Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Audio, Video, Foto
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 28.05.2019., 17:43   #1
thunder11
Premium
Moj komp
 
thunder11's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2013
Lokacija: Umag
Postovi: 1,690
Naštimavanje video opcija za 4K TV

Ponovno ja sa nekim nejasnoćama pa bi mi trebala pomoć.

Na PC-u iz potpisa imam spojen LG 49UJ7507(HDMI) + AOC Q32G1 (DP)

Čitao sam podosta po netu oko "najboljih" opcija za prikazivanje video sadržaja preko PC-a na TV. Trenutno koristim MPC-HC sa LAV encoderima + madVR - i prema uputama namjestio madVR. 4K filmovi/TV serije izgledaju super dok 1080p ovisi o verzijama koje skidam.

Jedna stvar me u zadnja 3-4 dana mući i neda mira, a to je gledanje YouTube sadržaja i na AoC-u i LG-u. Blago rečeno izgleda katastrofa. Bendanja boja ima na bilo kojoj pozadini a da je crna/siva/bijela....tamniji sadržaji pokazuju neke užasne crne blockove (nije solidna crna već vidim kocke raznih veličina i tako..).

E sada, ja znam da tu Bit rate i sama kompresija videa ima veliku ulogu, daleko od toga. Nego mi nije jasno kako isti video kada se pokrene preko youtube aplikacije sa TV-a izgleda savršeno (ista rezolucija) nego kada istu pustim preko kompa?

AoC je u NVCP namješten - RGB / 8bit / full
TV - YCBCR 4:2:2 / 10bit / limited + HDR preko winsa

Isto tako sam probao i sve ostale color formate ali rezultati su isti, promjene neke niti ne vidim (ako ih uopće ima).
Imam TV već godinu i pol i nikada nije bilo toliko očito to preljevanje boja i slično. Da li ja tu nešto nisam dobro napravio? Zašto je tolika razlika izmedu videa puštenih preko PC-a ili youtube aplikacije direktno sa kompa?

Neki savjet sta da radim?
Ako trebaju neke dodatne inforamcije postavki kojih koristim recite pa da nadodam.,
thunder11 je offline   Reply With Quote
Staro 01.06.2019., 15:26   #2
thunder11
Premium
Moj komp
 
thunder11's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2013
Lokacija: Umag
Postovi: 1,690
pošto nema savjeta za sada...probamo nešto drugo.

Isprobao sam isti media file staviti na USB i prikopčati na TV, rezultat? 1080 10bit serija izgleda bombastično.

Dakle, nešto nisam dobro napravio a neznam šta, čupam si kosu. Zašto je toliko lošija slika preko PC -> HDMI -> TV nego kada se direktno prikopča?
thunder11 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 01.06.2019., 16:25   #3
High_End
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: May 2019
Lokacija: Zagreb
Postovi: 100
Ista stvar i kod mene na Philips 55pus7503/12 (filmovi i serije preko USB super, kada ide preko kompa sranje slika, ostalo je ok) ... meni nece ni pod preporuceno prikazati 4k nego fullHD pa moram rucno prebacivati, nez kako je kod tebe po tom pitanju?

Citao sam da je to greska na softweru kod nekih modela, a ima je i kod sony samsung Lg Philips određenih modela (ovo za preporucenu rezu da ne prikazuje nativnu)

Zadnje izmijenjeno od: High_End. 01.06.2019. u 16:30.
High_End je offline   Reply With Quote
Staro 01.06.2019., 18:12   #4
thunder11
Premium
Moj komp
 
thunder11's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2013
Lokacija: Umag
Postovi: 1,690
EDIT: brirš 2 (nešto uradih krivo)

Zadnje izmijenjeno od: thunder11. 01.06.2019. u 18:49.
thunder11 je offline   Reply With Quote
Staro 01.06.2019., 18:42   #5
thunder11
Premium
Moj komp
 
thunder11's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2013
Lokacija: Umag
Postovi: 1,690
EDIT:briši

Zadnje izmijenjeno od: thunder11. 01.06.2019. u 18:49.
thunder11 je offline   Reply With Quote
Staro 01.06.2019., 18:43   #6
thunder11
Premium
Moj komp
 
thunder11's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2013
Lokacija: Umag
Postovi: 1,690
Kako misliš točno da moraš ručno prebacivati? odnosno gdje to i radiš ?

A sada da li je softwear u pitanju baš kod mog modela nebih znao reći...iako je dvije godine star, dobio sam čak dvije zakrpe u prošlom mjesecu. Jednostavno nisam pametan...danas ću probati zamjeniti HDMI kabel, sjeci mi noge ako je to u pitanju. Prebacio sam i razne HDMI portove na TV-u 1-2-3 svuda ista stvar...google koliko god sam pisao i tražio nisam nabasao na ništa konkretno.

EDIT: + ovo budem probao iako mi nema smisla baš..si probao to mjenjati?

"Using it as a PC monitor, for 1080p movies: I DONT use it at a higher resolution than 1920 x 1080. Why? First, because the TV has included a upscale option which is activated when used at that resolution, which makes the 1080p content upscale to 4k, and actually looks better than setting the resolution at 4k and playing a 1080p movie.

Note: this upscale function of my TV only works when used as a PC monitor, not in blurays."
thunder11 je offline   Reply With Quote
Staro 01.06.2019., 22:49   #7
High_End
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: May 2019
Lokacija: Zagreb
Postovi: 100
Pa pricam o tome kada spojim tv na komp sa hdmi kabelom, tada mi ne stavi rezoluciju 4k pod preporiceno nego fullHD pa moram sam prebaciti na 4k u postavkama zaslona
High_End je offline   Reply With Quote
Staro 24.07.2019., 09:23   #8
Razz_HR
Registered User
 
Datum registracije: Jul 2019
Lokacija: Zagreb
Postovi: 13
Dobro jutro dečki.
Da ne bi bilo ''jeste li iskopčali ruter iz struje pa ponovo ukopčali'', pišem par brzinskih:
Isprobaj sve HDMI ulaze. Na mom LG nisu svi 4k ready, premda bi trebali biti.
Probajte sa boljim HDMI kabelom. Obično oni koji imaju ''zlatni'' završetak se smatraju boljima.
Probaj se poigrati sa stavkom u opcijama koja se zove HDMI ULTRA HD Deep Color. Ako ti TV to ne uključuje automatski za određeni HDMI ulaz na koji ti je spojen komp, onda treba manualno to uključiti/isključiti. Napisao sam uključiti/isključiti jer ja sam morao isključiti zbog ovog:
''If your device does not support this feature, it may not work properly. In that case you can connect the device to a different HDMI port or turn the HDMI ULTRA HD Deep Color Setting off.''
Ja sam trebao isključiti jer sam imao ''mouse lag''. Probaj pa vidi...
Razz_HR je offline   Reply With Quote
Staro 24.07.2019., 10:04   #9
thunder11
Premium
Moj komp
 
thunder11's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2013
Lokacija: Umag
Postovi: 1,690
Mislim da sam to sve već isprobao. Na mom LG-u svaki HDMI port je jednak i čak podržava HDCP 2.2

Opciju za True color je uključena automatski čak mi nudi za "all inputs". Doduše i dan danas sam prisiljen medije prebacivati na USB/HDD vanjski jer razlika u kvaliteti je ogromna. Em nema artefakata u tamnim scenama + bending nije toliko očit.

Isprobao sam dva različita HDMI kabla, doduše niti jedan niti drugi nisu "gold"plated, e sada...nije valjda da će to biti? Iako je to vrlo čudno ako bi bilo...

Nadalje, ne vjerujem da je do postavka u winsima, jer sam nedavno renistall napravio i prikaz je ostao isti.
Ne znam iskreno...čudno mi je sve to. Da slika toliko lošije izgleda kada je direkt spojena na PC.

okačim USB od iza TV-a is slinim kada gledam istu stvar ponovno. (Večinom su svi mediji 10bit x265 - 1080 ili 4K)
thunder11 je offline   Reply With Quote
Staro 24.07.2019., 10:24   #10
Razz_HR
Registered User
 
Datum registracije: Jul 2019
Lokacija: Zagreb
Postovi: 13
Nekad zna biti baš ono što misliš da nije.
Imaš 4k videa na PC i TV koji je 4K. Jedina veza između njih je HDMI kabel. Probaj sa ''gold plated'' kabelom koji je HDCP 2.2 kompatibilan.
Meni je bilo ''ma nije valjda'' pa sam prebacio sa HDMI 1 utora na HDMI 2 utor i bilo je ''ma nije valjda''
Jesi probao preko WIFI-a projicirati sliku na TV? Preko Miracasta?
Razz_HR je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 24.07.2019., 10:26   #11
sakomako
Registered User
 
Datum registracije: May 2013
Lokacija: nigdje
Postovi: 599
AVR----->TV uređaj jer tada slika ide preko AVR na TV a zvuk se obrađuje u AVR. Moram napomenuti da je i AVR također na LAN jer muzika (višekanalna i stereo) se sluša preko AVR a sami fajlovi su na disku od PC a za to se koristi media server. Dakle svi uređaji su na LAN, a ovisno o željenoj kvaliteti zvuka se npr. kod filmova reprodukcija vrši ili na Android TV boxu ili na samom TV (max DD5.1)



Android TV box i AVR su spojeni sa HDMI kablom isto kao i AVR i TV. Dok sam Android TV box je spojen preko LAN na PC i za gledanje filmova se koristi media server pa mogu za Thrue HD 7.1 zvuk gledati preko Android boxa ili direktno preko TV ali si onda ograničen na DD5.1 zvuk.


Samo Andoid TV box kada se gledaju YT klipovi ima ograničenje u toj aplikaciji na FHD sliku, dok TV ide do 4k HDR reze.


Na PC se gleda preko browzera i tu nemam ograničenje što se tiče reze jer to sam odaberem na YT, no ograničenje je monitor od PC koji nije 4K HDR, jer PC dobije strim sa YT u kvaliteti koju odaberem, ali mogućnosti PC hardvera su niže nego na TV koji je 4K HDR, a istu kvalitetu podržava i Android TV box, ali je aplikacija na njemu ograničena od Googla na FHD rezu.


Dakle YT se gleda direktno preko mreže (LAN) na svakom od uređaja i to u kvaliteti koju mu određuje Google ovisno o registriranom uređaju i aplikaciji za njega i zašto bi YT klip strimao sa PC na TV kada to TV ili Android TV box ili PC rade samostalno?


Što se tiče filmova koji su spremljeni na disku na PC to se gleda preko media servera i to ili na Android TV box (zvuk Thrue HD 7.1) ili preko TV (zvuk DD5.1) ili direktno preko playera na samom PC.


Kućno kino ima mogućnost zvuka Thrue HD 7.1 pa ako želim kvalitetniji zvuk onda se film pušta preko Android TV box uređaja i ide na AVR, a slika ide od Android TV Box uređaja u AVR pa onda u TV. ova dva uređaja su povezana sa HDMI kablovima, a Android TV box je sa PC povezan preko LAN. Evo zato Android TV box u postavkama ima HDMI ULTRA HD Deep Color Setting, ali to nema veze sa YT klipovima jer on kao uređaj je od Googla ograničen na FHD rezoluciju.


Zaključak je da klipovi sa YT mogu biti u različitoj rezi i kvaliteti (bit rateu) a to ovisi o aplikaciji na samom uređaju i kako YT (Google) prepoznaje uređaj na koji šalje stream.


S time da ja na PC mogu birati sam kvalitetu tj. rezoluciju klipa, a koliko vidim YT (Google) ovisno o brzini veze na internet odlučuje o bit rateu, kod mene za 4K HDR klipove ide na PC preko 90 MB/s što je par puta više od bit ratea koji u mrežu šalje NetFlix, a ako otvorim statistiku na TV vidim da je isto za 4K HDR materijale oko 90 MB/s, ali kada se gleda preko Android TV boxa onda je to maximalno FHD rezolucija i bitrate je i dalje visok jer je taj uređaj na optičkoj vezi pa bitrate YT /Google) šalje maksimalno moguć, no stavlje ograničenje u rezolucija na FHD.


Što se tiče plejanja YT preko PC na TV, razmisli malo o dužini HDMI kablova, zato je LAN bolja opcija! Plajeri na TV rade bolje od kombinacije plajer na PC a slika na TV i signal ide direktno u TV i reproducira se onakav kakav je, dok ti u PC dodatno taj signal obrađuješ u plajeru na PC i podešavaš neke parametre i pitanje je što onda dobiješ od kvalitete a onda to još šalješ preko HDMI na TV a dužina HDMI kabla dodatno smanjuje kvalitetu signala koji dolazi u TV.



Ako je pomoglo dobro, ako nije isto dobro.
-->
Da si malo prosurfao shvatio bi da postoje razlike i to u slijedećem:


TV proizvođači imaju ugovor s Googlom i kada kupiš TV onda ga prvo registriraš kao uređaj na mreži, pa tako plajeri na TV su onda registrirani kao takvi i Google ti pušta video u 4K HDR ako takav postoji i imaš bit rate barem ja i do 90 MB/s (optika je u pitanju).


E sad ako taj isti video gledaš preko koosookog android TV boxa onda nećeš nikako moći natjerati plajer kojim gledaš YT da ide preko FHD rezolucije, a to najbolje vidiš kada u toj aplikaciji pokreneš statistiku pa ćeš vidjeti da onaj isti video ide sa drugog servera i da ima sasvim druge parametre što se tiče kvalitete slike.


Kada to gledaš preko PC onda taj isti video gledaš iz browzera i barem kod mene nema problema da odaberem koju rezolucije slike želim pa čak i 4K HDR iako to moj PC neće moći prikazati u izvornom obliku.



Moj TV je spojen preko LAN veze i to žicom, jer je to najbolja i najstabilnija veza gdje praktično ne postoji problem dužine kablova kao kod HDMI kabla ili brzine WIFI veze.


Tako da za gledanje YT to se gleda direktno preko LAN a isto je i sa android TV boxom i PC.


To što npr. na android TV boxu u opcijama uključiš HDMI ULTRA HD ima veze samo kada sa tog uređaja puštam film preko mreže na TV radi 7.1 Thrue HD zvuka koji nije na TV kao takav podržan već ide do DD5.1, no to je lokalna veza Android TV box---->AVR----->TV uređaj jer tada slika ide preko AVR na TV a zvuk se obrađuje u AVR. Moram napomenuti da je i AVR također na LAN jer muzika (višekanalna i stereo) se sluša preko AVR a sami fajlovi su na disku od PC a za to se koristi media server. Dakle svi uređaji su na LAN, a ovisno o željenoj kvaliteti zvuka se npr. kod filmova reprodukcija vrši ili na Android TV boxu ili na samom TV (max DD5.1)



Android TV box i AVR su spojeni sa HDMI kablom isto kao i AVR i TV. Dok sam Android TV box je spojen preko LAN na PC i za gledanje filmova se koristi media server pa mogu za Thrue HD 7.1 zvuk gledati preko Android boxa ili direktno preko TV ali si onda ograničen na DD5.1 zvuk.


Samo Andoid TV box kada se gledaju YT klipovi ima ograničenje u toj aplikaciji na FHD sliku, dok TV ide do 4k HDR reze.


Na PC se gleda preko browzera i tu nemam ograničenje što se tiče reze jer to sam odaberem na YT, no ograničenje je monitor od PC koji nije 4K HDR, jer PC dobije strim sa YT u kvaliteti koju odaberem, ali mogućnosti PC hardvera su niže nego na TV koji je 4K HDR, a istu kvalitetu podržava i Android TV box, ali je aplikacija na njemu ograničena od Googla na FHD rezu.


Dakle YT se gleda direktno preko mreže (LAN) na svakom od uređaja i to u kvaliteti koju mu određuje Google ovisno o registriranom uređaju i aplikaciji za njega i zašto bi YT klip strimao sa PC na TV kada to TV ili Android TV box ili PC rade samostalno?


Što se tiče filmova koji su spremljeni na disku na PC to se gleda preko media servera i to ili na Android TV box (zvuk Thrue HD 7.1) ili preko TV (zvuk DD5.1) ili direktno preko playera na samom PC.


Kućno kino ima mogućnost zvuka Thrue HD 7.1 pa ako želim kvalitetniji zvuk onda se film pušta preko Android TV box uređaja i ide na AVR, a slika ide od Android TV Box uređaja u AVR pa onda u TV. ova dva uređaja su povezana sa HDMI kablovima, a Android TV box je sa PC povezan preko LAN. Evo zato Android TV box u postavkama ima HDMI ULTRA HD Deep Color Setting, ali to nema veze sa YT klipovima jer on kao uređaj je od Googla ograničen na FHD rezoluciju.


Zaključak je da klipovi sa YT mogu biti u različitoj rezi i kvaliteti (bit rateu) a to ovisi o aplikaciji na samom uređaju i kako YT (Google) prepoznaje uređaj na koji šalje stream.


S time da ja na PC mogu birati sam kvalitetu tj. rezoluciju klipa, a koliko vidim YT (Google) ovisno o brzini veze na internet odlučuje o bit rateu, kod mene za 4K HDR klipove ide na PC preko 90 MB/s što je par puta više od bit ratea koji u mrežu šalje NetFlix, a ako otvorim statistiku na TV vidim da je isto za 4K HDR materijale oko 90 MB/s, ali kada se gleda preko Android TV boxa onda je to maximalno FHD rezolucija i bitrate je i dalje visok jer je taj uređaj na optičkoj vezi pa bitrate YT /Google) šalje maksimalno moguć, no stavlje ograničenje u rezolucija na FHD.


Što se tiče plejanja YT preko PC na TV, razmisli malo o dužini HDMI kablova, zato je LAN bolja opcija! Plajeri na TV rade bolje od kombinacije plajer na PC a slika na TV i signal ide direktno u TV i reproducira se onakav kakav je, dok ti u PC dodatno taj signal obrađuješ u plajeru na PC i podešavaš neke parametre i pitanje je što onda dobiješ od kvalitete a onda to još šalješ preko HDMI na TV a dužina HDMI kabla dodatno smanjuje kvalitetu signala koji dolazi u TV.



Ako je pomoglo dobro, ako nije isto dobro.

Zadnje izmijenjeno od: sakomako. 24.07.2019. u 10:39.
sakomako je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na