Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Problemi > Hardverski problemi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 17.09.2018., 01:47   #1
Zaramoth
Killing monsters
Moj komp
 
Zaramoth's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: Rijeka
Postovi: 435
(riješeno) Sumnja u ispravnost/bugovitost nove matične ploče ili BIOS-a?

Dakle, nedavno sam imao problem s, kako se na kraju ispostavilo, neispravnim napajanjem.
No otkako sam složio novu mašinu, svako malo mi se javi par bugova u radu za koje (možda neosnovano) sumnjam da su do matične ili BIOS-a.

Prvo: u 2 ili 3 navrata unutar zadnjih 20-ak dana (bez nekog primjetnog pravila) dogodilo mi se da navečer ugasim komp, sljedeći dan ga upalim i dobijem jedan red čudnih simbola (da, simbola što je opet samo po sebi čudno, umjesto one uobičajene poruke tipa: no OS detected, please select boot device – ili nešto u tom stilu, znate o čemu pričam). Resetiram mašinu, uđem u bios i otkrijem da su mi se boot priority-ji pomiješali tj. HDD na kojem nije OS mi je postavljen kao primary boot device, a SSD (na kojemu jesu Windowsi) je disable-an. Enable-am SSD, postavim ga kao primary boot i...windowsi se dignu, sve nakon toga radi ok. Dakle, prvi problem je taj da mi se sami od sebe pomješaju boot devices u BIOS-u.

Drugi problem: Ugasim mašinu i 5 minuta kasnije (ili sat-dva kasnije) opet je upalim i komp mi se freeza na ekranu koji pokazuje logo od matične s onim standardnim opcijama F2 za boot option, F10 za BIOS, F12 za...nešto....itd. I ostane tako bez obzira na moje pritiskanje F2 ili ctrl-alt-delete tipki.
Jedino što pomogne je pritisak na reset tipku na kućištu nakon čega se windowsi dignu, kao da se ništa nije dogodilo.
Ono što jesam primjetio je da, ako prije paljenja kompa stisnem ili prekidač na napajanju off pa opet on ili čak ako na produžnoj strujnoj letvi isto to napravim (prekidač off pa opet on), ne dođe do freezanja i windowsi se dignu iz prve.
Prvotno sam sumnjao na napajanje no kako mi je u međuvremenu crkao 6 godina stari Chieftec kojega sam zamjenio novim Gigabyte-om a problemi se i dalje ponavljaju, očito nije u napajanju problem.
Flashao sam i BIOS s P1.10 na P1.20 varijantu, niti to nije pomoglo.
Obzirom da se oba problema javljaju u onim trenutcima kad je BIOS “aktivan”, dakle u prvih nekoliko sekundi po paljenju mašine (prije nego se windowsi/driveri loadaju), ne mogu se oteti dojmu da se ovdje radi o lošem/buggovitom BIOS-u ili o neispravnoj (a novoj!!) matičnoj ploči.
Jednom kad se windowsi dignu, sistem mi je sasvim stabilan (procesor, grafička, storage – koji je testiran, bez ijednog bad sectora) i kod višesatnog igranja, editiranja videa, surfanja netom s 7-8 otvorenih tabova itd itd.
Palo mi je na pamet da mi možda memorija radi probleme zbog neke svoje nekompatibilnosti ali to, nažalost, ne mogu nikako testirati jer nitko od prijatelja, kolega, poznanika nije na DDR4 pa da mogu posuditi drugi keks memorije i testirati to.
Ako imate ideju do čega bi mogao biti problem ili kakav savjet što bih još mogao napraviti, slobodno savjetujte.
Jesam li u krivu što sumnjam u matičnu ili BIOS? Jer...nekako mi nema logike da mi ovakve probleme rade procesor ili grafička. Napajanje sam, kako već spomenuh, eliminirao kao izvor problema.

Zadnje izmijenjeno od: Zaramoth. 19.09.2018. u 11:10.
Zaramoth je offline   Reply With Quote
Staro 17.09.2018., 02:25   #2
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,390
A kako se ponaša kad makneš SSD i Windowse staviš na HDD? Vole ti SSD-ovi raditi svakakve gluposti. Usput zamijeni i SATA kabel/port, čisto da budeš i tu siguran.
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 17.09.2018., 05:20   #3
Nbdy32
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2016
Lokacija: Bestovje,Sv.Nedelja
Postovi: 2,635
Slučaj sa zamrzavanjem ekrana kod starta biosa mi se dogodio ovaj vikend ...


Ploča koja je normalno radila sam iz jednog kućišta prebacio u drugo,ali mi se nije dalo prebacivati napajanje ...


Zamjenom napajanja (oba 400W) ploča proradila iz prve i bez ikakvih grešaka ...
Nbdy32 je offline   Reply With Quote
Staro 27.11.2018., 21:10   #4
Zaramoth
Killing monsters
Moj komp
 
Zaramoth's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: Rijeka
Postovi: 435
Update: Nadam se da se neću sada ureknuti ali evo, već 12-ak dana komp radi bez opisanih problema.
Riješenje (barem se tako čini, za sada!!) je bilo flashanje BIOS-a (koji je baš u međuvremenu izašao) na verziju P1.50 kod koje je u opisu fixed bugova bilo i "correct boot menu".
Fingers crossed da se bugovi neće opet ponoviti.
Zaramoth je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na