Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Software > Web dizajn, programiranje i ostalo
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 08.07.2019., 14:59   #61
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,112
Nemoj mreže, govori ti netko s par godina iskustva u mrežama.

Em je stresno, em nema toliko para koliko u drugim IT branšama, em trebaš pun k... vremena da pohvataš neke stvari.

1:2 čak 1:3 su ti odnosi plaća mrežaša i devova/programera.
Mommistake je offline   Reply With Quote
Staro 10.07.2019., 12:07   #62
Eye of Truth
Registered User
 
Eye of Truth's Avatar
 
Datum registracije: May 2019
Lokacija: Slavonski Brod
Postovi: 58
Citiraj:
Autor nhooyd Pregled postova
Hvala na odgovoru, gledam si baš benefite odjebavanja zivota preko tjedna (vikendom sigurno imam 5-6 sati za odvojit za sve). Ili malo zaglaviti par godina ili do kraja zivota trpat se po firmama, računovodstvima, radit od 8 do 4 etc etc, ja se evo, nakon godinu dana zelim objesit lagano pa ozbiljno razmisljam da promjenim karijeru.

Iako sam isto razmisljao o raznim tecajevima za mreze i slicno, nisam se jos udlucio, gledam samo kako bi se makao što brze od ovog svega (iako sam ja mozda malo "zaluđen" koliko imam poznanika po IT firmama jer sam strasno zavidan kada cujem da netko radi od doma, da ima te fun evente na poslu i ne radi sa ljudima od 50 godina - imam 27).

Nista, vrijeme da odem na udemy i otvorim tecaj konacno.
Dobar je Python, pogotovo za ulazak u svijet programiranja. Osim toga zastupljen u svakakvim tipovima aplikacija bilo to Web, Desktop, AI i sl. pa se onda s vremenom usmjeravaš na ono što ti se najviše sviđa ili što ti je najisplativije. Osim udemija imas i pluralsight, codecademy, pa čak i DataCamp koji je orijentiran možda više na AI, al ima zgodan tečaj za uvod u python.

Sam jezik je u konačnici nebitan i nećeš sigurno na kraju ostat na jednom tj. danas je to praktički nemoguće. Bitno je svladat koncepte i shvatit kako šta funkcionira i to je ono što ti iskustvo i godine rada donose i što ovdje kolege spominju.
Eye of Truth je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 14.07.2019., 00:59   #63
hash
Premium
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: zg
Postovi: 1,431
Citiraj:
Autor vcendaki Pregled postova
kolega hash je spomenuo "kvalitetne tečajeve" šta preporučuješ ?
Sori, ja sam ti samouk pa nemam bas tolko iskustva sa skolama. Na zalost, ovaj dio foruma nije toliko posjecen pa bas i nema preporuka ali vjerojatno niti sa jednom od razvikanijih skola neces fulati.

Zasto ti onda preporucujem tecaj? Jer sam sam toliko vremena izgubio na nekim trivijalnostima koje sam preskakao jer ni nisam znao da postoje, a nisu mi trebale na pocetku.
Iz ove prespektive bi rekao da sam bio glup (i tanak s lovom) sto si nisam uplatio nesto. Za pocetak kreni sam s bilo cime, paralelno googlaj i raspitaj se kod frendova, i samo kreni. Ali vjeruj mi, puno je "lakse" kada iskesiras i moras doci negdje nakon posla, nego od doma sam. Pogotovo ako nisi taj mindset.
Citiraj:
Autor nhooyd Pregled postova
gledam si baš benefite odjebavanja zivota preko tjedna (vikendom sigurno imam 5-6 sati za odvojit za sve). Ili malo zaglaviti par godina ili do kraja zivota trpat se po firmama, računovodstvima, radit od 8 do 4 etc etc, ja se evo, nakon godinu dana zelim objesit lagano pa ozbiljno razmisljam da promjenim karijeru.
Sve si rekao.
Jel ti bitnije pogledat film/seriju, kenjat o stanju u drzavi na pivi, ili ces radije doma kodirat i ulagat u svoju buducnost par godina? Pa onda biti 10-20 godina na miru? A ako odigras kako treba i uz malo srece ili ako nastavis tim tempom, onda i do penzije.
Samo zaboravi ono "sutra cu", "navecer cu" i slicno. Sad ces ili neces.
hash je offline   Reply With Quote
Staro 14.07.2019., 15:13   #64
Elven
Premium
Moj komp
 
Elven's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2002
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,721
Citiraj:
Autor nhooyd Pregled postova
Hvala na odgovoru, gledam si baš benefite odjebavanja zivota preko tjedna (vikendom sigurno imam 5-6 sati za odvojit za sve). Ili malo zaglaviti par godina ili do kraja zivota trpat se po firmama, računovodstvima, radit od 8 do 4 etc etc, ja se evo, nakon godinu dana zelim objesit lagano pa ozbiljno razmisljam da promjenim karijeru.

Iako sam isto razmisljao o raznim tecajevima za mreze i slicno, nisam se jos udlucio, gledam samo kako bi se makao što brze od ovog svega (iako sam ja mozda malo "zaluđen" koliko imam poznanika po IT firmama jer sam strasno zavidan kada cujem da netko radi od doma, da ima te fun evente na poslu i ne radi sa ljudima od 50 godina - imam 27).

Nista, vrijeme da odem na udemy i otvorim tecaj konacno.
Udemy je sranje i kradu content.
Uplati 30 dolara za Pluralsight.

Odjebi privatni zivot vecinu dana, ustedit ces novaca i zdravlja (ne moras pit pivu svaki dan vise i pricat o jedno te istim temama).
Bavinse sportom, trci, nogomet, kosarka ili samo hodaj puno. Barem 8000 koraka dnevno, probaj preko 10.

Tjelovjezba ce ti pomoci da ti mozak ostane sharp, da te ne hvata depra od smanjenog privatnog zivota.

I dalje odi na pivu s frendovima, samo rjedje. Svakako bar jednom mjesecno van za vikend, ako ne i dvaput. Ali ne bas svaki vikend, jer ti treba nedjelja da se odmoris i napunis baterije.

Napravi barem jednu demo aplikaciju u pythonu i pocni se javljati na poslove za pocetnike bez iskustva. Da se maknes sto prije iz okoline koja te unistava.

I... Good luck
Elven je offline   Reply With Quote
Staro 14.07.2019., 15:46   #65
Omega 3
Registered User
 
Datum registracije: Oct 2017
Lokacija: Hrvatska
Postovi: 119
Slažem se s tim da je python dosta jednostavniji za naučiti od drugih jezika, no šta nije bolje učiti jezike tipa java, c#, javascript ( u kombinaciji s html i css) zbog ponude poslova? Koliko se python uopće traži kod nas? Ono malo što se traži uvjeti su završen fax jer se radi u machine learning i sličim stvarima koji zahtjevaju dobar fax, snažnu matematičku podlogu.
Omega 3 je offline   Reply With Quote
Staro 15.07.2019., 11:42   #66
Eye of Truth
Registered User
 
Eye of Truth's Avatar
 
Datum registracije: May 2019
Lokacija: Slavonski Brod
Postovi: 58
Citiraj:
Autor Omega 3 Pregled postova
Slažem se s tim da je python dosta jednostavniji za naučiti od drugih jezika, no šta nije bolje učiti jezike tipa java, c#, javascript ( u kombinaciji s html i css) zbog ponude poslova? Koliko se python uopće traži kod nas? Ono malo što se traži uvjeti su završen fax jer se radi u machine learning i sličim stvarima koji zahtjevaju dobar fax, snažnu matematičku podlogu.
Istina da su C#, Java, Javascript i njegovi framework-ci zastupljeniji, pogotovo na našem tržištu međutim learning curve ilitiga krivulja učenja je puno manja(kraća) kod pythona i zato je popularan za početnike jer zahtjeva manje vremena da se neke stvari usvoje.

Po mom iskustvu sa početnicima koji su barem dolazili raditi u firmu gdje i ja radim, nije problem jezik već općenito razumjevanje što sve treba raditi. Primjerice oni koji uče za web backend, više se gube na stvarima tipa razumjevanje http protokola, mikro/rest servisa, rad sa bazom. Kad im to sve onda daš da usvoje kroz neki objektno-orijentirani jezik tipa C#, Javu entuzijazam naglo pada jer se ljudima teško snaći s toliko novih stvari i onda većinom dolazi do odustajanja.

Python s druge strane je u početku lakše svladat(na sintaksu mislim), a samu implementaciju nekog koncepta tipa mikroservisa je lakše shvatiti kroz njega nego C#/Javu.
Eye of Truth je offline   Reply With Quote
Staro 15.07.2019., 19:20   #67
Omega 3
Registered User
 
Datum registracije: Oct 2017
Lokacija: Hrvatska
Postovi: 119
Ionako će morati puno vremena potrošiti pa bolje da odmah potroše vrijeme na neki jezik koji je zastupljeniji i s kojim će se zaposliti, a dodatan plus je što učenjem c# i jave će lako prelaziti na druge jezike, malo se više namučiti na početku no prije će doći do prvog posla. Programiranje nije lagano i to trebaju znati odmah na početku, a hvala bogu postoji brdo tutorijala prilagođeni za sve tipove osoba. Uz pravi tutorijal svaki jezik se da lijepo naučiti, problem je što se većina drži istih tutorijala, a ne paše svakom sve, meni više pašu video tutorijali, a nekome knjige. Ima tako dobrih tutorijala gdje će nekome biti lakše učiti tu glomaznu javu nego npr python, važno je prolistati google, forume, reddit i naći sebi idealan.
Omega 3 je offline   Reply With Quote
Staro 16.07.2019., 12:32   #68
Eye of Truth
Registered User
 
Eye of Truth's Avatar
 
Datum registracije: May 2019
Lokacija: Slavonski Brod
Postovi: 58
Citiraj:
Autor Omega 3 Pregled postova
Ionako će morati puno vremena potrošiti pa bolje da odmah potroše vrijeme na neki jezik koji je zastupljeniji i s kojim će se zaposliti, a dodatan plus je što učenjem c# i jave će lako prelaziti na druge jezike, malo se više namučiti na početku no prije će doći do prvog posla. Programiranje nije lagano i to trebaju znati odmah na početku, a hvala bogu postoji brdo tutorijala prilagođeni za sve tipove osoba. Uz pravi tutorijal svaki jezik se da lijepo naučiti, problem je što se većina drži istih tutorijala, a ne paše svakom sve, meni više pašu video tutorijali, a nekome knjige. Ima tako dobrih tutorijala gdje će nekome biti lakše učiti tu glomaznu javu nego npr python, važno je prolistati google, forume, reddit i naći sebi idealan.
Slažem se ja sa svime što si napisao, samo po meni je motivacija glavna stvar, a na nju kod programiranja utječu najviše rezultati tvog rada - učenja. Te rezultate će većina ljudi dobit prije kroz python nego neki OO jezik tipa Java/C# i samim time će se lakše tjerat dalje.

Daleko od toga da nije dobro učit Javu/C# (i sam radim većinu vremena s njima), al to su ipak jezici koji su veći i kompliciraniji zalogaj u startu i tu se ljudi znaju gubit, a samim time u konačnici i odustajat.
Eye of Truth je offline   Reply With Quote
Staro 24.07.2019., 12:42   #69
nhooyd
Premium
 
nhooyd's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2019
Lokacija: Zg
Postovi: 51
Citiraj:
Autor Elven Pregled postova
Udemy je sranje i kradu content.
Uplati 30 dolara za Pluralsight.

Odjebi privatni zivot vecinu dana, ustedit ces novaca i zdravlja (ne moras pit pivu svaki dan vise i pricat o jedno te istim temama).
Bavinse sportom, trci, nogomet, kosarka ili samo hodaj puno. Barem 8000 koraka dnevno, probaj preko 10.

Tjelovjezba ce ti pomoci da ti mozak ostane sharp, da te ne hvata depra od smanjenog privatnog zivota.

I dalje odi na pivu s frendovima, samo rjedje. Svakako bar jednom mjesecno van za vikend, ako ne i dvaput. Ali ne bas svaki vikend, jer ti treba nedjelja da se odmoris i napunis baterije.

Napravi barem jednu demo aplikaciju u pythonu i pocni se javljati na poslove za pocetnike bez iskustva. Da se maknes sto prije iz okoline koja te unistava.

I... Good luck
Uh hvala na savjetima, nisam baš gledao topic otkako sam dusu istreso.

Eto barem mogu reci, ne pijem pivo, ne idem baš na kave od par sati, svaki dan trčim i idem par x tjedno u teretanu, mislim da sam tu ok.

Vidis, ovo je isto meni malo problem, na netu ima xyz savjeta, ne ovo, ovo ne ovo nego ono.

Ne znam ni zašto Python gledam, čuo sam da je najlakši za početi, iako od mojih poznanika ovi što se bave PHP-om mi se čini da imaju najzanimljivije poslove.
nhooyd je offline   Reply With Quote
Staro 05.03.2020., 15:37   #70
segregator
Propali Amigaš
Moj komp
 
segregator's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Nin
Postovi: 6,959
Ima li neki dobar GUI builder koji podržava i python? Gledao sam Glade, ali razmazio me Powerbuilder još prije skoro 30 godina, i htio bi nešto takvo, da 95% stvari odrađujem mišom...Glade mi zasad izgleda najbolje, ali i dalje previše korištenja tipkovnice...pa wtf, zar u 2020-oj moram upisivati širinu i visinu objekata umjesto da ih razvučem mišom
segregator je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 30.03.2020., 21:45   #71
newyxX
Mlatimudan
Moj komp
 
newyxX's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2011
Lokacija: Zadar(ST)
Postovi: 417
Scholarships for Students Affected by COVID-19

Citiraj:
Codecademy teaches millions of learners web development, mobile development, and data science skills. In the wake of school closures due to COVID-19, we’re offering 10,000 scholarships to Codecademy Pro for free to high school and college students across the world for the rest of the school year. Those students get access to the same features that every Codecademy Pro learner does: roadmaps to figure out what to learn, thousands of hours of courses and projects to learn programming and data science, and a community of supportive peers.
Ne vezano uz gornju stvar...
Druga sam godina faksa "Informatika - PMF ST" i trenutno se nalazim u limbu sto se tice opredjeljenja za blizu buducnost.
U principu imam viska vremena otkad je pogodila korona, te bih htio prijevremeno zakoraciti u kolegije koje cu imat na 3. godini i ako bog da pronaci konkretnu zanimaciju u specijalizacijama koje nude, pa bi volio cuti ako bi itko mogao iz osobnog iskustva komentirati stanje na hrvatskom trzistu(ne vezano za koronu) sto se tice Web developmenta ili Data science bransi jer o tome slusam zadnjih godina konstantno i nekako su mi one jedine zanimljive trenutacno.
Razlog zasto sam postao u Python temu jest zato sto realno Python znam najbolje i tu imam odlican headstart, a navodno kako citam relevantan je u oba podrucja.
Hvala!
newyxX je offline   Reply With Quote
Staro 30.03.2020., 23:15   #72
prileee
laser
Moj komp
 
prileee's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2009
Lokacija: Split
Postovi: 2,273
Python - kako početi?

Po meni ako te vec zanima data science je bolji izbor. Web developera ima ko govana.

Nemoj me krivo shvatit ne mislim da je webdev los.

Sent from my iPhone using Tapatalk
__________________
prileee je offline   Reply With Quote
Staro 19.01.2022., 22:08   #73
igor1
Registered User
 
igor1's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2021
Lokacija: Zagreb
Postovi: 23
Citiraj:
Autor segregator Pregled postova
Ima li neki dobar GUI builder koji podržava i python? Gledao sam Glade, ali razmazio me Powerbuilder još prije skoro 30 godina, i htio bi nešto takvo, da 95% stvari odrađujem mišom...Glade mi zasad izgleda najbolje, ali i dalje previše korištenja tipkovnice...pa wtf, zar u 2020-oj moram upisivati širinu i visinu objekata umjesto da ih razvučem mišom



PyQt5 designer - jedini koji može napraviti izgled na koji si navikao, s dovoljno opcija i kustomizacija


igor1 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na