Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Intel
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 07.02.2023., 16:30   #1201
Lungz
Registrirani Korisnik
Moj komp
 
Lungz's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Županja
Postovi: 400
i7-13700 vs i7-13700k + Z790

Ako je K CPU stock, u igrama, koliko se može očekivati cca veće temperature i potrošnja, a koliko generiranje topline (znam da je ovo teško reći koliko, ali ono jesu zanemarivo ili ipak primjetno različiti)?

Ako smanjim power limite na K CPU da budu isti kao non-K, mogu li očekivati iste temp, potrošnju i toplinu ili i dalje više?

Naime, za neznatno vise € mogu uzeti K, koji mi ne treba i neću OCat, no ako nema minusa uzeo bih, zašto ne. A minusu su mi veća potrošnja, temperature i najviše što ne želim - veće zagrijavanje sobe kod igranja.

Guglam satima i ne mogu naći odgovor pa ako može netko pomoći kod odluke?

Bonus pitanja - može li se smanjiti power limit na non-K (različite odgovore sam našao)? Kakav je i5-13600K u odnosu na i7-13700 po pitanju temperature/topline/potrošnje?

Kao referenca, trenutno sam na i7-8700+GTX 1080 i prezadovoljan sam navedenim karakteristikama, soba nikad nije prevruća, no kad gledam koliko je TDP porastao, strah me pretvoriti sobu u peć. GPU će također ići upgrade i to možda all in na 4090 pa sve skupa djeluje previše extra topline.

Zadnje izmijenjeno od: Lungz. 07.02.2023. u 16:37.
Lungz je offline   Reply With Quote
Staro 07.02.2023., 16:54   #1202
ansha
¯\_(ツ)_/¯
Moj komp
 
ansha's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: Sibenik
Postovi: 1,042
K model je uvijek bolji ako ti nije mrsko izgubit nesto vremen na stelanje procesora.
Default postavke uvijek daju previse napona, kod K procesora ti odredjujes i takt i napon, mozes ga namjestit da radi na isom taktu kao non-K model al uz nizi napon pa ce naravno biti hladniji i manje trositi.
ansha je online   Reply With Quote
Staro 07.02.2023., 17:20   #1203
Sinac
...samo te gledam...
Moj komp
 
Sinac's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,746
Tako je, slažem se s kolegom anshom, ja sam svoj 13600K undervoltao za 0.1V bez problema, procesor je i nadalje brz na 4.5Gz s maksimalnom temperaturom oko 70°C u testovima tipa Cinebench.
Sinac je offline   Reply With Quote
Staro 07.02.2023., 18:29   #1204
markecSMB
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Cro
Postovi: 945
Citiraj:
Autor Lungz Pregled postova
i7-13700 vs i7-13700k + Z790

Ako je K CPU stock, u igrama, koliko se može očekivati cca veće temperature i potrošnja, a koliko generiranje topline (znam da je ovo teško reći koliko, ali ono jesu zanemarivo ili ipak primjetno različiti)?

Ako smanjim power limite na K CPU da budu isti kao non-K, mogu li očekivati iste temp, potrošnju i toplinu ili i dalje više?

Naime, za neznatno vise € mogu uzeti K, koji mi ne treba i neću OCat, no ako nema minusa uzeo bih, zašto ne. A minusu su mi veća potrošnja, temperature i najviše što ne želim - veće zagrijavanje sobe kod igranja.

Guglam satima i ne mogu naći odgovor pa ako može netko pomoći kod odluke?

Bonus pitanja - može li se smanjiti power limit na non-K (različite odgovore sam našao)? Kakav je i5-13600K u odnosu na i7-13700 po pitanju temperature/topline/potrošnje?

Kao referenca, trenutno sam na i7-8700+GTX 1080 i prezadovoljan sam navedenim karakteristikama, soba nikad nije prevruća, no kad gledam koliko je TDP porastao, strah me pretvoriti sobu u peć. GPU će također ići upgrade i to možda all in na 4090 pa sve skupa djeluje previše extra topline.
U igrama ti svi procesori troše tek malo više od 100W na AUTO.

Na kužim to ne bi htio da ti se grije soba, a razmišljaš o grafičkoj od 450W?
Al da se i ona na nekih 300W smanjit. Nove AMD grafike se nedaju dobro undervoltat i limitirat po TDP, tako da ako ti je grijanje i tišina prioritet odi na nvidiju.

A i intel kad se poigraš s njima manje troše od AMD te su znatno brži na manjoj snazi.
Pogledaj ovo, https://www.youtube.com/watch?v=H4Bm...nel=der8auerEN
markecSMB je offline   Reply With Quote
Staro 07.02.2023., 19:52   #1205
Lungz
Registrirani Korisnik
Moj komp
 
Lungz's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Županja
Postovi: 400
Citiraj:
Autor ansha Pregled postova
K model je uvijek bolji ako ti nije mrsko izgubit nesto vremen na stelanje procesora.
Default postavke uvijek daju previse napona, kod K procesora ti odredjujes i takt i napon, mozes ga namjestit da radi na isom taktu kao non-K model al uz nizi napon pa ce naravno biti hladniji i manje trositi.
To znači da non-K ne mogu podešavati? Možda samo power limit?

No svakako, ne bi trebalo biti problem od K napraviti non-K u vidu koliko topline generira s jednakim performansama?

Citiraj:
Autor Sinac Pregled postova
Tako je, slažem se s kolegom anshom, ja sam svoj 13600K undervoltao za 0.1V bez problema, procesor je i nadalje brz na 4.5Gz s maksimalnom temperaturom oko 70°C u testovima tipa Cinebench.
Power limit nije dovoljan, moram baš se igrati s UV-om?

Citiraj:
Autor markecSMB Pregled postova
U igrama ti svi procesori troše tek malo više od 100W na AUTO.

Na kužim to ne bi htio da ti se grije soba, a razmišljaš o grafičkoj od 450W?
Al da se i ona na nekih 300W smanjit. Nove AMD grafike se nedaju dobro undervoltat i limitirat po TDP, tako da ako ti je grijanje i tišina prioritet odi na nvidiju.

A i intel kad se poigraš s njima manje troše od AMD te su znatno brži na manjoj snazi.
Pogledaj ovo, https://www.youtube.com/watch?v=H4Bm...nel=der8auerEN
Gledao sam neke gaming benchmarke koji pokazuju i po 50W razlike. Nažalost nigdje ne mogu naći i7-13700 vs i7-13700k usporedbu.

Svakako bi 4090 limitirao. Upravo ona i je razlog što se oko CPU brinem jer će svaki W postat bitan kad se ide u toliko veću potrošnju. A razlog zašto razmišljam o 4090 je jednostavan, jedino ona mi može dati smooth 3440x1440 120Hz gaming. Druga opcija mi je 4070Ti, ako ću se "pomiriti" s 60+ gamingom, tu se još lomim.
Lungz je offline   Reply With Quote
Staro 07.02.2023., 20:22   #1206
ansha
¯\_(ツ)_/¯
Moj komp
 
ansha's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: Sibenik
Postovi: 1,042
4090 je overkill i za 3440x1440@120hz...
ansha je online   Reply With Quote
Staro 07.02.2023., 20:24   #1207
Sinac
...samo te gledam...
Moj komp
 
Sinac's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,746
Citiraj:
Autor Lungz Pregled postova
/CUT
Power limit nije dovoljan, moram baš se igrati s UV-om?
Power limit ti samo ograniči krajnju maksimalnu potrošnju, ali na tih 100% opterećenja CPU i dalje dobiva viši napon nego što mu treba za normalan rad. Undervolt riješi taj problem.
Sinac je offline   Reply With Quote
Staro 07.02.2023., 20:42   #1208
Lungz
Registrirani Korisnik
Moj komp
 
Lungz's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Županja
Postovi: 400
Citiraj:
Autor ansha Pregled postova
4090 je overkill i za 3440x1440@120hz...
Pogledao sam hrpu benchmarka i ne izgleda tako. Da, u mnogim igrama sigurno jeste, no u ne tako malom broju taman isporuči traženo, pogotovo ako je u igri RT. S druge strane, čak i da jeste overkill, 4070TI, a ni 4080 ne može to isporučiti. Da je 4080 bliže performansama 4090 onda bi možda ona bila dobar izbor, ali bliže je 4070Ti pa i dalje nije to to.

Citiraj:
Autor Sinac Pregled postova
Power limit ti samo ograniči krajnju maksimalnu potrošnju, ali na tih 100% opterećenja CPU i dalje dobiva viši napon nego što mu treba za normalan rad. Undervolt riješi taj problem.
Kužim. Mislim da će biti K pa kud puklo.
Lungz je offline   Reply With Quote
Staro 07.02.2023., 21:01   #1209
ansha
¯\_(ツ)_/¯
Moj komp
 
ansha's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: Sibenik
Postovi: 1,042
Citiraj:
Autor Lungz Pregled postova
Pogledao sam hrpu benchmarka i ne izgleda tako. Da, u mnogim igrama sigurno jeste, no u ne tako malom broju taman isporuči traženo, pogotovo ako je u igri RT. S druge strane, čak i da jeste overkill, 4070TI, a ni 4080 ne može to isporučiti. Da je 4080 bliže performansama 4090 onda bi možda ona bila dobar izbor, ali bliže je 4070Ti pa i dalje nije to to.
Na toj rezoluciji ce dosta manja biti razlika u performansama izmedju 4080 i 4090 nego sta je razlika u cijeni... 4070 Ti je previse gimpana i ja ne bi isao na gpu sa 12GB vrama da sad kupujem nesto relativno high-end...

Meni je ova moja 12GB 3080-ka super za 4K, a to je cca. 65-70% vise pixela od UW 1440p. Bilo bi mi zao uzet 4090 za tu rezoluciju i refresh rate...
ansha je online   Reply With Quote
Staro 07.02.2023., 21:03   #1210
ansha
¯\_(ツ)_/¯
Moj komp
 
ansha's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: Sibenik
Postovi: 1,042
Nego vezano za procesor, nije to jos uvijek gpu pa da imamo slider za power limit, malo je kompleksnije, optimalno je undervoltat i max-at power limit...

Tvoja situacija je worst-case gaming scenarij iz perspektive cpu potrosnje - ultra brzi gpu i rezolucija koja ga nece previse namucit, treba to cpu nafilat...
ansha je online