Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > Mreže
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 16.10.2020., 21:35   #1
Neo-ST
Buying Bitcoin
Moj komp
 
Neo-ST's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Croatia
Postovi: 7,973
NAS - 10 televizija

Dakle imam jedan projektić, čovjeku treba omogućit da na 10 televizija može istovremeno streamat filmove (vjerojatno 4K videoteka od nekih 4-8TB).

S obzirom da ja nemam baš iskustva s NAS-ovima, a pogotovo ovako nečim, malo sam istraživao pa složio neki setup kojeg bih volio da pogledate i kažete mi jel to ok ili ne...

Koliko ja kužim, shema je:
NAS - switch - televizije
i to je to ?


Za NAS sam odabrao ovaj server: https://www.synology.com/en-global/products/DS1520+

Stavio bi mu 5x2TB diskove (Seagate Ironwolf Pro 7200rpm 256mb cache, kao piše da su baš za NAS, pa ono... sa WD imam loša iskustva, zato bih išao na Seagate), a vidim da ovaj NAS daje mogućnost i da odvoji 1-2 diska za redundancy ako crkne koji disk, šta je super.

Dalje bi sve išlo preko nekog switcha...tih switcheva ima more i nemam pojma koji su brzi, dobri i pouzdani. Pa ako imate prijedlog za neki switch 12-16 portni, gigabitni, da može pogurati 10x 4K streamove simultano, javite... (to je pretpostavljam minimalno gigabitni switch)

Iz switcheva kabeli idu direktno u smart televizije koje u sebi odrađuju encoding/decoding? Ne NAS ?


Četvrto nemam pojma trebam li šta znati, ako imate koji prijedlog, slušam.

Neo-ST je offline   Reply With Quote
Staro 16.10.2020., 21:58   #2
dadoremix
Premium
Moj komp
 
dadoremix's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: HR
Postovi: 4,526
pa ako če nas držat 500 mbit data prometa . svaka mu čast, ili se to računa kao moguči pik, a normala bude 2-3 tva i 264 kodek


zašto ne 4 TB diskovi ? 2 mi izgleda malo
dadoremix je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 16.10.2020., 22:01   #3
Neo-ST
Buying Bitcoin
Moj komp
 
Neo-ST's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Croatia
Postovi: 7,973
Citiraj:
Autor dadoremix Pregled postova
pa ako če nas držat 500 mbit data prometa . svaka mu čast, ili se to računa kao moguči pik, a normala bude 2-3 tva i 264 kodek
Nemam pojma šta si ti sad napisao.


Citiraj:
Autor dadoremix Pregled postova
zašto ne 4 TB diskovi ? 2 mi izgleda malo
U pravu si, stavio sam 4TB diskove
Neo-ST je offline   Reply With Quote
Staro 16.10.2020., 23:01   #4
dadoremix
Premium
Moj komp
 
dadoremix's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: HR
Postovi: 4,526
Citiraj:
Autor Neo-ST Pregled postova
Nemam pojma šta si ti sad napisao.




U pravu si, stavio sam 4TB diskove



definirajte šta točno budete strimali
dal to reklame, filmove za goste, šta ?


ako je samo 4k .. oni su veliki .. 50-80 Mbit transfer sam tak ..
A koliko jedan disk može u raidu dat ? 200?
dadoremix je offline   Reply With Quote
Staro 16.10.2020., 23:44   #5
Neo-ST
Buying Bitcoin
Moj komp
 
Neo-ST's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Croatia
Postovi: 7,973





-->
Citiraj:
Autor dadoremix Pregled postova





definirajte šta točno budete strimali
dal to reklame, filmove za goste, šta ?
Pa napisao sam, filmove.


Citiraj:
Autor dadoremix Pregled postova
ako je samo 4k .. oni su veliki .. 50-80 Mbit transfer sam tak ..
A koliko jedan disk može u raidu dat ? 200?
Za ove diskove u specifikacijama piše da daju max 214 MB/s, ili preračunato u Mbps to je 1714 Mbps.

Drugim riječima jedan takav disk bi trebao moći streamati odjednom max. 21 4K film, iako je to u realnosti vjerojatno manje, no sigurno nije manje od 10 koliko je nama potrebno.

Synology RAID calculator prikazuje neke mogućnosti, npr. zanimljiv je RAID 6, koji je kombinacija Raida0 (brzina) i 2 diska koristi za redundancy, tako ako koji crkne, ne raspadne se cijelo Raid0 polje.
S Raidom6 dobiješ teoretski i veće brzine od deklariranih 214 MB/s.

https://www.synology.com/en-global/s...|4%20TB|4%20TB






Neo-ST je offline   Reply With Quote
Staro 17.10.2020., 00:28   #6
Forace
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: Petrinja
Postovi: 1,604
Nisam siguran da synology može podnijet toliko prometa niti njegov cpu toliko opsluživanja.

Pogledaj si streaming servere i ostalu opremu koja se u takvim scenarijima koristi. Šta je sa tv.ima - ima ih već, nabavlja ih ? Imaju podršku za playanje sadržaja sa mreže ?
Slažeš mrežu kompletnu od NAS-a do tv.a i jel ima još čega u toj mreži ?

Za legalnost sadržaja neću ni pitat, ali ako nemoj zaboravit na titlove i kompletni show sa tom pričom, ako će ti trebat ....
Forace je offline   Reply With Quote
Staro 17.10.2020., 00:37   #7
Neo-ST
Buying Bitcoin
Moj komp
 
Neo-ST's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Croatia
Postovi: 7,973
Citiraj:
Autor Forace Pregled postova
Nisam siguran da synology može podnijet toliko prometa niti njegov cpu toliko opsluživanja.

Pogledaj si streaming servere i ostalu opremu koja se u takvim scenarijima koristi. Šta je sa tv.ima - ima ih već, nabavlja ih ? Imaju podršku za playanje sadržaja sa mreže ?
Slažeš mrežu kompletnu od NAS-a do tv.a i jel ima još čega u toj mreži ?

Za legalnost sadržaja neću ni pitat, ali ako nemoj zaboravit na titlove i kompletni show sa tom pričom, ako će ti trebat ....
Da, dobro govoriš. Pitaj boga može li taj synology uopće obraditi 10 simultanih streamova. Pri tom mislim na obradu bandwidtha, jel :/

Nemam pojma u kojoj su fazi TV-ovi, vjerojatno u nabavci. Kako misliš jel imaju podršku za playanje sa mreže? Čitava fora i je u tome da to moraju moći, samo će se spajat UTP kabelima, ne wifi
Neo-ST je offline   Reply With Quote
Staro 17.10.2020., 00:47   #8
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,389





Ne želim biti bezobrazan, ali pošto očito ne kužiš tematiku, ili daj nekome tko se razumije neka ti pokaže kako se to radi na licu mjesta, ili odustani od projekta. Iskreno, ja se ne bih brukao s nečim što očito ne znam raditi, i na kraju prodati poluproizvod koji ima veliku šansu da se skroz raspadne.

Dat ću ti samo nekoliko smjernica jer sam malo u žurbi:
- 4K film nam ne govori puno jer u 30 fps može biti kodiran u bijednih 20 Mbps, a neki HQ 60 fps može biti i u 100 Mbps - velika razlika
- TV ili STB može imati 100 Mbps mrežu (rjeđe), a može imati i neko 1 Gbps smeće koje je opet sporije od pravih 100 Mbps
- hard disk u realnosti može biti brži od 200 MBps, ali samo ako izvodi mali broj operacija kao što je single read/write transfer, dok brzina rapidno pada čim ga napadne više klijenata
- RAID 6 nije zanimljiv i to ne želiš imati, pogotovo ne u NAS-u s kontrolerom upitne brzine, ogromnih diskova i vjerojatno bez baterije, rebuild traje cijelu vječnost i velika je šansa za grešku, i on nema nikakve veze s RAID-om 0 osim što oba razbacuju podatke po diskovima - RAID 5 i jedan hot spare je bolja opcija
- kad planiraš mrežu od nule, nastoj ostaviti barem trećinu ili još bolje pola portova slobodno na switchu za future upgrade i da switch bude malo manje opterećen
- i na kraju, max realni bandwidth kroz 1 Gbps je nešto manji, preračunato iznosi oko 115 MB/s pa se time vodi

Summa summarum, trebamo još informacija od tebe, ovo što si rekao nije baš dovoljno za planiranje.
-->
Citiraj:
Autor Neo-ST Pregled postova
Pa napisao sam, filmove.

Za ove diskove u specifikacijama piše da daju max 214 MB/s, ili preračunato u Mbps to je 1714 Mbps.

Drugim riječima jedan takav disk bi trebao moći streamati odjednom max. 21 4K film, iako je to u realnosti vjerojatno manje, no sigurno nije manje od 10 koliko je nama potrebno.

Synology RAID calculator prikazuje neke mogućnosti, npr. zanimljiv je RAID 6, koji je kombinacija Raida0 (brzina) i 2 diska koristi za redundancy, tako ako koji crkne, ne raspadne se cijelo Raid0 polje.
S Raidom6 dobiješ teoretski i veće brzine od deklariranih 214 MB/s.

https://www.synology.com/en-global/s...|4%20TB|4%20TB






Ne želim biti bezobrazan, ali pošto očito ne kužiš tematiku, ili daj nekome tko se razumije neka ti pokaže kako se to radi na licu mjesta, ili odustani od projekta. Iskreno, ja se ne bih brukao s nečim što očito ne znam raditi, i na kraju prodati poluproizvod koji ima veliku šansu da se skroz raspadne.

Dat ću ti samo nekoliko smjernica jer sam malo u žurbi:
- 4K film nam ne govori puno jer u 30 fps može biti kodiran u bijednih 20 Mbps, a neki HQ 60 fps može biti i u 100 Mbps - velika razlika
- TV ili STB može imati 100 Mbps mrežu (rjeđe), a može imati i neko 1 Gbps smeće koje je opet sporije od pravih 100 Mbps
- hard disk u realnosti može biti brži od 200 MBps, ali samo ako izvodi mali broj operacija kao što je single read/write transfer, dok brzina rapidno pada čim ga napadne više klijenata
- RAID 6 nije zanimljiv i to ne želiš imati, pogotovo ne u NAS-u s kontrolerom upitne brzine, ogromnih diskova i vjerojatno bez baterije, rebuild traje cijelu vječnost i velika je šansa za grešku, i on nema nikakve veze s RAID-om 0 osim što oba razbacuju podatke po diskovima - RAID 5 i jedan hot spare je bolja opcija
- kad planiraš mrežu od nule, nastoj ostaviti barem trećinu ili još bolje pola portova slobodno na switchu za future upgrade i da switch bude malo manje opterećen
- i na kraju, max realni bandwidth kroz 1 Gbps je nešto manji, preračunato iznosi oko 115 MB/s pa se time vodi

Summa summarum, trebamo još informacija od tebe, ovo što si rekao nije baš dovoljno za planiranje.
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 17.10.2020., 01:07   #9
Ivo_Strojnica
PRO
Moj komp
 
Ivo_Strojnica's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,170
Slagao za goste kod sebe:
7 TVa + pristup KODI:
Ryzen 1600
16 GB DDR3
RAID 1+0 (4X3TB)
Centos 7

IEEE 802.3a mreza (10 Gbps).
Kada streamam na svih 7 tv-a, utilizacija proca je 80-95%.
Filmovi mi trose izmedju 10 i 25 Mbps (h264 i h265).
Ukratko, na kraju sve dekodiram na 1080p H.265, 4K je precijenjen.
__________________
"Who is your daddy and what does he do?"
Ivo_Strojnica je offline   Reply With Quote
Staro 17.10.2020., 10:49   #10
Neo-ST
Buying Bitcoin
Moj komp
 
Neo-ST's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Croatia
Postovi: 7,973
Citiraj:
Autor domy_os Pregled postova
Ne želim biti bezobrazan, ali pošto očito ne kužiš tematiku, ili daj nekome tko se razumije neka ti pokaže kako se to radi na licu mjesta, ili odustani od projekta. Iskreno, ja se ne bih brukao s nečim što očito ne znam raditi, i na kraju prodati poluproizvod koji ima veliku šansu da se skroz raspadne.

Dat ću ti samo nekoliko smjernica jer sam malo u žurbi:
- 4K film nam ne govori puno jer u 30 fps može biti kodiran u bijednih 20 Mbps, a neki HQ 60 fps može biti i u 100 Mbps - velika razlika
- TV ili STB može imati 100 Mbps mrežu (rjeđe), a može imati i neko 1 Gbps smeće koje je opet sporije od pravih 100 Mbps
- hard disk u realnosti može biti brži od 200 MBps, ali samo ako izvodi mali broj operacija kao što je single read/write transfer, dok brzina rapidno pada čim ga napadne više klijenata
- RAID 6 nije zanimljiv i to ne želiš imati, pogotovo ne u NAS-u s kontrolerom upitne brzine, ogromnih diskova i vjerojatno bez baterije, rebuild traje cijelu vječnost i velika je šansa za grešku, i on nema nikakve veze s RAID-om 0 osim što oba razbacuju podatke po diskovima - RAID 5 i jedan hot spare je bolja opcija
- kad planiraš mrežu od nule, nastoj ostaviti barem trećinu ili još bolje pola portova slobodno na switchu za future upgrade i da switch bude malo manje opterećen
- i na kraju, max realni bandwidth kroz 1 Gbps je nešto manji, preračunato iznosi oko 115 MB/s pa se time vodi

Summa summarum, trebamo još informacija od tebe, ovo što si rekao nije baš dovoljno za planiranje.
Ne želim ni ja bit bezobrazan pa zeznit čovika, zato sam ovdje i pitam smjernice
Ako procijenim da je rizik prevelik, odustat ću od projekta i reći mu da nađe nekog drugog.

Ne znam kojih ti još informacija treba? Ne znam ni ja sve, a i da ga idem pitat "ej hoće li ti filmovi biti pravi 4k ili neki rip ili 1080p upscalean na 4k" je također neizvedivo jer ni sam čovik ne zna kakvi su mu filmovi, rekao mi je samo da želi imati 4k videoteku spojenu na 10 televizija.

Citiraj:
Autor Ivo_Strojnica Pregled postova
Slagao za goste kod sebe:
7 TVa + pristup KODI:
Ryzen 1600
16 GB DDR3
RAID 1+0 (4X3TB)
Centos 7

IEEE 802.3a mreza (10 Gbps).
Kada streamam na svih 7 tv-a, utilizacija proca je 80-95%.
Filmovi mi trose izmedju 10 i 25 Mbps (h264 i h265).
Ukratko, na kraju sve dekodiram na 1080p H.265, 4K je precijenjen.
Imamo sličnu situaciju.
Znači ovi "gotovi" NAS-ovi poput Synology padaju u zaborav, neće to moć pogurati...
Jedino onda složit neki komp ko ti, sa jačim procesorom koji bi glumio NAS...
Neo-ST je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 17.10.2020., 19:05   #11
Paxton
Expert from the shadow
Moj komp
 
Paxton's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Sibinj
Postovi: 687
Evo savjet, uzmi desetak vecih datoteka i probaj kopirati s jednog diska na drugi u isto vrijeme, pa ces dobit dojam kako se to vrti
Mislim da to bez SSD-ova ne bu sljakalo, nema šanse.
Osim toga "premotavanje" filma na HDDu dok se vrte drugi streamovi bi trajalo vjecnost...
Osobno, da pokusavam tako nesto bi slagao custom PC sa M.2 SSDovima...
Za HDDove jednostavno ne mozes dijelit bandwith jer glava mora "skakati" s jedne pozicije na drugu, i to ubije protok.. Nije jednostavno kao 150MB/10=15MB/s
Paxton je offline   Reply With Quote
Staro 17.10.2020., 19:53   #12
Neo-ST
Buying Bitcoin
Moj komp
 
Neo-ST's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Croatia
Postovi: 7,973
Citiraj:
Autor Paxton Pregled postova
Osobno, da pokusavam tako nesto bi slagao custom PC sa M.2 SSDovima...
A izgleda da sve vodi k tome... :/
Samo ako na taj komp stavim Win10 Pro i recimo Kodi ili Plex, hoće li to radit ok?
Ili neki poseban OS ide?
Trebala bi mi i neka RAID opcija da jedan od diskova bude za redundancy, ako crkne koji SSD da ne moram dolazit opet tamo nego samo kažem čoviku da kupi novi ssd i ubode ga u komp pa ga ovaj automatski rebuilda...
Neo-ST je offline   Reply With Quote
Staro 17.10.2020., 19:56   #13
Kruno M
Premium
Moj komp
 
Kruno M's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: VKCI
Postovi: 1,205
Citiraj:
Autor Neo-ST Pregled postova
A izgleda da sve vodi k tome... :/
Samo ako na taj komp stavim Win10 Pro i recimo Kodi ili Plex, hoće li to radit ok?
Ili neki poseban OS ide?
Trebala bi mi i neka RAID opcija da jedan od diskova bude za redundancy, ako crkne koji SSD da ne moram dolazit opet tamo nego samo kažem čoviku da kupi novi ssd i ubode ga u komp pa ga ovaj automatski rebuilda...
Ja te pokušavam odgovoriti od toga

Glavno pitanje je hoće li to raditi? A ti kažeš čovjeku da uloži 7000+kn i da to radi, i onda to neradi. Šta ćeš onda?


Jeftinije mu je da ponudi IPTV svima i gotovo. I ovak filmove sigurno neće kupovati i imati na bluray-u nego opet na crnjaka.
__________________
Pošteni trgovci: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
Kruno M je offline   Reply With Quote
Staro 17.10.2020., 20:02   #14
Neo-ST
Buying Bitcoin
Moj komp
 
Neo-ST's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Croatia
Postovi: 7,973
Citiraj:
Autor Kruno M Pregled postova
Ja te pokušavam odgovoriti od toga

Glavno pitanje je hoće li to raditi? A ti kažeš čovjeku da uloži 7000+kn i da to radi, i onda to neradi. Šta ćeš onda?


Jeftinije mu je da ponudi IPTV svima i gotovo. I ovak filmove sigurno neće kupovati i imati na bluray-u nego opet na crnjaka.
A moram pokušat.
Ako Ivi radi onda bi trebalo i meni...

______________
Sent from my mobile using Tapatalk
Neo-ST je offline   Reply With Quote
Staro 17.10.2020., 20:41   #15
dadoremix
Premium
Moj komp
 
dadoremix's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: HR
Postovi: 4,526
Pitanje je i kakav tv bude
Kako se on bude ponasao sa 4k materjalom
Al da, podrzavam prijedlog od prije

Android tv, kodi ili iptv app i vozi miki
I vozit 264 kodeka
Jos nije sve na nivou za 4k i to na 10 uređaja istovremeno
dadoremix je offline   Reply With Quote
Staro 17.10.2020., 20:57   #16
Neo-ST
Buying Bitcoin
Moj komp
 
Neo-ST's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Croatia
Postovi: 7,973
Ništa preko neta, to nije opcija jer mu je net loš i ograničen.
Sve mora bit lokalno...

______________
Sent from my mobile using Tapatalk
Neo-ST je offline   Reply With Quote
Staro 17.10.2020., 22:18   #17
Blagus
Premium
 
Datum registracije: Jun 2012
Lokacija: Zagreb
Postovi: 505
Ja bih instalirao openmediavault i na njemu podigao MiniDLNA. Server treba nakrcati s RAM-om da ga OS koristi za disk read cache. Filmove je najbolje transkodirati unaprijed u format koji najbolje odgovara TV-u i držati ga takvog na serveru.
Dodatno, u server ubaciti 2xSFP+ PCI-e karticu i bondati sučelja za 20 Gbps vezu. Onda ti treba i switch koji to može tjerati, iz iskustva mogu reći da je Mikrotik OK. Neki 16 ili 24-portni gigabitni sa 2 SFP+ sučelja.

TV-ovi naravno moraju podržavati DLNA, ali mislim da ih većina danas podržava. Moj 4K HiSense iz serije B7500 podržava.

Nemoj instalirati Win10. Linux će po defaultu imati malo pametniji caching od standardnog Win10. Trebao bi ti Win Server, ali on će bezveze pojesti dio resursa koji će na Openmediavault distri ostati slobodni za streaming.

Eto, to je ugrubo to. Za po doma, 2-3 TV-a, bi možda moglo i jeftinije/jednostavnije, ali ovdje se pretpostavljam radi o nekim apartmanima (ozbiljnijem okruženju) i tu ja osobno ne bih slagao ništa manje od ovoga što sam naveo. Nadam se da čovjek nije cicija, ako je, rađe odustani pa nek se netko drugi pati s problemima kad na desktop PC instalira Kodi i na njega navali 10 uređaja istovremeno
Blagus je offline   Reply With Quote
Staro 18.10.2020., 14:05   #18
Neo-ST
Buying Bitcoin
Moj komp
 
Neo-ST's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Croatia
Postovi: 7,973
Citiraj:
Autor Blagus Pregled postova
Ja bih instalirao openmediavault i na njemu podigao MiniDLNA. Server treba nakrcati s RAM-om da ga OS koristi za disk read cache. Filmove je najbolje transkodirati unaprijed u format koji najbolje odgovara TV-u i držati ga takvog na serveru.
Dodatno, u server ubaciti 2xSFP+ PCI-e karticu i bondati sučelja za 20 Gbps vezu. Onda ti treba i switch koji to može tjerati, iz iskustva mogu reći da je Mikrotik OK. Neki 16 ili 24-portni gigabitni sa 2 SFP+ sučelja.

TV-ovi naravno moraju podržavati DLNA, ali mislim da ih većina danas podržava. Moj 4K HiSense iz serije B7500 podržava.

Nemoj instalirati Win10. Linux će po defaultu imati malo pametniji caching od standardnog Win10. Trebao bi ti Win Server, ali on će bezveze pojesti dio resursa koji će na Openmediavault distri ostati slobodni za streaming.

Eto, to je ugrubo to. Za po doma, 2-3 TV-a, bi možda moglo i jeftinije/jednostavnije, ali ovdje se pretpostavljam radi o nekim apartmanima (ozbiljnijem okruženju) i tu ja osobno ne bih slagao ništa manje od ovoga što sam naveo. Nadam se da čovjek nije cicija, ako je, rađe odustani pa nek se netko drugi pati s problemima kad na desktop PC instalira Kodi i na njega navali 10 uređaja istovremeno
Nažalost s Linuxom baš ne znam radit, pa nastane li neki problem i bude se trebalo spojiti sa Teamviewerom, onda sam tek u problemu + ne bih znao ni pravilno konfigurirat Linux.
Pored toga nemam ni iskustva sa DLNA, kao ni sa SFP+ sučeljem, iako malo googlajući vidim da je to samo "jača" verzija LAN porta...

Moja nekakva zamisao bi bila imitirati Ivin setup sa malo promjena:

Ryzen 7 2700x proc
16gb rama
5x 2.5" SATA SSD diskovi od 2TB svaki pa ih stavit u raid0+1
1x SFP+ PCI-e kartica
Win10 Pro sa Kodijem

Mikrotik switch sa 2 SFP+ porta

Onda:
Dignit Winse, Kodi, napunit diskove filmovima.
Spojiti Mikrotika sa kompjuterom preko SFP+ switcha nekim boljim UTP kabelom tipa cat.6, a televizije u obične lan portove.

Čovjek nije cicija, ali ne vidim razloga da ovo ne funkcionira ?
Neo-ST je offline   Reply With Quote
Staro 18.10.2020., 14:16   #19
Paxton
Expert from the shadow
Moj komp
 
Paxton's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Sibinj
Postovi: 687
Ako se nije sta promijenilo u zadnjih par godina, TRIM ti ne raid u RAIDu.
Paxton je offline   Reply With Quote
Staro 18.10.2020., 14:59   #20
Neo-ST
Buying Bitcoin
Moj komp
 
Neo-ST's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Croatia
Postovi: 7,973
A realno sa SSD-ovima pitanje je treba li uopće RAID.
na 5x2TB SSD-ova mu uvijek mogu puknit dodatno 1 običan HDD od 10TB i uključiti sinkronizaciju svih direktorija sa filmovima na HDD.
Neo-ST je offline   Reply With Quote
Staro 18.10.2020., 15:16   #21
dadoremix
Premium
Moj komp
 
dadoremix's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: HR
Postovi: 4,526
Objasni meni netko a zasto bi se stavljao kodi na taj komp? Na windows stroj koji bude sheral prema tvu?
Sam ja nesto propustio u zadnjih 10 godina?
dadoremix je offline   Reply With Quote
Staro 18.10.2020., 15:20   #22
Neo-ST
Buying Bitcoin
Moj komp
 
Neo-ST's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Croatia
Postovi: 7,973
Citiraj:
Autor dadoremix Pregled postova
Objasni meni netko a zasto bi se stavljao kodi na taj komp? Na windows stroj koji bude sheral prema tvu?
Sam ja nesto propustio u zadnjih 10 godina?
Bez Kodija ovisiš o nativnoj aplikaciji televizije, koje su obično neki jadni playeri i nemaju napredne funkcije ko Kodi, pogotovo za titlove i slično, a o UI-u da i ne pričamo...

Inače da, moglo bi se lako streamat i bez Kodija, ali evo meni npr. neki filmovi ne rade na Android TV-u, ili kaže da codec nema, ili ne učitava titlove, uvijek nešto.
Neo-ST je offline   Reply With Quote
Staro 18.10.2020., 15:22   #23
Kruno M
Premium
Moj komp
 
Kruno M's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: VKCI
Postovi: 1,205
Pa da, ali onda ti televizori moraju podržavati instalaciju Kodija. Nema veze stroj na kojem su filmovi.
__________________
Pošteni trgovci: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
Kruno M je offline   Reply With Quote
Staro 18.10.2020., 15:24   #24
dadoremix
Premium
Moj komp
 
dadoremix's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: HR
Postovi: 4,526
Tocno tak
Kodi je aka media player
Nije server

Zato i pitam, kaj sam propustil
Zasto na server bi stavljali kodi?
Nije to plex... pa da imas server i client side
dadoremix je offline   Reply With Quote
Staro 18.10.2020., 15:24   #25
Neo-ST
Buying Bitcoin
Moj komp
 
Neo-ST's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Croatia
Postovi: 7,973
Citiraj:
Autor Kruno M Pregled postova
Pa da, ali onda ti televizori moraju podržavati instalaciju Kodija. Nema veze stroj na kojem su filmovi.
Istina, a koji to novi smart tv danas nema mogućnost instalacije Kodija ?

Citiraj:
Autor dadoremix Pregled postova
Tocno tak
Kodi je aka media player
Nije server

Zato i pitam, kaj sam propustil
Zasto na server bi stavljali kodi?
Nije to plex... pa da imas server i client side
I to, da. Totalno zaboravio da ni ne treba server-side Kodi.
Eto onda još bolje.
Neo-ST je offline   Reply With Quote
Staro 18.10.2020., 15:27   #26
Kruno M
Premium
Moj komp
 
Kruno M's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: VKCI
Postovi: 1,205
Citiraj:
Autor Neo-ST Pregled postova
Istina, a koji to novi smart tv danas nema mogućnost instalacije Kodija ?



I to, da. Totalno zaboravio da ni ne treba server-side Kodi.
Eto onda još bolje.
Novi smart tv koji nije baziran na androidu nema mogućnosti kodija.
__________________
Pošteni trgovci: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
Kruno M je offline   Reply With Quote
Staro 18.10.2020., 17:10   #27
Forace
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: Petrinja
Postovi: 1,604
A nije baš ni da na svim Android TV.ima kodi radi out of the box ili dobro uopće ....

Da ne spominjemo zastarijevanje Android tv priče jer dobar dio jeftinijih ne dobiva baš redovne nadogradnje pa si za 2, 3 godine u problemu .....

U tom scenariju ne znam ni koliko će ti SSD.ovi preživjet ....

Slaganje network video streaminga ili ti ga IPTV.a - ako ne koristiš gotovu platformu (hint hospitality ili hotel tv + njihov hardwere za transkodiranje signala i općenito sadržaja) .... nije baš mačiji kašalj.

Nego: budeš ti u tom setupu imao samo filmove sa mreže ili i zemaljski signal ? Ide li i satelit u tu priču ?

Posebno veselje sa tv.ima je kada user mora šaltat TV, SAT, HDMI ili network .....

Ima u toj priči veselja ....

Jedno pravilo vrijedi:
Moraš kontrolirat segmente: server + sadržaj + mreža i onda još tv ili box
Bilo šta od toga neka bude mimo tebe nabavljeno / postavljeno - uletit ćeš u fine probleme i forum i tuđi setupovi ti ne buju puno od pomoći .
Forace je offline   Reply With Quote
Staro 18.10.2020., 17:48   #28
MadBoY
MadModerator
Moj komp
 
MadBoY's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2002
Lokacija: N/A
Postovi: 5,190
Hm, nekako mi se čini da nema potrebe imati M.2 SSD-ove, dva obična SSD-a bi to bez problema izgurala, čak i obični HDD-ovi u nekom RAID polju.
Prvi korak bi bio sve te filmove, ako već nisu, prekodirati u 4K koristeći x264 codec s nekih 25-30 Mbps (x265 kodiranje traje užasno dugo, iako iskreno i 1080p pri 15 Mbps bi bilo skroz ok). Neće biti "on-the-fly" transkodiranja, već će svaki TV samo vući sa servera fil, i to je to, znači 300-400 Mbps taman za 10 TV-a. Pretpostavka je da je TV noviji i da podržava 4K dekodiranje u sebi.
Taj lik kojem to slaže, očito ne traži neko super-mega-profesionalno rješenje, već nešto "da-radi", nit će bit upgrade TV-a, nit će se na TV-u imati potrebe stavljati nova verzija aplikacija. Kako se stavi u pogon, tako ostaje dok se TV ne pokvari.
__________________
skupi-dupi-du, skupi-dupi-du, pam pam... pf
MadBoY je offline   Reply With Quote
Staro 18.10.2020., 17:50   #29
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,998
Kakve su telke?

Jesi razmišljao o Plexu?
__________________
Sent from AS/400.
Pupo je offline   Reply With Quote
Staro 18.10.2020., 18:21   #30
Forace
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: Petrinja
Postovi: 1,604
Citiraj:
Autor MadBoY Pregled postova
Hm, nekako mi se čini da nema potrebe imati M.2 SSD-ove, dva obična SSD-a bi to bez problema izgurala, čak i obični HDD-ovi u nekom RAID polju.
Prvi korak bi bio sve te filmove, ako već nisu, prekodirati u 4K koristeći x264 codec s nekih 25-30 Mbps (x265 kodiranje traje užasno dugo, iako iskreno i 1080p pri 15 Mbps bi bilo skroz ok). Neće biti "on-the-fly" transkodiranja, već će svaki TV samo vući sa servera fil, i to je to, znači 300-400 Mbps taman za 10 TV-a. Pretpostavka je da je TV noviji i da podržava 4K dekodiranje u sebi.
Taj lik kojem to slaže, očito ne traži neko super-mega-profesionalno rješenje, već nešto "da-radi", nit će bit upgrade TV-a, nit će se na TV-u imati potrebe stavljati nova verzija aplikacija. Kako se stavi u pogon, tako ostaje dok se TV ne pokvari.
Taj tvoj scenarij još ima i smisla ali mora sve uparit prije nabavi

+ šta će netko morat i u budućnosti prekodiravati filmove, ako nije zatvoreni skup.

Kohi tv.i podržavaju 4k sa mreže internim playerom ? Androidi ili ?
Forace je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na