Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Overclocking > Memorije
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 18.08.2015., 08:13   #1
tomek@vz
Premium
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,307
[Test] 4GB vs. 8GB vs. 16GB

Citiraj:
Moving past games, even applications such as Adobe Premier CC which in our test pushed system memory usage to 12GB, saw little advantage to using 16GB of system memory opposed to 8GB. However, we did see a significant drop off when lowering the system memory to just 4GB. Users who do encoding will appreciate having no less than 8GB of memory.
http://www.techspot.com/article/1043-8gb-vs-16gb-ram/
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 18.08.2015., 10:10   #2
Cuky
jedan i jedini :D
Moj komp
 
Cuky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: novi zagreb
Postovi: 4,919
mnogo lepo. dakle, jedino ekipa koja vrti virtualke treba vise od 8 gigi
Cuky je online   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 18.08.2015., 11:12   #3
xGAME
Premium
Moj komp
 
xGAME's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Chernobyl NPP
Postovi: 4,768
Ja taman mislim ubaciti još 8GB Znam da mi trenutno baš i ne treba, ali je više ono, sebi iz gušta da imam 16GB u kompu Takvi članci mi baš i ne pomažu u tome
xGAME je offline   Reply With Quote
Staro 18.08.2015., 11:18   #4
Lewis
Freelancer
Moj komp
 
Lewis's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Bilje (Osijek)
Postovi: 4,929
Kako blesav test za nepovjerovat, pa naravno da mu nece biti razlika izmedju 8 i 16GB u renderu/editingu i slicno ko ne koristi sav RAM do kraja tj. netreba mu VMem. Nek otovori scenu u Blenderu, Prmieru, Afterima, Photoshopu.... koja guta vise od 10,12,16,20...GB i bit ce jasno koja je razlika. Uostalom kad se radi s takvim aplikacijama ne korisit se samo jedna od jednom nego se multitasking vrti. X puta sam i rendao sa 3 scene odednom u tri instance LW-a ili koristio Adobe mMedia Encoder za export nekoliko timeline montaza dok sam u drugome radio.

Redovito imam upaljen LightWave, AfterEffects i Photoshop u isto vrijeme (izmedju jos nekih manjih). Afteri konstatno rade RAM preview i da imas 1TB RAMa pojeli bi ga ako je timeline dovoljno dugacak i nabacano efekata.

Znaci za IGRE i neki lagani Windows rad naranvo da ne treba cis eod 8GB ali oni koji trebaju citati takav test da bi to utvrdili treba li njima vise od 8GB RAMa isto ne trebaju vise od 8GB RAMa .
__________________
RS1 - MB: WS X299 Asus Sage, CPU: i7 9800X, RAM:128GB, GPUs: 3*RTX 3090 24GB
RS2 - MB:Asus X99-E WS, CPU: i7 6850K, RAM:128GB, GPUs: 2*RTX 4090 24GB
Lewis je offline   Reply With Quote
Staro 18.08.2015., 11:52   #5
emilblomsky
Premium
Moj komp
 
emilblomsky's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2009
Lokacija: karlovac
Postovi: 2,036
Citiraj:
Autor Lewis Pregled postova
Kako blesav test za nepovjerovat, pa naravno da mu nece biti razlika izmedju 8 i 16GB u renderu/editingu i slicno ko ne koristi sav RAM do kraja tj. netreba mu VMem. Nek otovori scenu u Blenderu, Prmieru, Afterima, Photoshopu.... koja guta vise od 10,12,16,20...GB i bit ce jasno koja je razlika. Uostalom kad se radi s takvim aplikacijama ne korisit se samo jedna od jednom nego se multitasking vrti. X puta sam i rendao sa 3 scene odednom u tri instance LW-a ili koristio Adobe mMedia Encoder za export nekoliko timeline montaza dok sam u drugome radio.

Redovito imam upaljen LightWave, AfterEffects i Photoshop u isto vrijeme (izmedju jos nekih manjih). Afteri konstatno rade RAM preview i da imas 1TB RAMa pojeli bi ga ako je timeline dovoljno dugacak i nabacano efekata.

Znaci za IGRE i neki lagani Windows rad naranvo da ne treba cis eod 8GB ali oni koji trebaju citati takav test da bi to utvrdili treba li njima vise od 8GB RAMa isto ne trebaju vise od 8GB RAMa .
Da,ali pošto danas već imaš par igara koje zahtjevaju do 8gb,za vjerovat je da bude uskoro i 8 granično.Čisto iz gamerskog kuta.Sada se isplati uzeti 16gb,nije preskupo.
__________________
Phil of the future!
emilblomsky je offline   Reply With Quote
Staro 18.08.2015., 12:17   #6
Cuky
jedan i jedini :D
Moj komp
 
Cuky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: novi zagreb
Postovi: 4,919
Citiraj:
Autor čuks Pregled postova
mnogo lepo. dakle, jedino ekipa koja vrti virtualke treba vise od 8 gigi
da sam sebe qoutam.

...i ekipa koja dosta multitaska. uredno mi se desi sa 8gb pozdere kada konvertiram neki video, uredujem fotku i imam otvorena 3-4 browsera sa hrpom tabova.
Cuky je online   Reply With Quote
Staro 18.08.2015., 12:25   #7
VedranO
Premium
Moj komp
 
VedranO's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2013
Lokacija: Zg
Postovi: 400
Citiraj:
Autor emilblomsky Pregled postova
Da,ali pošto danas već imaš par igara koje zahtjevaju do 8gb,za vjerovat je da bude uskoro i 8 granično.Čisto iz gamerskog kuta.Sada se isplati uzeti 16gb,nije preskupo.
Ne treba tim igrama 8 GB nego pametan koder i jos pametnija produkcija koja ne forsira rokove za izlazak poluproizvoda nego im da vremena da naprave optimizaciju kako treba.

Sto ljudi vele, treba raditi pametnije a ne jace.
VedranO je offline   Reply With Quote
Staro 07.12.2015., 01:03   #8
prof.gogx
.: h4rdc0Re cY8ERgEEk :.
Moj komp
 
prof.gogx's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Slavonija
Postovi: 123
Nedavno sam imao prilike vidjeti kako izgleda W8.1 64bit kada ostane bez RAMa. Bili su upaljeni PS CS6 (nekoliko tabova), Lightroom, a svu memoriju je pojeo InDesign. Usred exporta PDF bookleta (52 lista, 300dpi) iskoči mi windows prozor i ispiše System out of memory.

8GB DDR3 @1600MHz
i5 4590 @3,7GHz
SSD 256GB (slobodno 112GB)

Kliknem OK (..nema Cancel ) monitor napravi 1sec blink i diže se desktop sa svim pogašenim programima (osim default startup programa). Nije se mali srušio, nema BSOD.. blink i idemo dalje.
prof.gogx je offline   Reply With Quote
Staro 07.12.2015., 01:26   #9
Amepshi
Premium
Moj komp
 
Amepshi's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Bjelovar
Postovi: 738
20 sati u komadu, ubrojeno i pauze, sam igrao Deus Ex 1 prošle godine (sa svim tada dostupnim grafičkim modovima) i igra me izbacila jer je pojela sav RAM! Baš sam htjeo sve do zadnje mrvice vidjeti u igri pa sam našao jedan ludi walkthrough i često sam alt-tabao. Ništa drugo nije bilo upaljeno.

Dakle, 8GB RAM-a + 16GB virtualne memorije. Više se ne sjećam točne poruke, ali jasno je pisalo da "application has run out of memory"!
Amepshi je offline   Reply With Quote
Staro 07.12.2015., 13:02   #10
De5tr0yer
Avocado
Moj komp
 
De5tr0yer's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 7,797
Citiraj:
Autor prof.gogx Pregled postova
Kliknem OK (..nema Cancel ) monitor napravi 1sec blink i diže se desktop sa svim pogašenim programima (osim default startup programa). Nije se mali srušio, nema BSOD.. blink i idemo dalje.
To je užasni feature win 8 i 10. Oba OS-a rade na slabijim mašinama odlično, ali čim zapunim 3GB memorije na svom Thinkpadu X60s, izbaci me bez da je išta spremio, kill all. Moglo se to puno ljepše srediti.

Boje li se exploita kernela prilikom usporenja sustava zbog premalo memorije, zna li itko više o tome zašto se windowsi tako ponašaju?
__________________
Spoiler alert!
De5tr0yer je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na