Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Svaštara
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 16.05.2011., 03:53   #1
hardflat
Premium
Moj komp
 
hardflat's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Sisak
Postovi: 250
Question Koji vodomjer za stan?!.

Živim u stanu i nemam svoj vodomjer, nego račun dobivam po očitanju glavnog sata u ulazu (svaki ulaz ima svoj) , račun se dijeli po broju ukućana u stanu, što je čista glupost. Ne plaćam potrošeno nego dio koji mi je dodijeljen bog zna kako. Dosta mi je svađanja i rasprava sa stanarima , te sam si odlučio staviti vodomjer u stan.
Pošto nemam iskustva sa tim dobro došao bi mi svaki savjet, koji uređaj uzeti na što paziti i tako.
hardflat je offline   Reply With Quote
Staro 16.05.2011., 04:16   #2
ShebY
Premium
Moj komp
 
ShebY's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Velika / Osijek
Postovi: 1,441
Mislim da to moraj svi stanari na ulazu napravit, inače nemože!
__________________

ShebY je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 16.05.2011., 04:23   #3
hardflat
Premium
Moj komp
 
hardflat's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Sisak
Postovi: 250
Dogovor sa vodovodom da mora biti bar 50% stanara u cijeloj zgradi a ima nas i više. Predsjednik suvlasnika želi nešto love u svoj džep (po satu 3000 kn), stoga bi ja onda išao sam preko vodovoda ili nekoga ovlaštenoga koga prizna vodovod. Ne moraju svi stanari iči kolektivno nego kako tko može.
hardflat je offline   Reply With Quote
Staro 16.05.2011., 06:56   #4
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,316
Sat u stanu se kod nas naziva 'kontrolni sat' i lokalni komunalci ne uvažavaju njegovo očitanje, već samo ono na glavnom satu za ulaz. Taj sat ti može postaviti bilo koji vodoinstalater, samo ti ga komunalci moraju plombirati i zapisati početno stanje (često su to reparirani satovi jer se nakon 10g. korištenja svi satovi moraju ponovo kalibrirati).

Ukoliko se većina stanara (vlasnici više od 50% površine zgrade) odluči na to, ugradnja satova može ići iz pričuve zgrade (tzv. poboljšica uvjeta stanovanja) i uz potpisanu odluku stanara upravitelj zgrade mora poduzeti radnje da vam to napravi. Pazi! Odluku moraju potpisati vlasnici stanova, a ne osobe koje stanuju u njima (npr. podstanari). Predstavnik suvlasnika nema pravo ni na kakvu naknadu zbog toga i traženje/dobivanje provizije je kriminalno djelo.

Dodatne informacije možeš zatražiti ovdje i od svog upravitelja zgrade. Vodi računa da je od srijede do subote seminar upravitelja u Vodicama pa da ti se ne bi dogodilo da ti se nitko ne javlja.

EDIT: zakonsku podlogu za gore navedeno možeš naći u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima (NN 91/96) i Uredbi o održavanju zgrada (NN 64/97). Oba skineš sa stranica Narodnih novina.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein

Zadnje izmijenjeno od: coconut. 16.05.2011. u 07:21. Razlog: dopuna
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 16.05.2011., 09:34   #5
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,564
Još jedan nezgodan detalj, zavisno kako je projektirana / građena zgrada možeš imat više "kolona" tj. priključnih mjesta za pojedini stan.
To pak znači da tada moraš stavit više mjerila po stanu, ja sam ih morao stavit čak tri. Novije projektirane / građene zgrade nemaju taj problem jer su prilagođene novom dobu privatnog vlasništva i jednog samostalnog priključka po stanu.
Kod mene su se ovi bezočno reklamirali, nisam uzeo od njih nego iz drugog izvora.

Distributeri se namjerno prave mutavi i teško prihvaćaju ova pvt. mjerila ali ih polako zakon i ostalo prisiljavaju da ih prihvate. Potpuno prihvaćanje znači da vam distributer naplaćuje po pvt. mjerilu i šalje račun na vašu adresu.
Po medijima je bilo slučajeva kada su ljudi stavili pvt. mjerila da se otkrilo kako do tada "službena" mjerila lažu xxx %.

Mislim da je sada oko 80% stanova kod mene pokriveno pvt. mjerilima a ostali plačaju po starom principu. Za sada kod mene funkcionira ovako:
- distributer šalje račun po mjesečnom očitanju gl. mjerila zgrade
- ovi šta imaju mjerila ih očitaju, blagajniku dostavi zbirno očitanje xM3 + 1M3 (ovaj jedan je dogovoreni šticung zbog razlika), po tome im se naplaćuje voda
- od ukupnog računa (M3) se odbiju ovi sa mjerilima tj. njihovi M3
- razlika se naplaćuje ostalima po starom (po glavi)
Nikky je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na