Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Problemi > Softverski problemi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 30.05.2016., 10:23   #1
BlackForrest
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2015
Lokacija: Aspen
Postovi: 47
HITNO-problem nadogradnja Windows 10

Sad me brat zove, ja sam na poslu, ima stariji Toshiba laptop na kojem je instalirana Windows Sedmica, međutim, jutros uključi laptop i odjednom se pokrene Windows Update "konfiguriranje datoteka za instalaciju Windows 10", kad je to završilo, samo se pojavio plavi ekran na kojem piše da je krenula "Nadogradnja Windows 10", nigdje nema Cancel ili opcije da se prekine proces.

Obzirom da ima važne dokumente na laptopu, što može učiniti? Da li može nasilno ugasiti laptop pritiskom i držanjem Power tipke?

Zahvaljujem na brzom odgovoru.
BlackForrest je offline   Reply With Quote
Staro 30.05.2016., 10:31   #2
Ag008
RESPECT MY AUTHORITAH
Moj komp
 
Ag008's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2008
Lokacija: Rijeka
Postovi: 7,345
Ostati će mu svi dokumenti i programi ali će imati novi OS.
Kada se sustav nadogradi može se ponovno vratiti na Win 7 ako mu se ne svidi. Neka ne dira ništa.
__________________
.
Ag008 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 30.05.2016., 10:34   #3
zdravko_c
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jun 2006
Lokacija: Vinkovci
Postovi: 524
Pusti nek završe instalaciju, dokumenti će mu ostati tamo gdje jesu, ako ga nasilno ugasiš, može ti se desiti da ćeš ostati negdje između bez ijednih windowsa, pa ti u tom slučaju ne gine reinstalacija
zdravko_c je offline   Reply With Quote
Staro 30.05.2016., 10:40   #4
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,554
Eh hitno, samo se umire hitno a sve ostalo može čekati
A zašto nije reagirao ranije?
Sigurno mu je u tray - u stalo ono govance za W10 neko vrijeme.

Sad se može slikati, treba prekinit taj nasilni i bezobrazni update, može kako si naveo prisilno gašenje.
Nakon toga treba sa Live Linux ili Live Win cd / dvd dignit sistem > važne stvari prekopirati na vanjske medije / usb stick.
Potom neka odluči hoće li pustiti to W10 smetje ili factory reinstall W7 šta je imao.
U oba slučaja će se trebati igrati sa dodatnim aplikacijama koje je sam stavljao.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 30.05.2016., 10:50   #5
Jelc
Super Moderators
 
Datum registracije: May 2002
Lokacija: Zg
Postovi: 17,469
f it’s been less than a month since you upgraded to Windows 10, you can go back to your previous version of Windows by going to Settings > Update & security > Recovery and selecting either Go back to Windows 7 or Go back to Windows 8.1. This won't affect your personal files, but it will remove any apps you installed after the upgrade to Windows 10. Learn more.

If it’s been more than a month, this option won’t be available in Settings and you’ll need to use a different recovery option.
__________________

Phenom X4 9850 BE&OCZ Gladiator MAX/DFI 790FXB-M2RSH/2x1GB SuperTaljent CL4/Sapphire 5850&AVerTV Hybrid Speedy/WD 320GB/Bare 120GB/500GB/Zamzung F3 1TB/Zamzung SE-S184/Corsair TX650W/Zamzung 205BW/TerraTec SiXPack 5.1+/Klipsch ProMedia 2.1

Amiga 1200 HD/DELL externi floppy :-)/Commodore 1084S
Jelc je offline   Reply With Quote
Staro 30.05.2016., 10:52   #6
Pomo
Laughing Man
Moj komp
 
Pomo's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: Volim grah koji peče
Postovi: 3,016
Čestitke svima a ne samo njima.
Bug forum je počeo dijeliti bolje savjete od pceksperta.
Dakle instalacija se može zaustaviti bez problema. I da, isprobano.
Tolko od mene.
http://www.bug.hr/forum/topic/window...no/239410.aspx
__________________
Citiraj:
I've seen things you people wouldn't believe. Attack ships on fire off the shoulder of Orion. I watched c-beams ... glitter in the dark near Tanhauser Gate. All those ... moments will be lost ... in time, like tears ... in rain. Time ... to die.
Pomo je offline   Reply With Quote
Staro 02.06.2016., 15:03   #7
Mario92
Omicron Alpha resident
Moj komp
 
Mario92's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2009
Lokacija: Bistra
Postovi: 4,771
Nadogradnja na Win10 je in-place, znači da se OS mijenja ali sve ostale stvari, od aplikacija do dokumenata, ostaju netaknute.

Moja preporuka je da nadogradiš na desetku i ostaneš na njoj, pogotovo ako sve radi na njoj. Sedmicu već polako nagriza zub vremena.

U kranju ruku možeš se prebaciti na sedmicu natrag nakon nadogradnje ali će ti ostati pravo besplatnog update-a na desetku jednom kad ju odlučiš instalirati.
__________________

Ryzen 7 5700G

AsRock B550 Pro4

HyperX Fury DDR4 3000MHz (4 x 16GB)

Kingston A2000 1TB NVMe

Intel 660p 1TB NVMe

Fortron Hexa 400W

Random PC case

Proxmox VE

95% of the world is retarded, I'm glad I am the 10%.
HP Elitebook 840 G7

Intel i5 10310U

Corsair Vengeance 2x16GB 3000MHz

SK Hynix P31 Gold 1TB

14" FHD IPS

Mario92 je offline   Reply With Quote
Staro 02.06.2016., 15:14   #8
Alister
Premium
Moj komp
 
Alister's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2009
Lokacija: Dugo Selo
Postovi: 1,450
možeš, ali je Microsoft pustio update na Windows 10 u kritične update-te pa se bude automatski nadogradio i ovako, osim ako sve to ne zablokiraš
Alister je offline   Reply With Quote
Staro 02.06.2016., 21:55   #9
kasko
Premium
Moj komp
 
kasko's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: Ivanić_Grad
Postovi: 1,943
Citiraj:
Autor Mario92 Pregled postova
Sedmicu već polako nagriza zub vremena.
Obrazloži.
kasko je offline   Reply With Quote
Staro 02.06.2016., 22:32   #10
Black Dragon
Premium
Moj komp
 
Black Dragon's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: Agram
Postovi: 2,973
Citiraj:
Autor Mario92 Pregled postova
Nadogradnja na Win10 je in-place, znači da se OS mijenja ali sve ostale stvari, od aplikacija do dokumenata, ostaju netaknute.

Moja preporuka je da nadogradiš na desetku i ostaneš na njoj, pogotovo ako sve radi na njoj. Sedmicu već polako nagriza zub vremena.

U kranju ruku možeš se prebaciti na sedmicu natrag nakon nadogradnje ali će ti ostati pravo besplatnog update-a na desetku jednom kad ju odlučiš instalirati.
Ne ostaju aplikacije. Windows 10 uredno napravi Uninstall aplikacija koje on smatra da ne rade kako treba na windowsu 10. Nadogradnja sa Win xxx na Win 10 u pravilu radi traljavo i komp radi puno bolje kada se napravi clean install Win 10 nego upgrade.

Moja malenkost je sys admin sa cca 130 ureda po RH, konj radnik nam je trenutno do 2018 godine HP ProoBook 4540s (105 komada) na njima Win 7 na Win 10 nije prošao kako treba, ni jedan se ne da ugasiti, uvijek napravi reboot, svaki po vlastitom nahođenju radi rotaciju slike ekrana u smjeri ili kontra smjera kazaljki na satu, ... od njih 47 koji su se nepažnjom korisnika digli na Win10 na 5 komada su nestali svi dokumenti.

Ali kada sam napravio image Win10 za taj notebook i samo ga deplojam na prazan disk, mogu reći da notebook radi puno bolje sa win10 nego sa win7.

Nekih 100 komada HP ProBook 655 G2 koji su mi zadnji došli rade OK sa Win 10. Došli su sa win 8.1 ali ni na njima nije prošlo sve kako treba jer brdo HP soft smeća ne radi kako treba sa Win10 pa ga ovaj proba ukloniti pa napravi njesra (security soft sav je problem koji ne da instalirati 1511 verziju ako nije odmah ta nadogradnja win10)

Uglavnom Veliki je problem ako nije Win10 1511 (najbrže se da uočiti razliku ako se klikne na power, ako su opcije hibernacije spavanja, gašenja velikum slovima onda nije 1511, ako su malim onda je 1511 verzija)

Na svim 450 G1 i 455 G2 (oko 30 komada nestalo je dobar dio programa i na 3 svi dokumenti). Ali nakon deplojanja imaga sa win10 koji je napravljen od nule kompovi rade pristojno.

Sumarum, NE valja upgrade, NESTAJU programi i NESTAJU dokumenti. BackUp, upgrade da se aktivira ključ (ako već nije aktiviran), format, clean install. Ugodan dan.

P.S. na svim desktopima i noteboocima doma i na poslu osobno i dalje koristim Win 7 Pro / Enterprise (imam pravo na sve verzije MS Windowsa, Offica, ... državni ključevi, pa opet koristim stari win7 ...) Stvari mi rade kao i programi koje imam i koje sam platio. Ne rade baš sve verzije starog softwera za kojim imam potrebe na Win 10 kako treba, a nema potrebe da dajem po nekoliko stotina ili tisuća zelembača za nove opcije koje nitko ne koristi.
__________________

Some men aren't looking for anything logical. They can't be bought, bullied, reasoned or negotiated with. Some men just want to watch the world burn.
Black Dragon je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 03.06.2016., 00:09   #11
Forace
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: Petrinja
Postovi: 1,604
Danas mi je ispred nosa probala proć instalacija desetke i naravno čim sam vidio da je krenulo upgradinfđg windows to 10 - restart hardwerski, skino sa grc securitya nowin10 ili tak nešto, pokrenuo, očistio win 10 fajlove uključio opciju da ih ne želim, restart i to je to. Računalo normalno radi dalje na win 7.

Početkom godine radio deploy 30 tak sedmica iako je hardwere urednno mogao podnijet 10 tku. Prije toga dobar dio bio na xp.u.
Možda dogodine stavim desetku al to je upitno.
Forace je offline   Reply With Quote
Staro 03.06.2016., 08:09   #12
Mario92
Omicron Alpha resident
Moj komp
 
Mario92's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2009
Lokacija: Bistra
Postovi: 4,771
Citiraj:
Autor kasko Pregled postova
Obrazloži.
Nema Secure Boot, ne dolazi sa antivirusom, ne podržava DirectX12, Smartscreen nije integriran u tolikoj mjeri, nema sandboxed aplikacije, puno lakša i bolje implementirana enkripcija diska, lošije performanse, napredniji ASLR, nedostatak mainstream podrške, na Win10 svako malo dođe nekaj novo, brže se fixaju problemi, robusniji Windows Update, lakše podešavanje i popravak u slučaju problema...

Mislim, pojedinačno to nisu stvari bez koji se ne može no kad se skupi na jedno mjesto razlika je i više nego velika. Zato mi je teško shvatiti zakaj ljudi ne bi barem dali priliku desetci, pogotovo sad kad je besplatno.

Jedino kaj mislim da je problematično je kompatibilnost aplikacija i drivera, kao i način na koji MS forsira nadogradnju (iako je i s te strane donekle razumljivo zbog toga jer su naučili na greškama (XP) pa ih žele spriječiti)
__________________

Ryzen 7 5700G

AsRock B550 Pro4

HyperX Fury DDR4 3000MHz (4 x 16GB)

Kingston A2000 1TB NVMe

Intel 660p 1TB NVMe

Fortron Hexa 400W

Random PC case

Proxmox VE

95% of the world is retarded, I'm glad I am the 10%.
HP Elitebook 840 G7

Intel i5 10310U

Corsair Vengeance 2x16GB 3000MHz

SK Hynix P31 Gold 1TB

14" FHD IPS

Mario92 je offline   Reply With Quote
Staro 03.06.2016., 11:14   #13
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,554
Nema potrebe da ova tema postane kao i ona "velika" o W10, za love / hejt prebaciti se tamo.
Samo takstativno:
- nema Secure Boot jer ga M$ namjerno nije izdao upravo kako bi se gurale nove verzije,
iste štoseve stalno rade (primjer: XP > Vista dignuta verzija NTFS - a samo kako je XP nebi razumio a bez ikakvog stvarnog napredtka)

- DirectX12 i drugi "noviteti" su se mogli (da su htjeli) dodati kroz update, koliko su vremena i resursa potrošili na podmuklo guranje upgrade na W10

- moja oprema nije njihova prčija stoga je pristojno da me pita kada će i dali će napraviti nešto bitno (kao upgrade os - a), a ne da to rade kad im prne i bez pitanja

- robusniji Windows Update, nemoj me nasmijavati, isti odgovor kao poviše + za Home verziju namjerno maknute opcije gašenja / paljenja,
nastranu sada varijanta manualnog kopanja po registry - ju

- mainstream i podrška je priča za sebe, skoro pa ni nebi postao "mainstream" da ga se ovako bezobrazno ne gura,
jasna stvar da je "aktualan" među pitanjima i odgovorima kad je jedan od std. bisera igrati se na kukalo sa opcijama i premještati ih okolo / na druga mjesta (i onda su oni kao pametni) ...
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 03.06.2016., 16:54   #14
kasko
Premium
Moj komp
 
kasko's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: Ivanić_Grad
Postovi: 1,943
Citiraj:
Autor Mario92 Pregled postova
Nema Secure Boot
Ovo je korisan feature jednom u tvom zivotnom ciklusu.
Citiraj:
Autor Mario92 Pregled postova
ne dolazi sa antivirusom
MSE je besplatan.
Citiraj:
Autor Mario92 Pregled postova
ne podržava DirectX12
Bitno iskljucivo gamerima. Upitno je koliko njih uopce ima hardwareske mogucnosti koristiti dx12 jer ce se to radi fps-a isklj sve do 2020.
Citiraj:
Autor Mario92 Pregled postova
Smartscreen nije integriran u tolikoj mjeri, nema sandboxed aplikacije, puno lakša i bolje implementirana enkripcija diska, lošije performanse, napredniji ASLR
Vise racunala s uklj smartscreenom sam slagao nego bez, nema zastite od neukog usera.
Citiraj:
Autor Mario92 Pregled postova
nedostatak mainstream podrške, na Win10 svako malo dođe nekaj novo, brže se fixaju problemi, robusniji Windows Update, lakše podešavanje i popravak u slučaju problema...
Imas odg od nikky-a gore, dolazi *nekaj novo* daj ne zezaj...
Brže se fixaju problemi, zato jer ih ima eksponencijalno više.
Robusniji windows update? Nije...
Lakse podesavanje i popravak samo u tvojim snovima...


Citiraj:
Autor Mario92 Pregled postova
Jedino kaj mislim da je problematično je kompatibilnost aplikacija i drivera, kao i način na koji MS forsira nadogradnju (iako je i s te strane donekle razumljivo zbog toga jer su naučili na greškama (XP) pa ih žele spriječiti)
I dok to sve ne rijese i ne promjene neke stvari nemaju uopće pravo forsirat update, jer novo nije uvijek bolje.
kasko je offline   Reply With Quote
Staro 03.06.2016., 23:38   #15
driftwood
Premium
 
driftwood's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2010
Lokacija: .
Postovi: 660
Citiraj:
Autor Mario92 Pregled postova
lakše podešavanje i popravak u slučaju problema...
Da se nisi ti malo zabunio?
__________________
Dazed and confused
driftwood je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na