Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Razno > RETRO hardware i software
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 09.04.2022., 18:53   #7051
Alien_200581
Premium
Moj komp
 
Alien_200581's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,178
Ma kad je panika dobar je i ovaj od 70%, to redovno kradem ženi iz "apoteke" ako ostanem bez IPA. Cak sam i pol flase vodke rjesio koja mi je stajala u frizideru mjesecima i isla na zivce, pa sam ju odnio na tavan kada sam cistio jednog "prašnog i zapečenog", samo tada treba malo vise trljanja i ostaviti duze da skroz ishlapi/posuši se A cuo sam i price o rakijama i slicnom
Alien_200581 je offline   Reply With Quote
Staro 09.04.2022., 19:00   #7052
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,543
Citiraj:
Autor D00D Pregled postova
Ima sve zivo, ukljucujuci nesto zanimljivog informatickog hardwarea ali cini mi se da sjedi na hrpi smeca kao Smaug i trazi sulude kolicine novaca za stvari samo jer su stare par deseteljeca.
Koja je razlika izmedju starog beskorisnog smeca i “vintage opreme”? Pa cijena…

Citiraj:
Autor Trekkie4 Pregled postova
Kolega, da li ti je možda palo na pamet da ne postoji "opčinjenost BTCom", i da je ovo bizarna slučajnost? Samo velim...

Mislim da sam o ovome dosta pričao, i da vam svima kažem iskreno počinjete mi stvarno ići na živce bez ikakve šale.
Pazljivo ponavljaj naziv threada.

To ne znaci “smece od hardvera za kojim placipizdim”. Nitko nije slinio za BTC-om, kao uglavnom i za malo toga sto je izaslo iz Piculjin family trgovine u to vrijeme godista.

To sto tebe zivcira sto druge zivcira sto teroriziras thread o starom hardveru za kojim se slinilo sa hardverom koji niti je toliko star, niti je itko sa njim slinio… kuzis, ne?
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline   Reply With Quote
Staro 09.04.2022., 19:38   #7053
Trekkie4
Guest
 
Postovi: n/a
Citiraj:
Autor Bubba Pregled postova
Koja je razlika izmedju starog beskorisnog smeca i “vintage opreme”? Pa cijena…

Pazljivo ponavljaj naziv threada.

To ne znaci “smece od hardvera za kojim placipizdim”. Nitko nije slinio za BTC-om, kao uglavnom i za malo toga sto je izaslo iz Piculjin family trgovine u to vrijeme godista.

To sto tebe zivcira sto druge zivcira sto teroriziras thread o starom hardveru za kojim se slinilo sa hardverom koji niti je toliko star, niti je itko sa njim slinio… kuzis, ne?
Okej kolega, maske dolje...

Činjenica da mi neki od vas sad već ozbiljno idete na živce, i da bih vas više od svega volio blokirati. Tebe pogotovo dragi kolega ... ali nažalost kako to uvijek u životu biva, slučajno si administrator (ili moderator?) pa forum to ne dopušta i moram te trpiti.

A sad kad sam to rekao, ionako sam još prije godinu, godinu i pol namjeravao ugasiti PCE profil (neki od vas to i znaju, pa ste me tražili da ostanem), ali sam morao ostati zbog nedovršenog posla ... kao i nepodmirenih dugova prema određenim forumašima. Stoga, ajmo se lijepo dogovoriti - ja više ne budem postao NIŠTA u ovu temu, i budem se zadržao samo onoliko koliko mi treba da završim poslove, negdje do iza Uskrsa a zatim budem zatražio gašenje profila od administracije kroz PP i po mogućnosti brisanje mojeg sadržaja - ako je moguće.


Pa eto društvo, nadam se da vam je to po volji? Nema više BTCa ni "modernog" hardvera, vradžbina i Adisona - sad lijepo možete razglabati o Plextorima i Commodrcima do mile volje. Jer ruku na srce, nekolicinu vas koje ovdje cijenim ionako imam u mobitelu (i mogu sa vama ostati u kontaktu na razne načine), dok za vas ostale imam samo jednu poruku i određeni prst. Ali nemam se namjere svađati ni sa kime, kao ni biti vulgaran pa mislim da je gore napisano i više nego dovoljno za poslati poruku.
  Reply With Quote
Staro 09.04.2022., 20:53   #7054
stef
Premium
Moj komp
 
stef's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Zabok
Postovi: 3,279
Jel može netko pobrisat prethodna dva posta. Hvala.
stef je offline   Reply With Quote
Staro 09.04.2022., 22:37   #7055
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,543
Citiraj:
Autor stef Pregled postova
Jel može netko pobrisat prethodna dva posta. Hvala.
Zbog?

Citiraj:
Autor Trekkie4 Pregled postova
Činjenica da mi neki od vas sad već ozbiljno idete na živce
Neki od nas smo devastirani tom cinjenicom i ritualno cemo zapaliti sve BTC-ove koji nadjemo.

Citiraj:
i da bih vas više od svega volio blokirati. Tebe pogotovo dragi kolega ... ali nažalost kako to uvijek u životu biva, slučajno si administrator (ili moderator?) pa forum to ne dopušta i moram te trpiti.
Nije lako biti ti, nema sta!

Citiraj:
A sad kad sam to rekao, ionako sam još prije godinu, godinu i pol namjeravao ugasiti PCE profil (neki od vas to i znaju, pa ste me tražili da ostanem)
Je, je, i sam pamtim tvoje tadasnje pacenistvo. Navodno su forumske dame obnazila njedra i na lijevoj dojci otisnule "TREČE NEIDI" dok su na desnu okacile "BTC4EVER". isatty(3)...

Citiraj:
ali sam morao ostati zbog nedovršenog posla ... kao i nepodmirenih dugova prema određenim forumašima.
Brate, jedini nedovrseni posao koji ti imas je ozbiljno ustanovljenje F dijagnoza, nesumnjivo vise od jedne.

Citiraj:
Stoga, ajmo se lijepo dogovoriti
Vidi, pokondirena wannabe instagramuso ociju punih suza i statusa punih emocije (ali na pogresnoj platformi si za takve egzibicije, jebiga); nicime se ne uklapas u ovu temu - ovo nije forum.hr odsjek psiholoske pomoci, a BTC i uglavnom nista sto je izlazilo iz Polarisa ne spada u kategoriju icega za cem se slinilo (ne racunaju se reklamacije kad su ljudima curile sline iz ocnjaka). Od kad si dosao, jamras, kukas, provlacis neke svoje teske zivotne price (koje *nikoga* ne zanimaju, i normalan covjek ih ostavlja za offline zivot/obitelj/prijatelje - nista od navedenog ne nalazi se ovdje), i onda kao coup de grâce, perpetuirano glumatas pacenika, ti ces otici, ti ces obrisati sve, ali kad zavrsis poslove. What the actual fuck?

Lagano ujutro Vrapčana, nije sramota, bolje pomoc traziti nego da ti bude nametnuta, ali tebi bi stvarno dobro dosla. Bio ti bolje ili ne nakon terapija, BTC je i dalje odron od hardvera, Polaris je davno propao (sto je zapravo topla ljubavna prica, zapravo jedina zanimljivost kod toga), a P2 moze biti "retro" za nekih 20ak godina (mozda).
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline   Reply With Quote
Staro 09.04.2022., 22:50   #7056
stef
Premium
Moj komp
 
stef's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Zabok
Postovi: 3,279
Citiraj:
Autor Bubba Pregled postova
Zbog?
Pa nije baš da pridonose nekoj normalnoj diskusiji na temi. Čemu trovat?
stef je offline   Reply With Quote
Staro 10.04.2022., 14:22   #7057
d0X
Kostolomac
Moj komp
 
d0X's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,161
Citiraj:
Autor Alien_200581 Pregled postova
A cuo sam i price o rakijama i slicnom
Rakija i tariguz najjači za skidanje paste sa proca
__________________
PSN Steam
d0X je offline   Reply With Quote
Staro 11.04.2022., 00:13   #7058
stef
Premium
Moj komp
 
stef's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Zabok
Postovi: 3,279
Jedna zanimljivost ... koliko se danas traži za Kyro II SE 4800 :
https://www.amibay.com/forum/want-to...o-4800-powervr

Ne mogu vjerovat da je lik to uspio uvaljat nekome.
Osnovni znak prepoznavanja 4800 je "Focus" chipset. To mjesto je prazno na "običnom" 4500.

Zadnje izmijenjeno od: stef. 11.04.2022. u 08:06.
stef je offline   Reply With Quote
Staro 11.04.2022., 18:11   #7059
Alien_200581
Premium
Moj komp
 
Alien_200581's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,178
Pfff soma i pol ojra, svaka cast kupcu
Alien_200581 je offline   Reply With Quote
Staro 11.04.2022., 18:24   #7060
rendula
Registered User
 
Datum registracije: Oct 2003
Lokacija: Zagreb, Trešnjevka
Postovi: 5,731
Citiraj:
Autor stef Pregled postova
Jedna zanimljivost ... koliko se danas traži za Kyro II SE 4800 :
https://www.amibay.com/forum/want-to...o-4800-powervr

Ne mogu vjerovat da je lik to uspio uvaljat nekome.
Osnovni znak prepoznavanja 4800 je "Focus" chipset. To mjesto je prazno na "običnom" 4500.
Ja se uvijek cudio kako amerikanci u zalagonici i slicnim showovima masno placaju za smece, ali eto nije samo kod njih. Svasta, nostalgija je bas ocito opasna stvar.
rendula je offline   Reply With Quote
Staro 11.04.2022., 21:15   #7061
Roy
15/JG52
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 724
Asus p/i-ap55tv, P1 pizzabox kučište sa integriranom grafikom i zvučnom. Trebati će se vremena da se dovede u red (prvenstveno izvana) ali radi









Zadnje izmijenjeno od: Roy. 11.04.2022. u 21:24.
Roy je offline   Reply With Quote
Staro 11.04.2022., 21:54   #7062
Alien_200581
Premium
Moj komp
 
Alien_200581's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,178
Sve ovo ti lajkam a najvise "pizzu"
Alien_200581 je offline   Reply With Quote
Staro 11.04.2022., 22:52   #7063
Thermaltake
1
 
Thermaltake's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,318
Citiraj:
Autor rendula Pregled postova
Ja se uvijek cudio kako amerikanci u zalagonici i slicnim showovima masno placaju za smece, ali eto nije samo kod njih. Svasta, nostalgija je bas ocito opasna stvar.
Ja sam svoj odlicno ocuvani IBM PS2 laptop sa vanjskim floppyem iz '87 prodao na ebayu za 3500kn u NASA muzej.

U apple sam prodao liku jedan noviji Thinkpad, ocito mu jabucica bas nije draga
Thermaltake je offline   Reply With Quote
Staro 12.04.2022., 11:28   #7064
stef
Premium
Moj komp
 
stef's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Zabok
Postovi: 3,279
Ekipica, trebao bih pomoć s dijagnostikom jedne ploče. Dobivam "BIOS checksum error" svaki put kad promjenim nešto na hardveru ... dodam/oduzmem keks memorije, promijenim poziciju PCI grafike isl. Znači, pokušava automatski bootat s diskete i traži awardflash. Flashao sam tak sigurno jedno 5 puta. Jel crko možda BIOS čip? Bateriju sam stavio novu, i pamti postavke ... kad je stabilan. BIOS je Winbond 290C020.
Ostalo mi je probat još koji drugi BIOS, nakon toga sam bez ideja.

Zadnje izmijenjeno od: stef. 12.04.2022. u 11:44.
stef je offline   Reply With Quote
Staro 12.04.2022., 11:57   #7065
Overclock
Premium
Moj komp
 
Overclock's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2009
Lokacija: Zagorje
Postovi: 993
Ili BIOS chip, ili je nekakav otpor od baterije do BIOS-a.

Vidim da si editiral, a baš sam se ponadal da trebaš problem s dijagnostikom jedne ploče, jer imam viška takvih problema
Overclock je offline   Reply With Quote
Staro 12.04.2022., 12:20   #7066
stef
Premium
Moj komp
 
stef's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Zabok
Postovi: 3,279
Mogu je okupat još u kontakt spreju . Al nekak sumnjam da bude to riješilo problem.

EDIT: S čim se najlakše počupa van BIOS chip iz DIP ležišta?

EDIT2: Riješio. Čini se da je BIOS chip bio skroz labavo u ležištu, najgluplji problem ikad. Sad uredno rade sve kombinacije hardvera. Još sam jednom flashao, da budem siguran .

Inače, radi se o DFI K6XV3+/66 rev. B1. Ploča podržava K6 mobilce na svim njihovim voltažama . Dva puta sam je kupao u alkoholu jer je izgledala ko da ju je netko iz kanala izvadio (zapeklo se blato na njoj). Može biti da je kompresor odigao BIOS chip iz ležišta .

Zadnje izmijenjeno od: stef. 12.04.2022. u 21:03.
stef je offline   Reply With Quote
Staro 13.04.2022., 08:56   #7067
Roy
15/JG52
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 724
Jedna kartica kojoj samo treba promijeniti hladnjak kojem ne radi ventilator i bude kao nova


Roy je offline   Reply With Quote
Staro 13.04.2022., 10:00   #7068
stef
Premium
Moj komp
 
stef's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Zabok
Postovi: 3,279
MSI FX5900(TX) ... fini komad hardvera . Gore ide Zalman VF900, ili nešto slično na 4 rupe.
stef je offline   Reply With Quote
Staro 13.04.2022., 10:07   #7069
Overclock
Premium
Moj komp
 
Overclock's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2009
Lokacija: Zagorje
Postovi: 993
Bome je, ali na mojoj nažalost nije vrisnul ventilator nego tranzistor napajanja ventilatora. Izrazito zabavna potraga za drugim, a nakon toga pregršt veselja sa zamjenom ^^
Overclock je offline   Reply With Quote
Staro 13.04.2022., 10:32   #7070
stef
Premium
Moj komp
 
stef's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Zabok
Postovi: 3,279
Jesi na kraju uspio riješiti taj tranzistora na svojoj?
stef je offline   Reply With Quote
Staro 13.04.2022., 10:42   #7071
Overclock
Premium
Moj komp
 
Overclock's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2009
Lokacija: Zagorje
Postovi: 993
Nisam našel isti, skinul sam s druge grafe sličan... nema tu puno filozofije, taj tranzistor služi kao prekidac/osigurac, samo treba staviti isti tip (PNP, NPN) a napon i struja su debelo ispod MAX spec. dok je vent ispravan.
Overclock je offline   Reply With Quote
Staro 13.04.2022., 21:20   #7072
Alien_200581
Premium
Moj komp
 
Alien_200581's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,178
Aha vidim kolega imate igre sa "fetovima" Zvuci mi poznato haha
Btw šaljem ti po Stefu ona napajanja i optike koje smo spominjali davih dana, cisto da ti ne ponestane materijala za zabavu haha

Meanwhile mali update za Vaio, kolega Thermaltake (tnx jos jednom) je bio tako ljubazan da je nakon laptopa iskopao u svojim stashevima jednog 256MB PC133 144-pinca plus nekih krasnih DDR1 SODIMM-a (to je prica za jedan drugi put).

I vidi vraga, Sony se zbutao kao veliki i fino usao u XP.



Po specki mi laptop djeluje kao odlicna baza za w98se, s obzirom na disketu i optiku. Proc je mozda malo overkill za w98 ali "divljakinja" mislim da bude puno bolje plivala na starijem OS-u. Ekran djeluje solidno za 20 godisnjaka, koliko sam skuzio izgubio je svjetlinu minimalno i slika je super, tako da samo moram uvrebati jednog dana "leš" sa tipkovnicom i kucistem (ima par manjih krekova) i stroj bu kompletan

Ono što me najviše oduševilo je da sam zabunom puknuo komp u hibernaciju i pao na guzicu kad sam skuzio da baterija i dalje radi nakon sto sam izvukao punjac. Vjerovatno tipa pola minute ali nakon 20 godina i to je cudo
Alien_200581 je offline   Reply With Quote
Staro 13.04.2022., 22:47   #7073
Thermaltake
1
 
Thermaltake's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,318
Citiraj:
Autor Alien_200581 Pregled postova
Aha vidim kolega imate igre sa "fetovima" Zvuci mi poznato haha
Btw šaljem ti po Stefu ona napajanja i optike koje smo spominjali davih dana, cisto da ti ne ponestane materijala za zabavu haha

Meanwhile mali update za Vaio, kolega Thermaltake (tnx jos jednom) je bio tako ljubazan da je nakon laptopa iskopao u svojim stashevima jednog 256MB PC133 144-pinca plus nekih krasnih DDR1 SODIMM-a (to je prica za jedan drugi put).

I vidi vraga, Sony se zbutao kao veliki i fino usao u XP.



Po specki mi laptop djeluje kao odlicna baza za w98se, s obzirom na disketu i optiku. Proc je mozda malo overkill za w98 ali "divljakinja" mislim da bude puno bolje plivala na starijem OS-u. Ekran djeluje solidno za 20 godisnjaka, koliko sam skuzio izgubio je svjetlinu minimalno i slika je super, tako da samo moram uvrebati jednog dana "leš" sa tipkovnicom i kucistem (ima par manjih krekova) i stroj bu kompletan

Ono što me najviše oduševilo je da sam zabunom puknuo komp u hibernaciju i pao na guzicu kad sam skuzio da baterija i dalje radi nakon sto sam izvukao punjac. Vjerovatno tipa pola minute ali nakon 20 godina i to je cudo
Naajs!

Nebi vjerovao IBM PS/2 laptop iz 87-me kada sam isčupao slučajno kabel od punjača ostao je raditi još pola sata, a koristio se konstantno kroz sve te godine nije stajao u ormaru. Ostao sam šokiran da još drži. Današnje baterije max. dve godine i u elektronički.
Thermaltake je offline   Reply With Quote
Staro 15.04.2022., 16:29   #7074
Staromodan
Premium
 
Datum registracije: Nov 2012
Lokacija: .
Postovi: 172
Da se vratimo na temu...

Kad sam razmisljao kako rade prastara racunala, tada sam tek po pravo shvatio kako rade novija. Bio je lijep osjecaj vrtiti te ormare u glavi.

Sto se tice starog hw, najvise mi se svidio soc370, nekada je bio jako jeftin i lako dostupan, a po specifikacijama nekakva sredina za isprobavanje starih operativnih sustava. Vise me zanimalo ovo zadnje navedeno u tome svemu.

Zadnje sto sam trazio je bio scsi kabel s kojim sam planirao spojiti tape drive, ali koga god sam pitao od jeftinijih prodavaca, istopili su ih.

U tom periodu sam se prestao interesirati za to. Ponekad izvadim iz regala neke primjerke elektronike, diskete i kazete, malo ih pregledavam pa opet spremim. Skupljao sam ih radi nostalgije, nekad sam htio to imati, a sad ima bitnijih stvari za potrositi vrijeme.
Staromodan je offline   Reply With Quote
Staro 16.04.2022., 00:50   #7075
syss
Moderator
Moj komp
 
syss's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 10,791
Odmah mogu nabrojat najveće "tektonske" promjene (CPU wise):

- Keleron 333a
- Mobilni Barton
- Conroe
- SandyBridge
- AMD u novije doba

A prije toga:

- Amiga 500+ (najdraža platforma), Motorola ubila Intela sa svojih par megaherca
- Commodore 128D
syss je offline   Reply With Quote
Staro 18.04.2022., 13:37   #7076
stef
Premium
Moj komp
 
stef's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Zabok
Postovi: 3,279
Jedna Uskršnja ... dugo odgađana konfa:
20220418-131157 20220418-124345-0 20220418-124111
20220418-130222 20220418-130323 20220418-130243

Cable management još nije skroz završen.

Specke:
* Asus P2B
* PII 450
* TNT2 (Diamond Viper V770)
* Voodoo 2 12MB
* Digital DEC "Tulip" NIC
* Creative Vibra16s PnP s OPL3

Triple "2" konfa ... P2-Voodoo2-TNT2.
Hrpa stvari me zezala: od toga da niti jedan ATA33 kabel nije radio na ploči (skroz čudno), eliminirao 2 poluispravna DVD-ROM uređaja te jedan floppy drive. Srećom, pa je bilo dovoljno krame za iterirat. Uspio sam ubost neki WD koji vibrira ugodnom/ne-iritantnom "retro" frekvencijom . Dokopao se konačno odgovarajućih IO limića.

Windows 98 instaliran. Ostalo je sredit još drivere i ostatak softvera.

EDIT: Vibra16s se pokazala kao dobar izbor. Čist zvuk bez pozadinskih šumova, čak i na sluškama.

Zadnje izmijenjeno od: stef. 19.04.2022. u 11:15.
stef je offline   Reply With Quote
Staro 18.04.2022., 14:59   #7077
stef
Premium
Moj komp
 
stef's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Zabok
Postovi: 3,279
Citiraj:
Autor syss Pregled postova
Odmah mogu nabrojat najveće "tektonske" promjene (CPU wise):

- Keleron 333a
- Mobilni Barton
- Conroe
- SandyBridge
- AMD u novije doba

A prije toga:

- Amiga 500+ (najdraža platforma), Motorola ubila Intela sa svojih par megaherca
- Commodore 128D
Što se tiče Motorole, vjerojatno je bilo do svega ostalog prije nego do samog procesora. Amiga je imala ko-procesore za audio i video.

Nažalost, ništa me ne veže za Amigu ili Comodore .

Jedini "micro" s kojim sam bio u doticaju je bio ZX Spectrum. Zanimljivo da ima cijela zajednica koja se danas bavi gradnjom 8-bitnih micro-a. Jedan od jednostavnijih takvih, koji se mogu "upiknuti" na USB ili serijski port te im pristupiti preko Putty-a, kao npr. Cisco opremi:
20220418-144435 20220418-144354

Više: http://retrodepot.net/?cat=4

Zadnje izmijenjeno od: stef. 18.04.2022. u 18:24.
stef je offline   Reply With Quote
Staro 19.04.2022., 01:07   #7078
syss
Moderator
Moj komp
 
syss's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 10,791
Mislim da misliš na AGA (1200 pa na dalje), ali to nativno 500+ nije imala... jedina razlika 500 i 500+ je bilo 512KB RAM vs 1MB RAM, a taj apgrejd at the time je koštao ruku i nogu.
syss je offline   Reply With Quote
Staro 19.04.2022., 09:52   #7079
Jelc
Super Moderators
 
Datum registracije: May 2002
Lokacija: Zg
Postovi: 17,469
Citiraj:
Autor syss Pregled postova
Mislim da misliš na AGA (1200 pa na dalje), ali to nativno 500+ nije imala... jedina razlika 500 i 500+ je bilo 512KB RAM vs 1MB RAM, a taj apgrejd at the time je koštao ruku i nogu.
Prve A500 su bile OCS

Citiraj:
Agnus is the central chip in the design. It controls all access to chip RAM from both the central 68000 processor and the other custom chips, using a complicated priority system. Agnus includes sub-components known as the blitter (fast transfer of data in memory without the intervention of the processor) and the Copper (video-synchronized co-processor). The original Agnus can address 512 KB of chip RAM. Later revisions, dubbed 'Fat Agnus', added 512 KB pseudo-fast RAM, which for ECS was changed to 1 MB (sometimes called 'Fatter Agnus') and subsequently to 2 MB chip RAM.

Denise is the main video processor. Without using overscan, the Amiga's graphics display is 320 or 640 pixels wide by 200 (NTSC) or 256 (PAL) pixels tall. Denise also supports interlacing, which doubles the vertical resolution, at the cost of intrusive flickering on typical monitors of that era. Planar bitmap graphics are used, which splits the individual bits per pixel into separate areas of memory, called bitplanes. In normal operation, Denise allows between one and five bitplanes, giving two to 32 unique colors. These colors are selected from a palette of 4096 colors (four bits per RGB component). A 6th bitplane is available for two special video modes: Halfbrite mode and Hold-And-Modify (HAM) mode. Denise also supports eight sprites, single pixel scrolling, and a "dual-playfield" mode. Denise also handles mouse and digital joystick input.

Paula is primarily the audio chip, with four independent hardware-mixed 8-bit PCM sound channels, each of which supports 65 volume levels (no sound to maximum volume) and waveform output rates from roughly 20 samples per second to almost 29,000 samples per second. Paula also handles interrupts and various I/O functions including the floppy disk drive, the serial port, and analog joysticks.
__________________

Phenom X4 9850 BE&OCZ Gladiator MAX/DFI 790FXB-M2RSH/2x1GB SuperTaljent CL4/Sapphire 5850&AVerTV Hybrid Speedy/WD 320GB/Bare 120GB/500GB/Zamzung F3 1TB/Zamzung SE-S184/Corsair TX650W/Zamzung 205BW/TerraTec SiXPack 5.1+/Klipsch ProMedia 2.1

Amiga 1200 HD/DELL externi floppy :-)/Commodore 1084S
Jelc je offline   Reply With Quote
Staro 19.04.2022., 10:54   #7080
stef
Premium
Moj komp
 
stef's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Zabok
Postovi: 3,279
Ako sam dobro skužio, razlika je samo u količini memorije kojoj je Agnus pristupao?
stef je offline   Reply With Quote
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na