Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Storage > Diskovi SSD/HDD
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 11.06.2010., 01:57   #1
Trek
Premium
 
Trek's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2004
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,306
Složite mi storage sistem :)

Momci od diskova i kontrolera,
imam problem, pokusavam sloziti u glavi, na papiru i ostalim medijima neki ne preglupi sustav pohrane golemih količina dreka koje sam skupio.

moja ideja je bila strpat hrpu diskova u stroj i taj stroj staviti 2 sobe daleko od sebe jer mi je pun k*** zujanja diskova u sobi, a shvatio sam da mi zapravo netreba jako puno jako brzog storagea u sobi,
vecina mojih potreba je potpuni shit i zadovoljio bi me doslovno neki posrani gotovi nas, al trebam i myht tv backend pa sam smislio nesto...

uzet cu svoj Q6600 sistem i napraviti myhtv backend sa 3 tunera i natprati diskovima...

znaci ovako
zelim puno mjesta jer imam puno smeca koje nevolim brisat jer sam u dusi smetlar koj skuplja filmove, serije i ostala sranja koja nikad nece gledat al zelim ih imat. Vecina materijala je 720p i dio je 1080p, znaci max 40 MBit/s.
osim videa, zelim i *drum roll* mp3ce negdje cuvat, ima i flacova al isti drek je to zapravo.

zakljucak, 90% posto će se taj storagea je koristit za neki retardirani squential read do max 20 MB/s.
Ono sto ce biti ostalih 10% korištenja bi bilo pisanje po enkriptiranoj particiji jer ipak neke stvari volim cuvat za sebe

imam 3 diska od 500 gb identicne samsunge
imam 1 tb wd black

al iskreno taj black mi nije drag, mislio sam kupiti jos 2x 2tb samsung f3

e sad ono ceg se bojim je da mi drek od 2tb ne krepa i potegne za sobom sav moj drek koj sam toliko dugo skupljao...
a s druge strane par errora na ekriptiranoj particiji i papa moja sranja koja zelim zadrzati za sebe...

ne vjerujem da mi trebaju pravi kontroleri i pravi diskovi, samo zelim bar malo zastite od krepunga i ono 40-50 MB/s da cita/pise preko lana, interno BMK, jer za snimat tv stvarno netreba neka basloslovna ni brzina ni iops.

znam da raid nije backup al soft raid 1 za 2tb diskove mi zvuci mighty easy
a za 2x500gb isto... imate vi pametnije ideje? jer nisam medju bistrijom djecom kad se radi o diskovima
__________________
Biti lud ima prednosti koje razumiju samo ludjaci
FKT meber jednog dana high priest...
Trek je offline   Reply With Quote
Staro 11.06.2010., 09:48   #2
riceburner
SCSI Freak, deda :P
Moj komp
 
riceburner's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2009
Lokacija: ZEGEIZABREGE
Postovi: 861
zato u sve to lepo ukalkuliraj neki backup device, ima sad lijepih i relativno povoljnih, ona sranja koja su ti bitna, jednom tjedno ili cesce napravi backup preko noci...
ako hoces da ti drek ne curi sa strane, treba ti dobra cijev iliti kontroler koji dobro brtvi iliti nekaj kaj nije softraid, za 1000 kn mozes dobit solidnog adapteca, lsi ili 3ware sa 4 ili cak 8 kanala, a mozes i za manje novaca ako si vican ebaytrgovini...
riceburner je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 11.06.2010., 17:40   #3
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor Trek Pregled postova
Momci od diskova i kontrolera,
imam problem, pokusavam sloziti u glavi, na papiru i ostalim medijima neki ne preglupi sustav pohrane golemih količina dreka koje sam skupio.
Uffffffffffff...
Za početak, riješi backup (ako baš toliko voliš te podatke). Dobra gigabitna mreža bi ti rješavala te probleme komunikacija, a sve ostalo... Dobar kontroler, RAID polje ovisno o mogućnostima i vozi.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 11.06.2010., 18:17   #4
Codiac
bycod
 
Codiac's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Zagreb / Dubrava
Postovi: 6,695
Citiraj:
Autor zlatko Pregled postova
Htjedoh pomoć, al toliko smrdi da nemogu.............mislim stvarno, toliko sranja, dreka na jednom mjestu........
al bitno da si napisao ovakav drek...



imho mislim da bi ti kanta sa 2x2 terabajata i jos jednom vanjskim terabajntnim diskom odradjivala 95% stvari.

na ova 4tb stavis sve na vanjski disk bekapiras mp3 i svoje stvari i drzis popis od recimo where is it-a i ako krepa samo fino torrente od filmova nadjes i ponovo skines (pjesme su problem jer su manje i gro ih ima zato ih bekapiras)
__________________

Intel-i5-760 / Cooler-Master-Hyper-212 / Gigabyte P55-USB3
GSkill -2x4gb / MSI R7 370 2GB / Audigy SE Xtreme
Samsung EVO850 250GB / Samsung HD204UI / WDC 1TB/Samsung SH203b
Seasonic-430w / Chieftec-LCX-2x120 / DELL U2412M
Logitech Illuminated Keyboard / Logitech-G9 / Steelpad 4D / Rumble-pad-2 / Logitech-Z4


.i.
Codiac je offline   Reply With Quote
Staro 11.06.2010., 19:33   #5
Trek
Premium
 
Trek's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2004
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,306
to i ja mislim.
sto se tice dreka i sranja, necu lagat, ne vrtim mission critical database, ne vrtim doma email server za 300 ljudi, ne drzim slike hubble teleskopa... istina je da vecina korisnika doma od podataka ima nesto svojih slika, mozda koji filmic sa izleta ili djetinjstva. ostalo je ispricajte me al stvarno bezvrijedno, al ljudi su skupljaci po prirodi pa vole sve to...

znaci najbolje to rjesiti sa ext backupom... jedino sto me muci je enkriptirani dio, htio sam enkriptirati cijeli disk, al opet mogu napraviti konteiner i onda u njega bacim sto god zelim i napravim mirror svemu vani...

mozda, al smo mozda jos ova kombinacija
nabaviti neki od spomenutih kontrolera, 2x500gb u raid 1 za enkriptirani disk, a jedan 2tb kao dump a drugi mirror koji ljepo svaku vecer napravi backup svega i jeftino a efektivno...
vidite da ste pametniji
__________________
Biti lud ima prednosti koje razumiju samo ludjaci
FKT meber jednog dana high priest...
Trek je offline   Reply With Quote
Staro 23.06.2010., 11:40   #6
Mario_ZG
vucibatina
Moj komp
 
Mario_ZG's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 45
Shit storage ;)

U ovakvim okolnostima ja bi nabavio 3 diska ili više od 1TB (za RAID5) ili 4 diska ili više od 1TB (za RAID6) polje i mirna Bosna. RAID1 je pušiona jer previše pušiš na prostoru. Veličina od 1Tb zato da ih možeš prikupit dovoljno za ovu egzibiciju, a bit će ih još dovoljno dugo u trgovinama.

Nađeš neku "OK" matičnu sa takvim kontrolerom (naravno da su bolji zasebni kontroleri sa nekom baterijom), popikaš diskače u nju, složiš im nekakve puhalice da se ne znoje, filtere protiv prašine eventualno i... nastaviš sa skupljanjem krupnog otpada. Ako ti crkne jedan disk sve podatke (tj. njihove paritete) imaš na preostalim diskovima.

Ove enktiptirane podatke ne treba posebno komentirat, nedao Bog pitat kakve to perverzarije čuvaš Tu definitivno ide disk sam za sebe, eksterni ili interni svejdno.

Poneka kunica u nekog Belkina ili sličnu sklopku (čisto ako se neki manager iz HEP-a podivljao zbog gubitka svoje plačice od par stotina tisuća kuna mjesečno odluči osvetim baš tebi, pa ti na sekundu prcne napon od više stotina John TraVOLT-i)

Aj... sretno krtičarenje
__________________
Potpis
Mario_ZG je offline   Reply With Quote
Staro 23.06.2010., 12:13   #7
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor Mario_ZG Pregled postova
U ovakvim okolnostima ja bi nabavio 3 diska ili više od 1TB (za RAID5) ili 4 diska ili više od 1TB (za RAID6) polje i mirna Bosna. RAID1 je pušiona jer previše pušiš na prostoru. Veličina od 1Tb zato da ih možeš prikupit dovoljno za ovu egzibiciju, a bit će ih još dovoljno dugo u trgovinama.
RAID 6 / 10 na četiri diska je ista stvar što se gubitka prostora tiče.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 23.06.2010., 14:11   #8
Trek
Premium
 
Trek's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2004
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,306
iggy imas ti kakvu pametnu ideju koj kontroler ubosti?
iskreno čini mi se da je raid6 mozda malo overkill, 2 diska da ce krepat je moguce al nekako mi se čini ipak malo manje neralno...

jos nisam odlucio dal da radim raid5 ili samo backup vulgaris, nekako mi je raid privlacan jer volim komplicirati i radit znanost od svega
__________________
Biti lud ima prednosti koje razumiju samo ludjaci
FKT meber jednog dana high priest...
Trek je offline   Reply With Quote
Staro 23.06.2010., 15:00   #9
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor Trek Pregled postova
iggy imas ti kakvu pametnu ideju koj kontroler ubosti?
iskreno čini mi se da je raid6 mozda malo overkill, 2 diska da ce krepat je moguce al nekako mi se čini ipak malo manje neralno...

jos nisam odlucio dal da radim raid5 ili samo backup vulgaris, nekako mi je raid privlacan jer volim komplicirati i radit znanost od svega
A nisam pametan... Problem je što radim s većim sustavima pa nemam objektivnost prema ovim "mailm" kontrolerima.

Nisam siguran da bi išao na RAID 6 (osim što se isplti pri većem broju diskova, ima i problem cijene i implementacije). Sve ostalo... Hmmm... Više bi se brinuo oko backupa... možda RAID 10 + neki vanjski prostor...
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 23.06.2010., 23:42   #10
Trek
Premium
 
Trek's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2004
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,306
to je i meni trenutno best bet, jer dobijem brzinu i sigurnost, a nije previse $$ a iskreno kao sto rekoh ne vrtim doma banku nego media/file server.

inace backbone mreze je linksys wrt610n, koji s ddwrtom radi vec 20 dana od prvog setupa bez greske, reboota ili ispada,
5ghz N me jako razocarao, range prebrzo pada, znam ja fiziku i sve al ovo je koma, na 84mW s doslovno 10 m i 2 armirana zida dobijem mozda 20mbita, 2.4ghz isto 84 mW, bez problema izvucem preko 12 MB/s
__________________
Biti lud ima prednosti koje razumiju samo ludjaci
FKT meber jednog dana high priest...
Trek je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 29.06.2010., 13:27   #11
Ago
Premium
Moj komp
 
Ago's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2007
Lokacija: Požega
Postovi: 42
Evo jedan post u vezi sata raid kontrolera.

Kao i sam, sakupljac mp3-a i party dvd-ripova planiram uzeti 3ware 9550SX sata raid PCI-X controller s 12 portova i naravno BBU (SX je US model a SXU je Euro model, iako su razlike minimalne a svrha ista) (BBU ili Battery Backup Unit, mislim da objasnjenje nije potrebno ali nek' se zna o cemu je rijec i za one s manje iskustva u tom podrucju).
Odlicna stvar kod ovog controllera je sto podrzava HDD's po portu od 2 TB
Raid polja, 0, 1, 10, 5, 50, JBOD

Imas jos dobru varijantu 3ware 9650 SAS/SATA controller s 3 SAS port za po 4 HDD's.
9650 ide na PCI-E 4x i ima RAID 6, 60.

Nabavit cu 4 WD Green po 2 TB i za pocetak ce raditi 2x2 TB za share a druga 2x2 TB za backup koji se biti pohranjeni negdje u suhom i izoliranom "sefu"


Zaboravih naposati da PCI-X mozes ubosti u obican PCI jedino gubis na performansama u RAID-u

Zadnje izmijenjeno od: domy_os. 29.06.2010. u 13:35. Razlog: spajanje postova
Ago je offline   Reply With Quote
Staro 29.06.2010., 14:04   #12
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor Ago Pregled postova
Imas jos dobru varijantu 3ware 9650 SAS/SATA controller s 3 SAS port za po 4 HDD's.
9650 ide na PCI-E 4x i ima RAID 6, 60.
Kod velikih diskova šestica je bitno bolja od petice, osim ako štediš svaku kunu na diskovima.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 29.06.2010., 14:12   #13
Mad_Duke
Guest
 
Postovi: n/a
Imam ja jedno pitanje koje me zanima. Koja je poanta trošiti pare na RAID kontrolere kako bi strpao na njih 2 TB spore WD Green diskove. Kužim da hočeš složiti neki homemade server pa strpati unutra recimo terabajtne WD black diskove zbog perfomansi. Ali trošiti pare na green diskove mi baš nema logike.

Mislim, tvoje su pare. Osobno mislim da za kolekciju muzike, pa da je u FLACu trebaš se stvarno potruditi da napuniš dvije tere.

A kaj se tiče filmova. Sa 1080P ćeš napuniti bez puno problema 2 terabajta. Ali to su filmovi koje bogme nećeš gledati svaki dan pa mi se nekak čini kao overkill da ti budu konstantno "a click away" dostupni.

--

Moj savjet ti je. Napravi si taj serverčić, strpaj unutra diskove kapaciteta koji ti je dovoljan za normalni rad, "aktivni storage".

Uzmi si lijepo eSATA / USB dock za pikat diskove u njega i stavi ga na svoj komp. Kad ti se sprdne gledat neki film / seriju izvadi iz ladice taj disk, uštekaj ga i pogledaj.

I za kraj
Citiraj:
Autor Codiac Pregled postova
imho mislim da bi ti kanta sa 2x2 terabajata i jos jednom vanjskim terabajntnim diskom odradjivala 95% stvari.
  Reply With Quote
Staro 29.06.2010., 14:24   #14
Ago
Premium
Moj komp
 
Ago's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2007
Lokacija: Požega
Postovi: 42
Naravno, meni nije zao love dati za hardove jer sam strastveni kolekcionar
Trenutno raspolazem s 1.5 TB mp3-a, 95% je na 256 kbit/s i iznad a 5% ja FLAC.
Jedna kratka informacija, kada bi upalio kolekciju Goa/Psy sviralo bi 24/7/365 od danas pa tako iducih 6 godina
Ago je offline   Reply With Quote
Staro 29.06.2010., 14:30   #15
Mad_Duke
Guest
 
Postovi: n/a
  Reply With Quote
Staro 29.06.2010., 14:46   #16
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor Mad_Duke Pregled postova
Imam ja jedno pitanje koje me zanima. Koja je poanta trošiti pare na RAID kontrolere kako bi strpao na njih 2 TB spore WD Green diskove. Kužim da hočeš složiti neki homemade server pa strpati unutra recimo terabajtne WD black diskove zbog perfomansi. Ali trošiti pare na green diskove mi baš nema logike.
RAID ne služi samo povećanju peformansi nego i povećanju dostupnosti, u ovom slučaju smanjenju gnjavaže u slučaju kvara jednog diska.
S druge strane, "spori" SATA diskovi u ovakvoj namjeni uopće nisu spori, dapače. Nemaju veliki IOPS, ali za ovo su više nego dovoljno brzi, dapače, iznimno brzi kad su u RAID polju.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 29.06.2010., 14:51   #17
Mad_Duke
Guest
 
Postovi: n/a
Citiraj:
Autor Old Iggy Pregled postova
RAID ne služi samo povećanju peformansi nego i povećanju dostupnosti, u ovom slučaju smanjenju gnjavaže u slučaju kvara jednog diska.
S druge strane, "spori" SATA diskovi u ovakvoj namjeni uopće nisu spori, dapače. Nemaju veliki IOPS, ali za ovo su više nego dovoljno brzi, dapače, iznimno brzi kad su u RAID polju.
Ma rekao sam samo svoje mišljenje da je ovo overkill za te potrebe. IMO ofkors. Zato sam ponudio alternativu po tome kako bi sebi u njegovom slučaju to složio. Na kraju cijele priče je na njemu da odluči jer je njegov novac.
  Reply With Quote
Staro 29.06.2010., 14:54   #18
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor Mad_Duke Pregled postova
Ma rekao sam samo svoje mišljenje da je ovo overkill za te potrebe. IMO ofkors. Zato sam ponudio alternativu po tome kako bi sebi u njegovom slučaju to složio. Na kraju cijele priče je na njemu da odluči jer je njegov novac.
Jedini je problem što nema redundancije.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 30.06.2010., 02:30   #19
Trek
Premium
 
Trek's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2004
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,306
ja se pokusavam oduprjeti svojim porivima za komplzivno digitalno gomilanje, osjecam se poremeceno zbog svojih potreba
a posto sam skupljac u dusi gledam, 2600 kn za kontroler, hmmm pa to je jos bar 4 tb
tako da cu mislim napraviti sljedece jedan 500gb disk ce biti boot i dokumenti koje isto btw cuvam od 1996 nadalje al cesto mi cak i trebaju pa ono, drugi 500gb ce biti backup toga diska bez raida samo svakih 12-24h nek napravi backup i to je to.
treci od 500gb ce biti incoming za torrente, samo linux distribucije naravno a 256gb tog diska ce biti enkriptirani kontenjer
jedan od 2tb ce biti za cuvanje svog toga sto mi se svidja plus image enkriptiranog kontenjera
mislim da ne zvuci bas logicno, al iskreno ne isplati mi se dat 2600 kn za posteni kontroler, radje cu kupit jos tv tunera
__________________
Biti lud ima prednosti koje razumiju samo ludjaci
FKT meber jednog dana high priest...
Trek je offline   Reply With Quote
Staro 30.06.2010., 05:10   #20
Mad_Duke
Guest
 
Postovi: n/a
Oj stari. My point exactly.

Zar ti nije lakše jednostavno čopiti diskove po dvije tere i koristiti jedan (ili više) od 2 gige za backup? Nekak sumnjam da imaš više id 2-4 tere važnih stvari za backup.

Citiraj:
Autor Old Iggy Pregled postova
Jedini je problem što nema redundancije.
Pa to sam mislio u vidu razlike u cijeni koliko bi dao za kontroler.
  Reply With Quote
Staro 30.06.2010., 09:34   #21
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor Mad_Duke Pregled postova
Pa to sam mislio u vidu razlike u cijeni koliko bi dao za kontroler.
Pa ne mora baš biti neki skup kontroler. Kad su veliki diskovi u pitanju veći je problem "operative" tolike količine podataka nego potrebe za nekim skupim HW-om, kontroler od xxxx kuna stvarno nema smisla.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 30.06.2010., 10:29   #22
Trek
Premium
 
Trek's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2004
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,306
Citiraj:
Autor Old Iggy Pregled postova
Pa ne mora baš biti neki skup kontroler. Kad su veliki diskovi u pitanju veći je problem "operative" tolike količine podataka nego potrebe za nekim skupim HW-om, kontroler od xxxx kuna stvarno nema smisla.
a imas ti kakav prijedlog?
al iskreno meni mozda treba 500gb sigurnog i mozda cak to raid 1 s kontrolerom na ploci... a opet imam tri identicna 500gb diska sto vristi raid5 al dobar kontroler i sve je over kill
__________________
Biti lud ima prednosti koje razumiju samo ludjaci
FKT meber jednog dana high priest...
Trek je offline   Reply With Quote
Staro 30.06.2010., 11:26   #23
riceburner
SCSI Freak, deda :P
Moj komp
 
riceburner's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2009
Lokacija: ZEGEIZABREGE
Postovi: 861
Citiraj:
Autor Trek Pregled postova
a imas ti kakav prijedlog?
al iskreno meni mozda treba 500gb sigurnog i mozda cak to raid 1 s kontrolerom na ploci... a opet imam tri identicna 500gb diska sto vristi raid5 al dobar kontroler i sve je over kill
s bilo kojim LSI/3ware ili adaptecom entry serije nemozes fulat za to kaj tebi treba, samo odaberes prema slotu na ploci kaj imas slobodno pa onda ili ebay ili neka nasa firma koja drzi tak pomalo egzoticne stvarcice...
riceburner je offline   Reply With Quote
Staro 30.06.2010., 12:17   #24
domina
Premium
Moj komp
 
domina's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: KC (HR)
Postovi: 898
Citiraj:
Autor Ago Pregled postova
Naravno, meni nije zao love dati za hardove jer sam strastveni kolekcionar
Trenutno raspolazem s 1.5 TB mp3-a, 95% je na 256 kbit/s i iznad a 5% ja FLAC.
Jedna kratka informacija, kada bi upalio kolekciju Goa/Psy sviralo bi 24/7/365 od danas pa tako iducih 6 godina
WOw, i onda sam mislio da ja imam puno mjuze
Makar puno mi je 1,5tb da svira 6godina 24/7, ja sam računao na svojih 400 i nešto giga mjuze da bi sviralo 3/4 godine, s tim da još imam i dosta 128kbit7s koncerata.
Sry na ot, al baš me zanima kak si došo do te brojke? Jer sam skužio kad učitam svu mjuzu u windows media player da on kaže stotine tisuća sati, dok winamp kaže nekoliko tisuća..

E, i što se tiče backup-a, skopiraj svu mjuzu nekolicini frendova koji također vole psy
domina je offline   Reply With Quote
Staro 30.06.2010., 12:34   #25
Baja 001
Banned
Moj komp
 
Baja 001's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Split
Postovi: 7,504
Citiraj:
WOw, i onda sam mislio da ja imam puno mjuze
Makar puno mi je 1,5tb da svira 6godina 24/7, ja sam računao na svojih 400 i nešto giga mjuze da bi sviralo 3/4 godine, s tim da još imam i dosta 128kbit7s koncerata.
Sry na ot, al baš me zanima kak si došo do te brojke? Jer sam skužio kad učitam svu mjuzu u windows media player da on kaže stotine tisuća sati, dok winamp kaže nekoliko tisuća..
Ako uzmeš da za bilo kakvo arhiviranje MP3 otpada, i da igraju ulogu samo lossles formati, onda se brzo brojke penju
Citiraj:
E, i što se tiče backup-a, skopiraj svu mjuzu nekolicini frendova koji također vole psy
To je jako glupa ideja, bolje da uzme 2x2TB recimo, napravi backup i odspoji ih
Baja 001 je offline   Reply With Quote
Staro 30.06.2010., 14:03   #26
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor Trek Pregled postova
a imas ti kakav prijedlog?
al iskreno meni mozda treba 500gb sigurnog i mozda cak to raid 1 s kontrolerom na ploci... a opet imam tri identicna 500gb diska sto vristi raid5 al dobar kontroler i sve je over kill
Phhh... Koliko prostora realno trebaš? I da li trebaš backup?
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 30.06.2010., 14:29   #27
Mad_Duke
Guest
 
Postovi: n/a
Citiraj:
Autor Baja 001 Pregled postova
Ako uzmeš da za bilo kakvo arhiviranje MP3 otpada, i da igraju ulogu samo lossles formati, onda se brzo brojke penju
I da je zika lossless opet se trebaš dobro potruditi da napuniš 2 tere :P

Naravno, pod uvjetom da slušaš to kaj stavljaš, a ne samo puniš unedogled.
  Reply With Quote
Staro 30.06.2010., 20:46   #28
Trek
Premium
 
Trek's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2004
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,306
Citiraj:
Autor Old Iggy Pregled postova
Phhh... Koliko prostora realno trebaš? I da li trebaš backup?
Pa iskreno trebam, oko 500gb sigurnog prostora, 256 gb za enkriptirani dio, 200tinjak gb za dokumente i uspomene,
a recimo oko 2tb sad negdje imam skupljeno u raznim materijalima, vecinu od njih ako treba mogu ponovo naci ali nekako mi je draze uvijek ih imati na raspolaganju .
__________________
Biti lud ima prednosti koje razumiju samo ludjaci
FKT meber jednog dana high priest...
Trek je offline   Reply With Quote
Staro 01.07.2010., 09:40   #29
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor Trek Pregled postova
Pa iskreno trebam, oko 500gb sigurnog prostora, 256 gb za enkriptirani dio, 200tinjak gb za dokumente i uspomene,
a recimo oko 2tb sad negdje imam skupljeno u raznim materijalima, vecinu od njih ako treba mogu ponovo naci ali nekako mi je draze uvijek ih imati na raspolaganju .
Hmmmm... Ja bi onda nekako imao do 1 TB mirror za bitno, ostalo za ove razne podatke bez RAID-a, a backup (ili, bolje, neku vrstu synca) za sve živo negdje vani kad se skupe pare za to.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na