Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > ISP
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 22.11.2023., 15:05   #2161
tehno_vito
Registered User
 
Datum registracije: Nov 2022
Lokacija: Zagreb
Postovi: 17
Ni prvo ni drugo ni trece.

Do prije godinu dana je lease bio 4 dana, međutim A1 forsira renew tocno nakon 2 dana, onda su to bili promjenili na 2 dana(force nakon 1 dan), i sada prije par tjedana su opet vratili na 4 dana(force nakon 2 dana).

Pošto imam svoji ONT u bridgeu na MikroTik sve mi je u logovima pa vidim timestempove
tehno_vito je offline   Reply With Quote
Staro 22.11.2023., 15:07   #2162
tehno_vito
Registered User
 
Datum registracije: Nov 2022
Lokacija: Zagreb
Postovi: 17
Btw. danas sam testirao UF-Instant, ako pratite ove upute

https://github.com/stich86/UF-Instant-Mod

Sve radi kako treba

Dodatno:
https://github.com/Anime4000/RTL960x

Zadnje izmijenjeno od: tehno_vito. 22.11.2023. u 15:09. Razlog: dodan link
tehno_vito je offline   Reply With Quote
Staro 22.11.2023., 15:10   #2163
robimarko-bug
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2013
Lokacija: Tenja(Osijek)
Postovi: 1,071
Citiraj:
Autor tehno_vito Pregled postova
Btw. danas sam testirao UF-Instant, ako pratite ove upute

https://github.com/stich86/UF-Instant-Mod

Sve radi kako treba

Dodatno:
https://github.com/Anime4000/RTL960x
Radi li IGMP i njegova konfiguracija kako spada?
robimarko-bug je offline   Reply With Quote
Staro 23.11.2023., 21:59   #2164
tehno_vito
Registered User
 
Datum registracije: Nov 2022
Lokacija: Zagreb
Postovi: 17
Citiraj:
Autor robimarko-bug Pregled postova
Radi li IGMP i njegova konfiguracija kako spada?
Normalno da radi, IGMP je na layer 3, što znaci da SFP ONT nema veze sa IGMPom, nego je MikroTik zadužen za to, što je uz jedan Google search odmah jasno da ima support za IGMP
tehno_vito je offline   Reply With Quote
Staro 23.11.2023., 22:06   #2165
robimarko-bug
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2013
Lokacija: Tenja(Osijek)
Postovi: 1,071
Da je bar tako, jer imam dva UF Nano G-a skoro nekorištena jer IPTV neradi preko njih.
A neradi jer im IGMP snooping neradi, niti konfiguracija istog preko OMCI tablica tako da ne pitam bezveze jer sam isprobao više SFP GPON ONT-ova dok nisam našao koji ima ispravno implementiran IGMP snooping.
robimarko-bug je offline   Reply With Quote
Staro 25.11.2023., 20:05   #2166
zolakt
Registered User
 
Datum registracije: Mar 2019
Lokacija: Kutina
Postovi: 11
@robimarko-bug @blagus @karlo666 ili bilo tko

Zahvaljujući vašim postovima ovdje, uspio sam se nakačiti na optiku sa vlastitom opremom. Tako da, veliko hvala svima.

Imam MikroTik RB4011 i Zyxel SFP modul ukopčan u njega.
Pratio sam upute ovdje s foruma i linkova koji se ovdje spominju. Nisam imao većih problema. Promijenio sam serial kroz ssh, password kroz gui. Zyxel mi pokazuje status O5, što pretpostavljam da je ok. Na Mikrotiku sam napravio interface VLAN 60, i na njega nakačio DHCP klijent.

Ali, imam jedan problem. Nešto kao da mi limitira vezu na 100Mbps, speedtest je 90ak. Probavao sam prije na njihovom Huaweiu (doduše s moba samo), išlo je preko 200Mbps. Nisam siguran u čemu je problem Zyxelu ili Mikrotiku, niti imam ideje od kuda krenuti...

Osim ovoga što sam naveo (promjena seriala i passworda) nisam ništa drugo mijenjao na Zyxelu. Da li sam možda trebao postaviti ovaj Speed LAN Mode, što se spominje ovdje? https://github.com/hack-gpon/hack-gp...speed-lan-mode

Znam da je teško ovako napamet skužiti problem, ali možda netko ima ideju, ili me uputiti od kuda i kako da krenem tražiti.

EDIT: Još bizarnije, kada vrtim speedtest na mobu ne ide iznad 10Mbps. Doduše mob je na drugom VLANu, ali prije nisam imao tih problema (s LTE routerom u bridgeu). Čini mi se da prije problem u MikroTiku nego u Zyxelu, ali nemam pojma od kuda da krenem

EDIT2: Bizarluk se nastavlja. Napravio sam upgrade RouterOSa. Pokrenem speedtest na kompu, 325/125Mbps! Odlično, pokrenem na mobu, 30/40Mbps (kako koji put, kako na kojem VLANu). Pokrenem opet na kompu nakon par minuta, opet sam na 90Mbps. Još sam više izgubljen nego prije. I daje sumnjam na MikroTik. Imam dosta složenu konfiguraciju, a nije baš da sam pretjerano vješt u tome. Da li je netko možda zainteresiran da mi pregleda konfiguraciju Mikrotika (screenshare ili pošaljem export svega ili oboje), uz naknadu naravno?

EDIT3: Sorry ako sam dosadan, postam sve što nađem, kako bi bilo lakše detektirati problem. 100Mbps limit na kompu sam možda djelomično skužio. Auto negotiation ga je postavio na 100Mbps na tom portu. Iz kojeg razloga, ne znam. Kablovi su mi svi cat6, tako da to ne bi trebao biti problem. Ali mi ovaj kabel ide prvo u utp utičnicu u zidu, pa onda dalje drugi kabel u komp. Trenutno sumnjam na tu utičnicu, iako bi i ona trebala biti cat6. Probat cu s drugim kablom direktno spojit. Za mob i dalje nemam objašnjenja. Imam 3 routera sve skupa i CAPsMAN. Auto negotiaton između njih je 1Gbps, tako da to ne bi trebao biti problem. Možda je nešto u CAPsMANu krivo postavljeno, pa limitira, iako je čudno da je tako mala brzina. Probavam i ping speed direktno iz RouterOSa na 8.8.8.8, malo se čudno ponaša, ode na 100-150, pa padne na 2-3, i tako cijelo vrijeme, do 200 nije došao

EDIT4: Ok, komp je riješen. Nije do utičnice. Ne znam iz kojeg razloga auto negotiation to krivo ispregovara. Stavio sam mu sada ručno za taj port da radi advertise samo za 1000M full. Sad ga ispregovara na 1Gbps. Speed test na kompu 325/145Mbps, odlično! Još samo da ovaj wifi prokljuvim i to je to. Btw. ponuda/molba za nekoga da pregleda MikroTik config i dalje stoji. Napipavam to naveliko, bio bi puno mirniji da to pregleda netko tko zna što radi

Zadnje izmijenjeno od: zolakt. 25.11.2023. u 22:44.
zolakt je offline   Reply With Quote
Staro 26.11.2023., 11:15   #2167
robimarko-bug
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2013
Lokacija: Tenja(Osijek)
Postovi: 1,071
Provjeri CPU usage.

I provjeri na sto ti se autoneg-ao RB4011 za SFP?

Meni je SFP u CRS328 tako da neznam radi li SFP slot na RB4011 pouzdano s GPON-om jer je full osjetljiv sto supporta

Sent from my NE2213 using Tapatalk
robimarko-bug je offline   Reply With Quote
Staro 27.11.2023., 09:26   #2168
zolakt
Registered User
 
Datum registracije: Mar 2019
Lokacija: Kutina
Postovi: 11
Citiraj:
Autor robimarko-bug Pregled postova
Provjeri CPU usage.

I provjeri na sto ti se autoneg-ao RB4011 za SFP?

Meni je SFP u CRS328 tako da neznam radi li SFP slot na RB4011 pouzdano s GPON-om jer je full osjetljiv sto supporta

Sent from my NE2213 using Tapatalk
Provjerit ću CPU, iako sumnjam da je to. Žičano mi sada sve ok radi, stabilnih 320-350Mbps na svim VLANovima. Wifi je jedino problem. Za sada sumnjam da nije za wifi ispregovarao neki stari standard (a, b, n, g, ci... ne znam više koji je koji, moram malo to proučiti).

Autonegotiation između RB4011 i SFP je 1Gbps. Taj dio bi isto trebao biti ok, pošto žičano radi sve ok. SFP support za RB bi isto isključio, pošto radi, i to dosta stabilno koliko sam za sada primijetio.

Tako da, ili je wifi standard, ili je cpu kako kažeš (iako bi onda očekivao i da žičano šteka). Nemam trenutno ideju za nešto treće.

Znam da Wifi signal na RB nije baš bajan (koliko se sjećam da sam čitao da je na CAPovima puno bolji, pa čak i na hAPovima), ali svejedno, ni kad stanem kraj routera ne ide ništa brže. Imam i 2 hAPa spojena na RB, i CAPsMAN poštiman za sva 3, tako da ću i to još isprobati. Disableati wifi na RB i mjerit kraj jednog od hAPova. Nije ni do moba, pošto sam probavao prvo s njihovim Huaweiom i išlo je oko 200Mpbs na mobu.

U krajnjem slučaju, mogu i s ovime živjeti. Na LTE mi je tih 30-40Mbps bio max, tako da nisam realno ništa izgubio, a žičano mi je sad 10x brže. Sve što mi je bitno je tako i tako žicom spojeno. Ali svejedno, sigurno se i to da nekako riješiti, pa mi je blesavo odustati

EDIT: Mislim da nije CPU. Ne znam da li ima neki bolji način za to provjeriti. Idem na Tools->Profile, pa on tamo mjeri sve i svašta, uključujući CPU. Ali sve je skroz nisko 0-5%. Kada sve skupa pozbrajam nije ni 10%

Zadnje izmijenjeno od: zolakt. 27.11.2023. u 10:01.
zolakt je offline   Reply With Quote
Staro 27.11.2023., 11:05   #2169
Zero Cool ZG
Premium
 
Datum registracije: Aug 2021
Lokacija: ZG
Postovi: 226
Koliko plaćate optiku Mega Net 300 Mbit?


Poslano sa mog Pixel 7 koristeći Tapatalk
Zero Cool ZG je offline   Reply With Quote
Staro 27.11.2023., 11:11   #2170
mamutarka
ODUZIMAM VAM RIJEČ
Moj komp
 
mamutarka's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 12,460
24,90
__________________
mamutarka je offline   Reply With Quote
Staro 27.11.2023., 14:34   #2171
telefunken
Premium
 
telefunken's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2015
Lokacija: Zagreb
Postovi: 610
1. Da li se za gledanje TV paketa na A1 dobije njihov TV box? Da li postoji možda kao CL modul?


2. Je li kome A1 optički ruter stavljen u bridge mod rada? Negdje sma čitao da to više ne žele učiniti na zahtjev a htio bih ubost svoj ruter pa da nemam dva...
__________________
Pošten trgovac
Trgovine: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
telefunken je offline   Reply With Quote
Staro 27.11.2023., 15:28   #2172
zolakt
Registered User
 
Datum registracije: Mar 2019
Lokacija: Kutina
Postovi: 11
Citiraj:
Autor telefunken Pregled postova
2. Je li kome A1 optički ruter stavljen u bridge mod rada? Negdje sma čitao da to više ne žele učiniti na zahtjev a htio bih ubost svoj ruter pa da nemam dva...
Bridge eventualno daju gdje idu preko HT infrastrukture, iako koliko su oni nesposobni, pitanje da li i to. Gdje idu preko svoje infrastrukture, ne daju, pa da ne znam što napraviš. Jer oni "nemaju programsku podršku za to", odnosno nemaju UI u kojem oni mogu remote kliknut da router promjeni mode.

Izbaciti njihov router kompletno, tvrde da je nemoguće, iako sam evo prije 2 dana to složio. Da ih sada nazovem i kažem im da sam složio, oni bi i dalje valjda tvrdili da je nemoguće. Može se, ali trebaš imati dobru odgovarajuću vlastitu opremu (svoj ONT i svoj router s VLAN fileringom). Prati upute ovdje na forumu. robimarko-bug, blagus i karlo666 su sve objasnili (sorry ako sam nekoga izostavio). Ja sam uglavnom pratio upute od robimarko-bug jer imamo istu opremu. Karlo ima odličnu temu ovdje sa svim postavkama i kompatibilnom opremom.

Ako ideš na tu egzibiciju, nemoj trošit živce na njihovu tehničku službu. To je žalosno nesposobno. Dvije suvisle rečenice ne mogu sastavit. Sve što trebaš imaš tu na forumu

Zadnje izmijenjeno od: zolakt. 27.11.2023. u 15:38.
zolakt je offline   Reply With Quote
Staro 27.11.2023., 15:54   #2173
Daten
Premium
Moj komp
 
Daten's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 394
Citiraj:
Autor telefunken Pregled postova
1. Da li se za gledanje TV paketa na A1 dobije njihov TV box? Da li postoji možda kao CL modul?


2. Je li kome A1 optički ruter stavljen u bridge mod rada? Negdje sma čitao da to više ne žele učiniti na zahtjev a htio bih ubost svoj ruter pa da nemam dva...

Čitam svako malo o tom prebacivanju routera od ISP-a u bridge mode i nije mi jasno zašto to svi tražite?

Šta se dobije kad se ISP router prebaci u Bridge mode?

Recimo ja sam trenutno na Iskon optici 300Mbit dok čekam A1 2Gbit optiku.

Iskonov router je na default postavkama samo sam na njemu izgasio wifi, iza njega je Mikrotik RB2011 koji odrađuje DHCP i bandwith control.

Ako Iskon remotely resetira router opet bi trebao imati internet na Mikrotiku.

Šta bi ja dobio sada da mi Iskon router prebaci u Bridge?
__________________

Daten je offline   Reply With Quote
Staro 27.11.2023., 16:03   #2174
zolakt
Registered User
 
Datum registracije: Mar 2019
Lokacija: Kutina
Postovi: 11
Citiraj:
Autor Daten Pregled postova
Čitam svako malo o tom prebacivanju routera od ISP-a u bridge mode i nije mi jasno zašto to svi tražite?

Šta se dobije kad se ISP router prebaci u Bridge mode?

Recimo ja sam trenutno na Iskon optici 300Mbit dok čekam A1 2Gbit optiku.

Iskonov router je na default postavkama samo sam na njemu izgasio wifi, iza njega je Mikrotik RB2011 koji odrađuje DHCP i bandwith control.

Ako Iskon remotely resetira router opet bi trebao imati internet na Mikrotiku.

Šta bi ja dobio sada da mi Iskon router prebaci u Bridge?
Bez bridgea oba routera rade NAT. Googlaj "double nat". Radi i to nekako, ali je traljavo. Možeš imati problema s VPNom, port forwardingom, sslom itd. U najmanju ruku DNS se zna zblesirati, pa ti otvori UI od njihovog routera kad se pogubi, umjesto urla koji otvaraš. Ili npr google ti malo malo prigovara za security i tjera da klikaš po sličicama. Barem su to simptomi koje sam ja imao s tako spojenim routerima. Ako ideš bez bridgea, onda barem treba DMZ napraviti (imaš upute tu na forumu), iako ni to ne rješava double nat. Dobiješ i to da ti oni više ne mogu ništa resetirati. Ima brdo postova gdje se ljudi žale kako su si složili port forwarding za sve živo, onda se netko "pametan" kod ISPa sjetio klikunut reset, pa ti to lijepo sve obriše. U mom slučaju dobio sam i 50% na brzini (ali to vjerojatno ovisi o opremi), njihov router nije tjerao preko 200, sada imam skoro 350. Ako imaš 2 routera, bridge je jedino rješenje koje nije tehnički lakrdija

Meni samo nije jasno zašto oni svi rade filozofiju od toga. Jednostavni, maknite svoj krnji UI, u kojem nemožeš skoro pa ništa, pa ću si ga sam prebaciti u bridge. Nikad nisam uspio shvatiti zašto je to nešto što oni odrađuju.

Zadnje izmijenjeno od: zolakt. 27.11.2023. u 16:20.
zolakt je offline   Reply With Quote
Staro 27.11.2023., 19:14   #2175
Bono
Uptime 99.99%
Moj komp
 
Bono's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb Croatia
Postovi: 2,477
Citiraj:
Autor Daten Pregled postova
Čitam svako malo o tom prebacivanju routera od ISP-a u bridge mode i nije mi jasno zašto to svi tražite?



Šta se dobije kad se ISP router prebaci u Bridge mode?



Recimo ja sam trenutno na Iskon optici 300Mbit dok čekam A1 2Gbit optiku.



Iskonov router je na default postavkama samo sam na njemu izgasio wifi, iza njega je Mikrotik RB2011 koji odrađuje DHCP i bandwith control.



Ako Iskon remotely resetira router opet bi trebao imati internet na Mikrotiku.



Šta bi ja dobio sada da mi Iskon router prebaci u Bridge?
Ti ne trebas uopce stavljati u bridge mode nego samo izbaci njihov router i spajaj Mikrotika direktno na Internet.


Sent from my SM-S901B using Tapatalk
__________________
“Those who surrender freedom for security will not have, nor do they deserve, either one.”
Bono je offline   Reply With Quote