Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Kućišta, napajanja i modding > Case Modding
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 04.10.2008., 21:26   #1
Juggernaut
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Varaždin, Bronx
Postovi: 1,097
Review: Magicool DIY watercooling kit

Magicool DIY kit – njemački špricer

Mnogima smeta buka računala u radu, to je moguće otkloniti pravilnom kombinacijom afremarket coolera, koji su sposobni ohladiti uzavrele komponente, no pritom pružiti i tišinu u radu. Naravno, uz pravilan raspored ventilatora u kućištu moguće je postići potpuno pasivno hlađenje komponenata. Računalo je postalo tiho, Vi sretni zbog otklanjanja buke nastavljate ga koristiti u svakodnevnom radu, ne obazirući se više na sam sustav. No često tišina za sobom povlači i povećano zagrijavanje, te ono možda i prelazi temperature koje ste imali sa stock hlađenjem rezultirajući patnjom samih komponenata. Ljudi se sve više okreću vodenom hlađenju u cilju smanjenja buke, a paralelno smanjenju temperatura samih komponenata, dok time dobe prostora za solidan overcloclok samih dijelova koje hlade vodom.
U nastvku pročitajte kako se Magicoolev DIY komplet nosio s Q6600, te suparnikom Thermaltake Silent Towerom.




Komplet dolazi upakiran u kutiju ~ dimenzija 360 x 100 x 210 mm, naizgled se ne čini kao da je unutra kompletan sustav, no kada ju otvorimo vidimo da je sav prostor racionalno iskorišten.



Magicool se pobrinuo da imate sve potrebno za ugradnju ( osim alata, naravno ); u pakiranju se nalaze:

- radijator
- pumpa
- pola litre tekućine kojom se puni sistem
- 2m prozirnog 8/10 crijeva
- 50ml brizgaljka za punjenje sistema
- 4 spojnice navoja G1/4, te 2 spojnice navoja G1/8 ( za pumpu )
- 120mm Yate Loon D12BL-12 ventilator
- vijci za montažu bloka na ploču; te vijci za montažu radijatora i ventilatora
- fan grill
- slikovita uputstva na engleskom i njemačkom jeziku
- termalna pasta ( preporuka je staviti bolju, no i ova može poslužiti )
- par vezica i samoljepljivih pločica za proizvoljnu montažu

Od alata će Vam biti potrebno:

- križni odvijač
- skalpel ili škare
- upaljač
- komadić žice ( za paljenje PSU prilikom punjenja sistema )
- maramice
- alkohol

Pumpa se nalazi u fiksatoru načinjenom od pjenaste mase, dok se blok i radijator nalaze upakirani u zasebne kutije. Na vrhu kutije nalazi se ručka, pa pakiranje možete jednostavno prenositi. U kutiju nije uloženo mnogo truda, što vidimo iz njene kvalitete izrade.
Juggernaut je offline   Reply With Quote
Staro 04.10.2008., 21:27   #2
Juggernaut
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Varaždin, Bronx
Postovi: 1,097
++ Blok ++

Blok koji se nalazi u kitu proizveden je od strane Magicoola. Proizvođač ima tendenciju često izdavati nove blokove, pa se tako i ovi u kompletu mjenjaju.
Radi se o bloku sa Cu bazom, te plexiglass pokrovom. Univerzalne je primjene, pa ga se može montirati na sljedeće sockete: S478/S775/S754/S939/SAM2, to je moguće zahvaljujući pokrovu koji ima prilagođene montažne rupe za pojedine sockete.



Pokrov od plexiglassa je debljine 7mm, na nekim mjestima i 9mm, da bi se došlo do željenog oblika pleksiglass je lijevan u kalup.



Baza bloka folijom je zaštićena od korodiranja, i ostalih utjecaja okoline.



Završna obrada baze je solidno odrađena ( ocjena 7/10 ), nema mirror fininsh, no nije ni ugrubo odrezana kao kod jeftinijih air coolera.



Za transfer topline s baze u vodu se brinu bakreni stupići dimenzija 1 x 1 x 6mm, međusobno razmaknuti za 1mm. Ukupno ih je 173, te ne pružaju velik otpor prolasku vode.


Za dobar spoj između baze bloka i samog pokrova se brinu 4 vijka s upuštenim glavama navoja M3 te duljine 22mm. Spoj osigurava klasičan O-ring.


Montažom spojnica dodatno povećamo visinu bloka, pa onda iznosi ~47mm.

Blok je dimenzija:
- duljine: baze 50mm, te pokrova 105mm
- širine: baze 50mm, te pokrova 80mm
- visine: 26mm ( sa montiranim spojnicama 47mm ); od dna baze do pokrova 19mm

Montaža bloka je izvedena pomoću vijaka i matica, odnosno korištenjem opruga kao steznika. Zbog dodatne sigurnosti po ploču montaža je izvedena s EKw-ovim backplateom za sck. 775.

Također uz njega su priloženi vijci i matice za montažu, te odgovarajući podlošci.



Montaža bloka je dobro izvedena, pa je sve moguće napraviti uz pomoć sila vlastitih prstiju, no ako želite biti mirne savjesti, ipak preporuka da se sve osigura uz pomoć špiccangi, odnosno kombiniranih klješta.


Juggernaut je offline   Reply With Quote
Oglas
 
Oglas
Oglasni prostor

Staro 04.10.2008., 21:28   #3
Juggernaut
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Varaždin, Bronx
Postovi: 1,097
++ Radijator ++

Radi se o Magicool-ovu 120D radijatoru, dimenzija: 124 x 154 x 30mm.



U kutiji s radijatorom se nalazi:
  • 2 spojnice navoja G1/4,
  • 4 vijka navoja M3 duljine 5mm, te pripadajuće podloške,
  • 8 vijaka navoja M3 duljine 30mm.
  • fan grill
  • radijator dimenzija 124 x 154 x 30mm



Debljina dijela koji hladimo ( cijevi i listići ) iznosi 20mm, što znači da je sa svake strane razmak od 5mm do montažnih limova. Tih 5mm je iskorišteno kao shroud, no optimalno bi bilo da shorud udaljava ventilator ~15mm od samih finova; ali kod radijatora za ovu primjenu i 5mm je dovoljno, što vidimo iz praktične primjene.Prilikom rada montiranog ventilatora „rupe“ su nezamjetne, što će reći da ipak shroud sa samo 5mm ima nekog učinka.



Vijci duljine 5mm služe za montažu radijatora na kućište, dok se vijci duljine 30mm koriste za montažu ventilatora na radijator. Priloženo ih je 8 za slučaj ako bi htjeli montirati 2 ventilatora na radijator ( u push-pull kombinaciji ), no onda ostaje problem kako montirati radijator na kućište, pošto su montažne rupe iskorištene od strane drugog ventilatora.



Finovi su srednje gusto raspoređeni, što znači da možemo koristiti i ventilatore koji rade na manjem broju okretaja od priloženog. Također na finovima, kada ih pobliže pogledamo, lako se uočava da imaju male izbočine, odnosno sitne zupce koje usmjeravaju zrak, i time dodatno doprinose transferu topline s radijatora.



Radijator ima plosnate cijevi, koje su se pokazale boljima od okruglih zbog većeg transfera topline s vode na stjenku, upravo zbog njihova oblika.



Navoj za montažu spojnica je standardan G1/4.
Juggernaut je offline   Reply With Quote
Staro 04.10.2008., 21:28   #4
Juggernaut
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Varaždin, Bronx
Postovi: 1,097
++ Ventilator ++

Priložen je i ventilator veličine 120mm.

Radi se o Yate Loon-ovom GP D12BL-12.



Teh. specifikacije za taj model su:
- radni napon: 12V
- brzina: 1200RPM
- protok zraka: 45CFM
- tip ležaja: kuglični
- buka koju generira: 24dB



Dizajn lopatica je klasičan, te ih ukupno ima 7. Napajanje je izvedeno preko 3pin priključka, te tako ventilator možete spojiti na matičnu, odnosno na slobodan priključak regulacije za ventilatore, ako ju imate naravno. Ventilator je u radu prilično bučan, no buci svakako pridonosi fan grill, pa je preporučeno montirat samo ventilator na radijator, odnosno montažu fan grilla izostaviti.
Juggernaut je offline   Reply With Quote
Staro 04.10.2008., 21:29   #5
Juggernaut
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Varaždin, Bronx
Postovi: 1,097
++ Pumpa ++

Najvažniji dio sustava, na kojem se ne bi smjelo štedjeti, no kakav je slučaj s Magicoolom pročitajte u nastavku teksta.



Radi se o pumpi koju proizvodi sam Magicool, točnije o modelu LC-PUMP4P.



Odmah uočavamo da je pumpa drugačija, te se na vrhu lako uočava vijak koji služi za zatvaranje rezervoara nakon punjenja. Da… u pumpu je integriran i sam rezervoar, što se pokazalo jako praktičnim kod montaže sistema, njegovog punjenja i puštanja u rad.



Dno pumpe je napravljeno od plexiglassa, fiksirano na kućište pomoću 8 vijaka, te se može vidjeti plastična zaštita rotora same pumpe, a ujedno nam služi da bi vidjeli količinu tekućine koja se nalazi u rezervoaru.


Rastavivši pumpu uočavamo da se radi o potopnoj pumpi, takve pumpe se često mogu vidjeti u trgovinama s akvarijskom opremom i sl.
Uz pumpu je došla i malena obostrano samoljepljiva bitumen traka, koja služi za lakšu montažu pumpe u kućištu, te joj je druga funkcija ubijanje vibracija koje bi pumpa inače prenijela na kućište prilikom rada.

Proizvođač za taj model navodi sljedeće specifikacije:

- protok po satu: 280l/h
- max. head pumpe: 80mm
- MTBF: 50000 radnih sati
- radni napon pumpe: 12V



S ostatkom sistema se spaja pomoću 2 priložene spojnice navoja G1/8.
Sami priključci su napravljeni od iste plastike kao i ostatak pumpe, zamjeramo im lošu izvedbu spojnih dijelova, naime prilikom montaže spojnica lagano su se svijale priključne cijevi, no kasnije su u potpunosti izvršavali svoj zadatak pa spoj nije puštao.



Napajanje pumpe je izvedeno paralelno pa tako ne gubite slobodan molex priključak njenim priključenjem.



Usporedba dvije veličine spojnica rame uz rame, desno G1/4, lijevo G1/8


Pumpa je jako tiha u radu, ali prilikom punjenja zna malo bučiti, odnosno ako Vam buči nakon punjenja, vrlo je vjerojatno da niste istjerali sav zrak iz nje.
Juggernaut je offline   Reply With Quote
Staro 04.10.2008., 21:29   #6
Juggernaut
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Varaždin, Bronx
Postovi: 1,097
++ Misc. ++

Između ostalog tu su i



samoljepljive pločice, vezice, malo termalne paste,



2metra prozirnog crijeva,



šprica za punjenje sistema ( moram priznati da ova igletina izgleda opako ) i



500ml mjesavine antifriza i destilirane vode s dodatkom UV reaktivne boje.

Punjenje samog sistema je jednostavno izvedeno, upalite napajanje sa kratkospojnikom, te lagano ulijevate tekućinu u rezervoar, pritom lagano tresete pumpu. Potrebno je protresti i radijator da bi iz njega izašao sav zrak, te crijeva. Također je potrebno više puta isključiti / uključiti pumpu da bi se istjerao preostali zrak.

Tokom testiranja niti jedan spoj nije propustio vodu, pa nije bilo potrebe za prekidanjem, no Vama se možda može dogoditi neka havarija, ovisno o stanju brtvi, pa je preporuka kraj sebe imati rolu s ubrusem za upijanje vode.

Juggernaut je offline   Reply With Quote
Staro 04.10.2008., 21:30   #7
Juggernaut
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Varaždin, Bronx
Postovi: 1,097
++ Testiranje ++

Magicoolev kit smo testirali na na Intelovom Q6600 procesoru, radi se o quad-core procesoru def. toplinske disipacije 105W, no u testu smo dodatno podigli voltažu i takt procesora, ne bi li povećali količinu topline koju isijava, pa je tako kucao na 3.0GHz pri naponu od 1.45V.
Za usporedbu korišten je Thermaltake Silent Tower.

Prilikom rada mjerena je okolna temperaturu zraka, te temperatura vode u radijatoru. Pasta koju smo koristili s obje vrste hlađenja je bila AS Ceramique. Za max rasipanje topline brinuo se program pod nazivom: Intel burn test, verzija 1.6.0. Okolna temperatura, te temperatura vode je mjerena Scythe-ovim Kama termometrima, koji su sposobni mjeriti na 1 decimalu, što je za ovakvo testiranje zadovoljavajuće.

Testiranje smo radili na ovaj način: za load - pokrenuli Intel burn test, te izmjerili max temperaturu na kraju torture. za idle - ostavili sve da se ohladi 5 minuta te zabilježili temperature.

++ Rezultati ++

( Na grafu piše 1.4V, našla se greška koju ispravljam čim stignem. )



Uz grafove prilažem i rezultate u tekstualnom obliku.

Load procesora na "OC" postavkama pod zračnim i vodenim hlađenjem

_____________Zrak______________________________H2O_____________

CPU_1 ________87 _______________________________82
CPU_2 ________85 _______________________________82
CPU_3 ________84 _______________________________81
CPU_4 ________85 _______________________________81
H2O__________N/A______________________________38.2
Okolina _______22.1 _____________________________ 22.1

Load procesora na default postavkama pod zračnim i vodenim hlađenjem

_____________Zrak______________________________H2O_____________

CPU_1 ________48 _______________________________50
CPU_2 ________47 _______________________________50
CPU_3 ________45 _______________________________48
CPU_4 ________45 _______________________________48
H2O__________N/A______________________________29.5
Okolina _______21.6 _____________________________ 22.3


Idle procesora na default postavkama pod zračnim i vodenim hlađenjem

_____________Zrak______________________________H2O_____________

CPU_1 ________34 _______________________________33
CPU_2 ________33 _______________________________32
CPU_3 ________32 _______________________________31
CPU_4 ________32 _______________________________31
H2O__________N/A______________________________27.2
Okolina _______21.6 _____________________________ 22.1


Idle procesora na „OC“ postavkama pod zračnim i vodenim hlađenjem

_____________Zrak______________________________H2O_____________

CPU_1 ________46 _______________________________46
CPU_2 ________44 _______________________________44
CPU_3 ________43 _______________________________42
CPU_4 ________43 _______________________________40
H2O__________N/A______________________________29.3
Okolina _______22.4 _____________________________ 22.4
Juggernaut je offline   Reply With Quote
Staro 04.10.2008., 21:32   #8
Juggernaut
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Varaždin, Bronx
Postovi: 1,097
++ Zaključak ++

Nakon testa mogu nabrojiti neke negativne, no i pozitivne strane ovog kompleta.

Pozitivne:
  • - tiha pumpa u radu
  • - jednostavna montaža
  • - kompaktnost
  • - lako punjenje i pražnjenje

Negativne:
  • -buka ventilatora
  • -cijena
  • -nema backplate-a

Osrednje:
  • -kvaliteta izrada pumpe
  • -mala moć hlađenja



Ocjena: 72 / 100


Dojmovi:

Magicool je prosječno odradio posao sa ovim kompletom, zamjerka je jedino bučan ventilator ( unatoč činjenici da je to Yate Loon ), ali ga se lako može zamijeniti tišim. Cijena kompleta vani se kreće oko 80tak €, dok ga kod nas možete kupiti u Hardveraju po cijeni od 700kn. Cijena je ok, s tim da dobijete kompletno vodeno hlađenje koje je uz to i tiho u radu, ako izostavimo montažu fan grilla, no svakako nije ako pogledamo performanse, te cijenu Silent towera. Obadvoja hlađenja su prilično bučila u radu, tako da nisu za one koji vole tisinu. Magicool DIY watercooling kit je solidno hlađenje, no treba mu jos puno dorade da bi se izvukao maksimum iz njega. Vidim da proizvođač radi na tome, neprestano dizajnirajući nove blokove, te ostale komponente. Osobno mišljenje je da sustav nije sposoban izdržati procesore disipacije veće od 125W na normalnijim temperaturama, što se i pokazalo prilikom testiranja. Ako imate dvojezgreni procesor, hlađenje će odraditi svoj posao maksimalno i tiho.



Na kraju bih se zahvalio Hardveraju na ustupljenom kompletu, te Razeru na ustupljenom procesoru za testiranje, te dobroj volji i utrošenom popodnevu.
Juggernaut je offline   Reply With Quote
Staro 04.10.2008., 21:32   #9
Juggernaut
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Varaždin, Bronx
Postovi: 1,097
Još jednom se zahvaljujem Hardverju, te Razeru na ustupljenim komponentama.

Sad... slike su mozda nekome koma, nekom nisu, ovisi. Ispričavam se jer su takve mojom krivicom ( shebo sam ISO postavke pred slikanje, jer je vecina radjena manualno bez automatike ).

Također vidljivi su tragovi sređivanja slika ( nisam PRO u CS-u pa... nadam se da mi je i to oprošteno )

++ Sam sebi zamjeram na grafovima, pošto mi sad tek djeluju premonotoni, njih planiram srediti, 2D ali s podjelom po skali; umjesto toga je priložena i "tablica" s podacima. ++



Sve konstruktivne kritike, pohvale, savjeti dobrodošli, te ih prihvaćam u bilo kojem obliku.




Hvala na čitanju

Zadnje izmijenjeno od: Juggernaut. 04.10.2008. u 21:51.
Juggernaut je offline   Reply With Quote
Staro 04.10.2008., 21:45   #10
Baja 001
Banned
Moj komp
 
Baja 001's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Split
Postovi: 7,504
Dobro odrađeno
Baja 001 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 04.10.2008., 22:00   #11
LUXX
Vodenjak :)
Moj komp
 
LUXX's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: Križevci
Postovi: 667
No konacno si dobio taj set.
Vidim da se baš i nije pokazao.
Iskreno receno ocekivao sam bolje temperature.
No dobro.
Moje sumnje su pocele pristizat kad sam vidio Blok.
Mene bi bilo trta pritegnut šarafe kad znam da je pleksi ploca ispod.
Kolki pritisak bi ona izdržala je upitno.
A i bilo bi bolje da je od metala pošto bi se moglo bolje pritegnut i s time dobit bolji pritisak na cpu.
Možda bi temperature onda bile bolje.
Isto tako i creva.
Da su deblja sigurno bi bilo boljih rezultata.
Ovak mi se cini da je proizvođac sam svoj proizvod zajebo.
Single radi je ok za hlađenje sam procesora.

Ma sve u svemu je ok za procesore koji nisu dignuti te se ionak manje griju.
Uglavnom svaka cast na trudu
LUXX je offline   Reply With Quote
Staro 04.10.2008., 22:10   #12
potemkin.hr
Akutna lijenčina
Moj komp
 
potemkin.hr's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Fiume
Postovi: 1,804
A kaj bi čovjek očekival od proizvoda koji ima dizajn kutije ko neki vodokotlić jugoplastike
__________________

potemkin.hr je offline   Reply With Quote
Staro 04.10.2008., 22:59   #13
yedwy
Beskorisna bitanga...
Moj komp
 
yedwy's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Sesvete (Zg)
Postovi: 6,956
Jedan tako mali radijator je nedovoljan za neke bolje temperature sa qadom, ljudi nikako da nauče da je discipacijska površina na konačnom rashladnom tjelu (bila to rebra na klasičnom blok cooleru, rebra na kraju pajpova ili na radijatoru vodenog ili na kileru faznog) koja na kraju zraku predaje toplinu odlučujući faktor u kapacitetu hlađenja i postizanju ravnoteže te time iznosa temperatura...
__________________
--
Have a nice day...
yedwy je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na