Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Audio, Video, Foto
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 31.01.2013., 12:48   #1
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,959
ASUS Xonar Essence ST

Moram reći da sam kao ljubitelj dobrog zvuka razočaran ovom karticom i naprosto moram to podijeliti.

Zvuk sa PCa sam Toslinkom iz onboard ALC889 zvučne vodio u Pioneer receiver i njegov interni AKM 96/24 DAC sa 64x oversamplingom je to pretvarao u analogiju i pojačano gurao direkt u Mission M34i.

Essence ST spojen u isti taj receiver preko kvalitetnog cinch interkonekta na prvu ne daje nikakve razlike u zvuku. Probam s pojačalom umjesto receivera - ista stvar. Mrvu bolje definirani visoki u odnosu na onboard i to je to. Probam svoje modane HD555 direkt u Essence ST i opet razočaranje. Soundstage praktički ne postoji. Oba receivera i pojačalo koje imam daju daleko širu stereo sliku sa HD555 nego moj Essence ST, a nisu ništa spektakularno.

Software je koma. Xonar audio centar npr. ne pamti položaj potenciometra za Line out i Headphone out, pa svaki puta kada prešaltavate između ta dva izlaza morate mišem vrtiti nespretni okrugli potenciometar da prilikom prebacivanja sa Line Outa na HP out ne bi ostao bez ušiju i možda slušalica. Prilikom prebacivanja sampleratea ili izlaza svaki puta se čuje krckajući prekid i prema forumima to je normalno Slušam muziku (FooBar/wasapi-push) i kad Windowsi požele pustiti neki sistemski zvuk, čuje se isto to krckanje. Ako previše pojačate zvuk kartica radi hard limiting što je dobro, ali nema neke jasne indikacije u kojem trenutku se limiter aktivira.

Eto, prije nego što počne flejmanje, reći ću da kartica daje kvalitetan zvuk, ali IMHO meni ne vrijedi tih 1,400kn koliko košta i zbog tih audiofilskih fora i krckanja (vjerojatno nema mute tranzistore da ne kvare zvuk) te nedovršenog softwarea ostavlja dojam poluproizvoda. I ne, ne da mi se mijenjati OP-AMPove, želim da za te novce bude izvrsna ovakva kakva je.

Eto, malo iskrenih dojmova. Čini mi se da ću ju vratiti.
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je offline   Reply With Quote
Staro 31.01.2013., 13:50   #2
tomek@vz
Premium
Moj komp
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,357
Khm...glavni feature tih kartica su izmjenjivi OPAMP -ovi ...googlaj malo...frend je imao istu reakciju ko ti kad ju je kupio. Prvo ostaviš da sve to svira jedno vrijeme da se usvira i uskladi...nakon cca 2 tjedna ćeš čuti osjetnu razliku sa tim hardwerom. A OPAMP čuda radi kad sluške spojiš (on je baš negdje našao moguće kombinacije koje čine razliku, naručio, ugradio) i - Bayer dynamics na njoj zvuče prejebeno, nemože se uspoređivat sa nijednim Realtek ili VIA onboard riješenjem.
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 01.02.2013., 09:57   #3
gbijelic
Premium
Moj komp
 
gbijelic's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: Oslo
Postovi: 806
mali je to pomak promjene opamp-a naspram kolika je cijena doticne zvucne...imao sam xonar d1 i isti shit, naspram onboard zvucne skoro nikakva razlika...prije te sam imao audigy SE i ona je od DAC-a (kojem sam isto mjenjao opamp-e) i te xonar d1 davala ugodniji sound s vise detalja...začudo kako sam kupio ipad2, na njemu (youtube, mp3) daje dobar sound stage i detalje kakve na kompu jos nisam cuo...također je i frend to potvrdio...zanimljivo
gbijelic je offline   Reply With Quote
Staro 01.02.2013., 13:25   #4
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,959
Mda. To me podsjeća na priču s Logitech Z-2300... kad sam ih dofurao doma nisam se mogao načuditi da su "to" zvučnici o kojima se pjevaju hvalospjevi na forumima i reviewovima. Sateliti koji reproduciraju večinu zvuka su bili drek (čak i nakon dugog usviravanja), a potenciometri za glasnoću loše kvalitete.

Headphone AMP na Essenceu je veliki selling point, a on tu definitivno podbacuje. Essence mi je najviše zbog toga bila zanimljiva. Kad se stave slušalice na uho, zvuk je naporan. Možda radi bolje sa slušalicama visoke impedancije tipa 300+ ohma, ali do 32-50ohma nije dobar i gotovo nema basa ni zvučne slike.

Tko god se igrao s elektronikom i operacijskim pojačalima zna jako dobro da mijenjanje OP AMPova nije kao slaganje Lego kockica, te da se tu ne može staviti bilo šta od onoga šta stane u DIP-8 socket i da radi kako treba umjesto onoga što je tamo bilo. A kao što je rečeno, promjene na bolje nisu velike. Promjene na gore mogu biti drastične, čak i fatalne po karticu.
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je offline   Reply With Quote
Staro 01.02.2013., 14:08   #5
tomek@vz
Premium
Moj komp
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,357
Caka je da Z2300 fakat jesu obični zvučnici koji su jako glasni i tu priča staje. Caka je u tome da moraš imat dosta bolje sluške i ostalo da se kuži velika razlika. Ja sam imao Xonar STX u kompu tjedan dana i na ovome što imam - ne isplati se u odnosu na onboard (optika). Je razlika...ali premala. U krajnjoj liniji si ti bitan i tvoje uši tak da - daj joj još malo šanse ali tvojim ušima nakon jednog dana sviranja nema razlike - ne isplati se...
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 01.02.2013., 22:07   #6
alengrosevic
Premium
Moj komp
 
alengrosevic's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Čakovec
Postovi: 3,750
Što slušaš od muzike medo? Wasapi koliko sam shvatio pokušava napraviti bit-perfect zvuk time što sve resurse kartice podredi foobaru, tako da je ovo krckanje čak je i nekako za očekivati. Probaj staviti ASIO plugin, ili ostaviti od xonara default pa vidi jel vidiš razliku. Mislim čudno mi je da ti se zvuk ne sviđa, to mi je jedna od najboljih zvučnih kartica koje sam imao. Ništa, probaj kontaktirati kolegu Domisa, on sad ima ST karticu i prezadovoljan je njome, pa se probaj dogovoriti da odes kod njega u Zg i kod njega poslusas svoju muziku. On isto ima mislim HD555 tako da ćeš vidjeti jel ima razlike. Možda zaista nešto ne valja sa tvojim primjerkom pa ga treba reklamirati?!?
S druge strane, uvjeren sam da pola korisnika foruma na Blind testu ne bi mogli reći koja je Xonar Essence ST, a koja Xonar DG
Sve je to stvar očekivanja i onoga što želiš te onoga što na kraju dobiješ. Možda su očekivanja bila prevelika?
alengrosevic je offline   Reply With Quote
Staro 01.02.2013., 23:43   #7
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,959
Od zike trenutno slušam uglavnom svoje oriđiđi zripane CDe u FLACu. Puno je 96/24 i 192/24 materijala ovih nekoliko dana prošlo kroz tu karticu tipa Artur Pizarro sa škotskim orketstrom svira Bethovena u 192/24, Parov Stelar, Santana, Rush, Dire Straits, Depeche Mode, Mike Oldfield, Kent Poon...

Sve stoji. Moja očekivanja su bila primarno vezana uz pojačalo za slušalice. Možda je marketing ASUSa trebao napomenuti da je Essence optimizirana za sluške visoke impedancije... štagod kakogod, činjenice su tu. Nije zlato sve što sija.

ASIO je problematičan jer gubiš kontrolu glasnoće preko Xonar audio centra i moraš poglašnjavati u Foobaru. Tu imaš dva problema. Prvi je da zvuk preko ASIO drivera zapinje kao kad CD player preskače čim procesor bude malo zaposleniji.

Drugi problem je u slušanju na slušalice. Ta zvučna ima opako jak izlaz za slušalice. Pojačanje se regulira 0-100. Ugodno slušanje je 10-15, a preko 25 je preglasno na mojim HD555. I to na normalnom gainu... kad je extra high onda je preko 5 preglasno. Sad zamisli koliko je glasno na 100. Može dogoditi da digneš neki drugi player koji podesi svoju glasnoću na najjače i podere ti uši ako ne i slušalice jer ni Windows mixer ni Xonar Audio Centar više ne kontroliraju glasnoću.

WASAPI nema te probleme, ali ima ono krckanje koje se na pojačalu preko line-outa gotovo i ne čuje, ali na slušalicama baš bode.

Sve navedene probleme nemam na onboard zvučnoj bilo da guram coax, optiku ili analogno. ASIO nemam na ALC889 i ne treba mi Kajgod Foobar gurne preko toslinka, receiver dekodira (pod uvjetom da je stereo, naravno) pa se ne moram gnjaviti sa resampliranjem u Foobaru ili selektiranjem sampleratea u Xonar Audio Centru.

Postoje Unixonar driveri koje ću probati sutra, ali ono...

BTW: dok sam ovo pisao forsirao sam gain za slušalice na +18dB za visoku impedanciju slušalica (300-600ohma) i dobio zvučnu sliku kao na vanjskom pojačalu i receiveru, ali sam izgubio dinamiku i dobio distorzije kao da sam negdje uključio kompresor. Forsanje srednje impedancije (64-300ohma) na HD555 zvuči negdje između, ali opet ne tako dobro kao na hi-fi receiveru ili hi-fi pojačalu.

Ah.... izlaz za slušalice na Essenceu je izgleda stvarno prenapuhana priča.
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je offline   Reply With Quote
Staro 02.02.2013., 01:25   #8
Rain Man
Premium
 
Datum registracije: Feb 2005
Lokacija: x
Postovi: 1,447
Ja imam slično iskustvo sa posebnim pojačalom na zvučnoj za slušalice. Doduše ne na Essence, ali sličan zaključak. Baš u slučaju Essence, za duplo manje para se ubode vanjski AV reciever koji na kraju daje bolji zvuk kroz slušalice. A dobije se odmah DAC i pojačalo za zvučnike. U kvalitetu DAC-a i pojačala tog AV recievera ne ulazim al činjenica je da je to puno više opreme od Essence.
Rain Man je offline   Reply With Quote
Staro 03.02.2013., 11:58   #9
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,959
Essence mi je uspjela aktivirati OVERLOAD indikaciju na receiveru. To je jedini komad hardwarea i hi-fija svih ovih godina kojem je to uspjelo. Manual kaže da to zasvijetli kada je previsoka razina signala na analognom ulazu.

I stvarno. Uzeo sam multimetre i izmjerio izlazni napon na Line out izlazu 2.16V pri 50Hz (preciznije 2.161V). To je malo više od 2V koliko bi trebao biti maksimum. Kada sam spustio potenciometar u Xonar audio centru na 96, OVERLOAD indikacija na receiveru se više nije palila, a napon je na multimetrima bio točno 2.01V na oba kanala. Samo što onda vjerojatno nije bit-perfect

BTW: ABX-ao sam između DACa na kartici i DACa u receiveru na HD555. Receiver je djelovao mrvu prigušenije u odnosu na Essence, ali razlike su toliko sitne i nebitne da se ni izdaleka ne isplati dati za njih toliko novaca i još imati sve ove probleme, a oprema na kojoj su razlike uočene košta preko 3,000kn retail bez kartice.


EDIT: Konačno sam uspio natjerati ovu karticu da radi kako treba. Sa Unixonar driverima stvar je propjevala, čak sam uspio dobiti bit-perfect playback u Windows Media playeru preko SPDIFa. Originalni driveri od Asusa su jako loši, a i kartica zahtijeva pažnje da se malo bavi s njom. 'Bemti audiofile i njihov pristup stvarima Ne sjećam se kad me neki komad hardwarea toliko namučio. Radi i na Ubuntu 12.10 64bit, sistem ju vidi kao CMI8788.

Ipak ću je zadržati do daljnjega. Vidim da je ST verzija (PCI) discontinued i uz Precision clock tuning koji STX nema postaje raritet na koji imam godinu dana garancije Sviđa mi se što je PCI pa ju mogu staviti nisko u kučište što dalje od grafičke i proca.

Evo par savjeta, quick and dirty:

* Koristiti Unixonar 1.53 drivere
* ASIO output staviti na 24bit. WASAPI također.
* ASIO koristiti samo ako se kartica koristi kao DAC na pojačalu koje može podnijeti napon veći od 2V ili ako se koristi SPDIF-out. ASIO isključi sve kontrole glasnoće u mikserima i glasnoća se može regulirati samo u aplikaciji - može biti opasno ako koristite slušalice.
* Ako pojačalo ne podnosi napon > 2V na line-in, podesite potenciometar u Xonar audio centru na 95 ili niže ako je potrebno
* Ako se sluša na slušalice preko WASAPI sučelja (FooBar npr.), isključiti sistemske zvukove u Windowsima da izbjegnete neugodno pucketanje kad Windowsi požele pustiti sistemski zvuk. To se također događa prilikom promjene outputa i sampleratea i to je tako na Essence karticama Sa slušalicama veće impedancije će se manje čuti to pucketanje, a preko line-outa se gotovo i ne čuje.
* Prije nego uštekate slušalice i stavite ih na glavu, smanjite glavni potenciometar u Xonar audio centru na nisku vrijednost recimo 4-5 da izbjegnete oštećenje sluha
* Ako vam se ne da stalno mijenjati samplerate u Xonar audio centru prema onome što slušate, podesite ga na 192kHz
* Extra high gain +18dB (300-600ohm) postavke za slušalice daju najbolji zvuk na slušalicama niske impedancije. Probano na HD555, PX100 i MX550.
* Bit-perfect output dobivate forsiranjem istog sampleratea kao i ono što slušate na 24bit rezoluciji (da, 16bit file na 24bit outputu daje bit-perfect van). Ovo vrijedi za WASAPI i Windowse (Control panel -> Sound -> Advanced -> Samplerate bit depth when in shared mode..)
* Ne dirati mixer u Xonar audio centru ako ne znate točno šta radite, samo glavni potenciometar
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m

Zadnje izmijenjeno od: medo. 04.02.2013. u 17:49. Razlog: quick & dirty
medo je offline   Reply With Quote
Staro 14.02.2013., 18:03   #10
win32
Premium
Moj komp
 
win32's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2008
Lokacija: Dark Side Of The Moon
Postovi: 1,517
Ok, pitanje je koju onda zvucnu uopce uzet, a da je ok i da je pristupacne cijene?
Na zalost trenutno mi komp sluzi kao izvor zvuka te sve to ide na NAD 310 i Kef Coda 7 zvucnike (biti ce izvor zuvuka kada rijesim ovaj problem).
Za sada je sve na onboard zvucnoj koja ocito ima jako lose drivere i sama je uzasna.
__________________
"In the beginning there was 0. And then there was 1. A mind-bending meditation on the transcendent power of digital computation."

Pošteni trgovac: 1, 2, 3, 4, 5...
win32 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 14.02.2013., 20:33   #11
tomek@vz
Premium
Moj komp
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,357
Onboard optika?
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 14.02.2013., 20:49   #12
Rain Man
Premium
 
Datum registracije: Feb 2005
Lokacija: x
Postovi: 1,447
I spojiti optiku na sto? Treba vanjski DAC. Za to onda koristi kvalitetna zvucna. Mene je inace Realtek ALC898 ugodno iznenadio. Ima relativno kvalitetan zvuk s obzirom da je onboard.
Rain Man je offline   Reply With Quote
Staro 14.02.2013., 20:50   #13
Srdan
Premium
Moj komp
 
Srdan's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: Karlovac
Postovi: 1,209
Kako optiku spojiti na integrirani amp?
Edit: Brži si

Imao sam ovo i sasvim dobro zvuči, mislim da ga to čak prodaje moj kupac - ako je to stvarno on reci mu da ne fantazira i da ti ga za 450 koliko ga je i platio.
__________________
Jel' ima šta ženskih starih
što vole strance da
nas vozaju u autu
i kupuju skupe lance

Srdan je offline   Reply With Quote
Staro 14.02.2013., 21:54   #14
tomek@vz
Premium
Moj komp
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,357
My bad :P
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 14.02.2013., 22:42   #15
JuiceBox
Premium
Moj komp
 
JuiceBox's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Keebwork
Postovi: 7,470
Ja cu se ubaciti sad kao dezerter, zanima me dali postoje unixonar driveri za xonar dg ? Nisam pri kompu da provjerim.
__________________
The Rich pays to win. The Poor spends to lose.
JuiceBox je offline   Reply With Quote
Staro 19.02.2013., 09:42   #16
Verbum
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 679
Citiraj:
Autor xulos Pregled postova
Ja cu se ubaciti sad kao dezerter, zanima me dali postoje unixonar driveri za xonar dg ? Nisam pri kompu da provjerim.
Da postoje, unixonar driveri podržavaju manje više sve xonar kartice.

"Unified driver for: Asus Xonar cards: DG(X), DG SI, DS(X), D1 , D2, DX, D2X, HDAV, HDAV Slim, ST, STX, Xense."
Verbum je offline   Reply With Quote
Staro 20.02.2013., 11:20   #17
win32
Premium
Moj komp
 
win32's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2008
Lokacija: Dark Side Of The Moon
Postovi: 1,517
Ponoviti cu pitanje tj. koja zvucna je ok i do cca 1000 kn (ako postoji sta ok za te novce).

Kao sto sam rekao, nisam bas pobornik slusanja glazbe na PC-u tj. koristiti PC kao izvor zvuka no sta je tu je.

Jedini plus koji vidim kada je PC izvor zvuka je to sto vise ne bi snimao FLAC na CD i s tiome si ustedio dosta vremena, a i novca.

Mislim da cu probati naci rabljeni Pro-Ject USB Box ili mozda KingRex UD-01 ili neki sl. DAC.

Sto se toce zvucne, uistinu nemam ideju sta je ok pa zato i trazim neki savjet.
__________________
"In the beginning there was 0. And then there was 1. A mind-bending meditation on the transcendent power of digital computation."

Pošteni trgovac: 1, 2, 3, 4, 5...
win32 je offline   Reply With Quote
Staro 20.02.2013., 12:15   #18
alengrosevic
Premium
Moj komp
 
alengrosevic's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Čakovec
Postovi: 3,750
to pitanje bi trebalo ići u ovaj topic...
http://forum.pcekspert.com/showthrea...170293&page=11
alengrosevic je offline   Reply With Quote
Staro 20.02.2013., 22:48   #19
T}{OR
DBS
Moj komp
 
T}{OR's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,855
Thumbs up

Citiraj:
Autor medo Pregled postova
* Ako vam se ne da stalno mijenjati samplerate u Xonar audio centru prema onome što slušate, podesite ga na 192kHz
* Extra high gain +18dB (300-600ohm) postavke za slušalice daju najbolji zvuk na slušalicama niske impedancije. Probano na HD555, PX100 i MX550.
* Ne dirati mixer u Xonar audio centru ako ne znate točno šta radite, samo glavni potenciometar

* Ako se ne varam, zadnji službeni driver, pa tako i UNiXonari bi kod bit perfect svirke sami trebali prebacivat na odgovarajući sample rate koji kartica podržava. Jedino nisam siguran kakav je slučaj kod "derivata" 88,2 i 176,4 jer nisu ponuđeni u driverima kartice. To prebacivanje popraćeno je pucketanjem na samom početku (prije) sviranja pjesme.
* Nekak mi se i činilo da je zvuk bolji na 'medium gain' (najviše kaj sam se usudio natjerat svoje modane HD959). Baš ću probat sa 'high gain' postavkom.
* Vezano uz prethodni odgovor: ja ne bih spuštao glavni volume control već općenito maksimalni izlaz zvučne koji se (sad nisam kod kompa pa tipkam prema sjećanju) štela ako se ne varam u mixeru i po defaultu je na nekih 74% - čisto da se izbjegne moguće oštećenje slušalica ako netko ostavi volume na maksimumu.
__________________

YT playliste: IL-2 Sturmovik: Great Battles | Duxford Flying Legends
T}{OR je offline   Reply With Quote
Staro 22.02.2013., 13:32   #20
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,959
Citiraj:
Autor T}{OR Pregled postova
* Ako se ne varam, zadnji službeni driver, pa tako i UNiXonari bi kod bit perfect svirke sami trebali prebacivat na odgovarajući sample rate koji kartica podržava. Jedino nisam siguran kakav je slučaj kod "derivata" 88,2 i 176,4 jer nisu ponuđeni u driverima kartice. To prebacivanje popraćeno je pucketanjem na samom početku (prije) sviranja pjesme.
Zadnji službeni driver to ne radi, možda na drugim Xonar karticama radi? Unixonar sam stavio 1.53 jer na stranici preporučuju da se taj stavlja za Essence kartice.

Citiraj:
Autor T}{OR Pregled postova
* Nekak mi se i činilo da je zvuk bolji na 'medium gain' (najviše kaj sam se usudio natjerat svoje modane HD959). Baš ću probat sa 'high gain' postavkom.
Probaj pa svakako javi. Ja čujem distorzije kao da je previsok napon, slično kao slab radio prijem i to na glasnijim dionicama kad je na Extra high gain. Slušalice su mi zbog toga spojene preko receivera koji ima dva reda veličine bolji zvuk u slušalicama nego izlaz na Essenceu koji zvuči kao da se više muči sa slušalicama nego što svira na njih.
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je offline   Reply With Quote
Staro 22.02.2013., 20:09   #21
T}{OR
DBS
Moj komp
 
T}{OR's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,855
Citiraj:
Autor medo Pregled postova
Zadnji službeni driver to ne radi, možda na drugim Xonar karticama radi? Unixonar sam stavio 1.53 jer na stranici preporučuju da se taj stavlja za Essence kartice.
Jesi to ustanovio slušanjem ili to piše u driver readme-u? Zanima gdje točno mogu vidjet da mi recimo 24/96 pjesmu ne svira u 24/96 nego u 16/44,1 ako je tako postavljeno u Xonar Audio Center-u. Nisam prolistao službeni driver readme niti mi se u ovom trenu da, pa ako tamo piše molim jedan facepalm.

Stavio sam na 96 trenutno u XAC-u da mi je savjest mirna.


Citiraj:
Autor medo Pregled postova
Probaj pa svakako javi. Ja čujem distorzije kao da je previsok napon, slično kao slab radio prijem i to na glasnijim dionicama kad je na Extra high gain. Slušalice su mi zbog toga spojene preko receivera koji ima dva reda veličine bolji zvuk u slušalicama nego izlaz na Essenceu koji zvuči kao da se više muči sa slušalicama nego što svira na njih.
Stavio u mixeru oba kanala na 36% i gain na "high" tako da mi kod najveće glasnoće ne odlete slušalice s glave zajedno s bubnjićima. Zatime sam se bacio na slušanje pjesama koje mi se možda najviše vrte po Foobaru. Razlika je tu, definitivno mi se čini kako sam dobio na prostornosti.

Preporuka za ostale koji sviraju s ovom karticom.
__________________

YT playliste: IL-2 Sturmovik: Great Battles | Duxford Flying Legends
T}{OR je offline   Reply With Quote
Staro 11.03.2013., 19:50   #22
T}{OR
DBS
Moj komp
 
T}{OR's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,855
Našao: http://brainbit.wordpress.com/uni-xo...hooting-guide/

Citiraj:
7. Does sample rate automatically change with ASIO 2.0 depending on audio files sample rate?

Yes.

You will usually hear a pop when you change to music with different sample rate.
Kod WASAPI plugina vrijedi ono kaj je medo napisao.
__________________

YT playliste: IL-2 Sturmovik: Great Battles | Duxford Flying Legends
T}{OR je offline   Reply With Quote
Staro 12.03.2013., 01:44   #23
Josipva
Registered User
 
Datum registracije: May 2008
Lokacija: Split
Postovi: 33
Medo, mala napomena ako čitaš ovu temu. Čini mi se da nisi baš "researchao" xonarku prije kupnje, stx i st imaju izlaznu impedanciju od 10-11 ohma što je čini karticom koja bolje leži slušalicama više impedancije.
Josipva je offline   Reply With Quote
Staro 16.03.2013., 11:43   #24
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,959
Citiraj:
Autor Josipva Pregled postova
Medo, mala napomena ako čitaš ovu temu. Čini mi se da nisi baš "researchao" xonarku prije kupnje, stx i st imaju izlaznu impedanciju od 10-11 ohma što je čini karticom koja bolje leži slušalicama više impedancije.
E da, to nisam znao, a nije baš da piše na kutiji ili u specifikacijama "audiofilske zvučne kartice". Bitno da sam dobio 4god star špagicom uvezan audioreport s kojim ne znam šta ću.
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je offline   Reply With Quote
Staro 17.03.2013., 03:30   #25
Josipva
Registered User
 
Datum registracije: May 2008
Lokacija: Split
Postovi: 33
ja razmisljam bi li uzimao tu xonarku za moje beyerice dt 990 250 ohm ili mozda ima neka druga isplativija kombinacija do tog cjenovnog ranga ...? Trenutno ih pogonim xonarkom dg na maximum gainu i zadovoljan sam (navodno je max dg-ice do 150ohma) s tim da mi je poprilicno velika razlika izmedju nikakvog pojacanja i tog pojacanja od xonarke dg, tako da sam optimistican u vezi kvalitetnije kartice/pojacala.

Zadnje izmijenjeno od: Josipva. 17.03.2013. u 03:38.
Josipva je offline   Reply With Quote
Staro 29.04.2013., 13:57   #26
T}{OR
DBS
Moj komp
 
T}{OR's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,855
Citiraj:
Autor T}{OR Pregled postova
Našao: http://brainbit.wordpress.com/uni-xo...hooting-guide/



Kod WASAPI plugina vrijedi ono kaj je medo napisao.
I gornja tvrdnja je netočna. Sa zadnjim službenim ili bilo kojim UniXonar driverima, i WASAPI se automatski šalta prema rezoluciji snimke - ALI, samo ako je snimka jednom od zapisa koji je ponuđen u Audio Center-u, odnosno 44,1/48/96/192 kHz. Kod moje STX (vjerujem da je to i slučaj sa ST verzijama), kada se radi o rezoluciji koja je negdje između ponuđenih 44,1/48/96/192 - npr. 176,4kHz, WASAPI ne svira pravi Bit-Perfect (niti ručno šaltanje u Xonar Audio Center-u tu ne pomaže), već kartica sama radi resample na rezoluciju podešenu u Xonar Audio Center-u.

Pravi Bit-Perfect s automatskim podešavanjem prema frekvenciji zapisa radi jedino ASIO plugin. Kod mene se taj resampling s WASAP pluginom manifestira kao šum od gramafonske ploče - koji nestane kad prebacim na ASIO.

Trenutno sam na zadnjim, 1.70 UniXonar driverima (Low DPC latency postavka). (NAPOMENA: Ukoliko netko stavlja UniXonar drivere na ST/STX karticu, nemojte zaboraviti maknuti kvačicu s "enable stereo upmix to 5.1/7.1".)

Evo još malo o toj temi, koja potvrđuje moja zapažanja:

Citiraj:
With the new driver, bit-perfect playback by the STX card is guaranteed at all sample rates supported by the DMA buffer—44.1, 48, 88.2, 96, 176.4, and 192kHz—and, unlike with the earlier driver, ASIO-compatible applications take exclusive control of the audio device. However, the card's volume control is disabled when it is used in this mode, which makes it inconvenient for headphone listening.

With the Xonar Audio Center open and playing files with Foobar 2000, selecting "Speakers (ASUS Xonar Essence STX Audio Device)" and 24-bit resolution in the Foobar Output Preferences dialog now did give true 96kHz playback, a 40kHz tone being decoded as 40kHz. However, material recorded at 88.2kHz was still sample-rate–converted to whatever rate had been chosen with Audio Center, the 88.2kHz sample rate not being available.

Changing the preferred output device to "Xonar Essence STX bit-perfect ASIO driver" and choosing "Digital Output (ASUS Xonar Essence STX Audio Device)" in Windows 7's Control Panel/Hardware and Sound/Audio Devices dialog did give the correct sample rate for the file being played at the digital output. I tested this configuration with data having sample rates of 44.1, 48, 88.2, 96, 176.4, and 192kHz, and bit depths of 16 and 24; in every case, the data output by the Essence STX were identical to those in the original file. I tested this by recording the output to a new file, inverting its polarity, then playing the old and new files simultaneously in Adobe Audition 3.0. They nulled completely, confirming that the data were the same.
^^
Srećom je ovaj problem oko glasnoće i ASIO plugina popravljen s novijim verzijama Foobar-a.


Što se tiče pojačala za slušalice, tu je Medo potpuno u pravu. Definitivno staviti na high gain. Nakon podužeg slušanja mogu reći kako je razlika ogromna. To mi je zapravo i najveća zamjerka kod kartice, jer kako često koristim slušalice, moram svaki puta kod prebacivanja na sluške smanjti mixer na 50, kako si ne bi izbio bubnjiće.
__________________

YT playliste: IL-2 Sturmovik: Great Battles | Duxford Flying Legends

Zadnje izmijenjeno od: T}{OR. 29.04.2013. u 18:33.
T}{OR je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na