Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > AMD
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 02.01.2022., 12:28   #9481
njuskalo
Premium
Moj komp
 
njuskalo's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Remetinec
Postovi: 924
Ja se osobno veselim novim iGPU, da mi je trenutno u kompu jedna takva nebi se brinuo sto cu ako crkne RX580 koja downclockana i undervoltana vise nego zadovoljava 90% mog gaminga. Uvijek je bilo i bit ce starih dobrih igara, kao i novih manje zahtjevnih. A i vratit se u djetinjstvo kad smo birali igre po minimalnim specifikacijama
Da sam tad znao nadogradit RAM bio bi puno veci izbor, 32MB je bilo dosta knap
njuskalo je offline   Reply With Quote
Staro 02.01.2022., 13:55   #9482
Tajl3r
Dobro je sve.
Moj komp
 
Tajl3r's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2012
Lokacija: 00001
Postovi: 2,158
+1
I da vise je nego zalosno da ljudi kupuju po ovoj cijeni koja je sad i nagraduju ono sta je nestvarno i apsurdno.
Razumijem da treba za posa ostalo je cisto preseravanje potrošacko.

Sent from my M2012K11AC using Tapatalk
Tajl3r je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 03.01.2022., 05:23   #9483
sakomako
Registered User
 
Datum registracije: May 2013
Lokacija: nigdje
Postovi: 599
New 2nm IBM's transistors explained

https://www.youtube.com/watch?v=G2VnANxuzoI

Za one koji još uvijek padaju na štoseve o veličini proizvodnog procesa!


Neka prouče:

FINFET

A fin field-effect transistor (FinFET) is a multigate device, a MOSFET (metal-oxide-semiconductor field-effect transistor) built on a substrate where the gate is placed on two, three, or four sides of the channel or wrapped around the channel, forming a double or even multi gate structure.


MBCFET


A multi-bridge channel FET (MBCFET) is similar to a GAAFET except for the use of nanosheets instead of nanowires.[61] MBCFET is a word mark (trademark) registered in the U.S. to Samsung Electronics. Samsung plans on mass producing MBCFET transistors at the 3 nm node for its foundry customers. Intel is also developing MBCFET "nanoribbon" transistors.


GAAFET


A gate-all-around (GAA) FET, abbreviated GAAFET, and also known as a surrounding-gate transistor (SGT), is similar in concept to a FinFET except that the gate material surrounds the channel region on all sides. Depending on design, gate-all-around FETs can have two or four effective gates. Gate-all-around FETs have been successfully characterized both theoretically and experimentally. They have also been successfully etched onto InGaAs nanowires, which have a higher electron mobility than silicon.


Možemo li na kraju marketinški ispod 1 nm u područje picometara što se tiče proizvodnje mikroprocesora?


IBM Unveils World's First 2 Nanometer Chip Technology

https://www.youtube.com/watch?v=HD5KbeR5mtc


Samsung 2nm Process Official Announcement

https://www.youtube.com/watch?v=bq5xOcK7Z2Y


Evo jeste li sada pametniji nakon svega rečenog i prezentiranog?


Glavni štos u svemu je 3D odnosno pakiranje lemenata u 3 dimenziju iliti visinu, od tranzistora i njihove konstrukcije do svega ostalog.


Kako bi ovo bilo prekomplicirano za njihove kupce onda se i dalje govori o smanjivanju dimenzije, tako da ne bi čudilo da uđemo i u pikometre iako je to s obzirom na dimenzije atoma nemoguće.


Ista stvar je i ono spominjanje Inetlovih 10 nm odnosno ono prije toga na čemu je Intel živio poprilično godina usavršavajući ovaj proces i godinama se sasvim dobro noseći sa konkurencijom koja je proizvodila svoje CPU na procesu na znatno manjim dimenzijama. Dakle ni nm nisu isti! Jer gle čuda Intel se sa svojom zadnjom generacijom sasvim solidno nosi sa AMD CPU.

Tako da realno gledano treba samo uspoređivati performanse i potrošnju, a sve ostalo je čisti marketing. Čak i broj jezgara ne igra ulogu jer vidimo da za renderiranje više od 128 pojedinačnih jezgri više ne skalira sa nekim dobitkom. Odnosno sa povećanjem broja jezgri iznad nekog broja ne postiže se neki bitni učinak što se tiče samog CPU.


Isto tako postavlja se pitanje što je sa Mhz?


Što se tiče silikona svi vidimo da za ovu vrstu materijala postoji ograničenje u Mhz. No i ako bi se koristili neki drugi materijali i oni imaju svoju teoretsku granicu u Mhz, kao i mogućnost izrade samog CPU.


Gallium Arsenide: Key To Faster, Better Computing

Since the early 1970s, scientists have been promoting gallium arsenide as a faster, more efficient substrate material than silicon for making integrated-circuit chips. However, the vast majority of chips are still made from silicon, which is abundant and cheap.



The most important advantage of gallium arsenide is speed. Electrons travel about five times faster in gallium arsenide than they do in silicon. Gallium arsenide also has a high resistance to electrical current before it is doped with any impurities to form circuit elements. Consequently, a gallium arsenide wafer, or substrate, is semi-insulating, whereas a silicon wafer is semi-conducting. Gallium arsenide also offers a wider range of operating temperatures than silicon and much higher radiation hardness, which is a decisive advantage for military and space programs.



Another major advantage is that gallium arsenide can be doped in such way that it emits light, which makes it useful for lasers and light-emitting...


No danas su u igri i neki drugi materijali!


Will Graphene Replace Silicon? - Computerphile

https://www.youtube.com/watch?v=WhnDtTW0uII


I što na kraju iz svega zaključiti? Napretka će svake godine biti to je evidentno. No nekih velikih skokova teško. Osim ako ne dođe neki genijalac i promjeni cijelu koncepciju rada današnjih CPU razmišljajući izvan uobičajenih okvra.


Do daljnjeg ovo sa brojem jezgri već se sada vidi da više od 128 jezgi ne doprinosi značajno povećanju brzine izvršavanja aplikacija, rast Mhz koristeći neke druge materijale također ne ide u nedogled jer i ti materijali imaju svoje fizičke limite, tako da jedini veliki skok se jednog dana može očekivati u tome da dođe neki genijalac i promjeni cijelu koncepciju rada današnjih CPU razmišljajući izvan uobičajenih okvra.


No do tada i dalje nam predstoji vrlo veliki broj godina napretka u snazi CPU kao i GPU. Kako će to sa stanovišta marketinga nazivati sasvim je svejedno bitan je konstantan pomak prema naprijed.


No kod toga treba imati i jednu stvar na umu, da čak da se danas otkrije nešto bitno novo uvijek prođe skoro minimum 30 godina dok to ne zaživi u primjeni u širikoj praksi. Jer prije primjene nečeg novog puno se toga još mora posložiti i razviti sa tehnološke strane da bi nešto takvo zaživjelo u širikoj upotrebi. Uvijek se puno toga može napraviti ne pitajući za cijenu, no da bi to postalo široko prihvatljivo i po cijeni puno vode mora proteći ispod Savskog mosta.
sakomako je offline   Reply With Quote
Staro 03.01.2022., 11:06   #9484
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,763
Dobro da sve to već nismo naveliko i naširoko razglabali, a na kraju dana se ipak sve svodi na to da Intel sad ovisi o naprednim TSMC proizvodnim procesima, jer gle čuda - bolji su od onoga kaj je Intel sam u stanju pripasati.
__________________
AMD Ryzen 7 Pro 4750G + Vega iGPU | be quiet! Pure Rock 2 Black | MSI B450 Tomahawk Max II | 32GB G.Skill DDR4-2666 Value | 256GB AData SX8200 Pro NVMe | 2x4TB WD Red Plus | Fractal Define 7 Compact | Corsair CX450M
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 03.01.2022., 14:14   #9485
sakomako
Registered User
 
Datum registracije: May 2013
Lokacija: nigdje
Postovi: 599
Ponekad nije loše obnoviti znanje!
sakomako je offline   Reply With Quote
Staro 03.01.2022., 16:27   #9486
sakomako
Registered User
 
Datum registracije: May 2013
Lokacija: nigdje
Postovi: 599
greška upisa molim obrisati jer mi nije pokazao da je upisano!

Zadnje izmijenjeno od: sakomako. 03.01.2022. u 16:39.
sakomako je offline   Reply With Quote
Staro 03.01.2022., 16:33   #9487
sakomako
Registered User
 
Datum registracije: May 2013
Lokacija: nigdje
Postovi: 599
Kao što rekoh značajniji koraci se mogu postići samo ako se počne razmišljati out of the box.


Ovo je samo mali korak u tom smjeru!


CPUs Could Use 85 Percent Fewer Transistors With New Adaptive Tech

https://www.tomshardware.com/news/re...er-transistors

No ovo je još uvijek razmišljanje u okviru unutar istog boxa, hoće li doći netko tko će sve postaviti naglavačke?



Zašto to kažem. Ovaj sav današnji razvoj je baziran na istoj osnovnoj ideju rada CPU, a sve ostalo su varijacije na istu temu. Mogu li se stvari postaviti drugačije?

Zadnje izmijenjeno od: sakomako. 03.01.2022. u 16:38.
sakomako je offline   Reply With Quote
Staro 04.01.2022., 13:56   #9488
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,763
__________________
AMD Ryzen 7 Pro 4750G + Vega iGPU | be quiet! Pure Rock 2 Black | MSI B450 Tomahawk Max II | 32GB G.Skill DDR4-2666 Value | 256GB AData SX8200 Pro NVMe | 2x4TB WD Red Plus | Fractal Define 7 Compact | Corsair CX450M
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 04.01.2022., 14:50   #9489
Odinarius
All-rounder
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,159
Ne znam kome će to koristiti... Vega 6 u Ryzen 4500U praktički ne može vrtiti nijednu 3D igru u prihvatljivom framerateu, mora biti baš stara da bi štimalo. World in Conflict iz 2007. je radio jedva na medium na mom laptopu, a novije poput Panzer Corps 2 ili Battletech (vrlo nezahtjevne turn based strategije) se vuke u 15fps na minimumu, 900p. Ja i dalje ne doživljavam APU kao bilo što osim prve pomoći, pa makar bio 3x jači od Vege. Što se mene tiče, mogu ostati na Vegi i dalje
Odinarius je offline   Reply With Quote
Staro 04.01.2022., 15:12   #9490
the_ghost
lar~
Moj komp
 
the_ghost's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,538
Ako je iGPU biti u razini 1050ti, to je jebeno
the_ghost je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 04.01.2022., 15:37   #9491
BusMaster
Premium
Moj komp
 
BusMaster's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2017
Lokacija: Zadar
Postovi: 343
Evo malo preliminarnih informacija.. bit će zanimljivo u svakom slučaju ako i AMD ide na komb. velike-male jezgre, 16 jezgri na CCD-u! Ooops, big jump!

Linkovi:

https://wccftech.com/amd-ryzen-7000-...rtical-stacks/


Sa ovim ako je istina, malo im kasni launch za hvatat A.Lake, šteta..

https://videocardz.com/newz/amd-conf...ael-in-2h-2022
BusMaster je offline   Reply With Quote
Staro 04.01.2022., 16:43   #9492
Odinarius
All-rounder
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,159
Jel se vama činilo da je ona Halo Infinite prezentacija za Zen 4 izgledala kao s konzola? Ono nije igrano s mišem

https://youtu.be/_jX-hKvUQDU?t=2405
Odinarius je offline   Reply With Quote
Staro 04.01.2022., 17:07   #9493
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,763
Citiraj:
Autor Odinarius Pregled postova
Jel se vama činilo da je ona Halo Infinite prezentacija za Zen 4 izgledala kao s konzola? Ono nije igrano s mišem
Moguće da su spojili/uparili Xbox kontroler na demo PC i na taj način odigrali.

__________________
AMD Ryzen 7 Pro 4750G + Vega iGPU | be quiet! Pure Rock 2 Black | MSI B450 Tomahawk Max II | 32GB G.Skill DDR4-2666 Value | 256GB AData SX8200 Pro NVMe | 2x4TB WD Red Plus | Fractal Define 7 Compact | Corsair CX450M

Zadnje izmijenjeno od: The Exiled. 04.01.2022. u 17:24.
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 04.01.2022., 18:10   #9494
Dr. Strange
Registered User
 
Datum registracije: Aug 2020
Lokacija: Hrvatska
Postovi: 813
Šta nisu 5900x prvo testirali s 3d v-cache? Zašto na kraju samo 5800x model?
Dr. Strange je offline   Reply With Quote
Staro 04.01.2022., 18:16   #9495
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,763
Da, 5900X je poslužil kao demo primjerak sa 3D cache chipletom, a u međuvremenu su najavili hrpu Milan X modela koji imaju priortet i sad izbacuju samo jedan 5800X3D i to je to.

IMHO, ovi mobilni Ryzen 6000 modeli su puno zanimljiviji, a Zen 4 Ryzen 7000 serija bude ionak ove godine, pa tak svejedno za ovaj jedan 3D cache model.
__________________
AMD Ryzen 7 Pro 4750G + Vega iGPU | be quiet! Pure Rock 2 Black | MSI B450 Tomahawk Max II | 32GB G.Skill DDR4-2666 Value | 256GB AData SX8200 Pro NVMe | 2x4TB WD Red Plus | Fractal Define 7 Compact | Corsair CX450M
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 04.01.2022., 18:24   #9496
Dr. Strange
Registered User
 
Datum registracije: Aug 2020
Lokacija: Hrvatska
Postovi: 813
Citiraj:
Autor The Exiled Pregled postova
Da, 5900X je poslužil kao demo primjerak sa 3D cache chipletom, a u međuvremenu su najavili hrpu Milan X modela koji imaju priortet i sad izbacuju samo jedan 5800X3D i to je to.

IMHO, ovi mobilni Ryzen 6000 modeli su puno zanimljiviji, a Zen 4 Ryzen 7000 serija bude ionak ove godine, pa tak svejedno za ovaj jedan 3D cache model.
Al eto sa jednostavnim ubacivanjem cache-a su vratili gaming krunu, rasturili Intelov najjači ADL model, a šta će tek Zen 4 napraviti Raptor Lake-u sa još boljom integracijom 3d cache-a + IPC koji će minimalno biti u rangu RPL + all core 5.0ghz, zvijer .
Dr. Strange je offline   Reply With Quote
Staro 04.01.2022., 18:31   #9497
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,763
Obzirom na poteze koje Lisa Su poteže, mislim da je njoj i AMD-u, Intel lagano u retrovizoru. Idu dalje svojim putem, dok Intel sad ganja TSMC kapacitete, a CEO obećaje brda i doline.
__________________
AMD Ryzen 7 Pro 4750G + Vega iGPU | be quiet! Pure Rock 2 Black | MSI B450 Tomahawk Max II | 32GB G.Skill DDR4-2666 Value | 256GB AData SX8200 Pro NVMe | 2x4TB WD Red Plus | Fractal Define 7 Compact | Corsair CX450M

Zadnje izmijenjeno od: The Exiled. 04.01.2022. u 18:46.
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 04.01.2022., 18:48   #9498
stef
Premium
Moj komp
 
stef's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Zabok
Postovi: 3,278
Nije intel jedini koji ganja TSMC kapacitete
Zanimljivo da je base clock i boost clock 5800X3D manji u odnosu na 5800X.
stef je offline   Reply With Quote
Staro 04.01.2022., 18:49   #9499
Dr. Strange
Registered User
 
Datum registracije: Aug 2020
Lokacija: Hrvatska
Postovi: 813
Uskoro počinje Intelova prezentacija, šta očekivati od njih na desktop CPU polju, kakve su najave?
Dr. Strange je offline   Reply With Quote
Staro 04.01.2022., 18:52   #9500
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,763
Citiraj:
Autor stef Pregled postova
Nije intel jedini koji ganja TSMC kapacitete
Da, nVidia se fino stjerala u kut.
Citiraj:
Autor Dr. Strange Pregled postova
Uskoro počinje Intelova prezentacija, šta očekivati od njih na desktop CPU polju, kakve su najave?
Mobilni Alder Lake u kombinaciji s ARC GPU-om. Desktop nasviran na 5.5GHz na jednoj jezgri uz 500W potrošnje.
__________________
AMD Ryzen 7 Pro 4750G + Vega iGPU | be quiet! Pure Rock 2 Black | MSI B450 Tomahawk Max II | 32GB G.Skill DDR4-2666 Value | 256GB AData SX8200 Pro NVMe | 2x4TB WD Red Plus | Fractal Define 7 Compact | Corsair CX450M

Zadnje izmijenjeno od: The Exiled. 04.01.2022. u 18:57.
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 04.01.2022., 18:54   #9501
Odinarius
All-rounder
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,159
5800X3D ima najviše smisla, jer cache najveću ulogu ima u igrama, a preko 8c nema potrebe ići. A koristan je model za one koji žele nadograditi sa Zen2, to je ogroman skok.
Odinarius je offline   Reply With Quote
Staro 04.01.2022., 18:59   #9502
Dr. Strange
Registered User
 
Datum registracije: Aug 2020
Lokacija: Hrvatska
Postovi: 813
Citiraj:
Autor Odinarius Pregled postova
5800X3D ima najviše smisla, jer cache najveću ulogu ima u igrama, a preko 8c nema potrebe ići. A koristan je model za one koji žele nadograditi sa Zen2, to je ogroman skok.
Istina, taman do Zen 4 da minimalno ne izgube postojeće korisnike, a i dobiju neke nove kao bonus. Čak i uz višu cijenu samog CPU-a, generalno je za AMD korisnike jeftinije uzet samo procesor i stavit u matičnu nego kupovat cijelu konkurentsku ADL platformu.
Dr. Strange je offline   Reply With Quote
Staro 04.01.2022., 19:02   #9503
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,763
Alder Lake je na AMD i cijelu Zen ponudu imal sasvim suprotan efekt od očekivnaog. AMD-ove cijene nisu otišle dolje, a prodaja je porasla, tak da zapravo nisu trebali ništa puno novog izmisliti.
__________________
AMD Ryzen 7 Pro 4750G + Vega iGPU | be quiet! Pure Rock 2 Black | MSI B450 Tomahawk Max II | 32GB G.Skill DDR4-2666 Value | 256GB AData SX8200 Pro NVMe | 2x4TB WD Red Plus | Fractal Define 7 Compact | Corsair CX450M
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 04.01.2022., 19:58   #9504
stef
Premium
Moj komp
 
stef's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Zabok
Postovi: 3,278
ADL je taman tolko "našpanan" da su mogli reći da je bolji. Vidi se na potrošnji.
stef je offline   Reply With Quote
Staro 04.01.2022., 22:18   #9505
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Izgleda da onda preskaču 6000 seriju za desktop, jedan 3D model, taman 8c16t kao neki sweetspot za high end gaming i vozi miško. Zen4 iznenadio ranom najavom. 2H skoro uvijek znači da nije Q3, nego Q4, vjerojatno jesen

Mobilci djeluju zanimljivo. Vjerojatno im je to važnije tržište trenutno od desktopa tj. ganjanje gaminga na istom

Citiraj:
Autor Mladenxy Pregled postova
Bumo vidli kak bu vrtila Dying Light 2, Stalker 2, Starfield itd.
Malo krivo gledaš na igpu. Nije ti to za tu publiku. Ako bude duplo jače u sferu ugodnog igranja na igpu dolaze igre tipa Witcher 3, GTA V, RE 2 i 3 remake, eventualno taj Prey i sl. Diže se ljestvica gore, naravno da nije za bleeding edge, max detalje i 144hz
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 04.01.2022., 22:39   #9506
Mladenxy
Premium
Moj komp
 
Mladenxy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,970
Super, to odigraš za pol godine (ako nikada nisi) pa ga možeš spremit u penziju To i govorim, rastu igpu performanse ali ne stoji ni softver u mjestu.
Mladenxy je offline   Reply With Quote
Staro 04.01.2022., 23:13   #9507
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,763
I nikad nitko neće htjeti igrati zadnji krik sve_do_kraja_4K@240Hz gaming mode na iGPU rješenju, pa taman da je ne znam kak super posloženo.

Za sve ostalo ovo bude itekak solidna solucija, pogotovo sad kad iGPU podržava i FSR + RSR.
Citiraj:
12 compute units of the RDNA2 graphics engine, upgraded from eight Vega units. This is the widest integrated graphics engine that AMD has ever made, with both a +50% increase in units but also a fundamental change in the GPU design - double the graphics cache, double the rasterization performance, double the render backend, and hardware-accelerated ray tracing. The frequency also gets a +20% bump from 2.0 GHz to 2.4 GHz. AMD is claiming a 1.8-2.0x jump over the previous generation and anywhere from 1.2x to 3.0x at 1080p against the competition. Adding on FidelityFX Super Resolution, and AMD suggests another +20-60% in frame rates.
Većina onih naslova koje Epic Games dijeli krajem svake godine bude išlo bez pardona na RDNA 2 iGPU.
__________________
AMD Ryzen 7 Pro 4750G + Vega iGPU | be quiet! Pure Rock 2 Black | MSI B450 Tomahawk Max II | 32GB G.Skill DDR4-2666 Value | 256GB AData SX8200 Pro NVMe | 2x4TB WD Red Plus | Fractal Define 7 Compact | Corsair CX450M
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 04.01.2022., 23:23   #9508
Mladenxy
Premium
Moj komp
 
Mladenxy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,970
Vrijeme će pokazati..do sada je igpu bio slabo prihvaćen. Moguće da sam u krivu. Kao što rekoh, 100% bi prije uzeo xbox series s za 2300kn i imao kakvu takvu garanciju za neki standard igranja na 4/5 godina.
Mladenxy je offline   Reply With Quote
Staro 04.01.2022., 23:27   #9509
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,763
OK, ali iGPU ni nije zamišljen da bude dostatan za nadolazeće igre s kojima će se vrlo vjerojatno i dedicirane grafičke mučiti, dok je sve za konzole specifično optimizirano baš za tu kombinaciju hardvera.

Zato velim, za veliku većinu koja igra prosječne igre na prosječnim detaljima i rezolucijama, ova RDNA 2 iGPU rješenja budu dušu dala u odnosu na postojeće Vega 8 modele.

Intel iGPU je općenito bil i ostal smetje, dok je stara Vega 8 kakvo god da bilo rješenje ipak koliko-toliko bolje, a RDNA 2 iGPU diže sve za finu potenciju.
__________________
AMD Ryzen 7 Pro 4750G + Vega iGPU | be quiet! Pure Rock 2 Black | MSI B450 Tomahawk Max II | 32GB G.Skill DDR4-2666 Value | 256GB AData SX8200 Pro NVMe | 2x4TB WD Red Plus | Fractal Define 7 Compact | Corsair CX450M
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 04.01.2022., 23:39   #9510
stef
Premium
Moj komp
 
stef's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Zabok
Postovi: 3,278
Citiraj:
Autor Manuel Calavera Pregled postova
Izgleda da onda preskaču 6000 seriju za desktop, jedan 3D model, taman 8c16t kao neki sweetspot za high end gaming i vozi miško. Zen4 iznenadio ranom najavom. 2H skoro uvijek znači da nije Q3, nego Q4, vjerojatno jesen

Mobilci djeluju zanimljivo. Vjerojatno im je to važnije tržište trenutno od desktopa tj. ganjanje gaminga na istom
Možda bude nešto od 6000 na AM4, makar za OEM-ove. Ja se nadam.

Mobilci su bomba, osobito ovi za "ultra-thin" formate. Ja više od pola godine vozim ProBook na R7 4700U (8c/8t) nakrcanog s 32GB memorije na Linux-u. Dušu dalo kao workstation lap za dignut bilo kakav lab prek kvm/vagrant-a. Od prvog dana apsolutno sve radi po ps-u.

R7 5700U je već dobio SMT (8c/16t), nasljednik je koliko vidim R7 6800U. Također 8c/16t, ali s višim clockovima i svim novim djidjama.
Ne znam što intel pametno nudi do 25W, ali rekao bih ne puno.

Zadnje izmijenjeno od: stef. 04.01.2022. u 23:47.
stef je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na