Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > Mreže
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 08.01.2019., 10:29   #1
Mr.Black
Premium
 
Mr.Black's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2005
Lokacija: -
Postovi: 1,679
Preporuka opreme

Pozz, ide se u rekonstrukciju mreže, znači radi se o 10 računala i nekoliko mrežnih printera koja su sad povezana svakako, preko switcha pa direkt iz ormara, kako se moglo tako se doštukavalo. Postoji zidni 10U ormar u kojem je patch panel cat 5, HP switch, router, na podu naravno file server, ups..znači iz patch panela kablovi idu u prostorije, neki u 5 portne switcheve, neki u nadžbukne utičnice. Na drugoj lokaciji je videonadzor koji ima sim karticu, a iz ureda se spajaju na njega i to dosta guši samu mrežu. Operater je Tcom, brzina je nekih 40 mbps.

Dal bi moglo da se da cijela instalacija promjeni, stavi kabel cat 6, patch panel cat 6..? Možda stavi neki drugi router..? Dal bi pomoglo da se za spajanje na taj videnadzor uvede još jedna telefonska linija, i drugi adsl koji će služiti samo za spajanje na videonadzor..?

Ako može preporuka neke opreme, od samog ormara, pa do kabela..
Mr.Black je offline   Reply With Quote
Staro 08.01.2019., 10:43   #2
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,104
Nećeš ništa promjeniti CAT6 opremom ili bilo kakvom drugom opremom s 40mbit brzinom na 10 računala itd.

Trebaš bolji net, to je korak broj jedan.

Ali to nije mogućnost, nek se que neki, da se ograniči bandwidth na npr. 5mbit/s po uređaju. Mada, i da imaš 100mbit/s ja bi preporučio neku vrstu ograničenja po uređaju.

Koji switch i koji router su u pitanju? Kako se spajaju na taj videonadzor?

Ovo što ti spominješ, promjena kablova je ogromna investicija i puno posla a internet i dalje nikakav. Probaj se dogovoriti za nekih 100-150mbit/s, pa se posloži ostalo.
Mommistake je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 08.01.2019., 11:01   #3
Mr.Black
Premium
 
Mr.Black's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2005
Lokacija: -
Postovi: 1,679
Citiraj:
Autor Mommistake Pregled postova
Nećeš ništa promjeniti CAT6 opremom ili bilo kakvom drugom opremom s 40mbit brzinom na 10 računala itd.

Trebaš bolji net, to je korak broj jedan.

Ali to nije mogućnost, nek se que neki, da se ograniči bandwidth na npr. 5mbit/s po uređaju. Mada, i da imaš 100mbit/s ja bi preporučio neku vrstu ograničenja po uređaju.

Koji switch i koji router su u pitanju? Kako se spajaju na taj videonadzor?

Ovo što ti spominješ, promjena kablova je ogromna investicija i puno posla a internet i dalje nikakav. Probaj se dogovoriti za nekih 100-150mbit/s, pa se posloži ostalo.
Router je Speedport w724V, a switch neki HP (pametan), nisam pokraj njega da vidim točan model. Sa kompa iz ureda se spajaju preko HK Vision programa na tu udaljenu lokaciju di je videonadzor. Što se tiče kabliranja, u planu je optika, pa zato sam mislio cat 6
Mr.Black je offline   Reply With Quote
Staro 08.01.2019., 11:44   #4
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,104
U planu je optika do čega? Do routera? Znači dobivate novi internet?

Trebaš novi router svakako, neki Mikrotik 2011 ili 3011, npr.
Ovo što imate nije router.

Ako već planirate kabliranje, i ako ćete ga raditi, zašto ne. Ako ne planirate i nije u financijskom planu, nema potrebe, CAT5 je na te udaljenosti i više nego dovoljan. Ako će ti biti uplink optika, uzmete neki 100+ mbit paket, i nećeš više nikakvih problema imati. Tako da one zablude da CAT5 neće dati više od 100mbit je glupost, dobit ćeš i gigu na tim udaljenostima.

ISP će ti staviti neko smeće od routera ponovo, pa će ti ili piknuti neki Media Converter ili drito SFP router koji će biti ponovo smeće.

Po meni ti je dosta da zamjeniš router i digneš brzinu neta, nije velika investicija a vama će biti nebo i zemlja. I naravno, SW mora biti 1G, ako je na 100mbit, neće preko toga ići ni brzina neta.

Zadnje izmijenjeno od: Mommistake. 08.01.2019. u 11:53.
Mommistake je offline   Reply With Quote
Staro 08.01.2019., 12:10   #5
Mr.Black
Premium
 
Mr.Black's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2005
Lokacija: -
Postovi: 1,679
Citiraj:
Autor Mommistake Pregled postova
U planu je optika do čega? Do routera? Znači dobivate novi internet?

Trebaš novi router svakako, neki Mikrotik 2011 ili 3011, npr.
Ovo što imate nije router.

Ako već planirate kabliranje, i ako ćete ga raditi, zašto ne. Ako ne planirate i nije u financijskom planu, nema potrebe, CAT5 je na te udaljenosti i više nego dovoljan. Ako će ti biti uplink optika, uzmete neki 100+ mbit paket, i nećeš više nikakvih problema imati. Tako da one zablude da CAT5 neće dati više od 100mbit je glupost, dobit ćeš i gigu na tim udaljenostima.

ISP će ti staviti neko smeće od routera ponovo, pa će ti ili piknuti neki Media Converter ili drito SFP router koji će biti ponovo smeće.

Po meni ti je dosta da zamjeniš router i digneš brzinu neta, nije velika investicija a vama će biti nebo i zemlja. I naravno, SW mora biti 1G, ako je na 100mbit, neće preko toga ići ni brzina neta.
Preporuka nekog centralnog switcha, malih switcheva..? Jel ima neka posebna konfiguracija routera..? tj..u čemu je razlika recimo između mikrotika i toga smeća, jel..
Mr.Black je offline   Reply With Quote
Staro 08.01.2019., 12:14   #6
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,104
Ovisno čime se baviš i kakvu mrežu trebaš, tj. koliko love imaš.
Ako je to nešto manje, nije vam to core biznis, uzmeš neki pametan SW 1G, bilo kakav (nemoj Cisco). Unifi ti je ok npr.

Razlika između tvog routera i ovog je velika. Od hardvare-a do mogućnosti itd. Ograničavanje po uređaju, VPN, tagiranje VLAN-ova, pouzdanost itd. Puno stvari, koje tebe ne bi trebale zamarati.

Konfa nije komplicirana tako, svaki mikrotik se skoro isto konfa, imaš alat za to (Winbox). Staviš ISP-ov router u bridge i rokaš po svom routeru kako želiš.

Mali switchevi, isto tako, Unifi ima svega, od 8 do 48 portova, POE, 10G switchevi itd. Konfiguracija istih ide preko kontrolera, tj. web sučelja, jednostavnije ne može biti.
Mommistake je offline   Reply With Quote
Staro 08.01.2019., 12:36   #7
Mr.Black
Premium
 
Mr.Black's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2005
Lokacija: -
Postovi: 1,679
Citiraj:
Autor Mommistake Pregled postova
Ovisno čime se baviš i kakvu mrežu trebaš, tj. koliko love imaš.
Ako je to nešto manje, nije vam to core biznis, uzmeš neki pametan SW 1G, bilo kakav (nemoj Cisco). Unifi ti je ok npr.

Razlika između tvog routera i ovog je velika. Od hardvare-a do mogućnosti itd. Ograničavanje po uređaju, VPN, tagiranje VLAN-ova, pouzdanost itd. Puno stvari, koje tebe ne bi trebale zamarati.

Konfa nije komplicirana tako, svaki mikrotik se skoro isto konfa, imaš alat za to (Winbox). Staviš ISP-ov router u bridge i rokaš po svom routeru kako želiš.

Mali switchevi, isto tako, Unifi ima svega, od 8 do 48 portova, POE, 10G switchevi itd. Konfiguracija istih ide preko kontrolera, tj. web sučelja, jednostavnije ne može biti.
Što se tiče tih konfiguriranja malih i centralnog switcha, jel se on samo zašteka i upali pa radi ili je potrebna konfiguracija, čisto pitam da im ne zakompliciram život i poslovanje ako se nešto zblesira..ištekaj iz struje i zaštekaj uvijek prolazi..
Mr.Black je offline   Reply With Quote
Staro 08.01.2019., 12:40   #8
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,104
Ma na SW-u su ti po defaultu ti je propušten VLAN1, tako da se sw ponaša kao glupi sw, uštekaš i radiš.

Konfiguracija Unifi SW je jednostavna, ali za nekoga tko nije u mrežama ni malo, nije baš samo 2 klika mišem. Unifi možeš konfati preko SSH-a, ali najjednostavniji način je preko kontrolera. Instaliraš ga negdje lokalno ili negdje u cloudu i konfaš. Ali radi i bez toga.

Ali da, ako trebaš bez konfiguracije, ne trebaš odvajati VLAN-ove, nemaš brige ni s jednim SW-om.

Po meni nemoj kretati s nikakvih investicijama sve do kada si ne riješiš net.
Mommistake je offline   Reply With Quote
Staro 08.01.2019., 12:57   #9
Mr.Black
Premium
 
Mr.Black's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2005
Lokacija: -
Postovi: 1,679
Citiraj:
Autor Mommistake Pregled postova
Ma na SW-u su ti po defaultu ti je propušten VLAN1, tako da se sw ponaša kao glupi sw, uštekaš i radiš.

Konfiguracija Unifi SW je jednostavna, ali za nekoga tko nije u mrežama ni malo, nije baš samo 2 klika mišem. Unifi možeš konfati preko SSH-a, ali najjednostavniji način je preko kontrolera. Instaliraš ga negdje lokalno ili negdje u cloudu i konfaš. Ali radi i bez toga.

Ali da, ako trebaš bez konfiguracije, ne trebaš odvajati VLAN-ove, nemaš brige ni s jednim SW-om.

Po meni nemoj kretati s nikakvih investicijama sve do kada si ne riješiš net.
Max brzina neta je 60 mbps
Mr.Black je offline   Reply With Quote
Staro 08.01.2019., 13:40   #10
Perestrojka
CNE @ Verne global DC
Moj komp
 
Perestrojka's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2015
Lokacija: Reykjavik, Iceland
Postovi: 493
@Mommistake - a cemu Unifi switch ako ce imat samo jedan u kombinaciji s Mtik ruterom ?

Nek ide il na Mtik switch + Mtik router ili pak Unifi gateway + Unifi Switch sa kontrolerom, ti cuspajzi s turanjem 1 ( jednog ) Unifi uredjaja da bude solo mi nece bit nikad jasni, ako vec MORA bit Ubnt, onda se uzme EdgeSwitch ( ukoliko je samo jedan na mrezi ), valjda je cilj minimizirat potencijalne failure pointove a ne uvest nove na mrezu ( unifi kontroler )...


@Mr.Black -

router - RB4011iGS+RM
switch - CRS326-24G-2S+RM

A razlika medju tim HP-om kojeg imas tamo VS Mikrotik ili Ubnt ili pak neki drugi je cisto u OS-u koji se vrti na switchevima/routerima. Kod Mikrotika/Ubnt-a si TI gazda i hardver radi kako ti hoces -:> u smislu limitacija s kojima ces se susresti u buducnosti na nekim zblj HP/Dell/Cisco switchevima ( Mikrotik recimo ima odlicnu scripting podrsku, dok kod Ubnt-a mozes raditi doslovce sta hoces s OS-om )
Perestrojka je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 08.01.2019., 13:55   #11
Mr.Black
Premium
 
Mr.Black's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2005
Lokacija: -
Postovi: 1,679
Citiraj:
Autor Perestrojka Pregled postova
@Mommistake - a cemu Unifi switch ako ce imat samo jedan u kombinaciji s Mtik ruterom ?

Nek ide il na Mtik switch + Mtik router ili pak Unifi gateway + Unifi Switch sa kontrolerom, ti cuspajzi s turanjem 1 ( jednog ) Unifi uredjaja da bude solo mi nece bit nikad jasni, ako vec MORA bit Ubnt, onda se uzme EdgeSwitch ( ukoliko je samo jedan na mrezi ), valjda je cilj minimizirat potencijalne failure pointove a ne uvest nove na mrezu ( unifi kontroler )...


@Mr.Black -

router - RB4011iGS+RM
switch - CRS326-24G-2S+RM

A razlika medju tim HP-om kojeg imas tamo VS Mikrotik ili Ubnt ili pak neki drugi je cisto u OS-u koji se vrti na switchevima/routerima. Kod Mikrotika/Ubnt-a si TI gazda i hardver radi kako ti hoces -:> u smislu limitacija s kojima ces se susresti u buducnosti na nekim zblj HP/Dell/Cisco switchevima ( Mikrotik recimo ima odlicnu scripting podrsku, dok kod Ubnt-a mozes raditi doslovce sta hoces s OS-om )
Kablovi?
Mr.Black je offline   Reply With Quote
Staro 08.01.2019., 14:03   #12
Perestrojka
CNE @ Verne global DC
Moj komp
 
Perestrojka's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2015
Lokacija: Reykjavik, Iceland
Postovi: 493
Citiraj:
Autor Mr.Black Pregled postova
Kablovi?
Sta kablovi ?

Ako pitas za povezivanje ova 2 uredjaja, mozes ih povezat patch 10Gbit linkom preko SFP portova, internet veze kacis na RB4011 a ostatak opreme na CRS326.

A ako pak pitas sto s kablovima koje imas trenutno tamo, sprovedi CAT5e ( ili pak CAT6 ako te to veseli ) za 1Gbit linkove od CRS326 do ostalih uredjaja. Ide gigabit i preko CAT5 ali nije preporucljivo ( tko zna kakva je situacija s instalacijom i kako je ista odradjena )

Takodjer izvest ili load balancing ili failover ili pak load balancing + failover preko Mikrotika nije neka SF nauka, pa ako mislis uzimat jos jedan net koji ce bit dediciran za video nadzor lako se izvede to sta hoces.
Perestrojka je offline   Reply With Quote
Staro 08.01.2019., 14:12   #13
Mr.Black
Premium
 
Mr.Black's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2005
Lokacija: -
Postovi: 1,679
Citiraj:
Autor Perestrojka Pregled postova
Sta kablovi ?

Ako pitas za povezivanje ova 2 uredjaja, mozes ih povezat patch 10Gbit linkom preko SFP portova, internet veze kacis na RB4011 a ostatak opreme na CRS326.

A ako pak pitas sto s kablovima koje imas trenutno tamo, sprovedi CAT5e ( ili pak CAT6 ako te to veseli ) za 1Gbit linkove od CRS326 do ostalih uredjaja. Ide gigabit i preko CAT5 ali nije preporucljivo ( tko zna kakva je situacija s instalacijom i kako je ista odradjena )

Takodjer izvest ili load balancing ili failover ili pak load balancing + failover preko Mikrotika nije neka SF nauka, pa ako mislis uzimat jos jedan net koji ce bit dediciran za video nadzor lako se izvede to sta hoces.
Mislim na UTP-ce po prostorijama, i koji mali switch tam staviti?
Mr.Black je offline   Reply With Quote
Staro 08.01.2019., 14:39   #14
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,104
Citiraj:
Autor Mr.Black Pregled postova
Mislim na UTP-ce po prostorijama, i koji mali switch tam staviti?
Koliko portova trebaš? Glupi sw ili trebaš neku konfu?
Slažem se s kolegom gore, htio sam ti najednostavnije riješenje pokazati.

Najbolje uzeti i router i sw od jednog proizvođača, Mikrotik ili Ubnt prioritet.
Mommistake je offline   Reply With Quote
Staro 08.01.2019., 14:57   #15
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,508
Za detekciju postojeće instalacije uzmeš 2 lapa / kompa koji imaju uredne GB mrežne (poželjno Intel - ove) + sa odg. sw testiraš pojedinu "liniju".
Sa tom informacijom / prikupljenim podacima znaš šta treba napraviti / mijenjati.

Za žuntu > https://www.raymond.cc/blog/network-...network-speed/
Nikky je online   Reply With Quote
Staro 08.01.2019., 15:41   #16
Forace
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: Petrinja
Postovi: 1,604
Po meni s obzirom na njegova pitanja svakako Ubiquity. Ubiquity je za razliku od Mikrotika lakši za krajnjeg korisnika kojemu se ne uči Router OS.

Mikrotik je odličan ali ipak nije za običnog usera koji nema osnove mreže, dok će na Ubiquityu uz malo googlanja poklikat šta treba.

Za male switcheve po prostorijama se postavlja pitanje da li ti trebaju pametni ili ne, općenito ti je upit nejasno definiran.

Skiciraj mrežu, vidi da li je moguće sve izvuć iz tog ormara itd.
Forace je offline   Reply With Quote
Staro 08.01.2019., 16:21   #17
Mr.Black
Premium
 
Mr.Black's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2005
Lokacija: -
Postovi: 1,679
Citiraj:
Autor Forace Pregled postova
Po meni s obzirom na njegova pitanja svakako Ubiquity. Ubiquity je za razliku od Mikrotika lakši za krajnjeg korisnika kojemu se ne uči Router OS.

Mikrotik je odličan ali ipak nije za običnog usera koji nema osnove mreže, dok će na Ubiquityu uz malo googlanja poklikat šta treba.

Za male switcheve po prostorijama se postavlja pitanje da li ti trebaju pametni ili ne, općenito ti je upit nejasno definiran.

Skiciraj mrežu, vidi da li je moguće sve izvuć iz tog ormara itd.
Ne moguće je sve izvući iz ormara jer su amstrong ploče, a i za svaki novi uređaj bi opet trebao vući kabel
Mr.Black je offline   Reply With Quote
Staro 08.01.2019., 18:26   #18
Perestrojka
CNE @ Verne global DC
Moj komp
 
Perestrojka's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2015
Lokacija: Reykjavik, Iceland
Postovi: 493
Daj ti lupi neku skicu ili sliku + skicu ako mozes.... topoloska mapa mreze bi puno vise pomogla.. ovako je sve ovo skupa povuci potegni....
Perestrojka je offline   Reply With Quote
Staro 08.01.2019., 20:49   #19
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,104
Neće ništa napraviti bez dobrog neta, 10 ljudi + video nadzor + printer, bez queue ograničenja, 40mbit brzina itd., neće to nikako raditi ni s dobrim routerom, switchem, kablovima i ne znam što sve ne.

Ako kažeš da će biti optika, kreni onda skicirati i redizajnirati mrežu, ovako s 60mbit, ne može to nikako raditi ok.

Kažeš da imaš nekih pametan HP switch, zašto smo njega zanemarili odmah u startu? Je li 100mbit ili je gigabitni?
Mommistake je offline   Reply With Quote
Staro 09.01.2019., 10:19   #20
Mr.Black
Premium
 
Mr.Black's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2005
Lokacija: -
Postovi: 1,679
Citiraj:
Autor Mommistake Pregled postova
Neće ništa napraviti bez dobrog neta, 10 ljudi + video nadzor + printer, bez queue ograničenja, 40mbit brzina itd., neće to nikako raditi ni s dobrim routerom, switchem, kablovima i ne znam što sve ne.

Ako kažeš da će biti optika, kreni onda skicirati i redizajnirati mrežu, ovako s 60mbit, ne može to nikako raditi ok.

Kažeš da imaš nekih pametan HP switch, zašto smo njega zanemarili odmah u startu? Je li 100mbit ili je gigabitni?
Provjerit ću za taj switch, bitno mi da znam sa kojom instalacijom da krenemo, tj.kablovima? Pošto ne znam kad optika stiže, a kabel je kod zgrade da se za sada uvede druga linija za taj video?
Mr.Black je offline   Reply With Quote
Staro 09.01.2019., 10:30   #21
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,104
Uzmeš router koji ima SFP port nećeš imati nikakvih problema.

I tako, ako ti dolazi optika, ISP-ov router će morati biti. Isto kao i s sadašnjim routerom.

Možeš ti sada staviti sve CAT6 kablove, možeš staviti nove switcheve i routere, i dalje imaš tih 40mbit/s, i dalje ti neće raditi kako treba.

A što se tiče još jedne konekcije, nećeš dobiti nikakve brzine. Možda da ti potegnu još jednu žicu, ali prek iste parice da tražiš još jednu public ip adresu, ništa nećeš dobiti.
Mommistake je offline   Reply With Quote
Staro 09.01.2019., 13:09   #22
Mr.Black
Premium
 
Mr.Black's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2005
Lokacija: -
Postovi: 1,679
Citiraj:
Autor Mommistake Pregled postova
Uzmeš router koji ima SFP port nećeš imati nikakvih problema.

I tako, ako ti dolazi optika, ISP-ov router će morati biti. Isto kao i s sadašnjim routerom.

Možeš ti sada staviti sve CAT6 kablove, možeš staviti nove switcheve i routere, i dalje imaš tih 40mbit/s, i dalje ti neće raditi kako treba.

A što se tiče još jedne konekcije, nećeš dobiti nikakve brzine. Možda da ti potegnu još jednu žicu, ali prek iste parice da tražiš još jednu public ip adresu, ništa nećeš dobiti.
Mislio sam da potegnu fizički paricu i priključak za video. Što točno dobivam sa SFP-om?
Mr.Black je offline   Reply With Quote
Staro 09.01.2019., 13:18   #23
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,104
Citiraj:
Autor Mr.Black Pregled postova
Mislio sam da potegnu fizički paricu i priključak za video. Što točno dobivam sa SFP-om?
Pa ništa osim da možeš konektati 2 routera međusobno optikom ako ti to igra ulogu, mada CAT5 će ti biti dovoljno. Ili direktno optika u router tvoj. Ti ćeš vjerojatno dobiti optiku do sebe pa neki optički router.

Ovo s paricom bi ti možda pomoglo, ali to bi s njima trebao riješiti.

Ali opet ti ostaje 10 ljudi na 40mbit
Mommistake je offline   Reply With Quote
Staro 10.01.2019., 21:10   #24
Zlatko7i
Registered User
 
Datum registracije: Jan 2019
Lokacija: Zagreb
Postovi: 14
Pozdrav ekipa!

Trebam par informacija o vašim iskustvima i preporukama. Prijatelj mi otvara lokal/birc, pa bi mu ja trebao napravit mrežu i Wifi. E sad ovako lokal nije jako velik unutra ima na "prizemlju" gdje je šank cca 20ak kvadrata, kat ima oko 15ak kvadrata, sve je "otvoreno" u istom prostoru, ovaj kat se nalazi iznad šanka (slika ispod) i ima treasu 10ak kvadrata. Dobra stvar je što je optika od HT-a povučena u lokal, što znači da imam 100/2o mbs za početak. Modem Speedport plus bi stavio kod šanka i spojio na kasu i povukao utp kabel za max tv gdje je na slici označeno crveno. Mislio sam ostavit wifi sa speedport-a za osoblje ( konobare) da mi se taj dio ne "zagušuje" i sad je moj plan stavit neki modem na crveni dio ( na slici) skroz gore visoko pod plafon tako da mi pokrije gornji dio i doljni dio kafića + terasa. Moje pitanje je koji modem preporučujete za ovako nešto, naravno bitno je da ima 5ghz i 2.4 po mogućnosti dual band i da što više tipa 50-ak ljudi može bit spojeno na wifi.
Preporuke? Iskustva?

Slika
__________________
http://forum.pcekspert.com/faq.php
Zlatko7i je offline   Reply With Quote
Staro 10.01.2019., 21:12   #25
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,104
Ne treba ti modem (ne koriste se već duže vrijeme)
Treba ti AP ili ti ga Access point.
Preporučam UniFi Long Range, uloženo/dobiveno je odličan. Samo moraš uzeti onoga s POE adapterom, jer taj ISP-ov router nema POE portove.
Mommistake je offline   Reply With Quote
Staro 10.01.2019., 21:36   #26
Filip_2306
Lurker
Moj komp
 
Filip_2306's Avatar
 
Datum registracije: May 2017
Lokacija: Zagreb
Postovi: 52
Koliko te plaćaju da trpaš taj UniFi?

@Zlatko

Koliko para misliš potrošit?
Filip_2306 je offline   Reply With Quote
Staro 10.01.2019., 21:46   #27
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,014
s obzirom da dosta često idem u jedan pub koji je sličnog tlocrta (oko 25 kvadrata dole i oko 15 kvadrata mezzanin , plus 15tak kvadrata terase), posao odrađuje tekomov speedport više nego dobro.
ne vidim svrhu ulaganja u takav prostor, nije to IT centar, to je yebeni kafić. dođeš popit kavu i prelistat novine, kad si s ekipom plafon je preskrolat po fejsu.
speedport ti ima i guest network, upali ga i vozi. limit na 80mbita, ostatak da bude za kasu i muziku. rađe nek ti frend uloži u bolju mašinu za kavu i nek ne kupuje kplus mlijeko.
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 10.01.2019., 22:04   #28
dadoremix
Premium
Moj komp
 
dadoremix's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: HR
Postovi: 4,518
Prvo speedšrot nek se proba
Ako pokriva, super
Ako ne, jos neki ap ... mikrotik hap al ne lite (nit mene ne plačaju)
dadoremix je offline   Reply With Quote
Staro 11.01.2019., 00:56   #29
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,104
Citiraj:
Autor Strenja Pregled postova
Koliko te plaćaju da trpaš taj UniFi?

@Zlatko

Koliko para misliš potrošit?
Niti lipe, ali je najlakši za složiti
Kad čovjek napiše modem, znam da Mikrotik nije za njega

+ iz iskustva znam kako radi, koliko pokriva, što mu smeta, koji model je dobar, koji nije itd.
Ne preporučam TP-Linkove ili D-Linkove i takva sranja.
Meraki, Ruckus, Unifi, Mikrotik, to je nekako ono što radim i što preporučam, Unifi mi se činio najbolniji izbor među njima
Mommistake je offline   Reply With Quote
Staro 11.01.2019., 19:26   #30
Perestrojka
CNE @ Verne global DC
Moj komp
 
Perestrojka's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2015
Lokacija: Reykjavik, Iceland
Postovi: 493
Jest najlaksi za sloziti kad imas dodatni Unifi kontroler koji il platis masno il pokrenes ko server na svom racunalu, no nekako sumnjam da ce osobe koje pitaju za preporuku neceg ovdje na forumu ici se bakciti s kontrolerom i nastimavat isti, dok je Mikrotik standalone sam po sebi.

Da ne pricam kako ubnt zna svako malo zyebat uredjaje s svojim alpha verzijama firmvera koje guraju ko produkcijske verzije.

Takodjer je zlatno pravilo imat vise manjih wifi uredjaja u skucenijim/guscim prostorima nego jedan long range uredjaj, sreca pa se ovdje ne preporuca nabijat output snagu ap-a na max... barem su ljudi postedjeni tog ako nista drugo.

Citiraj:
Autor dadoremix Pregled postova
Prvo speedšrot nek se proba
Ako pokriva, super
Ako ne, jos neki ap ... mikrotik hap al ne lite (nit mene ne plačaju)
Word... No nekako bih isao na Mikrotik u ovom slucaju cisto zbog firewalla, qos-a i limita brzine (dinamickog) po gostu, sta opet treba postimat netko ko zna a ne autor pitanja.
Perestrojka je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na