Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Storage > Diskovi SSD/HDD
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 31.10.2007., 14:47   #151
mOrgoth
Registered User
Moj komp
 
mOrgoth's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 143
Pitanje u vezi RAID-a

Neckam se da kupim disk od 160Gb (buduci da imam vec jedan) i slozim ih u RAID 0 polje. E sad, moja maticna je soc.939 Dfi Lanparty SLI-D nf4 sa NVraidom. Interesira me:
1. dali se uopce isplati raditi RAID polje na ovaj kontroler??
2. Kakve su performanse ako se neko vec packo s tim tj. ako bi trebalo kupiti drugi SATA RAID controler, koji bi preporucili a da me ne opali previse po novcaniku
3. dali da se ostavim coravog posla i kupim jedan od 320Gb(npr. samsung)
__________________
I will use Google before asking dumb questions
mOrgoth je offline   Reply With Quote
Staro 31.10.2007., 15:51   #152
yedwy
Beskorisna bitanga...
Moj komp
 
yedwy's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Sesvete (Zg)
Postovi: 6,956
1. Neznem - treba li ti RAID 0? Ako pitaš dal ti teba, vjerojatno ti netreba...
2. Ovisi kaj radiš od 0 do 50% bolje...
3. Npr - da to je dobra ideja ako ti je samo do kapaciteta...
__________________
--
Have a nice day...
yedwy je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 01.11.2007., 19:31   #153
^SuperUnknown^
Prečupavi mod
 
^SuperUnknown^'s Avatar
 
Datum registracije: Mar 2005
Lokacija: Zg
Postovi: 8,964
Ja osobno RAID0 nebih povjerio nvraid-u, makar nacelno nemam nista protiv RAID-a0, cak stovise sam ga koristim i prezadovoljan sam...
__________________

Member of PCE 100+kg demolition squad


Primary macine:
Apple Mac Pro 5,1
2x Six-Core Intel Xeons X5690@3.46 GHz
64 GB ECC DDR3 800 MHz
Geforce GTX 980 4 GB
Blackmagic Intensity Pro PCI-E HDMI capture/output card
Terratec Cinergy HTC USB XS HD + EyeTV
Kingston 120GB SSD
30 TB HDDs
Sharkoon QuickPort@USB
Optiarc DVD RW AD-7170A
Samsung DVDRAM GE20LU10@USB@Desk
Mac OS X 10.12.3
Apple Alu Keyboard shared via Teleport
Logitech G400 shared via Teleport

Secondary machine:
Apple Mac Pro 2,1
2x Quad-Core Intel Xeons X5365@3 GHz
22 GB DDR2 FB-DIMM 667 MHz
Geforce GTX 970 4 GB
Blackmagic Intensity Pro PCI-E HDMI capture/output card
Terratec Cinergy HTC USB XS HD + EyeTV
OWC Mercury Electra 6G SSD 120GB
Seagate 500GB 7200.10
Hitachi 1000GB 7K1000.B
Seagate 1000GB 7200.11
Hitachi 7K3000 3000GB
Sharkoon QuickPort@USB
Optiarc DVD RW AD-7170A
Samsung DVDRAM GE20LU10@USB@Desk
Mac OS X 10.10.3
Apple Alu Keyboard shared via Teleport
Logitech MX518 shared via Teleport

Work rig:
Apple Mac Pro 1,1@2,1
2x Dual-Core Intel Xeons 5150@2.66 GHz
2x Quad-Core Intel Xeons X5365@3 GHz
13 GB DDR2 FB-DIMM 667 MHz
Geforce GTX 660 2GB
Blackmagic Intensity Pro PCI-E HDMI capture/output card
Corsair Force Series F120 SSD 120GB
Seagate 500GB 7200.12
2xWD Black 1000GB
Hitachi 7K3000 3000GB
2xSeagate 500GB 7200.10@IcyBox
Seagate FreeAgent Xtreme 1500GB@FW 400
WD Elements 2000GB@USB (Time Machine)
2xSharkoon QuickPort@eSATA
2xPioneer DVR-111D (Superdrive)
Mac OS X 10.10.3
2xDell UltraSharp 2405FPW 24" Widescreen TFT@1920x1200
Sony KDL-26U2000 26"@HDMI
Apple Alu Keyboard
Logitech MX518

LAP:
Apple Macbook Pro 3,1
Intel Core 2 Duo 2.53 GHz
4 GB DDR2
Kingson 180 GB SSD
Seagate 320 GB HDD

* Looking in:
2xHP ZR24w 24" Widescreen TFTs@1920x1200
Samsung 243T 24" Widescreen TFT@1920x1200
* Listening to:
iRiver H320 + Sennheiser PX 40
Technics SA-EX320
iPhone 6S 64GB black
iPad 16GB WiFi 4.3.2
* Connected via:
90/90 Mbps Iskon Trio
* "Powered" by:
UPS APC Smart-UPS1500VA
* Playing:
Tama Arstar II
Yamaha DTXPRESS IV Special

Pozz, nezz, ojzz, jbt, owak, onak, inst, bzvz, svst, kuiš, neam, dns, nzm, oc, went, graf, laikam, oču, neču, e ovako, e sad, probo, neče, psmtr, ne beliiwam, ugl probo o5, tkđ neradi, pčkmtrnu, mslm onaak haaalo, reko dbr, stv, dali, jeli, zato jel, jer mi može neko, rispekt, thx......... ...wau, radi, zkn, pozz!?!?11
^SuperUnknown^ je offline   Reply With Quote
Staro 01.11.2007., 19:49   #154
nino
PizzoZder
Moj komp
 
nino's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Umag
Postovi: 12,418
Citiraj:
Autor mOrgoth Pregled postova
3. dali da se ostavim coravog posla i kupim jedan od 320Gb(npr. samsung)
__________________
Prodajem kucu na klizistu.. Nije puno presla.....
Member Of PC Ekspert 100+kg Demolition Squad
NAJNOVIJE = Povoljno RAM..http://www.downloadmoreram.com/... tor i AMD kupili....

NOVO! Prodajem visokokvalitetni tropleteni hardverski konac za fixiranje coolera
nino je online   Reply With Quote
Staro 27.11.2007., 14:35   #155
Mlaky
Registered User
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Varaždin
Postovi: 3
RAID 0 s 2 x SATA 10k (7.2k) na nForce 430

Pozdrav svima!

Novi sam na forumu i imam jedno pitanje.

Potrebna mi je "užasna brzina".

Koristim komp kao softverski sampler. Sampleovi su ogromni i potrebna mi je jako velika brzina. Primjera radi jedan insturment ima oko 4 GB podataka.

E sad...

Pitanja:

1. da li se uopće isplati raditi RAID 0 s nForce 430 chipsetom (znam, nije nov chipset ali ploča je jako jeftina; praktički imam sve osim diskova; tako da ću je svakako koristiti)? stabilnost?
2. podržava li nForce 430 chipset RAID 0 s 10k diskovima ili samo 7.2 k?
3. koliko je otprilike prosječno ubrzanje RAID 0 u odnosu na jedan disk?

Znam da možda pitam previše "detalja", no milim vas za savjet, odnosno mišljenje.


Hvala unaprijed!
Mlaky je offline   Reply With Quote
Staro 27.11.2007., 14:51   #156
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,395
1. A čuj, na to pitanje je teško odgovoriti. Ovako iz iskustva ti mogu reći da je po stabilnosti polja slabiji od Intelovog, ali bolji od JMicrona i Silicon Imagea (ostale neću navoditi jer se ta četiri najčešće nalaze na našim pločama). Backup važnih podataka je svakako poželjan, radio ti RAID ili ne.

2. Kratko i jasno - da, podržava i 7200 i 10000 rpm diskove. Tu zapravo nema nekog ograničenja; bitno da su svi diskovi na SATA sučelju i u istom SATA modu. Proizvođač diska, verzija firmwarea i kapacitet nisu toliko bitni, ali nekad te stvari znaju praviti probleme pa čisto da te upozorim.

3. Ubrzanje diskova u RAID-u 0 u odnosu na single disk se najviše vidi u linearnom čitanju/pisanju dok stvari poput mnogobrojnih I/O operacija i multitaskinga će jednako "zaklati" i RAID 0 i single diskove.

Dobrodošao na PCE forum. Nadam se da si pročitao pravila...
http://forum.pcekspert.com/faq.php
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 27.11.2007., 14:59   #157
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor domy_os Pregled postova
3. Ubrzanje diskova u RAID-u 0 u odnosu na single disk se najviše vidi u linearnom čitanju/pisanju dok stvari poput mnogobrojnih I/O operacija i multitaskinga će jednako "zaklati" i RAID 0 i single diskove.
Netocno. Za high I/O se preporucuju polja s puno spindleova (diskova), bilo u RAID 10 bilo u RAID 0 poljima (s tim da ovo zadnje nigdje nije prihvatljivo ne zbog brzine vec sigurnosti).
Vise diskova kompenziraju kasnjenja nastala zbog dva osnovna parametra koji utjecu na brzinu pristupa podatku.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 27.11.2007., 15:10   #158
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,395
Ovdje se govori o dva diska, ne o četiri ili više tako da... Osobno sam probao sva četiri navedena kontrolera, usporedio s običnim diskovima i jednostavno to nije to. Razlika neka se osjeti, ali ništa pretjerano.
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 27.11.2007., 15:12   #159
Mlaky
Registered User
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Varaždin
Postovi: 3
Znači, isključivo što se tiče brzine pristupa podacima, bolje mi je kupit 2 diska 7.2k da rade u RAID 0, nego jedan s 10k? Ili?
Mlaky je offline   Reply With Quote
Staro 27.11.2007., 15:19   #160
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor Mlaky Pregled postova
Znači, isključivo što se tiče brzine pristupa podacima, bolje mi je kupit 2 diska 7.2k da rade u RAID 0, nego jedan s 10k? Ili?
U pravilu da, ako su iste generacije u pitanju.

Prvo je pitanje sto se tocno radi i kakvi su diskovi te koje tehnologije koriste. Iako teoretski mozes naici na generacijski iste diskove (npr., 10 k RPM, isti kapaciteti) razlicitih sucelja (ATA, SATA, SCSI), ovisno o opterecenju ces dobivati drugacije rezultate jer kvalitetnije i bolje koriste neke napredne funkcije (npr NCQ, TCQ i slicno), cache itd.

Isto tako, puno ovisi o kontroleru.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 12.12.2007., 13:55   #161
Jozha
Banned
Moj komp
 
Jozha's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2001
Lokacija: Sesvete/Soblinec
Postovi: 772
RAID i razmišljanja na istom

daklem ovako da malo teoretiziram: kako vrlo rado i često koristim raid eto i ovoga: trebaš file server i staviš tranu 1 boot disk sa instaliranim OSom a druga dva spojiš kao RAID0(1) ILI staviš dva veća diska koje spojiš u RAID0(1)?koja opcija je bolja s obzirom na zadanu situaciju file servera?

nadalje problem dramatično skupih SATA RAID kontroler pcie kartica!naišel sam na gigabytovu ploču P35-DS3R na kojoj osim intelovog southebridgea postoji i gigabajtov kontroler za sata i esata al koji podržava full RAID 0 polje sa rebuildom i čekiranjem i svime.recimo to mloge ostale ploče nemaju a gigabajt se i ne hvali previše sa time.ok nije to sad hardwerski raid ali pokoja opcija više mlogo znači.

šta ja oču reć?da se ipak može i pod jeftikanerom nekaj dobrog napravit.makar bilo bi lijepio kad bi se cijene hardwerskih kontrolera spustila pa ubost ovog spidigonzaleza od harda na susjednom postu i opičit masnjaka raid 5 sa jedno 5-7 diskova.pa da vidiš transferrejtom protok pustih megabajta!!
Jozha je offline   Reply With Quote
Staro 12.12.2007., 14:18   #162
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor Jozha Pregled postova
daklem ovako da malo teoretiziram: kako vrlo rado i često koristim raid eto i ovoga: trebaš file server i staviš tranu 1 boot disk sa instaliranim OSom a druga dva spojiš kao RAID0(1) ILI staviš dva veća diska koje spojiš u RAID0(1)?koja opcija je bolja s obzirom na zadanu situaciju file servera?

nadalje problem dramatično skupih SATA RAID kontroler pcie kartica!naišel sam na gigabytovu ploču P35-DS3R na kojoj osim intelovog southebridgea postoji i gigabajtov kontroler za sata i esata al koji podržava full RAID 0 polje sa rebuildom i čekiranjem i svime.recimo to mloge ostale ploče nemaju a gigabajt se i ne hvali previše sa time.ok nije to sad hardwerski raid ali pokoja opcija više mlogo znači.

šta ja oču reć?da se ipak može i pod jeftikanerom nekaj dobrog napravit.makar bilo bi lijepio kad bi se cijene hardwerskih kontrolera spustila pa ubost ovog spidigonzaleza od harda na susjednom postu i opičit masnjaka raid 5 sa jedno 5-7 diskova.pa da vidiš transferrejtom protok pustih megabajta!!
Mislim da te bune neki osnovni pojmovi.

RAID0(1)? kako to mislis? RAID0 ili 1? Ili 10?

RAID5 s 5 do 7 diskova i puste megabajte? Tesko, osim ako nemas jako dobru opremu.

Full RAID0 polje nema rebuild.

E sad, recimo da je poslovni file server... Ovisno o konfiguraciji i opterecenju, isao bi na RAID1 za sistemski dio + RAID 5 za podatke, a ako je malo opterecen i ne treba puno mjesta onda na samo RAID1 ili samo RAID5... Sve ovisi o namjeni, opterecenju, raspolozivosti diskova itd.

Dosta standardni setup za servere od 6 diskova je 2HDD u RAID1 - sistem, 3HDD u RAID5 - DATA, 1 HDD HSP, ili za servere od 8 diskova 2HDD u RAID1, 5 HDD u RAID5, HSP.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 12.12.2007., 14:23   #163
Jozha
Banned
Moj komp
 
Jozha's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2001
Lokacija: Sesvete/Soblinec
Postovi: 772
Citiraj:
Autor Old Iggy Pregled postova
RAID5 s 5 do 7 diskova i puste megabajte? Tesko, osim ako nemas jako dobru opremu.
zašto ne?pa imal sustejnd transferrejt veči od dvije stotice ako je 7 diskova u RAID 5 polju.i to bi bilo još premalo

ma za***o sam se jer sam mislio to napisat(RAID0(1)) kao nije bitno koji je raid(RAID),nego samo da je(RAID).
Jozha je offline   Reply With Quote
Staro 12.12.2007., 14:36   #164
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor Jozha Pregled postova
zašto ne?pa imal sustejnd transferrejt veči od dvije stotice ako je 7 diskova u RAID 5 polju.i to bi bilo još premalo

ma za***o sam se jer sam mislio to napisat(RAID0(1)) kao nije bitno koji je raid(RAID),nego samo da je(RAID).
Ovisi koji transfer rate i kakav. Ako nemas relativno dobar kontroler (znaci, RAID5 + cache + battery backup + write cache enabled) imas na RAID-u 5 veliki penalty kreiran izracunavanjem pariteta, sto ti dovodi do gadnog pada performansi (prvenstveno kod velikih IO zahtjeva za malim segmentima) sto pak dovodi do karakteristika bitno slabijih od ostalih RAID polja (0, 1, 10), no i najveci kapacitet i relativnu sigurnost (vecu od 0, manju od 1 ili 10). S druge strane, vec nekoliko diskova u RAID0 ili 10 polju zakuca bilo koji bus (SCSI, fibre) u maksimalu (npr., vec 8 jakih diskova u RAID10 polju uredno gazi do 400 MB/s kontinuirano i ima IOPS skoro do 7k), sto RAID 5 moze samo gledati.

Zato i je bitna namjena kao osnov konfiguracije. A kad se jos spoje HW RAID i SW mogucnost aplikativnog "RAID-a"...
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 12.12.2007., 15:00   #165
Mar
Suit up!
Moj komp
 
Mar's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Šibenik
Postovi: 5,927
Nije li RAID 0 u biti "falši" RAID, zbog nedostatka redundancije (a RAID je Redundant array of independent drives)?
Lažnjak
__________________
"When I get sad, I stop being sad and be awesome instead. True story."
- Barney Stinson
Mar je offline   Reply With Quote
Staro 12.12.2007., 15:05   #166
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor Mar Pregled postova
Nije li RAID 0 u biti "falši" RAID, zbog nedostatka redundancije (a RAID je Redundant array of independent drives)?
Lažnjak
Je, ali ga jos uvijek svi spominju pa cu i ja.
Iako neki storage sustavi ga vise ne podrzavaju nikako, kao sto se lagano izbacuje i 6-ica i neke druge kombinacije.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 23.12.2007., 15:45   #167
CuKi
Premium
Moj komp
 
CuKi's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2007
Lokacija: Lovran
Postovi: 111
Evo da ne otvaram drugi treade postati cu pitanje ovdije posto vidim da se dosta raspravlja o RAID5 poljima.
Sta je bolje po pitanju preformansi 4 diska u RAID 0+1 ili 3 diska u RAID 5+ hardwerski RAID5 kontroler. Razmisljam o nekom takvom setupu od 4 samsunga F1 ili seageta11 u RAID 0+1 ili 3 diska i ovaj kontroler za 820kn http://www.highpoint-tech.com/USA/rr1640.htm
Sta mi preporucujete?
__________________
SunZi- Art of war: Nije vrhunac umijeća zabilježiti stotinu pobjeda iz stotine bitaka. Vrhunac umijeća je svladati neprijatelj a bez borbe

CuKi je offline   Reply With Quote
Staro 23.12.2007., 16:04   #168
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor CuKi Pregled postova
Evo da ne otvaram drugi treade postati cu pitanje ovdije posto vidim da se dosta raspravlja o RAID5 poljima.
Sta je bolje po pitanju preformansi 4 diska u RAID 0+1 ili 3 diska u RAID 5+ hardwerski RAID5 kontroler. Razmisljam o nekom takvom setupu od 4 samsunga F1 ili seageta11 u RAID 0+1 ili 3 diska i ovaj kontroler za 820kn http://www.highpoint-tech.com/USA/rr1640.htm
Sta mi preporucujete?
U pravilu RAID5 sluzi za low-performance polja veceg kapaciteta. RAID10 ga tuce u svakom pogledu, a posebno u write procedurama.
BTW, ovaj kontroler nema bateriju, sto povlaci pitanje da li i kako moze raditi write cache, sto je kriticno bitno RAID5 pojima. No ovisno je sto ces i kako raditi.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 23.12.2007., 16:39   #169
CuKi
Premium
Moj komp
 
CuKi's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2007
Lokacija: Lovran
Postovi: 111
To bi mi bilo na glavnom kompu, ocu da imam brze diskove a opet da ne zelim da mi jedan disk rikne pa da izgubim cijeli posao, zato i razmisljam o ta dva setupa.
__________________
SunZi- Art of war: Nije vrhunac umijeća zabilježiti stotinu pobjeda iz stotine bitaka. Vrhunac umijeća je svladati neprijatelj a bez borbe

CuKi je offline   Reply With Quote