Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Problemi > Hardverski problemi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 18.01.2015., 07:31   #1
d@rio
Premium
Moj komp
 
d@rio's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: Zabok
Postovi: 137
preniska voltaža raila 3.3V na Corsairu VX450W?

Pozdrav,

imam jedno pitanje u vezi voltaže +3.3V na Corsairu VX450W. Slučajno sam primjetio u OCCT-u i CPUID HW monitoru da je na samo tom railu voltaža konstantno na 3.132V (bez obzira na opterećenje kompa).
Pošto čitam da je minimalna dopuštena 3.14V, zanima me dali je ovo razlog za brigu i trebam li razmišljati o novom napajanju?

Ostale voltaže su unutar dopuštenih granica, jedino ova odskače.
Računalo inače radi sasvim normalno, nema nikakvog restarta, smrzavanja, usporavanja ili BSOD-a.
__________________
Cyrix Cx486DX2-80MHz
d@rio je offline   Reply With Quote
Staro 18.01.2015., 08:15   #2
Burko
Osobni opis - pitaj me
Moj komp
 
Burko's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,313
morate razmijeti jednu stvar (ne samo ti d@rio, nego generalno ljudi):

dijagnosticki programi NISU pouzdani. eventualno gdje se mozes pouzdati u vjerodostojnost programa je GPUZ (za graficke) i Everest / Aida - ali samo za CPU temperature i graficke.

sve druge senzore, pogotovo napajanje, ocitavaju se najcesce krivo. doslovce, takvi dijagnosticki programi bi trebali reagirati na pad +12V, pa to ne rade. prkazuju (ako i prikazuju range oko 12V) stalno jednu te istu vrijednost.


da skratim - uzmi multimetar i 3.3V mozes naci na SATA konektoru (do 24 pinskog ne mozes tako lako doci), pa mjeri. bit ce malo zeznuto, ali masu (crnu) mozes uzeti od bilo kuda (cak masa kucista ), dok narancastu mislim da ce ti bit najlakse sa SATA konektora.


plus dodatno. 3.3V je u 99.9% dobiveno sa raila od 5V, jer je lakse za izvesti ovako i jer 3.3V opsluzuje jako malo potrosaca. tako da ako ti je +5V rail ok (crvena + crna) ok pod opterecenjem, najvjerovatnije je i +3.3V .
__________________
Hey love crusader, I want to be your space invader. For you I will descend the deepest moon crater. I is most stronger than darth vapor.
Obey me, I is your new dictator. For you is Venus, I am Mars. With you I is more richer than all the czars. Make a wishes on a shooting stars, then for you I will play on my cosmic guitars!

Burko je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 18.01.2015., 09:37   #3
d@rio
Premium
Moj komp
 
d@rio's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: Zabok
Postovi: 137
Pomislio sam na to da su možda kriva očitanja, ali probao sam par tih alata što mjere voltaže i svi su
pokazivali isto, stoga sam pretpostavio da nemogu svi biti u krivu. Izgleda da si u pravu, jer je nemoguće
da određeni rail stalno isporučuje istu struju, oscilacije postoje makar 1%.

Sad sam pokrenuo Aidu i tamo očitava 3.216V, znači jedino se multimetru može vjerovati.
Budem ga posudio od frenda, pa ću izmjerititi točnu voltažu.

Hvala Burko na pojašnjenju i savjetu.
__________________
Cyrix Cx486DX2-80MHz
d@rio je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na