Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Audio, Video, Foto
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 25.10.2017., 01:20   #8701
-POP-
Eddie
Moj komp
 
-POP-'s Avatar
 
Datum registracije: Mar 2004
Lokacija: Osijek
Postovi: 5,490
Ima puno AE epilog ekipe u Osijeku, eto i ja sam jedan :-)
__________________


Intel E5450 E0 @455X9=4005MHz 1.36V // H2O Corsair H100 @low
Asus P5Q-E P45 @1.2V @Ket's 2101 bios
4X2Gb G.Skill 4GBPQ @890MHz 15-5-5-5 1.82V
Gigabyte HD5850 1Gb @960/5100MHz 1.088V @Scythe Musashi
Samsung 250GB 850 EVO // Seagate 3000GB DM001 // Samsung 500GB T166S @2X Scythe Himuro
Lian Li PC-P50 ArmorSuit // Corsair VX450W // DVD-RW LG GH24NSB0
White Shark Commandos @red switch // Logitech MX518 @blue led
AOC Q3279VWF 31.5"


Rotel RC972 // 2X Rotel RB971 @bridged // Audio Epilog Peyote // Raiz Peyote stands
M2Tech Young DSD DAC // Audioperformance Power Supply by Apparatus
Ixos Gamma Geometry 6003 // Transparent Audio The Link 200 // Kimber PBJ
Nobsound NS-01G PRO // Acoustic Energy AE100² // Asus Xonar U7 // Ixos XHS243W
Sony KD-65XH9096 // Nvidia Shield (2017) // Logitech Z-5500 sub & Focal Sib satellites
Logitech Z-10 // Logitech Z-2300 // Sennheiser HD205
-POP- je offline   Reply With Quote
Staro 25.10.2017., 13:08   #8702
srale7
Premium
Moj komp
 
srale7's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 5,699
Citiraj:
Autor syss Pregled postova
svašta sam sad pročitao
Ja bi rekao da je svega tamo nadrobljeno, tako da si i ti svasta pročitao bas iz tog razloga
__________________

srale7 je offline   Reply With Quote
Staro 25.10.2017., 16:32   #8703
vjekson
Premium
Moj komp
 
vjekson's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: osijek
Postovi: 336
Puno je to tema za razgovor uz pivce ili kavicu. Nema bas smisla pisati ovako po forumu,mislim ima ali zahtjeva vremena. Svakoga tko smatra da nisam rekao istinu,sto se tice AE ,moze doci poslusati,ili ja donesem zvucnike na testiranje...mene su jako ugodno iznenadili...Imaju i u radnji od Ledjenca,pa se moze poslusati,nitko nikoga ne tjera na kupnju,jel. A što se tice Audiolaba 8000 S,kazem samo kakav je stav zastupnika prema njemu. Inace jedan dobar i vrlo otvoren amp,ali za osjetljivije zvucnike. Vjerujem da bi i zvucnici od 8 ohm,i 90 db ,radili bez beda...ali ovi moji od 85 86 db,nikako...
vjekson je offline   Reply With Quote
Staro 27.10.2017., 12:20   #8704
syss
Moderator
Moj komp
 
syss's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 10,791
uopće se nisam referirao na audio epiloge (koje sam razne slušao kroz godine i ne osporavam im kvalitete), nego na tehnički dio.
syss je offline   Reply With Quote
Staro 27.10.2017., 17:56   #8705
Juan
Premium
 
Juan's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 286
Citiraj:
Autor syss Pregled postova
uopće se nisam referirao na audio epiloge (koje sam razne slušao kroz godine i ne osporavam im kvalitete), nego na tehnički dio.

Ja sam jučer napisao podugačak post, ali su me obaveze sputale.

Vjekson,
Previše se zamaraš brojkama, odnosno karakteristikama na papiru koje bez obzira na činjenicu što razumiješ što znače treba uzeti s velikom rezervom.
Iznošenje vrijednosti nazivne snage zvučnika neću niti komentirati jer me nikad nije zanimala. Na cca 10-15 samogradnji za koje sam koristio uistinu različite jedinice, ne sjećam se snage nijedne jer je kao parametar nebitna, iako je otisnuta najvećim slovima.
Nadalje, položaj potenciometra na pojačalu mi je tako nebitna stvar jer uz karakteristike pojačala, ovisi o izvoru, kvaliteti snimke, položaju zvučnika u prostoriji i ono najbitnije - samoj prostoriji.
I na kraju osjetljivost. Moji najdraži zvučnici imaju osjetljivost ispod 82dB a tjera ih pojačalo za koje ne znam koliku ima nazivnu snagu (moja procjena cca 60-80W), i to dvoje u kombinaciji zvuči izvrsno. Da bi parodija bila veća, nemam niti potenciometra da ga mogu staviti na 10-11 ili 14 sati.
Samu nazivnu osjetljivost promatram kao parametar da otprilike znam koliko je lako pogoniti takvu jedinicu i s čim mogu očekivati nekakvu sinergiju, ali podatak je toliko bedast kod većine jedinica jer ne predstavlja stvarno stanje.
Kako znam napamet skretnice koje sam radio mogu i na temelju primjera:

Midbass ima nazivnu osjetljivost 90dB.
Tweeter ima nazivnu osjetljivost 90 dB.

Po nekoj sirovoj logici promatranja parametara te dvije jedinice, to je to.
Nakon što je to sve utrpano u kutiju, spojeno na skretnicu koja je na papiru idealna, tweeter vrišti za još 4-5 dB atenuacije.
Sa 90dB osjetljivosti na papiru uparen sa midbassom jednake osjetljivosti je sve skupa palo na 85dB. Odnosi se na konkretan primjer. Ko za vraga, prije ovog tweetera je bio jedan nazivne osjetljivosti 92dB koji je trebao samo 3dB atenuacije.
Toliko o brojevima.

Ali nastavite ovim tonom, jer mi je zanimljivo čitati. Nije bitno kako se izražavate, bitno je da se iskustvo podijeli
Juan je offline   Reply With Quote
Staro 29.10.2017., 15:18   #8706
vjekson
Premium
Moj komp
 
vjekson's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: osijek
Postovi: 336
O hi fi-u,se stvarno može danima razgovarati...recimo osim zvucnika i pojacala,najveću razliku sam osjetio sa zvucnickim kablom. Ali nikakvu bakar vs bakar. Nego bakar vs silver. Zvuk je totalno drugaciji,na silveru je otvoreniji,vise naglaseno srednje i visoko tonsko podrucje. A dobar bakar je opet nekako topliji,ugodniji, vise se osjeti bas i donje mid podrucje. Sa intekonektima,ne mogu reci da sam ista osjetio. Osim na onim najjeftinijim(20kn),da se cuju smetnje. A na interkonektima od 300 do 2000 kn ,meni nikakva cujna razlika. A kako je netko spomenuo,soba je apsolutno jedna od najvaznijih karika audio sustava.
vjekson je offline   Reply With Quote
Staro 29.10.2017., 15:24   #8707
Gabre
Lika u mom srcu
Moj komp
 
Gabre's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2004
Lokacija: Canada, Toronto
Postovi: 9,887
Ma ti subjektivni dojmovi o kablovima su uvijek posebna tema. Trebalo bi odraditi mjerenja pa bi se moglo reći konkretnije.

A ekipa što trpa na stotine, pa i tisuće dolara u kablove...
Gabre je offline   Reply With Quote
Staro 30.10.2017., 03:46   #8708
vjekson
Premium
Moj komp
 
vjekson's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: osijek
Postovi: 336
Izmedju inakustik silver 2x4mm2 i inakustik reference 602 2x3.8mm2, je ogromna razlika u zvuku. Po svima koji su ih slusali,definitivno bolje rade silveri,barem sa mojim zvucnicima. Ne moras uopce razmisljati o razlici. Kad moja zena cuje na prvu,a ne kuzi se u nista,onda je razlika ocita...inace silveri su oko 75kn/m,a reference oko 200kn/m
vjekson je offline   Reply With Quote
Staro 30.10.2017., 11:26   #8709
klem
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 591
Postovani, trebam malu pomoc.. Posto sam dobio 300 hrk poklon bona u emmezeti a vec duze vrijeme planiram uzet stereo integrirano pojacalo, u emmezeti mi je upalo u oko yqmaha as201 . Imatmozda kakvih iskustva s njime. Zelja mi je inace bila denon 720, ali reko posto imam poklon bon da ga iskoristim. Znam da je ta yamaha entry level i kolko sam citao recenzije ima dosta distorzije kad se pojaca. Budem ga ja otiso poslusat uzivo tamo ali me zanimaju i vasa iskustva. Inace bi ga koristio za slusanje glazbe s ravunala, flac i origigi cedeji sa xonar dx zvucnom
__________________
klem je offline   Reply With Quote
Staro 30.10.2017., 13:16   #8710
jean luc
Premium
Moj komp
 
jean luc's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 559
Za soma i pol kuna je vjerojatno barem ok.....mislim, novo je i ima garanciju koju godinu, pa ćeš bezbrižno svirati neko vrijeme.

Ključno je koje imaš zvučnike, ako nisu neki "gladni", ne bi trebao imati problema ni kad glasnije slušaš.

A sad, kvaliteta zvuka....

Kod tog mi se pojačala ne sviđa što je deklarirano na 100W RMS-a, a nisu naznačili da je neki digitalac.
Ako je AB - klasa, to ni je više nego sumnjivo, i po pitanju pouzdanosti a pogotovo kvalitete.

Čini mi se, kad sam prije koji tjedan bio tamo, da sam vidio na polici i jedan Pioneer A-10 za otprilike istu lovu.
Rekao bih da je to ipak nešto bolje pojačalo, na temelju ovih slika koje sam izguglao:

Yamaha AS 201:
http://user-items.s1.citilink.ru/883353_04_b.jpg

Pioneer A 10:
https://i.ytimg.com/vi/YDt4-xrXy_0/maxresdefault.jpg


Mislim da je i tehnološki nestručnima (u koje uključujem i sebe) vidljivo da je jamahica teški čemer i bijeda. Ovaj hladnjak je definitivno obični lim, a trebao bi hladiti neke tranzistore koji su deklarirani na 100W na 8 Ohma???
ne bih baš rekao.......

Pioneer mi, s druge strane, izgleda solidno - standardno, barem.
jean luc je offline   Reply With Quote
Staro 30.10.2017., 13:23   #8711
syss
Moderator
Moj komp
 
syss's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 10,791
sve te brojke ti padnu u vodu ako imaš "težak" zvučnik... da, prosječno on može biti bilo koliko ohma, ali ako ima konstantno dobru krivulju na recimo 8ohma i onda ti zvekne na basu na 1ohm pa bude proglašen 6ohmskim zvučnikom pojačalo će se dobrano s njim napatiti.

evo recimo ja imam 2.5 sistemce, što bi reklo da se mora gurat 3 drivera po kanalu, 90db, 6ohm i amp koji na 6ohm daje "skromnih", ali zdravih 50a