Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Svaštara
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 07.03.2015., 10:25   #1
Tobias_5
Registered User
 
Datum registracije: Dec 2008
Lokacija: varaždin
Postovi: 40
Informatički (?!) zadatak



Molim za pomoć s ovim zadatkom jer meni stvarno ništa nije jasno, po nekoj logici se pita koliko vremena treba da se prebace ti podaci s 3 sticka...ali preloše postavljeno, napisano...totalno sam zbunjen
Tobias_5 je offline   Reply With Quote
Staro 07.03.2015., 10:32   #2
Burko
Osobni opis - pitaj me
Moj komp
 
Burko's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,313
ja bi volio upoznati covjeka koji je ovo sastavio.......... iskreno bih.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	1-omg-wtf-cat.jpg‎
Views:	317
Size:	55.7 kB
ID:	14630  
__________________
Hey love crusader, I want to be your space invader. For you I will descend the deepest moon crater. I is most stronger than darth vapor.
Obey me, I is your new dictator. For you is Venus, I am Mars. With you I is more richer than all the czars. Make a wishes on a shooting stars, then for you I will play on my cosmic guitars!

Burko je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 07.03.2015., 10:49   #3
Garro
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jun 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,354
Prvo treba izračunati koliko treba vremena za prenijeti 45 Gb podataka preko 100 Mbit veze, a zatim izračunati koju udaljenost može cucak pretrčati u tom vremenu. Do te udaljenosti je cucak brži, iznad toga mreža. Naravno, zamka je vjerojatno u Mbit i Gb.
Garro je offline   Reply With Quote
Staro 07.03.2015., 12:36   #4
Flood
Into my head it goes
Moj komp
 
Flood's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2004
Lokacija: space de luxe
Postovi: 776
byte->bits->km/h->m/s->s=vt
__________________
...help me understand the best I can...
Flood je offline   Reply With Quote
Staro 07.03.2015., 12:38   #5
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,543
Citiraj:
Autor Garro Pregled postova
Prvo treba izračunati koliko treba vremena za prenijeti 45 Gb podataka preko 100 Mbit veze, a zatim izračunati koju udaljenost može cucak pretrčati u tom vremenu. Do te udaljenosti je cucak brži, iznad toga mreža. Naravno, zamka je vjerojatno u Mbit i Gb.
Zamka je u tome da moras zamisliti da si istrenirao psa da (pazljivo!) prenosi USB stickove. Kada tako nesto zamislis, bilo koji drugi zadatak tipa Birchova i Swinnerton-Dyerova hipoteza ili Yang-Millsova teorija postaje pičkin dim.
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline   Reply With Quote
Staro 07.03.2015., 12:43   #6
IcyTexx
Premium
Moj komp
 
IcyTexx's Avatar
 
Datum registracije: May 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,707
I eto. Cim das ne sablona zadatak buducem (?) iznenjeru odmah se smrzne.
IcyTexx je offline   Reply With Quote
Staro 07.03.2015., 12:55   #7
KhongLo
Registered User
Moj komp
 
KhongLo's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2015
Lokacija: Zagreb
Postovi: 695
Slabo je utreniran taj pas kad u 20 min može prijeći samo 6 km
KhongLo je offline   Reply With Quote
Staro 07.03.2015., 13:20   #8
Tobias_5
Registered User
 
Datum registracije: Dec 2008
Lokacija: varaždin
Postovi: 40
Citiraj:
Autor IcyTexx Pregled postova
I eto. Cim das ne sablona zadatak buducem (?) iznenjeru odmah se smrzne.
nisam budući inženjer te moj fakultet zapravo uopće nema veze s informatikom, ovo je samo jedan informatički kolegij. u zadatku mi jednostavno ne štimaju mjerne jedinice, km/h ili m/s rame uz rame s "informatičkim" mjernim jedinicama...jednostavno ne kužim, a uz to je zadatak prilično loše gramatički, odnosno sintaktički sročen. stvari spomenute u zadatku načelno razumijem same za sebe, ali povezati ih ne mogu i ne vidim problem u tome što zbog toga tražim pomoć ljudi kojima je to struka pa mogu zadatak čitati i između ovako (loše) napisanih redaka, kao što ja mogu raditi nešto iz svoje struke.

Citiraj:
Autor Garro Pregled postova
Prvo treba izračunati koliko treba vremena za prenijeti 45 Gb podataka preko 100 Mbit veze, a zatim izračunati koju udaljenost može cucak pretrčati u tom vremenu. Do te udaljenosti je cucak brži, iznad toga mreža. Naravno, zamka je vjerojatno u Mbit i Gb.
u prijevodu, treba 1 sat za prijenos podataka sa stickova. u 1 h pas pretrči 18 km, kako piše i u zadatku. problem je u tome što ja i dalje ne vidim poveznicu i eventualno sljedeći korak

Zadnje izmijenjeno od: Tobias_5. 07.03.2015. u 13:33.
Tobias_5 je offline   Reply With Quote
Staro 07.03.2015., 13:32   #9
Mikeyy
Premium
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: HR
Postovi: 2,074
Kako ne idu zajedno? Izračunaj koliko je sekundi potrebno da se isti podaci prenesu preko interneta, i onda na temelju toga izračunaj koliko mm/cm/m/km može pas preći za to isto vrijeme.
Mikeyy je offline   Reply With Quote
Staro 07.03.2015., 13:35   #10
Tobias_5
Registered User
 
Datum registracije: Dec 2008
Lokacija: varaždin
Postovi: 40
@Mikeyy, dopunio sam svoj gornji post
Tobias_5 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 07.03.2015., 13:40   #11
KhongLo
Registered User
Moj komp
 
KhongLo's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2015
Lokacija: Zagreb
Postovi: 695
@Tobias_5: Zadatak je prilično maštovit i ne bih rekao da je gramatički loše posložen. Svaka čast onome tko ga je smislio. Za ovaj zadatak je nebitno o čemu se radi, jedina bitna stvar je vrijeme, bez obzira na to što između GB i brzine trčanja psa na prvi pogled ne postoji direktna veza.

Garro i Flood su ti već natuknuli smjernice, a evo i pseudokoda: (1) pretvori GB u MB; (2) pretvori Mbps u MBps; (3) iz prethodne dvije veličine izračunaj vrijeme u sekundama; (4) pretvori km/h u m/s; (5) iz toga i prethodno izračunatog vremena izračunaj put koji pas prijeđe koristeći se formulom v = s/t; (6) mom prethodnom postu ti je dano rješenje (računao sam da je 1 GB = 1000 MB čisto zato da dobijem cijele brojeve, a ti možeš uzeti i da je 1 GB = 1024 MB). Ako hoćeš mogu ti i dati cijeli postupak s rješenjem nakon svakog pojedinog koraka, ali osobno ne vidim smisao u tome.
KhongLo je offline   Reply With Quote
Staro 07.03.2015., 13:41   #12
Mikeyy
Premium
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: HR
Postovi: 2,074
Pa pročitaj pitanje. Na kojoj udaljenosti je pas brži od te internet veze? Pošto su na toj udaljenosti isti, sve ispod toga je pas brži za pohranu, npr. backup podataka na drugu lokaciju, dok za sve dalje od toga je brže napraviti backup preko interneta. Nije to neka situacija iz stvarnog svijeta, ali svejedno nije nešto ne razumljiv zadatak, a i dobro je da daju malo ovakve zadatke da morate razmišljati.
Mikeyy je offline   Reply With Quote
Staro 07.03.2015., 13:46   #13
Tobias_5
Registered User
 
Datum registracije: Dec 2008
Lokacija: varaždin
Postovi: 40
"polumjer udaljenosti" nije ispravna konstrukcija, odnosno sintagma i to me buni(lo).

i napisao sam u gornjem postu rješenje, jesam li u pravu? dakle, za prijenos tih podataka sa sticka je potrebno ravno 1 h, a u zadatku je zadana brzina psa 18km/h. dakle, do 18. km je pas brži i to je odgovor?
Tobias_5 je offline   Reply With Quote
Staro 07.03.2015., 14:01   #14
Mikeyy
Premium
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: HR
Postovi: 2,074
Ukoliko je točno 1h potrebno vrijeme, onda je tako, sve <18km.
Mikeyy je offline   Reply With Quote
Staro 07.03.2015., 14:04   #15
Tobias_5
Registered User
 
Datum registracije: Dec 2008
Lokacija: varaždin
Postovi: 40
je, sigurno. to sam i napisao odmah gore. i nisam kritizirao maštovitost zadatka ni sam zadatak kao zadatak, već bi se jezično taj zadatak mogao urediti tako da zvuči bolje i bude razumljiviji. to je bila poanta hvala svima na pomoći
Tobias_5 je offline   Reply With Quote
Staro 07.03.2015., 14:11   #16
KhongLo
Registered User
Moj komp
 
KhongLo's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2015
Lokacija: Zagreb
Postovi: 695
Polumjer udaljenosti znači da može trčati u bilo kojem smjeru. To je kao kad policijski glasnogovornik izjavi da pretražuju područje u radijusu od 5 km.

Ja ne bih rekao da je 1 h točno rješenje. Pas će trčati brzinom 18 km/h, ali to ne znači da će trčati cijeli 1 h i pri tome prijeći 18 km. To ti je isto kao u sprintu na 100 m. Trkači trče ~36 km/h, ali prijeđu samo 100 m u cca. 10 s, a ne prijeđu 36 km u jednom satu.
KhongLo je offline   Reply With Quote
Staro 07.03.2015., 14:28   #17
Mikeyy
Premium
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: HR
Postovi: 2,074
Nemoj ti sada ulaziti u detalje.
Da se misli na zamor psa, mislilo bi se i na vrijeme potrebno da USB prikačiš na psa, da USB skineš sa psa, utakneš u kompjuter, nađeš u exploreru datoteke, prebaciš na željeno mjesto itd...
Ne znam da li je 1h točno vrijeme pošto nisam računao, ali ako je, onda je i njegov zaključak točan.
Mikeyy je offline   Reply With Quote
Staro 07.03.2015., 14:46   #18
windfucker
Guest
 
Postovi: n/a
Ajme majko
Ja sam zadnji zadatak iz matematike rješavao na prijemnom '94. i to za faks na koji sam upao ali ga nisam upisao (upisao neki drugi koji nije imao veze sa matematikom, i mislim da sam pogodio ), pa sad računaj kada je to bilo

Vrag ga odnio, sve su ti rekli gore...
Vrijeme koje je potrebno da mrežom prebaciš sve podatke koje nosi i pas je limit ispod kojega pas ima prednost, a sve iznad je mrežni prijenos u prednosti.
Ako znaš koje je to vrijeme u sekundama, i ako znaš koliko brzo pas trči u m/s, onda imaš hebene metre koji su granica (ekvilibrij) između džukca i kabela...

Šta bi da su ti zadali da je pas na povodcu od tog istog kabela aktivne mreže sa kojom se "utrkuje", pa da moraš u obzir uzeti i teoriju relativnosti??

E onda bi bio u sosu, koliko ja znam dva živuća stvora bi te (teoretski, tj. ako im se baš dade) tada mogli izvući iz dreka...Hawking i Bubba (a za ovoga drugoga znam da spava sada...zato: pssst!!)

  Reply With Quote
Staro 07.03.2015., 14:57   #19
KhongLo
Registered User
Moj komp
 
KhongLo's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2015
Lokacija: Zagreb
Postovi: 695
@Mikeyy: Ako je tako, onda je 1 h, ali ja baš volim piliti s detaljima
KhongLo je offline   Reply With Quote
Staro 07.03.2015., 15:10   #20
Flood
Into my head it goes
Moj komp
 
Flood's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2004
Lokacija: space de luxe
Postovi: 776
To je fizika 8. razreda,tako da nemojte forsirati sa detaljima
__________________
...help me understand the best I can...
Flood je offline   Reply With Quote
Staro 07.03.2015., 15:28   #21
KhongLo
Registered User
Moj komp
 
KhongLo's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2015
Lokacija: Zagreb
Postovi: 695
Posao mi takav da sitnice u inputima modela mogu rezultirati odstupanjima i od 20% kod konačnih rezultata, tj. dati potpuno krive rezultate, pa sam zato picajzla
KhongLo je offline   Reply With Quote
Staro 07.03.2015., 15:36   #22
windfucker
Guest
 
Postovi: n/a
Citiraj:
Autor KhongLo Pregled postova
@Mikeyy: Ako je tako, onda je 1 h, ali ja baš volim piliti s detaljima
I baš tu je zamka, jer nije 1h okruglo
Ugl. dobio je odgovor, sad samo mora pripaziti na pretvorbu u SI sustavu ovih "informatičkih" jedinica.
A ako iz brzine sa točno poznatim vremenom ne ide udaljenost, e onda...

ugl. sretno majstore
  Reply With Quote
Staro 07.03.2015., 16:33   #23
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,543
Citiraj:
Autor KhongLo Pregled postova
Ja ne bih rekao da je 1 h točno rješenje. Pas će trčati brzinom 18 km/h, ali to ne znači da će trčati cijeli 1 h i pri tome prijeći 18 km.
Da, to upravo to znaci, po definiciji brzine. To sto ce ga pritom udariti auto jer si ga istrenirao da bude pazljiv s USB stickovima ali ne i da gleda preko ceste je nebitno za zadataka kao takav.

Ono gdje ti uopce nisi dobro definirao dio ionako glupog zadatka je korak 2) gdje pretvaras "Mbps" u "MBps". Niti znamo kakva je mreza (sto je vezano na prethodnu opasku). To bi recimo bilo bitno za cjepidlacenje. Osnove fizike bas i ne...
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline   Reply With Quote
Staro 07.03.2015., 16:49   #24
KhongLo
Registered User
Moj komp
 
KhongLo's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2015
Lokacija: Zagreb
Postovi: 695
Sva sreća da nisi izvadio iz konteksta ono što sam napisao. Ima ta rečenica i nastavak u kojem je otkriveno što je pisac htio reći
KhongLo je offline   Reply With Quote
Staro 07.03.2015., 16:54   #25
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,543
Citiraj:
Autor KhongLo Pregled postova
Sva sreća da nisi izvadio iz konteksta ono što sam napisao. Ima ta rečenica i nastavak u kojem je otkriveno što je pisac htio reći
Htio si reci totalnu glupost, zato sam i izostavio taj dio. Kao sto je netko rekao, ako su ti poznati pojmovi fizike osnovne skole, znas i sam zasto je tako.
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline   Reply With Quote
Staro 07.03.2015., 17:02   #26
windfucker
Guest
 
Postovi: n/a
Eh, KhongLo, moram se složiti sa Bubijem , ni ja ne kužim zašto si spominjao (ubrzanja?), čak i kada pročitam triput taj nastavak obrazloženja u postu...sry; priklanjam se The Mišljenju da je izlišno potpuno (nhf)

Isto tako, "korak dva" mu samo komplicira život jer se vrši pretvorba još jedne vrijednosti koja može ostati takva kakva je, gigabajti mogu ići drito u megabite (paziti na 1:1,024 i 1:8 konstante u pretvorbi po putu sa "kila na kilo" i bajtova na bitove ), u jedinice kompatibilne sa definiranom skalom mrežne brzine, kada mu je već tako zadano.
I onda sve dalje stoji kaoko si napisao (imho), čist put do prosvijetljenja zašto džukela dominira i nešto poviše osamnajstog kilometra


EDIT:
Nego...ono što mene buni jeste ova zadnja rečenica:"(ako ćete koristiti više papira, imati ćete i više slika)."
Šta morate račun na "tariguz papiru" imati, ili...?
Pa sve stane u 3-4 reda, suncemupoljubim

Zadnje izmijenjeno od: windfucker. 07.03.2015. u 17:31.
  Reply With Quote
Staro 07.03.2015., 17:56   #27
KhongLo
Registered User
Moj komp
 
KhongLo's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2015
Lokacija: Zagreb
Postovi: 695
NP, nikada mi odabiranje primjera nije baš dobro išlo i slažem se da je definiranje koraka moglo ići i drugačije

Ono sa sprinterom sam (vjerojatno loše) izabrao kao primjer da kažem da je konstantna brzina idealiziran pojam, ali zadatak se, kao što je nekoliko ljudi reklo, rješava osnovnoškolskom fizikom i sva moja blebetanja su tu suvišna te je tada 18 km/h doista 18 km/h i znači da će pas prijeći 18 km u jednom satu . Kada bismo uzeli sve utjecaje koji se u stvarnom svijetu mogu dogoditi kao što je Bubbin primjer da pas može imati bliski susret s autom, to da se tijekom trčanja mijenja mikrostruktura psećih mekuša, pa sila trenja nije ista pri svakom njegovom koraku i slične perverzije, nikada ne bismo riješili ovaj zadatak (ako netko ima pristup superračunalu, ja sam za da pokušamo izvrtiti koju simulaciju ), no kao što sam već naveo, to je piljenje s detaljima. Za ovaj slučaj je sve to nebitno jer se može uzeti da je sve stacionarno i idealno, a bitno je to da je Tobias riješio zadatak.

KhongLo je offline   Reply With Quote
Staro 07.03.2015., 18:08   #28
Flood
Into my head it goes
Moj komp
 
Flood's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2004
Lokacija: space de luxe
Postovi: 776
Od jednolikog gibanja do n-vektora,cucak napravio haos
__________________
...help me understand the best I can...
Flood je offline   Reply With Quote
Staro 07.03.2015., 19:31   #29
fanATIk
NITKOV
Moj komp
 
fanATIk's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2004
Lokacija: Zagreb / Maksimir
Postovi: 3,983
Ovo je neka opasna dresura. Mene zanima da li se pas može izdresirati da nosi 4 ako ne i više usb stickova?
__________________




Asrock FM2A78M-DG3+
Athlon II 860k + Lc Power Lc-cc-120
G.SKILL RipjawsX series 8 GB
Palit GTX 460
Samsung SSD 850 EVO 250 GB, WD 640GB, Hitachi 500GB
Corsair VS550
Thermaltake Core V21
22"LCD LG W2242T
MX Revolution
Logitech X-230
Logitech K740
Canon CanoScan 4400F
Win 10




Unique case by fanATIk




Avatar BIG SIZE
fanATIk je offline   Reply With Quote
Staro 07.03.2015., 19:55   #30
partwish
Creeper
Moj komp
 
Datum registracije: May 2013
Lokacija: USS Enterprise (NCC-1701-B)
Postovi: 2,178
A koje boje je haljina?
__________________
If the only thing keeping a person decent is the expectation of divine reward then, brother, that person is a piece of sh*t
partwish je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na