Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > AMD
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 18.05.2020., 19:36   #7771
Brko
Protupožarac
Moj komp
 
Brko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Tamo gdje sunce vječno sja
Postovi: 22,222
Citiraj:
Autor Manuel Calavera Pregled postova
+1

Kao što sam i ranije pisao - da se moram kladit tko će prvi - MSI (radi MAX refresha sa 32mb i obećanja daljenjeg supporta) ili as rock (koji već ima selektivne odnosno parcijalne biose) + isti dvojac nije slušao intel kad su omogućili OC na intelovim non-K cpu
Kad smo kod toga, koliko vidim, X570 Tomahawk još nigdje nema za kupiti?
Brko je offline   Reply With Quote
Staro 18.05.2020., 19:39   #7772
Mladenxy
Premium
Moj komp
 
Mladenxy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,970
Citiraj:
Autor Drug Brko Pregled postova
Kad smo kod toga, koliko vidim, X570 Tomahawk još nigdje nema za kupiti?
Ha ha, vidim ti si odlučio Neda ti vrag mira
Mladenxy je offline   Reply With Quote
Staro 18.05.2020., 19:45   #7773
Dottore
Extrema Thule
Moj komp
 
Dottore's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2005
Lokacija: 「 ✖ ✖ ✖ 」
Postovi: 7,320
Citiraj:
Autor Drug Brko Pregled postova
Kad smo kod toga, koliko vidim, X570 Tomahawk još nigdje nema za kupiti?

Ja bi na tvom mjestu još malo pričekao. Nisu još izašle podrške Zen3 .
Mene interesira kako će cijena padati čim izađe X670.
Dottore je offline   Reply With Quote
Staro 18.05.2020., 19:48   #7774
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,777
Citiraj:
Autor Mladenxy Pregled postova
Taman se smirila negativna kampanja sa sigurnosnim propustma koja je po meni bila obični clickbait, da bi sad dao opravdani povod za komentare na tragikomičnu sutucaiju sa 350W potrošnje, upravo je napravio najnoviji neslavni rekord sa najvećim drlogom u povijesti procesora.
Na kraju su sve te sigurnosne propuste u svojim PR materijalima zapakirali u jako lijepi celofan i svaki novi procesor predstavili kao model koji ima sve potrebno da krajnji korisnici budu zaštićeni od zloćudnih nametnika. Kaj se 10900K tiče, za dva dana bude službeno, ali znali smo kak bude ispalo, pa ništa od ovoga kaj već kruži Internetima ne iznenađuje. IMHO, najbolje od svega su zapravo ispali Zen 2 Ryzen 4000 APU modeli, podjednako mobilni i desktop modeli, jer je zapravo riječ o istom čipu i AMD je to odradil bez greške. Istinabog ne budu imali toliko L3 cachea kao trenutni Zen 2 Ryzen 3000 procesori, ali ne budu ništa lošiji, daleko od toga.
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 18.05.2020., 19:50   #7775
MAHER
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,581
Cak i da je jedna ploca jedna generacija cpu ryzen je bolji izbor od intela.

Pogledaj gen 10 od intela, nemas na sto prijeci, a opet je nova ploca svaku generaciju.

Da se amd posrao posrao se, ali nema neke alternative.
MAHER je offline   Reply With Quote
Staro 18.05.2020., 19:55   #7776
Brko
Protupožarac
Moj komp
 
Brko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Tamo gdje sunce vječno sja
Postovi: 22,222
Citiraj:
Autor Mladenxy Pregled postova
Ha ha, vidim ti si odlučio Neda ti vrag mira
Citiraj:
Autor Dottore Pregled postova
Ja bi na tvom mjestu još malo pričekao. Nisu još izašle podrške Zen3 .
Mene interesira kako će cijena padati čim izađe X670.
Dečki, dečki, polakooooo, đe trčite, alo ?

Pa da mi vrag neda mira, uzeo bi Aorus X570 Elite za istu preporučenu cijenu. To je ionako ploča istog ranga kao i ova Tomahawkica. Zanima me to jer je najavljena kao veliki gamechanger u X570 priči i navodno da će pomerati dupat ostalim MBO-makerima u tom segmentu. Zanima me koja će stvarna cijena biti. 200 USD mi je malo preoptimistično.

Inače, kad već pitaš, nije mi u planu prodati flagship ploču bez garancije za 500 kn i generirati si trošak od 1000+ kn za novu midrange ploču kako bi imao još samo jednu generaciju procesora. Dosadašnji upgradeovi procesora su bili smijeh što se financija tiče.

Optimist sam veliki te i dalje vjerujem da će Zen3 ići na C6H. Ako ne, bože moj, nadamo se ovakvom "Zen+" price cutu Zen2 modela pa ćemo ubost neki R9 i fino pričekati pravu smrt AM4 socketa pa se počastiti nečim novim kad izađe

Nova DDR4 AM4 ploča dolazi u obzir samo i isključivo ako C6H otegne papke, što se nadam da neće jer stvarno od prvog dana radi ko singerica.
Brko je offline   Reply With Quote
Staro 18.05.2020., 20:01   #7777
Mladenxy
Premium
Moj komp
 
Mladenxy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,970
Ma kad dođe DDR 5 platofrma opet bumo svi skupa nezadovoljni sa trenutnim, ma kaj imali, i gledali kak je kod susjeda trava zelenija. Bolest
Mladenxy je offline   Reply With Quote
Staro 18.05.2020., 20:08   #7778
Brko
Protupožarac
Moj komp
 
Brko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Tamo gdje sunce vječno sja
Postovi: 22,222
Tak jasno. Morat ćemo samo što imam osjećaj, opet će nešto divljati.
Kad je izašla AM4 platforma i nedugo za tim Coffee Lake, RAM je bio taj koji je koštao 1500 kn za neki obični 2x8GB Kit koji i je i nije radio dobro na AM4 pločama. Solidnih ploča je bilo po 800 kn i puna šaka brade.

Sad imam filing da kad dođe DDR5, da će ploče biti ono, 1700 kn današnji B450 segment. Samo kad pogledamo da je Crosshair VI Hero kao flagship koštala 2000 kn, a godinu dana kasnije, reciklaža pod imenom Crosshair VII Hero 2800 kn. B segment je isto otišao gore, ali ne toliko koliko X. Još deblji skok je onda bio sa X570 čipsetima koji ajde de, donesli su neki napredak, ali i 50+% veću cijenu. Crosshair VIII Hero je skoro duplo skuplja od 2 godine ranije X370.

X670 (ako se tako bude zvao) će nam pokazati taj put, sve se bojim. Onakvih dealova kakvi su bili da je C6H bila 1000 kn nova u dućanu, mislim da ne budem vidjeli sa recimo C7H. Radije će nestat sa lagera nego da se tako prodaju.
Brko je offline   Reply With Quote
Staro 18.05.2020., 20:13   #7779
Mladenxy
Premium
Moj komp
 
Mladenxy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,970
Brijem da si u pravi, skužili sa grafičkim karticama da je nebo granica kada su cijene u pitanju. Na kraju će opet sve prodati. Brijem da su biznisu proizvodnje opiuma
Mladenxy je offline   Reply With Quote
Staro 18.05.2020., 20:13   #7780
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Neće ljudi toliko zamjeriti potrošnju kad će biti najbrži gamerski cpu... Pa nisu ni i7 7700K, 8700K i 9900K bili neko cvijeće po pitanju potrošnje i temperatura pa ih nitko nije izbjegavao zbog same te činjenice (zbog cijene čitave priče već da, uključujući mbo i potrebno hlađenje)
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 18.05.2020., 20:21   #7781
Brko
Protupožarac
Moj komp
 
Brko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Tamo gdje sunce vječno sja
Postovi: 22,222
Citiraj:
Autor Mladenxy Pregled postova
Brijem da si u pravi, skužili sa grafičkim karticama da je nebo granica kada su cijene u pitanju. Na kraju će opet sve prodati. Brijem da su biznisu proizvodnje opiuma
Pa sad, pitanje je koliko će se prodavati jer X570-range ploča se nije baš proveselio kao X370 ili B450. X470 je već bio pad u odnosu na X370 zbog povećanja cijena. Što su ono nudili novo, StoreMI ili kako se zvalo. A onda dođe X570 još skuplji.

Kladio bih se da se X570 prodaje kako se prodavao X370, nebi mi ni laprdali o tome kako Zen3 može ili ne može ići na non-5x0 čipset ploče.

Puno je priče oko Zen3, ali ništa (barem nisam vidio) se ne piše o novom X-čipsetu. Bilo je nekih priča da će opet biti outsource-an ASmediji, ali nakon tih članaka i to još lani, ne znam jesam li igdje više išta čuo o novim AM4 pločama, osim B550 koji samo što nije... godinu dana prekasno.
Brko je offline   Reply With Quote
Staro 18.05.2020., 20:48   #7782
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,777
Citiraj:
Autor Manuel Calavera Pregled postova
Neće ljudi toliko zamjeriti potrošnju kad će biti najbrži gamerski cpu... Pa nisu ni i7 7700K, 8700K i 9900K bili neko cvijeće po pitanju potrošnje i temperatura pa ih nitko nije izbjegavao zbog same te činjenice (zbog cijene čitave priče već da, uključujući mbo i potrebno hlađenje)
Da, ali iz generacije u generaciju je to sve teže i teže progutati. Mislim, mogu oni promovirati gaming na 5.0GHz+ koliko ih volja, ali oni koji se bave isključivo tim sportom, uredno su sponzorirani i nije ih briga o kakvom hardveru je riječ, dokle god je broj sličica u sekundi na nivou koji im je potreban za svakodnevno nadmetanje po e-sporCkim arenama. Svi ostali teško da bootaju PC direktno u igru, pa da je to od baš takve životne važnosti, jer koliko imamo prilike vidjeti, novi Ryzen 3 (ili novi Core i3-10100) i solidna grafička u rangu GTX 1650 Super je itekak odličan izbor za većinu kućnih igrača. Za AMD je trenutna situacija bolja, nego je bila u vrijeme Athlon64 modela, dok Intel već opasno gazi u nekadašnje zloglasne "Pentium 4 Mega/Gigahertz Wars" rovove, ali ovaj put se bore sami sa sobom i to unatrag nekoliko posljednjih generacija.
Citiraj:
It really seems as if Intel is chasing clock speed for it’s own sake. I thought the point of a CPU was how much work it can do per second, not how much power consumption and heat output can we tolerate just to hit 4GHz.
Ova izjava od prije šesnaest godina se samo prepravi na današnjih 5.0GHz+ i sve ostalo je na mjestu. Nažalost.

Zadnje izmijenjeno od: The Exiled. 18.05.2020. u 20:54.
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 18.05.2020., 21:13   #7783
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Pričam o nekoj marketinškoj vrijednosti "najbolji gaming" cpu i tome da ih svi koriste u testnim konfiguracijama sa najjacim gpu, što se tiče neke popularnosti među masom naravno da je neće biti, jer ima intel i sada i7 i i9, pa ih ryzen ubija u prodaji.

Što se tiče AMD-a i ploča možda je ovo marketing, prvo iz razloga da probaju da vide kako će ljudi reagirati, odnosno hoće li se pomiriti s tim, drugo da je možda unaprijed planirano da popuste, pa da ispadnu good guys, kako slušaju komjuniti, pa da ti dođe šil i kaže "pipl frst, moni vil folou" itd.
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 18.05.2020., 21:21   #7784
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,777
IMHO, čak i taj "najbolji gaming CPU" bude im ovaj put teško prošel, jer 9900K(S) ide na iste taktove, a razlike s dodatne dvije jezgre budu nepostojeće.
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 18.05.2020., 21:44   #7785
MadBoY
MadModerator
Moj komp
 
MadBoY's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2002
Lokacija: N/A
Postovi: 5,190
Citiraj:
Autor The Exiled Pregled postova
Sjećaš se onog nVidia GeForce Partner Program pederluka? ASUS je bila prva firma koja je odmah pristala i krenula s novim karticama za AMD.

Tak da, jesu cigani samo takvi. Nažalost.
ASUS i MSI su oddmah uskocili u GPP. MSI je vec bio poceo uklanjati sve AMD graficke kartice sa svojih stranica i kasnije predstavio MECH seriju samo za AMD a ASUS je odmah predstavio AREZ za AMD. MSI i ASUS od R9 200 serije ne znaju napraviti postenu AMD graficku. Uvijek neki problemi, dok Sapphire uspije bez problema napraviti dobar cooler.
I samo treba usporediti broj modela maticnih za Intel i AMD od ta dva proizvodjaca i kolicinu ugradjenih fičura. MSI je tek s MAX serijom skuzio da bi mozda mogli napokon i AMD shvatiti ozbiljno. Kad odes na njihove stranice i hoces vidjeti koje maticne imas, prvo uvijek izlistaju Intel, cak i ako ides sortirati po Chipsetu uvijek je I ispred A
Steta sto Sapphire nema maticne za AMD, jer ovi ostali imaju AMD ploce tek da mogu reci da ih imaju.
__________________
skupi-dupi-du, skupi-dupi-du, pam pam... pf
MadBoY je offline   Reply With Quote
Staro 18.05.2020., 21:48   #7786
Brko
Protupožarac
Moj komp
 
Brko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Tamo gdje sunce vječno sja
Postovi: 22,222
To sam napisal Hallocku u mailu - nađite si Works ekipu za MBO kak imate Sapphire za GPU nije komentiral
Brko je offline   Reply With Quote
Staro 18.05.2020., 21:57   #7787
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,777
Citiraj:
Autor MadBoY Pregled postova
Steta sto Sapphire nema maticne za AMD, jer ovi ostali imaju AMD ploce tek da mogu reci da ih imaju.
Da, nekad je bilo Sapphire modela, 890GX i slični, ali ne znam kak je to završilo, tj. zbog čega ih više nema. Kaj se ciganluka tiče, i to stoji, veliki igrači imaju AMD u ponudi samo zato, jer se AMD sad prodaje, pa su i ti nofci dobri, mada vrlo vjerojatno samo čekaju da Intel iskešira ona marketinška sreCtva, pa da ne moraju ni razmišljati o AMD-u. I kaj je GN Steve pričal, ciljano su zajebali prve AM4 ploče, jer im nije bilo ni na kraj pameti napraviti solidne ploče za AMD, a sad ih moraju, jer je AMD uzel dio kolača, a ovi vole zarađivati na sve moguće načine.
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 19.05.2020., 10:01   #7788
stef
Premium
Moj komp
 
stef's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Zabok
Postovi: 3,280
Citiraj:
Autor MadBoY Pregled postova
AMD Ryzen 7 4700G 8-core APU pictured
Navodne specifikacije Ryzen 7 4700G 8c/16t - Base 3.6 GHz, Boost 4.4 GHz, GPU 8 CU, 2.1 GHz, 65 W TDP.
Znači isti APU kao i Ryzen 9 4900H, samo 300 MHz visi base clock CPU-a i 350 MHz visi clock GPU-a.
Netko je pričao o $350 za taj APU ... papreno.
stef je offline   Reply With Quote
Staro 19.05.2020., 10:38   #7789
toshiro
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: rijeka
Postovi: 154
Citiraj:
Autor stef Pregled postova
Netko je pričao o $350 za taj APU ... papreno.

Cijena mu mora biti u rangu 3700X.
toshiro je offline   Reply With Quote
Staro 19.05.2020., 10:44   #7790
scarwin
Premium
Moj komp
 
scarwin's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2014
Lokacija: Zagora
Postovi: 165
Onda jel se isplati sad kupovat am4 matičnu i procesor ili pak čekat da izađe novi socket? Trenutno imam fx6300 i dosadija mi je.
scarwin je offline   Reply With Quote
Staro 19.05.2020., 10:58   #7791
sti
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Lawl
Postovi: 1,329
Novi socket dolazi tek 2022.

Možeš pričekati Zen3 na trenutnom socketu, on bi trebao u "late 2020".
sti je offline   Reply With Quote
Staro 19.05.2020., 11:17   #7792
toshiro
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: rijeka
Postovi: 154
Citiraj:
Autor scarwin Pregled postova
Onda jel se isplati sad kupovat am4 matičnu i procesor ili pak čekat da izađe novi socket? Trenutno imam fx6300 i dosadija mi je.

B550 ploča i 3300X mi se čine kao best buy u ovom trenutku. Čini mi se da se isplati.
toshiro je offline   Reply With Quote
Staro 19.05.2020., 12:11   #7793
JC Denton
dr. sc. tech. dipl. ing.
Moj komp
 
JC Denton's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2003
Lokacija: Rijeka-Opatija
Postovi: 3,130
Citiraj:
Autor Manuel Calavera Pregled postova
Neće ljudi toliko zamjeriti potrošnju kad će biti najbrži gamerski cpu...
Najbrzi gamerski CPU dok AMD ne izda Matisse2 refresh i Zen3 ili dok se u igre ne uvuce masivniji paralelizam? Msm da ce samo najzagriženiji fanboysi to tako gledat, pogotovo s obzirom na to da ce bit teska grijalica... pa meni je FX8350 po ljeti isao na zivce koliko je grijao prostoriju (ajd, zimi je bio dobar), ne daj Bog da sam kupio FX9590 ili nesto takvo... a platio sam ga vrlo malo...
JC Denton je offline   Reply With Quote
Staro 19.05.2020., 12:51   #7794
lobo64
Premium
Moj komp
 
lobo64's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: zagreb
Postovi: 1,328
Citiraj:
Autor toshiro Pregled postova
B550 ploča i 3300X mi se čine kao best buy u ovom trenutku. Čini mi se da se isplati.
B450 ploča i 2700 se meni čine best buy u ovom trenutku...
__________________
Dabogda ti Chris Bangle radio facelift.
lobo64 je offline   Reply With Quote
Staro 19.05.2020., 13:41   #7795
Disco
Prvoklasni Krkan
Moj komp
 
Disco's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 4,435
Citiraj:
Autor The Exiled Pregled postova
Da, nekad je bilo Sapphire modela, 890GX i slični, ali ne znam kak je to završilo, tj. zbog čega ih više nema. Kaj se ciganluka tiče, i to stoji, veliki igrači imaju AMD u ponudi samo zato, jer se AMD sad prodaje, pa su i ti nofci dobri, mada vrlo vjerojatno samo čekaju da Intel iskešira ona marketinška sreCtva, pa da ne moraju ni razmišljati o AMD-u. I kaj je GN Steve pričal, ciljano su zajebali prve AM4 ploče, jer im nije bilo ni na kraj pameti napraviti solidne ploče za AMD, a sad ih moraju, jer je AMD uzel dio kolača, a ovi vole zarađivati na sve moguće načine.
Iako me BK kako mi HW izgleda, moram priznat jedne od lijepših ploča i to bez ikakvih svijetlećih govnarija, plastičnih pušaka, metaka i ostalog posvuda:



__________________
Slobodno me dodajte na PSN
Disco je offline   Reply With Quote
Staro 19.05.2020., 16:16   #7796
lobo64
Premium
Moj komp
 
lobo64's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: zagreb
Postovi: 1,328
Đe ih samo iskopa...

Al da su zgodne, jesu vala...

I već onda su znali kako trebaju napravit VRM hladnjake.
__________________
Dabogda ti Chris Bangle radio facelift.
lobo64 je offline   Reply With Quote
Staro 19.05.2020., 16:22   #7797
Strider
Nuclear Experiment
Moj komp
 
Strider's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 619

AMD Backtracks: B450, X470 Motherboards WILL Now Support Zen 3!
__________________
For everything you gain,
You lose something else
.

Strider je offline   Reply With Quote
Staro 19.05.2020., 16:30   #7798
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Citiraj:
Autor JC Denton Pregled postova
Najbrzi gamerski CPU dok AMD ne izda Matisse2 refresh i Zen3 ili dok se u igre ne uvuce masivniji paralelizam?
Teško je reći, ali ako ovaj intelov refresh dovede overclocke do 5.2ghz-5.4ghz ostat će najbrži

E sad zen3 bi sa IPC pomakom mogao promjeniti priču, no nije sve u performansama, neki enginei su jednostavno optimizirani za intel, no AMD bi možda čak i to mogao "bruteforceati" sa IPC. No onda bi intel trebao izbaciti i rocket lake koji bi trebao zadržati 14nm clockove + napokon nekakav IPC napredak (po priči), tako da je teško reći kakav će biti vs zen3. Možda se otegne da se pola vremena natječe sa zen3 na tržištu, a pola sa zen4
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 19.05.2020., 17:01   #7799
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Citiraj:
Autor Strider Pregled postova

AMD Backtracks: B450, X470 Motherboards WILL Now Support Zen 3!
Veoma sam iznenadjen i povredjen

Mi sa 300 čipsetom naravno smrdimo

Al nesekiram se za zen3 support, nisam ni prije, a kamoli sad kad je potvrđen za 400 čipset. Misle da smo glupavi, pa 400 čipseti su rebrand 300 čispeta, imaju isto BIOS memorije...
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 19.05.2020., 17:03   #7800
Mladenxy
Premium
Moj komp
 
Mladenxy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,970
Eto, valjda bu se ova velika drama sad malo stišala.
Mladenxy je offline   Reply With Quote
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na