Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > Mreže
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 24.07.2018., 22:40   #1
luka_os
Premium
 
Datum registracije: Mar 2009
Lokacija: osijek
Postovi: 85
Arrow PowerLine problem ili nešto drugo ?

Ja koristim powerline tp av 500 4 komada. Jedan ima wifi. Bio sam zadovoljan 8mj dok mi jucer nisu uveli na optimi vdsl. I onaj njihov modem innobox v45 modem. Od tada mi na 4 etazi poverline ne radi nikako. Umjesto 16 mb dobijem 2mb sa pingom 80 do 150. I sad ne znam u cemu je problem.
luka_os je offline   Reply With Quote
Staro 24.07.2018., 22:57   #2
buljaka
Premium
 
Datum registracije: Aug 2014
Lokacija: Osijek
Postovi: 2,849
Jesi ih probao zamijeniti? Možda jedan crkava
buljaka je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 24.07.2018., 23:01   #3
luka_os
Premium
 
Datum registracije: Mar 2009
Lokacija: osijek
Postovi: 85
Arrow PowerLine problem ili nešto drugo ?

Pozdrav dečki trebao bih pomoć.
Sa optimom sam potpisao produženje ugovora i zamijenili su mi TD-W8961N modem za innbox v45, te sam prešao sa adsl-a na vdsl. Brzine downloada i uploada su mi skočile sa 14/05 na 21/5mb, no imam problem sa powerline adapterima. Na trećoj etaži kuće, gdje je powerline sa starim modemom do sada savršeno radio nekad uhvatim signal i tada imam brzinu od samo 2mb, a nekad se neće konektirat. Wifi mi isto oscilira nekad imam dobru konekciju, a nekad se ne želi spojiti. Koristim 4 komada powerline tp av 500 adaptera. Zanimljivo da je brzina na istoj etaži ili etaži više dobra, dok na trećoj etaži više ne valja.

Nisam zahtjevan korisnik, ali bi htio bolji modem do 400kn. Imate li što za preporučit?
luka_os je offline   Reply With Quote
Staro 25.07.2018., 07:18   #4
luka_os
Premium
 
Datum registracije: Mar 2009
Lokacija: osijek
Postovi: 85
Isprobane su sve kombinacije. Na kraju ne znam dali modem utječe na slabiji signal ili je to vdsl tehnologija. Čitam da adsl2 radi do 4000m od centrale, dok vdsl radi do 1700m. Kod mene nema veze udaljenost od centrale, ali se kod powerlinea jako osjeti udaljenost od modema.
Imam jednu utičnicu u potkrovlju koja nije preko osigurača već ide direktno sa kata niže i na toj utičnici powerline daje ping 22 i brzinu 4mb, dok na drugim utičnicama u potkrovlju dobijem puno lošiji ping i brzinu do 2mb.

Adsl2 sam davno testirao i signal je bio dobar i preko 3 uparena produžna.
Bilo gdje u kući na 4 kata ili garaži je sve radilo odlično. Dok vdsl bude blokiran i preko 2 produžna.
luka_os je offline   Reply With Quote
Staro 25.07.2018., 08:03   #5
buljaka
Premium
 
Datum registracije: Aug 2014
Lokacija: Osijek
Postovi: 2,849
Nema vdsl i novi modem veze sa time. Nešto tebe drugo zeza
buljaka je offline   Reply With Quote
Staro 25.07.2018., 09:11   #6
mann
Premium
 
mann's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,142
Citiraj:
Autor luka_os Pregled postova
Isprobane su sve kombinacije. Na kraju ne znam dali modem utječe na slabiji signal ili je to vdsl tehnologija. Čitam da adsl2 radi do 4000m od centrale, dok vdsl radi do 1700m. Kod mene nema veze udaljenost od centrale, ali se kod powerlinea jako osjeti udaljenost od modema.
Imam jednu utičnicu u potkrovlju koja nije preko osigurača već ide direktno sa kata niže i na toj utičnici powerline daje ping 22 i brzinu 4mb, dok na drugim utičnicama u potkrovlju dobijem puno lošiji ping i brzinu do 2mb.

Adsl2 sam davno testirao i signal je bio dobar i preko 3 uparena produžna.
Bilo gdje u kući na 4 kata ili garaži je sve radilo odlično. Dok vdsl bude blokiran i preko 2 produžna.

Stari moj kako vi pisete te postove. Sto je pak sad produzni za vdsl? VDSL i powerline su dva odvojena kabela da se tako izrazim. Powerline ide na strujnu mrezu, vdsl ide kablovima do telekoma. Jedan i drugi nemaju apsolutno nikakve veze. Koju brzinu dobijes ako spojis komp direktno u router v45? Ako dobijes punu brzinu problem trazi iza routera.
mann je offline   Reply With Quote
Staro 25.07.2018., 12:48   #7
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,542
Slažem se da se nešto čudno dešava i da treba utvrditi u čemu je problem.
Ti si do nedavno imao Adsl liniju a sad su te prebacili na Vdsl sa promjenom routera na Innbox V45. Kažeš da dobivaš 21/5 brzine.
Radijus pokrivanja WiFi signalom je na novom manji / lošiji jer ima interne lata antene.

E sad nadopuni / provjeri:
- kuća ima 4 etaže, kuda i kako je dovučen tel. priključak (kojim putem, na koju etažu, kakvim kabelom, jeli kabel u žbuci ili u onom pvc crijevu) ?
- jesu li sve 4 etaže na istom el. mjerilu ili je svaka etaža na svom ?
- jeli skoro bilo kakvih kvarova / radova na el. instalacijama ?
- kako su izvedene el. instalacije između etaža (prvenstveno kako je izveden spoj) ?
- jeli u kući trofazna ili monofazna struja ?
- jeli imaš kakav router za test (ne da bi privremeno zamijenio novi nego da može "držati" mrežu dok je novi ugašen i bez spoja na Internet) ?
- kod testiranja transfera jedno je test između 2 kompa preko PowerLine (u svim kombinacijama / udaljenostima), a drugo je npr. Speedtest prema Internetu

Možda da nađeš kolegu lokalno tko ima više iskustva pa da ti pomogne u detekciji problema.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 25.07.2018., 13:43   #8
luka_os
Premium
 
Datum registracije: Mar 2009
Lokacija: osijek
Postovi: 85
Da odgovorim ono što znam.

-Tel priključak je kroz potkrovlje spušten u prizemlje ( etaža2), kabel je u pvc crijevu pod žbukom, onaj klasični kable od prije 100 god
-etaže imaju jedan zajednički digitalni sat, ali imaju posebne automatske osigurače
-u kući je firma, prije 2 god su sve utičnice ispitane i od tada nije bilo radova
-u kući je trofazna struja,a spoj- od sata na svaku etažu ide posebna žila
-test sam radio online speedtest

Ni sam nisam vjerovao kako je powerline dobra stvar. Tako da sam kupio 3 av 500 i jedan wifi av 500. To je sve 8mj radilo fantastično, dok me neki dan nisu prikopčali na Vdsl. Sada su mi se brzine na prve 3 etaže povečale, ali na 4 koju najviše koristim ne radi nikako. Pošto sam se na početku dosta igrao sa powerline adapterima, jer sam bio u nevjerici koliko dobro rade. Sad mogu reći da na na 1 etaži ne mogu spojiti dva produžna i da powerline funkcionira, a na 4 etaže ne mogu u zid spojiti niti jedan produžni i u njega powerline. Na Adslu sam mogao spojiti po 3 produžna i nisam vidio veći pad performansi.

Na 4 etaži još imam tp link extender i on kao što kaže Nikky radi svakako. Nekad mogu na net, nekad ne hvata.

Zadnje izmijenjeno od: luka_os. 25.07.2018. u 13:46. Razlog: nadodati jos nesto
luka_os je offline   Reply With Quote
Staro 25.07.2018., 18:22   #9
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,542
U PowerLine temi smo govorili da "ne vole" trofaznu struju, kada su na istoj fazi onda bw ide relativno ok, a za "preskakanje" na druge faze kod mjerila ili u kutiji osigurača treba dodati coupler (primjer ima u PowerLine temi).
Bez coupler - a treba provjeriti (poželjno je) da su svi PL adapteri na istoj fazi.

Ako se sumlja u stari tel. kabel (između potkrovlja i etaža2) i ako je u pvc crijevu, isti se može zamijeniti sa s/ftp mrežnim kabelom.
Mada koristiš samo jednu paricu (2 žice) poanta je u novom i kvalitetnom kabelu + ima širm / foliju oko žica i time je zaštićen od utjecaja "u oba smijera".

Malo je nezgodno ovako na daljinu pogoditi / savjetovati u ćemu je problem, rekoh ranije nađi kolegu sa iskustvom lokalno da ti pomogne u detekciji / rješavanju.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 25.07.2018., 19:01   #10
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,998
Probaj zamjenit lokaciju powerlinea, cisto da to izbacis iz jednadzbe.
Pupo je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 25.07.2018., 19:50   #11
D/G
Premium
Moj komp
 
D/G's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2010
Lokacija: Ploče
Postovi: 1,154
ADSL i VDSL je veza rutera sa centralom od Optime u tvom mjestu preko tel. linije (2 žice) koja od rutera ide preko potkrovlja.
To radi ispravno i imaš na LAN priključcima rutera i na izlazima sa powerline adaptera punu brzinu (osim 4 etaže) .


Radi 4 etaže powerline provjeri da nije LAN priključak na ruteru podešen za Optima TV ?
...ili si ti cjelo vrijeme provjeravao brzinu koristeći bežičnu vezu ??
...ili nisi podešavao WiFi postavke na novom ruteru kao što su bile na starom ???
D/G je offline   Reply With Quote
Staro 25.07.2018., 20:27   #12
luka_os
Premium
 
Datum registracije: Mar 2009
Lokacija: osijek
Postovi: 85
Preispitao sam sve utičnice u potkrovlju i imam 2 koje rade ok. Jedna je u kupatilu i ide preko fidovke. A druga u radnoj sobi iza ormara. Iako je brzina iz te utičnice na maksimumu koliko mreža daje, produžni kabal ipak ne propušta više VDSL signal. No dobro.

Trebao bih internet u 3 prostorije.

Mogu stavit dvostruku utičnicu i 2 powerline adaptera (što je malo)
Mogu se igrat električara i postavit još jednu utičnicu.
Mogu kupiti ruter i u utičnicu zabost powerline sa wifi signalom, te spustiti jedan kabel u ruter i onda razgranat.

Ovo sa ruterom je opcija ako on može dobiti signal iz powerlinea? Vjerujem da može.

Naravno mogle bi se ispitati žice u ormariću pa stavit onaj coupler.


Uglavnom do sada je sve radilo, a eto od sada postoje problemi. No i ovo je bolje, nego da bušim rupe i provodim utp kabel.
luka_os je offline   Reply With Quote
Staro 25.07.2018., 21:41   #13
D/G
Premium
Moj komp
 
D/G's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2010
Lokacija: Ploče
Postovi: 1,154
Ako su powerline adapteri radili NEMA NIKAKVOG razloga da više ne rade BEZ OBZIRA NA ADSL ili VDSL jer sa njima to nema veze niti su u ikakvom spoju.


Ponavljam da si vjerovatno mjerio sa WiFi (bežično) i da nisi podesio WiFi postavke na novom ruteru kao na starom...a na ta pitanja iz prošlog posta nisi odgovorio...


potpuno nejasna konstantacija : "....produžni kabal ipak ne propušta više VDSL signal."

Zadnje izmijenjeno od: D/G. 25.07.2018. u 21:52.
D/G je offline   Reply With Quote
Staro 25.07.2018., 22:59   #14
Srky
Moderator
Moj komp
 
Srky's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Osijek
Postovi: 3,263
Samo napomena iz iskustva, ako je PL adapter uštekan neposredno blizu klime (koja radi) ili nedaj bože u istu utičnicu stvara smetnje i brzina bude očajna ili poblesavi da uopće ne radi. Ne znam da li je kod tebe slučaj ali eto čisto da podjelim
__________________
Abit IP35 Pro Intel Quad Q6600 G0@3000Mhz (333x9)
Thermaltake BigTyp VX120@800rpm2 x 2Gb Kingston HyperX Black 1066@1000Mhz (5-5-5-18) 1.95V
XFX HD7770 1Gb GDDR5 Core Edition@1100/1250Intel 60Gb SSD + 3 x 250Gb Seagate Single Platter 16Mb
CD-RW/DVD Toshiba SDR1712C & Pioneer DVR-110DLogitech G400 & Ultra-X, G51 on Audigy SE@X-Fi Xtreme
Corsair VX450W@Sharkoon Silvation - 2 x Chieftec 120mm@7VWindows 7 Ultimate 64bit, Iskon ADSL 8192/512kbit@Enkom A1521-I
Srky je offline   Reply With Quote
Staro 25.07.2018., 23:15   #15
luka_os
Premium
 
Datum registracije: Mar 2009
Lokacija: osijek
Postovi: 85
Pa ne znam u čemu je kvaka. Nisam mjerio cijelo vrijeme wifi. Provjerio sam sve utičnice laptopom i wifi mobitelom. U postavkama wifija nije ništa dirano. Wifi je malo slabiji nego prije.

Kod mene je problem što je prije powerline adapter na bilo kojoj utičnici u kući davao vrlo slične rezultate. Isprobavao sam ga spajajući i više produžnih kablova u serijski spoj, jer su neki govorili da imaju problema s tim. I kod mene je sve fantastično radilo. A sada ako na utičnicu koja daje ping 20, download 20 i upload 5 spojim jedan produžni, signal se potpuno izgubi i nema interneta.
U mojoj sobi sam prije normalno preko powerlinea gledao filmove i youtube, a danas to više nije moguće. Jedino što se u međuvremenu dogodilo je potpis novog ugovora, prije toga su me oni prebacivali na terenu, isključili mi net i na kraju sam dobio novi innbox v45 modem. No opet brzina preko kabela iz samog modema je osjetno veća sada, kao i što je wifi brži na Vdsl-u. Ali se time ne mogu služiti u potkrovlju.
luka_os je offline   Reply With Quote
Staro 26.07.2018., 10:30   #16
mann
Premium
 
mann's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,142
Citiraj:
Autor luka_os Pregled postova
Pa ne znam u čemu je kvaka. Nisam mjerio cijelo vrijeme wifi. Provjerio sam sve utičnice laptopom i wifi mobitelom. U postavkama wifija nije ništa dirano. Wifi je malo slabiji nego prije.

Kod mene je problem što je prije powerline adapter na bilo kojoj utičnici u kući davao vrlo slične rezultate. Isprobavao sam ga spajajući i više produžnih kablova u serijski spoj, jer su neki govorili da imaju problema s tim. I kod mene je sve fantastično radilo. A sada ako na utičnicu koja daje ping 20, download 20 i upload 5 spojim jedan produžni, signal se potpuno izgubi i nema interneta.
U mojoj sobi sam prije normalno preko powerlinea gledao filmove i youtube, a danas to više nije moguće. Jedino što se u međuvremenu dogodilo je potpis novog ugovora, prije toga su me oni prebacivali na terenu, isključili mi net i na kraju sam dobio novi innbox v45 modem. No opet brzina preko kabela iz samog modema je osjetno veća sada, kao i što je wifi brži na Vdsl-u. Ali se time ne mogu služiti u potkrovlju.
Ako ti je na ruteru normalna brzina bavi se samo powerlineom. Zaboravi da je VDSL nov u prici jer tvoj powerline je ethernet uredjaj i on "nezna" na sto se spaja tvoj ruter. Imas problem sa powerlineom ostalo izbaci is price.
mann je offline   Reply With Quote
Staro 26.07.2018., 11:03   #17
Srky
Moderator
Moj komp
 
Srky's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Osijek
Postovi: 3,263
Također još jedna napomena, izbjegavati maksimalno produžne kablove, pogotovo sa zaštitom od prenapona, ubijaju signal na PL-ovima jako pa time i brzinu.
Sve ovo sam ispitivao i mjerio sa TP-Link kitom AV-600 kojih sam postavio 6 komada (3 para) na jednoj lokaciji sa dvije etaže.
__________________
Abit IP35 Pro Intel Quad Q6600 G0@3000Mhz (333x9)
Thermaltake BigTyp VX120@800rpm2 x 2Gb Kingston HyperX Black 1066@1000Mhz (5-5-5-18) 1.95V
XFX HD7770 1Gb GDDR5 Core Edition@1100/1250Intel 60Gb SSD + 3 x 250Gb Seagate Single Platter 16Mb
CD-RW/DVD Toshiba SDR1712C & Pioneer DVR-110DLogitech G400 & Ultra-X, G51 on Audigy SE@X-Fi Xtreme
Corsair VX450W@Sharkoon Silvation - 2 x Chieftec 120mm@7VWindows 7 Ultimate 64bit, Iskon ADSL 8192/512kbit@Enkom A1521-I
Srky je offline   Reply With Quote
Staro 26.07.2018., 14:23   #18
D/G
Premium
Moj komp
 
D/G's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2010
Lokacija: Ploče
Postovi: 1,154
@mann
luka-os je napisao : " ....Tako da sam kupio 3 av 500 i jedan wifi av 500. To je sve 8mj radilo fantastično, dok me neki dan nisu prikopčali na Vdsl. Sada su mi se brzine na prve 3 etaže povečale, ali na 4 koju najviše koristim ne radi nikako."


Znamo da se promjenom rutera sa adsl na vdsl ništa ne mjenja što se tiče rada powerline adaptera...a luka pokušava sebe i nas uvjeriti da je tako i tko zna što je sve promjenio od ispravnog stanja da sad ima neispravno
Inače za powerline komunikaciju preko instalacije smetaju najviše razni adapteri za napajanje ..npr. za mobitele, ledice, štedne sijalice, tv, pc , laptop napajanja itd.
D/G je offline   Reply With Quote
Staro 26.07.2018., 14:33   #19
segregator
Propali Amigaš
Moj komp
 
segregator's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Nin
Postovi: 6,959
Također, pošto se radi o TP link adapteru, meni je dosta pomogao novi firmware (nakon kojega mi adapter više ne prijavljuje kao AV500 nego AV600, btw)
segregator je offline   Reply With Quote
Staro 26.07.2018., 16:56   #20
luka_os
Premium
 
Datum registracije: Mar 2009
Lokacija: osijek
Postovi: 85
Evo i ja sam digao na av 600, najbliža utičnica koju koristim za posao je proradila. Mislio sam da će i ostale proraditi, ali ne. Rade one koje su radile i sad još jedna više sa novim firmware-om.

Brzina je skočila na 22/5, ping pao sa 22 na 20

Što razumno reći??
luka_os je offline   Reply With Quote
Staro 26.07.2018., 18:10   #21
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,542
A ništa, bitno da si se riješio "duhova", ubaci novi fw i u ostale ako su istog tipa.
Može ti biti korisna i ona app za uparivanje i managment, dosta je stavit na 1 komp.
Nikky je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na