Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Audio, Video, Foto
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 27.01.2020., 12:36   #211
beli14
Premium
Moj komp
 
beli14's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2011
Lokacija: Gotham City
Postovi: 511
Evo konačno složio antenu i stup.
MUX M2 signal 74% direktno (preko F spojnice. cca 6m kabla od antene). Nakon splitera 58%, a kvaliteta na svim MUX 100%

Drugi TV (koji nema DVB-T2) ima malo lošiji signal (cca 18m kabla od antene). MUX D na 26% signala, dok je na prvom TV-u 34% (koraci idu po 4%). Na tom drugom TV-u imam problema s kvalitetom svi kanali osim MUX A (lovi lokalni odašiljač) imaju kvalitetu od 40% do 85% i nije stabilno.

Spojim taj drugi TV na mjesto prvog (znači na 6m instalacije). Signal s 26% skoči na 30%, ali kvaliteta i dalje slaba (čak i kad direktno spojim, F spojnica umjesto splitera samo je tad jačina signala 50%). Zbog toga sumnjam na tunner u samom TV-u. Ionako moram kupiti DVB-T2 prijemnik za taj TV pa ću tad vidjet. Možda osposobim manju antenu pa spojim svaki TV na svoju antenu

EDIT: inače oba TV-a Samsung, isto sučelje, daljinski sve. Samo je jedan stariji barem 5 godina od drugog.
beli14 je offline   Reply With Quote
Staro 09.03.2020., 11:50   #212
beli14
Premium
Moj komp
 
beli14's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2011
Lokacija: Gotham City
Postovi: 511
Stigao mi je onaj 300 to 75 Ohm transformer i kutija s Alija prije 10-ak dana. Spojio ja sve to i montirao na stup pa svaki TV na svoju antenu. Uzemljio antenski stup i coax. kabel.
Slike: https://imgur.com/a/Vevkynx

Sad je na obje antene signal 66% do 74% (na 6m coaxa., koliko sam uspio uhvatiti za sve vremenske uvjete osim snijega ).
Tamo gdje imam 18m instalacije ću po potrebi staviti ovo pojačalo > https://www.ronis.hr/dvb-t-sobno-poj.../1016/product/

ili ovo > http://engelaxil.hr/proizvodi/antens...b-opticum-804/

Trenutno tamo ne znam jer nemam DVB-T2. Ali slovenski kanali su OK (jačina preko 70%) pa očekujem da će sve biti OK i bez pojačala (ide EvoTV čiji reciver ima +5V za antenu).
Ako ću morat uzet pojačalo, pretpostavljam da je bolje to stavit gore na stup (gdje su uzemljeni kabeli) nego pored TV-a.
beli14 je offline   Reply With Quote
Staro 09.03.2020., 12:01   #213
Flood
Into my head it goes
Moj komp
 
Flood's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2004
Lokacija: space de luxe
Postovi: 776
Kod mene je i preko 20m kabela bez pojačala...s time da je na jednom i splitter,pa obična riblja hrani 2 TVa.
__________________
...help me understand the best I can...
Flood je offline   Reply With Quote
Staro 09.03.2020., 12:49   #214
D/G
Premium
Moj komp
 
D/G's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2010
Lokacija: Ploče
Postovi: 1,154
@Flood - Nemate istu situaciju jer kod @beli14 je brdo prema odašiljaču.

Neznam koja je to antena "riblja" kako dica po "zrakomlat " riječniku zovu sve vrste antena.


Za pojačalo vrijedi pravilo da se mora montirati (vodonepropusno) što bliže anteni , a ne na kraju koaksa.
Kod antene je signal dosta iznad šuma pa pojačalo ima što pojačati a dolje na kraju koaksa signal padne na razinu jednaku šumu pa je badava i pojačavati.
D/G je offline   Reply With Quote
Staro 09.03.2020., 12:59   #215
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,553
@beli14
Bravo, profi izvedba
Znači da konkretni kinez valja samo treba čekati dok stigne.

Prva opcija pojačala (ako bude trebala) je bolja jer ima regulaciju,
naravno da ga je bolje staviti "gore na stup".

Jedna preporuka, zamotaj izolirom svaki spoj gore da ne ulazi vlaga između kabela i F konektora.
Postoji i gotova zaštitna kapa:
http://www.ms-zagreb.hr/hr/proizvodi...-4-do-11mm.htm
http://www.ms-zagreb.hr/cms/images/katalog/2445.jpg
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 09.03.2020., 13:20   #216
D/G
Premium
Moj komp
 
D/G's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2010
Lokacija: Ploče
Postovi: 1,154
....evo tek pogledao sliku...na asimetričnom članu u toj bjeloj kutiji ne praviti "zavoje" sa žicom jer na visokoj frekvenciji je to induktivitet pa guši signal. Jednostavno ih skratiti da budu što kraće do tih vijaka .
D/G je offline   Reply With Quote
Staro 09.03.2020., 13:30   #217
beli14
Premium
Moj komp
 
beli14's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2011
Lokacija: Gotham City
Postovi: 511
Hvala Nikky.
Mislio sam staviti termobužir, ali nisam imao odgovarajući jučer kad sam montirao. No, dobra ideja je i s izolir trakom. Iako ima i neka gumica na F konektoru. Inače je sve "pod krovom"

@D/G
I to sam razmišljao, ali nisam bio siguran ako se smije (kao i na onom asimetričnom članu na velikoj anteni što sam lemio). Žica je inače jako tvrda i teško se savija.
beli14 je offline   Reply With Quote
Staro 09.03.2020., 14:19   #218
Flood
Into my head it goes
Moj komp
 
Flood's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2004
Lokacija: space de luxe
Postovi: 776
Citiraj:
Autor D/G Pregled postova
@Flood - Nemate istu situaciju jer kod @beli14 je brdo prema odašiljaču.

Neznam koja je to antena "riblja" kako dica po "zrakomlat " riječniku zovu sve vrste antena.
Poštovani kolega,samo sam napisao duljinu kabela,ništa drugo ne sugerirajući.Inače,serviser mi je rekao da već preko 15-20m bi trebao ići po nekim pravilima njegove struke...
Inače,u žargonu je riblja kost ovo i samo to podrazumijeva.A dicu pošalji po šibice...i kantu struje
__________________
...help me understand the best I can...
Flood je offline   Reply With Quote
Staro 09.03.2020., 15:41   #219
silver_tip
Premium
Moj komp
 
silver_tip's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: doma
Postovi: 2,779
...
__________________
trebaš seedbox?

Zadnje izmijenjeno od: silver_tip. 15.03.2020. u 01:46.
silver_tip je offline   Reply With Quote
Staro 10.03.2020., 09:42   #220
D/G
Premium
Moj komp
 
D/G's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2010
Lokacija: Ploče
Postovi: 1,154
Točno , logaritamska je skraćeno od punog imena LPDA (Logaritamsko Periodična Dipol Antena).
Na slici od @silver_tip je Yagi antena koju su prvo nazivali "riblja kost" a danas već sve antene tako nazivaju pa čak i u web trgovinama gdje sam neki dan naišao u opisu Yagi antene lik napisao "riblja kost" LOL
D/G je offline   Reply With Quote
Staro 10.03.2020., 10:06   #221
Flood
Into my head it goes
Moj komp
 
Flood's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2004
Lokacija: space de luxe
Postovi: 776
Sve pet,podržavam ispravno imenovanje,ali zna se šta je riblja kost,ono šta sam linkao.Imam doma 2 riblje kosti i jednu Yagi
__________________
...help me understand the best I can...
Flood je offline   Reply With Quote
Staro 10.03.2020., 10:20   #222
Libertus
Premium
Moj komp
 
Libertus's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2017
Lokacija: Ramura
Postovi: 2,475
Hoće li ste što desiti AV receiveru ukoliko njegov radio FM ulaz spojim na antenski TV priključak? Ako se i neće ništa dogoditi, da li ima smisla spajati?
Nemam pojačalo uključeno na anteni, prodao ga silver_tipu

Imam u zidu utičnicu koja ima RADIO i TV priključke, ali koliko se sjećam od zadnjeg rastavljanja, radio dio nije spojen na ništa. Morat ću danas ponovno provjeriti, ali sam poprilično siguran da je tako bilo.
Libertus je offline   Reply With Quote
Staro 10.03.2020., 14:12   #223
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,553
Jednostavnije ti je da uzmeš komad obične žice i spojiš samo na srednji pin od FM konektora na reciveru, sakriješ je negdje iza.
Tako će ta žica glumiti antenu i vjerojatno će biti dovoljno za ok prijem.

Ovamo spajanjem na RTV utičnicu se neće ništa "desiti" reciveru ali je pitanje jeli "ima / pušten" FM signal u ant. instalaciji.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 10.03.2020., 20:58   #224
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,390
Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
Jednostavnije ti je da uzmeš komad obične žice i spojiš samo na srednji pin od FM konektora na reciveru, sakriješ je negdje iza.
Tako će ta žica glumiti antenu i vjerojatno će biti dovoljno za ok prijem.

Ovamo spajanjem na RTV utičnicu se neće ništa "desiti" reciveru ali je pitanje jeli "ima / pušten" FM signal u ant. instalaciji.
Da, takva antena dosta često bude tvornički priložena uz sam radio ili mini liniju i sasvim OK hvata. Običan komad izolirane žice je često bolji od tog coaxa u zidu koji vodi tko zna gdje.
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 14.03.2020., 14:52   #225
prodo
Registered User
 
Datum registracije: Jul 2010
Lokacija: zagreb
Postovi: 50
Sređujem vanjski zid kuće na kojem je trenutno nosač s antenama pa bi to sad htio napraviti na ispravan način i eventualno promijeniti pozicije antena ako je potrebno.

Stvari koje moram primarno sredit su pozicija i instalacija antena na krovu i sam antenski sustav kroz kuću. Samo spajanje/razdijeljivanje/ugradnja pojačala i sl. što će se napravit u potkrovlju dolazi ko šećer na kraju.

Kad je stari radio kuću on je razbacao nekakvu mrežu kabela u bužire, međutim kad je došlo vrijeme da se spoji na tu mrežu, to nije funkcioniralo kako su zamislili tj. nije uopće radilo. Ja sam tada bio mali, bolio me k za to i oni su to tada riješili na partizanski način bušeći zid i uvodeći direktan kabel od antene do tva u dnevnom boravku koji sad visi po stubištu i potkrovlju. Kasnije je ubačena još jedna tv u spavaću sobu koju su riješili na isti način (direkt kabel do antene) tako da danas imamo dvije antene na nosaču (i satelitsku koja se ne koristi i koju bi skinio) spojene sa dva kabela na divlje i nekakav antenski sustav po kući koji se uopće ne koristi.

Što se tiče postojećeg antenskog sustava kroz kuću to sam odlučio ispitati di je zajeb i tu napravit najbolje šta se može i upogoniti ga ako može. Skinio sve zidne utikače, malo razgovara sa starim da dobijem dojam di je šta, napravio kratke spojeve na završecima kabela, multimetar u ruke i pomalo ispitao di je šta i u kakvom je stanju.

U potkrovlje izlaze 3 bužira:

žuto-zeleno sam označio kabel sa 2. kata
crno označeni je sa 1. kata
crveno označeni je sa 1. kata (poslovni prostor)-njega nisam testirao i on uopće trenutno nije predmet rasprave
-niti jedan od njih se trenutno ne koristi

Kabel sa prvog kata je dužine cca 6ipo metara kroz zidove + ovaj ostatak šta viri iz bužira, a multimetar je na njemu pokazao 0,003-0,004 valjda Om-a (nisam električar )

Ovo je skica 2. kata sa rezultatima mjerenja:


Valja li ovo išta? Ako su kabeli ok, problem bi bio u spojevima/utičnicama zar ne?

Utičnice sa skice sa lijeva na desno:
Utičnica1:

Utičnica 2 (trebala bi biti al je nema-posljedica partizanskog spajanja ranije opisanog):

Utičnica 3:


Ode imam pitanje. Šta znače ove zaokružene strelice na utičnicama? Kao ulaz i izlaz. Znači li to da se kabeli na taj način mogu nastavljati? Ove utičnice (trošila) na 2. katu su u istoj prostoriji (tj. ili/ili utičnice) gdje nikad neće biti spojena 2 ili 3 tv istodobno nego je jednostavno ostavljeno tako jer se nije znao raspored namještaja u prostoriji. Svugdje je proveden bužir onaj najtanji za 1 kabel.


------------------


Iduća stvar je pozicioniranje antene na krovu i o tome veze nemam ali sam vidio da ode ima ljudi koji znaju do detalja. Moja lokacija je ova:
https://www.google.com/maps/place/43...1!4d17.0217214

A ovo je trenutni monstrum koji se nalazi na istočnom zidu kuće i usmjeren prema Braču/Hvaru
Slika sa balkona:

Slike kroz jugositočni krovni prozor:



Majstor kojega nikako dočekat kaže da je lokacija zajebana i za hvatanje signala i za manipulaciju na anteni i da bi antenu najbolje bilo premjestit. Je li to stvarno tako?

Što se tiče odašiljača ne znam šta je najpametnije, Brač, Hvar, Biokovo, šta uopće postoji i šta bi bilo najbolje s obzirom na sve. Al ako bi riješio ovaj sustav pod 1, onda bi na to spojio neku manju staru antenu i nosio/vrtio po krovu dok nebi skužio di najbolje lovi.

Htio bi to napraviti kako treba, nije problem ni dignit dvi kupe i probušit krov pa složit neku konstrukciju. Htio bi napravit neku konstrukciju na poziciji di će najbolje lovit i da joj se sutra može relativno lako pristupit ako treba nešto promijeniti/popravit. Također ode u nas treba pazit na brutalnu buru da sutra kad zapuše to sve ne ode u tri krasne i nekome na ulicu po glavi. Al kažem, satelitski tanjur (koji ima najveću površinu) bi se makao. U potkrovlju bi onda napravio nekakvu kutiju sa po potrebi pojačalom, spliterom, da sutra ta konstrukcija sa antenom-dvije može nositi 2-3 tva na 2. katu, 2-3. na 1. katu i 1 u prizemlju (znači max 5-8 tva). Je li ovo uopće moguće? I odakle krenuti? Svaki savjet je dobrodošao

Ovdje je skica i par slika okruženja
Skica krova sa trenutnom pozicijom antena (crveno su krovni prozori):


Pogled na Hvar/Brač kroz južni krovni prozor:



Pogled na ono što priječi direktni pogled na Hvar kroz južni prozor:


Pogled na Hvar kroz jugoistočni krovni prozor:


Pogled na Biokovo kroz južni krovni prozor:


Pogled na Biokovo kroz sjeverni krovni prozor:


Prijelom krova slikan kroz južni krovni prozor:


Usmjerenja antena sa susjednih kuća slikano kroz jugoistočni prozor:
prodo je offline   Reply With Quote
Staro 14.03.2020., 16:10   #226
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,553
"Šta znače ove zaokružene strelice na utičnicama? Kao ulaz i izlaz." > Upravo to, ulaz i izlaz, kod prolazne utičnice.
Ako ima samo jedan vijak / ulaz onda je to završna utičnica.

Prije su se koristile a danas se izbjegavaju te prolazne,
ako treba dijeljenje se radi razdjelnikom.
Čak se i cijele utičnice izbjegavaju jer su skupe / loše kvalitete / veliko gušenje signala.

Neka ti stari "da ruke" / pomogne, potvrdi gdje završava žuto-zeleni, crveni i crni,
provjeri otpor kada makneš kratki spoj na pojedinom, trebaš dobiti otvoren krug.

Ako ne misliš koristiti satelitsku onda njenu antenu demontiraj, time ćeš si osloboditi prostor da možeš lakše baratati tv antenom (antenama) na nosaču.
Šta se tiče usmjerenja antena:
- trebaš u potkrovlje donjeti tv, (struja se podrazumjeva)
- "nježno" se popeti na krov
- skinuti trenutne tv antene, na svaku montirati novi komad coaxa dovoljne dužine da može doći do lokacije gdje su ovi žuto-zeleno, crveno i crno kabeli
- nije nužno da obje antene vraćaš gore ali može biti korisno
- prvo jednu pa nišani Biokovo / Labišnica / Vidova gora (ovisno šta najbolje "vidiš" od gore
- kad na tv - u dobiješ max. nivo i kvalitetu stegni
- sada drugu antenu samo sada nišani neki drugi od navedenih odašiljača
- za razbijene kupe ne odgovaram, dalje je lako

Umjesto tv utičnica stavi samo poklopac (nađi one šta se učvršćuju na vijak),
u sredinu probušiš rupu i staviš F spojnicu.
To rješenje je najbolje jer je najmanje gušenje signala.

Nisam shvatio gdje sada trebaš tv signal (obzirom gdje završava pojedini žuto-zeleni, crveni i crni kabel.
U potkrovlju za prvu ruku spoji po jednu antenu na svaki "krak" prema dole,
sve sa F konektorom i spojnicom.

Kombinacije, finaliziranje možemo naknadno.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 14.03.2020., 18:47   #227
prodo
Registered User
 
Datum registracije: Jul 2010
Lokacija: zagreb
Postovi: 50
Hvala Nikky na sugestijama.

-crveni kabel završava u jednoj jedinoj utičnici u posl. prostoru na 1. katu i s njim se sad ne moramo zamarati
-crni kabel završava u jednoj jedinoj utičnici u stanu na 1. katu i njega bi sutra (najesen kad se bude sređivao prvi kat) odatle trebalo razgranati u dvije prostorije al o tom po tom
-žuto zeleni kabel bi odmah i sada trebalo staviti u funkciju da se izbjegne viseći kabel po stubištu








Žuto zeleni kabel sad završava na drugom katu u točki B, a televizija mi treba u točki A. Ako sam te dobro skužio, u točku A montirat poklopac, probit ga i na njega F konektor, a u točki B (utičnici) bi trebalo izravno povezati dva kabela (ovaj šta ide u potkrovlje i ovaj šta povezuje točku A i B-čime to napraviti?), a utičnicu samo vratiti radi estetike.


Trenutno stanje u točki A:

Trenutno stanje u točki B:


Ovaj dio sa televizijom u potkrovlju i hodanjem po krovu mi je jasan i ako uspijem sve pripremiti odradim to sutra (imam neku slobodnu antenu u podrumu). Vidim ti se koncentriraš na usmjeravanje antene(a) na postojećem stupu, dok se ja mislim i o opciji da promijenim lokaciju stupa (recimo u blizini južnog krovnog prozora vidim brač/hvar, a i ovi bužiri sa svih katova mi izlaze niti 2m od tog krovnog prozora), a i na lokaciji na kojoj je sad mi je vrlo zajebano pristupit antenama jer je na rubu kuće, a dovoljno visoko da mu je opet zgodnije pristupiti izlazeći na krov nego sa skala s balkona. U svakom slučaju kako mu god pristupiš radiš opet na rubu krova na 12-15m visine pa i ne zamjeram previše majstoru šta se ne pojavljuje

Ako test signala pokaže da je ovo postojeće rješnje na rubu istočnog zida doista najbolje mjesto za antene, dali su mi ideju da stavim dva nosača u zid jedan iznad drugog (radi stabilnosti) i kroz njih provučem stup od 2-3 metra koji nebi bio zavaren nego bi se vidao na oba nosača, tako da kad sutra nešto treba raditi na stupu (antenama) se može odšarafit stup, spustit na balkon, spojit šta treba i opet podignuti na nosače.

Do petka moram riješiti pitanje hoće li stup i antene ostati na staroj lokaciji ili će se premiještati jer ako ostaju na staroj, majstori koji rade sad taj istočni zid bi mi trebali ubaciti u fuge bužir kroz koji će antenski kabel(i) ulaziti u potkrovlje
prodo je offline   Reply With Quote
Staro 14.03.2020., 19:19   #228
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,064
u oba poduža posta nisi napisao najbitniju stvar a ta je - imaš li sad zadovoljavajuću kvalitetu signala?

pitam jer - kod mojih staraca na zgradi je prije x mjeseci nakon nevremena cedio dvb-t prijem (dal je kabel puknut , ili je voda ušla u pojačalo, ili nešto šesto - nisam istraživao jer je u pitanju zgrada sa dosta strmim krovom i nema teorije da ikad više odem gore) i tražio sam alternativu a b c d, pa sam čak došao do toga da sam na jedan od balkona montirao tv antenu i krenuo razvlačit kabel - da bin skužio da imam sasvim dobar prijem sa najobičnijim dipolom bez pojačala, kojeg sam izolirkom zamotao na nosač satelitske.

time sam se riješio i problematike kabela, i antene na terasi. dipločić nemaš ga šta vidit, kako god da sam ga montirao uvijek ima signala.

u vrijeme kad je to kod tebe montirano bila je analogija, sad svako selo ima svoj repetitor. ako te trenutno stanje zadovoljava, pusti stup tamo di je. jedino bi ja stavio jednu novu triplexicu s novim crnim coax kabelom, i time si miran idućih 30 godina.
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 14.03.2020., 19:27   #229
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,553
Dobro si razumio,
točku B riješiš tako da staviš F konektore na kabele a između F spojnicu,
poviše staviš gore spominjani poklopac.
Nekad zna biti nezgodno jer treba paziti da ne "slomiješ" coax kabel,
pomaže da jedan kabel malo vratiš u "kanal".

Teško je ovako na daljinu zaključiti šta je najoptimalnije za montažu / pristup,
a i test sa antenom će reći svoje (nivo i kvaliteta signala) obzirom na smjer prema odr. odašiljaču,
+ slobodni put do lokacije u potkrovlju gdje je "žuto-zeleni, crveni i crni" kabel.

Ovo šta pita kolega jp_rv,
ima signala ali pravo stanje (recimo novo stanje) će pokazati gore opisani test.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 14.03.2020., 20:06   #230
prodo
Registered User
 
Datum registracije: Jul 2010
Lokacija: zagreb
Postovi: 50
Signal je sada zadovoljavajući ali je spojen direktnim putem (svaka tv svoj kabel koji prolazi kućom na neadekvatan način direkt od pojedine antene do tva, bez ikakvih prekida, razdjelnika i sl.). Također imam ugrađeno pojačalo (ili nešto slično) u blizini tva u dnevnom boravku. Bez njega je slika bila kockasta, međutim u vrijeme kad je on instaliran, nisam živio tu niti znam detalje (vidim samo da ima na sebi nekakav regulator snage za što čitam da je dobro i to je to).


S obzirom na sve spomenuto (raniji problemi sa signalom, trenutno svaka antena za svoj tv, pojačalo, težina pristupa antenama) ne vjerujem da će postojeća pozicija antena zadovoljavati potrebe tv mreže koja bi trebala moći nositi 5-8 tv-a na 3 etaže (što ne znači da ću uopće naći bolju poziciju). Ali javim se sutra/prekosutra nakon testa signala, nema smisla da dalje napamet pričamo. Ako netko ima još kakav savjet prije oko testa signala, nek piše. O eventualnom premještanju i izvedbi konstrukcije ćemo vidit ideje kad vidim di je kakav signal
prodo je offline   Reply With Quote
Staro 14.03.2020., 20:27   #231
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,064
Citiraj:
Autor prodo Pregled postova
imam ugrađeno pojačalo (ili nešto slično) u blizini tva u dnevnom boravku.


ne vjerujem da će postojeća pozicija antena zadovoljavati potrebe tv mreže koja bi trebala moći nositi 5-8 tv-a na 3 etaže

pojačalo se ne stavlja kod tv-a, već kod antene. čisto da znaš za futur kad budeš radio na novo. ne moraš stavit van, ali stavi dovoljno blizu anteni i obavezno prije ikakvog račvanja.

za drugi dio - postoje distribucijska pojačala. ako imaš dobar prijem sa jednim tv-om, imat ćeš i na 15 ako prije ikakvog račvanja montiraš adekvatno pojačalo i u njega dovedeš kvalitetan signal. zato da možda ipak montiraš jednu jedinu DOBRU antenu.
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 15.03.2020., 10:59   #232
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,553
Evo objašnjenje zašto možda / ipak 2 antene, čisto kao rezerva / alternativa,
a recimo da znam situaciju sa odašiljačima.

Lako moguće da mu je najlakše i otvoreno prema Vidovoj gori, ali kako je to najviši vrh (svih otoka) dosta često zna ispasti iz pogona (u žargonu ispada nakon drugog groma).

Zato još jedna prema Biokovu a zafrkancija je šta na njegovoj lokaciji tu antenu vjerojatno treba max. nakosit prema "gore", ima na njegovim slikama "pogled".

Zadnje izmijenjeno od: Nikky. 15.03.2020. u 11:04.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 15.03.2020., 19:40   #233
prodo
Registered User
 
Datum registracije: Jul 2010
Lokacija: zagreb
Postovi: 50
Sto se mjerenja tice napravio sam ovako. Spojio jednu staru log antenu iskrinu koja je bila u podrumu, 4-5 metara kabela i konektor za u tv, to testira jel sve ispravno i odnio tv u potkrovlje. Tv je bio stariji sa digitalnim prijamnikom za dvbt signal (novu veliku tv za dvbt2 iz dnevnog boravka nema sanse da bi uspio odnit u potkrovlje).

Biokovo ne vidim, ocito sam preblizu planine i ne vidim sv.juru. Nikakvo usmjerenje gore nije dalo rezultat, ni ovo sta nikky kaze, okrenit sto vise vertikalno, nista. Znaci ostao je Brac.

Signal sam dobio na juznom krovnom prozoru i rezultati su ovakvi:
Mjerenje1 (juzni krovni prozor)
Kanal 33
Snaga 68+
Kvaliteta 88+

Kanal 34
Snaga 65+
Kvaliteta 86+

Kanal 53
Snaga 62+
Kvaliteta 97+

Ovo + znaci da je signal znao varirati al ovo su min vrijednosti

Zatim sam mjerio na jugoistocnom krovnom prozoru sto je priblizno poziciji trenutacnih antena i rezultati su ovakvi:
Mjerenje2 (jugoistocni krovni prozor)
Kanal 33
Snaga 61+
Kvaliteta 97+

Kanal 34
Snaga 55+
Kvaliteta 74+

Kanal 53
Snaga 55+
Kvaliteta 80+

Onda mi je palo na pamet da odem u dnevni boravak na tv i izmjerim tu trenutnu situaciju (antene na trenutnom antenskom stupu) i tu pocinje zajeb. Sad je to i druga televizija, drugi kabel, druga antena pa ne znam koliko su podaci usporedivi (ajde bar sam pojacalo skinio). Bez obzira na sve izmjerim doli situaciju i rezultati su:
Mjerenje3:
33
S 62
K 100

34
S 34
K 62

53
S 34
K 100

Onda donesem doli onu staru tv sta hvata samo dvbt (a antena na stupu i direktni kabel do nje su isti kao i kod prethodnog mjerenja) i rezultati su:
Mjerenje4:
33
S 71
K 94

34
S 66
K 86

53
S 69
K 89

Sad nemam pojma odakle ove razlike u zadnja dva mjerenja na istom mjestu sa dva razlicita tva i je li to normalno.

Po svemu sudeci po meni nema smisla premjestati antenski stup na drugu lokaciju (razlike izmedju mjerenja1-najbolje nove lokacije i mjerenja4-trenutne lokacije, nisu znacajne). Vasa misljenja?

Ako je to stvarno tako, sad bi trebalo rijesiti novu konstrukciju za ovog monstruma na istoj lokaciji.





Neka je ideja da ova dva zaokruzena nosaca budu fiksna al da oba izgledaju kao ovaj gornji, a da sipka od 2i nesto metra bude na sarafe tako da se po potrebi moze spustit na balkon, na njoj napravit popravak/usmjerenje antene i opet podignuti na nosace i zasarafiti. Neka druga ideja? Ima li ista od toga kupit ili sve treba izradit?

Takodjer sam potrazio po kuci sta imam od antenskih konektora. Mogu li s ovim zaokruzenim spojit one kabele od tocke a do tocke b umjesto dva F-a i spojnice za F? Mozda bi manje mjesta zauzimalo u kutiji? Pretpostavljam da ove konektore sa bijelom oplatom treba izbjegavati jer nisu na navoj i kad ga stavis na kraj kabela mozes se jebat, dok na ove ko hamine mozes lako sarafit i odsarafljivat F konektore, spajat ih na razdijelnike, spojnice, pojacala i sl.





Ako neko ima jos koju ideju za konstrukciju nek slobodno pise. A majstorima sto rade vanjski zid cu rec da ustemaju u zid buzir kroz koji sutra mogu proc do max 2-3 antenska kabela u potkrovlje, a daljnje razdijeljivanje i spajanje na pojacalo cu raditi u potkrovlju.
prodo je offline   Reply With Quote
Staro 15.03.2020., 22:40   #234
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,064
zasto biš dirao stup? makneš ća satelitsku ako ti ne treba i ne diraš drugo.
(jedino, ja bi zaista te 2 antene maknuo i stavio nove, s boljim kabelom).
time si miran par desetljeća.

dvije triplexice umjesto dosadašnjih antena http://shop.kerman.hr/Katalog/Detalj/103911

i potrebna količina novog kvalitetnog kabela koji će zdurat narednih 20-30 godina na vremenskim uvjetima
http://shop.kerman.hr/Katalog/Detalj/1530

jedino nek ti nikky predloži kako da te 2 antene udružiš, ako moraju bit dvije ali on valjda zna situaciju bolje.

i dalje šibaš s nekim distribucijskim pojačalom kao npr
http://shop.kerman.hr/Katalog/Detalj...2#slikaBox-223

i da -- s onom spojnicom koju si zaokružio možeš spojiti 2 kabela
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 16.03.2020., 00:20   #235
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,553
Po gore navedenom ništa od dvije antene jer je prenisko / koso za uhvatiti Labišnicu,
ide jedna prema Vidovoj gori.

Čak ni ne treba kupovati novu antenu, ova na trenutnom "monstrumu" radi sasvim ok
+
kad se makne sat antena bolje će hvatati
+
kad se stavi novi kabel (do u potkrovlje) imat će na novo napravljen spoj a to znači bolji signal (rezultati).

Kad uđe u potkrovlje može se staviti pojačalo koje ima a iza razdjelnik za 2 kabela (TV - a), jednostavnija varijanta,
primjer > http://shop.kerman.hr/Katalog/Detalj/62

ako je zgodnije da nije ispravljač pojačala (AC 230V u potkrovlju onda ovaj koji propušta napajanje
> http://shop.kerman.hr/Katalog/Detalj/67#slikaBox-196
tada dole na kraju jednoj od kabela ide ispravljač a sa njega u TV

Neka kolega da više podataka i slika o tom pojačalu šta sad ima.
Ipak gledamo napraviti najbolji rezultat sa što manje nepotrebnog troška.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 16.03.2020., 14:10   #236
D/G
Premium
Moj komp
 
D/G's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2010
Lokacija: Ploče
Postovi: 1,154
Da, Sv. Jure je na suprotnoj strani Biokova ( sjevernoj ) od koje je južna strana (iznad Makarske) cca 7km daleko pa se normalno sa tog odašiljača i nemože ništa gledati.
Za antenu ne bi nikako uzimao "triplex" jer sam ih nalazio tokom rada polomljene više puta od Gradca pa sve do Omiša uslijed jake BURE.
Bolje uzeti neku standardnu UHF Yagi do 15 elemenata ( ima do 5 puta jači signal od logaritamske antene).
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	standard yagi.jpg‎
Views:	199
Size:	5.8 kB
ID:	22065  

Zadnje izmijenjeno od: D/G. 16.03.2020. u 14:16.
D/G je offline   Reply With Quote
Staro 16.03.2020., 19:52   #237
prodo
Registered User
 
Datum registracije: Jul 2010
Lokacija: zagreb
Postovi: 50
Ma moram sredit ovu konstrukciju jer ne želim za svaku pizdariju zvat majstora. Ne radi para, nego radi čekanja i šta ih već pola otpada s time što ne žele radit na samom rubu krova, a kad se popneš na skale s balkona već nisi na balkonu nego 3 metra iznad pa se ni meni ne penje gori. Najlakše bi meni bilo sve ostavit kako je. Ove direktne kabele pricvikat u potkrovlju i gore napravit neki razvod. Al kad mi sutra bude trebalo nešto promijenit, opet sam ovdje gdje sam sad pa kad sam već u radovima po kući, rekoh amo napravit kako treba.

Uglavnom sad je sve odspojeno i trenutni stup zasad nije u funkciji. Naše zemaljske programe sve dok ne osposobim antene, gledam preko plaćenog IPTV-a. Sutra kad stup skinem skroz doli, pogledam koje su i u kakvom su stanju (korozija, spojevi i to) te dvije antene šta su sad gore. Ako obe budu ok, možda bi ostavio obe na novom stupu (nemam ništa od toga da jednu skinem i da je držim u podrumu). Na konstrukciji još radim. Od obe bi potegao ovaj crni koaks što je jp_rv preporučio kroz bužir u potkrovlje. Satelitsku sam već skinio i ona će na otpad.

Od potkrovlja bi pojačavao, splittao i radio dalje mrežu po kući. Zasad razgranao na ovo uređaja što trenutno imam, a kasnije kako budem uređivao druge dijelove kuće, granao još dalje mrežu (kabele za svaku etažu bi dovukao direkt u potkrovlje, pa splittao po etažama, a nebi spajao na način da mi budu 3 ili više splittera u liniji).

Evo ovo je pojačalo (valjda je pojačalo ) koje je dosad bilo u mreži. Valja li ovo išta i dal da onda zovem električara da stavi još jednu el. utičnicu u potkrovlje negdje blizu antena?




Od ostalih stvari koje su bile vani sam skinio još jedan 1u2 spliter i ovo. Šta je ovo? Običan splitter ili? Dosta je korodirao izvana iako je bio u nekoj plastičnoj kutiji.



I još jedno najgluplje pitanje, kad se spaja koaks na konektore, šta bi u pravilu trebalo radit sa onom folijom šta se nalazi između bijele plastike i žičane oplate? Vidio sam na yt da je neki samo zarolaju (roll back) preko žičane oplate, a neki je otkinu. Šta je bolje/ispravnije?
prodo je offline   Reply With Quote
Staro 16.03.2020., 21:04   #238
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,064
to je više za distribuciju signala ali ako ga montiraš na tavan, poslužit će.

ono na zadnjoj slici ti je za satelitsku i slobodno baci ća ako nemaš više satelit. radi samo preko sat receivera koji upravlja s njim.

ja tu foliju skinem jer ionako pukne kad kreneš zavidivat F konektor. na kvalitetnijem kabelu te folije nema već imaš pravi bakreni oplet, a ne samo 4-5 žićica.
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 17.03.2020., 00:56   #239
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,553
Pojačalo sa slike je AMIKO AAD-250:
https://www.zed.hr/webshop/proizvod/...-20dB-podesivo
http://elektroart.hu/index.php?route...&product_id=76

Ako je ispravno moglo bi sasvim solidno poslužiti.
Kako je izvedba sve u jedno kućištu (pojačalo i ispravljač) definitivno bi trebao AC 230 u potkrovlju.
Isto tako, ima 2 izlaza pa ti ne treba gore spominjani razdjelnik nego odmah možeš "drajvat" 2 grane / 2 TV - a.

Prilikom puštanja u rad neka ti dojavljuju (sa oba TV - a) nivo i kvalitetu a ti onu regulaciju okreni livo na min. pa polako diži ...
Ne smiješ pojačati previše jer onda naglo padne kvaliteta signala.

Kužim(o) da je "monstrum" na nezgodnom mjestu, složi novu lokaciju sa koje je lakši pristup po potrebi.
Mislim da smo ti dali dovoljno imputa za riješiti zadatak.
Ako zapneš, pitaj
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 22.03.2020., 16:15   #240
prodo
Registered User
 
Datum registracije: Jul 2010
Lokacija: zagreb
Postovi: 50
Nisam se puno pomakao od zadnjeg puta, riješio sam nosače ali zbog ovog cirkusa sa koronom ko zna kad će doć. U njega će ić 48mm cijev na koju ću montirat anten(e)u tako da će sve bit mobilno i lako dostupno, a nalazit će se na istoj lokaciji di je bio stari. Također sam spojio ona dva kabela u točki B i testirao to multimetrom te izgleda ok. Za radit dalje mi fali nešto f konektora i spojnica, poklopaca za kutije u zidu i sl. I da električar riješi jednu utičnicu u potkrovlju blizu antena. To riješim kad opet počnu radit trgovine i malo padne ovaj cirkus. Dotad sam još htio pitat savjet za antene. Ovo sam poskidao/imao u kući

Antena1
Iskra
120cm




Antena2
Nepoznata
100cm





Antena3
Iskra
75cm




Dosad su dvije televizije radile na ovoj anteni2, antena1 je stajala na stupu ali u praksi nijedna tv nije bila na njoj. Ova mala je bila u podrumu i nju sam koristio za one ranije testove gore.

Par pitanja.
1. S obzirom na sve, šta da vratim gore na stup? Valjda ove dvije najveće i da se pritom orijentiram na ovu najveću iskrinu?
2. Može li se nečim jednostavno tretirati malo ovaj nos antene da se očiste ovi spojevi od prljavštine i svega?
3. Zašto ova antena2 ima ovaj konektor na kraju za razliku od drugih kojima tu direkt izlazi kabel te može li se npr. promijenit kabel u njoj i koliko je to zajebano? Isto sam skužio da ima i drugačiji način spajanja kabela na nos. Bitno ili ne?

I odma da vas pitam za ono što će mi trebat novog koaksa po kući. Kako tu znati šta valja u lokalnoj trgovini ili najbolje da naručim online npr. na ovoj kerman? Ista stvar me za crni koaks za vani zanima.
prodo je offline   Reply With Quote
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na