Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Problemi > Hardverski problemi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 18.12.2014., 11:10   #1
Dobri1
Registered User
 
Datum registracije: Dec 2014
Lokacija: Tuzla
Postovi: 3
PC ne prepoznaje HD

Imam problem sa drugim tvrdim diskom, računalo ga više ne prepoznaje. Sve je radilo kako treba do jučer kada sam instalirao neku staru stratešku igru, koja mi je zaštekala i comp je blokirao. Pri ponovnom pokretanju izasao mi je onaj ekran gdje pise ono American...i u sklopu toga: secondary master hard disk eror. Press 'del' to resume.
Ako ko zna u cemu je kvaka, da li je crk'o HD ili šta?
Veliki pozdrav!
Dobri1 je offline   Reply With Quote
Staro 18.12.2014., 11:25   #2
nino
PizzoZder
Moj komp
 
nino's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Umag
Postovi: 12,416
__________________
Prodajem kucu na klizistu.. Nije puno presla.....
Member Of PC Ekspert 100+kg Demolition Squad
NAJNOVIJE = Povoljno RAM..http://www.downloadmoreram.com/... tor i AMD kupili....

NOVO! Prodajem visokokvalitetni tropleteni hardverski konac za fixiranje coolera
nino je online   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 18.12.2014., 12:51   #3
Dobri1
Registered User
 
Datum registracije: Dec 2014
Lokacija: Tuzla
Postovi: 3
Da li se da to popraviti?
Dobri1 je offline   Reply With Quote
Staro 18.12.2014., 13:30   #4
Bodisson
Premium
Moj komp
 
Bodisson's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2014
Lokacija: Zagreb
Postovi: 236
Wait.... secondary master? Koja ploča, koji disk?
Bodisson je offline   Reply With Quote
Staro 18.12.2014., 14:08   #5
Dobri1
Registered User
 
Datum registracije: Dec 2014
Lokacija: Tuzla
Postovi: 3
Evo podataka o ploči: http://prntscr.com/5i6uzf
A HD je sata 160 GB...
Dobri1 je offline   Reply With Quote
Staro 23.12.2014., 18:47   #6
D/G
Premium
Moj komp
 
D/G's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2010
Lokacija: Ploče
Postovi: 1,154
To više liči na loš spoj SATA kabla....probaj ga promjeniti ili bar preštekati nanovo ... pa i u neki drugi SATA port na matičnoj probati...
D/G je offline   Reply With Quote
Staro 03.01.2015., 12:33   #7
josip22
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: May 2007
Lokacija: svugdje
Postovi: 53
Imam i ja sličan problem radi se o moatičnoj Asus K8N4-E SE donedavno je sve bilo ok a sada traži insert disk ...pres enter uglavnom probao sam stavit cd sa win ali ništa ne moće jer nevidi hard , probao promijenit utore sata konektore (prije je pomagalo samo uključit isključit konektor kod harda i neko vrijeme ok) sada ništa uopće nevidi hard

-hard disk je ok probao ga u eksternom kućištu
-bateriju na matičnoj isto probao vadit ,promijenit i ništa

flash biosa nisam jer nisam naletio nigdje na nikakvo upustvo (vidim da su neki radili ali sa rom fileom a ja za ovu ploču nalazim samo bin file i dal bi to uopče riješilo problem)


eto ako nekome zvuči poznato slobodno neka javi , poz
josip22 je offline   Reply With Quote
Staro 03.01.2015., 14:28   #8
gamer321
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Dec 2014
Lokacija: S
Postovi: 1
Pokusaj aktivirati HDD u biosu
gamer321 je offline   Reply With Quote
Staro 03.01.2015., 19:06   #9
josip22
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: May 2007
Lokacija: svugdje
Postovi: 53
gledao sam po biosu i ne vidim takvu opciju da bi ga mogao uključiti
josip22 je offline   Reply With Quote
Staro 07.01.2015., 19:11   #10
josip22
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: May 2007
Lokacija: svugdje
Postovi: 53
kupljen i novi kabal (sata) ni to nije riješilo problem , jednostavno ne vidi hard disk , kod biosa vidim proc,dvd čitač , floppy,proc i radnu mem , nikakve zvukove matična nije puštala ali je nešto očito kod nje interesantno da nitko nije imao u prošlosti takvih iskustava
josip22 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 14.01.2015., 22:05   #11
zbuzanic
fx
Moj komp
 
zbuzanic's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: zagreb
Postovi: 225
Aktivirati znači da particija sa Windowsima treba biti "Active" . To možeš napraviti tako da pokreneš hiren boot cd i tamo sa nekim od alata ga staviš kao active ili odeš pod disk management i tamo staviš active na particiju gdje se nalaze windowsi.

Ako nemaš hiren možeš skinuti partition wizard bootable CD:
http://www.partitionwizard.com/parti...otable-cd.html
S nim ne bi trebao pogriješiti.

Također disk na drugom kompu ili u eksternom kučištu stavi na provjeru (scandisk/smart) možda je nešto sa podacima na disku.

No možda ti je problem i u nečem drugom, možda ti ploča vidi neki USB stick ili multifunkcijski printer kao bootabilni disk i stavila ga je prvog za bootanje pa onda trebaš ući u BIOS i tamo podesiti da ti je taj disk prvi...
zbuzanic je offline   Reply With Quote
Staro 17.01.2015., 18:15   #12
deso00
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2014
Lokacija: Kovačica, Vojvodina, Srbija
Postovi: 42
i ja sam imao isti problem sa HDD -om, no uključio mi se komp i sve je radilo ok
jer sam imao dva HDD -a na tom sto je bio win taj je radio ali onaj drugi ne
sve sam probao i drugi kabl i sve i u biosu sam bio al' nista e onda posle malo vremena sam resio da ga bacim (jer sam mislio da je crk'o)
al onda se ja setim i probao sam da ovaj sa winom isključim da je uključen samo ovaj sto je bio snjim problem ubacim fles sa winom udjem u bios odaberem fles na kojem je bio win, i kad je krenuo setup (kad se pokrenula instalacija), vidim tamo ovaj HDD sto sam mislio da je crk'o, ali pisalo je " DISK UNNALOCATED ", e to je bio znak da je disk bez particija (jer sam ga pre bio formatirao) onda sam isao na "napredne opcije"
i tamo sa kliknuo na "New" (ili mozda je pisalo "New partition" nezam bas, ali u tom fazonu) taj hdd je bio od 150 Giga i tamo sa stavio na 75000 MB (iliti 75GB) pola memorije hdd -a i tako dobio dve particije i one su bile aktivne, i kad sam normalno pokrenuo PC, kad sam otvorio fasciklu "My Computer" (moj racunar) video sam ga tamo) ali ako ga uopste vidis na disk manager onda to sve mozes i tamo da resis, samo je tamo malo komplikovanije.
ali kad pokrenes install win -a ako ga tamo nevidis onda je sve dzaba
i jos nesto ako je rec o dva hdd -a a jedan od njih neradi onda taj sto radi obavezno iskljuci, dabi si lakse prepoznao koji je ovaj drugi (sto neradi).

ovaj sto je stavio odgovor na temu pre mene je upravu, i kod mene je bio jednom isti slucaj tablet (android) mi je bio prikljucen na komp a bios ga stavio da sa njega pokreće ceo sistem i onda me je komp isto ovako mučio. onda kad sam otkacio sa tablet sa racunara onda je sve normalno radilo!

ili ako nije ni to, probaj neki drugi HDD sto kod tvog prijatelja radi ako neće ni taj da radi onda ti je crkla matična
ili samo taj deo matične gde su SATA konektori

Zadnje izmijenjeno od: nino. 17.01.2015. u 21:14.
deso00 je offline   Reply With Quote
Staro 18.01.2015., 09:00   #13
D/G
Premium
Moj komp
 
D/G's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2010
Lokacija: Ploče
Postovi: 1,154
Zbuzanic i deso00 , kao prvo ovo je stari post a radilo se o dodatnom disku (secondary) a ne o disku sa systemom jer kad u biosu preskoči tu prijavu greške normalno digne system ali bez tog drugog diska....
D/G je offline   Reply With Quote
Staro 18.01.2015., 19:37   #14
josip22
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: May 2007
Lokacija: svugdje
Postovi: 53
odgovor je od bio upućen i meni koji sam se ubacio u temu a koga zanima rješenje i jednog i drugog problema lako će nać , uglavnom sve sam isprobao gore i svima zahvaljujem još jedino nisam probao neko drugo napajanje jer nemam ali svakako čim budem i to probao stavit ću ovdje ako je to riješilo problem ako ne onda je do ploče
josip22 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na