2012., 10:46   #1
matrix30zg
Premium
Moj komp
 
matrix30zg's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2008
Lokacija: zagreb
Postovi: 176
(riješeno) AMD FX-8120 - puknut pin

Imam u vlasnistvu jednog fx-a 8120 be,ima puknut jedan pin na rubu samog procesora. Kad je na maticnoj komp se upali al nema slike i maticna baca
3 duza bipa. Pin koji je puko je izgubljen i zanima me par misljenja ili ako neko ima iskustva moze li se to sredit na neki nacin?
matrix30zg je offline   Reply With Quote
Staro 03.10.2012., 15:33   #2
Swarm dude
Premium moderator
 
Swarm dude's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,600
Probaj staviti malen komad žičice u tu rupicu socketa koja će glumiti nožicu procesora.
Inače, bila je negdje tema o popravcima otkinutih nožica na forumu...
__________________


CPU: AMD Opteron 3365 cooled by LC-CC-120
MBO: MSI 760GM-E51 FX
RAM: 4 x 8 GB G.Skill Ripjaws DDR3 PC-12800
VGA: Nvidia Quadro K600
SSD: Crucial BX500 1TB
HDD: Seagate Barracuda Guardian 2 TB
PSU: Silverstone Strider Essential 600W
Swarm dude je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 03.10.2012., 15:52   #3
JC Denton
dr. sc. tech. dipl. ing.
Moj komp
 
JC Denton's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2003
Lokacija: Rijeka-Opatija
Postovi: 3,130
Ovaj forumaš bi ti mogao znati pomoći pravim stručnim savjetom (nedavno sam mu prodao svoj neispravan lap ):

Alvin

Nije u ZG, ali će vjerojatno znati dati savjet.
JC Denton je offline   Reply With Quote
Staro 04.10.2012., 06:33   #4
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,316
1. pobroji ponovno beepove pa potraži objašnjenje
http://forum.pcekspert.com/showthread.php?t=50273
2. nađi na netu pinout tog proca da vidiš šta taj pin uopće radi tj. koja je njegova uloga
3. AMD procevi imaju iste/slične pinove. Nađi neki prastari model koji ne radi i njegov pin zalemi na taj svoj proc.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 04.10.2012., 16:30   #5
matrix30zg
Premium
Moj komp
 
matrix30zg's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2008
Lokacija: zagreb
Postovi: 176
...vrag mi nije dao mira...kad sam uzeo taj fx 8120 stavio sam ga u jednu am3+ maticnu koja je kao neka rezerva jer nisam htio riskirat sa ovom pod moj komp...

uglavnom,na tu rezervnu plocu cpu nije dobro sjeo zbog neznam cega,par puta sam probavao i uvjek je malo plesao a zato su vjerojatno i dolazili bipovi. Danas sam odlucio riskirat i stavit ga u plocu pod moj komp i naravno sjeo je kako treba iz prve,poslozio sve natrag u kuciste,upalio i fx 8120 radi sasvim normalno

komp je upaljen vec nekih pet sati i nema nikakvih nestabilnosti zasad,nadam se da nece ni bit...izgleda da ovaj pin na rubu nema nikakvu funkciju ili mozda i ima al za moje porebe rada na kompu ne pojavljuju se nikakvi problemi

eto,neznam dal je neko imao iskustva sa polomljenim pinovima na tim novim procesorima ali i "defektni" fx 8120 moze radit sasvim normalno...

edit: temperature su koliko mi se cini sasvim normalne,u idleu cca 39-41 a u loadu 50-55 stupnjeva

Zadnje izmijenjeno od: matrix30zg. 04.10.2012. u 16:58.
matrix30zg je offline   Reply With Quote
Staro 04.10.2012., 21:21   #6
Alvin
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: Rijeka
Postovi: 853
Mogući su problemi s napajanjem
No postoji mogućnost da je problem i u tom pinu....
Svaki signal ide uglavnom po jednom pinu a napajanja se uvijek duplaju zbog velikih struja
Dakle bez opterećenja nije mu ni bitno ako fale pinovi od napajanja ali ako se procesor optereti ovi drugi ispravni pinovi će trpiti puno veće struje.
Postoji mogućnost da imaš nestabilan proc radi toga(čisto moja pretpostavka)
Preporuka je jednostavna, nać procesor s istim pinovima i zalemit na ovaj tvoj, ako onda budeš imao problema tražiti ćemo dalje.
Alvin je offline   Reply With Quote
Staro 04.10.2012., 23:36   #7
Mad_Duke
Guest
 
Postovi: n/a
Pa kaj je tak teško pogledati pinout proca i vidjeti kaj taj pin dela? Riješiš sve nedoumice za tren oka!
  Reply With Quote
Staro 05.10.2012., 09:39   #8
ShanTech
Banned
 
Datum registracije: Apr 2011
Lokacija: -
Postovi: 3,783
Dajte onda čovjeku link na taj AM3+ pinout!

@matrix30zg
Primjeni nešto od ovog dolje ako bude problema...

Prvo:
Pošto je pin uz rub onda ga je moguće zalemiti. Odgovaraju pinovi s s. 478, 754, 939, AM2, pasali bi i od mobile procesora. Samo treba mirna ruka za to zalemiti.

Drugo:
Ako pak ne bi lemio, onda u tu rupicu u socketu staviti komadič žice (ko što je napisao Swarm dude), ali on mora biti duži nego što je originalni pin od procesora.

Zadnje izmijenjeno od: ShanTech. 05.10.2012. u 09:57.
ShanTech je offline   Reply With Quote
Staro 05.10.2012., 10:14   #9
matrix30zg
Premium
Moj komp
 
matrix30zg's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2008
Lokacija: zagreb
Postovi: 176
Citiraj:
Autor ShanTech Pregled postova
Dajte onda čovjeku link na taj AM3+ pinout!

@matrix30zg
Primjeni nešto od ovog dolje ako bude problema...

Prvo:
Pošto je pin uz rub onda ga je moguće zalemiti. Odgovaraju pinovi s s. 478, 754, 939, AM2, pasali bi i od mobile procesora. Samo treba mirna ruka za to zalemiti.

Drugo:
Ako pak ne bi lemio, onda u tu rupicu u socketu staviti komadič žice (ko što je napisao Swarm dude), ali on mora biti duži nego što je originalni pin od procesora.
malo sam kopao al nemogu nac semu za pinout od tog cpu-a...

manji problemi se pojavljuju,cpu je u kompu i radi,od kad sam ga stavio 6 puta mi se srusio sistem al moguce da je preslabo napajanje za cjelu konfu stim procom,iskljucio sam jedan ssd i jednu dvd przu i zasad je ok. zna se desit da mi rusi pretrazivace,operu,mozzilu,explorer,samo kad imam otvorenih 4,5,6 stranica u pretrazivacu i nece mi instalirad neke update u win 7...

i ako neko zna koja je razlika izmedju buldozera i zambezia? ovaj moj je zambezi
matrix30zg je offline   Reply With Quote
Staro 05.10.2012., 10:41   #10
ShanTech
Banned
 
Datum registracije: Apr 2011
Lokacija: -
Postovi: 3,783
Tvoj procesor je i buldožer i zambezi

Microarchitecture - Bulldozer
Platform - Scorpius
Processor core - Zambezi



Stavi pin pa vidi.
ShanTech je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 05.10.2012., 10:48   #11
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,316
Xilence RedWing 580W nije preslabo ni pod 'razno'. Tebi je problem pin koji fali i dok ga ne staviš imat ćeš problema sa rušenjem sistema.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 05.10.2012., 12:50   #12
matrix30zg
Premium
Moj komp
 
matrix30zg's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2008
Lokacija: zagreb
Postovi: 176
ok,evo posto ja nemam iskustva ni sa lemljenjem ni sa guranjem komadica zice u socket bilo bi mi drago da se javi neko ko ima iskustva i sigurne ruke a voljan je slozit da taj cpu radi kako treba,naravno uz naknadu po dogovoru...

edit:dodana slika,drugi pin na desnoj strani slike...

http://i50.tinypic.com/2m60gsi.jpg

Zadnje izmijenjeno od: matrix30zg. 05.10.2012. u 13:09.
matrix30zg je offline   Reply With Quote
Staro 05.10.2012., 13:30   #13
FRipper
MiningMod
Moj komp
 
FRipper's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 8,682
ma samo treba u rupu na matici gurnuti malu zicu tj od klamerice...ali tako da bude cc 1mm vani...i sve to ljepo bude funkcioniralo..nikakva mudrost ti ne treba...samo nadji klamericu tj zaptivnicu i odrezi je cc 3mm duze nego su pinovi na proc i ubaci u baš tu rupu u matici...ako je prekratak izvadi ju van (samo okreni matičnu) i metni neku duzu...vazno je da je cc 1mm od plastike socketa tako da moze dodirivati pin na procu
FRipper je offline   Reply With Quote
Staro 05.10.2012., 13:34   #14
Mad_Duke
Guest
 
Postovi: n/a
Rađe komad bakra...
  Reply With Quote
Staro 05.10.2012., 13:57   #15
matrix30zg
Premium
Moj komp
 
matrix30zg's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2008
Lokacija: zagreb
Postovi: 176
Budem probao sam,valjda necu spaliti sve...
matrix30zg je offline   Reply With Quote
Staro 05.10.2012., 14:24   #16
Overclock
Premium
Moj komp
 
Overclock's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2009
Lokacija: Zagorje
Postovi: 993
Ak hoces napraviti posao kak spada, nabavi drugi skureni proc da uzmes pin s njega i nadji zlatara koji bas izradjuje nakit, on bi trebal imati alat da precizno zalota zlato. (ak imas srece, to ti napravi za 50-ak kn)

A prije toga mozes isprobati sa metodama vec opisanim ovdje da vidis je'l proc opce ispravan i da li se isplati sanirati problem.
Overclock je offline   Reply With Quote
Staro 05.10.2012., 14:30   #17
matrix30zg
Premium
Moj komp
 
matrix30zg's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2008
Lokacija: zagreb
Postovi: 176
Citiraj:
Autor Overclock Pregled postova
Ak hoces napraviti posao kak spada, nabavi drugi skureni proc da uzmes pin s njega i nadji zlatara koji bas izradjuje nakit, on bi trebal imati alat da precizno zalota zlato. (ak imas srece, to ti napravi za 50-ak kn)

A prije toga mozes isprobati sa metodama vec opisanim ovdje da vidis je'l proc opce ispravan i da li se isplati sanirati problem.

Kolko vidim cpu je ispravan,vec dva dana je u kompu i tenutno sam online preko njega...gore u jednom postu sam naveo par problema koje radi da pin koji fali.

Prvo cu probat stavit komadic neke zice,kolega FRipper je naveo klamericu al bas sad nemam klamericu doma,jel bi zica od zvucnika bila ok? imam strah da mi taj komadic sto ce zamjenit nestali pin ne dodirne susjedni pin kad stavim cpu natrag...
matrix30zg je offline   Reply With Quote
Staro 05.10.2012., 14:35   #18
Overclock
Premium
Moj komp
 
Overclock's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2009
Lokacija: Zagorje
Postovi: 993
Proc je stabilan i ispravan kad odvrti 12h prime95 na stock freq. i stock voltazi

Za zicu je bitno da je debela otprilike ko pin i da je dovoljno duga, prvo je stavi do kraja u socet, zakljuaj ga i odrezi visak. (pa vidis je'l stoji koso i je'l postoji sansa da takne drugi pin)
Overclock je offline   Reply With Quote
Staro 05.10.2012., 19:11   #19
matrix30zg
Premium
Moj komp
 
matrix30zg's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2008
Lokacija: zagreb
Postovi: 176
Evo ovako,prvo sam uzeo komad zice iz lan kabla al nakon par pokusaja sam odustao,ili bi se rascvjetao taj komadic kad bi rezao,ili bi bio predebel itd,onda se sjetio svoje drage mame jer ona ima zivaca i mirnu ruku al ni njoj nije uspjelo. Nakon toga sam nasao jednu klamericu i moja draga majka ju je skratila taman koliko treba i spicila u pravu rupu iz prve

Kako sad izgleda napravila je dobar posao jer sad ne rusi pretrazivace,win update radi normalno i nije se sustav jos srusio do sad...temperature su cak i malo bolje nego prije dok nije bio taj zamjenski pin,od 29 u idleu do 55 u loadu...

Kroz dva tri dana javim dal sve radi kako treba i dal je bilo rusenja sustava a jos me samo zanima koliko je to dugorocno rjesenje,odnosno moze li ta klamerica koja glumi pin se rastopit,skurit ili nesto slicno?

Zadnje izmijenjeno od: matrix30zg. 05.10.2012. u 19:21.
matrix30zg je offline   Reply With Quote
Staro 05.10.2012., 19:25   #20
FRipper
MiningMod
Moj komp
 
FRipper's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 8,682
s cime ti to hladis da su ti tako male temperature?

ako bude to sljakalo par dana,odvrti par testova preko noci...onda kao sto je receno,odnesi nekom zlataru da ti to napravi kako treba tj zalemi novi pinček

p.s ako se klamerica rastopi, hocemo slike
FRipper je offline   Reply With Quote
Staro 05.10.2012., 19:32   #21
ShanTech
Banned
 
Datum registracije: Apr 2011
Lokacija: -
Postovi: 3,783
Ne bude se dogodilo ništa, samo nam je bakar draži. Nije to tako ni komplicirano za zalemiti.

Na onoj gore slici vidim da je prvi pin lijevo od ovog puknutog malo nakrivljen.

Za testiranje stabilnosti možeš koristit Intel burn test.
ShanTech je offline   Reply With Quote
Staro 05.10.2012., 19:43   #22
matrix30zg
Premium
Moj komp
 
matrix30zg's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2008
Lokacija: zagreb
Postovi: 176
Citiraj:
Autor FRipper Pregled postova
s cime ti to hladis da su ti tako male temperature?

ako bude to sljakalo par dana,odvrti par testova preko noci...onda kao sto je receno,odnesi nekom zlataru da ti to napravi kako treba tj zalemi novi pinček

p.s ako se klamerica rastopi, hocemo slike
imam arctic cooling freezer 64 pro a sve je smjesteno u big tower
chieftec dragon kučište u kojem je instalirano sve skupa 10 ventova pa je valjda odlicna protocnost zraka

Citiraj:
Autor ShanTech Pregled postova
Ne bude se dogodilo ništa, samo nam je bakar draži. Nije to tako ni komplicirano za zalemiti.

Na onoj gore slici vidim da je prvi pin lijevo od ovog puknutog malo nakrivljen.

Za testiranje stabilnosti možeš koristit Intel burn test.
istina,malo je iskrivljen al uz pazljivo umetanje proca dobro sjedne pa ga nisam htio dirat...i ipak bi vise volio da se javi neko sa foruma ko je vec uspjesno lemio te pinceke jer bas neznam za nekog pouzdanog zlatara a i bolje da to lemi ko zna kako treba,nabavio sam i cpu za uzimanje pina...
matrix30zg je offline   Reply With Quote
Staro 05.10.2012., 19:45   #23
FRipper
MiningMod
Moj komp
 
FRipper's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 8,682
freezer na buldogu i 55?

to je nemoguče pa meni sa thermaxom je bio u loadu preko 60

daj slike u loadu kada je test barem na 10min jer ti ne vijerujem

pod freezerom taj proc prelazi 70C sigurno

i daj slike dragona i tih 10 ventova...jer kako si ih strpao unutra?
FRipper je offline   Reply With Quote
Staro 05.10.2012., 19:57   #24
matrix30zg
Premium
Moj komp
 
matrix30zg's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2008
Lokacija: zagreb
Postovi: 176
Citiraj:
Autor FRipper Pregled postova
freezer na buldogu i 55?

to je nemoguče pa meni sa thermaxom je bio u loadu preko 60

daj slike u loadu kada je test barem na 10min jer ti ne vijerujem

pod freezerom taj proc prelazi 70C sigurno

i daj slike dragona i tih 10 ventova...jer kako si ih strpao unutra?
da malo su cudna ocitanja,u HWmonitoru su temperature max 56 dok su u everestu 68 stupnjeva,zadnjih desetak min se vrti intel burn test...a za kuciste,dva venta na bocnoj stranici,dva venta iza dole,jedan vent iza iznad napajanja,tri venta napred i po jedan vent na svakom hardu plus freezer
matrix30zg je offline   Reply With Quote
Staro 05.10.2012., 20:00   #25
FRipper
MiningMod
Moj komp
 
FRipper's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 8,682
ma i 68 je malo na freezeru...slab je to hladnjak za taj proc
FRipper je offline   Reply With Quote
Staro 05.10.2012., 20:05   #26
matrix30zg
Premium
Moj komp
 
matrix30zg's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2008
Lokacija: zagreb
Postovi: 176
Citiraj:
Autor FRipper Pregled postova
ma i 68 je malo na freezeru...slab je to hladnjak za taj proc
dosao je do 71 u everestu a 60 u hwmonitoru nakon 15 min...bice dobar dok se ne skupi lova za neki jaci i bolji
matrix30zg je offline   Reply With Quote
Staro 05.10.2012., 20:06   #27
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,999
Inače, kad neznaš što bi uvalio umjesto nožice od procesora, onda uzmeš neki stari/krepani procesor i njemu kaputiraš nožicu i staviš umjesto ove di ti fali. Nemoraš se patit s nikakvim iglama, klamericama i sl. Ako ti nemaš, ima sigurno netko tko ti je voljan poslat neki proc za pivo, a i stari celeroni/duroni se prodaju po 20-30kn na tržnjaku
__________________
Sent from AS/400.
Pupo je offline   Reply With Quote
Staro 05.10.2012., 20:13   #28
FRipper
MiningMod
Moj komp
 
FRipper's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 8,682
daj slike, i dalje ti ne vijerujem
FRipper je offline   Reply With Quote
Staro 05.10.2012., 20:15   #29
matrix30zg
Premium
Moj komp
 
matrix30zg's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2008
Lokacija: zagreb
Postovi: 176
Citiraj:
Autor Pupo Pregled postova
Inače, kad neznaš što bi uvalio umjesto nožice od procesora, onda uzmeš neki stari/krepani procesor i njemu kaputiraš nožicu i staviš umjesto ove di ti fali. Nemoraš se patit s nikakvim iglama, klamericama i sl. Ako ti nemaš, ima sigurno netko tko ti je voljan poslat neki proc za pivo, a i stari celeroni/duroni se prodaju po 20-30kn na tržnjaku
nisam bio ziher koji pase a koji ne dok kolega ShanTech nije napisao koji socket odgovara,nabavio sam AMD Athlon 64 3200+ socket 939 pa kad ulovim vremena iduci tjedan stavicu pin od njega
matrix30zg je offline   Reply With Quote
Staro 05.10.2012., 20:26   #30
FRipper
MiningMod
Moj komp
 
FRipper's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 8,682
ma ako sada radi,nemoj ništa više dirati...pin od proca ili klamerica, isti vrag...ako radi radi,super, nediraj, pogotovo kada su takve temperature
FRipper je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na