Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Mobilno > Smartphone uređaji i mobiteli
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 20.07.2013., 15:47   #1
Mad_Duke
Guest
 
Postovi: n/a
LCD, OLED - Prednosti i mane

Nikad nepresušna tema i izvor neznanja o tehnologijama.

Mislim da je vrijeme za ovaj topic jer nema teme o pojedinačnom mobitelu, preporuci mobitela, android mobitel temi... na kojoj na svakoj stranici ispočetka forsira LCD vs. OLED rasprava.

LCD uključuje sve TN, IPS, SLCD ili kako hoćeš zvati matrice
OLED uključuje sve AMOLED, SAMOLED....
  Reply With Quote
Staro 30.07.2013., 16:05   #2
Gjurovski
P.E.B.K.A.C.
 
Gjurovski's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,300
Pa da pocnemo sa trolanjem i spamanjem
Osobno Amoled prije Lcd-a, cisto sa moga gledista, puno i previse konzumiram multimedije na mobu , gdje mislim da ipak amoled ima prednost, donedavno im se predbacivalo dosta nizak ppi, no zadnjim inacicama su dostigli cifre preko 400ppi uz rame lcd-u...
Uglavnom previse je faktora u igri da bi se moglo jednu vrstu tehnologije stavit ispred druge, previse se stvari prelama preko same rezolucije, matrice koja se koristi, velicine ekrana koji mozda igra jos i najvecu ulogu laicima...

Osobno sto je mene smetalo kod LCD-a je pozadinsko osvjetljenje, u mraku koliko god gledao neki video materijal neovisno filmic na YT ili film umara oci daleko vise nego amoled jos jedan banalni primjer kako u mome slucaju LCD gubi bitku je recimo gledanje filmica u uvijetima jaceg danjeg svjetla ili jednostavno vani dosta gubi na kontrastu, pogotovo ako se gleda neki tamniji video zapis, neovisno na koliko stavio brightness nikad nisam bio osobno zadovoljan, trazio hlad, kut gledanja itd...
No opet na HTC One X-u su popravili sa forom zero gap izmedju ekrana i samoga stakla...

Dok negativu su amoledu lijepili nedavno nizak ppi, i sto raspale boje da oci krvave te nizi brightnes sveukupno...

Osobno u svim drugim situacijama koristeci, galaxy s2, Htc one X, LG X4, Desire stari, nesto sitno galaxy s3 je nevazno, za citanje mailova, surfanje i ostalih svakodnevnih stvari obje su tehnolohgije dosle skoro do maksimuma i rijetko tko vise moze napraviti glupost tipa sony sa tft matricom koja opet i nije toliko losa tj nemam nista protiv manjeg kuta gledanja, dapace bolje mi je da svako malo netko nezvirka sto ja prckam po mobu..

Ali gledanje filmova na S2 i S3 te opcenito video materijale po meni su jos uvijek sa Amoled tehnologijom koplje ispred LCD-a...
__________________
Master: E7200, 3MB L2, M0 {TT Big Typhoon VX @3500mhz}/Gigabyte P35-DS3P/2x1GB SuperTalent CL4 Overclock DDR2 800Mhz + 2GB Kingmax/Coolermaster Extreme Power 430W/XFX 8800GTX {Arctic Cooling Accelero Extreme} /Seagate Barracuda 250GB/Pioneer DVD-RW/
Periferija: LG W2242T 22"/Logitech X-230/Razer - Death Adder/LCD TV Toshiba WL66Z Regza 32"/Thrust Keyboard+Mouse Wifi/Logitech ChillStream/Sharkoon Rebel12

Gjurovski je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 30.07.2013., 16:19   #3
Rista
Premium
 
Rista's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2007
Lokacija: Ri
Postovi: 1,920
Jel samo mene smeta sto crna na AMOLEDu opet nije savrseno crna nego malo svijetli u mraku? Vise stvar principa, s obzirom da se radi o jedinoj pravoj prednosti u odnosu na LCD, bilo bi lijepo da pikseli ne emitiraju doslovno nista svjetla
Rista je offline   Reply With Quote
Staro 30.07.2013., 19:10   #4
Gjurovski
P.E.B.K.A.C.
 
Gjurovski's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,300
Vjeruj mi na jeftinijim mobitelima je daleko izrazeniji backlight bleeding koji daleko vise zivcira nego sto pikseli pustaju malo svjetla, iako ga pustaju nije nenamjerno i ravnomjerno je rasprostranjeno po crnim dijelovima te nije uvjetovano jeftinijom manufakturom

Cak mislim da sam primjetio i na LG-u X4 ako me sjecanje nevara na dnu backlight bleeding a radi se o flagship modelu toboze proslogodisnjem ali sumnjam da je lcd prosao revoluciju u ovih zadnjih godinu dana ...
__________________
Master: E7200, 3MB L2, M0 {TT Big Typhoon VX @3500mhz}/Gigabyte P35-DS3P/2x1GB SuperTalent CL4 Overclock DDR2 800Mhz + 2GB Kingmax/Coolermaster Extreme Power 430W/XFX 8800GTX {Arctic Cooling Accelero Extreme} /Seagate Barracuda 250GB/Pioneer DVD-RW/
Periferija: LG W2242T 22"/Logitech X-230/Razer - Death Adder/LCD TV Toshiba WL66Z Regza 32"/Thrust Keyboard+Mouse Wifi/Logitech ChillStream/Sharkoon Rebel12

Gjurovski je offline   Reply With Quote
Staro 30.07.2013., 19:53   #5
raliSHA
Premium
Moj komp
 
raliSHA's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2010
Lokacija: Rijeka
Postovi: 970
Ono što ja mogu primijetiti kao minus amoleda koristeći s4 je veliki response time..kod naglih pomaka cernog na bijelom zna se primijetiti ghosting.
raliSHA je offline   Reply With Quote
Staro 30.07.2013., 20:03   #6
Gjurovski
P.E.B.K.A.C.
 
Gjurovski's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,300
Zanimljivo nisam se susreo sa takvim moglo bi se reci nedostatkom na prijasnjim amoled mobitelima ili nisam primjecivao, koliko vidim to je izgleda slucaj u tih novih 1080p amoled ekrana , valjda ce se ispeglat...
__________________
Master: E7200, 3MB L2, M0 {TT Big Typhoon VX @3500mhz}/Gigabyte P35-DS3P/2x1GB SuperTalent CL4 Overclock DDR2 800Mhz + 2GB Kingmax/Coolermaster Extreme Power 430W/XFX 8800GTX {Arctic Cooling Accelero Extreme} /Seagate Barracuda 250GB/Pioneer DVD-RW/
Periferija: LG W2242T 22"/Logitech X-230/Razer - Death Adder/LCD TV Toshiba WL66Z Regza 32"/Thrust Keyboard+Mouse Wifi/Logitech ChillStream/Sharkoon Rebel12

Gjurovski je offline   Reply With Quote
Staro 30.07.2013., 20:43   #7
raliSHA
Premium
Moj komp
 
raliSHA's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2010
Lokacija: Rijeka
Postovi: 970
Mislim, nije dealbreaker, al vidi se u specifičnim situacijama..g2g je dobar ali full b2w očito traje neko vrijeme tim njegovim amoled pikselima.

Po ostalim pitanjima sam zadovoljan, prije sam zazirao od amoleda zbog nazubljenosti, pentilea i nerealnih boja, ali s4 ima definitivno najbolji amoled do sada, dosta veća je i svjetlina čisto bijele nego kod dosadašnjih, oštrina je vrhunska a i boje su kad se odabere pravi setting prirodnije.
raliSHA je offline   Reply With Quote
Staro 30.07.2013., 23:27   #8
Mad_Duke
Guest
 
Postovi: n/a
Pa iskreno. Ne bi rekao to. Mislim da S2 još uvijek ima najbolji SAMOLED čisto zbog subpixela. Dodatni brightness etc. je naravno prednost novijih, ali tako bi bilo i da su stavljeni "normalni" subpixeli. Pod uvjetom da se koristi neki "ROM" koji podržava "finiju" kalibraciju boja da dotične nisu previše saturirane.

I slažem se da u mrklom mraku se vidi jako, jako slabi glow ekrana na skroz crnoj pozadini. Ali razlika je eksponencijalna naspram novijih LCD-a. Moj HTC One koliko god imao super ekran opet navečer u mraku ima tu sivu umjesto crne koja je vidljiva.

Ghosting sam primjetio na nekim rom-ovima, a s obzirom da na AMOLEDu koristim striktno crno-bijele ROM-ove i skinove (paše mi tako) nisam primjetio niti jedan problem sa prijelazom piksela iz crne u bijelu (a to je nešto što bi mi se događalo na ekranu pa valjda 80% vremena osim u svijetlim appovima tipa face, maps, foursq...).
  Reply With Quote
Staro 31.07.2013., 01:15   #9
raliSHA
Premium
Moj komp
 
raliSHA's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2010
Lokacija: Rijeka
Postovi: 970
Sve 5 ali meni je na s2 800x480@4.3" bio dealbreaker u startu.. Ppi od nekih 250–260 je meni osobno neki minimum oštrine koji mogu gledati na mobu.

A za priču o glowu se slažem.. Ako je glow na amoledu problem wtf je onda s 5 puta jačim glowom na lcdu?
raliSHA je offline   Reply With Quote
Staro 09.08.2013., 17:58   #10
Gjurovski
P.E.B.K.A.C.
 
Gjurovski's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,300
Citiraj:
Autor raliSHA Pregled postova
Ako je glow na amoledu problem wtf je onda s 5 puta jačim glowom na lcdu?

Zato sto ga LCD ima od kad je nastao, kuzis, pa se to neracuna
__________________
Master: E7200, 3MB L2, M0 {TT Big Typhoon VX @3500mhz}/Gigabyte P35-DS3P/2x1GB SuperTalent CL4 Overclock DDR2 800Mhz + 2GB Kingmax/Coolermaster Extreme Power 430W/XFX 8800GTX {Arctic Cooling Accelero Extreme} /Seagate Barracuda 250GB/Pioneer DVD-RW/
Periferija: LG W2242T 22"/Logitech X-230/Razer - Death Adder/LCD TV Toshiba WL66Z Regza 32"/Thrust Keyboard+Mouse Wifi/Logitech ChillStream/Sharkoon Rebel12

Gjurovski je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 09.08.2013., 18:17   #11
Rista
Premium
 
Rista's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2007
Lokacija: Ri
Postovi: 1,920
A tko je rekao da je problem Ispada da percipiranu savrsenu crnu mozes dobiti samo u odredjenim uvjetima. Za gledanje vani je ionako bitnija refleksija ekrana.

Za mene AMOLED ostaje veliko razocaranje i sljedeci mob ce sigurno biti sa LCDom. Kutevi gledanja, uniformnost boja, response time. Sve bi to na papiru trebalo ne samo biti bolje od LCDa nego prakticki savrseno. U praksi nista bolje ili u nekim slucajevima losije. A s druge strane, starenje piksela/burn-in mu ne mogu oprostit
Rista je offline   Reply With Quote
Staro 27.08.2013., 08:27   #12
rodriguez
....
Moj komp
 
rodriguez's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2009
Lokacija: Hrvatska
Postovi: 1,988
rodriguez je offline   Reply With Quote
Staro 27.08.2013., 08:54   #13
Mad_Duke
Guest
 
Postovi: n/a
Bullshit. Outdoor je tak svejedno, a indoor. S4 ima puuno bolji kontrast. Na HTC Oneu drito vidim svaki put kada okinem power gumb i imam CRT off animaciju. Na starom S2 i S4 ekran je doslovno crn, crn i sama animacija drito izgleda kao da se gasi ekran. Na HTC One je sve sivkasto dok se skroz ne ugasi i onda je tek crno.

Ovo je objektivno, subjektivno draži mi je OLED (kad sve pros i cons prođem), ali ne sa matricom kakvu ima S4 već sa običnom RGB matricom.
  Reply With Quote
Staro 27.08.2013., 10:51   #14
Gjurovski
P.E.B.K.A.C.
 
Gjurovski's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,300
Ovaj video samo potvrduje moju konstataciju, laiku koji kupuje mob je apsolutno svejedno sto ce uzet, kao sto sam naveo niti jedna tehnologija nema OCIGLEDNIH mana sve je podosta ispeglano, jedino nama picajzlama koji smetaju sitnice
__________________
Master: E7200, 3MB L2, M0 {TT Big Typhoon VX @3500mhz}/Gigabyte P35-DS3P/2x1GB SuperTalent CL4 Overclock DDR2 800Mhz + 2GB Kingmax/Coolermaster Extreme Power 430W/XFX 8800GTX {Arctic Cooling Accelero Extreme} /Seagate Barracuda 250GB/Pioneer DVD-RW/
Periferija: LG W2242T 22"/Logitech X-230/Razer - Death Adder/LCD TV Toshiba WL66Z Regza 32"/Thrust Keyboard+Mouse Wifi/Logitech ChillStream/Sharkoon Rebel12

Gjurovski je offline   Reply With Quote
Staro 28.08.2013., 02:00   #15
Gx25
RiSeN FrOm tHe BaNNeD
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: cro
Postovi: 662
Najiritantnija stvar kod amoleda je brzo starenje plavih piksela, na mom mobitelu je jako primjetno na mhestu status bara i plavog gornjeg dijela kod messengera i zbog toga bih razmislio dva puta bih li ga opet uzeo
Gx25 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na