Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > PC Ekspert > Članci
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 11.05.2022., 20:53   #1
krešo
Administrator
Moj komp
 
krešo's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2002
Lokacija: PCE Lab
Postovi: 3,676
Test – Apple iPad Air 64 GB 5th generation i Next One dodaci

Testirali smo iPad Air 64 GB 5th generation i Next One dodatke za njega.
krešo je offline   Reply With Quote
Staro 11.05.2022., 21:28   #2
Visage
8-bit Gen.
Moj komp
 
Visage's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Giethoorn - ZG
Postovi: 3,099
Kreso,

ne vidim trenutnu Apple temu, pa se pitam na glas...

Kao recezent noviteta, kako trenutno dises po pitanju jabuke generalno?

Jesi li konzument cega, desktop/laptop/gms?

Kad sam prije X godina na Jabucnjaku, Le Penu rekao da je Valjak osudjen na propast, te da ce pro industrija okrenuti ledja ideji, da vlasnici ultra skupih kartica i akceleratore nemaju u sto ustekati iste, dobio sam zgrazanje u uobicajenoj adoraciji liku i djela. A onda, ne da je propao prodajom, nego je zasluzan za jos veci odlazak na korisnika na PC.

Sad su ozivili pro desktop, ali po cijenama koje takodjer (sudeci po trgovcima) ne dozivljavaju renesansu prodaje. Cini se da jabuka i dalje misli da moze naplacivati drugima, traume za svoje vlastite (megalomanske) pogreske.

Jasno, nema veze s linijom Air koju testiras.

Samo na glas razmisljam i pitam

...
Visage je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 11.05.2022., 21:42   #3
krešo
Administrator
Moj komp
 
krešo's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2002
Lokacija: PCE Lab
Postovi: 3,676
Da, zanimljivo razmisljas. Ja pak mislim da oni itekako imaju svoje trziste, samo u bogatijim zemljama. Kad vidim ove youtubere content kreatore, svi su na Appleu. Ameri masovno kupuju Apple i znaju samo za Apple.

Ja koristim samo njihove telefone (paralelno uz Android), ali u planu mi je sada s iStyleom napravit recenzije i nekih laptopa i desktopa pa da vidim kakve su im perfomanse u obradi videa, fotografija itd. Zanima me ova serija M1 SoCeva i novih M2 koji dolaze.
krešo je offline   Reply With Quote
Staro 11.05.2022., 22:08   #4
Visage
8-bit Gen.
Moj komp
 
Visage's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Giethoorn - ZG
Postovi: 3,099
Citiraj:
Autor krešo Pregled postova
Da, zanimljivo razmisljas. Ja pak mislim da oni itekako imaju svoje trziste, samo u bogatijim zemljama. Kad vidim ove youtubere content kreatore, svi su na Appleu. Ameri masovno kupuju Apple i znaju samo za Apple.
Nisam mislio na "i" liniju i telefone, vec na pro seriju. Tu su izgubili vojsku korisnika. A koliko se trgovaca opeklo drzanjem "valjaka" na skladistu, dovoljno je da vidis po oglasima kod nas i vani. Naivno su mislili da ce ljudi kupovati vanjsku periferiju, samo da bi mogli dobiti mjesto za utor kartice. Najveci njemacki lanac pro opreme (najvece skladiste u EU) su mi naveli da je valjak bio prodajni fijasko.

Po grafovima iz 2021., Apple je imao 15.1% prodaje doma. 2022. presli su 16%, ne zaboravio da niti jedno racunalo u njihovim medjima, ne koristi vise napora za dobivanje percepcije, upravo da ga svi koriste

To rade jos od 90-te kad su ga gurali u Twin Peaks seriju i zapoceli kao standard promocije u film/TV-u.

Silikonci svakako se trenutno bolje prodaju. M je interesantan, uz neke probleme s audio pricom, no politika zadatih specifikacija, po reket modelu korisnicke nadogradnje, malo je reci odbojna.

Citiraj:
Autor krešo Pregled postova
Ja koristim samo njihove telefone (paralelno uz Android), ali u planu mi je sada s iStyleom napravit recenzije i nekih laptopa i desktopa pa da vidim kakve su im perfomanse u obradi videa, fotografija itd. Zanima me ova serija M1 SoCeva i novih M2 koji dolaze.
Pretpostavljao sam da imas barem jedan telefon, pa zato pitah.


...
Visage je offline   Reply With Quote
Staro 11.05.2022., 22:11   #5
1v@n
The mighty pirate
Moj komp
 
1v@n's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: London
Postovi: 8,603
Ma nisu samo Ameri, svi su. Imidž je i plus i minus. U siromašnijim zemljama moraš biti viđen s brandom, u bogatijima je to najnormalnije sredstvo za rad.

Nisam dosad vidio kućanstvo bez barem jednog iPada ovdje, a svaki dan obiđem barem 5 njih.

Nedavno je firma napravila kompletu tranziciju za Apple. iPade imamo već duže, trenutno smo na Air 4. generacije WiFi + 4G s 256GB. Od kraja prošle godine smo sve Samsung mobitele zamijenili Appleovima.

Em je IT-evac sretniji jer je cijelu flotu novih mobitela pripremio za korištenje u roku keks
(https://support.apple.com/en-gb/guid...nt/welcome/web), em su klijenti sretniji jer dobivaju bolji video (snimamo interijere s iPhone 13 na gimbalima), em smo mi kao korisnici sretniji, jer nemamo problema s mušicama koje smo imali na Androidima.

Nisam ranije imao iPad, ali otkako ga moram koristiti, nabavio sam ih cijeloj familiji. Deda kao najstariji korisnik ima i najstariji iPad... Air 2 iz 2014. Iako za današnje pojmove ima smiješnih 16GB prostora, radi ko prvi dan. Za surfanje po portalima, FaceTime i čačkanje po aplikacijama, savršen. Naučio je u par dana kako se koristi i više nemam pozive s problemima oko kompa koji smo mu dali za istu tu namjenu.

Na ovim novima USB-C olakšava dosta toga u usporedbi sa starim Lightning portom, od punjenja do spajanja diskova i ostalih dodataka ako baš treba. AirDrop između Apple uređaja je vrhunski primjer kako se razmjena između uređaja može pojednostaviti. Naravno, ima mušica gdje neće poslati/primiti nešto pa da se na glavu postaviš, ali srećom se rijetko događa.

Naravno, Apple ko Apple, propali bi da sve naprave savršeno. Samo iPad Pro trenutno ima 120Hz ekran. 12.9" verzija ima bolji ekran (kažu korisnici) od 11" modela. "Obični" iPadi izgledaju smiješno pored Pro modela, a oni pak koštaju previše novi. Previše s obzirom da ne mogu zamijeniti laptop, a mogli bi.

Trenutni koji imam 12.9" (2. gen) sam kupio s olovkom i originalnim keyboard coverom.
Tipkovnica je odlična, jedna od boljih slim tipkovnica koje sam koristio. Problem, cover štiti samo prednju stranu. Stražnja strana (aluminij) je otkrivena i naravno magnet za ogrebotine i prljavštinu. Nema opcije zaštite stražnje strane ako se želi koristiti keyboard cover. Staviš ga u poštenu futrolu - ne možeš spojiti tipkovnicu.

Treba paziti na ekrane kod iPad Pro starijih generacija. Dolazili su, ako nisu došli, razvijali su backlight bleed i bloom, čak i fleke na ekranu. Zamijenili bi ekran, s vremenom bi se pojavilo opet. Nikad nisu omogućili zamjenu van jamstva ili povukli te uređaje što je sramota.

Olovke, pogotovo Pencil 1. generacije. Ako se ne koristi duže vremena, baterija se isprazni i više se ne da napuniti - nikad priznata greška, olovku od 100€ se može komotno baciti.
Genijalan komad opreme, i onda takav support.

Sad otkako su M1 stavili u iPad, nije mi jasno zašto ne daju MacOS na njega. Busali se u prsa da je sad Apple hardver kroz cijeli lineup...zašto onda ne omogućiti korištenje normalnog OS-a jer hardverske razlike između iPada i Macbooka sad gotovo da i nema.

iPad, pogotovo Pro je jako ograničen iOS-om, tj. iPadOS-om. Ugrađeni File Manager je kriminalno loš, a alternative nisu ništa puno bolje.

Traju i traju i traju, neuništivi su ako se pazi na njih, ali bih morao biti teži mazohist da odem u trgovinu i kupim novog.

Pro 2. i 3. generacije su prihvatljivi, i s 512GB ili 1TB prostora se daju naći za manje novaca nego što košta novi Air, a razlike u radu i funkcionalnosti neće biti.

Za posao nema alata koji se može bolje prilagoditi poslovanju, ali privatno...bacanje novaca na najnovije modele.

Zanimaju me testovi M1 i M2 procesora u real life primjeni. Kad sam zadnje testirao, nekih 6 mjeseci nakon izlaska, skoro nikakav bitan komad softvera nije imao support i sve se vuklo, ako sam i imao sreće da postoji kompatibilan komad softvera koji mi treba.
Sad bi trebalo biti bolje, ali koliko vidim, i dalje za ozbiljan posao jedan Dell XPS s 10. gen Intela jede M1 za doručak. Razlika u godinama je tu, ali M1 je i dalje aktualan.

https://www.notebookcheck.net/Dell-X....616566.0.html
__________________

CPU: Intel Core i7 8809G
MBO: Intel NUC8i7HVK
RAM: 2x16GB Crucial DDR4 2400
GPU: Radeon™ RX Vega M GH

SSD: 2x Samsung 970 Evo Plus 500 GB M.2
LCD: BENQ PD3200Q
Periferija: Microsoft Sidewinder X6, Logitech Performance MX
OS: Windows 10 Pro x64

Zadnje izmijenjeno od: 1v@n. 11.05.2022. u 22:17.
1v@n je offline   Reply With Quote
Staro 11.05.2022., 22:24   #6
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,532
Citiraj:
Autor 1v@n Pregled postova
Em je IT-evac sretniji jer je cijelu flotu novih mobitela pripremio za korištenje u roku keks
(https://support.apple.com/en-gb/guid...nt/welcome/web)
Koliko ovo kosta?
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline   Reply With Quote
Staro 12.05.2022., 00:14   #7
1v@n
The mighty pirate
Moj komp
 
1v@n's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: London
Postovi: 8,603
Citiraj:
Autor Bubba Pregled postova
Koliko ovo kosta?
Apple Business Manager je free, a MDM košta.

Baci pogled ovdje, ima puno detalja
https://www.apple.com/uk/business/do...t_Overview.pdf

S obzirom da je Hrvatska i dalje zemlja trećeg svijeta, nije još uvijek podržana. Cijene sam našao na US stranici, dosta je teško općenito doći do tih informacija. Business dio je zakopan u stranici, i pored svega uvijek stoji "contact us", tako da je izgleda cifra prema potrebama. Mogu probati saznati od svog IT-evca ako ima uvid u to.
https://www.apple.com/business/essentials/

Prije desetak godina sam radio u jednom od domaćih resellera, i business dio je uredno bio dio treninga i ispita, no nikad nam nije trebao...iako se radi o jako zanimljivom području. Realno, ne znam jel su tad postojale dvije firme koje bi bile spremne na takav korak. Danas bi već komotno prošlo.

Sačuvao sam si dosta tih materijala just in case, pa ako te zanima, javi u PM. Ne znam koliko će ti koristiti s obzirom na starost, ali daje dosta dobar uvid u to što se može i kako.
__________________

CPU: Intel Core i7 8809G
MBO: Intel NUC8i7HVK
RAM: 2x16GB Crucial DDR4 2400
GPU: Radeon™ RX Vega M GH

SSD: 2x Samsung 970 Evo Plus 500 GB M.2
LCD: BENQ PD3200Q
Periferija: Microsoft Sidewinder X6, Logitech Performance MX
OS: Windows 10 Pro x64

Zadnje izmijenjeno od: 1v@n. 12.05.2022. u 00:23.
1v@n je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na