Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Storage > Diskovi SSD/HDD
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 08.01.2013., 21:53   #181
Nick7
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: Velika Gorica
Postovi: 1,469
Opet krivo

SSD ne pise nikad na 'ista memorijska polja'.
SSD pise na nacin da uvijek levelira sva polja da wear bude jednaki na svim poljima.

Ono sto SSD radi kod pisanja jednog podatka je: ako je taj blok recimo 4k, a velicina bloka koji SSD pise u tu celiju recimo 256k - u tom slucaju prvo procita taj blok, napravi izmjenu, i zapise na NOVI slobodan blok, a stari je markiran free.

Garbage collection je jedan od nacina koji to olaksava u svakodnevnom radu, kad SSD interno prebacuje podatke da moze poslije brze zapisati. Dakle u prijasnjem slucaju ti opet pises, citas, drndas po disku. No, recimo imas i neki file koji se ne mijenja - u tom slucaju ce SSD realocirati podatke s te celije i na nju zapisati novu izmjenu, a staticki podatak prebaciti na celiju koja ima veci wear level. Dakle, SSD se brine sam o sebi da sve celije budu jednako 'potrosene'. To je onak, laicki receno kak' radi SSD.
Osim toga, tu imas i TRIM koji sluzi da ovo gore olaksa - kaze disku kad se obrise file na nacin da se ti blokovi gdje je file bio mogu markirati interno kao free.
Potencijalni 'downside' TRIM-a je da nakon brisanja file-a vise nije moguce napraviti undelete ili sa slicnim tool-om vratiti nazad obrisani file, kao sto je moguce kod HDD-a.

E, da.. dakle da jos pojasnim: za razliku kod klasicnog HDD-a gdje je 0-i block prvi na vanjskom obodu, taj isti 0-ti block na SSD-u moze biti BILOGDJE, ovisno gdje je u tom trenu smjesten.
Nick7 je offline   Reply With Quote
Staro 08.01.2013., 22:01   #182
Sinac
...samo te gledam...
Moj komp
 
Sinac's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,746
Vidiš, to nisam našao nigdje tako dobro objašnjeno. Ja sam prihvatio to po onom sistemu da je swap sistemski fajl koji je uvijek zapisan u istim blokovima kao i kod klasičnog HDD-a (pa zbog toga swap recimo nije moguće defragmentirati na HDD-u). Nisam znao da se blokovi automatski mogu seliti zbog wearinga, hvala na iscrpnom objašnjenju.
Sinac je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 21.02.2013., 13:55   #183
Mrakky
Premium
Moj komp
 
Mrakky's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2012
Lokacija: Velika Gorica
Postovi: 113
pozz,
pitanje jedno, nedavno sam kupil OCZ vertex 4 128 GB i samo sam isključio ovu opciju sa slike, kad pogledam u indexiranju ssd mi zamučen, cilj mi je bio na njemu zaustavit indexiranje, sam dobro to napravio?











Hvala!
Mrakky je offline   Reply With Quote
Staro 21.02.2013., 14:11   #184
Nick7
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: Velika Gorica
Postovi: 1,469
Jesi..... ali zasto?!
Nick7 je offline   Reply With Quote
Staro 21.02.2013., 19:11   #185
Mrakky
Premium
Moj komp
 
Mrakky's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2012
Lokacija: Velika Gorica
Postovi: 113
Citiraj:
Autor Nick7 Pregled postova
Jesi..... ali zasto?!
pa da ne indexira i da bezveze ne zapisuje, a ni ne osjetim razliku u promjeni brzne, pokušao sam vratit kvačicu i neče opče primit, očito da mu odgovara tak , a kaj misliš da nije ni to potrebno bilo?
Mrakky je offline   Reply With Quote
Staro 21.02.2013., 20:35   #186
Nick7
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: Velika Gorica
Postovi: 1,469
Razlika se itekako osjeti kad trazis nesto.
Da, bit ce nesto manje pisanja po C drajvu (posto je na njemu Index).
Ali, opet dolazimo do istoga - ta kolicina pisanja je poprilicno zanemariva.
I ljudi se previse brinu oko wearinga SSD-a, a to je prakticki najmanji issue kod njih.
Nick7 je offline   Reply With Quote
Staro 21.02.2013., 21:25   #187
Mrakky
Premium
Moj komp
 
Mrakky's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2012
Lokacija: Velika Gorica
Postovi: 113
Citiraj:
Autor Nick7 Pregled postova
Razlika se itekako osjeti kad trazis nesto.
Da, bit ce nesto manje pisanja po C drajvu (posto je na njemu Index).
Ali, opet dolazimo do istoga - ta kolicina pisanja je poprilicno zanemariva.
I ljudi se previse brinu oko wearinga SSD-a, a to je prakticki najmanji issue kod njih.
kak da onda vratim, kad neče nazad?
da sam u indexiranju stavim kvačicu na c?

edit: riješio sam to tako da sam odpojio sve hdd-ove(morao sam to tak i tak napravit jer je novi hdd od 2tb došao i morao sam sve presložit) i kad sam digao win sa ssd-a otišo u propertis od njega i vratio kvačicu i sad je sve kak je i bilo, fakat nema potreba preveč prčkat po tim opcijama jer se ne osjeti neko extra ubrzanje (barem kod mene). sad sve radi najnormalnije, jedino kaj bi prporučil svaki put prije reinstalacije OS-a napravit Secure Erase diska.

Zadnje izmijenjeno od: Mrakky. 23.02.2013. u 15:50.
Mrakky je offline   Reply With Quote
Staro 27.02.2013., 15:49   #188
drMarin
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2013
Lokacija: Mostar
Postovi: 22
Evo ovako mene zanima dali je ovo na linku ispod sve što trebam odraditi za svoj SSD., osim naravno opcijski ako hocu page file jer imam 6GB RAM memorije svega.. Uglavnom evo link ispod, zanima me dali doraditi sve osim pagefilea (virtualne memorije)..
http://pcpractic.rs/strana/ssd-podesavanje


Evo takodjer link o memoriji.,
http://rickardnobel.se/windows-2008-...-task-manager/

znaci isplatilo bi mi se uzet 2x4 GB RAM, ili mozda cak 3x4 GB.., ili da idem na 2x8.. Svi prijedlozi dobrodosli, pa da onda iskljucim page file ,... a da za trenutno stanje ostavim upaljen????

EDIT: Evo dodao bi i ovaj driver jos sto momak na bugovom forumu govori
http://www.bug.hr/forum/topic/tvrdi-...01.aspx?page=1
__________________
SVATKO IMA PRAVO NA MOJE MIŠLJENJE!!!

Zadnje izmijenjeno od: drMarin. 27.02.2013. u 15:54.
drMarin je offline   Reply With Quote
Staro 28.08.2013., 10:38   #189
zig
Premium
Moj komp
 
zig's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2010
Lokacija: Split
Postovi: 378
Gdje je najbolje spojit SSD ?
Imam ponuđene ove SATA 3 (A1, A2, 0, 1) .
zig je offline   Reply With Quote
Staro 28.08.2013., 12:35   #190
hedgehog
Premium
Moj komp
 
hedgehog's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2013
Postovi: 1,335
Pa svejedno je ako su svi portovi iste brzine..ako nisu onda pogledaj na matičnoj ili manualu koji su portovi brži, pa u njih SSD
hedgehog je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 09.10.2013., 12:45   #191
snake29o3
Premium
Moj komp
 
snake29o3's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: Croatia - Kutina
Postovi: 140
Optimizacija SSD-a za Linux

Vidim da je ovdje samo opisana optimizacija SSD diskova za Windows, a pošto ja koristim Linux potražio sam po netu kako se to radi za Linux i izvukao najbitnije.

1. Open /etc/fstab and add noatime,nodiratime in fstab to all Linux partition (root, home), except swap partition

2. Open /etc/rc.local and at end of file
before exit 0 add fstrim -v for every Linux partition ( for root fstrim -v /, for home fstrim -v /home)

3. Check SWAPPINES settings (Set this only if use swap partition. I have 8 GB RAM and i don't use swap partition)
Open
/etc/sys/vm/swappiness it should be 60
At the end of file /etc/sysctl.conf add following:
#
# Sharply reduce swap inclination
vm.swappiness=1
# Improve cache management
vm.vfs_cache_pressure=50

4.Scheduler -check what scheduler your system use: Open /sys/block/sda/queue/scheduler
It should look like this if it uses deadline scheduler:
noop [deadline] cfq
If not, change so it uses deadline scheduler.
Open /etc/default/grub so it use deadline scheduler for all session.
Find this line: GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash"
And change it to this: GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="elevator=deadline quiet splash"
After that update grub: sudo update-grub

5. Hibernation - Open /usr/share/polkit-1/actions/org.freedesktop.upower.policy
and find section about Hibernation and change
<allow_active>yes</allow_active> to <allow_active>no</allow_active>

6. TEMP files in RAM ( Use this if you have 4 GB or more RAM)
Open /etc/fstab and add this:
#
# Modification for SSD
tmpfs /var/log tmpfs defaults,noatime 0 0
tmpfs /tmp tmpfs defaults,noatime,mode=1777 0 0
Open /etc/rc.local and add this before exit 0
#
# Modification for SSD
for dir in apparmor apt cups dist-upgrade fsck gdm installer samba unattended-upgrades ;
do
if [ ! -e /var/log/$dir ] ; then
mkdir /var/log/$dir
fi
done

7. Turn off cache for JAVA
If you have installed Oracle Java, limit the write actions of the Java plugin:
Launch the Java Control Panel /usr/lib/java/jre1.7.0_25/bin/ControlPanel (This is folder where is my Java installed)
Tab General: Temporary Internet Files - Settings...
Remove the tick for: Keep temporary files on my computer.

8. Turn off cache for Firefox Firefox panel:
Edit - Preferences - Advanced Tab
Network Cached Web Content: set it to 0

9. Turn off cache for Chrome
Launch Chrome / Chromium.
Now press the F12 key, in order to open the developers' console.
In that window you click on the gear wheel in the bottom right, in order to open the settings.
In the settings window you tick: Disable cache.
Press F12 again to close the developers' console.
snake29o3 je offline   Reply With Quote
Staro 09.10.2013., 19:49   #192
cccp
Premium
Moj komp
 
cccp's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2004
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,030
Odlično, hvala! Još samo da je ubosti neki SSD. Premda su današnji SSD-ovi dovoljno dugotrajni da ne treba inzistirati baš na svakoj ovoj optimizaciji.
cccp je offline   Reply With Quote
Staro 11.10.2013., 17:47   #193
jets0n
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Varaždin|Zagreb
Postovi: 37
Citiraj:
Autor snake29o3 Pregled postova
1. Open /etc/fstab and add noatime,nodiratime in fstab to all Linux partition (root, home), except swap partition
nodiratime je subset opcije noatime, sam noatime je dovoljan ako ti je baš do njega. Default vrijednost na više-manje svim novim distribucijama je relatime, koji je dovoljno dobar kompromis da ne radi probleme aplikacijama tipa mutt, pa je ovo proizvoljno, kako kome bolje odgovara.

Citiraj:
2. Open /etc/rc.local and at end of file [/SIZE][/FONT][FONT=Verdana][SIZE=2]before exit 0 add fstrim -v for every Linux partition ( for root fstrim -v /, for home fstrim -v /home)
Ovo je jedna od mogućnosti. Postoje i alternative, za ext4 filesystem moguće je u fstab dodati discard opciju koja je pandan ovom gore navedenom. Vrijedi primijetiti da će se u tvojem slučaju fstrim naredba izvesti samo kod boota, i to ako ti je sustav podešen da pokreće rc.local skriptu kod bootanja (Ubuntu je svojedobno imal bug s pokretanjem rc.local, a na npr. Fedori moraš enablati rc-local.service i eventualno kreirati pripadajući rc.local file). Navodno je discard nešto sporiji, no ja to ne primjećujem, a vidim da već polako i drugi resursi na Internetu (npr. Arch wiki) predlažu discard kao prvi izbor.

Citiraj:
3. Check SWAPPINES settings (Set this only if use swap partition. I have 8 GB RAM and i don't use swap partition)
Open
/etc/sys/vm/swappiness it should be 60
At the end of file /etc/sysctl.conf add following:
#
# Sharply reduce swap inclination
vm.swappiness=1
# Improve cache management
vm.vfs_cache_pressure=50
Ovakve stvari su recimo workload specific, ako nekog veseli placebo efekt vm.swappiness može tuneat kolko mu drago.

Citiraj:
4.Scheduler -check what scheduler your system use: Open /sys/block/sda/queue/scheduler
It should look like this if it uses deadline scheduler:
noop [deadline] cfq
If not, change so it uses deadline scheduler.
Open /etc/default/grub so it use deadline scheduler for all session.
Find this line: GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash"
And change it to this: GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="elevator=deadline quiet splash"
After that update grub: sudo update-grub
Vodi računa da ova promjena mijenja defaultni scheduler za sve diskove u sistemu, prilično sam siguran da nećeš da ti i tvoj hard kojeg imaš u kanti završi s deadlineom. Alternativa je to upucat za SSD iz rc.local ili neka slična kemija. Vjerujem da ima i propisni način za zašrafat per disk scheduler, ovisno o distribuciji koja se koristi. FWIW, noop neće raditi nikakvo logičko grupiranje IO operacija, deadline ima logiku za osnovno grupiranje IO operacija, a CFQ je nomen est omen - completely fair scheduler, svim zainteresiranim stranama pomalo.

Citiraj:
5. Hibernation - Open /usr/share/polkit-1/actions/org.freedesktop.upower.policy
and find section about Hibernation and change
<allow_active>yes</allow_active> to <allow_active>no</allow_active>
Tja, hibernacija po izboru. Tko koristi, ostavlja upaljeno, tko ne, gasi, ovo je uz SSD vezano utoliko što je s ugašenom hibernacijom manji broj pisanja po disku.

Citiraj:
6. TEMP files in RAM ( Use this if you have 4 GB or more RAM)
Open /etc/fstab and add this:
#
# Modification for SSD
tmpfs /var/log tmpfs defaults,noatime 0 0
tmpfs /tmp tmpfs defaults,noatime,mode=1777 0 0
Open /etc/rc.local and add this before exit 0
#
# Modification for SSD
for dir in apparmor apt cups dist-upgrade fsck gdm installer samba unattended-upgrades ;
do
if [ ! -e /var/log/$dir ] ; then
mkdir /var/log/$dir
fi
done
Ako /var/log/ metneš na tmpfs (ramdisk), odu logovi doviđenja kod reboota stroja. Nadam se da nitko neće c/p ove upute direktno na svoj stroj, pa se potom čuditi. Jednako tako, ova druga skripta koju si upasteao vjerojatno se treba izvoditi prilikom svakog boota, da kreira potrebnu strukturu direktorija u /var/log/ folderu kako pojedini servisi nebi krepali kod pokretanja jer ne mogu kreirati log file.

Ostatak posta, tja...caching u browseru, kako kome više odgovara, ovu Java optimizaciju ne vidjeh do sad nigdje pa sam skeptičan.

Don't get me wrong, nije da sam ti se sad nakačil pa kritiziram, nego su neke stvari malo far-fetched, a neke nisu razjašnjene, pa da izbjegnemo nepotrebna pitanja kasnije u GNU/Linux related temama.
jets0n je offline   Reply With Quote