Forumi

Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > DIY i Tinkering
Ime
Lozinka

Odgovori

Uređivanje
Staro 30.11.2020., 16:25   #361
marko_st
Registered User

Datum registracije: Nov 2014
Pod hub /gateway obično shvacam neki hw.... Otuda nesporazum

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
marko_st je offline   Reply With Quote
Staro 30.11.2020., 16:54   #362
OuttaControl
Premium
Moj komp

OuttaControl's Avatar

Datum registracije: Feb 2007
Citiraj:
Autor mann Pregled postova
Fakat. Ispod 4PRO na dnu su ti nabrojani neki s kojima radi. Moj prijedlog ti je odi na neki od njih i provjeri koji support imaju za shelly. Naravno on radi i s drugima koji nisu nabrojani ali tu su ti i HA i Domoticz i slicno.

https://imgshare.io/image/Nu2XWZ

P.s. Kod mene bi to islo ovako, WHEN 3em power value changed AND power value is more then XXX DO nesto.
Ahaa ja sam gledao u shop-u a treba u "products" ista je lista za oba.
Mogao bih to uzet. Razmislit cu do veceras, jos je ok popust trenutno jedno cca 35% zbog BF.

Uz to cu morat osigurat i router neki novi, i vjerojatno raspberry najbolja opcija za instalirat Domoticz? Bolje nego komp sigurno.

Ako je to tako, puno manja investicija nego sta sam ja mislio originalno, totalni mi je hit. Tanks mann
OuttaControl je offline   Reply With Quote
Staro 30.11.2020., 17:12   #363
Deekay
Premium

Deekay's Avatar

Datum registracije: Sep 2016
Trebam prijedlog za nadzorne kamere za snimanje ulaza u zgradu iznutra?

Budući da nam se službeno "zgrada" sastoji od 4 ulaza, kupilo bi se kamere za 4 ulaza pa bi bilo dobro da se kontrolira s jednog mjesta. Nemam uopće ideju kako bi to radilo, jel se uopće može spojiti na wireless, na koji način sprema na hdd i sl.

Platiti će se iz pričuve pa treba račun i mogućnost ugradnje u Sl. Brodu. Ako je full jednostavno, onda bi možda mogli i sami ugraditi.

Sigurno je netko imao sličan problem i riješenje. Hvala
Deekay je offline   Reply With Quote
Staro 30.11.2020., 21:47   #364
SPLiFF
škafiškafnjak
Moj komp

SPLiFF's Avatar

Datum registracije: Dec 2004
Citiraj:
Autor Street_Racer Pregled postova
Možda glupo pitanje, ali...
Može li se zigbee uređaj koristiti bez huba?
Naime, za početak mi treba pametna utičnica i gledam xiaomi te pronalazim dvije verzije (wifi i zigbee). Generalno, razumijem koje su razlike, ali ne pronalazim informaciju može li se zigbee verzija korisititi samostalno, bez huba.
Kasnije bi svakako proširio mrežu pametnih uređaja, nabavio hub, ali za početak htio bih uređaj koji u startu radi ono što trebam, a kasnije da bude kompatibilan s ostatkom za koji vjerujem da će ići u zigbee smjeru.

Neka me netko ispravi ako griješim.

Za Zigbee ti je potrebno minimalno:
- 1 router (utičnica, žarulja i sl. - nešto pod stalnim naponom)
- 1 device (switch, senzor i sl. - bežično, napajano baterijom)

Primjer su setovi u Ikei tipa žarulja + daljinski - već je upareno i radi čim izvadiš iz kutije, bez ikakvog hub-a. Philips isto ima takve setove.

Hub je u biti koordinator i on upravlja meshom. Njega koristiš ako želiš bilo kakvu automatizaciju, odnosno upravljanje putem mreže (LAN), najčešće mobitelom kroz aplikaciju.

Device daje signal ili routeru ili koordinatoru, ovisno o tome s kojim je uparen. Mislim da ne može biti uparen sa više routera/koordinatora (odnosno žarulja/hubova).

Dakle, teoretski možeš kupiti utičnicu i daljinski i to tako koristiti bez mogućnosti automatizacije. Pitanje je radi li Xiaomi na taj način. Možda da uzmeš bolje Ikea Tradfri utičnicu sa daljinskim? Jeftine su i sigurno rade.

Kad se odlučiš za hub (koordinator) gledaš da to bude uređaj s kojim možeš upariti sve ili gotovo sve zigbee uređaje različitih proizvođača. Sa Ikea, Xiaomi i Philips hubovima to nećeš moći, nisu skroz međusobno kompatibilni. Ikea i Philips se još daju kombinirati, ali sa Xiaomi nikako.
SPLiFF je offline   Reply With Quote
Staro 30.11.2020., 21:51   #365
Kruno M
Premium
Moj komp

Kruno M's Avatar

Datum registracije: Nov 2004
Vidis ovo je korisna info. Nisam znao da svi zigbee nisu međusobno kompatibilni.

Uskoro mislio naruciti sonoff zigbee Bridge i lupit mu tasmotu, ist da imam pokriven i taj protokol oa možda. Posto ih ima, al onda nije bas isplativo
Staro 30.11.2020., 22:54   #366
RainZG
Premium
Moj komp

Datum registracije: Jan 2008
preko tasmota/sonoff zigbee bridgea mozes kontrolirati xiaomi, philips, ikeu i jos hrpu toga
ali opet ti treba centralno mjesto otkud ces sve kontrolirati

@SPLiFF
Hub ne koristi samo ako zelis automatizacije nego ako zelis upravljati vecom kolicinom uredjaja putem mobilne aplikacije ili ako zelis hub povezati sa nekim od voice assistanta ili ako zelis grupirati 3 zarulje na jedan prekidac npr
RainZG je offline   Reply With Quote
Staro 30.11.2020., 23:40   #367
SPLiFF
škafiškafnjak
Moj komp

SPLiFF's Avatar

Citiraj:
Autor RainZG Pregled postova
preko tasmota/sonoff zigbee bridgea mozes kontrolirati xiaomi, philips, ikeu i jos hrpu toga
ali opet ti treba centralno mjesto otkud ces sve kontrolirati

@SPLiFF
Hub ne koristi samo ako zelis automatizacije nego ako zelis upravljati vecom kolicinom uredjaja putem mobilne aplikacije ili ako zelis hub povezati sa nekim od voice assistanta ili ako zelis grupirati 3 zarulje na jedan prekidac npr
Tako je, tnx na nadopuni.

Rain je u pravu za ovo sa Sonoff, tasmota će sve pokriti, jer razlike su softwerske.
SPLiFF je offline   Reply With Quote
Staro 01.12.2020., 15:31   #368
Matta
El Mattador
Moj komp

Matta's Avatar

Datum registracije: Nov 2001
Citiraj:
Autor neumrli Pregled postova

Home Assistant
je ono sto ti treba. Ovdje imas popis svih integracija koje podrzavaju. Raspberry Pi od cca 400 kn je dovoljno jak da moze vrtiti Home Assistant 24/7 i trosi izuzetno malo struje.

Pogledaj Nest, Netatmo ili slicne proizvodjace za kontrolu plinskog bojlera ili termo glave za pojedini radijator. Za njih postoji podrska u Home Assistantu, ali za peci od peleta ili nadzor pumpe za kamin nisam siguran.

Ja svoju klimu kontroliram preko infra red kontrolera. Dobra stvar je sto isti mozes iskoristiti za kontroliranje bilo kojeg drugog uredjaja koji ima IR daljinski - TV, pojacalo, receiver, IPTV box, itd.

Za ovo imas jeftine Xiaomi senzore na Aliexpressu, otprilike 10 eura po senzoru. Rade na bateriju i ona traje otprilike 1-2 godine. Kao hub/router mozes koristiti CC2531 USB stick koji kosta oko 5$.

Ikea ima jeftine zarulje, obicne bijele/zute i u boji. Mislim da su obicne oko 50-60 kn, a one u boji oko 150 kn. Imaju i smart uticnice, a ako zelis ekstra mogucnosti poput mjerenja potrosnje struje po uticnici, mozes kupiti nesto tipa ovoga, sto je u sustini Tuya-based uticnica koju mozes flashati sa Tasmotom ili slicnim open-source firmwareom te se rijesiti na taj nacin vendor-based aplikacije ili generalno potrebe za cloudom. Ovdje imas primjer kako se takve uticnice flashaju.

Hvala puno na preciznim odgovorima, tebi i ostalima što uskaču !

Možda pitam banalna pitanja ali želim znati kako stvari funkcioniraju prije nego uložim neku (ozbiljniju) lovu.

Dakle, srce svega je "nešto" (šta odaberem), povezano na mrežu (bilo kablom, bilo preko wifi-a).
I ok, razumijem povezivanje i prepoznavanje uređaja koji se također kače kabelom ili wifi-em na mrežu.
No, zanima me kako u sve to uklopiti uređaje koji rade preko BT-a, zigbee-a, ili nekog drugog protokola ? Kako se oni uvezuju u sve to, pogotovo ako je "centralna jedinica" negdje postavljena gdje BT nema direktnu mogućnost povezivanja ? Može li mi netko dati nekakav konkretan primjer ?
Hvala
Staro 01.12.2020., 15:38   #369
srale7
Premium
Moj komp

srale7's Avatar

Datum registracije: Sep 2007
Topla preporuka je da si u youtube ukucaš "smart home/home assistant" i pogledaj 10ak videa i vjeruj mi dobit ces puno bolju sliku kako cijeli taj sistem funkcionira.

srale7 je offline   Reply With Quote
Staro 21.12.2020., 16:14   #370
triki555
Premium
Moj komp

Datum registracije: Oct 2008
pitanje u vezi philips hue žarulja (nadam se da sam u dobroj temi). Koliko sam shvatio da bi žarulje funkcionirale prekidač svjetla non stop mora biti uključen te se žarulje tada mogu paliti i gasiti putem mobitela, odnosno aplikacije. Međutim što ako se kombinira sa prekidačem svjetla? Npr. u slučaju da sam na mobitelu izgasio žarulju ,a želim ju upaliti putem prekidača (koji je u položaju ON), tada ga dva puta stišćem?
triki555 je offline   Reply With Quote
Staro 21.12.2020., 16:49   #371
mann
Premium

mann's Avatar

Datum registracije: May 2004
Citiraj:
Autor triki555 Pregled postova
pitanje u vezi philips hue žarulja (nadam se da sam u dobroj temi). Koliko sam shvatio da bi žarulje funkcionirale prekidač svjetla non stop mora biti uključen te se žarulje tada mogu paliti i gasiti putem mobitela, odnosno aplikacije. Međutim što ako se kombinira sa prekidačem svjetla? Npr. u slučaju da sam na mobitelu izgasio žarulju ,a želim ju upaliti putem prekidača (koji je u položaju ON), tada ga dva puta stišćem?
Hue zarulje imaju i svoje pripadajuce prekidace (to su zapravo remote odasiljaci) ako ides u tom smijeru. Inace bi bilo to sto si rekao. To je jos i ok primjer no sto ako si ga ugasio na prekidac i hoces preko moba upaliti. Nece ici...
mann je offline   Reply With Quote
Staro 21.12.2020., 17:10   #372
triki555
Premium
Moj komp

Datum registracije: Oct 2008
Citiraj:
Hue zarulje imaju i svoje pripadajuce prekidace (to su zapravo remote odasiljaci) ako ides u tom smijeru. Inace bi bilo to sto si rekao. To je jos i ok primjer no sto ako si ga ugasio na prekidac i hoces preko moba upaliti. Nece ici...
da, znači ajmo reći da bi jedini problem bio to što bi se svjetla smjela gasiti samo preko mobitela.

koja bi bila razlika između ova dva starter kita?

https://www.sancta-domenica.hr/start...ur-bijela.html

i

https://www.sancta-domenica.hr/start...set-bt-eu.html

ovaj nešto skuplji bi trebao imati taj daljinski/prekidač o kojem pričaš, međutim ima 2 žarulje, a ovaj 3 žarulje i bez prekidača? buni me to što su na slici 3 žarulje, a u specifikacijama piše 2 kom. (također nešto je drukčiji izgled samih žarulja pa neznam ima li kakvih razlika između njih)
triki555 je offline   Reply With Quote
Staro 23.12.2020., 09:05   #373
tOta
Premium
Moj komp

Datum registracije: Jul 2006
Ekipa, trebam pomoć oko mjerenja temperature na dvije cijevi od centralnog grijanja. Gledao sam nešto, Sonoff TH10 ili TH16 bi mogao + senzor sa ovom iglom DS18B20. Ne treba mi funkcionalnost gašenja/paljenja, za to imam sobni termostat koji ima tjedni program i noćni program, mogu li onda uzeti jeftiniju opciju TH10?

Plan je postaviti jedan senzor na polaznu cijev od peći, a drugo na polaznu cijev od akumulacijskog spremnika, tako da u svakom trenutku znam stanje u kotlovnici tj. kada treba sići i naložiti.

Da li je moguće preko aplikacije koja učitava podatke postaviti alarme ako padne temperatura ispod ili iznad neke brojke?
tOta je offline   Reply With Quote
Staro 23.12.2020., 15:51   #374
buljaka
Premium

Datum registracije: Aug 2014
buljaka je offline   Reply With Quote
Staro 23.12.2020., 16:35   #375
neumrli
Dubwise
Moj komp

neumrli's Avatar

Bilo bi sjajno kada bi se mogli flashati sa ESPHome ili Tasmotom kao i hrpa drugih Tuya proizvoda.

Edit: vidim da rade sa Zigbee2MQTT tako da je to skroz dovoljno za kvalitetnu integraciju u Home Assistant i nekoristenje Lidl/Tuya aplikacije i/ili clouda.

Lidl / Blakadder

Zadnje izmijenjeno od: neumrli. 23.12.2020. u 16:42.
neumrli je offline   Reply With Quote
Staro 23.12.2020., 16:41   #376
buljaka
Premium

Datum registracije: Aug 2014
Čitao sam na forumu da se ne može

https://community.home-assistant.io/...home/243561/86

As can see it has unfortunately not an ESP8266 or ESP32 WiFi SoC but instead that RTL8196E is the WiFi/MCU SoC from Realtek running Linux as its operating system, and underneath that metal housing is only the Zigbee chip from Silicon Labs which is an EFR32 Series 1 (previous generation) thus similar to that what is on the Sonoff ZBBridge by ITead though it features an EFR32 Series 2 (newest generation) of Zigbee SoC.

Regardless it using RTL8196E WiFi/MCU chipset instead of ESP8266/ESP32 means no support for Tasmota.

Sent from my Mi 9 Lite using Tapatalk
buljaka je offline   Reply With Quote
Staro 24.12.2020., 23:26   #377
mann
Premium

mann's Avatar

Datum registracije: May 2004
Čemu tasmota ako smijem pitati kada je to tuya zigbee. Ako imate podršku za tuyu trebalo i ovo raditi.

Sent from my SM-G973F using Tapatalk
mann je offline   Reply With Quote
Staro 25.12.2020., 11:27   #378
neumrli
Dubwise
Moj komp

neumrli's Avatar

Citiraj:
Čemu tasmota ako smijem pitati kada je to tuya zigbee. Ako imate podršku za tuyu trebalo i ovo raditi.

Sent from my SM-G973F using Tapatalk
Ma pobrkao sam lončiće
neumrli je offline   Reply With Quote
Staro 04.01.2021., 13:50   #379
Nbdy32
Premium
Moj komp

Datum registracije: Aug 2016
Pozz,

Evo ljudovi,sigurno imate većeg iskustva nego ja pa da priupitam i objasnim situaciju ...

Uzeo iz lidla gateway,2x senzor,2x utičnica ...

Spojio to lijepo po opisu u manualu (prvi put da sam čitao manual prije ukapčanja) ...

Gateway spojen na mrežu,vidi se u lidl home-u ...

Senzor spojen na gateway, vidi se u lidl home-u ...

Utičnica spojena na gateway, vidi se u lidl home-u ...

E sad,složim "SMART" --> "AUTOMATION" ...

Gdje sam stavio da "kada senzor ima motion detection (pokret)" se upali utičnica ...

Na utičnicu sam stavio 15 sec (neznam zašto ona radi 1.15, minutu i 15 sec) ...

Sad ona se upali i trebala bi se ugasiti nakon 15 sec (1.15 u ovom slučaju), no ona nekada radi 3 minute,nekada 5,nekada tu minutu,a nekada se uopće ne upali (pali led traku) ...

Što je krivo podešeno ...

Sve je na stolu na pola metra/metar jedno od drugoga ...

Thx

P.S.:

Skužio sam između ostaloga da je delay cca 15-tak sekundi dok ja okinem senzor i dok se utičnica upali ...

Između ostaloga, i dok nikoga nema svjetlo se upali i gori (koliko neznam,nisam pratio) ... Skužio naime da preko noći kad prođem pored radione,da je traka upaljena, a ja nisam bio tamo cca 2-3 sata prije ...

i dalje primam savjete i pomoć ... :-)
Nbdy32 je offline   Reply With Quote
Staro 05.01.2021., 07:52   #380
cyclone
life is a rollercoaster..
Moj komp

cyclone's Avatar

Datum registracije: Dec 2003
rekao bi da je mozda daleko senzor od gatewaya i signal je los/gubi se. taj isti lidlov motion senzor kod mene u sustavu (sa cc2531 gateway) nakon 1-2 sekunde pali lidlovu uticnicu. gasi je nakon cca 1:05 ako nema pokreta
cyclone je offline   Reply With Quote
Staro 05.01.2021., 16:52   #381
Nbdy32
Premium
Moj komp

@cyclone - kako si to složio

Složio sam da sad odma pali,ali ne gasi ...

inače sve je na pola metra jedno od drugoga ... (testna faza)
Staro 06.01.2021., 01:24   #382
cyclone
Moj komp

cyclone's Avatar

Ja imam home assistant, rpi 4, sa zigbee cc2531 gatewayem i bas za test sam slozio automatiku da kad okine taj lidlov senzor pali se ta silvercrest/lidl uticnica i lampa ukljucena u nju. Sa tim lidlovim gatewayem je mozda problem ak ide prek neta jel, nisam siguran kak funkcionira, meni je sve lokalno bez potrebe izlaska van u neke cloude i gdje vec
Staro 06.01.2021., 14:43   #383
Nbdy32
Premium
Moj komp

Kaj si stavio da se ugasi utičnica,paljenje sam riješio ...

Kak da komandu stavim da se ugasi nakon xx vremena ???
Staro 07.01.2021., 12:32   #384
cyclone
Moj komp

cyclone's Avatar

nikakvu automatiku nisam radio za gasenje, cim senzor ne vidi aktivnost automatski gasi, nakon cca 1:05min.
Staro 07.01.2021., 21:12   #385
Nbdy32
Premium
Moj komp

Ne kužim... stavio sam da senzor kad okine upali svjeto, kaj da stavim iza toga da ga ugasi
Staro 07.01.2021., 21:48   #386
Kruno M
Premium
Moj komp

Kruno M's Avatar

Datum registracije: Nov 2004
Citiraj:
Autor Nbdy32 Pregled postova
Ne kužim... stavio sam da senzor kad okine upali svjeto, kaj da stavim iza toga da ga ugasi
Ali na sta da se ugasi, na zadani period ili na ponovno okidanje senzora?

Nemam taj sistem, ali na neki uvijet se mora podesiti
Staro 08.01.2021., 07:48   #387
Nbdy32
Premium
Moj komp

Citiraj:
Autor Kruno M Pregled postova
Ali na sta da se ugasi, na zadani period ili na ponovno okidanje senzora?

Nemam taj sistem, ali na neki uvijet se mora podesiti

Ma na vrijeme, da se ugasi za xx sekundi/minuta ....
Staro 08.01.2021., 22:20   #388
yoroi
Registered User

Datum registracije: Dec 2020
Pozdrav,imam doma raspberry pi 3b model na koji bi nakacio 2+ bezicne kamere.Ubuduce bi stavio nekakav zigbee i/ili zwave usb stick na raspberry ali za sada mi je bitan samo video nadzor.Moze li se preko home assistanta slozit dvije kamere koji imaju stalno snimanje i snimanje pokreta,i da mi notifikaciju salje na mobitel ukoliko se triggera kamera?Naravno i da mogu imati live view preko interneta.I gdje se snimaju snimke,na lokalnu sd karticu od kamere ili se moze slozit da to sve ide na karticu od raspberrya?Hvala
yoroi je offline   Reply With Quote
Staro 13.01.2021., 13:59   #389
sokre10
Premium
Moj komp

Datum registracije: Oct 2007
Citiraj:
Autor Nbdy32 Pregled postova
@cyclone - kako si to složio

Složio sam da sad odma pali,ali ne gasi ...

inače sve je na pola metra jedno od drugoga ... (testna faza)
Probaj to malo razmaknuti, nije bas da bežični uredaji vole da su preblizu. Cak na nekima u uputama imaš da moraju biti barem dva metra od gatewaya.

Poslano sa mog VOG-L29 koristeći Tapatalk
sokre10 je offline   Reply With Quote
Staro Jučer, 07:51   #390
Nbdy32
Premium
Moj komp

@sokre - sve super,ali kako komandirati s time,kaj kucati ima li negdje kakvo uputstvo za programiranje tog smarta ...

Gužvam se pa nemrem preveć googlat,da ne mislite da sam lijen ... vidite i da se nekoliko dana ne javljam tu ...
Odgovori

Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno