Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Razno > RETRO hardware i software
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 15.11.2023., 21:34   #8791
Trekkie4
Registered User
Moj komp
 
Trekkie4's Avatar
 
Datum registracije: May 2023
Lokacija: Out of Sight, Out of Mind
Postovi: 252
Kako je sve krenulo o napajanjima, da se i ja "ispovijedim" ... nedavno sam napravio generalku jednog Codegena.

Uzeo sam napajanje od kolege Overclocka, namjeravao sam ga upotrijebiti za jedan eksperiment. Ali kako je ovo njegovo bilo jače i novije (400W, 20+4 pin, SATA) od onog u što sam ga namjeravao pretvoriti (300W, 20pin, sve molex) prvi put u životu odlučio sam sve rastaviti i prelemiti novim kondenzatorima.

I to baš mislim "sve", uključujući i dva velika, ulazna kondenzatora ... sve zamijenjeno sa Nichicon modelima iste ili slične vrijednosti. Zanimljivo da kolega i dalje ne odobrava ime Codegen, iako je ovo sad sve samo ne tvornički model sa "HEC" kondenzatorima ili "smećem" kako ih je kolega stručno nazvao


By the way, na ovom hladnjak ne trese ... ovo napominjem samo reda-radi, iako se jasno vidi da je kvaliteta izrade bila sve samo ne prvoklasna

Tako da eto, sad kad znate istinu možda ne budete mislili da sam TOLIKO lud. Kad sam testirao onu Chaintech 6BTM matičnu, nisam je spojio na neispravno staro napajanje, već sam je testirao nakon što je generalka ovog bila gotova. Prvo sam ga naravno testirao PSU testerom, a kad je Codegen upalio spojio sam ga na matičnu. 6BTM ... ili bilo koja Slot 1 u stvari mi previše znači da je riskiram sa bilo kakvim napajanjem u nepoznatom stanju, pa čak i ako je riječ o Codegenu

Zadnje izmijenjeno od: Trekkie4. 15.11.2023. u 21:39.
Trekkie4 je offline   Reply With Quote
Staro 15.11.2023., 21:51   #8792
Overclock
Premium
Moj komp
 
Overclock's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2009
Lokacija: Zagorje
Postovi: 993
@D/G
Imam iskustva s diranjem visokih napona, i ovaj je definitivno izmjenicni na dodir
Ali logika ti stoji, mosfeti tog hladnjaka su iza greatza i iza kondenzatora, tak da nešto curi prema GND ulaza. Zaštitna letva i fidovka nisu alarmirali na nešto izvanredno. Izlaz je čist, 60V DC, na GND nema gluposti, tak da se nisam zamaral. Ripple na 12v sam nabrzinu provjeril, ispod ~100mV, to je OK.
Treba imati na umu da je ovo budget enermax, a ne flagship.

@Nikky
Ak elektricar ne testira fid na sebi, ja njemu i njegovom poslu ne vjerujem, tak da 240V na 300mA je minimum

EDIT:
Nije mi vrag dal mira, pa sam išel još jednom pogledati enermaxa . Nema apsolutno nikakvih anomalija na ulazu, cudnih napona, iceg vanrednog, izgleda da je jednostavno tak dizajniran. Primjetil sam samo da je plašt ulaznog kondenzatora ostecen (žuto na slici), ali nije dodirival hladnjak, bilo je 0.5-1mm razmaka. Preventivno zamjenih kondic, ali nakon toga status quo. Slika s AC i DC mjerenjem nakon zamjene:


Druga sretna vijest (za mene barem ), Diamond monster 3D je vracena u zivot a steta je bila na FBI, 4 pina odvojena od PCB, 3 su bili zakucani uz chip i zgnjeceni u stranu. Da moj mob to "vidi", poslikal bi, a ovak bum probal uslikati nakon zahvata ^^
Jos je jedna a-trend helios V1 u procesu spasavanja, ali nju je neko kiselinom poskropil, u dosta losem stanju je, uništeni padovi i cahure + crni PCB je uzasan za tracing.

Zadnje izmijenjeno od: Overclock. 16.11.2023. u 12:32.
Overclock je offline   Reply With Quote
Staro 18.11.2023., 12:56   #8793
stef
Premium
Moj komp
 
stef's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Zabok
Postovi: 3,279
Jedan vikend-refurbish - Asus X850XT PE u AGP varijanti, tvornički nasviran do kraja (540/590):


BGA mem čipovi su se toliko namastili starim padovima da se ne hvataju Zalmanovi ježići, čak i nakon temeljitog pranja. Prvi put da sam to doživio . Stavio sam originalni backplate/heatsink na šarafe s maticama. Originalni hladnjak je bio prilično začađen, možda ga očistim kad bude više vremena:


Na 12V vanjskom ulazu treba staviti jedan SMD kond (10uF 25V), 2 su u paraleli:


Inače, kartica fino radi. Baš je bila monstrum svog vremena .

Zadnje izmijenjeno od: stef. 18.11.2023. u 13:14.
stef je offline   Reply With Quote
Staro 18.11.2023., 19:40   #8794
Overclock
Premium
Moj komp
 
Overclock's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2009
Lokacija: Zagorje
Postovi: 993
Kakva dosadna kartica, tvornicki je sve na max, i clock i cjevovodi, kaj buš s tim


Napretka na voodoo karticama nema, ali zato na asrock plocama ima ^^
Neki biser je zastekal ko zna kaj na serijski port i spalil rs-232 interface, a self-test ne dozvoljava paljenje dok je nešto u kratkom spoju i ploca ne pali. Nakon vađenja, ploca je zivnula:


Sad mi jos samo fali prijelaz 939 na AM2, i onda bi asrock amd upgrade saga bila kompletna.
Overclock je offline   Reply With Quote
Staro 18.11.2023., 20:28   #8795
calypso
Premium
Moj komp
 
calypso's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: Zagreb/Rijeka
Postovi: 1,522
Ako nekog zanima povijest hisnih racunalnika, naletio sam na super website - https://paleotronic.com/

Ima jako zanimljivih interviewa i clanaka i svega ostalog...
__________________

Lenovo ThinkPad P15v Gen3 AMD
AMD Ryzen 7 PRO 6850H, 4.7GHz 8-core
32GB DDR5-4800 (2x16GB), quad-channel
NVMe1 - 512GB Micron 3400, PCI-E 4.0 x4
NVMe2 - 512GB Samsung PM981, PCI-E 3.0 x4
AMD Rembrandt integrirana grafika (Radeon)
nVidia Quadro T1200 diskretna grafika
15.6" 600nits 4K LCD
Lenovo 170W PSU
Lenovo 40AY docking station + 90W PSU


2x EIZO EV2336WFS3-BK
23" 1920x1080 IPS


Lenovo T14s Gen1 AMD
AMD Ryzen 7 PRO 4750U, 1.7GHz 8-core
16GB DDR4
512GB NVMe x4 (Micron)
AMD Radeon Vega
14" FullHD IPS



Thinkpad - Nikad ne umiru, samo postanu obsolete... (c)FujiLim
calypso je offline   Reply With Quote
Staro 18.11.2023., 21:53   #8796
Trekkie4
Registered User
Moj komp
 
Trekkie4's Avatar
 
Datum registracije: May 2023
Lokacija: Out of Sight, Out of Mind
Postovi: 252
Citiraj:
Autor Overclock Pregled postova
Napretka na voodoo karticama nema, ali zato na asrock plocama ima ^^
Neki biser je zastekal ko zna kaj na serijski port i spalil rs-232 interface, a self-test ne dozvoljava paljenje dok je nešto u kratkom spoju i ploca ne pali. Nakon vađenja, ploca je zivnula:


Sad mi jos samo fali prijelaz 939 na AM2, i onda bi asrock amd upgrade saga bila kompletna.
Asrock je uvijek radio zanimljive ploče, gotovo perverzne kombinacije koje nismo mogli vidjeti na drugim pločama...

Njihove "Dual" (AGP/PCIe) i "Upgrade" serije su još malo pa legendarne, kao što je ova koju imaš ili ona jedna 754 koju sam ti dao prije puuuno vremena, sa žutim "AGP" utorom koji zapravo nije AGP, za nadogradnju sa posebnim modulom.

Kad smo kod popravka, jesi uspio što napraviti sa onim TUSLicama ili si odustao?
Trekkie4 je offline   Reply With Quote
Staro 18.11.2023., 22:12   #8797
512bit.net
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2021
Lokacija: Zagreb
Postovi: 71
Citiraj:
Autor stef Pregled postova
Jedan vikend-refurbish - Asus X850XT PE u AGP varijanti, tvornički nasviran do kraja (540/590):


BGA mem čipovi su se toliko namastili starim padovima da se ne hvataju Zalmanovi ježići, čak i nakon temeljitog pranja. Prvi put da sam to doživio . Stavio sam originalni backplate/heatsink na šarafe s maticama. Originalni hladnjak je bio prilično začađen, možda ga očistim kad bude više vremena:


Na 12V vanjskom ulazu treba staviti jedan SMD kond (10uF 25V), 2 su u paraleli:


Inače, kartica fino radi. Baš je bila monstrum svog vremena .
Kolekcionarski ova kartica nadograđena sa Zalmanom je sa 40 eura pala na 10 eura.
Imam cca 7 kartica osposobljenih sa što aktivnim što pasivnim Zalmanima ali nisu za pokazivanje jer su izgubile autentičnost.
512bit.net je offline   Reply With Quote
Staro 18.11.2023., 22:54   #8798
stef
Premium
Moj komp
 
stef's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Zabok
Postovi: 3,279
Ali je zato 30 stupnjeva hladnija . Hladnjak nije problem vratiti.
stef je offline   Reply With Quote
Staro 19.11.2023., 07:45   #8799
HumWeed
~~~
Moj komp
 
HumWeed's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2009
Lokacija: Lava Reef
Postovi: 1,098
malo cu vam razbiti razgovor, ali je vezano za temu :P
ja se sjecam ~2003 god, kad je jedna khm budala iz mog razreda
neznam ni kojom srecom, uspio doci do Rockwell-ovog modema
koji je imao 2 procesora na sebi (interni modem)


nazalost nisam imao srece ga vidjeti u akciji, ali me jos dan danas zanima
kakva je to pila bila
__________________
Why would you invite a mushroom to a Christmas party? He's a fun guy to be with.
Why do mummies like Christmas so much? Because of all the wrapping.
Why does Santa have three gardens? So he can "ho ho ho".
HumWeed je offline   Reply With Quote
Staro 19.11.2023., 12:11   #8800
Matta
El Mattador
Moj komp
 
Matta's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Ljubuški<->Metković
Postovi: 1,819
Misliš ovako nešto:
Diamond Supra Sonic II Shotgun PC Internal ISA Modem 112K (Dual 56K) 2 line bond ?

Za to je bila potrebna i posebna hardverska (i softverska) podrška od strane providera.
__________________
Matta je offline   Reply With Quote
Staro 19.11.2023., 12:42   #8801
Trekkie4
Registered User
Moj komp
 
Trekkie4's Avatar
 
Datum registracije: May 2023
Lokacija: Out of Sight, Out of Mind
Postovi: 252
Citiraj:
Autor Matta Pregled postova
Misliš ovako nešto:
Diamond Supra Sonic II Shotgun PC Internal ISA Modem 112K (Dual 56K) 2 line bond ?

Za to je bila potrebna i posebna hardverska (i softverska) podrška od strane providera.
Wow!! Baš kad sam pomislio da sam sve vidio...

A ovi pametnjakovići iz telekoma su mi prodali tamo nekakvu "optiku" i uvjerili me da je to najbrže od interneta što postoji
Trekkie4 je offline   Reply With Quote
Staro 19.11.2023., 13:18   #8802
Roy
15/JG52
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 724
Citiraj:
Autor Matta Pregled postova
Misliš ovako nešto:
Diamond Supra Sonic II Shotgun PC Internal ISA Modem 112K (Dual 56K) 2 line bond ?

Za to je bila potrebna i posebna hardverska (i softverska) podrška od strane providera.

Što nisu bile dovoljne dvije telefonske linije?
Roy je offline   Reply With Quote
Staro 19.11.2023., 13:57   #8803
Trekkie4
Registered User
Moj komp
 
Trekkie4's Avatar
 
Datum registracije: May 2023
Lokacija: Out of Sight, Out of Mind
Postovi: 252
Citiraj:
Autor Roy Pregled postova
Što nisu bile dovoljne dvije telefonske linije?
U ono vrijeme sve je bilo popularno u dvostrukoj izvedbi, stoga me ovako nešto ne čudi...

Dvostruki CD (ROM + RW), dvostruki akcelerator (Voodoo2 SLI), dvostruki zvuk (Creative Wave Blaster ekstenzija), pa zašto ne i dvostruka linija na modemu?
Trekkie4 je offline   Reply With Quote
Staro 19.11.2023., 14:46   #8804
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,575
Sasvim logično obzirom na tadašnje teh. mogućnosti / propusnost modemske veze ...
X godina kasnije (nebitno sad šta je drugačija tehnologija), istu stvar si imao na ISDN - u kada bi "uzeo" dva 64 KB data kanala za ukupno dobiti 128 > veći bandwith.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 19.11.2023., 17:37   #8805
Matta
El Mattador
Moj komp
 
Matta's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Ljubuški<->Metković
Postovi: 1,819
Citiraj: