Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Software > Operativni sustavi
Ime
Lozinka

Zaključane teme
 
Uređivanje
Staro 15.03.2015., 21:31   #1
k1ter
Registered User
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Hrvatska
Postovi: 143
Linux vs Windows okruženje - savjet

Da li je koja distribucija Linuxa dovoljno dobra/intuitivna za prosječnog korisnika koji je do sad koristio Windowse?

Znači, na 3-4 laptopa bi stavio Linux (Ubuntu možda?) te pripadajući softver ako nije implementiran već - OpenOffice, Gimp i slično.

Potrebe su - pisanje tekstova, uređivanje tekstova, jednostavna obrada fotografija, prebacivanje fotografija, održavanje weba putem CMS-a, intenzivnije korištenje interneta i slično. Nikad nisam koristio Linux pa ne znam kako te stvari tamo funkcioniraju.

Da li bi to bilo mudro? Cilj je naravno da sve bude legalno, stabilno, s čim manjim troškovima.

Pa eto, svaki savjet je dobrodošao
k1ter je offline  
Staro 15.03.2015., 21:42   #2
dadoremix
Premium
Moj komp
 
dadoremix's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: HR
Postovi: 4,528
Linux mint i deri
dadoremix je offline  
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 15.03.2015., 21:56   #3
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,543
Citiraj:
Autor k1ter Pregled postova
Da li je koja distribucija Linuxa dovoljno dobra/intuitivna za prosječnog korisnika koji je do sad koristio Windowse?
Gotovo sigurno je odgovor na ovo pitanje "ne".

Citiraj:
Potrebe su - pisanje tekstova, uređivanje tekstova, jednostavna obrada fotografija, prebacivanje fotografija, održavanje weba putem CMS-a, intenzivnije korištenje interneta i slično. Nikad nisam koristio Linux pa ne znam kako te stvari tamo funkcioniraju.
Ako imas interakciju s istim ekosustavom, odnosno Linux distribucijama, ovo moze proci.

Sve ostalo donosi vise muke nego koristi. Windowsi nisu skupi, a nije ni Office, te ces imati apsolutno najveci moguci stupanj kompatibilnosti. Tjerati ljude s Windowsa na Linux bez jako specificnih namjera je pozitivno iskustvo samo u nekim apokrifno anegdotalnim primjerima.

U suprotnom, ocekuj probleme s Flashom (ako ne koristis Chrome), vecinom Office dokumenata, simbolicnom podrskom za graficke drivere i ostalim veseljem koje donosi Linux desktop.

Citiraj:
Da li bi to bilo mudro? Cilj je naravno da sve bude legalno, stabilno, s čim manjim troškovima.
Nema đabe ni kod stare babe.
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline  
Staro 15.03.2015., 22:25   #4
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,204
Citiraj:
Autor Bubba Pregled postova
Windowsi nisu skupi, a nije ni Office
ammm? jesu?

700 kn najjeftiniji windows jos i moze proc al 2000 kn office. To je 2700 kn. ne znam za tebe al meni je to ko studentu puno, ali vjerojatno je i puno osobi koja radi u konzuma za 3000 kn misecno, i jos kad se uzme u obzir da postoje odlicne besplatne alternative ko sta su open i libre.... ja mislin da je office ipak precjenjen malo.
Ko buduci developer sam definitivno protiv piratstva, al sam definitivno za besplane alternative ako valjaju a i rado cu kupit neki program ako je cijena pristojna.



A sta se tiče teme, stavi linux mint mos sa xfce UI i open office firefox i chrome..... guglaj
Sve to sta si nabroja moze bez problema raditi na linuxu. Moze bit nekih malih nekompatibilnosti sa wordowim tekstovima, ali samo ako se koriste napredni stilovi i gluposti, al ce se sve 99% vrimena pravilno prikazat. PDF radi vrhunski, ja u browsanju nikad nisam ima nikakvih problema.

Alternativno staviš origigi windowse, to je 100 eura, i napunis istim besplatnim alternativama ko na linuksu. Ako je toj osobi puno dat 100 eura za nesto legalno, nek se onda malo snalazi po linuxu, je malo drugacije al za misec dana, ko nikakav korisnik, se uhodas.
OuttaControl je offline  
Staro 15.03.2015., 23:00   #5
rodney
only fool, not a horse
Moj komp
 
rodney's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2008
Lokacija: near zgb
Postovi: 1,276
Citiraj:
Autor OuttaControl Pregled postova

Sve to sta si nabroja moze bez problema raditi na linuxu. Moze bit nekih malih nekompatibilnosti sa wordowim tekstovima, ali samo ako se koriste napredni stilovi i gluposti, al ce se sve 99% vrimena pravilno prikazat.
99% wtf? Da bar. Smatram da naslovi, margine, font, tablice, broj stranica i slično, nisu "napredni stilovi", a bome ih open office ne prikazuje isto kao i microsoft office.
Da se razumijemo, koristim open office unatoč tome, čisto kao "preglednik", kad mi stvarno nešto treba iz office paketa, palim službeni ljapatop i skratim si muku.
__________________
"I intend to live forever. So far, so good."

job security - example
rodney je offline  
Staro 15.03.2015., 23:15   #6
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,543
Citiraj:
Autor OuttaControl Pregled postova
ammm? jesu?
Naravno da jesu. Treba li ti racunalo za rad? Ako da, onda ocito uprihodjujes nekakav novac. Ako ti ne treba, imas mobitel (koji moze ici na Face i citati PDF-ove), ili kupi Plejstejsun za Quake 3.

Citiraj:
700 kn najjeftiniji windows jos i moze proc al 2000 kn office. To je 2700 kn. ne znam za tebe al meni je to ko studentu puno, ali vjerojatno je i puno osobi koja radi u konzuma za 3000 kn misecno, i jos kad se uzme u obzir da postoje odlicne besplatne alternative ko sta su open i libre.... ja mislin da je office ipak precjenjen malo.
Ako si student, imas razne MSDN AA opcije za Microsoftov softver.

Ne znam kakve veze ima osoba iz Konzuma sa cijelom pricom.

Citiraj:
Sve to sta si nabroja moze bez problema raditi na linuxu. Moze bit nekih malih nekompatibilnosti sa wordowim tekstovima, ali samo ako se koriste napredni stilovi i gluposti, al ce se sve 99% vrimena pravilno prikazat.
Ako je "99% vremena" prazan Word dokument, onda se slazemo.

Sve ostalo je notorna laz.

Stvar je vrlo jednostavna - ako se ne radi o poduzecu, moze se koristiti neka od iteracija Office 365 koji u Home verziji kosta smijesne novce a nudi operativnost za 5 korisnika.

Ako se radi o poduzecu, onda je osnovni cilj istog uprihoditi novac, pa valjda postoji racunica za relativno malu vrijednost licenci u pitanju naspram svih pitfallova implementacije Linuxa na desktop u takvom okruzenju.

Citiraj:
PDF radi vrhunski
To je i cilj prvog slova u skracenici "PDF", ali opet imas slucajeva kada neki ozbiljniji PDF-ovi s anotacijama, komentarima, formama i zezanjima (sto, doduse, nekada nije po ISO 32000-1 standardu, ali jebat ga, koristi se) ne rade kako spada ili rade jako sporo.
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline  
Staro 15.03.2015., 23:46   #7
Princ288
Premium
Moj komp
 
Princ288's Avatar
 
Datum registracije: May 2012
Lokacija: Zagreb
Postovi: 848
Mislim da je od neki dan na dream sparku dostupan i office 365 sa 1 terom znam da nije za ovu temu al kad se vec spominje.
Princ288 je offline  
Staro 16.03.2015., 00:12   #8
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,204
Citiraj:
Ako si student, imas razne MSDN AA opcije za Microsoftov softver.
znam da imam, i koristim, u biti cak sam prisiljen

Citiraj:
Ne znam kakve veze ima osoba iz Konzuma sa cijelom pricom.
ja nisam nigdi procita da se radi o firmi obrtu il necemu a pitanje je bilo za prosjecnog korisnika racunala, ne za firmu/obrt

Citiraj:
Ako je "99% vremena" prazan Word dokument, onda se slazemo.
Sve ostalo je notorna laz.
Ja sam ga koristio za citanje e-knjiga, skripti itd, i nisam bas primjetio neke probleme da je tekst nečitljiv. Ali van problema sa kompatibilnosti sa MS formatom, OpenOffice je jedan jako dobar komad softwarea, i da Word radi nativno sa ODF(a ne radi jer mikrosoft ima monopol i voli pare), bio bi ozbiljna prijetnja wordu

Citiraj:
Ako se radi o poduzecu, onda je osnovni cilj istog uprihoditi novac, pa valjda postoji racunica za relativno malu vrijednost licenci u pitanju naspram svih pitfallova implementacije Linuxa na desktop u takvom okruzenju.
Sa ovim se slažem,

Citiraj:
To je i cilj prvog slova u skracenici "PDF", ali opet imas slucajeva kada neki ozbiljniji PDF-ovi s anotacijama, komentarima, formama i zezanjima (sto, doduse, nekada nije po ISO 32000-1 standardu, ali jebat ga, koristi se) ne rade kako spada ili rade jako sporo.
Eto to svi inace znaju da je to Portable, vecina ljudi kad im kazes pdf misli na onaj tekst sta ne možes uređivat... Ja sa PDFom na linuxu, niti sa nekim drugim preglednikom na windowsu, nikad nisam ima nikakvih problema.


Meni bas ovakav stav ljudi ide na zivce i forsiranje placenog i mikrosoftovog softwarea, koji je najbolji, ali je najbolji zato jer imaju monopol i trikove(forsiranje svog zatvorenog formata), a ne zbog same kvalitete proizvoda. A izolirano od MSa gledajući sa besplatnim alatima se može isto radit vrlo kvalitetno
OuttaControl je offline  
Staro 16.03.2015., 00:27   #9
tomek@vz
Premium
Moj komp
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,337
Hm...ovak...NE...al ozbiljno - NE. Zašto?

1. Ljudi ne žele učiti nešto novo - moraš potrošit vrijeme na edukaciju što - ukoliko dosad nisu radili u ovim aplikacijama je jaaaako mukotrpan i dugotrajan proces...a kažu da je vrijeme novac jel
2. Ako nisi nikad tako Linux a želiš upogoniti na više računala - Bog ti pomogao - vidiš nekad davno kad nije bilo systemd i sličnih sranja Linux je bio jednostavan i loše dokumentiran - al si mogo nešto napraviti...danas je sve kompliciraniji - i dalje loše dokumentiran i...kužiš spiku jel? Previše experimentiraju i previše je ekipe koja izmišlja toplu vodu umjesto da fixa bugove.

Vjeruj mi - probao - odustao jer skužih da je jeftnije jednostavno da ljudi plate licence i koriste Windoze + MS Office (kompatibilnost kod ovog potonjeg je hebena stavka bez koje se u uredskom okruženju te u poslovanju sa drugim tvrtkama/klijentima jednostavno nemože).

Rezime: Za mene je Linux OK. Za moju tetku koja samo surfa netom i klikće na Chrome - prolazi...ali poslovno okruženje (tvoj slučaj)...samo ako plaćaš nekome podršku (puno skuplje od licenci Win+MS Office za ta tri kompa).



P.S.- @OuttaControl - i za studenta koji se kuži je ok - al ponavljam - aplikacija u poslovnom okruženju pogotovo kod nas u HR je jednostavno trošenje vremena za shvaćanje što sam upravo napisao.
tomek@vz je offline  
Staro 16.03.2015., 00:40   #10
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,204
Citiraj:
Autor tomek@vz Pregled postova
P.S.- @OuttaControl - i za studenta koji se kuži je ok - al ponavljam - aplikacija u poslovnom okruženju pogotovo kod nas u HR je jednostavno trošenje vremena za shvaćanje što sam upravo napisao.
E i to je bino kod nas u HR

Al tu se slazem, ako je poslovno, plati.
Al za osobnu uporabu moze, iman neki manji broj ljudi sa slabijim kompovima i laptopima, kojima sam stavio light linux i osnovne programe, i niko od njih se ne žali, samo je bilo par pitanja iz pocetka kako instalirat, kako ovo kako ono, sad su svi zadovoljni. Al to je uporaba, Net 90%, plati racun, isprintaj potvrdu, upali film/seriju i tako te osnovne stvari
OuttaControl je offline  
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 16.03.2015., 07:05   #11
k1ter
Registered User
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Hrvatska
Postovi: 143
Hvala na dosadašnjim informacijama.
Radi se o obrtu i drugom po redu uredu.

Prvi ured koristi Windows + Office (sve original), drugi bi koristio ovo što sam naveo. S vremena na vrijeme bi trebali tu i tamo nešto razmijeniti. Ne znam sad da li ima alternative za desktop Skype/Viber/Slack (ok Slack je web based) na Linuxu.

Nekak mi se sve čini da su onda opet Windowsi + Office najbezbolnija stvar.
k1ter je offline  
Staro 16.03.2015., 08:04   #12
Sam Fischer
Džabe si krečio!
Moj komp
 
Sam Fischer's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2004
Lokacija: Zagreb
Postovi: 5,184
Negdje sam pročitao da je u Njemačkoj cijela uprava jednog grada prešla na Linux i uštedila masu miliona
I taman tražim da zaljepim link i naletim na ovo:

Pušiona sa Linuxom i povratak na Windowse...

I relativno loš prijevod naših "novinara" toga istog članka:

http://www.tportal.hr/gadgeterija/te...-Windowse.html
Sam Fischer je offline  
Staro 16.03.2015., 09:19   #13
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,543
Citiraj:
Autor OuttaControl Pregled postova
znam da imam, i koristim, u biti cak sam prisiljen
Prisiljen? Mislis, kao, opa ISIL style, prijete ti da ce te zapaliti zivog dok ce te Đihad Bill obezglaviti kopijom DVD-a Windowsa 10?

Citiraj:
ja nisam nigdi procita da se radi o firmi obrtu il necemu a pitanje je bilo za prosjecnog korisnika racunala, ne za firmu/obrt
Mislim da je bilo ocito, sto je i OP potvrdio, nekako sumnjam da postoji kucanstvo s 5 laptopa koje cezne za originalnim MS proizvodima.

Citiraj:
Ja sam ga koristio za citanje e-knjiga, skripti itd, i nisam bas primjetio neke probleme da je tekst nečitljiv.
Nazalost, tekst je samo dio onoga sto PDF podrzava. Problem nastaje kada naletis na kakav PDF exportan iz necega tipa AutoCad ili bilo koja ozbiljnija DTP priprema.

Citiraj:
Ali van problema sa kompatibilnosti sa MS formatom, OpenOffice je jedan jako dobar komad softwarea, i da Word radi nativno sa ODF(a ne radi jer mikrosoft ima monopol i voli pare), bio bi ozbiljna prijetnja wordu
Microsoft ima proizvod, koji radi, i to dobro.

Dakle, sve sto OpenOffice nema.

Citiraj:
Meni bas ovakav stav ljudi ide na zivce i forsiranje placenog i mikrosoftovog softwarea, koji je najbolji, ali je najbolji zato jer imaju monopol i trikove(forsiranje svog zatvorenog formata), a ne zbog same kvalitete proizvoda. A izolirano od MSa gledajući sa besplatnim alatima se može isto radit vrlo kvalitetno
Ja ne znam kakve ti traume imas od Microsofta (ili bilo kojeg drugog proizvodjaca), ali radi se jednostavno o cinjenici da ako ti racunalo treba za rad, onda ces koristiti placeni softver, jer je praksa pokazala kako radi neusporedivo bolje i ucinkovitije nego alternative.

Red Hat i Canonical ti ne idu na zivce i nemas traume od njih, BTW?

Citiraj:
Autor Sam Fischer Pregled postova
Negdje sam pročitao da je u Njemačkoj cijela uprava jednog grada prešla na Linux i uštedila masu miliona
I taman tražim da zaljepim link i naletim na ovo:
Ne moras biti previse pametan da zakljucis kako TCO u takvom slucaju dugorocno ne moze biti na strani nekakvog FLOSS-a.

Tako ce vjerojatno i ostati, jer u Linux desktop svijetu do dana danasnjeg jebe lud zbunjenog.

Citiraj:
Autor k1ter Pregled postova
Nekak mi se sve čini da su onda opet Windowsi + Office najbezbolnija stvar.
Tako ti nekako ispadne na kraju.
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline  
Staro 16.03.2015., 09:58   #14
Mikeyy
Premium
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: HR
Postovi: 2,074
Ne znam za linux pošto ne koristim, ali vidim puno serendanja oko OpenOffice bez potrebe.
Koristimo LibreOffice u firmi, na cca 400 računala, svakodnevni korisnici, doduše jednostavne potrebe, i nema bitnih problema. Sve je na windowsima, tako da tu nije bilo nekih problema.

Izgled je sličan MS Office 2003, minimalno učenja je bilo potrebno, za razliku od MS 2007+ gdje trebaš mjesece potrošit samo da se naučiš gdje šta stoji.
Oko problema sa kompatibilnosti, Bubba definitivno pretjeruje i trola. Ne mogu reći da nema, jer mora biti kada koristi format datoteke koji nije njegov, ali da je nešto bitno, nije. Naravno, ovo se odnosi na ono što je meni i ljudima oko mene potrebno. Možda za nečiji drugi posao ništa nevalja.
Mi još uvijek imam 3 MS office instalacije u firmi, zbog specifičnih potreba na tim računalima, ali to je to.

U drugu ruku, jeste probali razmjenjivati datoteke između Office 2007 i/ili 2010/2013? Javite kako je prošlo. Ili između MAC MS Office i Win MS Office?
MS mijenja format između svakog izdanja, i njegov software nemože ispravno pročitati svoje datoteke...

Što se općenito informatičkog odgoja tiče, mora se u školama početi koristiti drugi software osim MS ukoliko se želi nešto ozbiljno napraviti. Ovako smo svi odgojeni na windowsima i MS Office, navikli smo se na njih, a znamo da je najteže/najskuplje izmjeniti naviku.

Citiraj:
Autor Sam Fischer Pregled postova
Negdje sam pročitao da je u Njemačkoj cijela uprava jednog grada prešla na Linux i uštedila masu miliona
I taman tražim da zaljepim link i naletim na ovo:

Pušiona sa Linuxom i povratak na Windowse...

I relativno loš prijevod naših "novinara" toga istog članka:

http://www.tportal.hr/gadgeterija/te...-Windowse.html
Što se ovoga tiče, trebaš ući u dubinu priče.
Došao novi gradonačelnik na vlast, "slučajno" MS ponudio premjestiti europsko MS središte u Munich (porezi idu gradu) ukoliko se grad vrati na win. Inače, Munich je najveći trn u oku MS-u baš zato što su uspješno prešli na linux pa ih svi uzimaju kao referencu.
Isto tako svi su objavili tu priču gdje gradonačelnik serenda, nitko nije objavio odgovor na priču, da nema ukidanja linuxa jer nitko o tome nije niti pričao (skupština) u gradu nego ovaj izletio samo u javnost.

Zadnje izmijenjeno od: Mikeyy. 16.03.2015. u 10:08.
Mikeyy je offline  
Staro 16.03.2015., 10:13   #15
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,543
Citiraj:
Autor Mikeyy Pregled postova
Oko problema sa kompatibilnosti, Bubba definitivno pretjeruje i trola.
Ja sam sretan sto je maksimum tvojeg operiranja s office paketima fixed width font tipa Courier New a boldanje teksta vec prelazi ezotericne nivoe, ali nazalost, Open/Libre Office nece otvoriti niti jedan dokument napravljen u Officeu a da se ne radi o jednoj recenici.

Hoces probleme s fontovima (koji su zapravo nativni za Linux i skoro da nemaju direktne veze s OO), hoces nepostivanje niti jednog poravnanja, slike, header/footer elementa ili nesto slicno. Niti jedan dokument od EK/EU odnosno bilo kakvi natjecajni obrazci nisu ispravno citljivi u OO.

O Excelu i nedajboze formulama rijeci trosit necu.

Eto, zeke-peke radi, otvorio sam prvi dokument koji mi je pao pod ruke.



Kada bih imao vise od 3 minute slobodnog vremena, nasao bih ti i losije.
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline  
Staro 16.03.2015., 10:31   #16
Mikeyy
Premium
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: HR
Postovi: 2,074
Citiraj:
Autor Bubba Pregled postova
Ja sam sretan sto je maksimum tvojeg operiranja s office paketima fixed width font tipa Courier New a boldanje teksta vec prelazi ezotericne nivoe...
Baš si duša od čovjeka, možeš ti to i bez preseravanja.
Ne mogu reći da sam baš imba pro korisnik, ali snalazim se. Npr. jedna od stvari za koju koristimo LibreOffice u firmi je automatsko čupanje podataka iz 200+ dokumenata preko komandne linije. Može se to riješiti i preko macro naredbe, ali je sporije i kompliciranije. LO podržava ovaj oblik tako da nam je to riješilo 3 dana posla koji smo inače ručno radili, sada traje 20 sekundi.

Uglavnom, tvoje automatsko pljuvanje po svemu NE-microsoft nije točno. Kome treba, neka isproba na jednom/dva računala i vidi da li mu odgovara ili ne. Ukoliko ne odgovara, najlakše je izvaditi 2000kn i riješiti problem.
Mikeyy je offline  
Staro 16.03.2015., 10:37   #17
cccp
Premium
Moj komp
 
cccp's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2004
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,030
Super mi je kad čujem da je jedan proizvod defektan zato jer ne podržava zatvorene formate drugih proizvoda.
cccp je offline  
Staro 16.03.2015., 10:41   #18
doublev
the letter
Moj komp
 
doublev's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: 127.0.0.1
Postovi: 794
Citiraj:
Autor k1ter Pregled postova
Prvi ured koristi Windows + Office (sve original), drugi bi koristio ovo što sam naveo. S vremena na vrijeme bi trebali tu i tamo nešto razmijeniti.
Nije u pitanju hoćeš li imati interakciju s vanjskim svijetom (imat ćeš) već imaš interakciju i s vlastita dva ureda! Moj savjet ti je da poslušaš Bubbin savjet. Čovjek zna što priča, možeš mu vjerovat.

Citiraj:
Autor cccp Pregled postova
Super mi je kad čujem da je jedan proizvod defektan zato jer ne podržava zatvorene formate drugih proizvoda.
Ne, neki proizvod je defektan jer ne radi za razliku od nekog drugog proizvoda koji radi.
__________________
Exception up = new Exception("Illegal operation.");
throw up;
doublev je offline  
Staro 16.03.2015., 11:14   #19
rendula
Registered User
 
Datum registracije: Oct 2003
Lokacija: Zagreb, Trešnjevka
Postovi: 5,731
Prelazak sa Windowsa na Linux je mozda kratkorocno naoko isplativ, ali prilicno sam siguran da trosak Linux admina vrlo brzo naraste.

Anyway, slazem se s Bubbom. Mislim da Windowsi nisu tako skupi da bi se isplatilo s ovime zezati.
rendula je online  
Staro 16.03.2015., 12:30   #20
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,543
Citiraj:
Autor Mikeyy Pregled postova
Uglavnom, tvoje automatsko pljuvanje po svemu NE-microsoft nije točno.
Slatka mi je ova tvoja floskula, jer ono sto je najbolje - aktivno radim development za sve tri platforme (WinAPI, GTK i Cocoa), tako da je moje pljuvanje opcenito bazirano na iskustvu kojeg imam, a do sada se pokazalo tocno naspram zealota koji imaju klasicnu averziju prema uspjesnima koji zaradjuju.

Bilo kako bilo, Open/Libre Office je neozbiljan alat koji moze proci samo kao ovlašni preglednik minimalnih dokumenata. Sve ostalo zahtijeva MS Office paket. Ovo je apsolutna cinjenica u poslovnom okruzenju, a vrlo vjerojatno i u dobrom dijelu privatnih korisnika.
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline  
Staro 16.03.2015., 12:36   #21
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,204
Citiraj:
Autor Bubba Pregled postova
Prisiljen? Mislis, kao, opa ISIL style, prijete ti da ce te zapaliti zivog dok ce te Đihad Bill obezglaviti kopijom DVD-a Windowsa 10?
Kolegije Baze podataka radimo na faksu u MS Accessu a ne u npr MySQL koji je puno puno bolji,zato jer je mikrosoftu placeno samo 17 mil kuna za te licence umisto puno vise sta bi se platilo i mora se radi u mikrosoftovom programu, tako da da, prisiljen sam, a jeli access kvalitetna i bolja baza podataka od oracla?Ne! Prvo programiranje mi je bilo Visual Basic pa sljedi C# itd itd.



Citiraj:
Microsoft ima proizvod, koji radi, i to dobro.

Dakle, sve sto OpenOffice nema
.
Kako nema? Kad se radi sa nativnim .odf formatom radi i open office dobro. Da imas izoliranu regiju u kojoj se sve radi sa odf. umisto docx i sl. radilo bi dobro. A sta se tice Wordovog, radi dobro, a nezz jesan li cua vise psovki na iti jedan program ko na racun Worda i njegovog pametnog sređivanja itd itd.
Radi bolje od OO, al s obzirom koliko ga platis, toliko bolje ne radi.(za osobnu upotrebu)
A eno kolega gori govori o kompatibilnosti MS Officea..

a BTW eno LaTeX, samo kad naucis radit sa njim, jel postoji ista bolje za npr matematiku od njega?

Citiraj:
Ja ne znam kakve ti traume imas od Microsofta (ili bilo kojeg drugog proizvodjaca), ali radi se jednostavno o cinjenici da ako ti racunalo treba za rad, onda ces koristiti placeni softver, jer je praksa pokazala kako radi neusporedivo bolje i ucinkovitije nego alternative.

Red Hat i Canonical ti ne idu na zivce i nemas traume od njih, BTW?
Eno ono gori, sta mene, kolege i profesore, prisiljavaju da ucim za rad na njihovim rjesenjima, Red Hat i Canonical me ne prisiljavaju na nista. Koristim i ja Windowse ko OS jer sam se navika i sluze mi za sve bolje nego sta bi linux. Al za office, open libre itd, sasvim ok posluze


Ugl moja preporuka, tj kako bi ja to rjesio da je moja firma
5 licenci za win, 1 za MS Office
Na kompove stavio sve besplatne alternative, osim na taj jedan di bi stavio original office i besplatni office, ako nedaj boze zatriba. i goni,

Zadnje izmijenjeno od: OuttaControl. 16.03.2015. u 12:42.
OuttaControl je offline  
Staro 16.03.2015., 12:45   #22
Mikeyy
Premium
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: HR
Postovi: 2,074
Citiraj:
Autor Bubba Pregled postova
Slatka mi je ova tvoja floskula...
Slatka je i meni tvoja priča da to nevalja i ne radi, a ja ga imam 3 godine u pogonu na velikom sistemu bez većih problema.
Htio sam samo pružiti protutežu tvojoj priči da to nemože, nevalja i nije isplativo.

Naravno svatko će odlučiti da li odgovara za njegove potrebe ili ne.
Što se tiče linux umjesto windows, tu niti ne ulazim u priču, jer ne koristim i nemam iskustva, ali pretpostavljam da bi prijelaz bio puno bolniji nego MS Office -> LibreOffice, a u našem slučaju i nemoguć.
Mikeyy je offline  
Staro 16.03.2015., 15:20   #23
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,543
Citiraj:
Autor OuttaControl Pregled postova
Kolegije Baze podataka radimo na faksu u MS Accessu a ne u npr MySQL koji je puno puno bolji,zato jer je mikrosoftu placeno samo 17 mil kuna za te licence umisto puno vise sta bi se platilo i mora se radi u mikrosoftovom programu, tako da da, prisiljen sam, a jeli access kvalitetna i bolja baza podataka od oracla?Ne! Prvo programiranje mi je bilo Visual Basic pa sljedi C# itd itd.
Pa tko te tjerao da upises taj faks, opet ne razumijem?

Ja sam na svom faksu ucio ANSI C. A nisam studirao pocetkom '90. Zasto se i dan danas predaje ANSI C ne proizlazi iz razloga da je netko potplacen, nego jednostavno lijen.

Citiraj:
Kako nema? Kad se radi sa nativnim .odf formatom radi
Ali se ne radi. Znas onu, da moja baba ima liru, bila bi trolejbus.

Citiraj:
a BTW eno LaTeX, samo kad naucis radit sa njim, jel postoji ista bolje za npr matematiku od njega?
Bome nema, sta jest jest.

Citiraj:
Eno ono gori, sta mene, kolege i profesore, prisiljavaju da ucim za rad na njihovim rjesenjima, Red Hat i Canonical me ne prisiljavaju na nista.
Kada sam ja isao na faks, program studiranja (i to prilicno detaljan) je bio javno obznanjen. Nisu te valjda prisilili da odaberes faks?

Predpostavljam da te ne bi "prisilili" da radis u PHP-u ili ne znam cemu, nego je samo "prisila" kada se radi pod Microsoftovom platformom?

Citiraj:
Autor Mikeyy Pregled postova
Slatka je i meni tvoja priča da to nevalja i ne radi
Zapravo je gorka. Zato sto ne radi.

Citiraj:
a ja ga imam 3 godine u pogonu na velikom sistemu bez većih problema.
Kao sto rekoh, blago tebi.

Citiraj:
Htio sam samo pružiti protutežu tvojoj priči da to nemože, nevalja i nije isplativo.
Jos jednom, ocito tvoji veliki sustavi bez vecih problema nikada nisu otvorili niti jedan dokument (sto ti mogu pouzdano reci, jer ih otvaram na dnevnoj bazi):

a) bilo kojeg ministarstva u RH, uzmi recimo prijavne obrazce za Poduzetnicki Impuls 2015. kojeg tvoji veliki i ozbiljni sustav nece moci ispuniti
b) bilo koji dokument u DOC ili DOCX formatu sa stranice EC-a
c) bilo koji Excel sa vise od tri i pol formule, nedajboze kompliciranije

To je samo vrh sante. Vrh!
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline  
Staro 16.03.2015., 15:54   #24
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,313
I Windowsi i Linux imaju svojih prednosti i mana. Za poslovno okruženje, svakako bih preporučio windowse (btw, licence za W8 možete naći dosta povoljno po ebayu, web stranicama tipa g2play i drugim mjestima). Za povremeno korištenje i drugi nezahtjevan rad, Linux je dobar izbor.
Što se tiče OO, mene živcira užasno dugačko bootanje (u odnosu na Office) što je i logički obzirom da je Office više integriran u sam OS. Nije idealan, ali za svoju cijenu je vrlo dobar. Evo, ova mašina s koje pišem mi je kancelarijska mašina i na njoj koristim isključivo besplatne programe (osim OS-a) i sve radi. Slažem se da je sve zericu sporije i sa manje mogućnosti nego da su u pitanju plaćeni programi, ali meni je dovoljno.
Recimo da me više 'ubija' neoptimizirani XP nego ti programi i zato planiram upgrade na W7 čime će mi besplatno postati dostupan i W10 kad izađe. Probao sam već W10 na njoj (Q6600, 4Gb DDR2, Gigabyte P35,...) i sve leti.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline  
Staro 16.03.2015., 16:00   #25
Eladio
..starija garda
Moj komp
 
Eladio's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: ZG
Postovi: 3,168
..linux , u nekim stvarima moze proci , u nekima moze kostat vremena (novca) ..
..windows, u nekim stvarima moze proci , u nekim moze kostat vremena (novca) ..

open ili ms office , ista stvar..

vratite se na namjenu, ako covjek treba za ono sto je navedeno, ne vidim razloga zasto nebi probao si "ustediti" ..ja znam da bi (ako sam dobro razumio namjenu web izrada/CMS/odrzavanje web stranica i sl.) ja to bas tako i napravio da sam na njegovom mjestu
__________________




MojSkuter
---------------------------------PEACE
Eladio je offline  
Staro 16.03.2015., 16:05   #26
HumWeed
~~~
Moj komp
 
HumWeed's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2009
Lokacija: Lava Reef
Postovi: 1,098
cek cek
ajmo se vratit na prvi post

sta koci njega da stavi linuxe a unutar njih vmware 7.1 za linux
za te nekompatibilnosti office dokumenata i neznam cega sve ne, nek šišne XP u taj VM
a nek primarno koristi linuxe

cak i da ima legalnu radnju sto nisam procitao (mozda je napisano dolje no neda mi se trazit)
opet barem nebi nitko trebao ceprkati po linuxu posto je free... a lako sakrijes taj vmware :P
__________________
Why would you invite a mushroom to a Christmas party? He's a fun guy to be with.
Why do mummies like Christmas so much? Because of all the wrapping.
Why does Santa have three gardens? So he can "ho ho ho".
HumWeed je offline  
Staro 16.03.2015., 16:37   #27
Mikeyy
Premium
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: HR
Postovi: 2,074
Naravno Bubba, svi su mutavi samo ti popio pamet svijeta. Čini mi se da ovdje tebe žulja nešto drugo.
Nemam potrebe uvjeravati tebe u ispravnost, rad i isplativost istoga.
Tko bude htio izračunat će si i testirati isto.
Mikeyy je offline  
Staro 16.03.2015., 18:09   #28
tomek@vz
Premium
Moj komp
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,337
Citiraj:
Autor k1ter Pregled postova
Hvala na dosadašnjim informacijama.
Radi se o obrtu i drugom po redu uredu.

Prvi ured koristi Windows + Office (sve original), drugi bi koristio ovo što sam naveo. S vremena na vrijeme bi trebali tu i tamo nešto razmijeniti. Ne znam sad da li ima alternative za desktop Skype/Viber/Slack (ok Slack je web based) na Linuxu.

Nekak mi se sve čini da su onda opet Windowsi + Office najbezbolnija stvar.
Skype imaš, Viber nije problem. Najviše glavobolje zadaje upravo razmjena dokumenta MS Office <> OpenOffice/Libreoffice. MS Office je glavni razlog zašto ne Linux u uredima. To da svi koriste Libreoffice > nemaš beda. Ali u stvarnom svijetu MS Office je defacto standard.
tomek@vz je offline  
Staro 16.03.2015., 18:10   #29
potemkin.hr
Akutna lijenčina
Moj komp
 
potemkin.hr's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Fiume
Postovi: 1,804
Citiraj:
Autor Bubba Pregled postova
c) bilo koji Excel sa vise od tri i pol formule, nedajboze kompliciranije

To je samo vrh sante. Vrh!
Znam koje su nebuloze bile dok su nekome tete iz računovodstva slale excele sa formulama koje bi 2x opasale ekvator dužinom. Ako je bilo što kompliciranije a da nije osnovna računska operacija, više manje se raspadne garantirano u alternativnim paketima.

Problem zna biti i u Office paketu ako počnu pisati neke burgije od formula u excelu pa znaju relativno brzo doći do ograničenja starog .doc formata(tipa broj elemenata u formulama) iz Officea 2003 ili starijih, pa u računovodstvu im moram ponavljati da spremaju u novi (.docx) format koji ta ista nema od 2007 nadalje.
__________________

potemkin.hr je offline  
Staro 16.03.2015., 19:51   #30
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,543
Citiraj:
Autor HumWeed Pregled postova
cek cek
ajmo se vratit na prvi post

sta koci njega da stavi linuxe a unutar njih vmware 7.1 za linux
za te nekompatibilnosti office dokumenata i neznam cega sve ne, nek šišne XP u taj VM
a nek primarno koristi linuxe

cak i da ima legalnu radnju sto nisam procitao (mozda je napisano dolje no neda mi se trazit)
opet barem nebi nitko trebao ceprkati po linuxu posto je free... a lako sakrijes taj vmware :P
Daleko od toga da se ne moze.

Ali stvar je bitno jednostavnija. Ako si kucni korisnik, ionako nikoga nije briga jel imas racun za Ofis i Vindaće kad ionako vrtis igre s akcija na Steamu.

Ako si s druge strane poslovni korisnik, ocekuje se da ces racunalom, kao glavnim ili pomocnim alatom, zaradjivati novac, pa nemas vremena za gubljenje. Treba ti 3.000 kn da kupis dozivotne licence za Windowse i Office. O cemu mi pricamo onda, radi se o zanemarimov novcu uzevsi u obzir da:

a) mozes otvoriti svaki dokument bez previse brige i pameti
b) ne moras raditi ovo sto si ti predlozio gore

Citiraj:
Autor Mikeyy Pregled postova
Naravno Bubba, svi su mutavi samo ti popio pamet svijeta. Čini mi se da ovdje tebe žulja nešto drugo.
Nemam potrebe uvjeravati tebe u ispravnost, rad i isplativost istoga.
Tko bude htio izračunat će si i testirati isto.
Joj super ste mi vi likovi, mislim da ti je bio brat ili rodjak ivo_k(reten) ovdje prije izvjesnog vremena kada nas je, bas poput tebe (samo na drugu temu), uvjeravao kako su Google Docsi apsolutno kompetitivni Office paketu te stovise cak i bolji, pa je srackao identicno poput tebe o mega projektima i giga firmama i ozbiljnim korisnicima i ostalim velikim rijecima sto obrt za prodaju zjaka i gubljene vremena u kojemu si instalirao dva OpenOfisa definitivno nije, i naravno, za kraj, ponovno isto kao i ti, kada je suocen s ocitim argumentima (tipa - apsolutno jebeno nista pod milim Bogom ne radi kako spada, otvori pa vidi), jednako maestralno konstatirao kako si Bil Gejc i ja medjusobno pusimo pod stolom dok onaj kojem je puseno u tom trenu advokatira M$ po PcEkspert forumu.

Ne vidim koliko tesko moze biti pojmiti skrinšot u kojem je otvoren dokument u Wordu i prikazuje se ispravno naspram dokumenta u OO/LO koji se NE prikazuje ispravno. O Excelu da ne pricam.

I na kraju, čik pogodi, s OO/OL ne mogu koristiti COM/OLE (ActiveX), sto ce reci da takodjer ne mogu niti iskreirati gotovi Word/Excel dokument direktno iz svoje aplikacije. Pa samim time, niti mogu ponuditi trivijalan rad korisnicima bez Office paketa. Zato ljudi vole Office. Jer radi. To sto kosta nekakve sitne novce je irelevantno naspram cinjenice da radi. Sto vi dokoni hakeri koji forsirate ocigledno losa polurjesenja nikako da shvatite. I onda pocinju teorije zavjere, jel, "mene zulja nesto drugo"...
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline  
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Zaključane teme



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na