Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Razno
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 08.04.2002., 19:27   #1
Stormeye
Billy lives forever
 
Stormeye's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2001
Lokacija: Hrvatska,Split
Postovi: 756
Informatizacija u Hrvatskoj!

Pišem ovaj thread tek tolio da vidite na kolikom stupnju razvoja su ljudi u Hrvatskoj kad je informatika u pitanju.
pohađam Ekonomski fakultet u Splitu (ova najnovija zgrada ,vjerojatno ste svi čuli za nju ili je vidjeli na slikama) u biti da ne dužim najbolji faks u Hrvatskoj.
I jučer ja iz čiste dosade odem do informatičkog odjeljenja gdje svaka budala može sjest za komp.prosječne konfiguracije ( Athlon 900, 256 Ram, GF2.......).I uđem ja unutra i zateknem gomilu balavaca koji rukama udaraju po monitorima ,pljuju po njima, deru se , udaraju šakom po tipkovnici jer ne mogu u Wordu ubaciti novi red!
kad sam to vidio možete zamislit kako sam se osjećao i što pomislio.Ako ta računala budu radila još mjese dana e onda svaka čast.
to su moji doživljaji!
A nekidan sam pročitao na nekom forumu da je jedam nomak ulazio u autobus i čuo razgovor dviju cura (18)
Prva: Čuj kupila sam novi kompić al nemam internet
druga: Pa pogledaj malo okolo kanta je dosta velika mora biti tu negdje
No comment
__________________
FS Amilo M
Stormeye je offline   Reply With Quote
Staro 08.04.2002., 22:07   #2
soda
Premium
 
soda's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Vukovar
Postovi: 438
Ja imam dobra iskustva sa faksom koji pohađam i sa studentima sa njega.

Idem na elektrotehnički fakultet u Osijeku (što da vam pričam najbolji fakultet u Hrvatskoj ). 98% studenata znaju rukovati sa racunalom.

Velika većina zna dosta, tako da na ETF-u problem vandalizma je u potpunosti zanemariv (jedino ako vandalizmom smatrate malo jače udaranje po tastaturi).

Isto tako, studenti sve svoje prijave ispita, potvrde, uvjerenja, tanja ocjena... provjeravaju na PC-evima koji su na svakom katu.

Postoje i terminali sa Unix-om, koji se takođe masovno koriste (za irc, ftp, www...).

Sve u svemu zaista vrlo dobro (ili odlično).

Sigurno ima još ETF-ovaca na forumu, pa neka dodaju nešto ili kažu svoje mišljenje.
soda je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 09.04.2002., 11:07   #3
sbp
PC Ekspert
 
Datum registracije: Sep 2000
Postovi: 377
Ahh, posto sam ja apsolvent (prve godine) ETF-a (danas FER-a), ekonomije i strojarstva, a kasnije i informatickog veleucilista ajd, to sam nebi vjerovali i zavrsio), mogu rec da je i pocetkom 90-ih kad sam ja iso na faks, na ETF-u komp. pismenost bila 100%...
A i na PMF-u je bilo ok vise manje...
(Za ostalo neznam jer sam se upisivo zbog studentskih prava
)

Sam se (rado) sjecam non-stopnog igranja MUD-ova sa terminala na PMF-u i ETF-u, iz kojih smo bili i vise puta izbaceni (ja naime nisam studiro na PMF-u, samo zivim blizu) zbog verbalnih i fizickih obracuna sa doticnim studentima (Koji su gnojili po Pine-u po 2 sata)...Zapravo kad se tog sjetim, bilo je jako komicno jer su studenti PMF-a morali trcat po profesore i domare da nas bacaju van kad bi mi postali pre agresivni jerbo nam trebaju terminali...

(Ekipa za izazivanje nereda je i tada bila postovani gdin Pajo, Ozren, Shimpa i moja malenkost)....

Eh ta divna vremena...Mana te hrani i oblaci, a ti brijes po net-u (Doba kad je srce imalo 10 modemskih ulaza, svaki na zasebnom broju + 3 modema na ETF-u + 2 modema na IRB-u ... Komercijalni internet (HT i slicno) nije bio ni u povojima)
sbp je offline   Reply With Quote
Staro 10.04.2002., 00:29   #4
greg SE
Premium
Moj komp
 
greg SE's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2001
Lokacija: Vinkovci
Postovi: 5,231
ja nemogu davati iskustva s faksa ali evo malo kako je u srednjim skolama u manjim gradovima........
kazu bolje....
ministarstvo je kupilo malo bolje kompove,sredilo prikljucke na net i sad je sve OK..........
je malo moren.......znate li da u skolskom programu za nastavu informatike za srednje skole (po ginazijskom programu po kojem i moja skola ide) uopce nema interneta????niti jedan sat........
ali se odrzalo zbrajanje binarnih brojeva i progamianje u basicu
da bi stvar bila gora profesori se toga drze ko pijan plota
mi srecom imamo mladog profesora koji shvaca da ce djeca vise nauciti ako ih pusti da dva sata rade sta hoce,da se uce surfanju,da igraju novije igre (jer je i sam svjestan da igre najvise priblizavaju strah i trepet pocetnika - misa i tipkovnicu )

ali takvi su rijetki
moja generacija je imala iz informatike profesoricu koja se drzala onog starog nacina...koji je rezultat???
potpuna neinzateresiranost 99% ljudi za kompove....(ja sam onaj 1% )......nemoraju vsiti za njim ko ja ali ljudi,pa to je buducnost....
a i kako ce dobiti posao u buducnosti kad se za pekara jebemu trazi poznavanje rada na PCu???'

s ovim mladjim je sad malo situcaija bolje,shvacaju da kompjuter neznaci igre i napredak je ocit.ali to je opet samo na nasoj skoli a ne na drugima.ostaje jos 7 srednjih skola u gradu koje imaju nastavu iz informatike u kurcu (a da nespominjemo osnovne)

i sta da ti ljudi rade kad dodju na faks????osim da tuku monitore i tastature???
sta ce - pa ionako nista neznaju
greg SE je offline   Reply With Quote
Staro 10.04.2002., 12:51   #5
Stormeye
Billy lives forever
 
Stormeye's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2001
Lokacija: Hrvatska,Split
Postovi: 756
ali da bar priznaju da ne znaju,nego otvore jebeno slaganje karti i misle da su vrsni stručnjaci.
Štoviše misle da je word glavno dostignuće u svijetu informatike
Bljuurgh
__________________
FS Amilo M
Stormeye je offline   Reply With Quote
Staro 10.04.2002., 20:04   #6
dpajur
PC Ekspert
 
dpajur's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2000
Lokacija: Luksemburg
Postovi: 694
Citiraj:
Originally posted by sbp
Ahh, posto sam ja apsolvent (prve godine) ETF-a (danas FER-a), ekonomije i strojarstva, a kasnije i informatickog veleucilista ajd, to sam nebi vjerovali i zavrsio), mogu rec da je i pocetkom 90-ih kad sam ja iso na faks, na ETF-u komp. pismenost bila 100%...
A i na PMF-u je bilo ok vise manje...
(Za ostalo neznam jer sam se upisivo zbog studentskih prava
)
Imam osjecaj da je situacija bila daleko bolja pred 10 godina. Naime Hrvatska je bila u korak sa svijetom, imali smo internet dok je bio dostupan samo akademskim ustanovama i znanstvenim institucijama. A na PMF-u di sam ja tad bio, svi su znali koristit terminale, radit na internetu, bilo slat emailove ili nesto drugo. I ne, nije se tad surfalo, u to doba jos prvi NCSA web server nije zazivio. Bio je to svakako dobar temelj za daljnu izgradnju, no tu se nazalost stalo predugo. I nitko nije lupo po monitorima, tastaturama, pljuvo po racunalnoj ucionici i sl. Osim nas, naravno, kad bi spusili neki vrlo bitni dio opreme na MUD-u
__________________

Intel Xeon X5550
Asus Rampage II Extreme
6GB Corsair Dominator GT
PowerColor Radeon PCS+ 5870
Samsung PM800 256GB SSD
Samsung F3 EcoDrive 2TB
Seasonic X750
Silverstone TJ-07
Dell U2311H

Cooling:
Thermochill 140.3
Fractal Design 140x3
EK Supreme HF
EK 5870FC v2
Laing DDC 3.25 + EK DDC Top v2
EK Multioption 250
mCubed T-Balancer XL
Build Log
dpajur je offline   Reply With Quote
Staro 11.04.2002., 07:44   #7
ozren
PC Ekspert
 
ozren's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2000
Lokacija: Zagreb, Hrvatska
Postovi: 1,214
Citiraj:
Originally posted by dpajur


Imam osjecaj da je situacija bila daleko bolja pred 10 godina. Naime Hrvatska je bila u korak sa svijetom, imali smo internet dok je bio dostupan samo akademskim ustanovama i znanstvenim institucijama. A na PMF-u di sam ja tad bio, svi su znali koristit terminale, radit na internetu, bilo slat emailove ili nesto drugo. I ne, nije se tad surfalo, u to doba jos prvi NCSA web server nije zazivio. Bio je to svakako dobar temelj za daljnu izgradnju, no tu se nazalost stalo predugo. I nitko nije lupo po monitorima, tastaturama, pljuvo po racunalnoj ucionici i sl. Osim nas, naravno, kad bi spusili neki vrlo bitni dio opreme na MUD-u
A nije da smo bili vandali, samo smo zauzimali terminale koji su se dali iskoristiti za pametnije stvari (recimo irc, wahahahahaha - sjeti se onog plavog tipa). ah, to su bili dani. mladost, ludost, gust.
__________________
Nissan GT-R Black Edition
ozren je offline   Reply With Quote
Staro 12.04.2002., 22:18   #8
sholky
Premium
Moj komp
 
sholky's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 261
Što se tiče stanja u srednjim školama program je tako jadan da ja uopće ne idem na informatiku. To pothitno treba mijenjati, sada se uči basic, pascal i acces, a još gore je to što se binarni brojevi i slične stvari uče u 1. razredu kada je informatika obvezna i gdje većinu učenika ne zanima ni word a kamoli binarni brojevi.
sholky je offline   Reply With Quote
Staro 13.04.2002., 00:04   #9
Stormeye
Billy lives forever
 
Stormeye's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2001
Lokacija: Hrvatska,Split
Postovi: 756
Da binarni brojevi sjećam se toga
Nisam dolazio na nastavu i pao sam prvo polugodište
Ali mislim da današnjoj djeci treba pružiti šansu da uče nešto novo da im računalo predstavlja zabavu a ne napor
Kada netko prvi put vidi komp kako se može zaljubiti u retke basicovog koda?
Pametnije bi bilo da prvo pokuša sa nečim koje više teži grafici
__________________
FS Amilo M
Stormeye je offline   Reply With Quote
Staro 13.04.2002., 10:10   #10
soda
Premium
 
soda's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Vukovar
Postovi: 438
Ja sam u srednjoj skoli imao profesora informatike koji je znao samo nesto DOS-a i QBASIC (i naravno pretvaranje binarnih brojeva ).

Nas par je znalo puno vise od njega, pa me cak jednom prilikom pozvao kod sebe da mu spojim DVD-ROM.

I sto takav covjek radi u informatickoj struci, tj. obrazovanju?

Nece biti niceg naprednijeg (posebice u srednjim skolama) dok su profesori dinosauri.
soda je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 13.04.2002., 11:51   #11
Stormeye
Billy lives forever
 
Stormeye's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2001
Lokacija: Hrvatska,Split
Postovi: 756
Takav je bio i moj
Debil koji je volio DOS. I koji je prisiljavao nas da ga učimo
Valjda da sad vidi Win XP poao bi u nesvjest
__________________
FS Amilo M
Stormeye je offline   Reply With Quote
Staro 13.04.2002., 12:27   #12
greg SE
Premium
Moj komp
 
greg SE's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2001
Lokacija: Vinkovci
Postovi: 5,231
zbog binarnih brojeva sam imao u prvom razredu 2 iz informatike....heeejjjj,mislim nisam neki informaticki genije ali dva?????
kad smo dosli do worda imao sam 5
greg SE je offline   Reply With Quote
Staro 13.04.2002., 13:36   #13
soda
Premium
 
soda's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Vukovar
Postovi: 438
Citiraj:
Originally posted by greg SE
zbog binarnih brojeva sam imao u prvom razredu 2 iz informatike....heeejjjj,mislim nisam neki informaticki genije ali dva?????
kad smo dosli do worda imao sam 5

Vi ste barem ucili word
soda je offline   Reply With Quote
Staro 13.04.2002., 14:07   #14
Jozha
Banned
Moj komp
 
Jozha's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2001
Lokacija: Sesvete/Soblinec
Postovi: 772
Pajz sad ovo: Kad smo Pajo, Šilja, Ozren i ja išli u školu, Word još nije bio ni napravljen!
Jozha je offline   Reply With Quote
Staro 13.04.2002., 16:53   #15
razlo
Somewhere around Barstow
 
razlo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 316
Ja sam prodavao sladolede na nekakvom Apple-u
razlo je offline   Reply With Quote
Staro 13.04.2002., 17:58   #16
ozren
PC Ekspert
 
ozren's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2000
Lokacija: Zagreb, Hrvatska
Postovi: 1,214
Citiraj:
Originally posted by Stormeye
Takav je bio i moj
Debil koji je volio DOS. I koji je prisiljavao nas da ga učimo
Valjda da sad vidi Win XP poao bi u nesvjest
Pa i ja padnem u nesvjest (jer mi pozli) kad vidim Windows XP...
__________________
Nissan GT-R Black Edition
ozren je offline   Reply With Quote
Staro 13.04.2002., 18:01   #17
ozren
PC Ekspert
 
ozren's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2000
Lokacija: Zagreb, Hrvatska
Postovi: 1,214
Citiraj:
Originally posted by Jozha
Pajz sad ovo: Kad smo Pajo, Šilja, Ozren i ja išli u školu, Word još nije bio ni napravljen!
Kako koju skolu.. ja se sjecam opasnih DOS ratova izmedju Worda (5.0 mi je nekak posebno ostao u sjecanju) i Wordperfecta... I sjecam se kako sam se smijao Word for Windowsu 1.0 zbog "krasnih" performansi... Nisam ni slutio kak ce stvari sam krenut na gore od tamo...
__________________
Nissan GT-R Black Edition
ozren je offline   Reply With Quote
Staro 13.04.2002., 19:01   #18
Stormeye
Billy lives forever
 
Stormeye's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2001
Lokacija: Hrvatska,Split
Postovi: 756
Jozha ti si odveć star za ovaj forum
prepusti mjesto mlađima,a ti u mirovinu(zasluženu)
__________________
FS Amilo M
Stormeye je offline   Reply With Quote
Staro 01.05.2002., 12:20   #19
miato
(°_°)
 
miato's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Samobor
Postovi: 3,249
Ja dozivljavam tu informatiku kao pranje mozga
Sad sam 2. razred matematicke gimn. tak da imam informatiku sve 4 godine, ali to sto radimo... pa toga nema nigdje na svijetu.
Program je koma! prosle godine su bili oni binarni i hex brojevi i nekakva pretvaranja, a sada ce nas 3 godine derati s glupim pascalom. O.K., mozda i taj pascal razvija nekakvo poimanjje logike ili stogod vec, ali da ga bas trebamo uciti 3 godine... pa to ne svacam.
Sada ja kao trebam znati napisati program da mi ispise sve brojeve do n koji se citaju isto s lijeva ko s desna. Pa kome to jos treba??? :mad:
__________________

Toshiba m200 TabletPC + Samsung 205BW
miato je offline   Reply With Quote
Staro 01.05.2002., 16:05   #20
Frane
PC Ekspert
 
Frane's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Split, Zadar, Zagreb
Postovi: 207
E moji ljudi ja stvarno ne kuzin vas, pa sta bi vi kernuli u programiranje Cpljuspljusa odma ??
Ima ljudi koji ne znaju tako mnogo o kompjuterima kao vi.
Ako neki mali LOLA (tm) koji ide s vama u razred razumije matematiku za 5 i poceo je rijesavati recimo vise integrale sta se uci na faxu , zasto onda vas sve nebi zasulo integralima ????
Morate shvatiti da ima ljudi kojima je kompjuter gubljenje vrimena!!!
Sve u svoje vrijeme deca !
Strpite se sve ce doci na svoje, ja iden na fax racunarstvo , pa opet kad zavrsim fax necu 100% popit sve znanje iz informatike, najvaznije je da budes samouk jer oni u skoli i faxu te uce kako uciti i pripremaju te za nesto vece, kad bi se sve u skoli ucilo koliko bi ona trajala, 50 godina ?
Eto nisam mogao priustit sebi da se slozim s vaam jer ste samo djelomicno u pravu i ne gledate daleko vec gledate samo svoj interes a ne globalni !

falaiajbog!
__________________
|Neko jako racunalo|
Frane je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na