Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Razno
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 25.06.2010., 23:57   #1
Hasta
Premium
 
Datum registracije: Jul 2009
Lokacija: Zg
Postovi: 118
e-matica

Danas je susjeda bila kod nas na kavi i osula drvlje i kamenje na računalo u ministarstvu obrazovanja. Kaže da dobije proljev i slom živaca svaki put kada mora upisivati ocjene i da zna čitavu noć provesti pokušavajući obaviti posao. Mislio sam da pretjeruje ali vidim da su i novine pune toga. Baš me zanima kakav je to sustav i zašto ima toliko problema?

PS
Sad vidim da sam napisao e-matrica pa molim ispravak na e-matica.

Zadnje izmijenjeno od: Hasta. 26.06.2010. u 01:00.
Hasta je offline   Reply With Quote
Staro 26.06.2010., 00:33   #2
fre@k
Premium
Moj komp
 
fre@k's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: osijek
Postovi: 1,860
ja sam radio to velikoj velicini profesora, jel su dosta informaticki "nezreli"... (mozda ljudi nisu informirani jel su morali sve sami raditi) imas cak mislim grupno dodavanje, kliknes na djecu koja imaju recimo 2 iz HJ i spremis, pa onda djeca s recimo peticama itd itd...ja sam recimo radio svakog ucenika pojedinacno...za 30 ucenika mi je trebalo 45min s tim da uzmem nekog sastrane da mi cita ocjene da se nepogubim...slozis svakom uceniku profil isto kao u imeniku, znaci isti raspored, i onda ti neka treca osoba samo cita a ti samo kucas ocjenu i odvajas tabom, vrlo jednostavno...
__________________


CPU: I5 2500k
GPU: MSI TF 660 OC
MBO: Asrock Z68 PRO3
RAM: 2x4gb G. Skill (1333mhz)
PSU: Seasonic 620W
HDD: SSD 180gb Intel 520 | WD Green 2TB
CASE: CM Elite 370
Ostalo: MX518, Logitech Ultra Flat, DELL U2412M, Hyper 212+



Ako Vam je život tužan, ne brinite! Barem Vam je plaća smiješna
fre@k je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 26.06.2010., 00:40   #3
Hasta
Premium
 
Datum registracije: Jul 2009
Lokacija: Zg
Postovi: 118
E pa sad ne znam koliko je u pitanju neznanje budući da i sama kaže da je vrlo brzo gotova kad stvar radi. Mene baš zanima u čemu može biti problem ako istreseš 5-6 miliona kuna na sustav i onda se ne možeš spojiti ili te neprestano izbacuje?
Hasta je offline   Reply With Quote
Staro 26.06.2010., 01:55   #4
Matth€w
Premium
Moj komp
 
Matth€w's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2006
Lokacija: NaN
Postovi: 3,438
Matth€w je offline   Reply With Quote
Staro 26.06.2010., 02:30   #5
syss
Moderator
Moj komp
 
syss's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 10,791
problem je što nisu pokriveni svi "scenariji" sa tim sustavom, a onda naravno očekivano opterećenje kod kraja škole... stara mi se pati sa tim i nije baš cvijeće.
syss je offline   Reply With Quote
Staro 26.06.2010., 08:25   #6
sibica
Premium
Moj komp
 
sibica's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Croatia/Crikvenica
Postovi: 499
@freak
Sve bi to funkcioniralo u idealnim uvjetima, al ovako, kad su u isto vrijeme gotovo sve hrvatske škole pisale ocjene, došlo je do pada sustava i teškog zastoja. Badave ti sva informatička pismenost kad je pao server. Tako sam npr. prošli petak bez ikakvih problema upisao 20 učenika i njihove ocjene (u otprilike pola sata). U srijedu npr. je došlo do preopterećenja, te sam u 4 sata upisao 3 učenika. Stranice e matice se gotovo i nisu otvarale, često je izbacivalo poruke o greškama u aplikaciji i sl. Uglavnom, ako je Ministarstvo uvidilo svoju grešku, (odnosno vjerojatno KING ICT koji radi aplikaciju), te ako su sada stavili više servera, onda slijedećih godina možda ne bi trebalo imati problema. Ako sve ostane isto, onda je najbolje vratiti se na dobre, rukom pisane svjedodžbe
Još jedna nadopuna: Sustav e matice prihvaća samo 3 izborna predmeta, tako da se događa situacija u kojoj se neki učenici moraju "odreći" jednog izbornog predmeta, iako su ga slušali cijelu godinu i i ako su ocijenjeni. Teoretski,postoji situacija da ima dijete npr. 4 izborna, prošlo je razred sa 4,50, a sad se mora odreći jednog izbornog, a na račun tog odricanja sada mu je prosjek 4,4..Probajte se staviti na mjesto tog djeteta i roditelja tog djeteta, pa će vam biti jasno kakvih sve problema može biti...

http://www.jutarnji.hr/ministre--dob...adi---/841990/

Zadnje izmijenjeno od: sibica. 26.06.2010. u 08:30. Razlog: nadopuna
sibica je offline   Reply With Quote
Staro 26.06.2010., 09:35   #7
herion
Premium
 
Datum registracije: Jun 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 290
Citiraj:
Autor Hasta Pregled postova
Danas je susjeda bila kod nas na kavi i osula drvlje i kamenje na računalo u ministarstvu obrazovanja. Kaže da dobije proljev i slom živaca svaki put kada mora upisivati ocjene i da zna čitavu noć provesti pokušavajući obaviti posao. Mislio sam da pretjeruje ali vidim da su i novine pune toga. Baš me zanima kakav je to sustav i zašto ima toliko problema?

PS
Sad vidim da sam napisao e-matrica pa molim ispravak na e-matica.
Sustav može biti i višestruko skuplji ali ako se loše implementira, ako je loš capacity planning, bugovita aplikacija sve će se vući kao magla. Treba tu puno uvjeta zadovoljiti, a sustav će biti onoliko dobar koliko i njegova najslabija karika. Osobno ne znam o kakvom se sustavu radi pa bi svako moje filozofiranje bilo suvišno. O tome kako je sam projekt e-matica tekao radije ne bih jer bi zalazio duboko u politiku kojoj nije mjesto na ovom forumu. Malo googla i da se svašta doznati. Samo istina je uvijek negdje između onih što pišu pohvale i onih koji pljuju po svemu. Kako god okreneš za implementaciju IT projekta moraš imati kvalitetne ljude iz struke jer ti neće pomoći ni najskuplji hardware i software.
herion je offline   Reply With Quote
Staro 26.06.2010., 09:53   #8
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,544
'Ko vam kriv kada to ne radite od doma, popodne ili vikendom, kada serveri nisu preoptereceni...
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline   Reply With Quote
Staro 26.06.2010., 18:16   #9
tutix
Premium
Moj komp
 
tutix's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,060
Komedije s tom e-maticom.

Mi smo u srednjoj (davno) imali to sve napravljeno u jednoj Excel tablici Svaki je razred imao svoju disketu i samo si unosio podatke u tablicu. To je radilo besprijekorno. Za sat i nešto više smo imali isprintane ili izvještaje ili svjedodžbe na koje je još trebalo samo udarit žig. Oldschool offline ali efikasno .

Kad smo već kod e-obrazovanja, trebali smo mi u prvom-drugom srednje svi dobit CD-e sa hrvatsko-hrvatskim rječnikom. Znači svi orginal po jedan CD sa tim softverom. Da bi se priča okrenula pa ćemo kao dobit jedan CD orginal koji neće bit zaštićen, moći ćemo napravit kopije i slobodno koristit doma, da bi na kraju dobili CD koji je zaštićen i neda se napravit kopija. Frend i ja nešto kemijali i uspijeli sredit da se koristi sa Deamon Toolsima na blagoslov razredne .

Smijurija je i sa e-zdravstvom. Dođem prije nekih 3 mjeseca doktorici, dobio neku temperaturu i tak nešto, uglavnom trebao antibiotike. Prije toga jedno dobre dvije godine mi nije bilo ništa. Dođem tamo ženska me pita na koje ljekove si alergičan. Ja ju gledam, reko ne znam točno, piše mi u kartonu. Kaže ženska, joj niste dugo bili - mi smo vaš karton bacili (ne znam točno jel bacili ali uglavnom nema ga). Sad im kao to sve stoji na jednom serveru online ali nema mojih podataka nažalost. I ništa, zovi mamu pa pitaj.

Ta cijela e-Hrvatska, i ovo sad digitalnim signalom, to su projekti na kojima neki zgrću lovu. To što se doktori, profesori i ostali ne snalaze u tome i nije provedena njihova edukacija, to je već druga stvar. I to što opet ti moraš bilogdje ispunjavat papirologiju, da bi teta na šalteru to sve ukucavala nazad u računalo, ili da te OIB nigdje ne traže nego još vrijedi stari dobri JMBG. Ili okrenuti brojevi u ulici pa moraš mijenjat sve dokumente, ili dodavanje novih kategorija u vozačku pa ti treba nova vozačka... E ta e-Hrvatska
tutix je offline   Reply With Quote
Staro 26.06.2010., 20:38   #10
igorba
Moderator
Moj komp
 
igorba's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2004
Lokacija: Đakovo
Postovi: 1,816
Citiraj:
Autor Bubba Pregled postova
'Ko vam kriv kada to ne radite od doma, popodne ili vikendom, kada serveri nisu preoptereceni...
Vjerovao ili ne, pokušavaju ljudi do 2-3 ujutro, praznikom, vikendom, svakako pa je stalno užas. Kolega je uspio neki dan u 5 ujutro, radilo je koliko-toliko do pola 7, a onda opet kaos.


Citiraj:
Autor tutix Pregled postova
Komedije s tom e-maticom.

Mi smo u srednjoj (davno) imali to sve napravljeno u jednoj Excel tablici Svaki je razred imao svoju disketu i samo si unosio podatke u tablicu. To je radilo besprijekorno. Za sat i nešto više smo imali isprintane ili izvještaje ili svjedodžbe na koje je još trebalo samo udarit žig. Oldschool offline ali efikasno ...
Je, samo tu je bilo problema s "nariktavanjem" papira (kod ispisa se pomakne pa idu riječi preko crta i slično).


Citiraj:
Autor tutix Pregled postova
...Ta cijela e-Hrvatska, i ovo sad digitalnim signalom, to su projekti na kojima neki zgrću lovu. To što se doktori, profesori i ostali ne snalaze u tome i nije provedena njihova edukacija, to je već druga stvar. I to što opet ti moraš bilogdje ispunjavat papirologiju, da bi teta na šalteru to sve ukucavala nazad u računalo, ili da te OIB nigdje ne traže nego još vrijedi stari dobri JMBG. Ili okrenuti brojevi u ulici pa moraš mijenjat sve dokumente, ili dodavanje novih kategorija u vozačku pa ti treba nova vozačka... E ta e-Hrvatska
Upravo u "zgrtanju love" i je problem. Profesori su uglavnom educirani (jedno 70% je informatički educirano putem projekta ECDL, a ostali su uglavnom ljudi kojima je ostalo 3-4 godine do mirovine), ne znam kako je s liječnicima, ali znam da se ljudi trude (nije lako nekome s 40-50 godina učiti se raditi na računalu nešto što je desetljećima radio "pješke"). Mi mlađi to često ne razumijemo, ali oni su odgojeni u posve drugačijem svijetu. Problem je što se politika miješa u sve i što ljudi na vrhu dolaze s idejama (bilo da su dobre ili "fiks-ideje") koje se onda navrat-nanos implementiraju. Ma, neću više o tome, iako bih imao što reći...
__________________



KANTA: Fractal Design Core 3000 - AMD Ryzen 5 5600 (w. ID Cooling SE-224-W) - Asus TUF Gaming B550 Plus - Sapphire RX570 ITX 4GB - 2×16GB Corsair Vengeance LPX DDR4@3733 CL16 - Corsair TX550M - Samsung 980 Pro M2 1 TB - Samsung 970 EVO Plus M2 2 TB - 2*WD Red Plus 4TB (WD40EFZX) - Monitor Dell S2721DGFA - Logitech G602 miš + Logitech Media 600 tipkovnica - Altec Lansing 221 zvučnici

igorba je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 26.06.2010., 21:32   #11
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,544
Citiraj:
Autor igorba Pregled postova
Vjerovao ili ne, pokušavaju ljudi do 2-3 ujutro, praznikom, vikendom, svakako pa je stalno užas. Kolega je uspio neki dan u 5 ujutro, radilo je koliko-toliko do pola 7, a onda opet kaos.
A cuj, cim je takva hajka, nemam sto "ne vjerovat", ali opet, kao sto rekoh, u toplini svoga doma nikada nisam imao problema s pristupom i obradom tog cuda, a radio sam za pola jedne Zagrebacke osnovne skole to.

Dam se kladiti da je veliki dio problema i na tome sto je dobar dio masina po skolama na kojima se to radi slozen kriminalno lose, paaa...
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline   Reply With Quote
Staro 26.06.2010., 23:43   #12
igorba
Moderator
Moj komp
 
igorba's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2004
Lokacija: Đakovo
Postovi: 1,816
Citiraj:
Autor Bubba Pregled postova
A cuj, cim je takva hajka, nemam sto "ne vjerovat", ali opet, kao sto rekoh, u toplini svoga doma nikada nisam imao problema s pristupom i obradom tog cuda, a radio sam za pola jedne Zagrebacke osnovne skole to.

Dam se kladiti da je veliki dio problema i na tome sto je dobar dio masina po skolama na kojima se to radi slozen kriminalno lose, paaa...
Ne znam točno na što misliš ovime što sam podvukao. Računala ima različitih, mogu reći za svoju školu da su računala na kojima su to ljudi radili klase AthlonXP/P4 Celeron/Sempron s.754, dakle nije neka bajka, ali uredno odrađuju svoj posao. Ovo su ljudi uglavnom radili od kuće, sa svojih računala, laptopa... Internetska veza je u školi DSL (T-Com), a ljudi kod kuće imaju i T-Com i Optimu i razne druge. Jednostavno ne vjerujem da je u ovom slučaju, ove godine, krivo bilo što drugo osim ljudi koji su zaduženi za infrastrukturu e-matice (hardversku ili softversku).

Prvo su nešto "nadograđivali". Ne sjećam se točno detalja, ali na glavnoj stranici e-matice je stajala poruka o nekakvim nadogradnjama i da će se ocjene moći upisivati od srijede. Osmašima svjedodžbe trebaju u ponedjeljak. Na stranu što se radi o svega dva radna dana (srijeda i četvrtak), jer su ljudi radili od kuće, praznikom, vikendom, jednostavno stvar nije šljakala. Zatim se nije moglo pristupiti učenicima s posebnim potrebama (moglo se isključivo ravnateljevim računom, no i to nije nigdje rečeno nego slučajno skužili), nedostaje mjesta za izborne predmete (samo 3, na mojoj školi taman, ali znam jednu gdje imaju 4). Uglavnom, gadno su zaribali, nadam se da će dogodine biti bolje.
__________________



KANTA: Fractal Design Core 3000 - AMD Ryzen 5 5600 (w. ID Cooling SE-224-W) - Asus TUF Gaming B550 Plus - Sapphire RX570 ITX 4GB - 2×16GB Corsair Vengeance LPX DDR4@3733 CL16 - Corsair TX550M - Samsung 980 Pro M2 1 TB - Samsung 970 EVO Plus M2 2 TB - 2*WD Red Plus 4TB (WD40EFZX) - Monitor Dell S2721DGFA - Logitech G602 miš + Logitech Media 600 tipkovnica - Altec Lansing 221 zvučnici

igorba je offline   Reply With Quote
Staro 27.06.2010., 00:01   #13
Bluzer
Premium
Moj komp
 
Bluzer's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: localhost
Postovi: 1,060
Citiraj:
Autor Bubba Pregled postova
Dam se kladiti da je veliki dio problema i na tome sto je dobar dio masina po skolama na kojima se to radi slozen kriminalno lose, paaa...
Baš i ne, problem je što je aplikaciju radio king-ict, a "zna se" tko su oni i kako rade i kako su im svi natječaji namješteni o čemu su upućeni svi iz IT biznisa. Hvale se bilancom, a od poslovanja van HR su zaradili prošle godine čitavih 200 000 kuna ako me sjećanje služi što mi je frend pričao.
__________________
Udomljujem 386/486/P1 hardver. Više na PM.
Bluzer je offline   Reply With Quote
Staro 27.06.2010., 02:03   #14
Codiac
bycod
 
Codiac's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Zagreb / Dubrava
Postovi: 6,695
eeee to je to... interesi i politika...
__________________

Intel-i5-760 / Cooler-Master-Hyper-212 / Gigabyte P55-USB3
GSkill -2x4gb / MSI R7 370 2GB / Audigy SE Xtreme
Samsung EVO850 250GB / Samsung HD204UI / WDC 1TB/Samsung SH203b
Seasonic-430w / Chieftec-LCX-2x120 / DELL U2412M
Logitech Illuminated Keyboard / Logitech-G9 / Steelpad 4D / Rumble-pad-2 / Logitech-Z4


.i.
Codiac je offline   Reply With Quote
Staro 27.06.2010., 02:36   #15
syss
Moderator
Moj komp
 
syss's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 10,791
inače je king poznati oracle majstor nadaleko i naširoko... ispravite me ako sam u krivu.

sve to skupa nema veze sa lokalnim mašinama jer su one terminali.
syss je offline   Reply With Quote
Staro 27.06.2010., 09:18   #16
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,544
Citiraj:
Autor igorba Pregled postova
Ne znam točno na što misliš ovime što sam podvukao. Računala ima različitih, mogu reći za svoju školu da su računala na kojima su to ljudi radili klase AthlonXP/P4 Celeron/Sempron s.754, dakle nije neka bajka, ali uredno odrađuju svoj posao. Ovo su ljudi uglavnom radili od kuće, sa svojih računala, laptopa... Internetska veza je u školi DSL (T-Com), a ljudi kod kuće imaju i T-Com i Optimu i razne druge. Jednostavno ne vjerujem da je u ovom slučaju, ove godine, krivo bilo što drugo osim ljudi koji su zaduženi za infrastrukturu e-matice (hardversku ili softversku).
Da je aplikacija losa, to stoji.

Da sam vidjao jos gore slozenih racunala, pocevsi od onih natrpanih virusima i smecem, do onih sa 128MB RAM-a i Vistom, eh...

Citiraj:
Prvo su nešto "nadograđivali". Ne sjećam se točno detalja, ali na glavnoj stranici e-matice je stajala poruka o nekakvim nadogradnjama i da će se ocjene moći upisivati od srijede.
Hmpf, pricamo li mi o istoj stvari?

http://www.zagreb.hr/default.aspx?id=8003


Citiraj:
Autor Bluzer Pregled postova
Baš i ne, problem je što je aplikaciju radio king-ict, a "zna se" tko su oni i kako rade i kako su im svi natječaji namješteni o čemu su upućeni svi iz IT biznisa. Hvale se bilancom, a od poslovanja van HR su zaradili prošle godine čitavih 200 000 kuna ako me sjećanje služi što mi je frend pričao.
Citiraj:
Autor syss Pregled postova
inače je king poznati oracle majstor nadaleko i naširoko... ispravite me ako sam u krivu.


To su stari Oraklo majstori, ne znam kako se uopce osudjujete ovako blastfemicno taknuti u tu svetinju...

Citiraj:
sve to skupa nema veze sa lokalnim mašinama jer su one terminali.
Obzirom da je teska Java u igri, itekako ima veze s lokalnim masinama...
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline   Reply With Quote
Staro 27.06.2010., 09:35   #17
igorba
Moderator
Moj komp
 
igorba's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2004
Lokacija: Đakovo
Postovi: 1,816
Citiraj:
Autor Bubba Pregled postova
Hmpf, pricamo li mi o istoj stvari?

http://www.zagreb.hr/default.aspx?id=8003



Možda i ne

E-matica

Prvi put vidim tu aplikaciju. To je valjda samo za ZG.
__________________



KANTA: Fractal Design Core 3000 - AMD Ryzen 5 5600 (w. ID Cooling SE-224-W) - Asus TUF Gaming B550 Plus - Sapphire RX570 ITX 4GB - 2×16GB Corsair Vengeance LPX DDR4@3733 CL16 - Corsair TX550M - Samsung 980 Pro M2 1 TB - Samsung 970 EVO Plus M2 2 TB - 2*WD Red Plus 4TB (WD40EFZX) - Monitor Dell S2721DGFA - Logitech G602 miš + Logitech Media 600 tipkovnica - Altec Lansing 221 zvučnici

igorba je offline   Reply With Quote
Staro 27.06.2010., 10:50