Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > Mreže
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 15.12.2017., 01:18   #1
win32
Premium
Moj komp
 
win32's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2008
Lokacija: Dark Side Of The Moon
Postovi: 1,517
Pomoć oko povezivanja rutera

Hej ekipa, trebao bi "malu" pomoć oko spajanja rutera i ostatka mreže.
Situacija je malo zaznuta tj. imam u igri t-com adsl koji izgleda ne mogu baš lako razvući po kući tj. između soba (radna soba, boravak za MaxTV i sl.) pa me zanima kako najbolje sve razvući po kući, ali bez kablova?
Mogu spojiti npr. router (Thomson TG782i wireless) i MaxTV u boravku, no ostaje mi pitanje "glavnog" računala u kući tj. onog koji se nalazi kod mene u radnoj sobi.
Mogu spojiti to računalo wlan karticom, ali ima li bolja opcija od toga pošto se u kući na wlan spaja još cca četiri smartphone-a, printer, tu i tamo prijenosnik i sl. pa ne želim imati lošu vezu s routerom zbog dijeljenja signala s ostalim uređajima?
Power line mi se ne čini kao ok opcija pošto kuća ima užasan nedostatak utičnica pa tako trenutno u radnoj sobi imam samo jednu utičnicu za struju i ne znam baš kako bi to radilo (mislim da ne najbolje).
Još ne znam koja brzina će biti u igri, ali vjerujem da će biti mizerija jer je upitno mogu li mi dostaviti i dodatni MaxTV prijamnik koji ide kat ispod (ali to me ne brine za MaxTV jer je naš na katu ok ).
Tako da koja bi bila najbolja opcija za spojiti router i glavni komp, a da nije kabal?
Postoji li opcija da npr. glavnom kompu dam prioritet na mreži?
Prvi put se susrećem s ovakvim slučajem, oduvijek sam komp povezivao kablom pa je sve bilo ok.
Možda da uzmem neki access point (koji, a da je do cca 300kn ili tako nekako te da je dostupan kod nas) koji bi bio na kompu i njega spojiti preko wlana s routerom?
Najvažnije je da komp ima ok vezu, a i da mogu ponekad odigrati neku online igru te da mi FTP radi bez greške kada se na wlan zakači par mobitela.

Hvala unaprijed na savjetima!

Poslano sa mog MHA-L29 koristeći Tapatalk
__________________
"In the beginning there was 0. And then there was 1. A mind-bending meditation on the transcendent power of digital computation."

Pošteni trgovac: 1, 2, 3, 4, 5...
win32 je offline   Reply With Quote
Staro 15.12.2017., 09:57   #2
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,012
"Tako da koja bi bila najbolja opcija za spojiti router i glavni komp, a da nije kabal?
Postoji li opcija da npr. glavnom kompu dam prioritet na mreži?"

prvi dio - telepatski? nećeš kabel, nećeš wifi... nije ti baš ostalo tehnologije.

drugi dio - DA sa adekvatnom opremom, NE sa trenutnom opremom.

i glede brzine, ako imaš Adsl , zaista te brzina od kompa do routera nebi trebala zamarati.

kupi usb wifi karticu koja ima vanjsku antenu, i na miru si. ja sa tplink 300n (ima 2 vanjske antene) u sobi uredno hvatam wifi odd kafića pol km daleko.

i ps, 4-5 uređaja na routeru je ništa. neće ti oni "krast" signal, eventualno brzinu, ali tu ne možeš ništa napraviti sa tim tomsonom kojeg imaš ionako. a powerline ti je overkill za adsl.
jp_rv je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 15.12.2017., 15:14   #3
win32
Premium
Moj komp
 
win32's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2008
Lokacija: Dark Side Of The Moon
Postovi: 1,517
Definitivno može wlan, a trenutni router je naveden tek da se zna kako je trenutno spojeno.
Sada je spojeno sve kablovima.
Kabal mi neće biti najbolja opcija pošto ga nemam kako provući tj. jedino da probijam zid, a to sada ne mogu izvesti.
Zato navodim da mogu izbaciti trenutni router iz igre i kupiti što god treba samo da to radi ok.
T-com mi sada u stanu uspije isporučiti cca 7 Mbit/s i za to moram platiti "veću" brzinu, ako puste oko 10 Mbit/s počne pucati veza i nema smisla.
Po svemu sudeći ista brzina će biti i u kući (možda i manja) te zato bi bilo dobro da mogu nekom uređaju dati prioritet (zbog brzine naravno, ne zbog signala pošto signal mora biti ok na tih par metara) ako moram ići na wlan opciju pa makar to značilo da moram zamijeniti trenutni router ili bilo što drugo.
Upravo zato pitam koja je najbolja opcija i što bi trebao kupiti da to radi ok i da je na glavnom kompu ping ok kao i brzina.


Poslano sa mog MHA-L29 koristeći Tapatalk
__________________
"In the beginning there was 0. And then there was 1. A mind-bending meditation on the transcendent power of digital computation."

Pošteni trgovac: 1, 2, 3, 4, 5...
win32 je offline   Reply With Quote
Staro 15.12.2017., 16:29   #4
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,012
razmisli o otkazivanju usluge i uzimanju onog tele2 pokućnog.

a za trenutni problem - pogledaj si na netu za mikrotik rb941 , ima brdo opcija podešavanja pa i malo specifičan QoS kojemu možeš za određenu ip adresu vezati minimalnu brzinu, tj da ti npr uvijek daje 5mbita, a ostalima šta ostane. ujedno ti on može bit glavni router a tomson da bude u bridge-u.

ja sa rb941 i tom tplinkovom karticom imam oko 80mbita realne propusnosti na wifiju. doduše u privatnoj kući sa ne puno wifi mreža u dohvatu, i na maloj udaljenosti od routera.

ako imaš noviju karticu koja podržava wifi N , i moderan router koji ga također podržava, to bi trebalo raditi solidno.
stari wifi G koji je na tomsonu, tehnički može izgurati max 19mbita, a s obzirom da je tomson smeće, onda još i malo manje. šta s obzirom da imaš samo 7mbita link, nije neki problem. ali nema nikakvih naprednih opcija za podešavanje.
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 22.12.2017., 01:43   #5
win32
Premium
Moj komp
 
win32's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2008
Lokacija: Dark Side Of The Moon
Postovi: 1,517
Puno ti hvala na odgovoru, uistinu si mi pomogao.
Zanimljivo, završio Cisco, a kako godinama nisam petljao po apsolutno ničemu, tako sam se u svoj ovoj strci totalno stiltao tj. iskreno uhvatila me panika od novog prostora, mijenjanja navika i sl. pa sam se sav zbunio.....nisam znao što me tu očekuje.
Dočekala me velika kuća koja je građena tako da sobe imaju po jednu utičnica za struju, kabal od telefona u radnoj sobi dolazi s tavana i sl., a do danas sam bio u stanu gdje sam imao možda i previše utičnica za apsolutno sve.
Ne znam tko je gradio kuću s ovako glupim instalacijama i rasporedom pa me u skoroj budućnosti čekaju gadni radovi i izbijanja zidova.
Sada ću napraviti ovako kako si rekao tj imam jednu TP Link USB koju ću privremeno povezati na mrežu koja je kat niže...tek da vidim kako će to raditi (ekipa iz t-coma mi još nije ništa prebacila pa mislim da ih od sutra počinjem gnjaviti). Ako sve to bude ok radilo, uzimam si onaj rb941, malo bolju USB karticu i sve umrežim wlanom.
Probati ću onda to s konfiguracijom
rb941, dosta je povoljna opcija pa se budem malo poigrao s time.

Poslano sa mog MHA-L29 koristeći Tapatalk
__________________
"In the beginning there was 0. And then there was 1. A mind-bending meditation on the transcendent power of digital computation."

Pošteni trgovac: 1, 2, 3, 4, 5...
win32 je offline   Reply With Quote
Staro 22.12.2017., 02:20   #6
win32
Premium
Moj komp
 
win32's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2008
Lokacija: Dark Side Of The Moon
Postovi: 1,517
Izvinjavam se na duplom postu, ali sada sam se sjetio tog Tele2 pokućnog interneta.
Inače imam Tele2 pretplatu, sada sam izmjerio brzine na mobu te dobio ovo:
http://www.speedtest.net/my-result/a/3490284741

Po tome bi se isplatilo uzeti taj Tele2 pokućni internet i za telku npr. Evo TV?

Imam malu averziju prema tim oblicima neta pošto sam davno pisao tužbu zbog Vip Home Box-a te su mi na kraju odobrili prekid usluge pošto sam se po njihovome nalazio na "mikro lokaciji" pa sam imao mizeruje od brzina (bilo je to ono vrijeme kada je tek došao Home Box).

Po ovome mi se onda više isplati uzeti taj Tele2 pokućni internet i recimo Evo TV za telku pošto su mi brzine veće nego na t-comu?

Na Tele2 je limit 1TB, a to mi je dovoljno ako gledam trenutnu potrošnju.

Poslano sa mog MHA-L29 koristeći Tapatalk
__________________
"In the beginning there was 0. And then there was 1. A mind-bending meditation on the transcendent power of digital computation."

Pošteni trgovac: 1, 2, 3, 4, 5...
win32 je offline   Reply With Quote
Staro 22.12.2017., 15:00   #7
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,508
A ćuj, ako nisi baš na "Dark Side Of The Moon" a to ti pokazuje i SpeedTest moglo bi ti bit sasvim ok.
Kod takve varijante ima par štoseva, nekome smetaju a nekome ne, poviri odg. temu.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 23.12.2017., 01:36   #8
win32
Premium
Moj komp
 
win32's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2008
Lokacija: Dark Side Of The Moon
Postovi: 1,517
Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
A ćuj, ako nisi baš na "Dark Side Of The Moon" a to ti pokazuje i SpeedTest moglo bi ti bit sasvim ok.
Kod takve varijante ima par štoseva, nekome smetaju a nekome ne, poviri odg. temu.
Ma pusti, u zadnje vrijeme imam osjećaj kao da sam baš to tj. na "Dark Side Of The Moon".
Danas otišao u t-com i ispričali su mi takve nebuloze da jednostavno nemam snage za borbu s njima.
Uzeti ću jednostavno Tele2 net i Evo TV, a imam odmah i neki sitni popust u Tele2 pošto svi imamo kod njih pretplate...daleko povoljnija opcija nego što je to slučaj kod t-coma, ali me samo brine što kod njih ne vrijedi zakoni o telefoniji kao što je to kod fiksne linije pa me frka brzine (ali sam skužio da na ovome dijelu njima "loše" znači skoro duplo brže od moje trenutne brzine).
Hvala još jednom ekipa, mislim da je ovo uistinu bolja opcija koju ste naveli (sada samo čekam početak prvog mjeseca pošto su ostali bez routera).

Poslano sa mog MHA-L29 koristeći Tapatalk
__________________
"In the beginning there was 0. And then there was 1. A mind-bending meditation on the transcendent power of digital computation."

Pošteni trgovac: 1, 2, 3, 4, 5...
win32 je offline   Reply With Quote
Staro 24.12.2017., 17:31   #9
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,012
uzmi bez ugovora i testiraj u mobitelu. računaj da router ima jače antene, a još je bolja situacija ako montiraš vanjske antene na krov.
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 31.12.2017., 19:15   #10
win32
Premium
Moj komp
 
win32's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2008
Lokacija: Dark Side Of The Moon
Postovi: 1,517
Citiraj:
Autor jp_rv Pregled postova
uzmi bez ugovora i testiraj u mobitelu. računaj da router ima jače antene, a još je bolja situacija ako montiraš vanjske antene na krov.
Ovako mi izgleda kada testiram na mobitelu:

http://www.speedtest.net/my-result/a/3490284741

Nadam se da će tako biti i kada uzmem njihov uređaj...ma i da bude duplo sporije, samo da bude bolje nego onih 10 Mbps od t-coma.
Ne znam koliko me ispadne cijena bez ugovora, ali se nadam onom testnom periodu pa ako ne valja onda odmah vratim nazad.
Znači, mogao bi i staviti vanjsku antenu te dobiti bolji signal?

Poslano sa mog MHA-L29 koristeći Tapatalk
__________________
"In the beginning there was 0. And then there was 1. A mind-bending meditation on the transcendent power of digital computation."

Pošteni trgovac: 1, 2, 3, 4, 5...
win32 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na