Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Problemi > Hardverski problemi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 12.01.2015., 19:35   #1
DariX
Premium
Moj komp
 
DariX's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2011
Lokacija: Velika Gorica
Postovi: 172
(riješeno) Novi PC se čudno ponaša, random BSOD i restart pri slabom opterećenju

Polagano sam postao očajan nakon tjedan dana mucenja s ovim problemima i morao sam ovo ovdje podijeliti u nadi da mi netko od Vas može pomoći

Kupio sam novu matičnu, proc i RAM prije malo više od tjedan dana u Centro-hru. Također sam kupio rabljenu Sapphire R9 280x od jednog dečka preko njuškala (išao sam se malo kockat da vidim hoću li ispravnu grafu dobit i prokockao sam pare, cini mi se).
Od starog kompa sam zadržao napajanje i HDD.

Komponente izgledaju ovako:

Matična: AsRock H81M-HDS
Procesor: Intel Core i5 4460
RAM: Patriot Sig. DDR3 1600Mhz, 4GB, HS
GPU: Sapphire Vapor-X R9 280x
Napajanje: OCZ 500 XSX
HDD: Seagate Barracuda 7200.10 , 250GB
Kučište: Zalman R1

Sam sam sastavljao komp čim sam došao doma s novim komponentama. Iz starog kompa su izvađeni samo napajanje i HDD. Nikada nisam imao problema s njima. HDD nema niti jedan bad sector i HDsentinel javlja da je 100% healthy. Znam da napajanje nije neko sjajno ali mi se čini da dovoljno drži dok ne kupim neko bolje.

Problemi:
1. Računalo mi se gasi s vremena na vrijeme uz pojavu BSODa ili jednostavno iznenada čistim restartom. Jasno mi je da se čisti restart obično događa ako se nešto pregrije ili ako napajanje ne može povuć dovoljno, ali meni se usred 1-2 sata igranja Battlefield 3 ili CS:GO-a gdje ova moja grafa vuće pun k struje zbog većeg loada ništa ne događa, a restarta se nekad kad imam upaljen steam, chrome, teamspeak i mozda idem paliti jos jedan program (ne igricu). Također mi zna pri pokretanju nekoliko aplikacija (Chrome, Steam i jedne/dvije igre) računalo skroz zamrznut i ne reagira na apsolutno nikakve tipke, te sam primoran restartat ga preko tipke.

Stavio sam prvo novi Windows 7 čim sam složio računalo i ti problemi su mi se jako brzo počeli pojavljivati (otprilike sat vremena nakon instalacije). Prije par dana sam stavio Windows 8, ali i dalje mi se pojavljuju isti problemi (iako nesto rjeđe mi se cini).

2. Igre mi se iznenada same od sebe crashaju i nestaju s ekrana bez ikakvih error messagea. Sve je svježe instalirano i obje Windows instalacije su radile potpuno ispravno na mom starom računalu.
Igram CS:GO i usred runde mi sve zabrejka i ili mi igra nestane s ekrana bez iti jednog crash messagea ili mi skroz zablokira i javi da ne responda u task manageru. Slična stvar i kod BF3; javi mi bf3mp.exe stopped working ili zabrejka toliko da ju moram gasit u task manageru.
Nekad mi se zna dogodit da sve toliko zašteka da ne mogu ni do task managera doc, tamo mi se ekran zacrni i vidim miš, a na ništa drugo ne reagira (onda jednostavno force restartam).


Pokrenuo sam programe za dijagnostiku poput Prime95, OCCT i EVEREST-a (Slika 1 ; Slika 2) i obje su mi javile na proc-u neki fatal error ali dalje od toga ne mogu skužiti u cemu je tocno problem. MemTest sam skinuo i budem ga pokrenuo veceras jedno barem pola sata da vidim sta ce mi on rec za memoriju.

3. Dok sam imao win7, znali su mi se pojaviti sljedeći problemi:
http://forum.pcekspert.com/showthrea...32#post2715732
Stavio sam u međuvremenu win8 i više nemam artefakte ali mi se diplay driveri i dalje crashaju i zamrzava mi igru. Na 8-ici mi se Display Driveri znaju crashati iako nemam niti jednu igru pokrenutu
Nisam uspio nesto puno igrati od tada, ali ovo sitno sta sam igrao nisam jos dobio artefakte. Problem je u tome sto mi igre pocnu trzat iznenada i opet mi se crashaju nakon nekog vremena.
Graficku cu sigurno odnjeti na reklamaciju. Imam snimljeno mobom sve probleme i dokumentirao sam sve.
Ovo sam spomenuo samo zato sto ne vjerujem da je smrzavanje i random crashanje igara stvar u grafickoj.
Temperature grafe su dobre (od 50 do 65 stupnjeva ovisno o igri) i jucer sam 3 sata u komadu igrao BF3 i niti su temperature skocile niti mi se crashalo, a nekad nakon minute-dvije mi se igre znaju crashati same od sebe. Igrao sam Dotu2 prekjucer s frendom i u 5 minuta mi je igra nestala 5 minuta s ekrana. Morao sam se brzo reconnectati ali sam nakon 15 minuta takvih crasheva odustao jer vise nije imalo smisla.
FurMark sam pokrenuo na 10 minuta i nikakvih problema nije imao koliko sam primjetio.


Već se više od tjedan dana mučim s ovim problemima i doslovno mi se već lagano place koliko problema imam s "novim" kompom. Nisam nikada imao problema sa starim, a s ovim novim koji bi trebao biti puno jaci se ne usudim upaliti vise programa odjednom ili skinuti zahtjevniju igru zbog straha od krepavanja...

Reklamirao bi proizvode ali ne znam u kojem je točno problem. Nisam siguran da li je problem u matičnoj, RAMima ili procesoru jer ne znam sam dijagnosticirati kvar. Sve ostale komponente su ispravne i u dugogodišnjem radu mi nikada nisu javljale te probleme.
Volio bih sve to odnijeti na reklamaciju ali na Centro-hr stranici pise ako oni testiraju proizvod i ustanove da je ispravan, naplatit ce mi 100kn za dijagnostiku...
Nemam trenutno tih novaca za bacanje (skupljam za napajanje, SSD i jos jedan keks RAMa), pa ne bih htio uzaludno trositi toliku svotu (jos ako mi kazu da su sve 3 komponente ispravne to mi je 300kn kojih ni nemam...).


Imate li Vi kakvih sugestija sta da testiram i kako?
Sada cu otvoriti komp i staviti svoju staru grafu unutra i prebacit cu RAMe na drugi slot, pa cu vidjeti hoce li to ista pomoci.
Grafu cu sutra-prekosutra odnjeti na popravak, a do tada bi volio i isprobati ostale komponente da ne idem par puta bezveze do Zagreba.

Svaki prijedlog, savjet i sugestija su dobrodošle

Zadnje izmijenjeno od: DariX. 13.01.2015. u 01:40.
DariX je offline   Reply With Quote
Staro 12.01.2015., 23:07   #2
DariX
Premium
Moj komp
 
DariX's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2011
Lokacija: Velika Gorica
Postovi: 172
Evo, pokrenuo sam i MemTest na jedno 45 minuta. Nakon manje od minute mi je vec javio 3 errora
Doslovno mi se place sad. Da li je moguce da sam kupio nove komponente i da niti jedna ne radi?
MemTest mi kaze da RAM ne valja, EVEREST, OCCT i Prime95 mi javljaju da proc ne valja. Bas mi je super novi komp
DariX je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 12.01.2015., 23:19   #3
Burko
Osobni opis - pitaj me
Moj komp
 
Burko's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,313
digni memtest iz dosa, ima ih bootabilnih sa USB-a, meni je to nekako najsigurnije testiranje. mislim da dolazi i na acronisu, takoder i na ubuntu instalaciji.

takoder, ako ima, napravi flash biosa maticne. hoce i to zezat......

ali osobno bi rekao da cak nije graficka, tj da nije nuzno do nje. jer iako komponente jesu nove, meni najvise sve vuce na maticnu plocu. nazalost, jer je to najteze za posudit od nekoga jednu, pa testirati sa necijom koja je garant ispravna........
__________________
Hey love crusader, I want to be your space invader. For you I will descend the deepest moon crater. I is most stronger than darth vapor.
Obey me, I is your new dictator. For you is Venus, I am Mars. With you I is more richer than all the czars. Make a wishes on a shooting stars, then for you I will play on my cosmic guitars!

Burko je offline   Reply With Quote
Staro 13.01.2015., 00:22   #4
nino
PizzoZder
Moj komp
 
nino's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Umag
Postovi: 12,418
IMO, te ploce su zadnja jeftinjava. Osobno ih znam staviti za neku low cost konfiguraciju sa nekakvim celeronkom i pasivnom grafom, sto ljudi kazu "Za mail i internete".

Ja bi cak provjerio da li su svi pinovi na svom mjestu u socketu.
__________________
Prodajem kucu na klizistu.. Nije puno presla.....
Member Of PC Ekspert 100+kg Demolition Squad
NAJNOVIJE = Povoljno RAM..http://www.downloadmoreram.com/... tor i AMD kupili....

NOVO! Prodajem visokokvalitetni tropleteni hardverski konac za fixiranje coolera
nino je offline   Reply With Quote
Staro 13.01.2015., 00:33   #5
zicozg
Premium
Moj komp
 
zicozg's Avatar
 
Datum registracije: May 2008
Lokacija: cro
Postovi: 108
Probaj FurMark na minimalno sat vremena, ili dva sata za svaki slucaj. Citao sam da bi za kvalitetniji sud trebalo bar sat vremena. U servisima ostavljaju po nekoliko sati.

Predlazem da ne nosis grafu na poravak dok ne iskljucis sve ostalo, pogotovo ako prodje na furmarku. Ja sam prije par dana mislio da mi je otisla grafa, i vec sam zvao servis da dogovrim kad da dodjem, i prevario bih se jer sam otkrio da mi je netko slucajno pritisnio "Night view mode" na monitoru.

Ako ti rami izbacuju gresku, moraju ti priznat to.

Kolika je temperatura procesora u igrama? Meni je na starom kompu riknuo jedan intelov procesor, isao je u crveno i restartao mi je komp, a pogotovo u igrama nakon nekog vremena ili kad bi bilo pokrenuto vise aplikacija koje su zahtjevale malo vise od procesora.

Sto se tice ove poruke http://s27.postimg.org/ta7ygms4z/Drajver_kre.png , to se meni dogodilo kad sam kupio ati radeon 7730 i kad sam skinuo najnovije drivere i tad sam htio vratiti graficku i rekli su mi preko telefona da probam s drugim driverima i to mi je uspjelo. identicna poruka! nađi ili starije drajvere ili skini nove ako imas stare, probaj. Pogotovo ako prije instalacije novih drivera s novom grafickom niti izbrisao stare. Ja sam koristio program "driver sweeper". Tek nakon toga mi je sve proradilo kako treba. Probaj.

Sta se maticne tice, tu ti ne znam dat savjet jer nisam nikad imao problema niti s jednom maticnom.

Nemoj iskljuciti niti napajanje, mozda nikad prije nisi imao problema, ali mozeda tvoj procesor i ova graficka crpe puno vise, a tek sad se to ocituje na napajanju, samo nagađam, jer niti s time nisam nikad imao problema.

Zadnje izmijenjeno od: zicozg. 13.01.2015. u 00:40.
zicozg je offline   Reply With Quote
Staro 13.01.2015., 00:44   #6
DariX
Premium
Moj komp
 
DariX's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2011
Lokacija: Velika Gorica
Postovi: 172
@Burko
Ako je u windowsu javio da nesto ne valja, zar bi moglo bit da u DOS-u javi da je sve u redu? oO
Kako da flasham biose? Ne znam da li to uopce smijem radit? Koliko citam tu po forumu, ako nemam defaultne biose na grafickoj (znam da pricamo o maticnoj) mogu mi *rat kad odnesem na reklamaciju. Da li isto vrijedi i za maticnu?
Budem onda sutra flashao te biose i vidio hoce li biti istih problema. Vec sam zamijenio graficku (uz dosta muke jer je ploca premala -_-), pa se cini da ju ipak morat stavit natrag da provjerim sa novim biosima...

@nino
Jasno mi je koliko je losa maticna Malo sam škrt bio i kad sam slagao konfiguraciju htio sam sto vise izvuc za svoje pare, pa sam isao ustedjeti na toj glupoj maticnoj jer sam mislio da je bitno samo da sve mogu ustekat na nju, a ne sama njezina kvaliteta.
"Zahvaljujuci" ustedi na njoj, uspio sam uzet 280x umjesto neke "slabije" grafe, a na kraju sam popusio na obje komponente
Pogledao sam pinove od socketa na maticnoj kad sam ju otvorio i na prvi pogled mi se sve cinilo okej. Nemam termalnu pastu da skidam hladnjak i proc da provjerim malo detaljnije.

Htio sam preko Vas uzeti komponente, ali ste imali zimsku pauzu, a meni su trebale komponente do kraja prvog tjedna ove godine, pa sam krpao malo po drugim ducanima.
DariX je offline   Reply With Quote
Staro 13.01.2015., 00:59   #7
darkydark
N0teb00k n00b
Moj komp
 
darkydark's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2005
Lokacija: Zagreb/Koprivnica
Postovi: 2,087
Jesi mozda u svemu tome resetirao bios na tvornice postavke?

Za grafu dal je kriva je najlakse provjerit tak da ju izvadis van - i koristiš integriranu, ako i dalje imas probleme znaš da nije graficka. Nema smisla kuriti ju sa furmarkom.

Ako ti memtest ili bilo koji test za memoriju baca error - vrlo vjerojatno je to i krivac errora u primeu 95, jer uz sam cpu, on testira i nešto memorije.

Ako imas od koga za posudit ram probaj i to, a za vrijeme testiranja svoj izvadi.
__________________

i7 9850H, 64GB, 17.3” FHD, RTX Quadro 3000
512GB PM981a, 2x 1TB A2000
W10 Pro


i5 8500T, H310I-IM-B, 32GB, 10GbE X-3
1x 150GB Intel S3520, 3x2TB Crucial MX500, 4x12TB Toshiba MG07ACA12TE
Truenas Scale
File Share, Plex, Jellyfin, Nextcloud, qBittorrent
darkydark je offline   Reply With Quote
Staro 13.01.2015., 01:00   #8
DariX
Premium
Moj komp
 
DariX's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2011
Lokacija: Velika Gorica
Postovi: 172
@zicozg
Budem onda i FurMark odvrtio sat vremena
Na drugom podforumu se ekipa zali na istoj seriji grafe na te artefakte i crne kockice iako im FurMark pokazuje da je sve u redu. Takoder citam da FurMark nije bas neki stress test za grafu, pa se iz njega i ne moze previse vidjeti.
Nije do drivera, barem bih ja to rekao. Probao sam 4 razlicite verzije drivera i na svakom mi se crashalo. Sa win8 se taj problem smanjio dosta, ali se svejedno pojavi nakon ~1 sata igre (cak mi je jednom u Chromeu crashao oO).
Svaki put sam brisao stare drivere pomocu DDU (Display Driver Uninstaler) i to iz safe modea, tako da ne vjerujem da sam pogresno reinstaliravao + brisao sam cijelu particiju kad sam win8 stavljao i svejedno mi se crashaju.

Ne vjerujem da je napajanje. Zasto bi napajanje samo gasilo igru? Doslovno nestane igra iz procesa i sa ekrana, a sve ostalo sta je ukljuceno ostaje netaknuto. Kao da mi neki mali crnac u pozadini sa task managerom gasi igre oO
Shvatio bi da se komp restarta ako ne moze dobiti dovoljno snage iz napajanja, ali to da mi se crashaju driveri, pojavljuju artefakti ili mi se nekom magijom gase igre mi nije bas jasno i ne bi jadno napajanje okrivio koje me sluzi vec dug niz godina
BSOD se pojavljuje (u win7 se pojavljivao, u win8 dobijem neki plavi ekran s nekim fensi tekstom i smajlicem, valjda je to nova verzija BSODa u win8?). Zar se ne bi trebalo samo restartat ili crashat ako su temperature ili napajanje u pitanju? Mislio sam da temperature imaju neku gornju granicu na kojoj se komp preventivno gasi, a ne BSODa :/



Maticnu nazalost ne mogu posuditi od nikog. Svi koji imaju taj socket su gaymeri i ne bi prezivjeli bez kompa na malo duze vrijeme koliko bi meni trebalo biti da testiram ispravnost svojih komponenata.

Uploadao sam video na youtube sa artefaktima da se tocno vidi sta se dogada:
https://www.youtube.com/watch?v=0loKFa-kc10

Sliku crnih kockica kasnije mozete vidjeti OVDJE
DariX je offline   Reply With Quote
Staro 13.01.2015., 01:03   #9
darkydark
N0teb00k n00b
Moj komp
 
darkydark's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2005
Lokacija: Zagreb/Koprivnica
Postovi: 2,087
Citiraj:
Autor DariX Pregled postova
@zicozg
Uploadao sam video na youtube sa artefaktima da se tocno vidi sta se dogada:
https://www.youtube.com/watch?v=0loKFa-kc10

Sliku crnih kockica kasnije mozete vidjeti OVDJE
Ovo meni izgleda vise ko pucanje tekstura nego artifekti - ajd ti uz ono kaj sam napisao nam reci koje temperature dok se igras bf3 ima cpu i gpu
__________________

i7 9850H, 64GB, 17.3” FHD, RTX Quadro 3000
512GB PM981a, 2x 1TB A2000
W10 Pro


i5 8500T, H310I-IM-B, 32GB, 10GbE X-3
1x 150GB Intel S3520, 3x2TB Crucial MX500, 4x12TB Toshiba MG07ACA12TE
Truenas Scale
File Share, Plex, Jellyfin, Nextcloud, qBittorrent
darkydark je offline   Reply With Quote
Staro 13.01.2015., 01:10   #10
DariX
Premium
Moj komp
 
DariX's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2011
Lokacija: Velika Gorica
Postovi: 172
@darkydark
Nisam apsolutno nista dirao otkad sam slozio komp. Sve je tvornicki stavljeno, nisam po nikakvim biosima prckao niti sam overclockao ili slicno. Jednostavno sam ga spojio, stavio formatirao particiju i stavio windowse. Ispocetka sam skinuo sve igre i bacalo je errore. Zanimljivo je mozda to sto mi se prvi BSOD u win7 pojavio mozda sat vremena nakon svjeze prve instalacije. Mislim da sam instaliravao program neki? Uglavnom nije nista bilo pokrenuto osim jedne instalacije.

Stavio sam staru grafu (9800 GT unutra, sutra cu probat malo igrat nesto za testanje), pa cemo vidjeti da li je u njoj problem. Nvidia je ovog puta u pitanju, sve je iz safe modea izbrisano od ATI-a i svjeze su skinuti driveri, tako da imam suprotnu platformu za test i mislim da ce ovo dati konacnu odluku o tome je li grafa pokvarena.

Za RAMe sam se i sam sjetio, vec sam kontaktirao frenda i cekam odgovor da li ce mi moc jedan keks izvadit da probam sutra.

Grafu onda necu kurit u FurMarku (ipak skace na 74 stupnja nepotrebno), "provjerit" cu ispravnost sa svojom starom grafom.
RAM cu posudit od nekog ja se nadam da i njega mogu testirat.
Samo ne znam sta cu sa procesorom i maticnom?
Ne mogu to nikako testirat :/

Budem sutra iskljucio grafu i RAM iz problema, pa cemo gledat dalje

Hvala svima na savjetima


Edit:
Na tom videu je temperatura na ~70 stupnjeva sto je max sto sam ikad imao u bf3 koliko sam gledao. Imam jos jedan video gdje je pucanje tekstura jos gore, a temperatura je 61 stupanj.

Ovo je grafa tijekom BF3 bila nakon sto su se krešale i igra i display driver:
http://s27.postimg.org/opls1p8fn/BF3_2.gif

CPU nazalost nisam snimao temperature :/
Koji program da koristim za to?
DariX je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 13.01.2015., 01:28   #11
zicozg
Premium
Moj komp
 
zicozg's Avatar
 
Datum registracije: May 2008
Lokacija: cro
Postovi: 108
I meni se cini da su teksture, a ako se ne varam, onda je graficka otisla ipak. Nadam se da imas garanciju.

Ali ipak prvo probaj s nekom drugom.
zicozg je offline   Reply With Quote
Staro 13.01.2015., 01:34   #12
zicozg
Premium
Moj komp
 
zicozg's Avatar
 
Datum registracije: May 2008
Lokacija: cro
Postovi: 108
Citiraj:
Autor DariX Pregled postova

CPU nazalost nisam snimao temperature :/
Koji program da koristim za to?
Pa vidi dali ovi programi koje si nabrojao da si koristio za testiranje procesora imaju temperaturu procesora negdje. Ili skini "Hardware info" program, tamo bi trebalo biti. Ja imam Speecy, on pokazuje temperature svih komponenti i mislim da mu je to i jedina svrha. Temperaturu i hardware.
zicozg je offline   Reply With Quote
Staro 13.01.2015., 01:35   #13
DariX
Premium
Moj komp
 
DariX's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2011
Lokacija: Velika Gorica
Postovi: 172
Uzeo sam ju preko njuskala ali imam racun i garancija pise da traje jos nesto malo vise od godinu dana, pa se nadam da nesto nije fejk u tome svemu
Javio sam se na mail ekipi iz ducana u kojem je kupljena grafa prije nego sto sam ju uzeo i rekli su da je racun valjan i da garancija vrijedi ako je serijski broj grafe u njihovoj bazi. Nemam sta izgubit ako ju odnesem na popravak

Skinuo sam HWmonitor, pa cu provjeravat i temperaturu proca sljedeci put kad budem igrao.

EVEREST stress test je pokazivao temperature: http://s27.postimg.org/soizkix2r/stabilitytest.png
Javio je "Hardware failure detected" i stopirao je, a temperature po grafu nisu prelazile 40 stupnjeva?
DariX je offline   Reply With Quote
Staro 13.01.2015., 06:28   #14
Karlo666
Premium
Moj komp
 
Karlo666's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2010
Lokacija: Kaštel Lukšić
Postovi: 1,401
Citiraj:
Autor DariX Pregled postova
Uzeo sam ju preko njuskala ali imam racun i garancija pise da traje jos nesto malo vise od godinu dana, pa se nadam da nesto nije fejk u tome svemu
Javio sam se na mail ekipi iz ducana u kojem je kupljena grafa prije nego sto sam ju uzeo i rekli su da je racun valjan i da garancija vrijedi ako je serijski broj grafe u njihovoj bazi. Nemam sta izgubit ako ju odnesem na popravak

Skinuo sam HWmonitor, pa cu provjeravat i temperaturu proca sljedeci put kad budem igrao.

EVEREST stress test je pokazivao temperature: http://s27.postimg.org/soizkix2r/stabilitytest.png
Javio je "Hardware failure detected" i stopirao je, a temperature po grafu nisu prelazile 40 stupnjeva?
Ovdje si testirao CPU i RAM i javio je grešku. Znači treba vidjeti dali je CPU ili RAM.Kao što je Nino rekao još jednom provjeri stanje sa pinovima u socketu.Ja uvijek imam sa strane viška ploču za testiranja.

I nisi nam pokazao koje temperature imaš pri stress testu.
Kad imaš Intela koristi RealTemp jer je on najtočniji(ima i mogućnost logiranja).

Everest je prestar, Skini Aida64(nasljednik Everesta).
__________________
Pošten trgovac:
1,2,

Zadnje izmijenjeno od: Karlo666. 13.01.2015. u 06:34.
Karlo666 je online   Reply With Quote
Staro 13.01.2015., 07:39   #15
Burko
Osobni opis - pitaj me
Moj komp
 
Burko's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,313
@DariX

sto ti kaze covjek iznad - prvo dobij da ram i cpu rade kako treba. ako ne valja pod vindovsima (sto si me pitao za error), garant ce ti onda izbaciti i u dosu. testiraj ram .

drugo, raskopaj hladnjak i detaljno pregledaj iz svih kuteva same pinove na maticnoj. niti prvi niti zadnji koji je mozda dobio tvornicki popigane pinove.

trece, van s baterijom biosa na barem pol sada. ako ima jumper, onda mozes samo njega prebaciti na clear cmos, pogledaj manual maticne ako nije jasno.

i za kraj, bios graficke nemoj flashati, jer vidim da se ne kuzis. ali to se i inace rijetko radi, mislio sam na bios maticne. odi na asrock stranice, nadi svoj model, skini flash za vin sistem i pokreni. to je barem jednostavno unazad ~6 godina, sve ide iz samih vindovsa, nema petljanja sa disketama ili stickovima pod dos-om......

pa javis.
__________________
Hey love crusader, I want to be your space invader. For you I will descend the deepest moon crater. I is most stronger than darth vapor.
Obey me, I is your new dictator. For you is Venus, I am Mars. With you I is more richer than all the czars. Make a wishes on a shooting stars, then for you I will play on my cosmic guitars!

Burko je offline   Reply With Quote
Staro 13.01.2015., 10:10   #16
6Finger
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Zagreb, trešnjevka
Postovi: 1,166
Kreni od najlakšeg , memtest iz dosa kako si već dobio preporuku, napajanje ako oboje rad izvadi grafu vanka i probaj ako sve radi ostaje ti proc i matična. Proc je manje vjerovatno da je otišao a i matična je jeftikaner...
Dobio si preporuke nema potrebe dalje komplicirati.
6Finger je offline   Reply With Quote
Staro 13.01.2015., 10:36   #17
darkydark
N0teb00k n00b
Moj komp
 
darkydark's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2005
Lokacija: Zagreb/Koprivnica
Postovi: 2,087
Ma nisam rekao da prtljas po biosu nego napravis - load optimized defaults.

Sad ako je grafa neispravna - ako zanemaris gubitak zivaca, dobro si prošao jer ces dobit drugu, novu za manje para

Sad ti ostaje detaljniji proces eliminacije da odredis koja komponenta zeza.
__________________

i7 9850H, 64GB, 17.3” FHD, RTX Quadro 3000
512GB PM981a, 2x 1TB A2000
W10 Pro


i5 8500T, H310I-IM-B, 32GB, 10GbE X-3
1x 150GB Intel S3520, 3x2TB Crucial MX500, 4x12TB Toshiba MG07ACA12TE
Truenas Scale
File Share, Plex, Jellyfin, Nextcloud, qBittorrent
darkydark je offline   Reply With Quote
Staro 13.01.2015., 18:36   #18
DariX
Premium
Moj komp
 
DariX's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2011
Lokacija: Velika Gorica
Postovi: 172
Citiraj:
Autor Burko Pregled postova
i za kraj, bios graficke nemoj flashati, jer vidim da se ne kuzis. ali to se i inace rijetko radi, mislio sam na bios maticne. odi na asrock stranice, nadi svoj model, skini flash za vin sistem i pokreni. to je barem jednostavno unazad ~6 godina, sve ide iz samih vindovsa, nema petljanja sa disketama ili stickovima pod dos-om......
http://www.asrock.com/mb/Intel/H81M-...wnload&os=BIOS

Koji tocno trebam skinut?
Na ovom najnovijem pise description "Improve system power consumption.", da li to znaci da on ima i sve ovo od prijasnjih verzija pa skidam uvijek najnoviji? Danas je izasao taj novi BIOS, ne znam koliko je to provjereno da radi kako treba?
Procitao sam "How to update bios" tu na tom linku, pa mi je valjda jasno kako preko usb-a (flasha) to instalirat.


Igrao sam sat-dva CoD4 i igra mi se freezala par puta. Pucanje tekstura, artefakte i slicno nisam imao. Temperature su bile dobre, proc nije prelazio 48, a grafa je radila na ~52 stupnja tijekom pucanja i tijekom igranja.
Budem sad probao i BF3 i CS:GO kad apdejtam BIOS. Tek cu sutra dobit od frenda RAM da ga testam, pa cu jos morat malo pricekat

Imam CoolerMasterovu termalnu pastu od prije dvije godine, da li to vrijedi ista ili da ju bolje ne stavljam? Pitam jer planiram skinut hladnjak i provjerit detaljno sve pinove iz svih kuteva kao sto ste predlozili

Zadnje izmijenjeno od: DariX. 13.01.2015. u 18:59.
DariX je offline   Reply With Quote
Staro 13.01.2015., 19:18   #19
ZOX
Premium
Moj komp
 
ZOX's Avatar
 
Datum registracije: May 2007
Lokacija: Koprivnica
Postovi: 297
Za svaki slučaj ručno postavi vremena za memoriju za jedan više nego kaj sam odabere pa vidi.
ZOX je offline   Reply With Quote
Staro 13.01.2015., 19:22   #20
Bluzer
Premium
Moj komp
 
Bluzer's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: localhost
Postovi: 1,060
Ja bi krenio od napajanja. Em je prastaro, em nije neki model, em ima dva 12V raila po samo 18A. Ne mogu vjerovati koliko se piše, a nitko nije pogledao o kakvom napajanju je riječ.

To nije dovoljno za 280X ako je drugi rail za PCIE.

EDIT:
http://www.hardwaresecrets.com/artic...y-Review/798/6

Da, ovo ne valja. Možda je grafička bila ispravna u startu ali su rušenja i nestabilnosti doveli do toga da zbilja više ne valja.
__________________
Udomljujem 386/486/P1 hardver. Više na PM.
Bluzer je offline   Reply With Quote
Staro 13.01.2015., 19:42   #21
Burko
Osobni opis - pitaj me
Moj komp
 
Burko's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,313
Citiraj:
Autor Bluzer Pregled postova
Ja bi krenio od napajanja. Em je prastaro, em nije neki model, em ima dva 12V raila po samo 18A. Ne mogu vjerovati koliko se piše, a nitko nije pogledao o kakvom napajanju je riječ.


FSP group sa dva raila na 12V po 18A, efikasnost od oko 80%.

gle, nemoj govorit da nije dovoljno ovo napajanje za graficku koja jede 200-250W. jer itekako, sa jos dooooobro fore - dovoljno.
__________________
Hey love crusader, I want to be your space invader. For you I will descend the deepest moon crater. I is most stronger than darth vapor.
Obey me, I is your new dictator. For you is Venus, I am Mars. With you I is more richer than all the czars. Make a wishes on a shooting stars, then for you I will play on my cosmic guitars!

Burko je offline   Reply With Quote
Staro 13.01.2015., 19:51   #22
Bluzer
Premium
Moj komp
 
Bluzer's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: localhost
Postovi: 1,060
Samo jedan rail ide na PCIE kabel i to je rail koji se dijeli sa matičnom - dakle manje od 18A. Naravno da nije dovoljno za 280X.
__________________
Udomljujem 386/486/P1 hardver. Više na PM.
Bluzer je offline   Reply With Quote
Staro 13.01.2015., 19:55   #23
Karlo666
Premium
Moj komp
 
Karlo666's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2010
Lokacija: Kaštel Lukšić
Postovi: 1,401
Citiraj:
Autor Bluzer Pregled postova
Ja bi krenio od napajanja. Em je prastaro, em nije neki model, em ima dva 12V raila po samo 18A. Ne mogu vjerovati koliko se piše, a nitko nije pogledao o kakvom napajanju je riječ.

To nije dovoljno za 280X ako je drugi rail za PCIE.

EDIT:
http://www.hardwaresecrets.com/artic...y-Review/798/6

Da, ovo ne valja. Možda je grafička bila ispravna u startu ali su rušenja i nestabilnosti doveli do toga da zbilja više ne valja.

Pa da.
A i nebi bilo loše da @darix provjeri voltaže railova u AIDA64 ili takav neki program.

Ugl @darix ja bi na tvom mjestu prvo iskopčao grafu i pokušao testirati s integrušom a ako to prođe znači pronašli smo uljeza.
Ali više mi ovo smrdi na napajanje nego na grafu.

Iako me neki kritiziraju ja uvijek biram napajanja s http://www.jonnyguru.com/ (samo dobre recenzije).


@darix

Evo ti spisak normalnih voltaža na railovima i max odstupanja.
Ako je drugačije od navedenog možeš baciti napajanje.


voltage allowed variation minimum voltage maximum voltage
+12 VDC +/- 5% +11.40 V +12.60 V
+3.3 VDC +/- 5% + 3.14 V +3.47 V
+5 VDC +/- 5% +4.75 V +5.25 V
__________________
Pošten trgovac:
1,2,
Karlo666 je online   Reply With Quote
Staro 13.01.2015., 20:04   #24
Bluzer
Premium
Moj komp
 
Bluzer's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: localhost
Postovi: 1,060
Neka posudi neko malo novije napajanje i proba pa će vidjeti. Najjednostavnije.

Inače naponi mogu biti u redu, ali to nije jamstvo da napajanje će moći isporučiti dovoljno snage (amperaže). Jedan ekstremni primjer - napajanje nije moglo zavrtiti HDD-ove, a imalo je napone unutar svih tolerancija (mjereno multimetrom).
__________________
Udomljujem 386/486/P1 hardver. Više na PM.
Bluzer je offline   Reply With Quote
Staro 13.01.2015., 20:32   #25
DariX
Premium
Moj komp
 
DariX's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2011
Lokacija: Velika Gorica
Postovi: 172
Nije bas najjednostavnije posuditi od nekoga malo novije napajanje :/
Svatko koga znam da mi je u blizini i da ima neki gamerski komp s malo boljim napajanjem ili ima kupljen komp u komadu, pa naljepnicu za garanciju ili ima kabel management dobro odraden, pa bi potrajalo malo duze vremena da sve to raspakiram i slozim kod sebe, pa testiram i probam vrati natrag kako je vec bilo. Nitko mi ne zeli posudit svoje napajanje na jedan dan jer se tresu i nakon sat vremena bez kompa

GPU Load je izmedu 35 do 50% bio svaki put kad se nesto crashalo ili su pocele pucat te teksture. Mislio sam da grafa ne vuce puno iz napajanja pod manjim loadom?

Evo screenshot iz AIDA64 Engineer:
http://prntscr.com/5s2w2y
Cini se da su naponi dobri.
Stavio sam staru grafu u komp i s njom sad testiram. Da li trebam vratit onu novu i s njom provjeravat napokne ponovno?
DariX je offline   Reply With Quote
Staro 13.01.2015., 20:55   #26
Karlo666
Premium
Moj komp
 
Karlo666's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2010
Lokacija: Kaštel Lukšić
Postovi: 1,401
Citiraj:
Autor DariX Pregled postova
Nije bas najjednostavnije posuditi od nekoga malo novije napajanje :/
Svatko koga znam da mi je u blizini i da ima neki gamerski komp s malo boljim napajanjem ili ima kupljen komp u komadu, pa naljepnicu za garanciju ili ima kabel management dobro odraden, pa bi potrajalo malo duze vremena da sve to raspakiram i slozim kod sebe, pa testiram i probam vrati natrag kako je vec bilo. Nitko mi ne zeli posudit svoje napajanje na jedan dan jer se tresu i nakon sat vremena bez kompa

GPU Load je izmedu 35 do 50% bio svaki put kad se nesto crashalo ili su pocele pucat te teksture. Mislio sam da grafa ne vuce puno iz napajanja pod manjim loadom?

Evo screenshot iz AIDA64 Engineer:
http://prntscr.com/5s2w2y
Cini se da su naponi dobri.
Stavio sam staru grafu u komp i s njom sad testiram. Da li trebam vratit onu novu i s njom provjeravat napokne ponovno?
za boga miloga čemu ti ta stara grafa kada proc ima integrušu?
__________________
Pošten trgovac:
1,2,
Karlo666 je online   Reply With Quote
Staro 13.01.2015., 20:56   #27
Burko
Osobni opis - pitaj me
Moj komp
 
Burko's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,313
Citiraj:
Autor Bluzer Pregled postova
Samo jedan rail ide na PCIE kabel i to je rail koji se dijeli sa matičnom - dakle manje od 18A. Naravno da nije dovoljno za 280X.
dobro. neda mi se objasnjavati, ali ja uopce ne pikiram na napajanje da je ovdje problem.
__________________
Hey love crusader, I want to be your space invader. For you I will descend the deepest moon crater. I is most stronger than darth vapor.
Obey me, I is your new dictator. For you is Venus, I am Mars. With you I is more richer than all the czars. Make a wishes on a shooting stars, then for you I will play on my cosmic guitars!

Burko je offline   Reply With Quote
Staro 13.01.2015., 21:15   #28
Karlo666
Premium
Moj komp
 
Karlo666's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2010
Lokacija: Kaštel Lukšić
Postovi: 1,401
Citiraj:
Autor Burko Pregled postova
dobro. neda mi se objasnjavati, ali ja uopce ne pikiram na napajanje da je ovdje problem.
Evo malo sam švrljao po netu i našao sam ovo.

https://forum-en.msi.com/faq/article...graphics-cards

"Radeon R9 *280X * 30A and a 550W psu minimum"

EDIT
@Darix
Corsair CX600 i goni.
__________________
Pošten trgovac:
1,2,
Karlo666 je online   Reply With Quote
Staro 13.01.2015., 22:27   #29
Burko
Osobni opis - pitaj me
Moj komp
 
Burko's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,313
Citiraj:
Autor Karlo666 Pregled postova
Evo malo sam švrljao po netu i našao sam ovo.

https://forum-en.msi.com/faq/article...graphics-cards

"Radeon R9 *280X * 30A and a 550W psu minimum"

EDIT
@Darix
Corsair CX600 i goni.
ma jok, jebo to STA PISE. pise na plotu i picka jebemu......

neda mi se sada traziti, ali stvarno neda, a znam da je konkretno wolverine ganjao svoj sharkoon 350W, mislim da 8800GTX. neka zivina koja jede vise struje od jedne 280x. ja sam na fortronu 400W drzao HD4890 koja jede tu negdje, 200W bez problema......

FSP su jaka napajanja, tocka. ovaj OCZ je takoder FSP group napajanje, ide do deklariranih 500W ko' od sale. kazem opet, ako je napajanje ispravno - drzi ovu konfu bez muke.
__________________
Hey love crusader, I want to be your space invader. For you I will descend the deepest moon crater. I is most stronger than darth vapor.
Obey me, I is your new dictator. For you is Venus, I am Mars. With you I is more richer than all the czars. Make a wishes on a shooting stars, then for you I will play on my cosmic guitars!

Burko je offline   Reply With Quote
Staro 14.01.2015., 01:15   #30
DariX
Premium
Moj komp
 
DariX's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2011
Lokacija: Velika Gorica
Postovi: 172
Evo da se javim s nekim novim rezultatima:
odigrao sam CoD4, CS:GO, WoW i BF3 i nikakvih razvlacenja tekstura niti artifakata nisam imao, tako da je valjda do grafe bilo, pa cu ju poslat na reklamaciju.

Dalje;
updateao sam BIOS na najnoviji koji je jucer izasao. Nisam apsolutno nista u njemu dirao, sve sam na default postavkama ostavio. Prosli BIOS je bio iz 8. mjeseca 2013., a ovaj trenutni je od jucer (13.1.2015.)

Nakon pokretanja kompa odmah sam isao pokrenut par testova da vidimo je li do starog BIOSa bio problem. Rezultati nisu bas dobri bili.
Svi testovi daju iste rezultate. Temperature ne skacu visoko, a testovi se crashaju uz javljanje errora i fatalnih pogresaka

Idemo redom kako sam testirao:

Sat i pol memtesta-a (u dosu je takoder odmah bacio par errora, pa sam isao u windowsu vidjeti test kako bi mogao uslikati :P ).

AIDA64 Engineer Cache & Memory Benchmark
Zasto je ovdje 3 Cachea, tj. zasto je 4. siv i nije ga testirao? Znam da mi proc ima 6MB Cachea i 4 corea, ali mi nije jasno kako mjeri ovo 3 puta :P

AIDA 64 Engineer edition STRESS TEST + HWmonitor temperature i onda sam odmah JOS JEDNOM pokrenuo
+ Statistics iz AIDA64 tijekom testa

OCCT test


Zatim sam pokrenuo Prime95 i vidi cuda, nakon 10 sekundi (ako ne i manje) vrtnje testa, windows 8 mi je bacio tuzan smajlic i BSOD-a mi je


Sve u svemu; svaki test je izdrzao izmedu 5-30 sekundi prije nego sto je crashao ili javio error. Nista nije izdrzalo duze od 30 sekundi bez crasha

Temperature sam pratio preko HWmonitora, nisu nikad ni do 60 dosle (prebrzo se sve crashalo). Nije do temperatura valjda.
Nije do BIOS-a jer je novi stavljen. Drajver za proc i RAM ne postoje valjda, tako da nije software kriv
Napajanje cu takoder eliminirat iz racunice jer ne moze bit da proc i RAM ne mogu dovoljno struje vuc iz njega da se crashaju ovako. Crashaju se i igrice nakon nekog vremena, a stress testovi ne dozive ni minutu testiranja bez errora. Mozda je ono bilo problem kod grafe, ali sad bez R9 280x u kompu ne bi trebalo crashati zbog napajanja.

R9 280x je bio jedan dio problema, zamijenio sam ju sa 9800GT (nisam integrusu koristio jer nisam htio crpit i ovih malih 4GB rama kojih imam, a i napajanje vise vuce ova zasebna graficka).

Nazalost nisam uspio dobiti RAM danas da zamijenim. Nadam se da cu sutra uspjet :/ Kad provjerim RAM, budem isao rastavit komp i provjeriti pinove na procesoru.

I evo jos za kraj SLIKA WHO CRASHED-a sa BSOD errorima.




Nadodajem ilitiga edit:
na ovom linku koji si dao za grafu pise sljedece:
Citiraj:
R9-280X - System in IDLE = 119W * System Wattage with GPU in FULL Stress = 350W * Difference (GPU load) = 231W * Add average IDLE wattage ~10W *Subjective obtained GPU power consumption = ~ 241 Watts

- From 350w max results the recommendation: 30A and a 550W psu minimum (350w / 12v) Source: http://www.guru3d.com/articles_pages...hmarks,10.html
meni je u idleu (na desktopu uz steam, origin i chrome) restartalo komp/BSOD-alo, a tad ne bi trebalo ni 200W sve zajedno vuc

na ovom linku otkud je majstor uzeo potrosnju pise ovo:
Citiraj:
Power consumption AMD Radeon R9-280X

System in IDLE = 119W
System Wattage with GPU in FULL Stress = 350W
Difference (GPU load) = 231W
Add average IDLE wattage ~10W
Subjective obtained GPU power consumption = ~ 241 Watts
Grafa nikad nije radila na full loadu osim u FurMarku i tada mi nikad nije javljalo gresku niti mi je ista krepavalo (posto bi tada najvise struje trebala vuc). Problemi su se javljali tijekom 50-60% GPU loada, znaci recimo ovaj srednji iznos od ~241W koliko tu pise + proc koliko vuce (i on je bio na manje od 50% loada). Nema sanse da je tijekom pucanja tekstura i slicnog po toj racunici vuklo vise od 350W sto bi ovo napajanje valjda trebalo povuc.
Ne kuzim se bas u to, ali sam gledao cijelo vrijeme temperature i load i recimo da je bilo uvijek oko 50% load i 50-60 stupnjeva temperature kad su se *ranja pocela dogadati. Nije mi jasno kako napajanje onda moze izdrzati >90% load u FurMarku, a 50% load u BF3 ne moze

Ja se i dalje nadam da napajanje nije problem jer sam mislio skupljat lovu za SSD ili keks RAMa, a ne za novo napajanje, pa se unaprijed ispricavam ako sam previse na strani "napajanje je u redu" ekipe

Zadnje izmijenjeno od: DariX. 14.01.2015. u 01:23.
DariX je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na