Forumi
Home Pravila i pomoć Članovi Kalendar Današnji postovi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Software > Operativni sustavi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 04.06.2023., 21:50   #2521
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,845
Koristim VirtIO SCSI kontroler i network, disk je isto SCSI. Mislim da su postavke ok jer dosta uputa se bazira oko istog setupa, pa i sluzbeni PVE best practices tutorial za W10.

Driveri su uredno instalirani, koristio sam VirtIO image, device manager je cist.

CPU sam otpocetka drzao na host, a machine type na q35 jer radim passthru GPU pa sam to nalazio u preduvjetima.

Ali, da ne bude sve tako crno, naletio sam na pomalo cudnu i vjerojatno dugorocno gledano glupavu ideju - napravio sam nvme passthru i onda Winse instalirao na taj disk te "zaobisao" VirtIO kontroler. I evo sad se zezam s tim, sve proslo super, sve radi. Samsung Magician vidi nvme disk.

Za divno cudo NEMA vise henganja guest OS-a. Je, OS je cist i nov, NISAM instalirao guest agenta, samo drivere i Steam. OS je savrseno responzivan dok traje skidanje igre.

CPU usage na guestu je nesto nizi nego prije i NE zakucava na 100%! Vrti se oko 40-70% i OS je savrseno responzivan u testu.

CPU usage na hostu cini mi se da prati usage od guesta 1:1. Prije je host pokazivao visi usage!

CPU clock na guestu je i dalje prikazan kao 3,2 GHz i ne mrda. Ne znam je li to samo bug u prikazu ili turbo boost nije moguce pratiti ovim putem. Na hostu je turbo boost upaljen, temperature su oke u idleu. Vjerojatno sve radi oke samo je prikaz "krivi".

Stvari koje sam napravio drukcije nego prije (valjda nisam nesto zaboravio):
- instalirao Win na nvme disk (passthru diska) umjesto koristenja VM diska
- ugasio windows defender makar to nije pokazalo nikakvu promjenu u zauzecu CPU-a ili sl.
- nisam instalirao guest agenta
- koristio sam VirtIO SCSI umjesto VirtIO SCSI single, makar ovo vjerojatno nema veze jer ne koristim VM disk
- maknuo sam sve CPU argumente/flagove, ugasio kvacicu na NUMA, pustio CPU units na stock (100) umjesto 1024
- use tablet for pointer je ostao upaljen, inace sam ga gasio

Moram prespavati i naci mane ovakvom setupu. Definitivno bi za jos neke stvari napravio passthru, npr wifi i usb kontroler. PVE ne moze hendlati backup nvme diska u ovom slucaju pa bi koristio Acronis. Razmisljam na glas, sta ako disk rikne, zamjenim ga drugim, napravim passthru novog diska, hocu li moci vratiti backup tako lako..?

Ali mi se svidja koncept da mogu koristiti komp kao win pc, a u pozadini se vrti PVE i svi oni servisi koje sada vrtim po raspberryjima i NAS-u. Ako se winsi i raspadnu, ovo ostalo ne bi trebalo.
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 05.06.2023., 06:55   #2522
tomek@vz
Premium
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,405
Citiraj:
Autor xlr Pregled postova
Koristim VirtIO SCSI kontroler i network, disk je isto SCSI. Mislim da su postavke ok jer dosta uputa se bazira oko istog setupa, pa i sluzbeni PVE best practices tutorial za W10.

Driveri su uredno instalirani, koristio sam VirtIO image, device manager je cist.

CPU sam otpocetka drzao na host, a machine type na q35 jer radim passthru GPU pa sam to nalazio u preduvjetima.

Ali, da ne bude sve tako crno, naletio sam na pomalo cudnu i vjerojatno dugorocno gledano glupavu ideju - napravio sam nvme passthru i onda Winse instalirao na taj disk te "zaobisao" VirtIO kontroler. I evo sad se zezam s tim, sve proslo super, sve radi. Samsung Magician vidi nvme disk.

Za divno cudo NEMA vise henganja guest OS-a. Je, OS je cist i nov, NISAM instalirao guest agenta, samo drivere i Steam. OS je savrseno responzivan dok traje skidanje igre.

CPU usage na guestu je nesto nizi nego prije i NE zakucava na 100%! Vrti se oko 40-70% i OS je savrseno responzivan u testu.

CPU usage na hostu cini mi se da prati usage od guesta 1:1. Prije je host pokazivao visi usage!

CPU clock na guestu je i dalje prikazan kao 3,2 GHz i ne mrda. Ne znam je li to samo bug u prikazu ili turbo boost nije moguce pratiti ovim putem. Na hostu je turbo boost upaljen, temperature su oke u idleu. Vjerojatno sve radi oke samo je prikaz "krivi".

Stvari koje sam napravio drukcije nego prije (valjda nisam nesto zaboravio):
- instalirao Win na nvme disk (passthru diska) umjesto koristenja VM diska
- ugasio windows defender makar to nije pokazalo nikakvu promjenu u zauzecu CPU-a ili sl.
- nisam instalirao guest agenta
- koristio sam VirtIO SCSI umjesto VirtIO SCSI single, makar ovo vjerojatno nema veze jer ne koristim VM disk
- maknuo sam sve CPU argumente/flagove, ugasio kvacicu na NUMA, pustio CPU units na stock (100) umjesto 1024
- use tablet for pointer je ostao upaljen, inace sam ga gasio

Moram prespavati i naci mane ovakvom setupu. Definitivno bi za jos neke stvari napravio passthru, npr wifi i usb kontroler. PVE ne moze hendlati backup nvme diska u ovom slucaju pa bi koristio Acronis. Razmisljam na glas, sta ako disk rikne, zamjenim ga drugim, napravim passthru novog diska, hocu li moci vratiti backup tako lako..?

Ali mi se svidja koncept da mogu koristiti komp kao win pc, a u pozadini se vrti PVE i svi oni servisi koje sada vrtim po raspberryjima i NAS-u. Ako se winsi i raspadnu, ovo ostalo ne bi trebalo.

Odlicno



https://www.admin-magazine.com/Archi...n-NUMA-servers
http://arc.zju.edu.cn/_upload/articl...2e4002160c.pdf


tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 05.06.2023., 17:47   #2523
exzzy
Premium
Moj komp
 
exzzy's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2014
Lokacija: Zagreb
Postovi: 843
Trebo bi nešto kaj ce mi radit backup na ubuntu. Sad budući da nikad nisam radio backup i restore nzn jel to ono kaj ja hoću. Uglavnom ja bi da bi doslovno full image npravi koji ja mogu instalirati i dobit ću sustav u tom stanju. Naravno alat bi trebao imat mogućnost da se postavi period kad će se obavljati backup i mogućnost da excludam neke direktorije jel mi je na serveru moutan qnap na kojeg bi i radio backup. I još bi bilo super da se može izabrati broj tih backupova pa da briše starije od jedno mjesec dana.

Sent from my RMX2001 using Tapatalk
__________________
exzzy je offline   Reply With Quote
Staro 05.06.2023., 19:28   #2524
mkey
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: tu
Postovi: 2,001
@exzzy timeshift?

Jučerašnji Manjaro rolling release + nvidia = kratki spoj

Ponekad mi zaglavi tijekom instalacije updejta a tako je i jučer bilo veselo. Za manjaro mi je root particija od 30GB malo, stalno je na 90% zauzeća i veće instalacije teško prođu u komadu. Moram svaki put disk očistiti od smetja inače zaglavi sigurno. Na kraju sam jedva napravio reboot, htio sam da odradi sam bez da ga ubijem iz terminala.

Note to self: možda ubuduće napraviti jedan reboot prije instalacije.
mkey je offline   Reply With Quote
Staro 10.06.2023., 13:32   #2525
strikoo
Premium
 
strikoo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: HR
Postovi: 758
strikoo je offline   Reply With Quote
Staro 10.06.2023., 19:28   #2526
strikoo
Premium
 
strikoo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: HR
Postovi: 758
Upgrade debiana sa nvidia prosao bez greske

Citiraj:
Autor mkey Pregled postova
@exzzy timeshift?

Jučerašnji Manjaro rolling release + nvidia = kratki spoj

Ponekad mi zaglavi tijekom instalacije updejta a tako je i jučer bilo veselo. Za manjaro mi je root particija od 30GB malo, stalno je na 90% zauzeća i veće instalacije teško prođu u komadu. Moram svaki put disk očistiti od smetja inače zaglavi sigurno. Na kraju sam jedva napravio reboot, htio sam da odradi sam bez da ga ubijem iz terminala.

Note to self: možda ubuduće napraviti jedan reboot prije instalacije.
strikoo je offline   Reply With Quote
Staro 10.06.2023., 20:14   #2527
tomek@vz
Premium
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,405
Citiraj:
Autor strikoo Pregled postova
Upgrade debiana sa nvidia prosao bez greske

Mozda nije do distre


@mkey > akmod/kmod ti se vjerojatno skrsio.
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 10.06.2023., 20:30   #2528
strikoo
Premium
 
strikoo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: HR
Postovi: 758
ma dok sam davno furao manjaro, redovno bi radio harakiri sa nvidia karticom
strikoo je offline   Reply With Quote
Staro 11.06.2023., 14:05   #2529
mkey
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: tu
Postovi: 2,001
Moj problem je bio jednostanvo riješen sa spuštanjem u recovery te "sudo pacman -Su".
mkey je offline   Reply With Quote
Staro 15.06.2023., 12:39   #2530
Hamm
Pod naletima kopita zla
Moj komp
 
Hamm's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: SMB / ZGB
Postovi: 7,728
Citiraj:
Autor exzzy Pregled postova
Trebo bi nešto kaj ce mi radit backup na ubuntu. Sad budući da nikad nisam radio backup i restore nzn jel to ono kaj ja hoću. Uglavnom ja bi da bi doslovno full image npravi koji ja mogu instalirati i dobit ću sustav u tom stanju. Naravno alat bi trebao imat mogućnost da se postavi period kad će se obavljati backup i mogućnost da excludam neke direktorije jel mi je na serveru moutan qnap na kojeg bi i radio backup. I još bi bilo super da se može izabrati broj tih backupova pa da briše starije od jedno mjesec dana.

Sent from my RMX2001 using Tapatalk
Probaj https://teejeetech.com/timeshift/
Hamm je offline   Reply With Quote
Staro 15.06.2023., 17:45   #2531
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,548
Citiraj:
Autor Hamm Pregled postova


@OP rsync je sve sto trazis i sto ti treba, za vrijeme ce se ocito pobrinuti cron
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline   Reply With Quote
Staro 15.06.2023., 17:57   #2532
Ivo_Strojnica
PRO
Moj komp
 
Ivo_Strojnica's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,202
timeshift je u suštini rsync sa GUI-jem, pa čisto da mu bude lakše
__________________
"Who is your daddy and what does he do?"
Ivo_Strojnica je offline   Reply With Quote
Staro 15.06.2023., 18:41   #2533
exzzy
Premium
Moj komp
 
exzzy's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2014
Lokacija: Zagreb
Postovi: 843
Al Timeshift ne radi full kopiju kolko sam gledo il sam fulao nešto? Ja sam sad stavio Déjà Dup al mi je nes cudno, hrpu nekih malih filova mi napravi.

Sent from my RMX2001 using Tapatalk
__________________
exzzy je offline   Reply With Quote
Staro 15.06.2023., 19:21   #2534
tomek@vz
Premium
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,405
Sve to GUI je OK ali neznam dal koji radi full image kao Veam na Windowsu. Rsnapshot (wrapper za rsync) za dnevni/tjedni/mjesecni backup i dd za full image OS-a kroz cron. Sve ostalo je p***** dim.
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 15.06.2023., 21:13   #2535
c-shadow
Premium
Moj komp
 
c-shadow's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Istra
Postovi: 3,012
Timeshift - po defaultu ne synca /home
BackInTime - po defaultu synca samo home
Od GUI alata nula bodova na kućnom gnjiluxu. Jedino skriptiranje i igranje s dd, tarom i sličnim alatima.
Veeam sam nedavno postavljao, ali na windows mašini i pokazao mi se dosta nepouzdan. Ostavljao je dif. backupe i preko zadanog perioda, puca iz čista mira (možda zato jer je na wlanu pa ga za to ne krivim), zatim (meni) konfuzne opcije, ....
Veeam i UR backup se hvale da rade i na linuxu, ali nisam nikad to probao.
Ak baš mora image, povremeno clonezillom izvana roknuti cijeli disk i amen. Za svakodnevno online barem tih rsync-like alata ima tonu na linuxu.
c-shadow je offline   Reply With Quote
Staro 16.06.2023., 10:14   #2536
Hamm
Pod naletima kopita zla
Moj komp
 
Hamm's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: SMB / ZGB
Postovi: 7,728
Citiraj:
Autor Ivo_Strojnica Pregled postova
timeshift je u suštini rsync sa GUI-jem, pa čisto da mu bude lakše
Točno to.

Zadnje izmijenjeno od: Hamm. 16.06.2023. u 10:19.
Hamm je offline   Reply With Quote
Staro 16.06.2023., 10:45   #2537
Ivo_Strojnica
PRO
Moj komp
 
Ivo_Strojnica's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,202
Citiraj:
Autor tomek@vz Pregled postova
Sve to GUI je OK ali neznam dal koji radi full image kao Veam na Windowsu. Rsnapshot (wrapper za rsync) za dnevni/tjedni/mjesecni backup i dd za full image OS-a kroz cron. Sve ostalo je p***** dim.
Potpis na ovo.
dd image + rsync backupi za fine-grained backup.
Radi ko urica.
__________________
"Who is your daddy and what does he do?"
Ivo_Strojnica je offline   Reply With Quote
Staro 16.06.2023., 11:13   #2538
c-shadow
Premium
Moj komp
 
c-shadow's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Istra
Postovi: 3,012
Borg na lokalni server ili cloud.
Enkripcija, deduplikacija, kompresija, montira se backup po želji, skriptabilan do jaja.
Isto radi ko urica
Ali nije baš za početnika naviklog na klik-klik GUI i image razne
c-shadow je offline   Reply With Quote
Staro 16.06.2023., 13:10   #2539
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,980
zfs snapshot?
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je offline   Reply With Quote
Staro 16.06.2023., 13:28   #2540
Ivo_Strojnica
PRO
Moj komp
 
Ivo_Strojnica's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,202
btrfs snapshot, još bolje!
__________________
"Who is your daddy and what does he do?"
Ivo_Strojnica je offline   Reply With Quote
Staro 16.06.2023., 14:00   #2541
tomek@vz
Premium
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,405
Snapshot nije zamjena backup. Tocka. To je isto ko da kazes da je Raid Mirror backup.
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 16.06.2023., 14:07   #2542
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,980
zfs snapshot se replicira na backup

Prednost: nema sync duplića, mismatchova, zaboravljenih permissiona, atributa, SELinux contexta… replicira se cijeli filesystem, full ili inkrementalno.
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je offline   Reply With Quote
Staro 16.06.2023., 16:50   #2543
tomek@vz
Premium
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,405
Citiraj:
Autor medo Pregled postova
zfs snapshot se replicira na backup

Prednost: nema sync duplića, mismatchova, zaboravljenih permissiona, atributa, SELinux contexta… replicira se cijeli filesystem, full ili inkrementalno.

Ako radis kopiju snapshota - to je vrsta backupa. Al oslanjat se samo na jednu kopiju snapshota je suludo (ok zavisi dal za po doma ili je nekaj ozbiljnije plus tu je caka dal cuvas na jednom disku ili Raid polju). ZFS Snapshotovi su odlicna stvar i dosta pametni no - opet moras backup snapshotova imat, bez njih opet nebres nist. Drugo - ako dobro poslozis rsnapshot isti drek. Kod mene se backupira uvijek sve (rsync -aAHXx).
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 21.06.2023., 18:24   #2544
tomek@vz
Premium
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,405
Ovo je lose....jako lose:


Citiraj:
By limiting the RHEL public sources to CentOS Stream, it will now be more difficult for community/off-shoot enterprise Linux distributions like Alma Linux, Rocky Linux, Oracle Linux, etc, to provide 1:1 binary compatible builds against given RHEL releases.

https://www.phoronix.com/news/Red-Ha...Stream-Sources
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 21.06.2023., 22:13   #2545
Cuky
jedan i jedini :D
Moj komp
 
Cuky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: novi zagreb
Postovi: 4,957
Debian majka 😁
Cuky je offline   Reply With Quote
Staro 21.06.2023., 22:30   #2546
tomek@vz
Premium
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,405
Citiraj:
Autor Cuky Pregled postova
Debian majka 😁

Problem je sto RedHat za Linux community puno vise znaci nego Debian, nudi puno vise "standardiziranih rijesenja" , puno vise ulazu u sustav i puno vise doprinose onome sto danas podrazumijevamo kao moderan Linux OS. Ako ce u buducnosti ici vise na pokusaj okrljastiti "besplatnu konkurenciju" - moglo bio biti vecih problema sa Linux Community a bome i Enterprise sustave. Sve se svodi na GPL vs AGPL licence. Bumo vidli....
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 22.06.2023., 12:14   #2547
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,980
Slažem se. Ipak se tu radi o profi korporativnom okruženju nasuprot non-profita (akademske zajednice, udruge, etc.)

Samo se bojim pomisliti gdje bi Linux bio danas bez Debiana, a i bez Ubuntua. Gotovo sam siguran da bi bio manje otvoren, manje upotrebljiv, manje rasprostranjen, manje slobodan... po svemu više kao Unix.

Velika većina developera danas npr. ne želi taknuti Redhate.
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je offline   Reply With Quote
Staro 22.06.2023., 12:26   #2548
tomek@vz
Premium
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,405
Citiraj:
Autor medo Pregled postova
Slažem se. Ipak se tu radi o profi korporativnom okruženju nasuprot non-profita (akademske zajednice, udruge, etc.)

Samo se bojim pomisliti gdje bi Linux bio danas bez Debiana, a i bez Ubuntua. Gotovo sam siguran da bi bio manje otvoren, manje upotrebljiv, manje rasprostranjen, manje slobodan... po svemu više kao Unix.

Velika većina developera danas npr. ne želi taknuti Redhate.
Da nema RH i Debiana > ostaju ti samo Gentoo i Arch korisnici. Desktop bi kompletno umro za obican narod, samo script kiddies i geekovi bi ga koristili. HW Support bi bio puno gori i iskreno - nebi imao sanse. OpenSuse/SLES nije nikad bio nekaj i samo se nakon bliske kooperacije sa MS-om pogorsao. Danas ide u dobrom smjeru ali posto primarno bas to administriram mogu samo reci da je uzasno tvrdoglav i svojeglav sustav. I kaj drugo imas vrijedno spomena i da utjece na razvoj Linux distri? Nist.
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 22.06.2023., 17:58   #2549
Cuky
jedan i jedini :D
Moj komp
 
Cuky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: novi zagreb
Postovi: 4,957
Citiraj:
Autor tomek@vz Pregled postova
Problem je sto RedHat za Linux community puno vise znaci nego Debian, nudi puno vise "standardiziranih rijesenja" , puno vise ulazu u sustav i puno vise doprinose onome sto danas podrazumijevamo kao moderan Linux OS. Ako ce u buducnosti ici vise na pokusaj okrljastiti "besplatnu konkurenciju" - moglo bio biti vecih problema sa Linux Community a bome i Enterprise sustave. Sve se svodi na GPL vs AGPL licence. Bumo vidli....
Ma jasno mi je da so gomila toga sa RH povlaci na Debian pa na sve ostalo.

Al velim sreca je opet pa je Debian u takvoj formi kakav je, pa smo tu bar sigurni "za po doma" 🙂
Cuky je offline   Reply With Quote
Staro 23.06.2023., 17:27   #2550
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,845
Koristi netko pihole+unbound u lxc-u na proxmoxu? Vec tjedan dana kopam po tome, kao da prvi put to radim. Pihole radi, ali upogoniti unbound na istom (ili cak odvojenom) lxc-u i da pihole koristi unbound, nikako pa nikako. Jednostavno ne resolva upite i vraca servfail.

Osobno na vise rpi-ja vrtim pihole+unbound bare metal i to sam vec uspjesno slagao. Koliko vidim, lxc kontejneri su slicna stvar po pitanju setupa ovo dvoje, instalacija je (ajmo reci) bare metal, ali kao da se nesto kolje na relaciji lxc-dns postavke-proxmox, samo ne kuzim sta.

Probao sam ubuntu 20.04 i debian 11 templateove.

Mozda ako je netko slagao ovo pa da shera ako je pratio neke upute pa pogledam.
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na