Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Overclocking > Hlađenje
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 12.03.2007., 22:16   #1
Bartuc
The All Seeing Eye
Moj komp
 
Bartuc's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,103
Arrow Postupak nanošenja termalne paste i ostala pitanja

Pošto me u zadnje vrjeme ljudi dosta ispituju "Kako se stavlja pasta na procesor?", odlučio sam napraviti "Tutorial" kako se pravilno nanosi pasta!

Ovo je način na koji ja nanosim pastu: -rađeno na E4300 i CoolerMaster HyperTX

1) Priprema:

Pošto je pasta koju dobijemo na cooleru uglavnom loša potrebno ju je temeljito očistiti te nanjeti novu, bolju pastu! Iz mog iskustva najbolje paste su Arctic Silver 5 i Arctic Silver Ceramique! Pastu čistimo tako da vaticu (za čišćenje lica) natopimo u alkohol (ne previše) te temeljito očistimo bazu hladnjaka od serijski dobivene paste! Ukoliko je potrebno, procesor se također može na taj način očistiti od stare paste! Prije nanošenja nove paste, hladnjak i procesor moraju biti potpuno čisti i suhi! Kako kaže kolega ^SuperUnknown^, da bi u potpunosti očistili bazu coolera od masnoča, preporuka je koristiti običnu gumicu za olovku - ovo je također preporuka kolege undo-a!



Ponekad je završna obrada baze coolera dosta loše izvedena te ju je poželjno malo "ispolirati" prije upotrebe! To se radi tako da se uzme najfiniji smirgl papir i nježno se izsmirgla baza coolera. Nakon njega potrebno je još i smirglanje sa vodenim smirgl papirom za dodatno glancanje baze coolera. Važno: Mora se koristiti vrlo fini brusni (smirgl) papir granulacije 1200, 1400 ili čak 2000 (hvala Smartguy). Neki ljudi čak preporučaju i poliranje sa raznim polir pastama ali ja mislim da je to više šminka nego što je korisno! Na svu sreću, baza HyperTX-a je vrlo dobro izvedena te nije potrebna dodatna obrada!

Na slici ispod možete vidjeti očišćenu bazu coolera od serijski dobivene paste.



2) Nanošenje paste:

Ja nanosim pastu tako da je stavim na sredinu procesora u vrlo maloj količini (zrno riže) te je prstom razmažem po cjelom procesoru (kako kolega ZMAJ kaže, "najbolji je osjet" te u potpunosti imate kontrolu nad pastom)! Nanesena pasta ne smije biti debela, dovoljno je vrlo tanak sloj, npr. poput debljine lista papira! Ako stavite pre debeli sloj paste tada se učinak hlađenja procesora smanjuje! Pasta zapravo služi da se cooler i procesor sjedine odnosno "zaljepe" te da između njih nema "zračnih jastučića" koji služe kao toplinska izolacija! Nakon što nanesete pastu na procesor, moja preporuka je da stavite još jedan vrlo tanki sloj paste na bazu coolera, tanji od onoga što ste stavili na procesor! Ukoliko vam je pobjeglo malo paste pokraj procesora, to se može vrlo lagano obrisati štapičem za uho! Kada ste to napravili, položite cooler na procesor te ga učvrstite za matičnu ploču (prikazano u uputama koje dobijete sa coolerom)!

- Ukoliko ne želite mazati prste, te ste skeptični dali pasta gubi rashladna svojstva ako dođe u kontakt sa ljudskom kožom, uvjek možete razmazati pastu na procesor i cooler sa nekom najlon folijom ili drugim improviziranim materijalom! Hvala windfucker.

Na slici ispod možete vidjeti količinu potrebne paste za Intel Core 2 Duo!



Drugi način koji ja osobno ne preferiram je da stavite na sredinu procesora kap paste (veličine zrna riže) te je pritisnete sa coolerom (ne jako) i tada ga lagano zarotirate da se pasta rasporedi između coolera i procesora! Ne volim ovaj način zato jer ne vidite što ste zapravo napravili i rijetko kada če se pasta ravnomjerno raspodjeliti po cjelom procesoru! Ako radite na taj način, pasta če se raspodjeliti po cjeloj površini procesora tek kada se zagrije i postane malo više "tekuča"! Baš iz tog razloga više volim prvi način koji sam opisao jer imate potpunu kontrolu nad pastom, a što se tiče zmazanih prstiju, to se lagano pere s vodom!

Na slikama ispod možete vidjeti nanesenu pastu na procesor i bazu coolera!



Par riječi za kraj:

Svaka pasta pa tako i odličan Arctic Silver gubi na kvaliteti kako vrijeme prolazi. Moja preporuka je da svakih dvije godine (ili godinu dana) skinete cooler sa procesora te ih temeljito očistite i nanesete novi sloj sviježe (čiste/friške) paste. Time čete ostvariti bolje hlađenje procesora i dugovječniji rad komponenti! Također je preporuka svakih par mjeseci očistiti CPU cooler od prašine jer prašina je također toplinski izolator te smanjuje rashladna svojstva coolera! Kod čišćenja coolera vrlo je važno propuhati ili posaugati prašinu između aluminijskih/bakrenih lističa te očistiti ventilator od prašine!

Nadam se da če ovaj Tutorial nekome olakšati život bar malo!

Za kraj još jedna slika gotove montaže coolera na procesor



Pozdrav

Zadnje izmijenjeno od: Bartuc. 13.03.2007. u 17:17.
Bartuc je offline   Reply With Quote
Staro 12.03.2007., 22:36   #2
Blue Spirit
Premium
Moj komp
 
Blue Spirit's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2004
Lokacija: ZG - Dubrava
Postovi: 2,136
Lijepo napravljeno


Nadodao bi da se isti postupak primjenjuje pri stavljanju paste na chipset ili na grafičke kartice.
__________________
Blue Spirit: IMDB popis i preporuke filmova... 100 najboljih filmova 21. stoljeća!...IMDB Top 1,000 movies .... Find similar movies https://i.imgur.com/Y9m9Ove.png

COD 141.11.196.66:28960 || COD 141.11.196.66:28940 || COD 185.107.96.125:28977
Blue Spirit je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 12.03.2007., 22:41   #3
Fera_os
Ne znam šta da napišem
Moj komp
 
Fera_os's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Osijek
Postovi: 984
Super, imaš rep_up od mene. Mogao si ako nije problem stavit temperature da vidim kolko si stupnjeva dobio(Idle, Full Load i tak...). Ja koristim isto tu metodu "zrno riže"...
__________________
Nemam ništa pametno za reć!
Fera_os je offline   Reply With Quote
Staro 12.03.2007., 22:42   #4
amd freak
Guest
Moj komp
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: Zabok
Postovi: 543
jednostavno i korisno...bravo...

vidim da napreduješ..tako treba
amd freak je offline   Reply With Quote
Staro 12.03.2007., 23:20   #5
Swarm dude
Premium moderator
 
Swarm dude's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,600
Što nije niža temperatura ako se ispolira baza?! Onda ima manje pora i pukotina u kojima se zadržava zrak
__________________


CPU: AMD Opteron 3365 cooled by LC-CC-120
MBO: MSI 760GM-E51 FX
RAM: 4 x 8 GB G.Skill Ripjaws DDR3 PC-12800
VGA: Nvidia Quadro K600
SSD: Crucial BX500 1TB
HDD: Seagate Barracuda Guardian 2 TB
PSU: Silverstone Strider Essential 600W
Swarm dude je offline   Reply With Quote
Staro 12.03.2007., 23:27   #6
jed2i
Premium
Moj komp
 
jed2i's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2004
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,771
ja sam se malo namucio kad sam stavljao pastu na svoj c2duo

konkavan je, pa sam prvo nanio tanak sloj paste na procesor i sa staklom provjerio povrsinu coolera
na kraju je bila potrebna jako velika kolicina paste da bi cooler(scythe ninja) zadovoljavajuce ohladio clockani c2duo
mislim da je kolicina paste za svakoga posebna jer postoje neravni procesori i neravne baze hladnjaka
jed2i je offline   Reply With Quote
Staro 12.03.2007., 23:28   #7
Soulliss
By the power of Grayskull
Moj komp
 
Soulliss's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 49
Uglavnom da, kao šo je i rekao bitno da nema zraka između hladnjaka i CPU-a.

Samo bih dodao ako smijem da je bolje razmazat pastu tako da stavimo na prst plastičnu vrećicu ili sl. nego direktno s prstom.

Inače Bartuc lijepo napravljeno....
__________________
Assumption is the mother of all FUCK UPS!!
Soulliss je offline   Reply With Quote
Staro 13.03.2007., 00:09   #8
Bartuc
The All Seeing Eye
Moj komp
 
Bartuc's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,103
Evo budem sutra istestirao idle i load temperature sa Everestom i S&M-om pa bum stavio par screenshotova da se i one vide!

Što se tiče konkavnih proceva, oni bome jesu gnjavaža i stvano ne znam zašto ih rade na taj način makar znaju da ih je teže hladiti kao takve! C2D E4300 je imao potpuno ravnu površinu pa nije bilo problema!

Dalje, što se tiče Kiklopove tvrdnje za to ne bih znao pa se nebum mješao! Znam samo da je poželjno imati što ravniju površinu hladnjaka da se ne stvaraju "zračni jastučići" koji su spomenuti gore! Na hrapavoj bazi treba dosta više paste kako bi se oni izbjegli, a to smanjuje efikasnost hlađenja, zašto... zato jer pasta služi samo za "sjedinjenje" coolera i CPU-a u kompaktnu cjelinu, a ne i za hlađenje procesora!

Ako imate još kakvih ideja i svojih tehnika stavljanja paste na procesor slobodno se raspišite

Pozdrav!

EDIT:

Također se slažem sa kolegom dzlobec-om, znaći ovaj postupak vrijedi za sve tipove komponenti koje koriste aktivno hlađenje!

Komponente koje koriste pasivne hladnjake koji se nemreju ušarafiti potrebno je očistiti od ljepljive trake koja služi za zaljepit hladnjak na komponentu i umjesto nje koristiti termalno ljepilo! -ovo je opcija (nije nužno) Zašto... Zato što ljepljiva traka slabo provodi temperaturu te pasivni hladnjaci montirani na taj način vrlo često više odmažu nego pomažu komponenti! Dok za razliku od ljepljive trake, termalno ljepilo je odličan vodič temperature te pruža bolje ljepljenje hladnjaka na komponentu!

Zadnje izmijenjeno od: Bartuc. 13.03.2007. u 00:28.
Bartuc je offline   Reply With Quote
Staro 13.03.2007., 00:30   #9
Smartguy
Spiderpig
Moj komp
 
Smartguy's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,042
bolje nanesenu pastu nisam u životu vidio

samo da nešto nadodam jer bit će vjerovatno i ovakvih slučajeva.
Za one koji misle da im je baza hrapava ili šta već pa se odluče polirati mislit će iz tvog napisanog(ako je noob) da treba uzet bilo kakav šmirgl papir recimo granulacije 200 ili nedaj bože manje. Mislim da nije potrebno polirat bazu sa običnim šmirgl papirom jer je svaka baza coolera koliko toliko glatka izuzev onih termaltakeovih . Ono šta želim reć je da bi kod poliranja najpametnije bilo uzet vodobrusni papir granulacije 1200 ili 1400 i prihvatit se posla. On će dat najbolje rezulatate.

uglavnom htio sam reći da navedeš granulaciju papira
__________________
Smartguy je offline   Reply With Quote
Staro 13.03.2007., 00:39   #10
Bartuc
The All Seeing Eye
Moj komp
 
Bartuc's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,103
Citiraj:
Autor Smartguy Pregled postova
bolje nanesenu pastu nisam u životu vidio
Hvala, hvala

Također hvala na doprinosu što se tiče granulacije smirgl papira! Budem to stavio u prvi post pa nek bude u kompletu!

Pozdrav!
Bartuc je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 13.03.2007., 00:41   #11
ZMAJ
Premium
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,937
...

Citiraj:
Autor Bartuc Pregled postova
Moja preporuka je da svakih dvije godine (ili godinu dana) skinete cooler sa procesora.



Pozdrav
eh da bar ja skidam cooler jednom godisnje... bilo bi novaca. ali ovako s mjenjanjem coolera i procesora potrosim cijelu pastu u godinu dana hehe.

inace, super napisano, prvi put u 4 god vidim da je netko bas tako detaljno napisao.

Takoder htio bi "boldati" to sto si napisao da je najbolje mazati s prstom (najbolji je osjet), a ukoliko se zasere nesto najbolje je koristiti stapice za usi.
ZMAJ je offline   Reply With Quote
Staro 13.03.2007., 00:55   #12
Bartuc
The All Seeing Eye
Moj komp
 
Bartuc's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,103
Citiraj:
Autor ZMAJ Pregled postova
Takoder htio bi "boldati" to sto si napisao da je najbolje mazati s prstom (najbolji je osjet), a ukoliko se zasere nesto najbolje je koristiti stapice za usi.
Ažurirao sam post

Uglavnom kod E4300 mi nije trebao štapič za uha jer je cjeli proc metalni i nema veze ukoliko malo pobjegne sa strane! Dok npr. stari djed Socket A AMD ima malu jezgru te treba paziti te obrisati pastu ukoliko ode pokraj jezgre (štapič za uho čini čuda)!
Bartuc je offline   Reply With Quote
Staro 13.03.2007., 01:02   #13
ZMAJ
Premium
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,937
...

Citiraj:
Autor Bartuc Pregled postova
Ažurirao sam post

Uglavnom kod E4300 mi nije trebao štapič za uha jer je cjeli proc metalni i nema veze ukoliko malo pobjegne sa strane! Dok npr. stari djed Socket A AMD ima malu jezgru te treba paziti te obrisati pastu ukoliko ode pokraj jezgre (štapič za uho čini čuda)!
yep. Istina, kod ovih novih je lakse ak nekaj pobjegne, al kod starog socketa A ak je nekaj pobjeglo moglo se samo jos vise upropastit (pa sam nakon par puta skuzio da nema do stapica za usi , dusu dalo za brisanje paste okolo jezgre hehe).

Da ne pricam na kakve sam sve procesore naisao dok sam kupovao (ugl Tbred-i i bartoni)... bilo je doslovno pola procesora razmazanog pastom i to ne jedan vec na puno takvih sam naisao...
ZMAJ je offline   Reply With Quote
Staro 13.03.2007., 01:06   #14
Bartuc
The All Seeing Eye
Moj komp
 
Bartuc's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,103
Uh, pričaj mi malo

Nedavno sam prešao sa Palomina 1.7 i Bartona 2.5 na novije kompove! Makar se trudiš da sve bude dobro uvjek se nekaj podlije pokraj jezgre, makar naknadno
Bartuc je offline   Reply With Quote
Staro 13.03.2007., 01:12   #15
Smartguy
Spiderpig
Moj komp
 
Smartguy's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,042
eto zašto ja nikad nisam uzeo AMDa
__________________
Smartguy je offline   Reply With Quote
Staro 13.03.2007., 01:19   #16
^SuperUnknown^
Prečupavi mod
 
^SuperUnknown^'s Avatar
 
Datum registracije: Mar 2005
Lokacija: Zg
Postovi: 8,962
Ja bih jos dodao da se pri ciscenju bilokakve prljavstine sa povrsine procesora ili baze coolera nakon ciscenja maramicom i alkoholom povrsina ocisti gumicom za olovku jer ona skida masnoce i sve one prljavstine kojima krpica i alkohol ne mogu nista, a daje i nevjerojatan sjaj nakon tog tretmana Probajte jos danas!
__________________

Member of PCE 100+kg demolition squad


Primary macine:
Apple Mac Pro 5,1
2x Six-Core Intel Xeons X5690@3.46 GHz
64 GB ECC DDR3 800 MHz
Geforce GTX 980 4 GB
Blackmagic Intensity Pro PCI-E HDMI capture/output card
Terratec Cinergy HTC USB XS HD + EyeTV
Kingston 120GB SSD
30 TB HDDs
Sharkoon QuickPort@USB
Optiarc DVD RW AD-7170A
Samsung DVDRAM GE20LU10@USB@Desk
Mac OS X 10.12.3
Apple Alu Keyboard shared via Teleport
Logitech G400 shared via Teleport

Secondary machine:
Apple Mac Pro 2,1
2x Quad-Core Intel Xeons X5365@3 GHz
22 GB DDR2 FB-DIMM 667 MHz
Geforce GTX 970 4 GB
Blackmagic Intensity Pro PCI-E HDMI capture/output card
Terratec Cinergy HTC USB XS HD + EyeTV
OWC Mercury Electra 6G SSD 120GB
Seagate 500GB 7200.10
Hitachi 1000GB 7K1000.B
Seagate 1000GB 7200.11
Hitachi 7K3000 3000GB
Sharkoon QuickPort@USB
Optiarc DVD RW AD-7170A
Samsung DVDRAM GE20LU10@USB@Desk
Mac OS X 10.10.3
Apple Alu Keyboard shared via Teleport
Logitech MX518 shared via Teleport

Work rig:
Apple Mac Pro 1,1@2,1
2x Dual-Core Intel Xeons 5150@2.66 GHz
2x Quad-Core Intel Xeons X5365@3 GHz
13 GB DDR2 FB-DIMM 667 MHz
Geforce GTX 660 2GB
Blackmagic Intensity Pro PCI-E HDMI capture/output card
Corsair Force Series F120 SSD 120GB
Seagate 500GB 7200.12
2xWD Black 1000GB
Hitachi 7K3000 3000GB
2xSeagate 500GB 7200.10@IcyBox
Seagate FreeAgent Xtreme 1500GB@FW 400
WD Elements 2000GB@USB (Time Machine)
2xSharkoon QuickPort@eSATA
2xPioneer DVR-111D (Superdrive)
Mac OS X 10.10.3
2xDell UltraSharp 2405FPW 24" Widescreen TFT@1920x1200
Sony KDL-26U2000 26"@HDMI
Apple Alu Keyboard
Logitech MX518

LAP:
Apple Macbook Pro 3,1
Intel Core 2 Duo 2.53 GHz
4 GB DDR2
Kingson 180 GB SSD
Seagate 320 GB HDD

* Looking in:
2xHP ZR24w 24" Widescreen TFTs@1920x1200
Samsung 243T 24" Widescreen TFT@1920x1200
* Listening to:
iRiver H320 + Sennheiser PX 40
Technics SA-EX320
iPhone 6S 64GB black
iPad 16GB WiFi 4.3.2
* Connected via:
90/90 Mbps Iskon Trio
* "Powered" by:
UPS APC Smart-UPS1500VA
* Playing:
Tama Arstar II
Yamaha DTXPRESS IV Special

Pozz, nezz, ojzz, jbt, owak, onak, inst, bzvz, svst, kuiš, neam, dns, nzm, oc, went, graf, laikam, oču, neču, e ovako, e sad, probo, neče, psmtr, ne beliiwam, ugl probo o5, tkđ neradi, pčkmtrnu, mslm onaak haaalo, reko dbr, stv, dali, jeli, zato jel, jer mi može neko, rispekt, thx......... ...wau, radi, zkn, pozz!?!?11
^SuperUnknown^ je offline   Reply With Quote
Staro 13.03.2007., 03:16   #17
undo
You'll Never Walk Alone
 
undo's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,282
e to kaj @superunknown veli probajte upotri***iti i gumicu,stvarno odlicno cisti...

kolega @bartuc lijepo opisan cijeli postupak..
__________________

Member of PCE 100+kg demolition squad





undo je offline   Reply With Quote
Staro 13.03.2007., 08:59   #18
Bartuc
The All Seeing Eye
Moj komp
 
Bartuc's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,103
Hvala dečki, update-ao sam prvi post, ubacio sam gumicu gore! Nisam probao ali vjerujem da je ideja na mjestu (zvuči mi vrlo logično)!

Pozdrav!
Bartuc je offline   Reply With Quote
Staro 13.03.2007., 10:15   #19
Swarm dude
Premium moderator
 
Swarm dude's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,600
BTW treba biti tvrda gumica, meka samo još više zamrlja
__________________


CPU: AMD Opteron 3365 cooled by LC-CC-120
MBO: MSI 760GM-E51 FX
RAM: 4 x 8 GB G.Skill Ripjaws DDR3 PC-12800
VGA: Nvidia Quadro K600
SSD: Crucial BX500 1TB
HDD: Seagate Barracuda Guardian 2 TB
PSU: Silverstone Strider Essential 600W
Swarm dude je offline   Reply With Quote
Staro 13.03.2007., 10:40   #20
Kimi
Premium
Moj komp
 
Kimi's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 652
lijepo opisano

možda se i ja upustim u mjenjanje paste
Kimi je offline   Reply With Quote
Staro 13.03.2007., 13:36   #21
Matesonik
prcknedl
Moj komp
 
Matesonik's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,131
Onda, ocemo sticky??
Matesonik je offline   Reply With Quote
Staro 13.03.2007., 14:50   #22
Fera_os
Ne znam šta da napišem
Moj komp
 
Fera_os's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Osijek
Postovi: 984
Da, ja sam za Sticky...
__________________
Nemam ništa pametno za reć!
Fera_os je offline   Reply With Quote
Staro 13.03.2007., 14:55   #23
Smartguy
Spiderpig
Moj komp
 
Smartguy's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,042
Citiraj:
Autor Swarm dude Pregled postova
BTW treba biti tvrda gumica, meka samo još više zamrlja
da.... znači bila bi poželjna neka bolja rotringova ili staedtlerova
__________________
Smartguy je offline   Reply With Quote
Staro 13.03.2007., 14:59   #24
windfucker
Guest
 
Postovi: n/a
Sticky,da!
Nego,ako sam dobro shvatio...golim prstom razmazati pastu?Ljudska koža je-prljava za navedene potrebe razmazivanja paste.To nedvojbeno smanjuje kvalitetu paste same,zbog primjesa mertvih stanica epitela(kože,dakle),znoja,i-najgorega-masnoća...Ako sam krivo shvatio,ignorirati napisano,molim,no ako nisam-obavezno koristiti neki "čišći" materijal za razmazivanje paste (čist PVC...).
  Reply With Quote
Staro 13.03.2007., 15:06   #25
Soulliss
By the power of Grayskull
Moj komp
 
Soulliss's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 49
Citiraj:
Autor windfucker Pregled postova
...golim prstom razmazati pastu?Ljudska koža je-prljava za navedene potrebe razmazivanja paste.To nedvojbeno smanjuje kvalitetu paste same,zbog primjesa mertvih stanica epitela(kože,dakle), znoja,i-najgorega-masnoća...
Da, na to sam ja mislio kad sam spomenuo da je bolje "plastičnom vrečicom" .

Sticky, naravno!
__________________
Assumption is the mother of all FUCK UPS!!
Soulliss je offline   Reply With Quote
Staro 13.03.2007., 15:16   #26
windfucker
Guest
 
Postovi: n/a
Citiraj:
Autor K1kl0p Pregled postova
Jako ljepo i korisno prije svega moja pohvala

Ako bi dopustio nešto bi samo nadodo .
Uzimajuči u obzir površinu baze hladnjaka i temperature sljedeče je za zaključit da što je veča površina tjela to je brži prijelaz temperature kroz tjelo.
Tako da ova grublja završna obrada baze hladnjaka ima ulogu postič što veču površinu istog kako bi pasta imala što veču površinu prijanjanja na bazu i lakše
ispunila ono zadano pred nju (odvuč toplinsku energiju proizvedenu od strane procesora i prenjet ju na hladnjak koji ju onda predaje u okolinu ).
Kad bi polirali baze ta bi se površina smanjila i tako umajnio efekt hlađenja.
Nemoj se ljutit to sam napiso kako bi se ljudi postedjeli muka šmirglanja i poliranja.
Usvakom slučaju pohvala!
Sada vidio ovo.
Nhf K1kl0p,ali...
OVO bi bilo točno u slučaju da neravnine površine baze hladnjaka SAVRŠENO PRATE neravnine površine procesorašto je praktički-nemoguće postići...(dakle,gledano iz profila,takva struktura bi ličila na "sendvić" sa cik-cak pukotinom RAVNOMJERNE debljine).
U slučaju tvoje preporuke,imao bi VIŠAK PASTE na mjestima neravnina baze između nje i procesora.
Da skratim:netočno,nedovoljno promišljeno,uz isprike na velikim slovima,ali ovaj put molim adm/mod da ostave tako i ne zamjere mi na tome,jer je ovdje riječ o potpuno krivome savjetu kojega nitko nebi trebao slijediti...
Nhf još jednom,ali istina je na forumu "svetinja".Sa "The" ispred
EDIT:kome se neda čitati :POLIRAJTE ljudi i dalje,nema nam druge...

Zadnje izmijenjeno od: windfucker. 13.03.2007. u 15:27.
  Reply With Quote
Staro 13.03.2007., 15:34   #27
Bartuc
The All Seeing Eye
Moj komp
 
Bartuc's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,103
Citiraj:
Autor windfucker Pregled postova
Sticky,da!
Nego,ako sam dobro shvatio...golim prstom razmazati pastu?Ljudska koža je-prljava za navedene potrebe razmazivanja paste.To nedvojbeno smanjuje kvalitetu paste same,zbog primjesa mertvih stanica epitela(kože,dakle),znoja,i-najgorega-masnoća...Ako sam krivo shvatio,ignorirati napisano,molim,no ako nisam-obavezno koristiti neki "čišći" materijal za razmazivanje paste (čist PVC...).
To je apsolutno istina, uvjek imaš na prstu barem znoja ako ništa drugo! No probao sam tokom svog životnog vjeka na različite načine nanositi pastu na procesor i razlika između stavljanja paste s prstom i nekim drugim materijalom je nikakva (u temperaturnom pogledu), tako da iz tog razloga više volim prstom nanjeti pastu jer točno možeš osjetiti gdje imaš zadebljanje ili premalo paste te ispraviti grešku! Vrlo je važno da je pasta nanesena u ravnomjernom sloju po površini procesora što je teško postiči raznim najlonima ili slično jer ne osjetiš što radiš!

Bilo bi idealno je nanjeti sa onim tankim kirurškim rukavicama (skroz nategnutim na prst) ali nije tolika razlika da se čovjek mora zamarati s time!

PS: Sad sam došao sa fakulteta pa bum testirao temperature (idle, load) pa ih stavim ovdje kao što sam obečao! -do navečer buju tu
Bartuc je offline   Reply With Quote
Staro 13.03.2007., 16:19   #28
windfucker
Guest
 
Postovi: n/a
Nebi bilo dobro sa kirurškim rukavicama jer,istina je da su one sterilne(dakle bez bakterija,ili se barem tome teži),ali ne i bez anorganskih prašinastih primjesa(talk,npr. je nemoguće izbjeći pri stavljanju kir. rukavica,bude ga i po vanjskoj strani kada otvoriš ambalažu).
Ja sam imao na umu onu tanku PVC foliju za hranu(lijepi se na dodir sa površinom).Osjećaj je gotovo isti,po meni dovoljan,barem ja tako radim...
Isto tako,pitanje je kakva su svojstva paste razmazane golim prstom,sa vremenom...Jer,ako čistoća nije toliko bitna u praksi,onda...javim kako će ići sa senfom,svinjskom masti,pa sladoled sigurno hladi dobro...
  Reply With Quote
Staro 13.03.2007., 16:27   #29
Bartuc
The All Seeing Eye
Moj komp
 
Bartuc's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,103
I to od stračatele

Evo meni je na jednom od kompova pasta nanesena na gore opisan način (prstom) držala procesor hladnim cca 6 godina To je bio bivši komp od starog Palomino 1,7. U tih 6 godina pasta je izgubila na kvaliteti ali to je zbog starosti paste ne zbog primjesa koje uđu u nju kod nanošenja sa prstom! Ja sam zato na svom starom kompu svakih godinu i pol ili dvije mjenjao pastu, a svakih 2 mjeseca čistio cooler od prašine!
Bartuc je offline   Reply With Quote
Staro 13.03.2007., 16:37   #30
windfucker
Guest
 
Postovi: n/a
Vjerujem ti,nemoj me krivo shvatiti,očito je iz tvoga iskustva da čistoća paste i nije tako(uopće?) presudna...Ja to nisam nikada radio golim prstom pa nemam pojma...Eto.Mislim da su svi dobili i više nego puno korisnih savjeta,a i opcija kako jednu te istu stvar napraviti na različite načine...Rep-up i od mene,zaslužio si!
  Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na