Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Storage > Diskovi SSD/HDD
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 07.02.2022., 12:24   #3211
Lewis
Freelancer
Moj komp
 
Lewis's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Bilje (Osijek)
Postovi: 4,945
Mozda glupo pitanje ali ako je i sad sve na cloudu i ako ce taj NAS biti nebitan (ako crke disk kazes nije bitno restorat ces nazad sa clouda) i samo ce uplaodait na cloud pitam se cemu onda uopce NAS ? treba li ti NAS ako imas tolko malo podatkaa i sve ce biti na cloudu ?

Sto se tice diskova ja sam davno jos imao WDGreen na DS411j modelu i radili su normalno jedino sto su mi 3 od 4 komada razvili Badblockove nakon 2,5-3 godine. Dali je to slucajno ili im nije pasalo 24/7 u NASu to neznam.
__________________
RS1 - MB: WS X299 Asus Sage, CPU: i7 9800X, RAM:128GB, GPUs: 3*RTX 3090 24GB
RS2 - MB:Asus X99-E WS, CPU: i7 6850K, RAM:128GB, GPUs: 2*RTX 4090 24GB
Lewis je offline   Reply With Quote
Staro 07.02.2022., 12:53   #3212
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,787
Teoretski, da, cloud bi bio dovoljan samo mi ne bi obuhvatilo sve sto me zanima (jednim dijelom to imam i sada u pogonu). Na toj lokaciji imam 4G pristup netu i 60GB mjesecnog prometa. Nakon inicijalnog backupa u cloud, sav daljnji promet preko interenta su samo izmjene na fajlovima, file versioning i sitnice. Ako dodje do havarije, restorao bi ga primarno s on-site backupa sa vanjskog HDDa. Cloud je uvijek zadnja opcija zbog ogranicenog prometa na tarifi.

Drugi problem - file versioning, nemam iskustva koliko je jednostavno i moguce to iskoristiti (mogao bi istraziti).
Treci problem je isplativost na 5+ godisnjem planu - pretplata na cloud vs NAS. Trosak na Backblaze cloudu mi je red velicine <5 dolara i koristio bi svoj account.

EDIT:

Četvrti problem, želim opciju media servera. Čak i da tu ubacim RPI umjesto NASa, treba mi prostor/disk.

Peti problem, želim koristiti Synology Download i NASu slati dl taskove. Skidao bi, khm, linux distribucije s torrenata s ciljem da čim više prometa prebacim na taj NAS i rasteretim svoju kućnu mrežu gdje (opet) imam ograničen promet.

Najvažnije od svega mi je taj file versioning - to zbilja moram zadržati. Radi se s puno office dokumenata i moram biti u mogućnosti, ako zatreba, doći do starijih verzija fajlova. Bilo snapshotovi (iako nije idealno i nedostupno je na low tier NAS-ovima), bilo file versioning kroz Drive app.

Tapatalk mi je pojeo pola posta i vjerojatno sam nešto zaboravio dodati jer ovaj edit pišem s vremenskim odmakom od sat vremena.
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.

Zadnje izmijenjeno od: xlr. 07.02.2022. u 14:04.
xlr je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 07.02.2022., 12:57   #3213
Lewis
Freelancer
Moj komp
 
Lewis's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Bilje (Osijek)
Postovi: 4,945
Ok ako je dilema CLOUD vs NAS ja sam svakako za NAS.
Ja sam shvatio kao da je Cloud svakako stalna opcija pa reko nema onda uopce potrebe za NASom u taka malim kolicinama fileova.

BTW zar se DS118 jos uvijek prodaje novi ? To je sad model star vec 4+ godine... Nisam pratio single drive NASeve pa mi cudno .
__________________
RS1 - MB: WS X299 Asus Sage, CPU: i7 9800X, RAM:128GB, GPUs: 3*RTX 3090 24GB
RS2 - MB:Asus X99-E WS, CPU: i7 6850K, RAM:128GB, GPUs: 2*RTX 4090 24GB
Lewis je offline   Reply With Quote
Staro 07.02.2022., 13:17   #3214
Zero Cool ZG
Premium
 
Datum registracije: Aug 2021
Lokacija: ZG
Postovi: 226
Citiraj:
Autor xlr Pregled postova
Uzeo bi starcima neki 1-bay NAS (ciljam na DS118, giga rama, bolji resale value ako do toga dodje) i koristio bi se samo kao file storage/backup, DLNA servercic i backup podataka s 2 moba za sveukupno brat bratu 200-300 GB podataka.

Ciljam uzeti novo jer polovnog jednostavno nema, ponuda low(er) end modela je slaba. Naravno, uvjet je proci cim jeftinije.

Uvjeti su mi podrska za Synology appove Drive, Hyperbackup, Download, te Tailscale. DSM 7 je uvjet.

Koristio bi Synology Drive na jednom laptopu sto je uvjet zbog file versioninga kojeg Drive podrzava (NAS ne podrzava snapshote).

RAID mi je nebitan/nepotreban (vidi pitanje na kraju). Kompletan NAS ce se backupirati na S3 cloud i lokalno na mountani HDD. Zbilja ne smatram da je 2-bay potreban.

NAS bi bio iza CGNAT-a i volio bi ga ubaciti u svoju Tailscale mrezu radi lakseg pristupa na daljinu itd.

Pitanja:
Vidim mnogi koriste non-NAS labeled diskove u raznim Synology proizvodima pa nisam siguran je li to recept za propast ili potpuno svejedno za ovako nezahtjevne scenarije - mogu li iskoristiti jedan stari 3TB WD Green disk u ovu namjenu (14000 radnih sati)? Cijene diskova su smijesne, a ovih malih 1/2TB NAS modela maltene nema. Ne treba mi 4+TB. Radije bi uzeo novi 1TB za 50 eura nego 4TB za 100 eura because 50 eura ustede.

Trebam li se razuvjeriti i ici na 2-bay rjesenje? Ne zelim potrositi pun k love jer ipak mi treba(ju) i disk(ovi). Realno, ako mi i prdne disk - kupim novi i restoram iz clouda/HDDa dok su u isto vrijeme svi bitni podaci i dalje dostupni na laptopu. A jeftinih 2-bay Synology NASova - nema. Eventualno DS220j, ali i on je okrljasten po pitanju rama.
Možda glupo pitanje, ali kad već sve ide nekamo na cloud, zašto imati 1-bay NAS?

EDIT:
Sad vidim da je Lewis već postavio identično pitanje :-)
Po meni su ti 1-bay NAS-evi glupost, ne vidim previše smisao istih. Niti su redudantni diskovi, niti je to pravi backup.

Zadnje izmijenjeno od: Zero Cool ZG. 07.02.2022. u 13:22.
Zero Cool ZG je offline   Reply With Quote
Staro 07.02.2022., 13:30   #3215
Ivo_Strojnica
PRO
Moj komp
 
Ivo_Strojnica's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,177
Iskreno, ako je to već pitanje, kupija bi 4 TB externi disk, uključija ga u router i složija FTP Server, većina routera već ima tu opciju.
__________________
"Who is your daddy and what does he do?"
Ivo_Strojnica je online   Reply With Quote
Staro 07.02.2022., 14:11   #3216
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,787
Tapatalk mi je pojeo pola gornjeg posta. Editirao sam ga što će vjerojatno dati odgovore Zeru i Ivi

Tapatalk ne voli znakove > i <, to uvijek zaboravim -.-
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 07.02.2022., 14:15   #3217
Lewis
Freelancer
Moj komp
 
Lewis's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Bilje (Osijek)
Postovi: 4,945
Ok znaci moras NAS, A koji je cjenovni limit za to sto bi htio max platit ?
__________________
RS1 - MB: WS X299 Asus Sage, CPU: i7 9800X, RAM:128GB, GPUs: 3*RTX 3090 24GB
RS2 - MB:Asus X99-E WS, CPU: i7 6850K, RAM:128GB, GPUs: 2*RTX 4090 24GB
Lewis je offline   Reply With Quote
Staro 07.02.2022., 14:35   #3218
Zero Cool ZG
Premium
 
Datum registracije: Aug 2021
Lokacija: ZG
Postovi: 226
Citiraj:
Autor xlr Pregled postova
Tapatalk mi je pojeo pola gornjeg posta. Editirao sam ga što će vjerojatno dati odgovore Zeru i Ivi

Tapatalk ne voli znakove > i <, to uvijek zaboravim -.-
Ako se ne varam korištenje Synology Downloada te limitira na Synology?
Zero Cool ZG je offline   Reply With Quote
Staro 07.02.2022., 14:39   #3219
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,787
Idealno bi bilo do 1500 kn za sve - NAS i HDD (bilo polovni HDD i novi NAS ili novi NAS u kombinaciji s mojim Greenom). Jos idealnije ako nadjem polovni NAS, onda bi imao lufta i odmah ulozio u novi HDD.

Za 1850 kn imam novi DS118 + 1TB Ironwolf.

Par tjedana vec pratim trznice i njuskalo pa cu tako i nastaviti.

Citiraj:
Autor Zero Cool ZG Pregled postova
Ako se ne varam korištenje Synology Downloada te limitira na Synology?
Cak i ne toliko koliko me Synology Drive i file versioning feature ogranicavaju.

Da downloader se moze nesto sloziti i preko RPI-ja.
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 07.02.2022., 14:49   #3220
Lewis
Freelancer
Moj komp
 
Lewis's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Bilje (Osijek)
Postovi: 4,945
Pa ako vec imas disk ja bi radije ulozio ostalo u novi NAS a kansije dodaj bolji/veci disk ako treba. S tim da u svakom trenutku si svjestan da mozes ostati bez svega na tom NASu jer je jedan disk pa nemas opciju mirrora...

Suma sumarum da je moja dilema ja bi se rastego do 2000kn i uzeo DS 218play koji bi kolko se sjecma trebao imati podrsku i za BRTFS (premda oficilno negje pise da ima negdje da nema) i upogonio ga sa postojecim diskom sa opcijom upgradea na dva diska kad dodje vrijeme/potreba .
__________________
RS1 - MB: WS X299 Asus Sage, CPU: i7 9800X, RAM:128GB, GPUs: 3*RTX 3090 24GB
RS2 - MB:Asus X99-E WS, CPU: i7 6850K, RAM:128GB, GPUs: 2*RTX 4090 24GB

Zadnje izmijenjeno od: Lewis. 07.02.2022. u 14:57.
Lewis je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 07.02.2022., 14:54   #3221
Kruno M
Premium
Moj komp
 
Kruno M's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: VKCI
Postovi: 1,205
A za backup uvijek možeš sloziti vanjski usb disk, pa bitne stvari nek odrađuje automatski backup foldera. Ako uzmes 1disk NAS.
__________________
Pošteni trgovci: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
Kruno M je offline   Reply With Quote
Staro 07.02.2022., 14:58   #3222
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,787
Tako ce i biti, to je pod must - vanjski HDD i Hyperbackup svega. Plus cloud za najbitnije stvari (ne multimediju i sl). Tako imam slozeno i na mom DS220+

E da, zaboravio sam na jos jednu stvar. To je ujedno bio jos jedan razlog zasto sam gledao 1-bay rjesenja - NAS nece biti na UPS-u.

U mojoj glavi je to izgledalo kao da 1-bay ima manje sanse da se uslijed nestanka struje nesto desi RAID-u. Ne znam ima li to smisla ili ne.
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 07.02.2022., 15:04   #3223
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,575
Mislim da je tu podjednako šanse, bila unutra 2 ili 1 hdd, a nešto se spi**i zbog nestanka struje.
Jedino si u prednosti ako se radi o Mirror raid - u (2x hdd) pa je veća šansa povrata podataka prilikom rebulida.

Tako ja razmišljam, možda sam u krivu
Nikky je online   Reply With Quote
Staro 07.02.2022., 15:10   #3224
Ivo_Strojnica
PRO
Moj komp
 
Ivo_Strojnica's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,177
i dobro razmišljaš, sve ostalo je sanjarenje, čak i onaj synology SHR sa dva diska.
ode struja, ode i disk.

Nažalost iz iskustva govorim. Sva srića da sam ima backup na kompu inače ne bi više bilo Strojnice na forumu, samo prazni saržer.
__________________
"Who is your daddy and what does he do?"
Ivo_Strojnica je online   Reply With Quote
Staro 07.02.2022., 17:18   #3225
Ante M
Premium
 
Ante M's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2016
Lokacija: Svemir
Postovi: 632
Citiraj:
Autor Ivo_Strojnica Pregled postova
Iskreno, ako je to već pitanje, kupija bi 4 TB externi disk, uključija ga u router i složija FTP Server, većina routera već ima tu opciju.
Dobra ideja u teoriji, ali u praksi dosta ovisi o vrsti routera. Ovi šta dolaze od operatera imaju prilično male brzine preko USB tako da je to praktički neupotrebljivo u tu svrhu.
Ante M je offline   Reply With Quote
Staro 07.02.2022., 18:31   #3226
Zero Cool ZG
Premium
 
Datum registracije: Aug 2021
Lokacija: ZG
Postovi: 226
Citiraj:
Autor Ivo_Strojnica Pregled postova
i dobro razmišljaš, sve ostalo je sanjarenje, čak i onaj synology SHR sa dva diska.
ode struja, ode i disk.

Nažalost iz iskustva govorim. Sva srića da sam ima backup na kompu inače ne bi više bilo Strojnice na forumu, samo prazni saržer.
Sad mi je jasnije zašto mi treba ups za kućni nas. Znači problem je u crkavanju diskova u slučaju nestanka struje?

Poslano sa mog EML-L29 koristeći Tapatalk
Zero Cool ZG je offline   Reply With Quote
Staro 07.02.2022., 19:02   #3227
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,787
Mozda je manje vjerojatno da ces trajno izgubiti bas disk, ali sanse da izgubis sve ili dio podatka, da se skrsi raid, da ti se skrsi dio podataka bez da to znas i kao takav ode u backup i to skuzis za x mjeseci/godina, da izgubis podatke u cacheu/bufferu i sl. su puno vjerojatnije, da.

Osobno, za bitne stvari bi uvijek razmisljao o UPS-u. Svoj NAS nisam upalio dok nije stigao UPS (jbga, meni doma zna s vremena na vrijeme izletiti limitator pa se nisam htio zaj*).
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 07.02.2022., 19:23   #3228
tomek@vz
Premium
Moj komp
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,348
Zato kak spada RAID kontroleri imaju dodatnu bateriju za cache. Drugo. Kod HW Raid-a se konfiguracija sprema na diskove - ak se kod nestanka struje nekaj grdo ne smrda (par diskova prdne) - relativno si siguran (naglasak na relativno). UPS+HW Raid je must ak hoces kak spada i sto sigurnije al to je vec onda malo skuplja prica (i tu ne stavljas TrueNas+ZFS onda). Prednost ZFS je (bar u teoriji) upravo to da su u sam FS ugradene sve moguce zastite - za takve slucajeve + redudancija...+snapshots...(je ZFS je heben ). However....ne sjecam se kad sam u zadnjih 25 godina zbog nestale struje izgubio podatke na disku (Linux + EXT3/4, stari je volio rezat kabel il cupat iz kompa). Ak slazem cunga lunga server:

2xSSD RAID1 - OS
4xHDD RAID5E (RAID5 + spare) - DATA
4xHDD RAID5E - Backup (dnevni/tjedni/mjesecni - za neke firme i svakih par sati)
+ vanjski disk za tjedni full backup (katkad 2)

Budget verzija:

2xHDD RAID1 > OS+DATA
1x HDD > Backup
Naravno cak i najjeftinije verzije su okacene na UPS...just in case
Al za synology & co - iskreno ak imas vanjski backup nije tak kriticno.
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 08.02.2022., 07:12   #3229
cane
Amiga fanboy
 
cane's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 146
Pitanje jedno kad se već spominju UPSovi jer se ne kužim se u modele, kako to radi i slično. Jel UPS onda nekako ugasi NAS kad nestane struje?
Ima neka preporuka za UPS koji bi pogonio Synology NAS 214 sa dva harda?
cane je offline   Reply With Quote
Staro 08.02.2022., 08:06   #3230
tomek@vz
Premium
Moj komp
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,348
Citiraj:
Autor cane Pregled postova
Pitanje jedno kad se već spominju UPSovi jer se ne kužim se u modele, kako to radi i slično. Jel UPS onda nekako ugasi NAS kad nestane struje?
Ima neka preporuka za UPS koji bi pogonio Synology NAS 214 sa dva harda?

NAS mora znati da je prikacen na UPS i kad vidi da je UPS na bateriji samo i baterija dode do recimo 20% - gasi sam sebe. UPS sam od sebe ne gasi klijenta. Dodatno - UPS pegla napon pa ak imas spikeove doma - uredaj prikopcan na UPS ne dobiva te fluktuacije.
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 08.02.2022., 08:15   #3231
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,999
Citiraj:
Autor tomek@vz Pregled postova
Zato kak spada RAID kontroleri imaju dodatnu bateriju za cache. Drugo. Kod HW Raid-a se konfiguracija sprema na diskove - ak se kod nestanka struje nekaj grdo ne smrda (par diskova prdne) - relativno si siguran (naglasak na relativno). UPS+HW Raid je must ak hoces kak spada i sto sigurnije al to je vec onda malo skuplja prica (i tu ne stavljas TrueNas+ZFS onda). Prednost ZFS je (bar u teoriji) upravo to da su u sam FS ugradene sve moguce zastite - za takve slucajeve + redudancija...+snapshots...(je ZFS je heben ). However....ne sjecam se kad sam u zadnjih 25 godina zbog nestale struje izgubio podatke na disku (Linux + EXT3/4, stari je volio rezat kabel il cupat iz kompa). Ak slazem cunga lunga server:

2xSSD RAID1 - OS
4xHDD RAID5E (RAID5 + spare) - DATA
4xHDD RAID5E - Backup (dnevni/tjedni/mjesecni - za neke firme i svakih par sati)
+ vanjski disk za tjedni full backup (katkad 2)

Budget verzija:

2xHDD RAID1 > OS+DATA
1x HDD > Backup
Naravno cak i najjeftinije verzije su okacene na UPS...just in case
Al za synology & co - iskreno ak imas vanjski backup nije tak kriticno.

Vidi njega " UPS+HW Raid je must ak hoces kak spada", pa što fali zfs-u? Ako se dobro složi, s ecc memorijom i svime.

Da ne govorim da HW raid ako hoćeš "kako spada" ispadne super skup ako ideš na HW s dva kontrolera i sl. Jer ako prdne kontroler a iznad je raid petica, to postane takav pain za recovery.
__________________
Sent from AS/400.
Pupo je offline   Reply With Quote
Staro 08.02.2022., 08:42   #3232
segregator
Propali Amigaš
Moj komp
 
segregator's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Nin
Postovi: 6,959
Citiraj:
Autor Pupo Pregled postova
Vidi njega " UPS+HW Raid je must ak hoces kak spada", pa što fali zfs-u? Ako se dobro složi, s ecc memorijom i svime.

Da ne govorim da HW raid ako hoćeš "kako spada" ispadne super skup ako ideš na HW s dva kontrolera i sl. Jer ako prdne kontroler a iznad je raid petica, to postane takav pain za recovery.
Bilo je na https://forums.servethehome.com/index.php

velikih rasprava što je bolje, hardverski ili softverski RAID, i čini mi se da je generalno zaključak bio da je SW bolji (što se nekako kosi sa logikom jer za HW moraš dati još pun kofer love, a ispadne da dobiješ nesigurnije rješenje)
segregator je offline   Reply With Quote
Staro 08.02.2022., 10:57   #3233
Nick7
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: Velika Gorica
Postovi: 1,469
Citiraj:
Autor tomek@vz Pregled postova
Zato kak spada RAID kontroleri imaju dodatnu bateriju za cache. Drugo. Kod HW Raid-a se konfiguracija sprema na diskove - ak se kod nestanka struje nekaj grdo ne smrda (par diskova prdne) - relativno si siguran (naglasak na relativno). UPS+HW Raid je must ak hoces kak spada i sto sigurnije al to je vec onda malo skuplja prica (i tu ne stavljas TrueNas+ZFS onda). Prednost ZFS je (bar u teoriji) upravo to da su u sam FS ugradene sve moguce zastite - za takve slucajeve + redudancija...+snapshots...(je ZFS je heben ). However....ne sjecam se kad sam u zadnjih 25 godina zbog nestale struje izgubio podatke na disku (Linux + EXT3/4, stari je volio rezat kabel il cupat iz kompa).
HW RAID + BBU je dobra stvar. Ali, na njega ide najcese 'obican' FS (NTFS, EXT3, XFS, ...)
ZFS s druge strane ima brdo 'sigurnosnih' ficura, te sama korupcija je vrlo ne-izgledna. Osim toga, ima jednu veliku prednost - checksuming, koji uz RAID daje vrlo dobre sanse za spasiti podatke u slucaju neke greske na disku.
ZFS isto tako nema ni problema sa 'write hole' kod RAID5, tako da je i to jedan veliki plus.

Sve u svemu... ZFS je sa sigurnosnog aspekta i kolicine ficura jos uvijek na vrhu.
Mana ZFS-a? RAW performanse u odnosu na ostatak.
__________________
Idiocracy. Kad satira postaje stvarnost.
Nick7 je offline   Reply With Quote
Staro 08.02.2022., 15:44   #3234
tomek@vz
Premium
Moj komp
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,348
Citiraj:
Autor Pupo Pregled postova
Vidi njega " UPS+HW Raid je must ak hoces kak spada", pa što fali zfs-u? Ako se dobro složi, s ecc memorijom i svime.

Da ne govorim da HW raid ako hoćeš "kako spada" ispadne super skup ako ideš na HW s dva kontrolera i sl. Jer ako prdne kontroler a iznad je raid petica, to postane takav pain za recovery.

Been there, done that


Citiraj:
Autor Nick7 Pregled postova
HW RAID + BBU je dobra stvar. Ali, na njega ide najcese 'obican' FS (NTFS, EXT3, XFS, ...)
ZFS s druge strane ima brdo 'sigurnosnih' ficura, te sama korupcija je vrlo ne-izgledna. Osim toga, ima jednu veliku prednost - checksuming, koji uz RAID daje vrlo dobre sanse za spasiti podatke u slucaju neke greske na disku.
ZFS isto tako nema ni problema sa 'write hole' kod RAID5, tako da je i to jedan veliki plus.

Sve u svemu... ZFS je sa sigurnosnog aspekta i kolicine ficura jos uvijek na vrhu.
Mana ZFS-a? RAW performanse u odnosu na ostatak.


ZFS je najnapredniji FS danasnjice. No dosad sam imao dojam da je ZFS sam po sebi odlicna stvar i kod konfiguracije konfiguriras neku vrstu software RAID-a i da je HW RAID cak nepozeljan - ali tu mi iskreno fali prakticnog iskustva. Ispravite me ako grijesim
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 08.02.2022., 16:03   #3235
segregator
Propali Amigaš
Moj komp
 
segregator's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Nin
Postovi: 6,959
Citiraj:
Autor tomek@vz Pregled postova
ZFS je najnapredniji FS danasnjice. No dosad sam imao dojam da je ZFS sam po sebi odlicna stvar i kod konfiguracije konfiguriras neku vrstu software RAID-a i da je HW RAID cak nepozeljan - ali tu mi iskreno fali prakticnog iskustva. Ispravite me ako grijesim
Točno...ako oventualno imaš/moraš koristiti RAID kontroler, preporučuje se, iako nije obavezno, da ga se prebaci u HBA mod, a sve oko sigurnosti prepusti samom ZFS-u
segregator je offline   Reply With Quote
Staro 09.02.2022., 11:57   #3236
Nick7
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: Velika Gorica
Postovi: 1,469
Citiraj:
Autor tomek@vz Pregled postova
ZFS je najnapredniji FS danasnjice. No dosad sam imao dojam da je ZFS sam po sebi odlicna stvar i kod konfiguracije konfiguriras neku vrstu software RAID-a i da je HW RAID cak nepozeljan - ali tu mi iskreno fali prakticnog iskustva. Ispravite me ako grijesim
ZFS ce raditi i sa HW kontrolerom, i sa svacime...
No, preporuka je da ZFS dobije 'raw disk'. Razlog tome je sto onda on hendla greske (ako se pojave) na diskovima.

Primjer, RAID5 sa 3 diska.
Mozes sloziti to na HW RAID kontroleru, i kao jedan LUN spustiti na ZFS.
Isto mozes sloziti tako da ZFS vidi 3 diska, te slozis RAIDZ1 na njemu.

Prednost drugog je - ako se pojavi neki silent read error i sl., ZFS ce otkriti zbog checksuma i ispraviti to. HW RAID kontroler teoretski moze imati neku kresku na disku preko koje predje (kao bit rot - iako se cesto spominje, jos bas i nisam u praksi naisao).

Anyway, ZFS je najsretniji sa cistim diskovima.
__________________
Idiocracy. Kad satira postaje stvarnost.
Nick7 je offline   Reply With Quote
Staro 10.02.2022., 18:26   #3237
Zero Cool ZG
Premium
 
Datum registracije: Aug 2021
Lokacija: ZG
Postovi: 226
Na kraju sam se odlučio na Asustor AS1102T, a razlozi su:
1. Prvenstveno mi treba storage i vjerojatno će na tome ostati, Asustor je tu vrlo konkurentan za 1500 kn i sa 3 godine garancije
2. Synology DS220j je ok uređaj ali preslab, pa za razliku od Asustora ne nudi npr. Btrfs i snapshote.
3. Qnap me razočarao zbog securitya i njihovog ponašanja u cijeloj priči.
4. Synology DS220+ je jednostavno preskup i mislim meni nepotreban
5. Sa DIY NAS-om mi se nije dalo zezati i gubiti vrijeme kojeg nemam.

Poslano sa mog EML-L29 koristeći Tapatalk
Zero Cool ZG je offline   Reply With Quote
Staro 10.02.2022., 18:33   #3238
Lewis
Freelancer
Moj komp
 
Lewis's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Bilje (Osijek)
Postovi: 4,945
Bitno da si ti zadovoljan, a nama sama javi kad budes prodavao Asusa i kupovo Snyology kroz neko vrijeme .
__________________
RS1 - MB: WS X299 Asus Sage, CPU: i7 9800X, RAM:128GB, GPUs: 3*RTX 3090 24GB
RS2 - MB:Asus X99-E WS, CPU: i7 6850K, RAM:128GB, GPUs: 2*RTX 4090 24GB
Lewis je offline   Reply With Quote
Staro 10.02.2022., 18:37   #3239
Libertus
Premium
Moj komp
 
Libertus's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2017
Lokacija: Ramura
Postovi: 2,480
Sretno i javi kako si zadovoljan. Možeš baciti i opis sustava, što ima i kako radi.
Libertus je offline   Reply With Quote
Staro 10.02.2022., 18:44   #3240
Zero Cool ZG
Premium
 
Datum registracije: Aug 2021
Lokacija: ZG
Postovi: 226
Citiraj:
Autor Lewis Pregled postova
Bitno da si ti zadovoljan, a nama sama javi kad budes prodavao Asusa i kupovo Snyology kroz neko vrijeme .
Nadam se da se ipak neću javljati po tom pitanju 😀

Mislim da je s NAS-ovi kao i sa svime, uvijek se možeš još malo rastegnuti i kupiti bolje, ali mora se negdje povući granica i prihvatiti posljedice i mane kupljenog.

Poslano sa mog EML-L29 koristeći Tapatalk
Zero Cool ZG je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na