Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > Mreže
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 22.04.2022., 00:13   #1
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,178
Kako saznati što mi ponekad nakratko ubija mrežu.

Dakle svakih xx dana par dana mi nesto ubija mrežu, tuto kompleto lockdownna 10-15 sekundi nista ne radi, niti prema vanka niti lokalno i kad pocmu epizode to se desava svakih 5-10 minuta.

Bio sam uvjeren da je to radio TP link Archer C2, ali njega sam nedavno izbacio iz jednadzbe ali problem je ostao isti. Pristup vanka nastavlja raditi skroz uredno(spojim se direkt na ISP router i radi okej). Spojen sam isključivo Wifijem, problem je isti i ja 5 i na 2.4ghz i spojen na Mikrotika ili EAP110

Trenutni setup je:
A1 Fritz i zyxel lanom i powerlineom na "glavni router" Mikrotika Hap ac2, vecina uredjaja je spojena na njega, i jos EAP 110 u drugom dijelu kuce sa par spojenih uredjaja.

Na kompu sam pokusao uhvatiti sa Wiresharkom jeli ima neki broadcast koji zaspama mrezu, ali nema ništa ili ja to krivo gledam.


U Mikrotikovom logu isto nista ne vidim. Na mrezi ima cca 50 uredjaja od kojih je dosta ne pristupačnih IoT uređaja tako da ih ni ne mogu pogasit točno u trenutku u kojem sve crkne.

Pokušao sam ugasiti sve kompove kojima mogu pristupiti, ali problem ostaje.

Sad mene zanima jeli postoji neki alat ili za mikrotik ili za komp, koji moze radit monitoring i primijetit kad i od koga problem nastane ili mi pomoc u pronalasku "krivca"Anydesk+Wireshark rade ko super kombinacija jer tocno znam u kojem trenutku stane raditi
OuttaControl je offline   Reply With Quote
Staro 22.04.2022., 09:39   #2
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,994
Ja sam ti imao sličnu situaciju s Fritzom 6600, na kraju je ispalo da mi probleme radi virtualka od home assistanta koju sam koristio sto godina i na sto rutera. Nakon što sam ju reinstalirao, više nisam imao problema.


Zašto je radila probleme, dan danas ne znam, niti su mi iz A1 znali reći. Što je najgore, full se čudno manifestirao problem, da je sve krepalo. Meni nije došlo k sebi ni nakon par sati.
__________________
Sent from AS/400.
Pupo je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 22.04.2022., 13:25   #3
mann
Premium
 
mann's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,140
Zna se desiti da ti neki uredjaj pokuša zauzeti ip or rutera npr. I onda se pokolju ip adrese, ti nemaš neta dok recimo taj uredjaj ne ode ca ili detektora ip conflict pa zamjeni ip.

Meni se dešavalo da je printer odlučio uzeti ip sam od sebe koja je već na lanu. O_o

Sent using Tapatalk
mann je online   Reply With Quote
Staro 22.04.2022., 13:31   #4
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,178
E i meni je to palo napamet, ali sam ugasio komp na kojem se vrti Home Assistant i problem je ostao :/

Imalo mi je smisla da on zagusi, kad dohvaca statuse od IOTa


EDIT:@mann, mislim da bi to bilo zapisano u logu od mikrotika? Ili mozda nebi? primjetio sam da se jedna mac adressa spaja često u trenutku kad sve smrzne, ali nije svaki put, radi se o shelly H&T senzoru koji se nalazi iza kuhinje pa nije najprisrupacniji.
OuttaControl je offline   Reply With Quote
Staro 22.04.2022., 13:34   #5
Dadox
Premium
 
Dadox's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Na moru
Postovi: 127
Meni su dummy switchevi radili probleme, sve bi na oko ispravno radilo ali događali bi se kratki prekidi, nakon izmjene switcheva problem bi nestao.
__________________

Dadox je offline   Reply With Quote
Staro 22.04.2022., 15:12   #6
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,178
A nemam switcheva, jedino da mikrotik ne šteka, ali cpu usage mu je ono do 5% a ram 75/128mb
OuttaControl je offline   Reply With Quote
Staro 22.04.2022., 16:12   #7
dadoremix
Premium
Moj komp
 
dadoremix's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: HR
Postovi: 4,518
na mikrotiku je bridge ?
kako je podešen ? none, rstp i te kerefeke ?
udari ga na none, pa vidi
dadoremix je offline   Reply With Quote
Staro 22.04.2022., 16:21   #8
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,178
Jap, na none je vec.

Ali sad je sve ok, tako da i minjam nesto sad nema svrhe, do iduceg puta kad ne "poludi" mozda večeras mkzda sutra a mozda za tjedan dana...

Vidim FING premium ima network monitoring, jeli ima neko premium verziju da sa njim probam ako moze skuzit nesto.
OuttaControl je offline   Reply With Quote
Staro 22.04.2022., 17:54   #9
Blagus
Premium
 
Datum registracije: Jun 2012
Lokacija: Zagreb
Postovi: 495
Citiraj:
Autor OuttaControl Pregled postova
Spojen sam isključivo Wifijem, problem je isti i ja 5 i na 2.4ghz i spojen na Mikrotika ili EAP110

Trenutni setup je:
A1 Fritz i zyxel lanom i powerlineom na "glavni router" Mikrotika Hap ac2, vecina uredjaja je spojena na njega, i jos EAP 110 u drugom dijelu kuce sa par spojenih uredjaja.
Možeš li malo još pojasniti kako izgleda ta tvoja mreža?

Pretpostavljam da je A1 coax, Fritz u bridge modu koji je spojen na Mikrotika koji obavlja sve, port forward, WAN konekciju itd. A ZyXEL i EAP 110 su powerlineom ili ethernetom spojeni na hAP i služe samo za wireless? I svi klijenti su na wirelessu, uključujući i taj komp gdje je Home Assistant? Jesam sve pogodio?
Blagus je offline   Reply With Quote
Staro 22.04.2022., 19:30   #10
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,178
E da ne pogadjas sad cu ja probat objasnit

A1 je 5G homebox koji kao WAN ide na mikrotika preko powerlinea, sa cca 30mbps stabilnih.
Zyxel je DSL Iskon koji radi kao failover, isto WAN, direktno lan kabelom spojen u Mikrotika

Mikrotik je centrala iz kojeg ide Lan PoE na EAP110

Bas bas svi klijenti su spojeni Wifijem nema nikoga na kabelu jer je oprema u hodniku
OuttaControl je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 22.04.2022., 20:36   #11
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,702
Ti homebox modem uredno drzi IP, ne puca ti veza izmedju modema i neta? Mikrotik ti uredno vuce WAN IP?

Ja sam imao sto sranja jer mi je svakih dan-dva pukao internet link na modemu koji je bio u bridgeu, a ruter iza njega iz nekog razloga nije mogao dobiti WAN IP.

Ukratko, problem je bio do tmobila i valjda nekih radova/problema na tom tornju. Problem se rijesio sam od sebe u 6.mj 2021

Udugo, probleme sam opisao ovdje, ako se uopce prepoznas u tome:
http://forum.pcekspert.com/showthread.php?t=308248
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 22.04.2022., 22:39   #12
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,178
Meni lokalno isto crkne, a kad se spojim direkt na ISP router net radi uredno...
OuttaControl je offline   Reply With Quote
Staro 23.04.2022., 01:21   #13
RainZG
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 524
iskljucuj jedan po jedan uredaj sa mreze dok ne otkrijes sto je problem
meni je problem radio poluispravan broadlink mini4rm, ali se kod mene problem manifestirao svakih 10tak minuta
RainZG je offline   Reply With Quote
Staro 23.04.2022., 10:07   #14
Blagus
Premium
 
Datum registracije: Jun 2012
Lokacija: Zagreb
Postovi: 495
OK, sad je jasnije. Dakle, kad ti se to počne događati, lokalno na wirelessu ništa ne radi, ali izvana možeš doći do nečega što ima port forward na uređaj na istom tom wirelessu?

Jel bi mogao u vremenu kad sve stane spojiti se žicom na Mikrotika i vidjeti jel išta živo unutar mreže?

I da, koliko sam skužio iz opisa, A1 i Iskon ruteri nisu u bridge modu?
Blagus je offline   Reply With Quote
Staro 23.04.2022., 16:41   #15
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,907
Može biti puno toga. Za početak uključi logiranje wirelessa na MikroTiku:
Code:
/system logging add topics=wireless action=memory disabled=no
i kad se stvar počne događati spoji se ethernetom u njega i gledaj u logu i Wireless tabu što se događa. Baci oko na stanje interfacea da ne flapaju, te ARP tablicu, routing tablicu, IP adrese i DHCP server/poolove. Vidi da li imaš nešto u scheduleru što bi moglo petljati po wireless interfaceu.

Other than that, može biti i EM interferencija, može biti da ti netko hakira wifi.... iako unlikely. Možda crkava. Probaj mu dati drugo napajanje. Možda preko powerlinea dolazi nešto po uzemljenju što ga zbrejka.
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na