Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Intel
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 31.07.2020., 19:12   #3691
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Citiraj:
Autor Mladenxy Pregled postova
Rekao bih da su to sve različiti kupci, različiti poput vegetarijanaca i svejeda ili onih koji zelenu salatu ne mogu vidjeti ni na slici. Onaj tko uzgaja meso teško da može izgubiti kaj je vegetarijanac dobio još bolje biljke, imal bu i dalje kome prodavati to meso do smaka svijeta osim ak ne smatra svoje kupce ovcama za šišanje, pa se ovi okrenu na biljke iz inata i smanje doživljaj na pohranim tikvicama.

Tako nešto... Samo što će veći broj "svejeda" preći na vegetarijanstvo kad shvati da im je to dovoljno (user vulgarisi sa x86 PC/laptopa na ARM mašine).

Dosta vulgarisa više ni ne koristi (odnosno jako rijetko) stolni pc ili laptop, smartphone im je dovoljan. Takve (koji još malo koriste) će apple lako dići na ARM mekbuke, pogotovo u SAD-u
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 31.07.2020., 19:14   #3692
Mladenxy
Premium
Moj komp
 
Mladenxy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,970
Takvi su kupovali desktop jednom u deset godina.
Mladenxy je offline   Reply With Quote
Staro 31.07.2020., 19:14   #3693
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Možda kod nas. Na "zapadu" češće, možda više iz navike nego neke realne potrebe...
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 31.07.2020., 19:22   #3694
Mladenxy
Premium
Moj komp
 
Mladenxy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,970
Da, ono kad izađu novi windowsi kupiš novi desktop

Ma i sam se lomim da mi ovo bude zadnji desktop ikada...lomim se uložiti u novi komp krajem godine (iako mi uopće ne treba ali me svrbi) ili kupiti PS5 i tjerati ovaj komp dok doslovno ne crkne. Za oboje nemam vremena, snage ni volje. Idelano bi bilo kupiti konzolu i maknuti se sa foruma
Mladenxy je offline   Reply With Quote
Staro 01.08.2020., 07:49   #3695
Disco
Prvoklasni Krkan
Moj komp
 
Disco's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 4,429
Citiraj:
Autor Manuel Calavera Pregled postova
Tako nešto... Samo što će veći broj "svejeda" preći na vegetarijanstvo kad shvati da im je to dovoljno (user vulgarisi sa x86 PC/laptopa na ARM mašine).

Dosta vulgarisa više ni ne koristi (odnosno jako rijetko) stolni pc ili laptop, smartphone im je dovoljan. Takve (koji još malo koriste) će apple lako dići na ARM mekbuke, pogotovo u SAD-u
A ono, evo ja npr gledam po mojoj staroj (a i masu ljudi koji me pitaju za savjet), oće laptop za 2-3-4k kn ne više za FB i ostalo.
Apple u toj cijeni ima samo iPod-e.
Znam da, zapadnjaci seru pare, ali nisu ni tamo baš ti nezahtjevni korisnici bedasti i ne žele dati masne novce za HW.
__________________
Slobodno me dodajte na PSN
Disco je offline   Reply With Quote
Staro 01.08.2020., 11:50   #3696
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Apple je samo primjer kao prvi što će početki koristiti ARM, naravno da će i ostali kad-tad, pogotovo u laptopima od 2-3-4k kuna
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 01.08.2020., 13:15   #3697
kopija
DIY DILETANT
 
kopija's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Čistilište
Postovi: 3,054
Citiraj:
Autor Mladenxy Pregled postova
Idelano bi bilo kupiti konzolu i maknuti se sa foruma
Možda je baš ta misao uzrok misterioznog nestanka Druga Brke?
kopija je offline   Reply With Quote
Staro 01.08.2020., 14:52   #3698
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,767
Citiraj:
Autor Manuel Calavera Pregled postova
Apple je samo primjer kao prvi što će početki koristiti ARM, naravno da će i ostali kad-tad, pogotovo u laptopima od 2-3-4k kuna
IMHO Apple već ima takav proizvod koji uredno podržava periferiju, a i kad napokon prebace cijeli MacBook spektar na ARM, pošto im je samo to ostalo na x86 arhitekturi, sumnjam da bude npr. MacBook Pro 16" ARM Edition koštal koju kunu manje od sadašnjih 20.000 kn+ koliko se traži kod nas za osnovni MacBook Pro 16" baziran na Intel i AMD komponentama. iPhone/iPad je ionak glavni proizvod Appleovog ekosustava, dok je sve ostalo u debeloj sjeni, pogotovo njihova klasična prijenosna, a kamoli desktop računala. Ostaje za vidjeti kakav bude daljnji rasplet nVidia + ARM situacije, jer Apple bi se u tom slučaju vrlo brzo i vrlo lako mogel naći u dosta nepovoljnom položaju, jer nVidia se već cijelo desetljeće priprema da im smjesti, pogotovo, jer se obje firme uredno tužakaju uzduž i poprijeko svih mogućih sudova i parnica. Apple bi u slučaju da nVidia uspije u kupnji cjelokupnog ARM portfolia, mogel početi plaćati popratne ARM licence da se čak i u njihovoj "nofci nisu problem" situaciji netko ipak malo zapita koliko im se to zapravo isplati, a to je i više nego idealno za firmu poput nVidije.

Kaj se tiče ostalih proizvođača i njihovog potencijalnog prelaska, pogotovo kad su u pitanju budžet i mainstream laptopi, većina bi se mogla odlučiti na više Chromebook-like modela koji ne moraju nužno koristiti isključivo ARM, već i aktualne i nadolazeće AMD APU modele ili možda čak i Intel Lakefield varijacije na temu, ako baš ne budu ispale zadnji šrot u usporedbi s ostatkom konkurencije. Operativni sustav korišten za takve Chromebook-like modele, za razliku od Apple iOS/Mac OS varijanti, može biti bilo što iz open-source svijeta, pošto danas više ni Microsoft ne bježi od takvih rješenja (1 - 2 - 3 - 4), tim više, jer su dosad dosta doga već prebacili u open-source domenu, a na kraju dana im nije toliko bitno da li netko koristi Windows OS, već da li se općenito koristi nekakvo Microsoft rješenje.
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 01.08.2020., 19:23   #3699
Disco
Prvoklasni Krkan
Moj komp
 
Disco's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 4,429
Citiraj:
Autor kopija Pregled postova
Možda je baš ta misao uzrok misterioznog nestanka Druga Brke?


Mah, kolko god konzole bile user friendly, PC mi je obavezan zbog em masu drugih stvari osim igranja, em mogu emulirat i modat igre na sve moguće i nemoguće načine. Tu su i one verzije igara.

BTW, imam stvarno dosta konzola, većinom ručnih i skoro sve su modane (osim PS4) ali PC je PC.

Citiraj:
Autor The Exiled Pregled postova
IMHO Apple već ima takav proizvod koji uredno podržava periferiju, a i kad napokon prebace cijeli MacBook spektar na ARM, pošto im je samo to ostalo na x86 arhitekturi, sumnjam da bude npr. MacBook Pro 16" ARM Edition koštal koju kunu manje od sadašnjih 20.000 kn+ koliko se traži kod nas za osnovni MacBook Pro 16" baziran na Intel i AMD komponentama. iPhone/iPad je ionak glavni proizvod Appleovog ekosustava, dok je sve ostalo u debeloj sjeni, pogotovo njihova klasična prijenosna, a kamoli desktop računala. Ostaje za vidjeti kakav bude daljnji rasplet nVidia + ARM situacije, jer Apple bi se u tom slučaju vrlo brzo i vrlo lako mogel naći u dosta nepovoljnom položaju, jer nVidia se već cijelo desetljeće priprema da im smjesti, pogotovo, jer se obje firme uredno tužakaju uzduž i poprijeko svih mogućih sudova i parnica. Apple bi u slučaju da nVidia uspije u kupnji cjelokupnog ARM portfolia, mogel početi plaćati popratne ARM licence da se čak i u njihovoj "nofci nisu problem" situaciji netko ipak malo zapita koliko im se to zapravo isplati, a to je i više nego idealno za firmu poput nVidije.

Kaj se tiče ostalih proizvođača i njihovog potencijalnog prelaska, pogotovo kad su u pitanju budžet i mainstream laptopi, većina bi se mogla odlučiti na više Chromebook-like modela koji ne moraju nužno koristiti isključivo ARM, već i aktualne i nadolazeće AMD APU modele ili možda čak i Intel Lakefield varijacije na temu, ako baš ne budu ispale zadnji šrot u usporedbi s ostatkom konkurencije. Operativni sustav korišten za takve Chromebook-like modele, za razliku od Apple iOS/Mac OS varijanti, može biti bilo što iz open-source svijeta, pošto danas više ni Microsoft ne bježi od takvih rješenja (1 - 2 - 3 - 4), tim više, jer su dosad dosta doga već prebacili u open-source domenu, a na kraju dana im nije toliko bitno da li netko koristi Windows OS, već da li se općenito koristi nekakvo Microsoft rješenje.
Znači Apple i nV se ne vole? Nisam to znao, samo sam skužio da su većinom ATI/AMD grafe u njihovim strojevima. Ali da, to što kažeš, laptopi i desktopi su im tu vj samo mali dio zarade, iOS uređaji su im vj 90% zarade.
__________________
Slobodno me dodajte na PSN
Disco je offline   Reply With Quote
Staro 01.08.2020., 22:46   #3700
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,767
O da, Apple i Intel su vrlo zajebane firme, ali nisu ništa u usporedbi s nVidijom. Prema zadnjim informacijama, nVidia je spremna dati nofce i dionice za ARM, dok SoftBank (ipak) želi zadržati određeni (vlasnički) udio u ARM-u.

U međuvremenu, Škot i društvo javljalju da Intel Xe GPU modeli samo što nisu kompletno otkazani, dok Raja navodno odlazi iz firme najkasnije krajem rujna. Nažalost, ništa od ovoga nije iznenađujuće.

Nakon svega kaj se odigralo posljednih tjedan-dva dana, više vjerodostojnosti ima u tome, nego u bilo kojim pričama koje Intel plasira.
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 01.08.2020., 22:49   #3701
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Citiraj:
Autor The Exiled Pregled postova
U međuvremenu, Škot i društvo javljalju da Intel Xe GPU modeli samo što nisu kompletno otkazani, dok Raja navodno odlazi iz firme najkasnije krajem rujna. Nažalost, ništa od ovoga nije iznenađujuće.

Bilo bi iznenađenje da Raja ne ode, ali da baš potpuno otkažu Xe gpu, to bi bio deški downer i loša stvar za nas kupce. Koji su novci u to uloženi... Ne bi se smjeli baš toliko voditi profitom, nego gledati i nekakve strateške interese (da postanu 3 gpu igrač), pa makar pod cijenu relativno neuspješnih generaciju-dvije-tri dok se ne ušeme. Vidjet ćemo...
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 01.08.2020., 22:55   #3702
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,767
Da, za Raju se ionak sprdamo otpočetka, ali sudeći po ovome kaj Škot i društvo pišu, Xe kartice su bile zamišljene prvenstveno za serverske potrebe, dok se mali dio iskoristil za Tiger Lake iGPU.

Ono kaj smo pričali, htjeli su GPU koji bude konkuriral nVidia i AMD HPC/ML/AI modelima, a desktop + gaming im nisu bili toliko bitni.

Sad ispada, da ništa od Xe modela ne bude stiglo u planiranom obliku, a Intel se vrti u krug.
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 01.08.2020., 23:06   #3703
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Kaže da ih je ova prva generacija koštala 500 mil. $, pa koliko su milijardi (po desetak) potrošili na failove tipa mcaffe i sl., da bi sad kao ovo bilo nešto loše...

Baš se vidi da ih vode ekonomisti, da nemaju neke tehnološki vođene strateške interese
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 01.08.2020., 23:13   #3704
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,767
Da, pa meni isto nije jasno kak mogu trošiti ona MDF sreCtva kaj je zapravo legalno mito, istovremeno se hvaliti da imaju tri milijarde spremno za marketing protiv AMD-a, a sjebe ih pišljivih pola milijarde.

Istovremeno, Aurora je pod sve većim upitnikom baš radi toga, jer je sve trebalo biti bazirano na Intelu, a nVidia za to vrijeme mete pod s konkurencijom sa svojim internim Selene superračunalom.

Pitanje je kak dugo bude Bob Swan CEO Intela, ako uopće bude izdržal do kraja godine. Ne znam koga budu našli kao zamjenu, a da nije na istu foru, jer Kellera ziher ne budu dobili natrag.
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 07.08.2020., 05:53   #3705
Disco
Prvoklasni Krkan
Moj komp
 
Disco's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 4,429
__________________
Slobodno me dodajte na PSN
Disco je offline   Reply With Quote
Staro 07.08.2020., 08:43   #3706
Gigi1
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,138
da su koristili AMD-ove servere ne bi bilo backdoor upada
__________________
Gigi1 je offline   Reply With Quote
Staro 07.08.2020., 09:34   #3707
Mladenxy
Premium
Moj komp
 
Mladenxy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,970
He he moguće...sad imaju izgovor da ih kupe jeftino i nadograde poslovanje
Mladenxy je offline   Reply With Quote
Staro 07.08.2020., 09:39   #3708
JuiceBox
Premium
Moj komp
 
JuiceBox's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Keebwork
Postovi: 7,470
Citiraj:
Autor Mladenxy Pregled postova
He he moguće...sad imaju izgovor da ih kupe jeftino i nadograde poslovanje
Plot twist : U ovom stadiju/stanju Intela, da ih kupi Boso Cash & Carry nebi se nadogradio .
__________________
The Rich pays to win. The Poor spends to lose.
JuiceBox je offline   Reply With Quote
Staro 07.08.2020., 09:49   #3709
Mladenxy
Premium
Moj komp
 
Mladenxy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,970
Ne kužim te ali nema veze
Mladenxy je offline   Reply With Quote
Staro 07.08.2020., 09:55   #3710
Gigi1
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,138
Još jedan pobježe
Citiraj:
Intel Capital President Wendell Brooks resigned from the company, the Wall Street Journal said in a report on Thursday. He also served as Intel's senior vice president.

While at Intel Capital, Brooks was in charge of strategic growth. Among other things, he worked on equity investments in tech startups and companies, mergers and acquisitions and new business incubation.
__________________
Gigi1 je offline   Reply With Quote
Staro 07.08.2020., 09:57   #3711
Mladenxy
Premium
Moj komp
 
Mladenxy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,970
Ha ha na kraju će i portiri pobjeći iz te firme
Mladenxy je offline   Reply With Quote
Staro 07.08.2020., 10:04   #3712
SlavoS
Premium
 
Datum registracije: May 2003
Lokacija: Samobor
Postovi: 1,115
Ma nema veze, sa "rekordnom zaradom" mogu angažirat nove i bolje portire
__________________
SS
SlavoS je offline   Reply With Quote
Staro 07.08.2020., 10:08   #3713
Mladenxy
Premium
Moj komp
 
Mladenxy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,970
Ma zarada će se istopiti jako brzo, nebu ni za portire. Već su i zadnji kvartal pali.

https://www.macrotrends.net/stocks/c...tel/net-income

Vrijeme je za korjenite promjene, propao je i jedan Todorić, di neće oni
Mladenxy je offline   Reply With Quote
Staro 07.08.2020., 10:16   #3714
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,767
Neovisno o hakerskim napadima i rekordnim zaradama, u nastavku je par članaka koji jako lijepo prikazuju da je situacija u kojoj se Intel trenutno nalazi mogla biti pravovremeno spriječena - samo jebiga - ko bi se time bavil.
Murphy’s Law vs Moore’s Law: How Intel lost its dominance in the computer industry + Intel and the Danger of Integration
Citiraj:
The company had the opportunity to bring all-new processor technology designs to its currently shipping 14nm technology, but management decided against it.
Citiraj:
Autor Mladenxy Pregled postova
Ma zarada će se istopiti jako brzo, nebu ni za portire. Već su i zadnji kvartal pali.
Zajebavaš se, ali frajeri su u protekle dvije godine potrošili više od 28 milijardi samo na otkup vlastitih dionica.

Sve ovo jako podsjeća na Enron i sl. - isto su bili opsjednuti zaradom, profitom, cijenom dionica, itd. samo da bi menandžment prezentiral firmu u sasvim nerealnom stanju.

Zadnje izmijenjeno od: The Exiled. 07.08.2020. u 10:24.
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 07.08.2020., 11:07   #3715
Mladenxy
Premium
Moj komp
 
Mladenxy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,970
Bolje da su za tu lovu kupovali AMD dionice dok su bile 2$, uostalom kao i svi mi. Hebiga kad smo lajbeki.
Mladenxy je offline   Reply With Quote
Staro 07.08.2020., 11:19   #3716
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,767
Bome, ova ti uopće nije loša. Mada u najgorem slučaju, država spašava Intel bez trunke promišljanja, samo ne kužim koje sranje im se još mora desiti prije nego se kompletno riješe ovih koji interno koče bilo kakav napredak.
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 07.08.2020., 11:33   #3717
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Ma neće od toga ništa biti... Platit će hakera kao što je i AMD platio

Nije da će sad Boso krenit pravit procesore...

Jedini minus je da ih konkurencija prostudira (kao što sam pisao kad su radeon probili), jer kolko god u prvom i drugom slučaju konkurencija ima bolje nadolazeće proizvode, uvijek ima neki segment gdje su drugi bolji, gdje mogu naučit nešto itd. No opet proizvodi su isplanirani u nekoliko godina unaprijed, tako da nije to nešto što će implementirati sutra ili što nebi već rješili sami do tada...

Šalu na stranu, mogli bi i servere prebaciti na epyc radi sigurnosnih razloga
Nije da je meltdown i sl. nešto opasno sa user vulgarisa, ali za tako velike firme, korporacije, institucije i sl. nije za zajebanciju imati neki backdoor (pa makar i da je inside job što intel tvrdi).

Također i da malo bolje pripaze kog zapošljavaju + kontrole na radnom mjestu. Svi ovi leakeri, poput Molre law is dead kažu da najbolje leakove i najviše izvora imaju iz intela, te da su u njih 100% sigurni

Zadnje izmijenjeno od: Manuel Calavera. 07.08.2020. u 11:40.
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 07.08.2020., 11:39   #3718
Gigi1
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,138
neki nisu lajbeki, no nebitno to

Intel long term debt: $36 billion
AMD long term debt: $490 million

Ali da, država ce spasiti mega korporacije, ako su mogli sada zrakoplovne kompanije bailoutati onda ce i tech sektor po potrebi, tim više što im je to bitnije od vazduhoplovaca
__________________
Gigi1 je offline   Reply With Quote
Staro 07.08.2020., 11:55   #3719
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Citiraj:
Autor The Exiled Pregled postova
Bome, ova ti uopće nije loša. Mada u najgorem slučaju, država spašava Intel bez trunke promišljanja, samo ne kužim koje sranje im se još mora desiti prije nego se kompletno riješe ovih koji interno koče bilo kakav napredak.
Čini mi se da ima tamo ekipe koju bi, što bi se reklo govnavim štapom treba rastjerat (kao što je bio taj Murthy).

Samo teško je napravit reda tamo među 100k zaposlenih, nema tog koji će provesti reforme, treba im njihova verzija Lise Su
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 07.08.2020., 12:39   #3720
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,767
Oni kao da samo čekaju da sve kaj ih je trenutno snašlo prođe samo od sebe, magično se riješi prek noći, da ih nitko ništa ne pita - tako mogu u miru dalje nastaviti po starom.
The Exiled je online   Reply With Quote
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na