Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Kućišta, napajanja i modding > Case Modding
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 08.03.2003., 01:31   #1
perich
I hate mondays..........
 
perich's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2002
Lokacija: Zagreb - Zaprešić
Postovi: 1,524
HDD Cooling pitanje

procito sam nesto na overclockersima da bi se HDD dao oladit ako ga userafimo izmedju 2 bakrene ili aluminijske ploce debljine par mm? pa dal je to ko radio i kakvog to efekta ima na temperaturu, a kakvog na buku? dal to onda fest zuji?
perich je offline   Reply With Quote
Staro 08.03.2003., 06:36   #2
Andjelko
Premium
 
Datum registracije: Oct 2001
Lokacija: hell
Postovi: 158
Arrow

Da, neki HDD se jako griju. Kod mene slucaj sa Maxtorom 40 GB.
Dodavanje bakrenih ili alu. ploča sa strane diska ima smisla, ako disk ima ravnu povrsinu na koju ce naleci te ploce. Na zalost cesto su jako valoviti, sa izbocinama za vijke - pa preko cega onda kontaktno odvesti toplinu? Ako dovoljno ravne povrsine, nekoliko kvadratnih cm, staviti tanak sloj silikonske paste "za hladjenje".

Inace, temperatura diskova je obicno specificirana do max. 60°C.
Bolje je ne ici do te granice. Zdravo je negdje 30 do 45°C, temperatura kucista HDD. Omogucuje dugi zivot disku i kada je ukljucen 12 sati na dan, recimo.

Izvor topline je u elektronici. Onda ostaje postavljanje ventilatora koji ce puhati na donji dio diska. Ima ih dosta sa pripadajucim limom za ucvrscivanje i usmjerenje zracne struje.

Jedno vrijeme sam koristio ventilator koji sam jednostavno pricvrstio debelom dvostrano ljepljivom trakom na HDD.
__________________
1010101010
Andjelko je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Oglas

Staro 08.03.2003., 08:19   #3
metalac
Premium
 
metalac's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2003
Lokacija: Seattle, USA
Postovi: 215
vjerovatno bi moglo samo moras uzeti i izsmirglati povrsinu aluminijumske ploce a i ventilatora tako da je sve ravno i da blista, i onda ga spojiti, tako da imas super spoj izmedju njih, mada je daleko bolje da taj HD stavis ispod ventilatora na pocetku kutije, i to ce ih definitivno ohladiti.
__________________
Vozdra Hamo, Pipa i ostala ekipa.
metalac je offline   Reply With Quote
Staro 08.03.2003., 12:35   #4
matijas
Premium
 
matijas's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Republic Of Maximir
Postovi: 354
Ja sam slican problem s diskovima na routeru rijesio tako da sam ih pomocu aluminijskih odstojnika zasherafio u najgornje 5.25 inch slotove, tocno nasuprot onim resetkama gdje napajanje uvlaci zrak za hladjenje. Gornji disk (Maxtor 40) stoji normalno, dok doljnji (WD 3,2) stoji naopako. S prednje sam strane stavio onaj mali ventilatorchich sa 486-ice da radi na 5V i lagano vuce zrak kroz rupu u prednjoj strani i puse u prostor izmedju diskova, te tako hladi elektronike oba diska, rezultat je takav da su oba diska konstantno hladna i sve je besumno, ne mislim na to da zuji, pa ti ignoriras, nego tako tiho da kad navecer legnem u krevet, u posve tihoj sobi se jedva cuje (vise se cuje zidni sat)
__________________
Imao super komp koji sam poklonio curi, sad radim na sasvim prosjecnom laptopu i bas mi je OK
matijas je offline   Reply With Quote
Staro 08.03.2003., 12:52   #5
msvrtan
..
 
Datum registracije: Oct 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,735
kupis 3,5" hdd cooler za 50 kn ili moniras 80mm vent da puse preko diska...s koje god strane...i stavis ga na 5v i sve radi super...
msvrtan je offline   Reply With Quote
Staro 09.03.2003., 00:27   #6
z3D
Moderator
Moj komp
 
z3D's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2002
Lokacija: Zagreb, Croatia
Postovi: 1,332
znaci imamo zakljucak: bolje je da zrak struji od pocetka diska prema unutrasnjosti kucista na 5V ofkors
__________________
check out my photography work
z3D je offline   Reply With Quote
Staro 09.03.2003., 00:57   #7
matijas
Premium
 
matijas's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Republic Of Maximir
Postovi: 354
Citiraj:
Originally posted by z3D
bolje je da zrak struji od pocetka diska prema unutrasnjosti kucista na 5V ofkors
dec rajt, samo uz opasku da ne mora nuzno biti na 5V, ako je na 7 jos uvijek tih, zasto ne?
__________________
Imao super komp koji sam poklonio curi, sad radim na sasvim prosjecnom laptopu i bas mi je OK
matijas je offline   Reply With Quote
Staro 09.03.2003., 00:59   #8
z3D
Moderator
Moj komp
 
z3D's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2002
Lokacija: Zagreb, Croatia
Postovi: 1,332
ha gledajte, ako korisnik ima vodeno nist od 7V
__________________
check out my photography work
z3D je offline   Reply With Quote
Staro 09.03.2003., 02:10   #9
metalac
Premium
 
metalac's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2003
Lokacija: Seattle, USA
Postovi: 215
ma samo nek neki zrak struji preko povrsine tog HDa i sve ce biti super.
__________________
Vozdra Hamo, Pipa i ostala ekipa.
metalac je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na