Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Problemi > Hardverski problemi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 03.04.2014., 17:35   #1
sinisa1989
Bazinga
Moj komp
 
sinisa1989's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Križevci
Postovi: 3,872
Napajanje mrtvo nakon nestanka struje

Ovako, kod frenda je prije par dana nestalo struje i nakon toga više nije mogao upaliti komp - ispostavilo se da je napajanje mrtvo (Chieftech CFT 750 14C). Komp je bio upaljen dok je nestalo struje. Kaže da nije vidio nikakve znakove (dim, smrad, ...) da bi nešto moglo odapeti, osim što komp nije radio. Sve drugo u kući od elektronike najnormalnije radi.
Napajanje nema garanciju, pa me zanima da li ima nade za spas ili se može pozdraviti s njim?
__________________
The best place to hide a dead body
is page 2 of Google search results.
sinisa1989 je offline   Reply With Quote
Staro 03.04.2014., 18:13   #2
wooden
Registered User
 
Datum registracije: Dec 2013
Lokacija: hr
Postovi: 804
Ima li nade ti može reći samo električar kad otvori napajanje, a ne ovako preko interneta.
Ali često je moguće popraviti napajanje, ja sam imao jedno iz kojeg se dimilo pa je električar svejedno popravio, a šta je točno radio - ne znam.
wooden je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 03.04.2014., 18:14   #3
ShanTech
Banned
 
Datum registracije: Apr 2011
Lokacija: -
Postovi: 3,783
Teško je reći što je s napajanjem, kreće se od ulaznog filtera pa nadalje, ali ništa od toga ako se nema alata i iskustva s servisiranjem. Jeste probali ištekati ulazni strujni kabel na kratko? Dovoljno bi bilo desetak sekundi, ali ga ostavi koji minut.
ShanTech je offline   Reply With Quote
Staro 03.04.2014., 19:44   #4
sinisa1989
Bazinga
Moj komp
 
sinisa1989's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Križevci
Postovi: 3,872
Citiraj:
Autor wooden Pregled postova
Ima li nade ti može reći samo električar kad otvori napajanje, a ne ovako preko interneta.
Ali često je moguće popraviti napajanje, ja sam imao jedno iz kojeg se dimilo pa je električar svejedno popravio, a šta je točno radio - ne znam.
To znam i sam. Više me zanimalo da li je to netko popravljalo i da li se to uopće isplati.
Citiraj:
Autor ShanTech Pregled postova
Teško je reći što je s napajanjem, kreće se od ulaznog filtera pa nadalje, ali ništa od toga ako se nema alata i iskustva s servisiranjem. Jeste probali ištekati ulazni strujni kabel na kratko? Dovoljno bi bilo desetak sekundi, ali ga ostavi koji minut.
Bilo je ištekano dosta dugo.
__________________
The best place to hide a dead body
is page 2 of Google search results.
sinisa1989 je offline   Reply With Quote
Staro 03.04.2014., 20:33   #5
zlatko
Premium
Moj komp
 
zlatko's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2005
Lokacija: slavonac
Postovi: 467
Ako ga možeš otvorit, pogledaj mali stakleni osigurač, ako ima.
__________________
he,he
zlatko je online   Reply With Quote
Staro 03.04.2014., 20:35   #6
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,275
Neka napajanja imaju u sebi stakleni osigurač (česte 0,5A). Ako ga to napajanje ima i ako je samo on pregorio, onda je popravak 10min posla i par kn za taj osigurač.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 03.04.2014., 20:36   #7
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,510
Popravljanje switching napajanja nije baš jednostavno ali ako nađeš dobrog elektroničara sa iskustvom ima nade.
Pokušao sam pronaći slike iznutrica, našao ali se ne vidi dobro ima li slučajno kakav osigurač na ulazu.
Kod ovih "događanja" kao nestanak / povratak napajanja često bude popratnih oscilacija i stvari crknu.
Hoću reći da postoji mogućnost da je samo ulazni osigurač "izletio" > promjeniš > vozi dalje.
http://translate.google.hr/translate...4c%2F42198%2F3
http://www.xbitlabs.com/articles/cas...p_6.html#sect0
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 03.04.2014., 20:40   #8
sinisa1989
Bazinga
Moj komp
 
sinisa1989's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Križevci
Postovi: 3,872
I meni je prvo palo na pamet da je mogao osigurač odapet, pa sam malo guglao to napajanje, međutim ni na jednoj slici nisam uspio naći osigurač. Idem do njega sad, pa ću uzeti napajanje i otvoriti ga. Vidjet ću onda što je s osiguračem. Ako je on čitav, onda ide k nekom električaru koji ima znanja i alata.
__________________
The best place to hide a dead body
is page 2 of Google search results.
sinisa1989 je offline   Reply With Quote
Staro 03.04.2014., 20:47   #9
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,510
Ovo bi trebala biti slika blizu osigurača iz te serije napajanja > http://obrazki.elektroda.net/78_1282584910.jpg
vidi se i na slikama koje sam gore linkao, 750W model ima 10A osigurač.
Obzirom da je to prilično velika vrijednost, bojim se da je sami osigurač preživio a da je crklo nešto drugo.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 11.04.2014., 02:42   #10
Srky_ri
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2010
Lokacija: Rijeka
Postovi: 5
vjerovatno je samo osigurac...provjeri ako je na pocetku...cesto zna otic u takvim slucajevima
Srky_ri je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 14.04.2014., 22:49   #11
metalacos
Premium
Moj komp
 
metalacos's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Osijek
Postovi: 67
Podnesi odštetni zahtjev lokalnoj elektri raspitaj se malo o proceduri imaš pravo na odštetu, dakle napajanje odnesi u neki servis neka ti ga poprave i daju račun ako znaš približno točno vrijeme i datum nestanka el. energije, ako utvrde da je tada stvarno bilo nestanka struje moraju ti priznati da je kvar uzrokovan od njihove strane i isplatiti naknadu popravka napajanja.
metalacos je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na