Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Software > Web dizajn, programiranje i ostalo
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 09.07.2014., 15:39   #1
fler
These go to 11
Moj komp
 
fler's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: Czarnia
Postovi: 1,786
jsc3d - pitanje (javascript)

Pozdrav.

Tražeći po netu rješenje koje bi mi odgovaralo za ideju (interaktivni prikaz 3D modela proizvoda za web stranicu - klasični 360 sastavljen od fotografija nije dovoljan), naletio sam na jsc3d (javascript), koji otprilike izgleda kao ono što imam na umu; konkretno, primjer s automobilom na gornjem linku, gdje postoje razne podesive opcije.

Ono što meni treba bi bilo:

- mogućnost prikaza više različitih .obj elemenata, gdje bi korisnik po želji birao kombinacije (u primjeru s automobilom su to felge - samo, to su teksture, a meni bi trebala mogućnost mijenjanja baš objekata; znači, recimo, različiti oblici retrovizora, spojlera, i sl.) i boje svakog pojedinog elementa
- mogućnost podešavanja vidljivosti pojedinog objekta (kako bi se u slučaju detaljnog modela mogla vidjeti unutrašnjost - u primjeru automobila, vidljivost vrata on/off)
- mogućnost restrikcije kamere - rotacija (oko centra, gdje bi objekt bio postavljen) 360 horizontalno, tek nekoliko stupnjeva vertikalno u oba smjera, i zoom samo do određene točke + selekcija ortografskog prikaza
- nekakvo custom sučelje s padajućim izbornicima - ništa fensi, tek uredno toliko da bude pregledno i upotrebljivo.

Kako o tematici nemam pojma, molio bih nekoga tko se razumije da baci pogled pa mi kaže koliko bi tako nešto bilo komplicirano i jel bi uopće bilo izvedivo (u slučaju da je odgovor "da", o kojim parama bi bila riječ?)

Također, ako postoji nekakvo gotovo rješenje koje bi bilo još prikladnije - to bi bilo sjajno, pa molim ako netko zna da podijeli.

Hvala
__________________
Split your lungs with Blood and Thunder


fler je offline   Reply With Quote
Staro 09.07.2014., 18:33   #2
rodney
only fool, not a horse
Moj komp
 
rodney's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2008
Lokacija: near zgb
Postovi: 1,276
Citiraj:
Autor fler Pregled postova
Pozdrav.

Tražeći po netu rješenje koje bi mi odgovaralo za ideju (interaktivni prikaz 3D modela proizvoda za web stranicu - klasični 360 sastavljen od fotografija nije dovoljan), naletio sam na jsc3d (javascript), koji otprilike izgleda kao ono što imam na umu; konkretno, primjer s automobilom na gornjem linku, gdje postoje razne podesive opcije.

Ono što meni treba bi bilo:

- mogućnost prikaza više različitih .obj elemenata, gdje bi korisnik po želji birao kombinacije (u primjeru s automobilom su to felge - samo, to su teksture, a meni bi trebala mogućnost mijenjanja baš objekata; znači, recimo, različiti oblici retrovizora, spojlera, i sl.) i boje svakog pojedinog elementa
https://code.google.com/p/jsc3d/issues/detail?id=52
Jsc3d znači može učitat više modela odjednom, ali ne vrši nikakve transformacije nad istima, što znači da ako ti jedan model prekrije dio ekrana, npr. gornji lijevi ćošak, a drugi model cijeli ekran, vidjet će se samo drugi model (ok, onda odeš i pogledaš s "zadnje strane")... Isto tako, kad bi npr ubacio model auta i retrovizora, modeli ti moraju bit iste veličine, i koordinate se moraju podudarati. Ako nakon učitavanja između auta i retrovizora imaš "telepatske nosače", hoću reći ništa, ne možeš dalje transformirati retrovizor tako da ga spojiš s autom, odmakneš itd. Gdje je nacrtan tu će biti.

Citiraj:
Autor fler Pregled postova
- mogućnost podešavanja vidljivosti pojedinog objekta (kako bi se u slučaju detaljnog modela mogla vidjeti unutrašnjost - u primjeru automobila, vidljivost vrata on/off)
Pošto se troši html5 to bi trebalo biti jednostavno poput podešavanja transparency/opacity svojstva, samo ti model mora biti "obostran", vjerojatno se nisam dobro izrazio, model treba imat lice i naličje, odnosno sve plohe koje se vide iznutra moraju "postojati", u ovim .obj file-ovima se plohe definiraju kao lica (ako sam dobro shvatio), što znači da je ploha obojana/vidljiva samo s jedne strane


Citiraj:
Autor fler Pregled postova
- mogućnost restrikcije kamere - rotacija (oko centra, gdje bi objekt bio postavljen) 360 horizontalno, tek nekoliko stupnjeva vertikalno u oba smjera, i zoom samo do određene točke + selekcija ortografskog prikaza
- nekakvo custom sučelje s padajućim izbornicima - ništa fensi, tek uredno toliko da bude pregledno i upotrebljivo.
Podešavanje parametara se svodi na uvođenje gornje/donje međe kuta/zooma, mislim da nije teško. Ne znam što točno misliš s ovim "selekcija ortografskog prikaza"? Pošto je to jedini prikaz koji se nudi..
Padajući izbornik ti se svodi na traženje odgovarajuće css teme i pljačka iste (ima ih besplatnih, nemojte odma moral i to).

To ti je više manje otprilike to. Daleko najviše posla ima oko izrade modela, pošto se za svaki proizvod mora raditi model, pa modeli za opremu koji se moraju podudarati s modelom itd.. Mislim da se vjerojatno može eksportirati dio modela kao .obj file u programu kojem radiš modele. Npr nacrtaš čitav auto u "3d programu po volji", pa označiš komponente/grupe kako se već u kojem softveru zovu, i snimaš ih zasebno (dio po dio). Zatim definiraš da je auto skup modela karoserija, kotači, retrovizori, vrata itd, i kad netko želi vidjet auto, da mu već učita default karoseriju, def vrata, def retrovizor etc. Ali korisnik ne konta da je to iz više modela..

Da li ima nešto prikladnije - ne znam, ali čini mi se da je sve što tražiš izvedivo s ovim..
__________________
"I intend to live forever. So far, so good."

job security - example
rodney je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 10.07.2014., 20:33   #3
fler
These go to 11
Moj komp
 
fler's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: Czarnia
Postovi: 1,786
Što se pozicija tiče, to bi išlo u stilu: glavni objekt ima na određenom mjestu opciju dijelova npr. A, B i C, koji su istih dimenzija - tako da korisnik može odabrati prikaz onoga kojeg bi na tom mjestu htio. Unaprijed bi bile podešene koordinate, tako da bi se u biti samo ovisno o odabiru mijenjala vidljivost pojedinog elementa (u ovom slučaju, vidljiv može biti A, B ili C - nikako svi odjednom). Meni je to savršeno jasno, jel, no ne znam jesam dobro objasnio.


Pod ortografskim prikazom mislim na izbor kamere u položaju gore/ispred/iza/bočno (iliti tlocrt/nacrt/bokocrt), gdje nema rotacije - za razliku od "perspektive", tj. slobodne kamere. Nisam u ovim primjerima vidio da je tako postavljeno, svugdje je kamera slobodna - bilo bi idealno da se može izabrati i jedno i drugo, kao u bilo kojem 3D programu, jer je slobodnu kameru ponekad teško podesiti (tj. nije dovoljno precizno) da bude točno iznad/naprijed/itd.


Modeli nisu problem, to bih mogao sam riješiti - no kod bi bio kamen spoticanja. Sa HTMLom i skriptiranjem sam petljao dovoljno davno da mi znanje nije upotrebljivo, iako se nekih dijelova sjećam pa bih možda mogao nekako sklepati štogod od primjera na stranici .. hmm, pozabavit ću se time čim uhvatim vremena.

Hvala na odgovorima
__________________
Split your lungs with Blood and Thunder


fler je offline   Reply With Quote
Staro 11.07.2014., 20:23   #4
rodney
only fool, not a horse
Moj komp
 
rodney's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2008
Lokacija: near zgb
Postovi: 1,276
Citiraj:
Autor fler Pregled postova
Što se pozicija tiče, to bi išlo u stilu: glavni objekt ima na određenom mjestu opciju dijelova npr. A, B i C, koji su istih dimenzija - tako da korisnik može odabrati prikaz onoga kojeg bi na tom mjestu htio. Unaprijed bi bile podešene koordinate, tako da bi se u biti samo ovisno o odabiru mijenjala vidljivost pojedinog elementa (u ovom slučaju, vidljiv može biti A, B ili C - nikako svi odjednom). Meni je to savršeno jasno, jel, no ne znam jesam dobro objasnio.
Jesi, ne znam jesam li ja? Ali isto mislimo. S tim da kad prikazuješ predmet
A, ne mjenjaš materijal predmeta B i C da se ne vide, nego makneš modele
B i C iz scene.

Citiraj:
Autor fler Pregled postova
Pod ortografskim prikazom mislim na izbor kamere u položaju gore/ispred/iza/bočno (iliti tlocrt/nacrt/bokocrt), gdje nema rotacije - za razliku od "perspektive", tj. slobodne kamere. Nisam u ovim primjerima vidio da je tako postavljeno, svugdje je kamera slobodna - bilo bi idealno da se može izabrati i jedno i drugo, kao u bilo kojem 3D programu, jer je slobodnu kameru ponekad teško podesiti (tj. nije dovoljno precizno) da bude točno iznad/naprijed/itd.
Sreća da ne trebaš obrnuto, ali kad imaš pokretni model, lako ga je fiksirat.

Citiraj:
Autor fler Pregled postova
Modeli nisu problem, to bih mogao sam riješiti - no kod bi bio kamen spoticanja. Sa HTMLom i skriptiranjem sam petljao dovoljno davno da mi znanje nije upotrebljivo, iako se nekih dijelova sjećam pa bih možda mogao nekako sklepati štogod od primjera na stranici .. hmm, pozabavit ću se time čim uhvatim vremena.

Hvala na odgovorima
Ako nije ništa na ho-ruk (hitno), mogu pomoć s kodom.
__________________
"I intend to live forever. So far, so good."

job security - example
rodney je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na