Forumi
Home Pravila i pomoć Članovi Kalendar Današnji postovi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Audio, Video, Foto
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 30.05.2013., 22:50   #391
Mejzlik
tha pilot
Moj komp
 
Mejzlik's Avatar
 
Datum registracije: May 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 637
Manual focus bi mi dobro dosao u slikanju svog hobi-ja, tj. tu bi mi najbolje odgovarao neki SLR sa hrgom od objektiva, ali to i kosta. Nisam ovog SX-a probao, pa zato se malo raspitujem po forumu, jer mi treba novi fotic.

Na Sony-u H10 mi je flash krepao nakon 13 mjeseci, taman nakon isteka gare, tako da vise nemam povjerenja u Sony kompakte...
__________________
TunaDesigns
Mejzlik je offline   Reply With Quote
Staro 30.05.2013., 22:55   #392
Jole911
Premium
Moj komp
 
Jole911's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Hrvatska-Požega
Postovi: 423
Citiraj:
Autor Mejzlik Pregled postova
Manual focus bi mi dobro dosao u slikanju svog hobi-ja, tj. tu bi mi najbolje odgovarao neki SLR sa hrgom od objektiva, ali to i kosta. Nisam ovog SX-a probao, pa zato se malo raspitujem po forumu, jer mi treba novi fotic.

Na Sony-u H10 mi je flash krepao nakon 13 mjeseci, taman nakon isteka gare, tako da vise nemam povjerenja u Sony kompakte...
Ha onda pogledaj ovaj to bi bilo tak do 2000kn,,Olympus PEN E-PM1
Ja sam to trebao kupit pa mi se nije svidjao ,sad mozda sam se zeznio,,

Nisam nasao crni a bijeli mi nije odgovarao,,

Code:
http://www.usporedi.hr/na-prvi-pogled/olympus-e-pl1

Zadnje izmijenjeno od: Jole911. 30.05.2013. u 23:02.
Jole911 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 30.05.2013., 22:55   #393
skitnica
Debeli gad
 
skitnica's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2010
Lokacija: Makarska
Postovi: 805
[QUOTE=Jole911;2405094]Raw taj aparat ima podrsku ?
Hmm mozda ima vise vrsta ,

nativno nema podrsku za pravi raw ali ima uz CHDK firmware. zato nigdje u specifikacijama neces naci da ima raw podrsku a iz aparata ipak izlaze raw fotografije. koliko je taj raw dobar, to stvarno ne znam jer nemam iskustva s tim.
skitnica je offline   Reply With Quote
Staro 30.05.2013., 22:58   #394
skitnica
Debeli gad
 
skitnica's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2010
Lokacija: Makarska
Postovi: 805
Citiraj:
Autor Jole911 Pregled postova
Ha onda pogledaj ovaj to bi bilo tak do 2000kn,,Olympus PEN E-PM1
Ja sam to trebao kupit pa mi se nije svidjao ,sad mozda sam se zeznio,,
zeznuo si se jedino ako zelis aparat koji radi dobre fotografije.
Inace ne, ovaj tvoj ima ludilo specifikacije
skitnica je offline   Reply With Quote
Staro 30.05.2013., 23:07   #395
Mar
Suit up!
Moj komp
 
Mar's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Šibenik
Postovi: 5,930
XZ-1 je super aparatić, vrhunske slike daje, pogotovo ako ti se da pozabavit sa RAW slikavanjem.

Evo par komada


Dinamički raspon
__________________
"When I get sad, I stop being sad and be awesome instead. True story."
- Barney Stinson
Mar je offline   Reply With Quote
Staro 30.05.2013., 23:33   #396
sasuke_the_king
Premium
Moj komp
 
sasuke_the_king's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: istra
Postovi: 1,016
meni je glavna boljka na xz1 bio kratak zoom. i koma jpeg engine. ali supermacro, f2.5 blenda na tele endu, i oštrina su mu veliki plusevi. ali nije za video, nikako. a i pen radi više nego solidne slike, samo prevelik mi je za everyday nošenje.

sx240hs je mala katica za sve, nije niš extra, ali sa 25-500mm objektivom je univerzalan. chdk samo pojačava pozitivne stvari. fokus je brz, skoro trenutačan.
raw izgledaju ovako:












iso 800 u konobi, bez NR-a


vecinom ga drzim na iso auto jer ne pretjeruje, a max auto iso mu je 800 sta se moze solidno ocistit.
sve slike od gore su prosle lightroom da ne bude zabune. jpg iz aparata ne cuvam.
lightroom ih na exportu resize-a na 3200px, a i to je previše s obzirom na oštrinu objektiva.

i nešto tipa-makro (bolje od tako nije išlo).

Zadnje izmijenjeno od: sasuke_the_king. 30.05.2013. u 23:43.
sasuke_the_king je offline   Reply With Quote
Staro 30.05.2013., 23:59   #397
skitnica
Debeli gad
 
skitnica's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2010
Lokacija: Makarska
Postovi: 805
XZ-1 je ipak visa klasa aparata.

Kad stavljate fotografije na forum kako bi se utvrdile mogucnosti nekog aparata onda linkajte fotografije u punoj rezoluciji bez ikakve obrade i po mogucnosti u losim svjetlosnim uvjetima.
skitnica je offline   Reply With Quote
Staro 31.05.2013., 00:24   #398
Gabre
Lika u mom srcu
Moj komp
 
Gabre's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2004
Lokacija: Canada, Toronto
Postovi: 9,887
http://youtu.be/45yXBFavVno

danas napokon uhvatio malo vremena pa malo probao ručni fokus na starom heliosu i novom fotiću Olympus E-PL3

treba jako puno učiti i prakse za ovakvu vrstu objektiva, za slikati je baš teško

ali i dalje ne kužim kako po netu dobiju onako oštre snimke sa ovim objektivom, mora da neku obradu još rade kasnije...
Gabre je offline   Reply With Quote
Staro 31.05.2013., 00:34   #399
sasuke_the_king
Premium
Moj komp
 
sasuke_the_king's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: istra
Postovi: 1,016
xz1 je sada dosta jeftin i ako ti ne treba veći zoom, ili još veća kvaliteta slika, solidan je izbor. jedino, raw i samo raw.

tu je par sa pena, kraći kit objektiv prve generacije je loš, ali ipak je to sve skupa dosta bolje od kompakata.

neke su više neke manje editirane, ali nema direkt iz aparata.











to je to od mene.
sasuke_the_king je offline   Reply With Quote
Staro 31.05.2013., 17:39   #400
Jole911
Premium
Moj komp
 
Jole911's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Hrvatska-Požega
Postovi: 423
Citiraj:
Autor skitnica Pregled postova
zeznuo si se jedino ako zelis aparat koji radi dobre fotografije.
Inace ne, ovaj tvoj ima ludilo specifikacije
Je je to su Inkijci napravili propagandu ,jer vidim da ih tamo masovno hvale, Ja tu nevidim bas nista od tih reklama i specfikacija i opet naglasavam na trakicu koja pokazuje zoom bezveze neznas nista jer nema brojke samo crta jako sam razočaran sa Nikonom jer sam ga smatrao kao boljim aparatom,
Ovog NIKONaL820 nebi nikom preporucio ,ako ga netko ima nek me nauci kako da slikam s njim ili ja neznam ili je on katastrofa od fotoaparata,namjenjen za Indiju i Afriku i to rularna podrućja gdje nikad nisu vidjeli fotografiju

Ovo za RAW nisam znao hmm zanimljiv je i to fotić

Zadnje izmijenjeno od: Jole911. 31.05.2013. u 17:49.
Jole911 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 01.06.2013., 14:01   #401
skitnica
Debeli gad
 
skitnica's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2010
Lokacija: Makarska
Postovi: 805
ako ti je kakva utjeha, nije Nikon iznimka. Kolega je nedavno kupio neki Olympus UZxx za oko 1600kn. Fotografije su, blago receno - katastrofa. Posto je lovac prilikom izbora modela glavni kriterij mu je bio zum. Pokusao sam mu objasniti da dobar teleobjektiv ekvivalenta 30x kosta minimalno 20 000kn i ako ovdje cijeli aparat kosta 1600, sa nazivno istim zumom, da tu nesto ne stima.

A ne stima to da na fotografiji okinutoj po suncanom danu, sa monopod stativa na tele kraju zuma, ne znas jel pas ili divokoza.
skitnica je offline   Reply With Quote
Staro 01.06.2013., 14:59   #402
Jole911
Premium
Moj komp
 
Jole911's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Hrvatska-Požega
Postovi: 423
Citiraj:
Autor skitnica Pregled postova
ako ti je kakva utjeha, nije Nikon iznimka. Kolega je nedavno kupio neki Olympus UZxx za oko 1600kn. Fotografije su, blago receno - katastrofa. Posto je lovac prilikom izbora modela glavni kriterij mu je bio zum. Pokusao sam mu objasniti da dobar teleobjektiv ekvivalenta 30x kosta minimalno 20 000kn i ako ovdje cijeli aparat kosta 1600, sa nazivno istim zumom, da tu nesto ne stima.

A ne stima to da na fotografiji okinutoj po suncanom danu, sa monopod stativa na tele kraju zuma, ne znas jel pas ili divokoza.
Ha ha upravo tako a tamo promoviraju kako slikaju nesto sto je daleko a mozda 2 metra od aparata ,sad vidim da je to sve izmisljotina zoom 30x ili 50x samo iluzija.... Ma pokusat cu ga prodat jer je novi a ima garanciju potpisanu 2g. pa uzet olimpusa gore navedenog koji nije puno skuplji a vjerujem da ima kvalitetniju fotografiju ..Samo da se opet nezeznem Sad moram pratit dobro tko ima Olympus PEN E-PM1 i kakve slike on moze uslikat
Jole911 je offline   Reply With Quote
Staro 01.06.2013., 15:38   #403
sasuke_the_king
Premium
Moj komp
 
sasuke_the_king's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: istra
Postovi: 1,016
opticki zoom je opticki zoom, nije nikakva "iluzija". 24-720mm je ekvivalentno optickom zoomu od 30x. kvaliteta slike je nesto drugo.

e-pm1, kao i e-pl1 su po pitanju slike slicni (a i po svemu ostalome), ta prva serija ima isti senzor i nikakvih vecih razlika nebi smjelo biti između njih. a kakve slike se mogu dobiti s njim imas u mom gornjem postu.
sasuke_the_king je offline   Reply With Quote
Staro 01.06.2013., 20:44   #404
Jole911
Premium
Moj komp
 
Jole911's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Hrvatska-Požega
Postovi: 423
Najvise mi smeta sto nema pokazatelj zoom a, ima traka i neznas da li je 5 ili 15 opticki ....A kako vidim to imaju i na P modelima isto,,,Mogli bi to rijesit softwerski ali,,,,,,,
Jole911 je offline   Reply With Quote
Staro 01.06.2013., 22:11   #405
Gabre
Lika u mom srcu
Moj komp
 
Gabre's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2004
Lokacija: Canada, Toronto
Postovi: 9,887
kako bi onda s dslrom slikao gdje ručno vrtiš zoom

ili još bolje, sa manualnim objektivom
Gabre je offline   Reply With Quote
Staro 01.06.2013., 22:15   #406
Jole911
Premium
Moj komp
 
Jole911's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Hrvatska-Požega
Postovi: 423
Citiraj:
Autor Gabre Pregled postova
kako bi onda s dslrom slikao gdje ručno vrtiš zoom

ili još bolje, sa manualnim objektivom
To je drugo kad nema 30x opticki,ali ovo samo crta mi je nelogicno da nepokazuje u brojkama ,,
Jole911 je offline   Reply With Quote
Staro 01.06.2013., 22:23   #407
syss
Moderator
Moj komp
 
syss's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 10,805
pa onak... vidiš stvari oko sebe i na ekranu istovremeno, pa možeš pretpostaviti da li je zumirano ili nije ffs.
syss je offline   Reply With Quote
Staro 01.06.2013., 22:51   #408
Jole911
Premium
Moj komp
 
Jole911's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Hrvatska-Požega
Postovi: 423
Citiraj:
Autor syss Pregled postova
pa onak... vidiš stvari oko sebe i na ekranu istovremeno, pa možeš pretpostaviti da li je zumirano ili nije ffs.
Šta se tu vidi dokle je optički i dalje je digitalni,,ma puno losiji aparati imaju brojčani pokazatelj,eto naprimjer Panasonic LZ20 (koji kosta ispod 1000kn)mi je sad bolji od ovog iako po specifikacijama nije ali

Evo od Panasonic LZ20 2. slika fino pise 21x isto kad je i 5x a skoro 1000kn razlika u cijeni..
Taj Panasonic ima čak i bolju stabilizaciju slike,Nikon je brz pri okidanju ali sta mu to vrijedi I sad bi točno rekao kako je CCD bolji od CMOS....Eto nek strućnjaci procjene to je moje misljenje jer imam obadva aparata trenutno...
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Screenshot from.jpg‎
Views:	208
Size:	101.6 kB
ID:	12088   Click image for larger version

Name:	DSCN03636452.JPG‎
Views:	206
Size:	108.7 kB
ID:	12089  

Zadnje izmijenjeno od: Jole911. 01.06.2013. u 23:19.
Jole911 je offline   Reply With Quote
Staro 01.06.2013., 23:23   #409
Forace
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: Petrinja
Postovi: 1,604
Prvo i osnovno dobronamjerni savjet: ugasi u postavkama aparata digitalni zoom.

Taj "digitalni" zum ti je u pravilu lošiji nego da ideš softwerskom obradom dobivat isti efekt.

Drugo: zašto ti je ta brojka bitna? Jel ti ju zapiše u EXIF? Koliko god razmišljao ne mogu doć do zaključka u čemu je poanta brojke zooma? Kužim da su bitni: otvor blente, brzina zatvarača i iso osjetiljivost senzora ali zoom?

S vremenom bi se trebao naviknut na tu crtu isto kao što bi se vjerojatno naviknuo na "hod" manualnog zooma tj. zooma na DSLR.u.

EDIT: na obje slike su ti automatski modovi ako se ne varam, daj ručne da procjenimo koliko informacija ima na ekranu .

EDIT #2: arm toplo se nadam da iz ove dvije slike ne očekuješ neku procjenu. Ili je u planu postavljanje stvarnih slika. Šta se tiče stabilizacije daj podatke o brzini, otvoru blende i iso osjetljivosti jer je stabilizacija relativan pojam za raspravljanje kao i sve bez stvarnih slika sa EXIF podacima .

Zadnje izmijenjeno od: Forace. 01.06.2013. u 23:29.
Forace je offline   Reply With Quote
Staro 01.06.2013., 23:28   #410
syss
Moderator
Moj komp
 
syss's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 10,805
onda čim kupiš fotić stavi max digitalni zoom pa ćeš uvijek znati na čemu si... normalan zoom dodaj samo po potrebi.

syss je offline   Reply With Quote
Staro 01.06.2013., 23:37   #411
Gabre
Lika u mom srcu
Moj komp
 
Gabre's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2004
Lokacija: Canada, Toronto
Postovi: 9,887
daj objasni zašto ti treba pisati?

pa fotografiraš po onome što vidiš, a ne po broju zooma? ne shvaćam. zoomaš koliko ti treba, a jel to 4x ili 12x apsolutno sporedno i nebitno za kadar
Gabre je offline   Reply With Quote
Staro 01.06.2013., 23:41   #412
Forace
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: Petrinja
Postovi: 1,604
Citiraj:
Autor syss Pregled postova
onda čim kupiš fotić stavi max digitalni zoom pa ćeš uvijek znati na čemu si... normalan zoom dodaj samo po potrebi.

Aha, misliš ako mu je nešto preblizu da samo malo odzumira, al može se i fzički pokušat udaljit od objekta, trebalo bi imat isti efekt (po kadar)
Forace je offline   Reply With Quote
Staro 01.06.2013., 23:45   #413
Jole911
Premium
Moj komp
 
Jole911's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Hrvatska-Požega
Postovi: 423
Nemoze se iskljucit digitalni zoom jer nema te opcije u postavkama , MINUS.Čini se da nema rucne postavke sve je samo nekako automatski ,,jos jedan minus -

















Još slika iz MENUa










Još dodao slika







Eto tko odgonetne kako to ustelat placam pivo i kavu ili sam poludio od tih aparata


Zadnje izmijenjeno od: Jole911. 02.06.2013. u 01:21.
Jole911 je offline   Reply With Quote
Staro 02.06.2013., 01:13   #414
Forace
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: Petrinja
Postovi: 1,604
Jesi li pročitao manual koji je došao uz njega? Pri kraju su ti reference na opcije - korisna stvar. Jedino što ti aparat nema su ručne postavke, znači onaj P ili M mode. Sve ostslo izgleda da ima, nisam brecketing gledo, ugl. digitslni zum ti nije podržan u kontinuiranom snimanju znači na tsj način ga možeš zaobić, dalje ako želiš brzinu okidanja povećat diži iso osjetljivost ali pszi na šum. Od predefiniranih progrsma za to su sportski ako se ne varam. Ako hoćeš dužu ekspoziciju spuštaj iso vrijednost ili biraj modove poout svijeće ili tako nešto.

To su sve osnove fotografije.

Eh da slobodno okini dvije tri slike iste zaredom (znači kontinuirano - cijelo vrijeme držiš okidač) obično druga ili treća budu čišće tj. stabilnije nego prva, rijetko tko to koristi a može poprilično pomoć.

Ako sve ovo ne pomogne onda opiši scenu šta misliš / hoćeš uslikat pa ti možda tko napiše okvirno kako to napravit .
Forace je offline   Reply With Quote
Staro 02.06.2013., 01:22   #415
Jole911
Premium
Moj komp
 
Jole911's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Hrvatska-Požega
Postovi: 423
Citiraj:
Autor Forace Pregled postova
Jesi li pročitao manual koji je došao uz njega? Pri kraju su ti reference na opcije - korisna stvar. Jedino što ti aparat nema su ručne postavke, znači onaj P ili M mode. Sve ostslo izgleda da ima, nisam brecketing gledo, ugl. digitslni zum ti nije podržan u kontinuiranom snimanju znači na tsj način ga možeš zaobić, dalje ako želiš brzinu okidanja povećat diži iso osjetljivost ali pszi na šum. Od predefiniranih progrsma za to su sportski ako se ne varam. Ako hoćeš dužu ekspoziciju spuštaj iso vrijednost ili biraj modove poout svijeće ili tako nešto.

To su sve osnove fotografije.

Eh da slobodno okini dvije tri slike iste zaredom (znači kontinuirano - cijelo vrijeme držiš okidač) obično druga ili treća budu čišće tj. stabilnije nego prva, rijetko tko to koristi a može poprilično pomoć.

Ako sve ovo ne pomogne onda opiši scenu šta misliš / hoćeš uslikat pa ti možda tko napiše okvirno kako to napravit .
Jesam citao ali slabo kuzim ,eto gore sam dodao jos slika MENU a vise nema i tako je sve trenutno postavljeno
Jole911 je offline   Reply With Quote
Staro 02.06.2013., 08:47   #416
Forace
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: Petrinja
Postovi: 1,604
Pa dobro jesi li shvatio kako se kojs postavka mjenja? Recimo sad da ti napipem postavi iso na 200, stavi kontinuirano snimanje 16-M mislim jel bi to znao napravit?

I opiši šta bi slikao nisu iste postavke ako radiš recimo u unutrašnjosti ili vani, isto tako nike isto hoćeš makro (nešto blitu slikat) ili nešto daleko. logično jel .
Forace je offline   Reply With Quote
Staro 02.06.2013., 11:57   #417
Tomy B.
Premium
Moj komp
 
Tomy B.'s Avatar
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Pula
Postovi: 821
Ne razumijem koja je uopće svrha da ti piše da je zoom na 17,43x.

Kada slikam znam što želim uhvatiti i zoom podesim po želji, ako je to moguće, bez obzira da li je to na 6,3x ili 8,7x.
__________________
If You want to be old and wise,
You gone be young and stupid first!

Pošteni trgovci: .1. .2. .3.
Tomy B. je offline   Reply With Quote
Staro 02.06.2013., 13:03   #418
sasuke_the_king
Premium
Moj komp
 
sasuke_the_king's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: istra
Postovi: 1,016
šta ne piše to u exifu?
canon sa chdk-om ispisuje na displayu sve 3 vrijednosti ako ga tako namjestiš (FL, EFL, i u x) a kasnije kad obradiš slike u lightroomu u exif podatke ubaci i 35mm equiv.

ne vidim razlog zašto bi bilo bitno tokom slikanja, osim ako želiš koristiti onaj zoom rang kad je objektiv najoštriji, iako to na kompaktima i nije toliko izraženo.
sasuke_the_king je offline   Reply With Quote
Staro 02.06.2013., 18:08   #419
Gabre
Lika u mom srcu
Moj komp
 
Gabre's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2004
Lokacija: Canada, Toronto
Postovi: 9,887
nego, jel ima netko neki provjereno dobar link za tutorial za lightroom
Gabre je offline   Reply With Quote
Staro 02.06.2013., 22:32   #420
Mar
Suit up!
Moj komp
 
Mar's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Šibenik
Postovi: 5,930
Zaželija sam se kompakta da ne moram D800 teglit okolo pa sam naša jednog na njuškalu za 1200kn sa ovakvim caseom.

Aparat je u mint stanju i super za kvalitetno portabilno rješenje.
Prije sam ima m43 sistem i iako je stvarno dosta kompaktniji od DSLR-a, to opet nije to.. uvik zafrkancije sa minjanjem objektiva, opet nosiš torbice i sl ili si ograničen na jedan mali prime/kit zoom a i cijena se penje dosta visoko sa kvalitetnijim objektivima, a pošto već imam "pravi" DSLR komplet, nemam baš želje za još jednim sustavom

Evo par full size primjeraka ovog malog čuda


i jedna panorama
__________________
"When I get sad, I stop being sad and be awesome instead. True story."
- Barney Stinson
Mar je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na