Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Mobilno > Prijenosnici
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 19.10.2010., 11:51   #1
taip@n
Master of the VCR
Moj komp
 
taip@n's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2007
Lokacija: Osijek
Postovi: 340
Baterije u prijenosnicima

Briga o baterijama: Prošlo svršeno vrijeme - zaboravite na njih osim kad ih treba dopuniti.


Malo po malo i prošlo je već 5 godina kako sam postavio ovu temu o baterijama u prijenosnim računalima. A 5 godina u IT segmentu tehnologije je vječnost pa je već vrijeme da temu temeljito revidiramo. Doduše, u tih 5 godina ništa se revolucionarno nije dogodilo s baterijama osim što ćemo izgleda uskoro izgubiti klasične konektore i laptope puniti magnetnim priključcima ili beskontaktnim punjačima kao što već uvelike radimo s mobitelima.

Mobiteli. Idemo početi s njima. Danas rijetko tko nema mobitel, netko i dva-tri, skoro svi pametne mobitele. Tableti su također postali vrlo čest i cijenjen gadget. I mobiteli i tableti isto imaju baterije no o njima se ne brinemo kao o baterijama u laptopima. A baterije su iste, velika većina današnjih baterija se zasniva na litij-ionskoj odnosno litij-polimerskoj tehnologiji. Mobitele i tablete stavimo puniti kad su prazni ili kad nam je zgodno, ne razmišljamo koliko će baterije trajati, što bi mogli učiniti da im produljimo životni vijek, na koliko posto ih treba puniti, i ne znam što sve još ne...

Nema razloga da tako ne činimo i s laptopima. To su samo baterije, koje su, btw, i prilično pojeftinile pa sad nije ni toliko veliki problem zamijeniti bateriju kao do prije nekoliko godina kad su bile skupe poput suhog zlata. I može ih se lako nabaviti, raspoložive su u puno trgovina i web-shopova, a tu je i e-bay.

Da bi nas lišili brige o baterijama, proizvođači laptopa su u zadnje vrijeme počeli zatvarati baterije u kućišta laptopa pa ih više nije tako jednostavno izvaditi, sad je potreban odvijač i malo vremena. Time su nam željeli jasno dati do znanja da trebamo prestati brinuti o baterijama.

U tih zadnjih 5 godina, baterije su se razvijale, tehnologija je napredovala. S jedne strane su napredovale baterije, odnosno njihov kapacitet i vijek trajanja, a s druge strane elektroničke komponente koje ih troše. Razvoj tehnologije je omogućio sve sitnije komponente, sitniji tisak komponenti u proizvodnom procesu i time manju potrošnju struje elektroničkih elemenata. Dodatnim prilagođavanjem glavnih komponenti (procesora, grafičkih čipova, memorije...) uspjelo se prosječno trajanje baterija u najjeftinijim laptopima bar udvostručiti u posljednjih 5 godina, pa i više od toga.

I na kraju smo došli do toga da se nekakav projicirani životni vijek baterija od 2-3 godine produljio na solidnih 5 godina (prema nekim procjenama čak i 6-7 godina) i samim time su i prestale biti od posebnog interesa jer im se životni vijek izjednačio sa životnim vijekom laptopa. Čak se usudim reći da velika većina laptopa neće ni doživjeti toliki vijek jer će ih galopirajuća nova tehnologija jednostavno pregaziti. Kad danas pogledate mobitel ili laptop od prije pet godina... A tableti nisu ni postojali...

Dakle, možemo prestati brinuti o baterijama u laptopima i koristiti ih kao što koristimo i bilo šta drugo što "ide" na baterije.

A što se proizvođača laptopa i baterija tiče, tu se dogodila jedna čudna stvar. Navikli smo da se uvijek i svagdje mogućnosti ong što se prodaje pumpaju i dižu u nebesa, no kod baterija je stvar zapravo suprotna. Proizvođači laptopa daju jamstvo na baterije godinu dana, govore da je vijek baterija 2-3 godine i da prosječna baterija izdrži 300-500 ciklusa punjenja/pražnjenja. Ono što je čudno jest to da su ti podaci vrlo konzervativni, odnosno da su to brojke koje bi možda bile točne u nekakvom najgorem mogućem scenariju po bateriju. U stvarnosti niti jedna baterija neće trajati kraće od 4-5 godina, u prve 2 godine praktički neće uopće izgubiti na kapacitetu i izdržat će barem dvostruko ciklusa punjenja/pražnjenja od predviđenih.

Takvim restriktivnim stavom proizvođači su osigurali da im se laptopi neće vraćati na popravak u jamstvenom roku zbog baterija, čak i nakon višegodišnjeg stajanja negdje na skladištu prije prodaje, što je danas zapravo dosta teško izvedivo.

Dakle, sad kad smo definirali naš odnos prema baterijama za 95% korisnika i ustanovili da baterije više nisu zahtjevni kućni ljubimci, samo ćemo napomenuti nekoliko osnovnih pravila kojih se općenito treba pridržavati:

1. Treba znati da je glavni neprijatelj današnjih baterija (mobitel, tablet, laptop) - toplina. Dakle, držite ih dalje od izvora topline, radijatora, izravnog izlaganja suncu, te tome slično...

2. Pazite da otvori za prozračivanje na laptopu budu slobodni da se može primjereno hladiti. Također neka
laptop stoji na svojim nožicama i na tvrdoj podlozi kako bi zrak slobodno strujao ispod njega. Postolja za laptope (s ventilatorom) nisu loša ideja (a nisu ni skupa), pa čak i ako laptop nema otvore s donje strane. Hladi se kućište i prostor gdje se nalazi baterija, a s tim postoljima se obično može dati lagani nagib laptopu pa tipkovnica bude u boljem ergonomskom položaju i olakšava tipkanje.

3. Ukoliko primijetite da se nakon, recimo, 6 mjeseci ili godine dana laptop počeo više zagrijavati, vrijeme je da počnete razmišljati o preventivnom servisu čišćenja hladnjaka i ispuhivanja prašine. Servis nije skup a produljit će vijek vašeg laptopa. Dok god traje jamstvo, koristite isključivo ovlaštene servise da ga ne biste izgubili. Tehnički nastrojeni će instalirati neki programčić koji pokazuje temperature pa će ih tako držati pod kontrolom, no to nije nužno.

4. Laptop punite kako i kad god hoćete, možete slobodno raditi na laptopu dok je uključen u struju a baterija je u njemu. Dakle nema potrebe vaditi bateriju.

5. Bateriju nemojte nikada isprazniti do kraja (0%) jer moderne baterije to ne vole, čak im može i naškoditi. Gledajte da uvijek ostane bar 2-3% ako ikako možete, prije stavljanja na punjenje. No ako vam tih 2-3% treba da nekom hitno pošaljete mail ili se javite nekome preko fejsa - slobodno to učinite, samo nemojte da vam prijeđe u naviku. Nadopunjavanje baterije nije problem, slobodno dopunite laptop čija baterija je na 40% ili 50%. Moderne baterije više vole dopunjavanje nego ekstremno pražnjenje.

6. Koristite softver za održavanje baterije koji gotovo svaki proizvođač prilaže uz laptop, on će vam najbolje reći što, kako i kada treba učiniti.



Za one koje zanima: Kako izvući maksimum trajanja baterije


1. Podesite postavke uštede energije tako da vas ne ograničavaju a da pri tome trošite što manje energije.

2. Podesite svjetlinu zaslona prema potrebi, smanjite kad god je to moguće.Zaslon je jedan od najvećih potrošača energije.

3. Koristite DVD samo kad stvarno morate dok ste na bateriji, radije koristite USB stick.

4. Defragmentirajte disk redovno da se ne troši puno na komunikaciju s njim, a i sustav će vam biti brži.

5. Dokupite RAM memoriju do 4Gb a ako imate integriranu grafiku i više. Što više RAM memorije to se više aplikacija drži u njoj i ne mora se zapisivati na disk, što troši više energije. 8Gb je super.

6. Pogasite nepotrebne pozadinske aplikacije i procese.

7. Isključite eventualne vanjske diskove i USB stickove dok ih ne koristite.

8. Zasebna tipkovnica i miš su super ali samo dok ste na struji. Troše dosta baterije.

9. Koristite radije Hibernaciju nego Stand By.

DODATAK:

Sad kad smo riješili 95% posto populacije laptopaša, slijedi malo tehničkih informacija za one tehnološki osviještene:

Dakle, vijek današnjih litij-polimerskih baterija se može ugrubo procijeniti na 5 godina, s tim da su uz uvjete eksploatacije (a najbitniji je toplina) bitni i ciklusi punjenja koji su procijenjeni na raznorazne brojeve. Generalno se govori o punim ciklusima (s tim da postoji nekoliko raznih objašnjenja što je puni ciklus) i brojke se kreću od 300-500 a po nekim izvorima i do 700.

Rekli smo da se bateriju ne treba vaditi iz latopa. Naravno da postoji i "osim ako", a to je slučaj kada toplina može naškoditi bateriji. Preduvjet je da se baterija lako vadi, ne dolazi u obzir rastavljati laptop da bismo izvadili bateriju. Ako proizvođač nije predvidio lako vađenje baterije, to treba poštovati. No, ako je vađenje baterije lako a volite gejmati i imate malu grijalicu od grafičke kartice, onda bi to i trebalo napraviti kako toplina koju u intenzivnom gejmanju generiraju procesor i grafička kartica ne bi naškodila bateriji.
To je ujedno i jedini razlog kada je opravdano vaditi bateriju iz laptopa.

Ukoliko spadate u one koji će zbog intenzivnog gejmanja ipak izvaditi bateriju, bilo bi poželjno da je izvadite kada je negdje na pola kapaciteta (optimalno: na 40% kapaciteta) i da je spremite na suho i ne-vruće mjesto. Namjerno sam rekao ne-vruće da vam ne bi palo napamet da je odložite u hladnjak. Zato što u većini hladnjaka ima kondenzacijske vlage koja može uništiti bateriju. Nekakva sobna temperatura je sasvim okej. Ako može bolje - super, a ako ne može - opet dobro. Samo imajte na umu da bi temperature od preko 50C dugoročno mogle naškoditi bateriji, a 60C i preko toga je već vrlo loše. O izravnom izlaganju sunčevim zrakama neću ni govoriti, tu vrijede pravila kao i za cijeli latop - vrlo loše.

Rekli smo da laptop smije biti stalno na punjaču, ali neka istraživanja govore da je ipak bolje isključiti punjač kada se baterija napuni. U stvari čak i prije, optimalno bi bilo pustiti da se baterija napuni do kekih 70%-80% i onda isključiti punjač. Također, kada trošimo bateriju (radimo na njoj) optimalno bi bilo da je ne ispraznimo do manje od 20% (prema nekim izvorima 40%) jer joj tako produljujemo životni vijek.

Mjerenja pokazuju da se punjenjem baterije do 100% i pražnjenjem do 0% stvarno ne prelazi limit od 300-500 ciklusa (opet, prema nekim izvorima max do 700), dok se režimom punjenja do 80% i pražnjenja ne niže od 20% postiže respektabilnih 1200 do čak 2000 ciklusa punjenja/pražnjenja.

IMHO, malo mi je to pretakanje iz šupljeg u prazno. S jedne strane imamo 300-500 (700) punih ciklusa (0%-100%) a s druge strane 1200-2000 ciklusa od 20%-80% što je stvarnih 60% korištenja kapaciteta što u konačnici ispada ne isto, ali zapravo vrlo blizu. Pogotovo kad ubrojimo i druge parametre kao što su gubitak kapaciteta uslijed starosti i izloženosti toplini. No, podaci su tu pa tko voli nek izvoli.

Ono čega se treba držati je da se pokuša ne isprazniti bateriju baš do kraja, do 0%. I kao što rekoh, nemojte se ustručavati dopunjavati bateriju koja je na 40% ili 50%. Litij-polimerske baterije to vole više od ekstremnog pražnjenja a neće vam to računati kao puni ciklus punjenja/pražnjenja. Definicija punog ciklusa punjenja/pražnjenja ima nekoliko i stvarno je nepotrebno zamarati se njima i određivati koja je najbliža istini. A famozni memorijski efekt je stvar prošlosti i NiCd baterija koje se više ne koriste. Postoje razni načini mjerenja kapaciteta baterije i njezine napunjenosti i svima im je zajedničko samo jedno: da nijedan nije 100% točan. Postoje sitaucije kada nam indikator napunjenosti pokazuje više realne vrijednosti, ili odjednom padne za veliki postotak. To se zbiva jer se mjerna tehnika (senzori i softver) vremenom malo zbune i zblesiraju. Greške ne budu velike i alarmantne, no ponekad ipak i 10% znači puno, a ako i ne znači, onda nervira. Za takve slučajeve se sugerira preventivno kalibriranje baterije koje se sastoji u tome da se baterija isprazni skoro do kraja (do tih sigurnosnih 2% kapaciteta) pa ugasi laptop i stavi na punjenje do 100%. To bi trebalo resetirati mjerač napunjenosti i natjerati ga da pokazuje točno. Sugestije koliko često to treba raditi su opet šarolike, od jednom mjesečno (računa se dakle na nekakvih 30-tak ciklusa) pa do jednom u 6 mjeseci. Ili po potrebi, kad primijetite nedosljednosti. Pojedini proizvođači prilažu i svoje aplikacije za praćenje zdravlja i napunjenosti baterije i za kalibriranje, pa je iste i najpametnijhe koristiti.

I više od ovoga nema smisla. Priča o baterijama u laptopima je završena za idućih nekoliko godina. Kažem nekoliko jer ne vjerujem da će opet proći 5 godina prije nego ovaj tekst postane bezpredmetan. Uskoro (mislim na godine, ne na mjesece) se u masovnoj primjeni očekuju baterije iznimno visokih kapaciteta i životnog vijeka, te all-around beskontaktno punjenje koje će dopunjavati bateriju kod kuće ili u uredu gdje god da odložimo laptop. I ukinuti potrebu za nezgrapnim kablovima i punjačima.
__________________
♦ As i was going up the stair ♦ I met a man who wasn't there ♦ He wasn't there again today! ♦ I wish, I wish he'd stay away.♦

Zadnje izmijenjeno od: tor. 08.04.2015. u 19:50.
taip@n je offline   Reply With Quote
Staro 19.10.2010., 14:29   #2
Matija_Kr
Premium
 
Matija_Kr's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: Zagorje/zg
Postovi: 84
Super članak, hvala!
Matija_Kr je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 20.10.2010., 09:05   #3
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,274
Sticky
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 10.08.2012., 15:50   #4
hrv4mar
Registered User
 
Datum registracije: Jun 2010
Lokacija: Here
Postovi: 10
Imam laptop tek 7 dana i sinoć vidim da se Wear povećao sa nule na 0,8%.
Zašto? Šta to znači? Kako da to popravim/spriječim da ide dalje?

hrv4mar je offline   Reply With Quote
Staro 10.08.2012., 16:15   #5
Ivo_Strojnica
PRO
Moj komp
 
Ivo_Strojnica's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,152
izvadi bateriju iz laptopa i nemoj ju koristiti. Korištenjem baterije dolazi do trošenja (weara) iste, neizbježno je.
__________________
"Who is your daddy and what does he do?"
Ivo_Strojnica je online   Reply With Quote
Staro 27.08.2012., 23:05   #6
FatalERROR
Proud to be Croat!
Moj komp
 
FatalERROR's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: u kući
Postovi: 61
Dali je zdravo da je baterija stalno spojena na punjac, makar je i pun. Jer ja stalno koristim laptop uštekan na struju sa baterijom.
__________________

FatalERROR je offline   Reply With Quote
Staro 27.08.2012., 23:11   #7
nino
PizzoZder
Moj komp
 
nino's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Umag
Postovi: 12,395
Citiraj:
Autor Ivo_Strojnica Pregled postova
izvadi bateriju iz laptopa i nemoj ju koristiti. Korištenjem baterije dolazi do trošenja (weara) iste, neizbježno je.
A da? Najbolje da onda kupi lap bez baterije.

Sta se dogodi kad snimas omiljeni p0rn, lap bez baterije i dodje neverin ko sinoc i nestane struje? Osim sto ostajes bez p0rna?
__________________
Prodajem kucu na klizistu.. Nije puno presla.....
Member Of PC Ekspert 100+kg Demolition Squad
NAJNOVIJE = Povoljno RAM..http://www.downloadmoreram.com/... tor i AMD kupili....

NOVO! Prodajem visokokvalitetni tropleteni hardverski konac za fixiranje coolera
nino je offline   Reply With Quote
Staro 28.08.2012., 00:13   #8
Mario92
Omicron Alpha resident
Moj komp
 
Mario92's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2009
Lokacija: Bistra
Postovi: 4,762
Citiraj:
Autor FatalERROR Pregled postova
Dali je zdravo da je baterija stalno spojena na punjac, makar je i pun. Jer ja stalno koristim laptop uštekan na struju sa baterijom.
Pošto je stalno spojena laptop je stalno nadopunjava jer, bez obzira koliko se malo trošila, dok padne na primjerice 95% laptop je puni. Najbolje je kad bi u postavkama svog battery managera postavio neki "battery-conserve" mod rada gdje bi se baterija napunila na 40% i tako ostala.
__________________

Ryzen 7 5700G

AsRock B550 Pro4

HyperX Fury DDR4 3000MHz (4 x 16GB)

Kingston A2000 1TB NVMe

Intel 660p 1TB NVMe

Fortron Hexa 400W

Random PC case

Proxmox VE

95% of the world is retarded, I'm glad I am the 10%.
HP Elitebook 840 G7

Intel i5 10310U

Corsair Vengeance 2x16GB 3000MHz

SK Hynix P31 Gold 1TB

14" FHD IPS

Mario92 je offline   Reply With Quote
Staro 28.08.2012., 01:50   #9
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,381
To imaju rijetki proizvođači notebooka (jedan od njih je IBM/Lenovo) pa pitanje može li namjestiti. Ako ne, nema veze, baterija može ostati, a ta kratka punjenja joj neće previše štetiti.
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 28.08.2012., 10:51   #10
D1viry
Premium
Moj komp
 
D1viry's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: Slavonija
Postovi: 2,062
Ovisi i o modelu laptopa i kako je uključen u struju. Moj je na docku i uopće ne puni/prazni bateriju. Ako nestane struje, počne trošiti i kad dođe struja puni do kraja. Kad napuni do kraja, prestane koristiti bateriju. Ako je direkt na punjaču, stalno nadopunjava.
__________________
I'd rather have a bottle in front of me than a frontal lobotomy.
Pošten trgovac: 1,2,3,4,5,6
D1viry je online   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 28.08.2012., 18:08   #11
FatalERROR
Proud to be Croat!
Moj komp
 
FatalERROR's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: u kući
Postovi: 61
Citiraj:
Autor D1viry Pregled postova
Ovisi i o modelu laptopa i kako je uključen u struju. Moj je na docku i uopće ne puni/prazni bateriju. Ako nestane struje, počne trošiti i kad dođe struja puni do kraja. Kad napuni do kraja, prestane koristiti bateriju. Ako je direkt na punjaču, stalno nadopunjava.
Onda jel si zdravije za nju da ju npr svaki treći dan skinem sa punjaca i koristim bateriju?
__________________

FatalERROR je offline   Reply With Quote
Staro 28.08.2012., 21:37   #12
D1viry
Premium
Moj komp
 
D1viry's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: Slavonija
Postovi: 2,062
Ja maknem bateriju kad koristim samo punjač. Moj punjač stalno puni a lap prazni bateriju. Kad je na docku, ima passtrough. To ide kroz druge konektore, pa je valjda zato omogućeno. Iskreno, nije mi jasno zašto to nisu napravili i kad je na punjaču.
__________________
I'd rather have a bottle in front of me than a frontal lobotomy.
Pošten trgovac: 1,2,3,4,5,6
D1viry je online   Reply With Quote
Staro 30.08.2012., 00:52   #13
hrv4mar
Registered User
 
Datum registracije: Jun 2010
Lokacija: Here
Postovi: 10
Kod mene ako je nestajalo struje ili ako sam kratko radio na bateriju pa spadne na 98% ili 97%, kad priključim ne puni. Piše da je plugged in - not charging. Ako je više potrošeno, napuni do 100% i onda samo piše Fully charged (100%).
Laptop je Asus k53s, mjesec dana ima. Baterija drži 3,5–4 h surfanja.
hrv4mar je offline   Reply With Quote
Staro 30.08.2012., 01:08   #14
Burko
Osobni opis - pitaj me
Moj komp
 
Burko's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,313
Citiraj:
Autor nino Pregled postova
A da? Najbolje da onda kupi lap bez baterije.

Sta se dogodi kad snimas omiljeni p0rn, lap bez baterije i dodje neverin ko sinoc i nestane struje? Osim sto ostajes bez p0rna?
sorry ljudi, ali baterije odlaze nakon sto se stalno nadopunjavaju, tj drze u laptopu koji je prakticki stolno racunalo, koje je spojeno na adapter 24/7. mislim, debela vecina je upravo ovako sjebala baterije, jer je stalno drzala bateriju u laptopu. pa cudenje kako baterija drzi 10-20 minuta nakon godinu i pol.............

ja nema sanse da imam bateriju u laptopu, npr sada doma. to da nestane struje me bas zaboli, nestalo - nestalo. doci ce, mene ce OS pitat' hocu normalno bootati, yes . baterija meni ima smisla samo kada je laptop u svojoj pravoj funkciji, kada je prijenosno racunalo, tj. ja sam negdje gdje nema uticnice. zapravo, nema elektricne energije uopce nego one iz bakterije


ali tvrditi da baterija ne gubi kapacitet i da recimo nakon dvije godine ovakvog koristenja (konstantno na adapteru) ista baterija ima jednak kapacitet kao baterija koja se vadi i puni samo kada se isprazni, je naprosto - nemoguce i SF. onak', svaka baterija ima veci kapacitet kada ju prvih par puta istrosis do kraja pa napunis do kraja, i tretiras otprilike ovako ostalo vrijeme njezinog zivota.
__________________
Hey love crusader, I want to be your space invader. For you I will descend the deepest moon crater. I is most stronger than darth vapor.
Obey me, I is your new dictator. For you is Venus, I am Mars. With you I is more richer than all the czars. Make a wishes on a shooting stars, then for you I will play on my cosmic guitars!

Burko je offline   Reply With Quote
Staro 07.09.2012., 20:07   #15
Charmed
Foxy lady
 
Charmed's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2009
Lokacija: ZG
Postovi: 143
Koliko često se događa da nova zamjenska baterija padne na 7% u roku od 10 minuta i tako drži naredna dva sata?
__________________
~ M ~
Charmed je offline   Reply With Quote
Staro 08.09.2012., 00:08   #16
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,381
Napravi kalibraciju. Ako ne pomogne, neispravna joj je elektronika.
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 08.09.2012., 07:17   #17
Charmed
Foxy lady
 
Charmed's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2009
Lokacija: ZG
Postovi: 143
Citiraj:
Autor domy_os Pregled postova
Napravi kalibraciju. Ako ne pomogne, neispravna joj je elektronika.
Ali mi je čudno jer je prvih mjesec dana radila normalno i sad od jednom javlja grešku (consider replacing your battery), ali traje najnormalnije 2h. Lap je već mjenjao jednom matičnu u garanciji jer je javljao tu grešku i uništio jednu originalnu bateriju :-(
__________________
~ M ~
Charmed je offline   Reply With Quote
Staro 09.09.2012., 18:46   #18
marko_zg
Premium
Moj komp
 
marko_zg's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2007
Lokacija: zagreb
Postovi: 243
Citiraj:
Autor Burko Pregled postova
sorry ljudi, ali baterije odlaze nakon sto se stalno nadopunjavaju, tj drze u laptopu koji je prakticki stolno racunalo, koje je spojeno na adapter 24/7. mislim, debela vecina je upravo ovako sjebala baterije, jer je stalno drzala bateriju u laptopu. pa cudenje kako baterija drzi 10-20 minuta nakon godinu i pol.............

ja nema sanse da imam bateriju u laptopu, npr sada doma. to da nestane struje me bas zaboli, nestalo - nestalo. doci ce, mene ce OS pitat' hocu normalno bootati, yes . baterija meni ima smisla samo kada je laptop u svojoj pravoj funkciji, kada je prijenosno racunalo, tj. ja sam negdje gdje nema uticnice. zapravo, nema elektricne energije uopce nego one iz bakterije


ali tvrditi da baterija ne gubi kapacitet i da recimo nakon dvije godine ovakvog koristenja (konstantno na adapteru) ista baterija ima jednak kapacitet kao baterija koja se vadi i puni samo kada se isprazni, je naprosto - nemoguce i SF. onak', svaka baterija ima veci kapacitet kada ju prvih par puta istrosis do kraja pa napunis do kraja, i tretiras otprilike ovako ostalo vrijeme njezinog zivota.


Ovako je to kod mene tako da mislim da ne postoji briga da li je laptop stalno uštetkan ili ne



http://imageshack.us/photo/my-images...shot001xx.png/

http://imageshack.us/photo/my-images...shot002ay.png/
marko_zg je offline   Reply With Quote
Staro 09.09.2012., 21:38   #19
Mad_Duke
Guest
 
Postovi: n/a
Citiraj:
Autor marko_zg Pregled postova
Ovako je to kod mene tako da mislim da ne postoji briga da li je laptop stalno uštetkan ili ne



http://imageshack.us/photo/my-images...shot001xx.png/

http://imageshack.us/photo/my-images...shot002ay.png/
1. Bateriju nije dobro držati na 100% ako se ne koristi. Idealno bi bilo 40-60% i u ladicu sa njom (ako se dobro sjećam 60% je u pitanju).

2. Iako tvoj laptop ima neki battery conserve mod i u njemu drži bateriju na X posto bez da ju puni to opet NIJE dobro za bateriju zato jer je spojena na laptop ergo grije se više (zato jer se sam laptop grije) nego ako stoji u ladici na ~sobnoj temperaturi i ćelije brže degradiraju.

3. Ne treba biti rob tehnologije, treba koristiti uređaj, ali pošto ima jako puno ljudi koji konstantno drže laptop kao stolno računalo nije da će stalno vaditi i stavljati bateriju pa taj rad ne predstavlja neki napor.
  Reply With Quote
Staro 12.09.2012., 15:24   #20
rodney
only fool, not a horse
Moj komp
 
rodney's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2008
Lokacija: near zgb
Postovi: 1,276
Joj daj ajde, idealno bi bilo drzat auto u garazi i ne vozit ga, onda ce trajat duze.
Ne zaboravite ga ocistit od benzina, skinut svjecice i nalit malo ulja u cilindre..
__________________
"I intend to live forever. So far, so good."

job security - example
rodney je offline   Reply With Quote
Staro 12.09.2012., 20:35   #21
Mad_Duke
Guest
 
Postovi: n/a
Citiraj:
Autor rodney Pregled postova
Joj daj ajde, idealno bi bilo drzat auto u garazi i ne vozit ga, onda ce trajat duze.
Ne zaboravite ga ocistit od benzina, skinut svjecice i nalit malo ulja u cilindre..
Pa ljudi drže svoj laptop u "garaži", naravno da ovo nećeš raditi ako actually koristiš stalno laptop, ali hrpetina ljudi većinu vremena ga drži za stolom, a furaju ga na bateriji skoro pa nikad. Zašto ne spriječiti i preko 20% veću degradaciju baterije nakon dvije godine?
  Reply With Quote
Staro 17.09.2012., 15:28   #22
rodney
only fool, not a horse
Moj komp
 
rodney's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2008
Lokacija: near zgb
Postovi: 1,276
Pa zato sto ljudima koji ne koriste bateriju, tih 20% razlike nece bit problem.
Uostalom, trebalo bi ju dopunjavat ako stoji dugo u ladici, jer zbog bmsa se
prazni sama (self discharge), pa ako ju ostavis na 50ak %, za pola godine
se lako desi da ode ispod low voltage cutoffa, pa ju vise nes punit nikad.

Ne kazem da je bolje drzat ju u lapu (dugorocno), ali i drzanje u ladici zahtjeva
razmisljanje o tome, a ionako nitko od baterije ne ocekuje da traje vjecno.
Jednostavno previse pimplanja da bi ti baterija za dve tri god trajala 10 min duze.
__________________
"I intend to live forever. So far, so good."

job security - example
rodney je offline   Reply With Quote
Staro 18.09.2012., 15:32   #23
blava
Premium
Moj komp
 
blava's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: スラボニア
Postovi: 3,020
Imam laptop Toshiba iz L serije i sada drzim trenutno laptop cijelo vrijeme na punjacu.
Citao sam da ti noviji laptopi imaju nekakvu tehnologiju da cim prijedje 95 % ili koliko vec da bateriju vise ne pune i da to na kraju isto dovede kao recimo sto ovdje pise da bateriju skladistimo.
Laptop ce jos dva tjedna biti na jednom mjestu i onda opet,mozda s vremena na vrijeme cu bateriju koristiti,jel onda bolje bez baterije na punjacu ili moze sa baterijom na punjacu ?


E,da baterija je vec dotrajala 2% jel to oke za "ganc" novi laptop ?
Pozdrav
blava je offline   Reply With Quote
Staro 18.09.2012., 18:50   #24
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,178
nije vise toliki problem sta ce ti se malo punit-praznit baterija, najveci problem je toplina dok laptop radi sta degraira bateriju, ali meni je baterija stalno u laptopu, jer dnevno ga bar dva tri puta iskopčam i radim na njoj, nova sa ebaya je 200 kunica, tako da mi nije puno svakih godinu ipo zamjenit,evo ova ima priko godinu ipo, i baterija idalje traje na balanced modu preko sat , i pokazala mi se bolja od toshibine originalne
OuttaControl je offline   Reply With Quote
Staro 18.09.2012., 19:39   #25
domis
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Hrvatistan
Postovi: 4,156
lenovo netbook
baterija nikad drzana van laptopa, mix punjac-baterija, nakon dvije godine trajanje je palo sa 7 sati na 6 do 6,5 (realno kojih sat vremena manje uz koristenje)

toshiba subnotebook
lokalna PCE kurvica iz portugala (sad nedavno istekla garancija, mislim da dvogodisnja), neznam kako se koristil al zadnjih 2 mjeseca mi je laptop sluzil ko router (cijelo vrijeme pristekan na punjac i upaljen, a bat unutra), trenutno 84% i kaze jos 5 sati (realno oko 4-4,5h)

tako da, ako dođe vrijeme, baterija bude krepala, nebitno kako ju koristiš
domis je offline   Reply With Quote
Staro 19.09.2012., 00:38   #26
blava
Premium
Moj komp
 
blava's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: スラボニア
Postovi: 3,020
Vidim da po vasim iskustvima da nema razlike i ostaviti cu na punjacu,ne isplati mi se da zapnem i nesto radim i onda izgubim sve ako se isteka kabel
evo danas mi je wear level baterije 3 % jucer bio 2 % wtf
blava je offline   Reply With Quote
Staro 21.09.2012., 16:32   #27
virty
Ronon Dex
Moj komp
 
virty's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: DS9
Postovi: 1,582
Iako razumijem zašto ljudi rade "sve ovo" oko baterija, ja se ne zamaram kad se baterija puni-prazni, nikad je ne vadim iz laptopa, koristim ga za stolom i na krevetu, ovisi o situaciji
Koristio sam Dell Inspiron N5010 nešto manje od 2 godine te nisam primjetio da je baterija nešto oslabila iako sam bio "nemaran" prema njoj. Sad imam Dell Inspiron N5110 pola godine možda. Nadam se da će i ova baterija izdržati dovoljno dugo
virty je offline   Reply With Quote
Staro 21.09.2012., 16:51   #28
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,381
Ma sve ovisi o bateriji. Ima baterija koje će krepati nakon godinu dana, koliko god ih pazio, a neke će i nakon 5 godina raznih tretmana raditi skoro kao nove. Ne vrijedi se oko toga previše zamarati. Bitno da se nijedna baterija ne prazni često do kraja i da ne bude u toplijoj radnoj okolini i to je to.
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 21.09.2012., 17:00   #29
virty
Ronon Dex
Moj komp
 
virty's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: DS9
Postovi: 1,582
Citiraj:
Autor domy_os Pregled postova
Ma sve ovisi o bateriji. Ima baterija koje će krepati nakon godinu dana, koliko god ih pazio, a neke će i nakon 5 godina raznih tretmana raditi skoro kao nove. Ne vrijedi se oko toga previše zamarati. Bitno da se nijedna baterija ne prazni često do kraja i da ne bude u toplijoj radnoj okolini i to je to.
Slažem se,
virty je offline   Reply With Quote
Staro 02.01.2013., 15:32   #30
Mirkopoter
Mirko, a ne Harry
Moj komp
 
Mirkopoter's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,861
Imam jednu staru mrtvu bateriju od laptopa i nekako se bojim držat ju u kući, a neznam gdje bi je mogao bacit. Sigurno ne u obično smeće?
Mirkopoter je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na