Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Storage > Diskovi SSD/HDD
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 17.01.2023., 07:10   #3631
Psycho
Master Of Disaster
Moj komp
 
Psycho's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2002
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,252
Citiraj:
Autor Lewis Pregled postova
Pa nije bas samo tako, meni je DSM brzi/repsonzivniji (na istim NASevima) nego stari 6.2 i jos ima dodantih stvari.. ako nije koristio neke 3rd party USB stickove i slicno nema nikakvvog razloga ostait na 6.x. Plus kad uskoro dodje 7.2 (sa dje u beti) i MutiSMB support moci ce se uparit 1,2,3,4 1Gbit LAN porta da se dobije dupl/troduplo veca brzina...

Evo jedan link sa nekim usporedbama DSM 6.x vs 7.x
https://latestintech.com/synology-di...ion-manager-7/
ne koristimo nikakve hack tehnike, uredjaji su koristeni za backup sa licenciranim programima sa iscsi LUN-ovima ili SMB share za media servere.

Evo trenutno imamo jedan overkill - server(2 x 1Gbit bond - uskoro 2 x 10Gbit sa novim SFPevima) koji ima share na RS3618xs (4x1Gbit bond). Taj je na najnovijem DSMu i puno responzivniji, sigurniji i feature full.

RS10613xs+ sa dva ekspanzijska unita mi je sigurno jedan od uredjaja koji bi htio da updateam na novi DSM. pogotovo sto i updatea disk compatibility listu za novije vece diskove.

razlog za neke Synologye zasto nisu updateani je - FW blockira bilo kakav access njima iz vana pa ne moze doci do Syn servera za update. upravo saznao. obozavam lacking primopredajnu dokumentaciju
__________________
Psycho je offline   Reply With Quote
Staro 06.02.2023., 03:17   #3632
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,389
Pitanje za vas koji koristite Active Backup for Business i DSM 7.x, imate li mogućnost pretrage fileova unutar backupa? To mi je jedan od većih minusa na DSM 6.2 i ABB 2.5.0-2631 pa da ne radim upgrade bezveze. Ako nema ni u novijim verzijama, onda ne vidim svrhu te aplikacije, i ovako ima previše ograničenja.
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 06.02.2023., 06:07   #3633
Kruno M
Premium
Moj komp
 
Kruno M's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: VKCI
Postovi: 1,205
Preko Active portala imas kao admin pristup svim računalima. Vadiš fajlove iz kojeg god hoćeš.

Vise puta sam morao samo jedan fajl(xls,doc,pdf večinom se briše) uzimati jer su ga obrisali
__________________
Pošteni trgovci: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

Zadnje izmijenjeno od: Kruno M. 06.02.2023. u 07:50.
Kruno M je offline   Reply With Quote
Staro 06.02.2023., 13:33   #3634
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,389
Citiraj:
Autor Kruno M Pregled postova
Preko Active portala imas kao admin pristup svim računalima. Vadiš fajlove iz kojeg god hoćeš.

Vise puta sam morao samo jedan fajl(xls,doc,pdf večinom se briše) uzimati jer su ga obrisali
Nemam search. Nije problem naći jedan file, ako znaš kako se zove i gdje je bio, ali ako trebaš tamo neki xls od tog i tog dana koji bi mogao imati takvo i takvo ime, e onda je problem.
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 06.02.2023., 13:56   #3635
Lewis
Freelancer
Moj komp
 
Lewis's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Bilje (Osijek)
Postovi: 4,937
ima samo filter (unutar foldera) kolko se sjecam nema klasicni search... mozda mozes uci u linux (SSH ??) pa sa linux komandom searchati cjeli pool
__________________
RS1 - MB: WS X299 Asus Sage, CPU: i7 9800X, RAM:128GB, GPUs: 3*RTX 3090 24GB
RS2 - MB:Asus X99-E WS, CPU: i7 6850K, RAM:128GB, GPUs: 2*RTX 4090 24GB
Lewis je offline   Reply With Quote
Staro 06.02.2023., 13:57   #3636
Kruno M
Premium
Moj komp
 
Kruno M's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: VKCI
Postovi: 1,205
E to nema na taj način. Ima filter, ali radi samo unutar tog foldera gdje si trenutnk
__________________
Pošteni trgovci: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
Kruno M je offline   Reply With Quote
Staro 06.02.2023., 21:05   #3637
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,389
Hvala, onda nema svrhe dalje koristiti tu app. Ako nema što pametnije za backup, onda se vraćam na SyncBack i snapshote.

EDIT:

Synology Drive će poslužiti, nema nešto puno opcija, ali ima jedan na jedan prikaz svih fileova s PC-a i odvojene sync i backup taskove s filterima. Može se snapshotati i onda sve skupa staviti u Everything pa se jako brzo nađe ako je nešto obrisano.

Prije početka bi bilo poželjno fixati home folder jer mi je bacalo grešku i u GUI i u terminalu: https://gvisoc.com/tech/linux/2021/0...ology-NAS.html
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 25.02.2023., 20:45   #3638
buljaka
Premium
 
Datum registracije: Aug 2014
Lokacija: Osijek
Postovi: 2,849
Trebam savjet

Trebam kućni nas za skidanje torrenata, kućna Filmoteka će biti na njemu, trenutno je oko 7 tb gore na sadašnjem uređaju.
Upload slika sa mobitela je poželjan iako ne i neophodan

Najjeftiniji na tržištu je zyxel 326 . Njega ima šogor i užasno je loš Torrent client... Oko 150 eura ali ne bi njega nikako

dlink 320l koji imam mi je postao prespor

Jbg ima 512 mb Rama, jadan cpu i star je dosta...

Gledam synology ds218, ds420j i najviše me vuče ds223

Max što bi dao je 350 eura bez diskova

Savjeti?
buljaka je offline   Reply With Quote
Staro 25.02.2023., 20:49   #3639
Lewis
Freelancer
Moj komp
 
Lewis's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Bilje (Osijek)
Postovi: 4,937
Moj prijedlog bi bio neki snyology ali PLUS model (jaci CPU (intel/AMD 64bit) vise RAMat, mogucnost BRTFSa i jos neke prendosti u ondosu na obicne ili j modele kao zelis parelaleno torrentirati, gledati videoteku i slicno.)
__________________
RS1 - MB: WS X299 Asus Sage, CPU: i7 9800X, RAM:128GB, GPUs: 3*RTX 3090 24GB
RS2 - MB:Asus X99-E WS, CPU: i7 6850K, RAM:128GB, GPUs: 2*RTX 4090 24GB
Lewis je offline   Reply With Quote
Staro 25.02.2023., 21:09   #3640
buljaka
Premium
 
Datum registracije: Aug 2014
Lokacija: Osijek
Postovi: 2,849
220+ ok?
buljaka je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 25.02.2023., 21:29   #3641
Lewis
Freelancer
Moj komp
 
Lewis's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Bilje (Osijek)
Postovi: 4,937
Citiraj:
Autor buljaka Pregled postova
220+ ok?
Da, ako ti je dosta 2 baya taj ce biti sasvim dobar (i mozes ga nadograditi na 6GB RAMa (PLEX i Emby meni znaju posisat nesto vise RAMa pa je pozeljno imati vice od 2GB ili povremeno ugasit proces/server da refresha/isprazni cache od PLEX servera).
__________________
RS1 - MB: WS X299 Asus Sage, CPU: i7 9800X, RAM:128GB, GPUs: 3*RTX 3090 24GB
RS2 - MB:Asus X99-E WS, CPU: i7 6850K, RAM:128GB, GPUs: 2*RTX 4090 24GB
Lewis je offline   Reply With Quote
Staro 25.02.2023., 21:32   #3642
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,755
DS223 je neki upgrejd starog DS218. Ako nije prevelika razlika u cijeni, go for it.

Meni je DS220+ overkill. Em sam mu stavio +4GB RAM-a (a ne koristim VM), em ne vrtim Docker na njemu kako sam prvotno planirao jer mi je neprakticno. Koristim ga na kraju za backup kompova i mobova, Drive, Photos, Plex server, torrente (DS get), i to je ~90% sto radim s njim. Ukratko, ne koristim ni 50% mogucnosti, a opet koristim vise nego ti planiras koristiti pa ne znam isplati li se ta razlika u cijeni.

Meni je osobno DS218 skroz oke NAS i ima BTRFS kao i DS223. Mislim da je 2GB RAM-a sasvim dovoljno za nabrojano (moj trosi 1,6GB sa 10 aktivnih kontejnera).

Nekako sam isao na DS220+ i kao ulog u buducnost jer NAS ne vidim kao nesto sto mijenjas svakih 4-5 godina. Uz NAS racunaj i neki mali UPS, zlu ne trebalo.
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 25.02.2023., 21:45   #3643
Lewis
Freelancer
Moj komp
 
Lewis's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Bilje (Osijek)
Postovi: 4,937
Evo screengrab kod mene trenuno gdje PLEX i Emby sami pojedu 1.5GB tak da nebi se bas uzdao u to da da je 2GB dovoljeno, Moze se korisitit ali zasto ne nadogradit ako mozepa biti "safe" .

https://prnt.sc/qj8K6ClJdA4p

Sto se tice CPUa pomoci ce kad/ako (zasot ne kad ve cima NAS) koristio i Active Backup for bussiness (za backipiranje/snapshote kompova) tada CPU zakuca na 90+ Usage (sam AB nekih 56-65% i onda jos sve ostlao po par posto) i to neki duzi period (zavisno kolko Gb/TB se backupira) pa bolje da je jaci CPU (plus serija).
__________________
RS1 - MB: WS X299 Asus Sage, CPU: i7 9800X, RAM:128GB, GPUs: 3*RTX 3090 24GB
RS2 - MB:Asus X99-E WS, CPU: i7 6850K, RAM:128GB, GPUs: 2*RTX 4090 24GB
Lewis je offline   Reply With Quote
Staro 25.02.2023., 23:07   #3644
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,755
Kod mene Plex cica oko 100-150MB dok nesto gledam bez transkodiranja. Znam samo da mi zauzece rama ne fluktuira previse zbog Plexa, dobro se ponasa.
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 25.02.2023., 23:37   #3645
buljaka
Premium
 
Datum registracije: Aug 2014
Lokacija: Osijek
Postovi: 2,849
Ne koristim transkodiranje, čisto učitavanje...

218 je cca 310 eura
223 je cca 330
A 220+ cca 370
Nije neka razlika u cijeni ali ne vidim neku smisao u transkodiranju preko njega pa mi je to nebitno.

Čak i backup sa mobitela mi nije toliko bitan, Google mi se sinhronizira stalno i na family planu imam 1tb tako da mi je to čisto kao još jedan backup bila ideja ali nije da mora biti.

Hvala obojici na savjetima, promislim pa sutra naručim 😀
buljaka je offline   Reply With Quote
Staro 27.02.2023., 15:47   #3646
Lourdin
Premium
Moj komp
 
Lourdin's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: Zagreb
Postovi: 145
S obzirom da imam sličan problem kao kolega gore.
DNS320 L je živa glupost i treba mi nešto drugo, rabljeno po mogućnosti.
Uglavnom će scenariji biti sljedeći.
Žena streama film i sprema fotke na NAS, mala streama neku seriju, a ja slušam muziku, torrenti konstantno rade u pozadini.. Recimo da se to sve događa istovremeno.
Što bi mi točno trebalo i bi li 1 GB RAMa bilo dosta za ovo jer kolega prodaje DS414 i 2x3 TB red za 280 eura, što mi izgleda prihvatljivo. Jedino me malo ti RAMi muče.. može li se uopće upgrejdati RAM na 414?
Lourdin je offline   Reply With Quote
Staro 27.02.2023., 16:26   #3647
buljaka
Premium
 
Datum registracije: Aug 2014
Lokacija: Osijek
Postovi: 2,849
Ne može se RAM na njemu upgradeati

Ja sam uzeo novi 220+

Čekam isporuku

320l je bio super za 650 kn koliko je koštao novi 😂 ostavit ću ga kao Torrent mašinu mozda
buljaka je offline   Reply With Quote
Staro 27.02.2023., 16:34   #3648
Lourdin
Premium
Moj komp
 
Lourdin's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: Zagreb
Postovi: 145
Ma dobar je bio.. ali neki torrent sajtovi ne podržavaju njegov nativni klijent, a ja nikako nisam uspio instalirati drugi... također ne mogu ni plex instalirati i tako..
220+ se odličan, no ja želim 4bay pa da sam miran do kraja života
Lourdin je offline   Reply With Quote
Staro 27.02.2023., 16:39   #3649
buljaka
Premium
 
Datum registracije: Aug 2014
Lokacija: Osijek
Postovi: 2,849
Ja sam transmission stavio. Imaš unofficial plugin. Platio sam par eura. Sibni pm ako želiš da ti pošaljem link

Ali opet nije dorastao visezadacnim situacijama. Jbg 128 MB RAM
buljaka je offline   Reply With Quote
Staro 27.02.2023., 18:33   #3650
spiderhr
Premium
 
Datum registracije: Jul 2021
Lokacija: Sesvete
Postovi: 534
Listam i naletim na
QNAP TS-1655 recenzija

https://pcchip.hr/hardver/periferija...grenim-cpu-om/
spiderhr je offline   Reply With Quote
Staro 21.03.2023., 17:24   #3651
Max Rockatansky
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2005
Lokacija: Zg/Zd
Postovi: 674
QNAP TR-004 iskustvo

Igram se malo sa TR-004 (https://www.qnap.com/en/product/tr-004), dugo sam ga imao na nišanu ali recenzije, kao i ova iznad za TS-1655, nisu baš detaljne, često izgledaju samo kao prepisane specifikacije, bez praktičnih primjera, pa na kraju nije bilo druge nego provjeriti to iz prve ruke .

Za početak, TR-004 je 4-bay DAS (USB 3.0), ali budući da može biti i proširenje za NAS, još spada u temu, posebno tko ima Qnap NAS.
Tražio sam nešto što bi bilo multipraktik, i DAS za offline storage i proširenje za NAS kad mi treba, relativno prenosivo, da vidi i single i diskove u RAIDu i podržava razne file sisteme.
Budući da ima svoj hw.RAID kontroler može se DIP switchevima prebaciti u single, neki RAID (0/1/5/10) ili ga ostaviti u "software controlled" što je puno fleksibilnije.

Da ne pišem romane, samo par stvari što su meni bile nejasne iz svih pročitanih službenih opisa i recenzija kao i sa njihovog foruma.
- mogu se kreirati i dvije RAID1 grupe (iako na forumu u par postova tvrde samo jedna a i sam softver (manager za Win ili OS NASa) u nekim situacijama upozorava na to)
- te RAID1 grupe (parovi diskova) se mogu izmjenjivati a da i dalje sve radi, konkretno, 3 para diskova (6 kom) se mogu rotirati i kad se neki par vrati opet će ga prepoznati, bez gubitka ili rebuildanja polja
- ne radi kombinacija 1 par (RAID1) + 1 ili 2 single diska, tada ne vidi single diskove (ni kao DAS ni kad se spoji na NAS kao External storage).
- zgodna stvar za Windows okruženje je da diskovi (single ili RAID1) mogu biti formatirani u NTFSu i to radi normalno (r/w) i kao DAS priključen USBom na PC i kao External storage priključen na NAS pa pokriva više mogućih scenarija upotrebe.
Sve navedeno vrijedi za "DAS mode", kao "NAS expansion" se nešto od toga gubi ali i dobija mogućnost kreiranja StoragePool-ova, snapshota itd., kao da je rijeći o internim diskovima u NASu.

Eto, ako je još netko u nedoumlju, možda pomogne.
Max Rockatansky je offline   Reply With Quote
Staro 23.03.2023., 06:21   #3652
Brown Acid
..dno
Moj komp
 
Brown Acid's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: Crikvenica
Postovi: 1,963
Pozdrav ekipa, trebao bih savjet..pokušao sam napraviti TrueNAS konfu, no postavljanje iste mi zadaje probleme, tako da imam u planu kupiti (polovni) NAS i za njega uzeti nove diskove.
Ono šta me interesira je to da li koji od Synology NAS uređaja nudi mogućnosti koje meni trebaju.. točnije jesu li dovoljno dobri "stariji" NAS uređaji za funkcije koje trebam.
Pohranio bih na njega glazbenu kolekciju koja je poveća, te htio bih da joj mogu pristupiti od bilo gdje, dakle izvan kućne mreže, preko interneta, editirati ju kao na fizičkom disku u svom računalu, te također da ima mogućnost backupa slika s mobilnih uređaja ukućana.. dakle max 3 korisnika. To su dve jednostavne funkcije koje mi trebaju, a vidjam često NAS uređaje starijeg godišta po tržnici za ne tako velike novce.. no nemam gdje isprobati išta od Synologyja da vidim je li to šta meni treba.
Plex i sl. aplikacije mi nisu potrebne.
Naravno bilo kakav prijedlog je dobrodošao.
Hvala!
__________________
“Free software” is a matter of liberty, not price. To understand the concept, you should think of “free” as in “free speech,” not as in “free dinner.”

Zadnje izmijenjeno od: Brown Acid. 23.03.2023. u 06:33.
Brown Acid je offline   Reply With Quote
Staro 30.03.2023., 00:10   #3653
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,389
Imam Synology DS-420+ i Canon MP240 MFP. Preko Synology Assistanta printa i skenira normalno kao da je spojen lokalno, međutim, kad stisnem release scan/fax, NAS iste sekunde ode u force restart. Pregledao sam sve moguće logove u /var/log i od trena kad stisnem release do novog boota jednostavno imam rupu. Ne znam što dalje napraviti osim pisati supportu. Ovi će pak reći instaliraj novi DSM, a onda mi USB portovi neće služiti praktički ničemu jer su ubili skoro svu podršku za hardware. Svakako je ovaj NAS smeće, ali ne mogu ga se riješiti.
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 31.03.2023., 13:21   #3654
zwer
crnjo
Moj komp
 
zwer's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,893
Citiraj:
Autor Brown Acid Pregled postova
Pozdrav ekipa, trebao bih savjet..pokušao sam napraviti TrueNAS konfu, no postavljanje iste mi zadaje probleme, tako da imam u planu kupiti (polovni) NAS i za njega uzeti nove diskove.
Ono šta me interesira je to da li koji od Synology NAS uređaja nudi mogućnosti koje meni trebaju.. točnije jesu li dovoljno dobri "stariji" NAS uređaji za funkcije koje trebam.
Pohranio bih na njega glazbenu kolekciju koja je poveća, te htio bih da joj mogu pristupiti od bilo gdje, dakle izvan kućne mreže, preko interneta, editirati ju kao na fizičkom disku u svom računalu, te također da ima mogućnost backupa slika s mobilnih uređaja ukućana.. dakle max 3 korisnika. To su dve jednostavne funkcije koje mi trebaju, a vidjam često NAS uređaje starijeg godišta po tržnici za ne tako velike novce.. no nemam gdje isprobati išta od Synologyja da vidim je li to šta meni treba.
Plex i sl. aplikacije mi nisu potrebne.
Naravno bilo kakav prijedlog je dobrodošao.
Hvala!
Probaj UnRaid. Imas 15 ili 30 dana free za kemijanje sa full featureima. Odlicno da se uvjeris dal' je to to sto ti treba. A onda kupis licencu.

Konkretno moj case - tocno to sam napravio, skuzio da je stvar topcuga, platio licencu (mislim 50-60 bucksa jednokratno, lifetime). Sad mi vrti SVE - syncthings, pihole, plex, motioneye, torrente, vpn, unifi controller... Bulletproof. Doduse nije bas ultra-user-friendly, sitno linux skilla nije na odmet...
__________________
sound powered by B&W/Denon
zwer je offline   Reply With Quote
Staro 18.05.2023., 19:06   #3655
pogi
aka Mali Mirko
Moj komp
 
pogi's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Rijeka
Postovi: 3,018
Jedno pitanje... nisam baš uspio naći jasan odgovor na Synology stranicama.

Dakle imam Synology DS216play. Mali NAS sa dva diska. Vrtim na njemu DSM 7.1.1-42962 Update 4. E sad trenutno imam konfiguraciju 2x2Tb u RAID 1 i želim preći u 2x8Tb isto RAID 1. Ja sam to nekako ovako zamislio izvesti... naravno kad nabavim nove veće diskove

1. izvadim jedan 2Tb disk i zamijenim ga novim 8Tb
2. DSM napravi svoj posao i rekonstruira RAID 1 na novo ubačeni 8Gb disk, uz ograničenje da će iskoristiti samo 2Tb jer RAID 1 se naravno podesi prema manjem disku.
3. kada DSM sve odradi, izvadim preostali 2Tb i ubacim preostali 8Tb disk. DSM opet odradi svoje i dobijem RAID 1 polje veličine 2Tb na 8Tb diskovima.
4. DSM ima mogućnosti iskoristiti veličinu diskova do kraja i na kraju dobijem 8Tb RAID 1 polje na setu 2x8Tb diskovima...

Gdje je kvaka 22? Backup nisam niti spomenuo. Napraviti cu ga, naravno, ali me zanima da li u teoriji to može proći ovako kako sam naveo bez gubitaka podataka?

EDIT: je li problem ako je riječ o SHR-u, a ne RAID-1? Zamjenu diskova di izveo ovako:

Zadnje izmijenjeno od: pogi. 18.05.2023. u 19:25.
pogi je offline   Reply With Quote
Staro 18.05.2023., 19:24   #3656
pogi
aka Mali Mirko
Moj komp
 
pogi's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Rijeka
Postovi: 3,018
pobrisano duplo
pogi je offline   Reply With Quote
Staro 18.05.2023., 19:45   #3657
Lewis
Freelancer
Moj komp
 
Lewis's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Bilje (Osijek)
Postovi: 4,937
Ako je SHR-1 radic ce bez beda, i sam ce povecati/expandati volume kad sve odradi.
Za RAID-1 bi trebalo biti isto ali nisam probao pa nemogu reci dok za SHR-1 to radi bez beda, ja sam mjenjao 8 diskova tako (8TB na 14TB).

Jedan po jedan naravno i cekas rebuild, i onda kad sve odradi mjenjas drugi...
__________________
RS1 - MB: WS X299 Asus Sage, CPU: i7 9800X, RAM:128GB, GPUs: 3*RTX 3090 24GB
RS2 - MB:Asus X99-E WS, CPU: i7 6850K, RAM:128GB, GPUs: 2*RTX 4090 24GB
Lewis je offline   Reply With Quote
Staro 18.05.2023., 21:04   #3658
Libertus
Premium
Moj komp
 
Libertus's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2017
Lokacija: Ramura
Postovi: 2,471
SHR provjereno radi, dizao na 216+ sa 4tb na 8tb.
Libertus je offline   Reply With Quote
Staro 18.05.2023., 23:59   #3659
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,389
Što može biti uzrok sporom čitanju sa Synology DS-420+ NAS-a? Probao sam novi kabel, direktno bez routera, drugi PC i nikako dobiti preko 30 MB/s. Kopiranje na njega ide punom brzinom, u slučaju Gb mreže oko 115 MB/s.
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 23.05.2023., 23:11   #3660
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,755
Kažu update na službeni DSM 7.2 ide bez problema, ko po putru. Evo kontejneri mi više nisu dostupni preko domene (host error), a pola njih niti u lokalnoj mreži preko IP-a (connection refused). Iz nekog razloga mi ni LMS više automatski ne pokreće predefiniranu radio stanicu nakon restarta servisa/NAS-a.

Vrh!

Edit:
Neke izmjene su došle u docker-compose vezano uz korištenje vanjskih mreža pa treba editirati stackove. A sve se uredno pokrene, nema greški :\

Prije:
Code:
networks:
  network_name:
    external:
      name: network_name
Ovako sam imao podešeno već sigurno godinu dana.

Pa dobiješ grešku kod stopiranja/pokretanja stackova:
Code:
network network_name: network.external.name is deprecated. Please set network.name with external: true
Poslije:
Code:
networks:
  network_name:
    name: network_name
    external: true
https://docs.docker.com/compose/netw...isting-network


Edit2:
Ako ste koristili Wireguard, trebat ćete opet proći setup jer treba novi SPK:
https://www.blackvoid.club/wireguard...-synology-nas/
Ostatak setupa se nije mijenjao.
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.

Zadnje izmijenjeno od: xlr. 24.05.2023. u 00:17.
xlr je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na